hAndel. Kunst en Letteren. Rechtzaken. Posterijen en Telegrafie. Correspondentie. Gemengd Nieuws. Laagste barometerstand 745,8 te Seydisfjord Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, nevelig tot betrokken, mogelijk neerslag tempe ratuur om het vriespunt. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdagmiddag hield bovengenoemde Kamer on der voorzitterschap van den heer mr. W. H. Jansen vergadering. De heeren Th. G. van der Burg, mr. W. H. Jansen, A. C. J. M. Schiphorst en B. A, J. Wittkampf, van wie de eerstgenoemde bij de op 18 November 1.1. plaats gehad hebbende ver. kiezing gekozen cn de drie anderen herkozen waren, werden na onderzoek hunner geloofsbrie ven als leden der Kamer toegelaten. Tot voorzitter Werd herbenoemd de heer mr. W. H. Jansen en tot voorzitter-plaatsvervanger de heer B. A. J. Wittkampf. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vaslgesteld. De heeren R.' A. J. Wiltkampf en A. C. J. Al. Schiphorst werden opnieuw gekozen tot leden der commissie voor de beurs, tevens commissie voor den graanhandel. Tot leden" dér commissie, welke met den secre taris het verslag der Kamer over het jaar 1010 zal ontwerpen, werden benoemd de heeren A. Cool Mzm., A. C. J. M. Schiphorst en 'M. v. d. Vlies. De rekening der Kamer over het afgeloopen jaar werd vastgesteld in ontvangsten op f823.75, in uitgaven op f 645.20 en als sluitende derhalve met een batig saldo van f 178.55. Zij zal aan den Gemeenteraad ter goedkeuring worden gezonden. Na do behandeling van de lijst van ingekomen stukken, waarbij o.a. werd besloten tot beant woording van eenigc brieven, waarin aan dc Ka mer om inlichtingen werd gevraagd, en na de gebruikelijke rondvraag werd dc vergadering door den Voorzitter gefloten. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat Politie 1 paar wanten, lorgnet in étui, sleutels, fantasie armband. Bij de volgende personenportefeuille met inhoud, Meiboom, Ouddorpsche str. 1 zweep, v. d. Water, Appelmarkt 2; rozenkrans, Visbeek, Fabristraat 43; R. K. Kerkboekje, van den Tem pel, Oostsingel 124 broche met portret, Kooyman, Oosterstr. 80; bril in etui, v. Ravens, Nieuwe- buurt 15»7ceintuur, Bijloo, Noordmolenstr. 34 damesparapluie,fa. Bruns, Hoogstr. 174;portemonn. met eenig geld, Trouwborst, Singel 193; blauwe das, v. Wagtendonk, K. Groenendal 15; trapje van molenwagen, Oudsnoorn, Singel 85; reticule met inhoud, Schreij, N. Haven 163®. Door de C r e d i e t-V e r e e n i g i n g te A m- stetrdam, te dezer stede door den heer S. C. van Waalwijk van Dioorn vertegenwoordigd, is uitge geven een reclameboekje verschillende wetens waardige bijzonderheden omtrent de Crediet-Ver- eieniging en hare vertakkingen in Nederland. Het boekje, verlucht door verschillende fraaie lichtdrukken, voorstellende het hoofdgebouw der Crediet-Vereeniging te Amsterdam en de' agent schappen in verschillende plaatsen, mag zeker een zeer doelmatige reclame geacht worden. De „Staatscourant" no. 12 bevat de statuten der naamlooze vennootschap„Maat schappij tot exploitatie van onroerend góed V. E. R. D. E. R.", te Schiedam. Doel: de exploi- (Naar aanleiding van de uitvoering op Dinsdag 17 Jan. a.s. door Gemengd Koor van het oratorium JUDAS MACCABAUS,) Georg Friedrich Hiindel werd geboren te Halle aan de Saaie den 23en Februari 1685, hetzelfde jaar, waarin Joh. Seb. Bach te Eisenach het levenslicht aanschouwde en hoe verschillend bei der levensloop ook moge zijn geweest, woelig bij Handel, die behalve in Duitschland, ook 'n tijd lang woonde in Italië èn het belangrijkste deel van zijn leven in Engeland, rustig in het midden van den huiselijken kring bij Bach, den organist, den cantor van de Leipziger Thomas-kircke, voor wien de grootste gebeurtenis in z'n leven mis schien was een bijzaak bij Frederik den Groote, tóch beiden daarin overeenkomend, dat zij hun levenstijd voor het