Affleelim ffiiwasscherij. BuisHped pmanpld. Iftoed psteyen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Tarief, uitsluitend voor Schiedam, 2 ct. per stuk. vertrOjOatiug is geweekt, als het reeds vroeger voor de moeder van den Franse hen admiraal had mogen zijn. Hoewel meer dan 400 jaren oud, is dit bock, door tal van houtgravures en initialen in goud en kleunen verlucht, uitstekend geconserveerd ge bleven. Ja, het mag inderdaad als een van de meest waardevolle drukken van dien tijd bijzonder wor den geroemd. Op de breede marges van 21 bladzijden, von den wij 23 autographische aanteekeningen, om trent gewichtige feiten en familiegebeurtenissen. Eerbiedwaardig gebruik, dat ook daar waar Bijbel of Thomas a Kempis nog als familiestukken op vólgende geslachten verbonden hield', zelden bleef volgehouden. En toch wat zit er een innige devotie verbonden, aan wat ons nu van het gewichtigst gebeuren in het familieleven van diepe ontroe ring vervult! Ik heb er 't een en ander van overgenomen uit dit gebedenboek, dat inderdaad een kostbare aanwinst mag worden genoemd vóór het Koninklijk Huis-archief. Ten einde ar de origineele waarde niet aan te ontnemen, hebben wij bet oude Fransch behou den. Van Louise de Montmorency: Lo vèndrèdy XXIye davryl mil V cent et Vly tut ne Jehan de Mailly a Conty. Van Garpard de Cnligny. Le XXIe de Juillet 1549 fut né mon premier filz a Chastilloin a huit heures du matin. Le XXVIIIe de Septembre 1555 fut nee a un g Saimiedy Loyse de Coulligny ma fille entre cinq et six heures du matin ii Chastillon. Van de weduwe Van Gaspard de Coligny. Lo 24 Da.oust 1572 aeste mis amort feu món- seigi' mari Gaspard de Chantillo(n), admiral do Fransse, avec baucoup de la noblesse fransóise du peuple aient lesse sa.desolee fa(m) me grosse de 5 mods. Lo 21 de Diesambre 1572 fut nee Beatrise de Golligny a 10 heures du matin a Sai(n) tand re de Brior. Sneek. In de Maandagavond gehouden vergadering heeft de] a.-r. kiesvereeniging «De Vrije Fries", te Sneek, tot candidaat voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Sneek gesteld de heer dr. Victor Rutgers, te Hil versum. Daar ook andere a. r. kiesvereenigingen in dit district reeds den heer dr. Rutgers tot candidaat hebben gesteld, is de verwachting, dat eveneens de centrale der a.-r. kiesvereenigingen op 18 dezer den heer dr. Rutgers voornoemd tot definitief candidaat zal stellen. (L. Ct.) Onze Kustverdediging. De Berlijnsche berichtgever van de »Tel" is er in geslaagd de opinie over de fortificatie-aan gelegenheid te vernemen van eenige hooggeplaat ste personen uit Berlijsche regeeringskringen. In deze kringen verwondert men zich eenigermate over het groote gerucht, dat door Engelsche, Fransche en Belgische staatslieden, hoofd en opperofficieren en journalisten over de aangele genheid gemaakt wordt. De Duitsche regeering, aldus verklaarde de zegslieden van onzen be richtgever blijft geheel en al haar oude stand punt innemen, dat zij ten opzichte van Neder land niet alleen, maar ook van alle andere mogendheden steeds ingenomen heeft, n.l. zich nooit en nimmer te bemoeien met de anderer binnenlandsche aangelegenheden. Nederland staat onder niemands voogdijhet bezit de souvereine rechten van een souvereinen staat en kan op eigen bodem doen wat het wil. Het kan der halve alle mogelijke maatregelen welke het dien stig acht, nemen ter bescherming van zijngrond- EINDE. gebied en ter verdediging van zijn veiligheid - De Duitsche regeering heeft zich steeds alle moeite gegeven om geheel en al onzijdig te blijven in deze interne aangelegenheid van Nederland. De geheele Duitsche toonaangevende pers heeft een volkomen neutrale houding