Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. ïn onze Vroedschap. aig&mten pegint Qiflft te gevftfijsn, dat in de talrkijte kleine staatjes, de gemeenten, een heerlijk terrein ligt om do.or onze beginselen het maatschappelijk evenwicht te verkrijgen. Op zóó veelvoudig terrein hebben onze beginselen in de gemeente-politiek mede te spreken. Vooral moet daarop gelet. Nu de gemeenten nog voor zoo groote taak slaan, daar is biet noodig vaststellen de rechtspositie' voor gemeenteambtenaren en werk liedten; voorts de regeling ten goede voor den Irandteldrijvenden en industrieelen midden stand, voor den' •werkmansstand, den boerenstand enz. enz. Als Rajadslid kan men zich op tweeërlei stand point stellen. Men kan B. en W. den weg der gemeente-politiek laten aangeven en hen in hun sneller of'minder snel tempo volgen, daarbij wa- kenid voor de eigen beginselen. Men kan zich zelf volgens eigen inzicht en beginselen een ge mdbiriile-politiek opbouwen en wanneer B. en \\r. daarmed® in strijd komen dan scherpe critiek uit oeïenien. Spr. heeft 'hierbij op 't oog die Raadsleden, welke beslist een vast systeem willen hebben bij de gemeente-politiek en niet hun stem wil len doen afhangen van de stemming van het «ogenblik. Want door dit laatste ontstaat heliias te dik wijls het betreurenswaardig verschijnsel, dat de R. K. Raadsleden op1 de meest uiteenloopenile wijze hun stem uitbrengen. Men versta nu deze woorden niet verkeerd. Er zijn zeker neutrale punten, wiaarovér men verschillend kan oordeelen. Maar men overschatte dit aantal niet. Bij de meeste punten komen onze beginselen te pas. Spreker noemde b.v. het sub sidieeren van openbare leeszalen of het instellen daarvan, het subsidieeren van andere lichamen, du vaststelling van die rechtspositie dei' ambte naren waarbij de aelica en onze moraal-lilosofie. zooveel hebben mede te praten. Er zijn andere punten, waarbij onze katho lieke sociologie wel degeujk het beslissende woord heeft. Dat een en ander nog niet levendig ge noeg werkt is bijl veie Raadsleden hun schuld niet; maar wel is hiervan oorzaak het feit, dat zo niet genoeg zijn geschoold. Daarom moet er een bond komen. Zoodanige bond zal moeten zijn een voedingsbodem vóór de aangeslotenen. Ilij zal moeten beleggen ver gaderingen en cursussen, waarin de gemeente politiek wordt besproken. Hij zal een inlichtings- buroau moeten stichten, een eigen orgaan uit geven en -overgaan tot het samenstellen van een program van beginselen. Spr. achtte zoo'n bond geen utopie. Zeker, er zijn locale eigenaardig heden, waarmede rekening moet gehouden wor den maar die- Kunnen toch niet op onze ethische en sociale katholieke beginselen influenceeren. De idee tot het stichten van den bond "mag niet als eer aangerekend worden aan Arnhem, maar aan mr. Aalberse, die niet aanVvezig kon zijn, maar zijn instemming heeft betuigd en die met zijn katholieke „Sociale Week" te Rotterdam deze za;ak heeft voorbereid. De rede van mr. van Schaik lokte veel applaus uit. Daarna kwam de vraag aan de orde, of de bond zou opgericht worden, waartóe na eenige discussie met algemeene stemmen besloten werd. Daarop volgde bespreking van de vraag, of behalve gemeenteraadsleden ook kiesvereenigin- gen lid zouden kunnen zijn, b.v. onder verplich ting van steeds een Raadslid als afgevaardigde te zullen benoemen. Ofschoon sommigen meen den, dat op ettelijke punten contact met de kies- vereenigingen niet ongewenscht zou zijn, was toch de algemeene opinie, dat alleen Raadsleden lid zouden moeten zijn, waartoe dan óók be sloten werd. Vervolgens werden er discussies gevoerd over de punten, welke de Arnh. Kiesvereeniging in de rondgezonden circulaire had opgenomen bij