Dagblad voor Schiedam en Na misdaad vergelding. 34ste Jaargang. Vrijdag 13 Januari 1911. No. 9910. Officieel© berichte Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandscli Nieuws. F E U I L L ET O Verspreide bericht en. ABONNEMENTSPRIJS: Dii blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voo? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan on3 BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER AD VERTENTIëN» ^an 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer^ Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden ui terst bit ljjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ii Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Binderwei, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de Directie der Glasfabriek „de Schie" en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend ot uitbreiding dier fabriek aan den Buitenhaven- "^eg no. 146, kadaster Sectie L no. 1914, meteen 00I?gVer^tu'g van 125 P.K. en een stoomketel van 88 M2 .verwarmingsoppervlak, drijvende twee ynamos, een en ander ter vervanging van de estaande drijfkracht der fabriek. Schiedam, 12 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; p'et op de bepalingen der Hinderwet mn -t8r alDe'aeene kennis, dat op heden an,f en zÜne rechtverkrijgenden vergun- P J.s' vei ecnd tot uitbreiding zijner wagen- aa" 7ol Kethelstraat no. 21, kadaster Sectie A nos. 735 en 736, met een gasmotor van ee" ''"""Sm-ehin. en een Schiedam, den 12 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, uelet op de bepalingen der Hinderwet; brengen ter algemeene kennis, dat G. W. J. j 11Sloot, aan hun College heeft bericht, sim, i ',n ^elroep is gekomen van hunne beslis- nimr ^anuari.jd., waarbij hem de vergun ning overbrenging van zijn lompenbewaar- karhict T Par*d Lange Achterweg no. 21, Dinri er no' naar het naastliggende geweigerd. kadaster Sectie B no. 1114, werd Schiedam, den 12 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v- SICKENGA. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer was gister Pichon, de minister van buitenlandsche zaken, aan het woord Hij sprak over Frankrijks internationale politiek. Pichon verzekerde dat in Europa niets is ge- 281) Met twijfelenden blik staarde hij voor zich Ulthij begon zich verloren te wanen Dat verviervoudigt het kanitaai' m nog meer... zeide Raoul Duchemin Met vaste stem, hernam Etienhé- - Laten wij een rond getalstellen Miinheer voegde hij daarbij, terwijl hij zich tot den nullionnair wendde, ik verzoek u mii voor lekenmg van den heer Lucien Labj-óue de som Jan 500.000 francs ter hand te stellen welke Ste !frtegenwool'd.igt het kaPBaal, met de dom daarvan en intrest °P intrest, hetwelk ,u m 1861 aan zijn vader ontstolen werd aor}s Garaud begon, bij het hooren dezer oorden, ook zijn kalmte te verliezen. Lene groote ongerustheid teekende zich od ^Jn gelaat. holten6 °°gen 10Wen onheilsPellend in hunne ziio 6 kunstschilder sloeg blijkbaar geen acht op J e verkropte woede en vroeg bedaard Is dat echt of niet? Mijnheer, ik heet Paul Harmant, riep de schied, dat in staat zou zijn de vriendschappen en bondgenootschappen van Frankrijk of den staat der buitenlandsche betrekkingen te wijzigen. Daarna toonde Pichon aan, dat de actie van Frankrijk in Marokko noodzakelijk, nuttig en weldadig is gebleken. De actie is voortgezet met instemming van alle belanghebbenden en in de eerste plaats van Spanje, waarmede Frankrijk door bizondere overeenkomsten is verbonden, welke overeenkomsten overigens bewijzen van deugde lijkheid hebben afgelegd. Geen enkel wolkje heeft zich voorgedaan aan den hemel van de Fransch-Italiaansche vriend schap. En wat Turkije betreft, de Turksche re geering heeft voor ieder, die het hooren wilt