Stads- en Gewestelijk Nieuws. zon, opvatten, daarbij reksn^&de ojj de mecUpi^r- king van den raad. Eeu talrijk publiek woonde de zitting bijl Rapport grondwetsherziening 'Onze Haagsche correspondent meldt ons Naar mij van betrouwbare zijde werd mede gedeeld is er kans, dat bet rapport der staats commissie voor de grondwetsherziening tegen het eind van dit. jaar reeds zal kunnen verschijnen. De commissie werkt hard en moet reeds een flink eind gevorderd zijn. (Tel.) Ouzo Kustverdediging. Reuter seimt uit Brussel Do „Indépendance Beige" maakt een brief open baar van den hoogleeraar Ernest Nijs, waarin deze critiek oefent op de ebweringen va.n den Ne- derlandschen generaal Den Beer Pojortugael, be treffende de scheepvaart op de Schelde. Volgens prof. Nijs zijn niet de op het Weener congres vastgestelde bepalingen, nmar die van het ver drag van 1839 de beste argumenten, welke België kan aanvoeren, daar zij de concessies bekrach tigen, waarvoor Nederland S2 millioen francs ontving. Tegen de socialistische coöperatie. Men meldt ons uit Maastricht d.d. 3 Jan. Heden werd in de 4 parochiekerken te Maas tricht, onder alle H. H. Missen namens de pas toors der stad de volgende waarschuwing van den kansel voorgelezen Beminde geloovigen Geruimen tijd geleden, richtten wij tot u een waarschuwend woord betrekkelijk de deelneming aan de socialistische coöperatie hier ter stede- Wij brachten u onder het oog, dat het aan nie mand in geweten geoorloofd is, bij deze coöperatie brood of andere huisbenoodigdheden aan te koopen. Door dit koopen toch wordt steun verleend aan eene vereeniging, die strijd voert tegen godsdienst» kerk en maatschappelijke orde. Andermaal richten wij tot u dezelfde waar schuwing, en wel voornamelijk, wijl sommigen in de meening verkeeren, dat thans, nu zeker ramp zalige priester de stad heeft verlaten, en het goddelooze weekblaadje niet meer verschijnt, de deelneming aan de socialistische coöperatie niet meer behoeft vermeden te worden. Beminde geloovigen, deze deelneming is en blijft eene voor God en het geweten ongeoorloofde daad, wijl zij is en blijft een machtige steun aan het heilloos en verderfelijk streven van het socia lisme. Daarom herhalen wij de waarschuwing en vermaning reeds vroeger tot u gericht. Blijft af van de socialistische coöperatie. Betrekt bij deze nóch brood, nóch andere huis- benoodigheden. Wilt, om een tijdelijk voordeel niet handelen Jn strijd met de christelijke zeden wet. fMsb.D Tweede Kamer. Ofschoon aanvankelijk het plain was, dat do Tweed® Kamer don 7en Februari haar werk zaamheden zou hervatten, is nu wegens den stand dier werkzaamhedten in de oommissiën, de datum der bijeenkomst eerst tegen 14 Februari bepaald. i Mr Goeman Borgesius. Mr. Goeman Borgesius is ongesteld en zal hoogstwaarschijinlijk van zijn geneesheer geen ver- lof verkrijgen, de hetooging voor algemeen kies recht, die tegen 16 dezer vanwege het hoofd bestuur van de Liberale Unie is uitgeschreven, te" presideeren. Prov. Staten Verkiezing. RIDDERKERK. De Centrale Liberale Kiesver- oehiging in het district Ridderkerk heeft, zoo meldt die „D. Ct.", vo,or de verkiezing van een lid van de Provinciale; Staten vacature-T. Plan. tenga de volgende groslijst van candidaten opgemaakt: A. den Ouden, te Bolnes; A. Huiser, te Barendrecht; K. S. de Wijn, te Zwijndrecht; K. Roiodzant, te Poortugal; P. Qualm, te Pernis, en W. H. van Bilderbeek, te Dordrecht. De Kamerverkiezing in Sneek. Men meldt uit Sneek aan de „Tel.": Door de benoeming van den heer H. Colijn tot minister van Oorlog, is een vacature vóór de Tweede Kamer ontstaan in het district Sneek. Nu reeds hoorden wij namen noemen van hen, die van anti-rev. zijde voor de vervulling van die vacature in aanmerking kotmen. Ze zijn mr. V. H. Rutgers, te Hilversum, Joh. Krap1, te 's-Gra- vehhage, en ds. J. R. W. Rudolph, te Leiden. Toch zou het ons geenszins verwonderen, als getin dezer personen candidaat gesteld werd. Im mers, naar wij uit welingelichte bron vernemen, zoeken-de anti-rev. naar een candidaat, die