aangenomen en hoe wel van andere zijde zijde steeds geïnsinueerd wordt, dat Duitschland bij de zaak geïnteresseerd is, acht men het niet de moeite waard tegen dergelijke dingen op te komen. De Duitsche regeering is en blijft volkomen neutraal en denkt er niet aan haar standpunt te veranderen. De Ziektewet. Over de ontwerpen Ziekte- en Radenwet zullen de afdeelingen der Tweede Kamer half Februari het onderzoek beginnen. Uitlevering Engelsch-Indiër Sa var kar. Gisteren werden aan het bureau van het Hof van Arbitrage de contra-memoires van Engeland en Frankrijk overgelegd betredende het aan een scheidsgerecht onderworpen geschil over de uit levering'van den Engelsch-Indiër Savarkar. Het scheidsgerecht komt 14 Februari bijeen. „Bedenkelijke interviews." Dr. Nolens schrijft in de „Nieuwe Venlosche Crt.", naar aanleiding van de pogingen, door buitenlandsche bladen aangewend, pm de poli tieke mannén im ons land te interviewen over het vraagstuk der kustverdediging', o.a. het vol gende Vragen staat ook in dit geval zeker vrij. Maar weigeren daarbij. En wijl liet hier een zoo teer punt geldt, kan weigeren gebotden zijn; althans het veiligst. Zoo werd ook mij een onderhoud gevraagd o.a. om mijne meening te vernemen of liet voor stel van de versterking van Vlissingen gedaan was onder den invloed van een vreemde mogend heid. Ik heb gemeend zoodanig onderhoud te moe ten weigeren in den meest hoffelijken vorm. En ik heb vernomen, dat anderen op dezelfde wijze gehandeld hebben. Overigens wat beteekent hier eene meening? Men' heeft de zekere wetenschap, dat het zoo is of dat het zoo niet is. De rest is stovenzetsters- praat, zou De Stuers zeggen. Dat deze houding 't beste was, leert reeds nu de ervaring. Immers, zooals de „N. Courant" bericht, wordt de generaal den Beer Poortegaal op grond van zijn interview nu reeds beticht van verregaande onkunde en aanmatiging. En do woorden van den generaal Staal, die zich otok aan de operatie onderworpen heeft, komen in het blad, dat 'de interviews opnam, te recht op een wijze, die er den zin nagenoeg van om keert. Aangenaam voor die heeren zeker niet. Erger zou het zijn indien wat ik niet kan beoordieeien het verspreiden dezer misstanden nadeclig werkte voior het land. De oude Oxenstiema gaf aan zijn zoon voor de conferenties, die tot den vrede van Munster leidden, den raad. meeMein Sohn, schreibe keine Briefe in onzen tijd zou hij er waarschijnlijk bijvoegenund lass ctich nicht interviewen. R. Baron van Heekeren van Brandsenburg. f Te Utrecht overleed gisteravond op bijna 77 jarigen leeftijd R. baron van Heekeren v.an Brand- senburg, Commandeur der Duitsche orde, Balye van Utrecht. De openbare Leeszalen. Onze Haagschie correspondent meldt ons Ook in de afdeelingen 'der eerste Kamer heeft do op hoofdstuk 5 der staatshegrooting uitge trokken Subsidie voor openbare leeszalen aan leiding gegeven tot breedvoerig debat en tot op positie. Men verwacht echter niet, dat minister Heemskerk er met zijn begrooting door in moei lijkheden zal geraken. Nederland en de Berner Conventie. Naar wij vernemen, zal de Memorie van Ant woord betreffende het wetsontwerp tot mach tiging van toetreding tot de Berner Conventie, nog in deze maand verschijnen -tjjdig genoeg dus voor de Kamer om de openbare behande ling öp de agenda voor haar bijeenkomst in Februari te zetten. (N. Ct.) Katholieke Leeszalen. Men melt uit Leiden aan het «Centrum" De commissie, door het plaatselijk comité der Kath. soc. actie benoemd, om de mogelijkheid te onderzoeken van de oprichting eener kath.J open bare leeszaal, komt in haar rapport tot de con clusie, dat het voorhands niet wenschelijk is, ver dere stappen in die