verklaard, dat de Fransch-Turksche betrekkingen niet minder sympathiek zijn dan voor de kwestie van de leening. In antwoord op de beweringen van Denys Cochin, zeide Pichon, dat het juist de Kretenzers zijn geweest, die door hun onvoorzichtigheid en onhandigheid de beschermende mogendheden hebben gedwongen om hun aanduidingen te geven. Onder George V is de entente-politiek op de zelfde wijze voortgezet, als zij onder Eduard VII is gevoerd. Oostenrijk heeft geen belangen, die met die van Frankrijk in strijd zijn. V\ ij behoeven geen tegenstanders te zijn, omdat wij geen andere dan een vredespolitiek voeren. Pichon zette uiteen, op welke wijze de inlij ving van Bosnië en Herzegowina heeft plaats ge had. Rusland wist toentertijd, dat het Frankrijks hulp verzekerd was. Onder die omstandigheden deed de triple entente een baslissenden invloed gelden ten gunste van het behoud van den vrede. Het bondgenootschap met Rusland is even hecht, even levend als ooit en von Both man Hollweg heeft, om overdrijvingen te voorkomen, zeer dui delijk verklaard, Jdat het resultaat van de ont moeting te Potsdam erop neerkomt, dat opnieuw is beslotsn, dat geen der beide landen, noch Rus land, noch Duitschland zou toetreden tot een combinatie, die aanvallende bedoelingen zou heb ben tegen den ander. Zoodat de ontmoeting een nieuw en een van de krachtigste waarborgen is voor den algemeene vrede, en dat te meer, omdat tevens is overeengekomen, dat geen de minste inbreuk zal worden gemaakt op den status quo in het Oosten en op den Balkan. Deze overeen komst is zoo min als de Fransch-Duitsche over eenkomst voor Rusland, voor ons een reden om achterdochtig te worden. Jaures vroeg, of Rusland de Fransche regeering gewaarschuwd heeft dat er te Potsdam sprake zou zijn van den Bagdad-spoorweg Pichon antwoorde, dat de besprekingen te Pots dam de voortzetting waren van onderhandelingen, die sedert 1907, zooals ieder wist, gevoerd worden. De minister kwam voorts op tegen de bewering, dat Frankrijk geïsoleerd zoude zijn. Waar zou die eenzame plaats te vinden zijn van de mogendheid, die de bondgenoot is van Rusland, die verbonden is met Engeland en in vriendschap leeft of over eenkomsten heeft met Italië, Spanje en Japan. De overeenkomst tusschen Frankrijk en Japan is een waarborg voor den vrede in het Verre Oosten. Maar al is de politieke toestand van Frankrijk bevredigend, dan wil dat nog niet zeggen, dat een soort van diplomatieke traagheid betracht moet worden. Evenwel, men moet activiteit niet met agitatie verwarren. PORTUGAL. De »Indépendance Beige" bericht, dat de spoor wegstaking in Portugal vermoedelijk spoedig geëindigd zal zijn. De directies van de Noorder en Oosterspoorwegen hebben aan hur. personeel laten weten, dat zij 1,030,000 frcs. beschikbaar konden stellen om gedeeltelijk aan de gestelde eischen te voldoen. Volledige voldoening zou meer dan 2 millioen kosten ®n dat bedrag kan worden uitgetrokken! De directies stellen voor de kosten, die de gestelde eischen met zich zullen brengen, door een gemengde commissie nauwkeurig te laten becijferen. De stakers zijn op dat voorstel ingegaan, de staking zal echter eerst ophoudenj whnneer een oplossing is gevonden.