ver trouwd is met Indische aangelegenheden en Indië uit eigen ervaring kent. Zulk een meent men gevonden te hebben in dr. Scheurer, den oud- directeur van het Petronella-hospitaal te Poer- woredjo, die sinds verleden jaax, ter oorzake zijner gezondheid, in Nederland is teruggekeerd. Gedwongen winkelsluiting. Meu meldt uit Amsterdam: Het voorstel tot winkelsluiting zal vermoedelijk in de gemeenteraadszitting van 18 dezer aan de orde worden gesteld. Het comité tegen gedwongen winkelsluiting heeft tegen a.s. Donderdag, 12 de zer, ee.n openbare vergadering belegd in Ejejle- vu©, waarvoor als sprekers zijn uitgenoiodigd het gemeenteraadslid phof. mr. D. P. D. Fabius, mr. H. Louis Israels enTnr. H. D. Takkeh te 's-Gra- veuhage. In een opehhare vergadering welke Dinsdag 17 dezer in Krasnapolsky zal worden gehouden, zal de enquêtecommissie verslag uitbrengen om trent de resultaten van haar onderzoek in zako winkelsluiting. Op de agenda voor de openbare vergadering' van de Kamer van Koophandel voor a.s. Don derdag kömt voor het concept-antwóórd' van B. en W. betreffende de concept-verordening op de winkelsluiting. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Bovengenoemde bond houdt op 22 Januari a. s., in het hotel «De bonte Os" te Nijmegen, een algemeene bondsvergadering, waar de volgende punten worden behandeldHuishoudelijk regle ment, met wijziging omtrent de geloofsbrieven, der afgevaardigden ter algemeene vergadering Vaststelling van het reglement voor het bureau tot plaatsingBenoeming redacteuren en admi nistrateur voor 't op te richten bondsorgaan Vaststellen reglement voor de redactie, benevens begrooting der onkosten van het orgaan Voor stellen omtrent de statistiek. Tot geestelijk adviseur van dezen bond werd benoemd door het aftreden van mgr. Konings, de weleerw. heer rector P. Stroomer, terwijl de heer mr. P. J. Reimer, te Hilversum, zich' bereid verklaard heeft als rechtskundig adviseur op te treden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Januari 1911. medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 779.5 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 743.8 te Bode. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen noordwestelijken tot westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van 17 Jan 1911 werden genomen 228 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 35 regen 13 regen 151 school kinder a 5 ct. 10 Bakkersnachtarbeid. Door de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen werd in een gister-avond ge houden vergadering besloten een adres te zenden aan den minister van L. N. H., houdende het verzoek in het ontwerpwet tot afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf, tevens te willen invoegen een regeling van den arbeidsduur in dat bedrijf, zoo mogelijk invoering van den 10 uren dag, voor gewone dagen en 15 uren op de Zaterdagen. W eldadigheidsconcert. 't Was zeker een edele gedachte die enkelen onzer stadgenooten bezielde, toen zij een comité vormden om een bate te verkrijgen voor de arme tuberculoselijders in ons vaderland, die in verschil lende sanatoria verpleegd worden. De medewerking die zij van verschillende kunst lievende vereenigingen onzer stad ondervonden, stelden hun in staat een concert te geven, dat velen gister-avond enkele genoeglijke uren heeft bezorgd, getuige de groote opgewekte menigte die de zaal der Officieren-Vereeniging bezette. De secretaris van bedoeld comité, de heer N. Scheurkogel, bij afwezigheid van den heer J. van Rhoon, door ongesteldheid verhinderd, de uitvoe ring openend, bracht het edel doel in herinnering en sprak den wensch uit dat in de pauze iemand het initiatief zou nemen tot het vormen van een vereeniging, teneinde blijvenden steun aan het lofwaardig streven te verzekeren. Daarna nam de uitvoering van het zeer geva rieerd program een aanvang. Allereerst trad het Symphonie-orkest «L. van Beethoven" op en voerde onder de bezielende leiding van den heer Feltzer uit »Die Zauberharfe," ouverture van F. Schubert, «Berceuse