nageslacht hebben doen zijn, een glansperiode in de Duitsche muzikale kunst, de een als de vader van het oratorium, de ander als de nooit geëvenaarde passionen-componist en fuga-dichter. Georg Friedrich Handel dan werd geboren te Halle als zoon van 'n barbier-heelmeester en zou opgeleid worden in de rechten. Evenwel het muzikaal genie, dat in hem leefde en zich al vroeg openbaarde, (op z'n zevende jaar al bezat hij 'n buitengewone bedrevenheid op het klavier en op z'n negende componeerde hij een volkomen stuk voor kerkmuziek) beschikte anders over hem. Reeds in 4703, dus op z'n achtiende, vinden we hem in Hamburg, waar bij als 2e violist vaneen schouwburg-orkest en met lesgeven z'n brood ver diende. De eenige leermeester, dien hij heeft gehad, was Zachou, organist te Halle, voor het overige heeft Hiindel alles aan zijn studie en talent te danken, hij was wat men in onze dagen noemt een self-made man. Zijn eerste cantate vPostel" componeerde hij in 4703, zijn eerste opera »Al- tatie van in Nedeajfand gelegen onroerende góe deren, door koop, verkoop, huur cn verhuur. Duur: bot 31 December 1930. Kapitaal: f 10,000 verdeeld in 20 aandeden van 1500, waarvan 4 geplaatst en volgestort. De vennootschap wordt bestuurd door de directie, bestaande uit 1 of ten hoogste 2 directeuren, onder toezicht van 1 óf ten hoogste 2 commissarissen. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd da heer J, Vormer, architect, te Schiedam. UIT DELFT. •Gistermorgen heeft in een perceel aan de Bo- terbrug een gasontploffing plaats gehad met het gevolg dat door den daarop g'evölgden brand het getoete huis is afgebrand. UIT KETHEL EN SPALAND. De parochianen van Tien II. Jacobus den Meer dere alhier hebben huri beminden herder, pastoor Dirken, voor bet 'geval hij in of buiten de gemeente moet rijden, een gemakkelijke barouchet aange boden, welk geschenk door hem in dank is aan vaard. Dat de zeereerW. lieer pastoor vele jaren van dit geschenk, getuigende van de achting en genegenheid die Kethels herder algemeen door zijne parochianen wordt toegedragen, moge ge bruik maken, is voorzeker aller innige wensch. Het rijtuig, dat in onderling overleg het eigendom blijft der parochie 'en dus, ook voor de Opvolgers van pastoor Dirken is bestemd, is vervaardigd door do heeren Van Beurden, wagenmaker, Rade maker, smid, Schaap, zadelmaker, en Wever, schil der, allen ingezetenen dezer gemeente. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Do sleepboot „Wodan" is gisteren langs het Nieuwe Gat aan den binnenkant het stoomschip „Solby Abbey" tot op ongeveer 400 meter ge naderd, doch kon geen "verbinding krijgen we géns de hoöge zee. Vandaag zullen meer sleep- bootetn trachten verbinding 'te krijgen en zullen er ankers uitgebracht worden. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 17 Jan. 71/2 u. S. O. V. Gemengd Koor". Uitv. Oratorium „Judas Maccabaus". Rotterdam. Zondag 45 Jan. 2i/g u. Gr. Schouwburg Eruditio Musica 4e populair namiddag-concert. Maandag 46 Jan. 8 u. Nutszaal. Concert Kamer- muziekvereeniging. Dinsdag 17 Jan. 8 u. Tivoli-schouwburg. 2e con cert Agnes Nicholls. e. a. S. M. Orpheus. In de S. O. V. gaf Schiedams Mannenkoor «Orpheus" gisteravond een welgeslaagd concert. In de eerste afdeeling bracht het koor allereerst «Frühlings erwachen," cantate voor koor en so praansolo, van Th. Gouvy, ten gehoore. Met dit nummer had «Orpheus" veel succes. Reeds dit eerste nummer van het programma gaf een uit stekenden indruk van de prestaties van het koor> hetwelk door nieuwe krachten aanmerkelijk ver sterkt is. In het bijzonder is de uitbreiding der tenoren het koor ten goede gekomen. Mevr. M. Last (sopraan) uit 's Gravenhage, die in het eerste nummer te solo-partij vervulde, beschikt over een goed geschoolde, sympathieke stem. Haar voordracht voldeed ook zeer goed. maria', die 30 avonden achtereen