- ellendeling, die bijna krankzinnig van angst werd, en gij beleedigt mij Gij heet Joris Garaud en gij zijt een vol maakte booswichtzeide de kunstschilder. De slag was toegebracht. Er bleef den booswicht geen bedaardheid meer over. Het gevaar hitste hem op. Om den toestand te redden, waagde hij het, stout te spreken en riep op schorreu toon Dat is eene grove leugen, eene schande lijke laster 1 Etienne Castel vervolgde op denzelfden afge meten toon Uwe uitroepen baten riets Het uur der gerechtigheid heeft geslagen. De mensch wikt, maar God beschikt. Zwijg, het is laster, hetgeen gij beweert. Ziehier de doodakte van Paul Harmant den leerling der Kunstnij verheidschool te Chalons; dié iii het hospitaal te Genève is overleden Komaan Garaud, het oogenblik is aangebroken, dat gij rekenschap moet geven aan hen, die gij geplunderd hebt Later zult gij met de justitie hebben af te rekenen... Betaal eerst vijfhonderd duizend francs. En geen enkel wapen om mij te verdedi gen stamelde de millionnair woedend. Het zij zoo. ik ben verloren.en ik sleep mijne on schuldige dochter met mij in den afgrond... Dat hangt van u af, vervolgde de kunst schilder, betaal eerst, daarna zullen wij zien... CHINA. De »Evening Standard", meldt, dat er een groot servies uit Meissen naar Peking gezonden is, om gebruikt te worden bij gelegenheid van het ban ket, dat de keizer van China den Duitschen kroonprins zal aanbieden Het servies is een van de mooiste, die de koninklijke porseleinfabriek te Meissen heeft afgeleverd en zal, naar men ver wacht, na gebruikt te zijn, den keizer van China ten geschenke worden aangeboden. Bij het vervoer naar China is het servies voor een hoog bedrag verzekerd. Uit St. Petersburg wordt aan de »Lokal-An- zeiger" gemeld, dat te Reval in het voorjaar belangrijke verdedigingswerken aan land- en zeezijde aangelegd zullen worden. Verder zal de haven worden ingericht voor een vlootstation. Telegrammen uit Tanger melden, dat de Engelsche onderdaan dr. Wilkinson op den straat weg naar Tetuan door Marokkanen overvallen is en zwaar gekwetst werd. Officieele bevestiging ontbreekt nog. Taft heeft een speciale boodschap tot het Amerikaansch Congres gericht, waarin hij nadruk kelijk aandringt op versterking van het Panama kanaal en 5 millioen dollar aanvraagt om met de uitvoering van de verdedigingswerken nog ge. durende deze zitting te kunnen beginnen. Er zijn weer onlusten onder de mijnwerkers te Cardiff uitgebroken. De gebouwen van de Glamorgan-steenkolenmaatschappij en werkwil ligen zijn met steenen gebombardeerd. Eergisteren beeft Z. H. den Paus op de hartelijkste wijze in particuliere audiëntie ontvan gen de vroegere Duitsche rijkskanselier en diens echtgenoote ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest. Garaud, die weder eenige hoop begon te krijgen, antwoordde Ik heb hier geen geld... Gelogen Gij hebt dezen morgen bij uw bankier eene som van vijfhonderd duizend francs gehaald, die bestemd waren voor uw medeplich tige, Ovide Soliveau, die gisterenavond is aan gehouden... Geloof mij, het is beter u gewillig te schikken Met verwilderde blikken keek Paul Harmant Etienne aan. En terwijl hij hoorbaar murmelendesmijn arm kind!" opende hij de lade van zijne schrijf tafel en haalde daaruit vijf pakken bankpapier. Daar zijn vijfhonderd duizend francs... zeide hij. Goed, zeide Etienne, terwijl hij het geld in zijne zakken stak. Neem thans eene pen en schrijf, wat ik u-ga voorzeggen... Wat durft gij van mij te vergen Zou men niet zeggen, dat gij hier rechter zijt en ik beschuldigde ben. Misschien zijn wij dat ook. Wees zeker dat het voor u voordeeliger is, u gewillig te schikken naar dên drang der omstandigheden. Het beeld van Marie kwam voor den geest van den ellendeling zweven. Welnu, het zij voor haar, fluisterde hij en nam de pen tusschen de vingers. De kunstschilder dicteerde: „Ik, Joris Garaud, in tegenwoordigheid van de heeren Etienne Castel en Raoul Duchemin, Sommige buitenlandsche bladen maken op gezag van de Russische sRjetsj." melding van een vrij ernstig geschil," hetwelk ontstaan zou zijn tusschen Rusland en den H. Stoel. De Russische minister van Binnenlandsche Zaken heeft, zoo heet het, een circulaire gericht tot alle katholieke bisschoppen in Rusland, waarin hij