Slave" van E. Mynarsky en E. Gillet's «Smart, very smart," welke nummers blijkbaar bijzonder in den smaak van het publiek vielen. Door de Christelijke Gemengde Zangvereeniging »T.e.g.e.n.o.," onder leiding van den heer J. Figee, werden vervolgens met veel toewijding gezongen «Boven de Starren", van Fr. Abt, en »Nederigheid", van Joh. J. Verhulst, twee zeer mooie nummers, die het publiek evenzeer tot een dankbaar applaus verlokten. De alt-soliste, mej. A. v. d. Looy v. d. Leeuw, uit Rotterdam, deed ons daarna voor 't eerst haar schoon, goed geschoold orgaan kennen in het Brahms-nummer «Zigeunerlieden," dat zij met veel toewijding zong, waarna wij opnieuw genoten van het krachtvol, melodieus orgaan, waarover de heer Th. Wouterlood heeft te beschikken, toen deze bariton-solist ons «Verlorenes Leben" van Heinrich van Eyken in al zijne schoonheid deed genieten. De Mannen-Zangvereeniging «Zang en Vriend schap," directeur de heer B. Jurgens, gaf daarna het sMijgwerkerslied" van Carl Schuppert, uit beeldend resp. het afdalen in de mijn en het opstijgen uit de mijn. Dit nummer werd zeer mooi gezongen, zoodat de uitvoering tekstschrijver en toonzetter alle recht deed wedervaren. Na de pauze gaf «Zang en Vriendschap" ons nog te smaken «Wiegenlied" van Joh. Brahms en het welbekende «Sur les remparts" van A. Saintis, waarin de groote kracht van dit nog jeugdig koor bijzonder uitkwam. De heer Th. Wouterlood voleindde daarna zijne taak met twee nummertjes van George Rijken«Ze wisten het wel" en «Daarom," waarin hij ons, beter nog dan in het ietwat zware nummer van Van Eycken. beviel. Het dankbaar publiek verplichtte hem door een on bedaarlijk applaus het tweede nummertje te bi- seeren. Mej. v. d. Looyv.d. Leeuw bekoorde ons daarr.a nog in een drietal nummertjes «Een vrouwken gezwind te spinnen zat" van G. Antheunis, E. Hullebroeck 's «Van 't maseurken," dat zeker met een korreltje zout moest genoten worden, en «Oud Lieken" van Cath van Rennes, dat zij met zóóveel gratie zong, 't publiek haar verplichtte er een deel van te biseeren. Nadat daarna T.e.g.e.n.o." ons nog «Aan de Maan" van J. B. Kolkman en «Barcarola" van George Beyerle had doen genieten, waarbij ook weer de goede samenzang van het koor opviel, gaf »L. van Beethoven" ons nog een potpourri van G. Donizetti «Die Regimentstochter" Alvorens nu het Symphonie-orkest zijn ver dienstelijke taak in het slotnummer voleindde, nam de heer Scheurkogel het woord en bracht de pianiste, die zoo voortreffelijk begeleidde, mej. N. Feltzer, benevens de vereenigingen en hunne di recteuren, die geheel belangloos welwillend medewerkten, hartelijk dank voor hunne onder linge krachtige samenwerking ter bereiking van het hier beoogde edel doel. Onder de opwekkende tonen van F. Schubert's «Marsch Militaire" scheidde daarna het overtalrijk publiek van de plaats, waar 't zoo varieerend kunstgenot tot zoo edel, loffelijk doel had gesmaakt* Gister-avond is door de politie uit Den Haag hier aangebracht de U-jarige L. v. d. L., die de ouderlijke woning te Vlaardingen weer ontloopen was en in Den Haag zwervende was aangetroffen. Heden-morgen is de knaap op transport gesteld naar Vlaardingen om door de politie aldaar aan zijne ouders te worden weergegeven. Gister-avond is door de politie aangehouden de 39-jarige M. L. Gdie bij een tagrijn een wiel van een wagen te koop aanbood, dat hij zeide gevonden te hebben. Heden-morgen is de man na verhoor weer op vtije voeten gesteld. UIT ROTTERDAM. Naar de «Rott." verneemt, zal de heer Henke- mans Rotterdam metterwoon gaan verlaten en dus als lid van den Gemeenteraad voor district II ontslag moeten nemen. De heer Henkemans zou eerst in 1915 hebben moeten aftreden. Ver moedelijk zal hij eerst tegen Juni van dit jaar ontslag nemen, zoodat de verkiezing in zijne va cature tegelijk met de periodieke verkiezingen voor den Raad zal kunnen plaats hebben. Volgens opgaaf van do Vereeniging: tot Ver fraaiing van Rotterdam ein tot Bevordering van biet Vreemdelingenverkeer hebben" in 1910 daar tor "stede in hotels vertoefd 46,202 personen, tegen 33,485 in 1909. Alzoo een vermeerdering van 12,717 personen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 11 Jan. 24 u. Stedelijk Museum. (Doeleplein). Vrijldag 13 Janf 8 u„ S. O. 