gespeeld werd, in 1704. In weerwil van zooveel bijval vertrok hij na 'n paar jaar naar Italië, aavankelijk naar Flo rence. en woonde er (later achtereen volgens in Venetië, Rome, waar hij o.a., het groot oratorium ï>Resurrezione(opstanding) dichtte en Napels, waar zijn beroemde serenade -»Aleide e Galatco" ont stond. Hij bestudeerde er de werken van mees ters als Alexander Scarlatti en Carissimi, die grooten invloed op hem oefenden, de eerste meer bijzonder als opera, de laatste meer als oratorium dichter, zonder dat Handels persoonlijkheid noch- thans daaronder schade leed. Als 'n gevoelvol en voortreffelijk kunstenaar keerde hij in 1740 naar zijn vaderland terug, waar de keurvorst van Hannover hem benoemde tot kapelmeester. Evenwel reeds in hetzelfde jaar kreeg Handel verlof naar Londen af te reizen waar zijn opera »Rinaldo" werd opgevoerd. Eens, later, weer naar Londen afgereisd, viel hij in ongenade, doordat hij vergat op den bepaalden tijd terug te keeren, terwijl ook het componeeren van een cantate op den Vrede van Utrecht aan de goede verstanhouding afbreuk deed, maar, toen hij in 1717 ziju «beschermer", die inmiddels ko ning van Engeland was geworden bij een water tochtje op de Theems verraste met mooie instru- mentaalmuziek, werd koning George zachter gestemd en Handel weer in genade aangenomen. In 4720 werd hij bestuurder van de Royal Academy of Music met Bononcini en componeerde verscheidene opera's. Te onafhankelijk om zich bij z'n componeeren te richten naar den smaak, of de luimen van 'n hofadel, maakt hij zieh dezen laatste van hem afkeerigdoor zijn opera vDebora"- Een nieuw Italiaansehe gezelschap kwam te Londen om onder Porpora en Hasse in het Hay market-Theatre met Farinelli als zanger den adel in zijn kunstzinnigheid en lust den Moecenas te spelen van dienst te zijn, en Handel, wiens werkkracht en energie zich tot het uiterste streng den, ondanks diens genialiteit, waarmee hij al Door mej. Marie Pas (alt) uit Rotterdam, wer den na het eerste nummer. «Aus meinen grossen Sehmerzen" en «Tanzlied im Mai," beide van R. Franz, en «O jubel mijn hart" van Kor Kuiler gezongen. Met deze zeer mooi en gevoelvol ge zongen liederen oogstte zij een welverdiend applaus. Daar mej. Pas nog jong is, belooft haar fraaie stem nog veel voor de toekomst. In het laatste gedeelte der eerste afdeeling werd door het koor «Sandmannchen" van Ernst Schmidt, «Warum van C. C. A. de Vliegh, en «Inns bruck, ich muss dich lassen" van Hugo Jungst uitgevoerd, welke stukjes groote bijval ten deel vielen. Na de pauze was het koor nog beter op dreef. «Eikenboom", woorden van Dr. J. P. Heije en getoonzet door Georg Rijke, zoo forsch en klank vol gezongen, maakte een machtigen indruk. De sopraan, mevr. M. Last, trad op met «Lied" van Joh. YVagenaar, «Westewind als bode" van Georg Rijkenen «Zandwegje" van Dina Appeldoorn. Deze drie stukjes werden voortreffelijk gezongen Het applaus, hetwelk haar ten deel viel, hield eerst op, toen zij nog een extra nummertje ten beste gaf. Tot slot van het concert gaven Orpheus' zan gers «Prinzessin Ilse," gedicht van Eberhard von Liineberg, voor koor een solo gecomponeerd door A. Zulz. Op. 65. De uitvoering van dit nummer valt alleszins te prijzen. De solisten, de dames Last en Pas, heb ben niet weinig er toe bijgedragen, dat het ge heel uitnemend tot zijn recht kwam. De directeur, de heer Georg Rijken, kan met groote voldoening op de uitvoering van gister avond terugzien. Den heer Anton Rijken, die weer de pianobe geleiding op zich had genomen, mag een woord van lof niet onthouden worden voor hetgeen hij bij dit concert weer gepresteerd heeft- M. A. Brandts Buys j-. Te Eerbeek is op 70-jarigen leeftijd overleden de heer M. A. Brandts Buys, bekend musicus en componist, o.a. van het populaire kinder-marseh- lied «'t Is plicht, dat ied're jongen...". Tot voor kort was hij in