mededeeldt, dat instructies van den H. Stoel, die niet door tusschenkomst der regeeriug te hun ner kennis zijn gebraoht, door Russische onder danen niet opgevolgd behoeven te worden. Volgens de minister zou het Vaticaan zich niet houden aan de bepalingen der Russische wetten en zouden een aantal besluiten en encyclieken niet aan den vertegenwoordiger van Rusland bij het Vaticaan zijn medegedeeld, maar alleen zijn opgenomen in de »Acta apostolic® sedis." In de Tourah-gevangenis bij Kaïro heeft een opstand onder de gevangenen plaats gehad, die ontevreden waren met den kost, vooral met het brood. Toen de hoofdinspecteur der gevange nissen, Coles-pasja, de gevangenis bezichtigde en in de cellen de klachten der gestraften aanhoorde, trok een der mannen een verborgen gehouden mes en liep op hem toe. Dit was het sein tot een algemeenen opstand. Verscheidene gevan genen brakea uit hun cel los en de bewakers stonden machteloos tegenover de woedende muite lingen, zoodat er troepen te hulp moesten worden geroepen. Verscheidene opstandelingen werden gewond, een zoo zwaar, dat hij reeds bezweken is. Ook in de Delta-gevangenis hebben om de zelfde reden onlusten plaats gehad. De Petersburgsche correspondent van de »Daily Telegraph" haalt uit wat de bladen in de groote Europeesche landen de laatste dagen heb ben geschreven de slotsom, dat h.i. Rusland onge twijfeld door zijn nieuwe overeenkomst met Duitschland aan het samengaan met Engeland en Frankrijk een eind heeft gemaakt, al mag Pichon beweren, dat het Fransch Russische verbond, en Grey, dat de verstandhouding tusschen Engeland en Rusland onveranderd voortbestaat. De Euro peesche politiek is dientengevolge een overwachte, nieuwe faze ingetreden. De Londensche politie blijft ijverig zoeken naar medeplichtigen aan de inbrekerij van Hounds- ditch. (Zij neemt aan, dat de drie hoofdschuldigen, zij die op de politie hebben geschoten, nu dood zijn.) In Londen ondervindt de politie bij haar navorschingen veel bezwaren, omdat verscheiden menschen bang zijn, dat zij zich door te getuigen de wraak van handlangers op den hals halen- Er zijn al dreigbrieven ontvangen. Een Japansch eskader, onder bevel van admiraal Jasjiro, heeft een dag of vijf vertoefd in de wateren van Panama. De hoofdingenieur directeur van de kanaalwerken, Goetgals, heeft de gasten rondgeleid door de kanaalstrook. De Japanners waren zeer onder den indruk van den grootschen opzet van het geheel. Admiraal Jasjiro moet als zijn meening hebben te kennen gegeven, dat hij het verkeerd gezien zou achten, verdedi gingswerken langs het kanaal aan te leggen. beschuldig mij... Joris, wien het zweet op het voorhoofd stond, hield op. Gij wenscht eene geschreven schuldbeken tenis van mij... zeide hij. Met die schuldbeken tenis zoudt gij mijne dochter in het ongeluk kunnen storten... Ik zal die niet schrijven. Eensklaps verscheen Marie. Zij liep met langzamen tred en kwam bij de schrijftafel. Gij zult wel schrijven vader... zeide zij met eene stem, die uit het graf scheen te komen. Joris Garaud liet zich op de kmeën voor haar nedervallen en stamelde, terwijl hij de handen naar haar uitstak Mijne dochter... mijn geliefd kind.Zij willen uw ongeluk en het mijne... Gij zult schrijven, hetgeen men u zal voorzeggen, vervolgde Marie. Sta dus op en neem de pen weder ter hand. De zoogenaamde Paul Harmant had geen kracht meer om weerstand te bieden. Hij deed, wat hem gezegd werd door zijne dochter, die onbeweeglijk, met de hand op de schrijftafel geleund, bleef staan. De kunstschilder vervolgde „Ik beschuldig mij, den 6en September 1861 aan Jeanne Fortier den met mijn naam onder- teekenden brief die hiernevens gaat, gezonden te hebben. ^Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1