'V. Coincelrt Orpheus". Rotterdam. Woensdag 11 Jan. 8 u. Doele. Concertgebouw orkest. Donderdag 12 Jan. 8 u. Doele. Eruditio Musicia. 3e Avondconcert. Vrijdag 13 Jan. 8V2 u. Rem. Kerk. Orgelconcert Ger. Bunk. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 10 Januari 1911, des namiddags 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig zijn de heeren Ris, v. d. Schalk en De Groot De Voorzitter houdt, na opening der ver gadering, de volgende Nieuwjaarsrede. Mijne Heeren, Alvorens tot onze gewone werkzaamheden over te gaan, is het mij aangenaam, in de eerste Raadsvergadering van dit jaar, U allen mijne op rechte gelukwenschen aan te bieden bij den aan vang van een nieuwen tijdkring. Dat Gods beste zegen Uw deel zij, en dat het jaar 1911 voor U en de Uwen, en tevens ook voor de geheele bur gerij, een in alle opzichten gelukkig jaar moge zijn I Wanneer wij nu, M. H., zooals gebruikelijk, nog eens terug zien op datgene, wat het afgeloo- pen jaar ons bracht, dan mag ik U zeker vóór alles wel herinneren aan de gebeurtenissen die eenige maanden geleden hebben plaats gehad, toen het H. M. onze geëerbiedigde Koningin be haagde mij tot Burgemeester dezer Gemeente te benoemen Dan gedenk ik weder met innige dank baarheid de groote belangstelling mij in die dagen betoond, en de talrijke ovaties mij gebracht. Dan denken wij allen zeker met waardeering aan mijn g'eachten voorganger, den afgetreden Burgemeester Dr. Brants, aan de aangename bijeenkomst waarop hem vóór zijn heengaan, door Raadsleden en Ambtenaren bewijzen van vriendschap werden aangeboden, en aan zijn vriendelijke gevoelens jegens ons in het aanbieden van de portretten van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, die thans onze Raadszaal sieren. Was overigens het afgeloopen jaar voor onze Gemeente een voorspoedig jaar? In sommige op zichten ja, in andere helaas niet. Een gelukkig verschijnsel, wat zeker velen niet hadden durven verwachten, is het dat de Ge- meentebegrooting voor het jaar '1911 kon sluiten de gemaakt worden zonder belastingveihooging, en dit niettegenstaande het huishouden der Ge meente steeds duurder wordt, natuurlijk ook door de toename der bevolking, die volgens de laatste officieele volkstelling op 32024 zielen gesteld werd. Het gevolg dezer uitkomst is o.a. dat in dit jaar het aantal Raadsleden met twee zal moeten ver meerderd worden. Een ander gevolg van het toenemen der bevolking is ook dat de noodige maatregelen moesten genomen worden ter voor ziening in meerdere schoolruimte, en dat voor dit doel onlangs door aankoop van een onzes inziens zeer geschikt terrein, de grond voor den bouw eener nieuwe 13-klassige school werd gelegd. In het afgeloopen jaar bloeide de aloude Schie- damsche branderij-industrie niet, wat op zeer veel bedrijven van nadeeligen invloed was. Of hier niet méér het oude spreekwoord «Eendracht maakt macht" in toepassing kon gebracht worden en men dan waarschijnlijk tot betere resultaten zou kunnen geraken, ik geloof het zeer zeker en zou het toejuichen dit een volgenden keer te mogen eonstateeren. Het totaalbedrag der ontvangen haven-, sluis- en bruggelden ging niet onbelangrijk vooruit en overtrof de raming met circa ƒ3400.Gelukkig werd niet bewaarheid wat in den aanvang van het afgeloopen jaar verluidde, dat n.l. ten gevolge van de aanschaffing van eigen automatische los- inrichtingen te Rotterdam, geen kolenschepen naar onze haven zouden komen. De binnenvaart, zoowel als de buitenlandsche riviervaart gingen vooruit. Ook de visscherij leverde een grootere inkomst, daar de voornaamste reederij hare van hier varende vloot steeds uitbreidt. Door den aankoop van den grond dien de Ge meente Rotterdam zich had verworven op ons grondgebied, kreeg de uitvoering der nieuwe grensregeling haar beslag en zal