Zutphen woonachtig, waar hij organist van de Groote kerk en klokkenist vnn het beroemde klokkenspel van de Gebr. Hemony in den Wijnhuistoren was. Niet veraccijnsd vleesch. De waar nemend rijksadvocaat, jhr. mr. W. M. de Brauw, requi roerde voor het Gerechtshof te 's-Gravehhage en advocaat-generaal mr. Wentholt sloot zich daarbij aan bevestiging van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij J. V„ slager te Bleiswijk, was veroordeeld tot f 100 boete en f 200 bij niet-uitlevering van bet verbeurd ver klaarde, wegens bet slachten van een koe, die niet veraccijnsd was. Mr. v. d. Spek, advocaat te Rotterdam, pleitte vrijspraak. De opcenten op de Personeele be lasting. Het O. M. bij den Hoogen Raad concludeerde gister tot verwerping van het cas satieberoep, ingesteld tegen het vonnis der Am- sterdamsche rechtbank, waarbij was beslist dat de opcenten ten behoeve van de provincie en de gemeente geheven op de Personeele belasting niet preferent zijn, wèl hetgeen ten behoeve van het Rijk wordt geheven. Uitspraak over 5 weken. zijn tegenstanders verre achter zich liet, dank zij den adel, als bestuurder van Covent-Garden een geweldige concurrentie aan te doen, die hem bracht tot den rand van een bankroet. Aanvallen van krankzinnigheid kwamen meermalen voor als gevolg van de geweldige krachtsinspanning, waar toe Hiindel zich dwong. Te Aken moest hij ge nezing zoeken voor z'n wankelende gezondheid. We zien hem in 1740 na de opvoering van zijn opere y>Dcidamia" dan ook voorgoed het tooneel verlaten, nadat hij bij die onderneming zijn moei zaam verkregen vermogen geheel had ingeboet. Als opera-componist heeft hij zeldzame vrucht baarheid van geest aan den gelegd38 voortreffe lijke opera's schreef hij. die alle uitmuntten door dramatischen gang, en keurige muziek, vooral van de solo's. Toch heeft hij het nageslacht nog het meest aan zich verplicht door zijn oratoria, van welken kunstvorm hij mag beschouwd worden de grond legger zijn en evenals op het terrein der opera muziek schitterde bij ook bier weer door onver- woestbre werkkracht en geestesvruchtbaarheid Niet minder dan 42 groote oratoria schreef hij, soms twee in éen jaar, waarvan den beroemden «Messias" in 24 dagen, en iJudas Maccabaus'' in 35 dagen, in die snelheid van werken misschien alleen en dan slechts éénmaal overtroffen door 'n componist van dezen tijd, Mascagni, die in «Ca- valleria Rusticana" mag men hem gelooven schreef in iets meer dan een week. De allereerste beginselen van het oratorium kan men zoeken in de beurtzangen der pelgrims ten tijde van de kruistochten, die niet zelden be stonden uit dramatisch-muzikale voorstelling van tooneelen uit het leven en lijden van Jezus. Der gelijke voorstellingen zien we in de 46e eeuw in Italië, de bakermat van opera en oratorium, gedurende den vastentijd in de kloosterlijke bid- zaal (oratorio), om het volk schadeloos te stellen om de tooneelvoorstellingen, die alsdan verboden waren (Zie Hartog's Geschiedenis der Muziek Het bureau van de internationale won-hl tete- graafvertseniging' deelt mede, dat in het internatio nale verköer voortaan, op verlangen van den afzender, telegrammen op de plaats van bestem ming. door de telefoon aan de ontvangers over gebracht kannen worden. Bijna alle telegraaf- besI uren hebben zich met deze nieuwigheid ver- eenigd. S. v. H. alhier. De minister van Justitie houdt audiëntie des Zaterdags om lj uur. J. K. alhier. Om ontheffing van den mili tairen dienst van uw zoon te bekomen, omdat hij kostwinner is, moet hij zich wenden met een request tot 11. M. de Koningin. De ontheffing wordt echter hoogst zelden verleend. D. B. alhier. De Kamer van Koophandel alhier houdt op ongeregelde tijden vergadering. Secretaris is de heer mr. Kavelaars. S. alhier. - U kunt toch wel begrijpen, dat een blad, hetwelk vroeg op den dag van uitgifte verschijnt, niet liet