wijze van voorbeeld, op welke manier het doel van den bond bevorderd zou kunnen worden. Een belangrijke discussie werd gevoerd over de vraag, of men het ontwerpen van een pro gram van beginselen zou opnemen als een der middelen in de statuten te omschrijven. Uit die discussie bleek, dat daartegen tal van bezwaren bestaan, niettemin bleef men van de zijde der Arnh. Kiesvereeniging vasthouden -aan het denk beeld. T,en slotte vereenigde de vergadering zich met een voorstel, dat minder ver ging dan een eigenlijk program van beginselen, n.l. om in de statuten, in welken vorm dan ook, een bepaling op te nemen, waaiuit zou blijken dat de bond oip principieel katholiek standpunt zal staan en do katholieke gemeentepolitiek zal bevorderen, zich stellende b. v. op het standpunt van de Encycliek „Reram Novarum". Met de overige middelen als: het houden van vergaderingen, het oprichten van een orgaan, het stichten van een bureau van informatie, het stich ten van of het aansluiting zoeken bij een biblio theek, waarin lectuur voor de kath. gemeente raadsleden beschikbaar is, vereenigde de verga dering zich. Tein slotte werd er een commissie benoemd om d-e statuten te ontwerpen. Onze defensie. Naar het „Centr." verneemt, zal de regeling der levende strijdkrachten bij de behandeling der defensie-aangelegenheden den voorrang hebben. Verstrekking van grond aan landarbeiders. Naar de „N. Ct." verneemt, is gereed gekomen -ecu ontwerp van wet, met memorie van toelich ting, dat -nis -titel draagt: Verkrijging door landar beiders van woning -met land in eigendom of van los land in pacht. Verder verneemt het blad, dat ten aanzien van dit. ontwerp in de eerste plaats het oordeel zal worden ingewonnen van de Staatscommissie vóór den landbouw, ingesteld bij Kon. besluit van 20 Juni 1906, die in October 1909 een rapport met. voorstellen, betreffende den ccanomischen tóe- stand--'der landarbeiders in ons land heeft uitge bracht, wellicht ook van eenige andere deskundige lichamen. De oud-minister van Oorlog. De afgetreden minister van oorlog, gienera,al- majoor W. Co®], zal met 1 Mei Jjen dienst met pensioen verlaten en tot. dien datum ter beschik king blijven van den tegenwo'ordigen minister van oorlog. Het Slot. De zaak Nolthenius is nu uit. Hot Hoog Militair Gerechtshof heeft de straf van dein luitenant met twee dagen verzwaard (zeis inplaats van vier) en hiermee staal vast, dat de katholieke miliciens welke zich indertijd over de uitlatingen van den officier hebben be klaagd, don lof -hebben verdiend, welken bet Ka merlid Arts hun in de Tweede Kamer heeft toe gezwaaid. Zij zijn. -opgekomen v-oor hün goed recht en hebben den dank verdiend van velen, die na hen zullen komen. Niet, dat wij in den militairen dienst een al ge-meen gevaar zien vo-or de kreuking vap gods dienstige overtuigingen. Maar dat een 'enkel kras geval door het kordaat optreden van -eenige jonge mannen dadelijk is gestuit, voorkomt andere gevallen. En leert den katholiek, dat het altjjiiï en onder alle omstandigheden beter is v-oor zijn overtuiging uit te komen en zijn gelo-of te verdedigen, ook als daaraan. eenig nadeel of gevaar verbonden is, dam als futl-obze stumpers zich in zijn heiligste gevoelens te laten kwetsen. (Dgbl. v. Noord-Brabant.) Het St. Willibrordus-College. De Haagsche correspondent van de »Tijd" meldt, dat zijn eerste bericht in zake de latere bestem ming van de gebouwen van het St. Willibrordus- College te Katwijk eenige verbetering en aanvul ling behoeft. Het staat nl. nog niet vast, dat naar Katwijk zal worden verplaatst het opleidingsge sticht Mariëndaal. Wel is dit denkbeeld opgeworpen evenals andere, zooals bijv. om van Katwijs een soort rustoord te maken voor op hoogen leeftijd zijnde Jezuïeten. Er een R.