welhaast worden begonnen met de oprichting eener nieuwe Gas fabriek door onze Zustergemeente, onmiddellijk bij de grens onzer Gemeentewaterleiding. Natuurlijk zal het Dagelijksch Bestuur blijven waken voor de gewichtige belangen onzer Waterleiding. YVerd een duistere schaduw over het vervlogen jaar geworpen doordat onze Gemeente door vroegere voorwaarden van aankoop daartoe verplicht, Do mein in de gelegenheid moest stellen een visch- kade te maken, waardoor hare gronden over eene groote lengte van de rivier werden afgesloten, hiertegenover kan er als lichtpunt op gewezen worden dat Z.Ex. de Minister van Financiën zich in beginsel bereid verklaarde de overige domein gronden langs de rivier, ter weerszijden van de Spuihaven en vóór de YVaterleiding, aan de Ge meente aftestaan op denzelfden voet als dit ge schiedde aan de Gemeente Rotterdam ten aanzien van gronden aan de Westkous. Wat het Grondbedrijf betreft, werd reeds een aanvang gemaakt met uitgifte van opgehoogden grond aan de Spuihaven door den verkoop aan de firma Brice Why te Sc Sons. Overigens ging de grondverkoop geregeld voort, zij het ook dat wij in enkele gevallen in onze onderhandelingen wer den teleurgesteld. De werken ten behoeve van het Singelkwartier kregen door bestrating en rioleering der Singel straten haar beslag. Alleen werd vergunning ge weigerd voor de nooduitlaat naar de Schie ten behoeve van de rioolbemaling. Het Gemeente bestuur is er zich echter ten volle van bewust dat deze vergunning met recht aan de Gemeente niet kan worden onthouden en het vertrouwt dat haar, met toepassing van de belemmeringswet, alsnog in hooger beroep en dit is hangende zal worden recht gedaan. Voorts werd een begin gemaakt met den aan leg van de bij het uitbreidingsplan geprojecteerde Oud-Weet-Frankelandsche laan, waardoor ook dat stadsgedeelte aanmerkelijk zal worden gebaat. Met het aanbrengen van rioleering in straten die daarvan tot nog toe verstoken waren en daar aan toch behoefte hadden, werd geregeld voort gegaan. Kethelstraat, Roosbeek en Prinsensteeg kregen hunne beurt. Belangrijke besluiten werden ook door Uwen Raad genomen, waarvan ik slechts eenige der voornaamsten wil noemenEvenredige Schoolgeld- heffing voor Hoogere Burgerschool en Gymnasium, benevens voor de Scholen A en B kwam tot stand. Een nieuwe Zwemplaats, die algemeen zéér in den smaak viel, werd gemaakt. Een Kweekkast in de Gemeentekweekerij werd opgericht. Aange kocht werd het bestaande gebouw van de Ver eeniging «Volksbadhuis", terwijl tevens aan deze Vereeniging een subsidie werd toegestaan voor de exploitatie van een op te richten nieuw Bad huis. Verder zijn nog verordeningen tot stand geko men waarbij in het belang der Volksgezondheid de binnenschipperij werd verplicht tot het aan boord hebben van zuiver drinkwater eene tot invoering eener Schouw op de onderbakken in branderijen. Wijzigingen werden gebracht in de heffing der Inkomstenbelasting, waardoor de beide laagste klassen van belasting konden worden vrij gesteld en eindelijk kreeg haar beslag de ont- poldering van een gedeelte van Oud-Mathenesse, door het tot stand brengen van de waterscheiding en het vaststellen eener verordening tot regeling van den waterstaatkundigen toestand voor dat gedeelte. De groote kwestie van een verbeterd of nieuw Ziekenhuis maakte meermalen in Uwen Raad een punt van bespreking uit. Het mocht evenwel nog niet gelukken de goede oplossing te vinden. Denkt evenwel niet, M. II., dat de Voorzitter der Zieken huiscommissie niet diligent in deze kwestie is, of dat hij de zaak op de lange baan wil houden. Neen, zeker niet. Het Ziekenhuis ligt ook hem te na aan het hart dat hij niet alles zal aanwenden om in deze een bevredigende oplossing te vinden, en mocht deze gevonden zijn, dan vertrouwt hij dat Gij ook, gedreven door liefde voor Uwe lijdende stadgenooten, de gelden zult willen voteeren die strikt noodig zijn om een betere toestand te scheppen. Ten slotte nog een enkel woord over onze

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2