belangrijkste nieuws van de namiddaguren kan bevatten. De stadsedities der Haagsche en Amsterdamsche bladen verschijnen eerst tusschen 6 en 7 uur omdat de meeste ook het nieuws uit de «Staats courant," die om 5 uur uitkomt, opnemen. Wat de «Nieuwe Schied. Crt" betreft, zult U ook wel opgemerkt hebben, dat daarin dikwijls berichten voorkomen, die ge den volgenden dag pas in de ochtendbladen leest. B. W. te Overschie. Wij zullen overwegen of er aan uw verlangen kan worden voldaan. K. B. te Kethel. U moet uw vordering in dienen bij den curator. Wed. L. te Kethel. De aanslag in de Per soneele Belasting is juist. Uw dienstbode valt in de belasting. Ongelukken. Gistervoormiddag omstreeks half elf is aan den Zuidwal, b'ij de Spinozabrug in Den Haag, een 21-jarig meisje te water ge raakt. De brugwachter J. J. Oosterdag wist met oen dregge de drenkelinge, die het bewustzijn verloren had, óp het droge te brengen. Na ge durende bijna een kwartier de voorschriften voor de kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, mocht het hem gelukken, de levensgeesten van het meisje weer op te wekken, waarna zij naar het Gemeenteziekenhuis werd vervoerd. Daar is zij echter eenige uren later overleden. D e d u b b e 1 e mo o r d te Spaarndain. Het „Haarl. Dagbl." verneemt, dat er onderhandelin, gen gevoerd zijn tusschen de justitie en den rijks waterstaat, om door middel van duikers het wa ter. tusschen de sluizen te Spaarndiam af te zoe ken. Men vermoedt nl., dat in die omgeving dóór den moordenaar voórwerpen zrjn te water ge worpen. De burgemeester van Zaamsiag. On der overgroot® deelneming van de bevolking is gisteren te Zaamsiag de zoo noodlottig óm het leven gekomen burgemeester, de heer P. J. Wort- ma'n, in den grafkelde? begraven. Bij den geopenden kelder spraken, naar de „Midd. Ct." meldt, de heeren Van Dis, Her- uitgegeven te Haarlem bij Vincent Loosjes) en naar de plaats, waar ze werden gehouden, den naam ontvingen van congregazioni del oratorio. Vooral kregen die muzikale voorstellingen groote ontwikkeling door Filippo Neri, een Romeinsch priester, die zijn bijbelverklaringen met geestelijke koorzangen, daarop betrekking hebbende, verbond om nog beter het gemoed te treffen. In den beginne bestond het muzikale gedeelte dezer feestviering uit vierstemmige hymnen, waarin zich nu en dan een ot twee stemmen afzonderden. Onder Pales- trina kwam de diologiseerende vorm nog meer op den voorgrond, ze ontwikkelden zich tot too neelen en kregen den naam azione sacra hei lige handeling) of eenvoudigweg oratorio. In een oratorium van Einilio der Cavaliere, dat voor de eerste maal werd opgevoerd in 4600. beginnen de beide aan een handeling verhonden hoofdsoorten der vocale en instrumentale muziek, zich ieder op haar eigenaardige wijze te ontwik kelen. Het werd ingeleid door een madrigaal oorspronkelijk beteekende ditherderslied, van het Ital mandra kudde, een soort van klein lyrisch, een rijk gedicht, van 4—46 regels lang, dat veelal op de liefde betrekking had een madrigaal, begeleid door 'n orkest, dat bestond uit Lira doppia (dubbele Lier), claverjjmbel, chittarrone, twee fluiten, een viola da gamba' zoo iets als onze violoneel, maar met zeven man, achter de coulissen opgesteld. De solisten moesten instrumenten in de hand hebben, alsof zij de begeleiding speelden. Het koor zat of stond op de tribune, doch allen die zongen, moesten staan en gesticuleeren bij den omdracht. Voortaan was het de taak van het oratorim kerkelijke en wereldlijke kunst op het veld der bijbelsche te doen samenwerken, en al verwerpt het ook niet terstond de zichtbare handeling, deze wijkt in latere werken toch meer en meer naai den achtergrond, totdat zij met Handel alleen door den zang wordt voorgesteld. Nog in 1732 was men het er niet over eens, of het oratorium

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2