-K. Academie te stichten, zooals wij vernamen, is in betrokken kringen nooit overwogen, eenvoudig, omdat de Orde daar omtrent niets te beslissen heeft. Intusschen staac omtrent de latere bestemming nog absoluut niets vast. Eventueele beslissingen zullen zeker niet genomen worden vóór de terugkomst van den hoogeerw. Pater Provinciaal der Jezuïeten, die sinds eenigen tijd voor een inspectiereis in Ned. Oost-Indië vertoeft en wiens terugkomst te be- voegder plaatse niet vóór Mei verwacht wordt. Het nieuwe Raadhuis te 's Gravenhage. De »N. Ct." verneemt, dat in een der afdee- lingen van den gemeenteraad, die 11 Maandag vergadering voor het onderzoek van de voorstel len voor nieuwe verkeerswegen en den bouw van een nieuw stadhuis, de plaats door B. en W. voorgedragen voor laatstbedoelden bouw zeer on gunstig ontvangen is. Men keurde de Kalver markt, Bagijnestraat en omgeving beslist af als een veel te onaanzienlijke buurt voor een Raad huis der residentie waardig en ook veel te afge legen voor een gemeente, die zich in geheel an dere richting zoo belangrijk heeft uitgebreid en nog steeds voortgaat zich uit breiden. Electrbehe centrale te Leeuwarden. ■Op de gemeen.tebegrooting van Leeuwarden is ruim twee torn uitgetrokken voor een electrische centrale aldaar. Ridderkerk. In de gistermorgen te Rarendrecht gehouden vergadering van de centrale anlirev. kiesvereeni ging is, zoo meldt de „R-otterd.", in de vac.-T. Plantemga (antirev.) definitief candidaat gesteld voor dé Prov. Slaton van Zuid-Holland de heer J. L. van Riji, bouwkundige te Bolnes en lid van den gemeenteraad van Ridderkerk. Het koperen Kroningsfeest. Men mieldt de samenstelling van een comité te 's-Gravenhage uit de vereenigingen Koningin Wilhelrhinabond, Patrimonium, R.-K. Volksbond en de Christ. Werkliedenbond „Onze IIulp is in den naam des Heeren" en onder Eerevoor zitterschap van den burgemeester E. C. baron Sweërts de Landas Wyborgh dat ten d-oel heeft met Maart a.s. een huldebetoo-ging te doen plaats hebben, ter gelegenheid van het 12'/a-janig Kro ningsfeest van H. M. Koningin Wilhelmina. Het Comité roept "de medewerking in van alle voorzitters van Oranje gezinde vereenigingen als mede van directeuren en voorzitters 'van muziek- en zangvereenigingen te 's-Gravenhage en Sche- ■vening&n, ter J.ijjw.juihg.vvan een yerg^igring welke gehouden zal worden, op Vrijdagavond a.s. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Januari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.0 te Horta. Laagste barometerstand 740.7 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dagkrach tige noordelijke tot noordwestelijken, latei- afnemende en krimpende wind, aanvankelijk buiig^ later tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. Bevolking van Schiedam: De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1910 32.489 zielen, tegen 32.024 op nit. Dec. 1909, zoodat er een vermeerdering is waar te nemen van 405 zielen. Militie. -De aflevering van bij de militie in te lijven man schap p-eh zal geschieden als volgt.: v-oor de lichting '1910, ingevolge art. 99, lo en 2o der Militiewet 1901, resp. vo-or volledige en korte oefening, te Schiedam op 7 Maart en 17 Mei. voor de lichting 1911, ingevolge art. 96 der Militiewet a voor volledige oefening, te Schie dam op 7 Maart of 19 Seipt., b vo-or korte oefe ning, te Schiedam op 17 Mei. Dr. Brants. De oud-burgemeester, clr. Brants, toonde zijne voortdurende belangstelling in de zaken onzer gemeente, door Dinsdagavond een bezoek te ko men brengen aan onze stad. Ten huize van den wiethoudier, dien hjeer Lagerwey, gastvrij ontvan gen, bleef dr. Brants daar tot Woensdag en be zichtigde dien dag de mechanische laadinrichting aan de Stedelijke Gasfabriek, waarna hij Woens dagavond weer naar zijne tegenwoordige woon plaats vertrok. Naar wij met genoegen vernemen, is de ge zondheid van den oud-'burgemeester, in De Steeg, waar hij zich zoo geheel thuis gevoelt, belangrijk verbeterd. Sociale Cursus. Wegenis de II. Missie in de Singelkerk, zal de cursusavond van Vrijdag 13 Januari worden uit gesteld tot Vrijdag 20 Januari. De sneeuw. Voor het sneeuwruimen zijn heden door de Gemeente-reiniging alhier 78 losse werklieden aangenomen. De tramdienst ondervond van de sneeuw geen hinder. D e Raad t e- V1 a a r d i n g e n b e n o e m d e tot Ieeraar in vakt-eekenen voor smeden en ma chine-bankwerkers aan de Burgeravondschool den heer J. Meijer te Schiedam. Giste r-a vond is uit 's-H ertoge n- bosch door de politie aangebracht de 16-jarige J. M. v. L., die aldaar zwervende was aange troffen. Door de politie alhier is de jongen aan zijn ouders weergegeven. UIT KETHEL EN SP AL AND. Door de rechtbank te Rotterdam is in staat van faillissement verklaard A. T. E. van der Most, veerman te Kcthel en Spaland. Tot curator is benoemd mr. G. van Baren te Schiedam en tot reeht-er-commissaris mr. W. Lünsingh Tonchews. UIT NAALDWIJK. De commissie uit de burgerij' te Naaldwijk, ge kozen inzake de grensregeling tusschen Rotterdam en Naaldwijk, heeft in een openbare vergadering het rapport vastgesteld, dat zij bij Ged. Staten zal indienen. Na brcede motiveering stelt de com missie de- volgende conclusies lo. Terwijl reeds uit de onmogelijkheid om de beoogde samenvoeging' van Hoek van Hólland mei Rotterdam tot stand te brengen, zonder dat de eenheid van wat historisch was geworden uit het oog vertonen en aan de bepalingen van verschei den» staatswetten geweld aangedaan wordit, tegen de wenschelijkheid van die vereeniging op theo- rcdische gronden is te argumenteeren, is de Me morie van Toelichting in weèrleggiitig" van een dergelijke argumentatie voor zoover zij haar beproeft -niet geslaagd, terwijl ten aanzien van het betrokken 'deel van N aa ld wijk zelfs niet ge tracht is het bewijs te lever-eb) d.at het met Hoek van Holland vercenigd moet worden. 2o. Wanneer aangenomen mocht werden, dat dei to-esta-nd van (het betrokken deel van Naaldwijk ongeveer gelijk zou blijven, zocals het thans is, dat althans handel ien industrie daar geen bedui dende uitbreiding zouden ondergaan, waren voor de afscheiding geen geldige redenen aan te voeren. 3-0. Met het oog op de toekomst acht de meerderheid der commissie (vier leden) een af scheiding van het betrokken deel der gemeente wenschelijlkde minderheid (drie leden) meent, dal zoolang de omstandigheden niet in sterke mate veranderen, die afscheiding ncodig noch wensche- lijk is. 4o, In .alls ji gevalle êiicpt dje billijkheid, 'dat de schade-, die Naaldwijk do-or het tot staal komen vari hol ontwerp lijden zal, worde vergoed. UIT ROTTERDAM. T-oen de Middensteiger gedempt werd, wilden velen in het dernpingswerk ook betrekken den Bocronsteigcr en Groenendaal. Verschillende redenen deden toen daarvan af- Daarop werd voorgesteld tot die verdere dem ping over to gaan als de eigenaars bereid waren oo-n deel dier kosten te dragen. Dit had echter geen resultaat. Thans doen B. en W. een voorstel, tot die demping te besluiten le. wegens den ongezonden toestand en 2e tór verkrijging va-n -een parallelweg voor de Nieu we Havien. Daar echter de huizen daar onmid dellijk aan bet water grenzen, zal de beveiliging der fundeering van die huizen, bijzondere maat regelen eischen, die het werk duur maken o.a. eie-n over de volle breedte van het water onder heiden vloer. Ook zullen, om betere aansluiting te verkrijgen, enkele panden aangekocht worden. V-oor demping wordt geschat f257.890 en voor aankoop enz. f26.110, totaal f284.000. Overwo gen zal worden een belastingheffing, krachtens art. 240J der gemeentewet, waardoor van betrok kenen bij de herbouwing, een' bijdrage zal worden gevorderd. 1 UIT HOEK-VAN-HOLLAND. De stoomreddingboot is heden in zee gegaan, teneinde zoo noodig hulp te verleenen in verband met de stranding van een onbekend stoomschip op den Hinder bij Goeree. Nader meldt men ons: Het gestrande schip is de Hullboot sSelay Abbey' geladen met stukgoed, en bestemd voor Rotterdam. De stuurman en 4 passagiers zijn in een red dingboot te Goeree geland. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 13 Janj 8 u. S. O. V. Concert „Orpheus". Dinsdag 17 Jan. 71/2 u. S. 0. V. „Gemengd Koor". Uitv. Oratorium „Judas Maiccabaus". Rotterdam. Donderdag 12 Jan. 8 u. Do-ele. Eruditio Musicia. 3e Avondconcert. Vrijdag 13 Jan. 81/2 u. Rem. Kerk. Orgelconcert Ger. Bunk. In uw overigens zeer juist raadsverslag van gisterenavond laat U mij zeggen dat de acte B. van een taalleeraar M. O. eenige kennis van de letterkunde van (bedoelde) taal veronderstelt. Ik geloof niet dat ik dit gezegd heb, maar indien wèl dan is het een vergissing geweest. Acte B veronderstelt niet »eenige" kennis maar garan deert integendeel een zeer uitgebreide kennis van de letterkunde van de vreemde taal waarvoor zij is uitgereikt. Met de opname dezer regelen zult U mij ten zeerste verplichten. "Hoogachtend, UEd. dn. T. S. Goslinga, Wethouder van Onderwijs. Schiedam, 12 Januari 1911. Nieuwjaarsrede. Raadsledenont slag. Leeraarsbenoeming. Onge vallenverzekering. Financieele rege ling. De eerste zitting van het nieuwbegonnen jaar bracht ons, als atijd, de Nieuwjaarsrede van den voorzitter, eene rede immer met zekere spanning door allen die in het wel en wee der gemeente belangstellen, verbeid. Uit deze rede door burge meester Honnerlage Grete zeer coulant en met nadruk uitgesproken, klinkt een hoopvolle toon. 't Is blijkbaar de rede van den magistraat, die zijne geboortestad door en door kent en mint, met innige vreugde het goede op den voorgroud stelt en hoopt, dat 't in het nieuw begonnen jaar tot beter zal uitdeien. Uit die rede klonk een danktoan allereerst voor de groote belangstelling den nieuwen burgemeester bij zijne benoeming en optreden betoond en de vele ovaties hem in die dagen gebracht, een woord van erkentelijke hulde ook aan den ambtsvoor ganger, dr. Brants, die der gemeente een blijvend bewijs van zijne vriendschappelijke gevoelens liet- Als merkwaardige feiten in het verleden en voor de toekomst worden vermeld het sluitend maken der gemeente-begrooting voor 1911 zonder be- lastingverhooging en de vermeerdering van het aantal Raadsleden in den loop van dit jaar met een tweetal door het verhoogd zielental, bij de volkstelling gebleken, wettelijk geboden. In de passage waarin van het niet bloeien der branderij-industrie gewaagd wordt, spreekt de echte Schiedammer, die de kwaal tot in zijn diepen oorsprong kent en het rechte heelmiddel weet aan te geven om die te genezen. In het gebrek aan eendracht, in het onderling benijden en wan trouwen is toch goeddeels de treurige oorzaak van de kwijning der branderij-industrie gelegen. Kwamen de branders tot het beslist inzicht, dat thans onder de middenstanders steeds meer veld wint, konden zij er toekomen elkaar ook niet meer 1 r. t I zien. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 99" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatstwordtde kopy niet teruggegev en. Geachte Redactie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2