richting te doen. Bij die conclusie heeft het comité zich neerge legd en blijft de zaak dus rusten. Evenwel gaan er in aangesloten vereenigingen stemmen op, om zoowel met het oog op de stroo ming in den lande als in het vertrouwen, even- tueele rijkssubsidie te zullen ontvangen, alsnog te trachten tegenover de bestaande leeszaal een katholieke instelling in het leven te roepen. Nederland en Yenezuela. In het Oranjeboek 19091910 werd medege deeld dat de besprekingen in den loop van 1910 tusschan den minister van buitenlandsche zaken e» dr. Grisanti, afgezant van Venezuela, om de diplomatieke betrekkingen met Nederland en an dere landen to horstellen en de verhouding op vasten voet te regelen, geleid hadden tot oen nieuw protocol, hetwelk in de maand Juni aan de regeering der republiek is voorgelegd. Het antwoord daarop, zoo deelde destijds minister Van Swinderen mede, is nog niet ingekomen, maar kon volgens dr. Grisanti eiken dag worden tege moet gezien. In oen onderhoud dat wij hedenmorgen met den minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. De Ma rees van Swinderen hadden, deelde Z.Exc. ons mede, dat het antwoord op bovenbedoeld protocol t.haïns is ingekomen. Dit antwoord van. Venezuela is zeer ongunstig. Op groind, dat zijn pogingen om de diplomatieke betrekkingen te herstellen, voorloiopig niet tot. een bevredigend resultaat hebben geleid, heeft dr. Grisanti den minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, zijn zending als geëindigd te be- schouwen en is hij onverrichferzake vertrokken. Men weet, dat dr. Grisanti als afgezant vim Venezuela gepoogd heeft, de diplomatieke betrek kingen tusscben dat land en Frankrijk en Neder land te herstellen, in beide gevallen zooals wij thans weten te vergeefs. (Hbl.) Chr. Hist. Unie. Op Vrjjdag 10 Februari a s. zal te 's-Gravenbage een algemeene vergadering der Christ. Historische Unie worden gehouden. (Ned.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Januari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 782.5 te Clermont. Laagste barometerstand 743.0 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen, meest zuidelijke wind, nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag, zelfde tem peratuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 24 Januari 1911, des n.m. 2 uur staan o.m. de volgende voorstellen 1. Benoeming van een lid der commissie van Administratie der fondsen van de Vernietigde gilpen, vacature—Dr. M. A. Brants). Door de commissie worden aanbevolen: 1. de heer M. L. Honnerlage Grete 2. J M. van der Schalk. 2. Verzoek van Mej. A. C. G. van Waas, om eervol ontslag als onderwijzeres aan school G. mat advies van B. en W. 3. Verzoek van den heer J. P. Koppenhagen om hem voor de 3 lesuren aan de 2e klasse B. der Burger-Avondschool een definitieve aanstelling te verleenen, met advies van B. en W. 4. Verzoek van den heer J. P. Koppenhagen om hem ontheffing te verleenen van de verplich ting om in deze gemeente te wonen, met advies van B. en W. 5. Verhooging van de begrooting voor 1910 van het Burgerlijk Armbestuur, met advies der finaneieele commissie. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot regeling van het getal der open bare scholen en van den omvang van het open bare lagere onderwijs in deze gemeente. 7. Beantwoording door B. en W. van ver schillende bij de behandeling der begrooting voor 1911 gestelde vragen, met daarbij behoorende voorstellen. 8. Mededeelingen van B. en W. omtrent de oplossing der beerputtenkwestie, mede naar aan leiding van het adres van J. W. C. B. Olivier en C. M. Beining betreffende een aanvraag om te bouwen aan de Damlaan. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener instructie voor den Directeur der Arbeidsbeurs- 10. Behandeling van het voorstel-De Bruin, betreffende scheiding van het Bestuur van Arbeids beurs en Werkloozenfonds, met de daarop inge komen adhsesiebetuigingen van de Afdeelingen Schiedam van den Alg. Ned. Typografenbond en Algemeen Ned. Timmerliedenbond en advies van B. en W. 11. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor den aanleg van een plant soen nabij het Station. 12. Voorstel van B. ea W. tot vaststelling van het plan van uitbreiding voor het Noordelijk gedeelte der Gemeente, met behandeling van het ter zake ingediend bezwaarschrift van den heer H Jansen. 13. Verzoek van G. H. Vogelezang om een strook gemeentegrond langs de Brouwerstraat te koopen, met advies van B. en W. 14. Voorstel van B. en W. om hen te mach tigen aan C. Boele, ten behoeve van den verbouw van zijne woningen Ploegstraat 31, 33, 35 en 37, ontheffing te verleenen van een bepaling, waar onder indertijd de grond door de gemeente is uitgegeven. Verlichting Broersvest. Reeds meermalen is er over geklaagd, dat er op do Broersvest in den omti'ek van de Electrischo tram jecji Egyptische duisternis heersclite en werd om verbetering van dien toestand verzocht. Thans zagen wjj, d.at .er oen gropte drieliehts- lantaarn is geplaatst' nabij hét Volksbadhuis. tl e d e n-tn orgen zijn uit een onbe heerd liggende roeiboot bij de Buitensluis een elftal eieren ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. UIT ROTTERDAM. Groote Brand. De Maatschappij van Scheeps- en Werktuigbouw „Fr-yonoord" aan don Linker Maasoever, is gis terenavond door een zwaren brand geteisterd. De voormalige ketelmakerij!, een uitgestrekt hou ten gebouw, waaraan grenst de modelkamer, zijn in vlammen opgegaan. De ketelmakerij was ver- léde®, jaar door een steenen gebouw vervangen. Een kraanmachinist ontdekte den brand om 9 uur, waarop 50 man, die vannacht in de fabriek zouden werken, met eigen brandslangen aanvin gen te DJusschen, terwijl inmiddels 'dé brandweer gealarmeerd werd, die met talrijk 'materiaal, waar- opdjelr 8 stoomspuiten pn 8 'gewioine spuiten, kwam opzetten, liet was een ontzettende vuurzee. Reeds o'm 10 uur stortte een deel van het gebouw, dat reddeloos verloren was, in. Ongelukkigerwijze deelden de vlammen zich mede aan de modelkamer, waarin zich tal van waardevolle voorwerpen bevonden. Het admini stratiegebouw werd door fabrieksvolk en brand weer ontruimd en de brandkasten naar buiten gesleept. Do stoomschepen „Tjimanock" der JavaChi naJapan-lijn en de Kembengan der „Koninklij ke", liepen geen gevaar. Anders waren de on heilen. niet te overzien geweest. De brandweer bestreed met ontelbare stralen de ruïne en het bedreigde kantoorgebouw. Voor 11 uur was het gevaar geweken, doch alles is nog in volle werking. Het kantoor is gespaard. Op de fabriek werkten 1600 man. De opstallen met inventaris zonder de stoom schepen zijin verzekerd op beurspolis te Rotter dam voor f 1.066.000 bij den makelaar J. Ha,velaar en Zoon. Oorzaak onbekend. Ifat bedrijf zal vermoedelijk geen groote stoor nis ondervinden. UIT DELFT. Be heer Max. M. Schilte, heeft wegens vertrek uit de gemeente Delft opgehouden lid van den Gemeenteraad te zijn. Neemt uw maatregelen bijtijds. Het komt dikwijls voor, dat menschen aan nier- of blaaskwalen lijdende zijn, zonder dat zij eenig vermoeden hebben van de oorzaak van hun kwaal De verschijnselen loopen dan ook zeer uiteen en dat zy zich niet op dezelfde wijze voordoen dient te worden toegeschreven aan de verschillende lichaanasgesteldheden bij verschillende menschen. Doordat de nieren hun plicht niet behoorlijk vervullen, gaat gij lijden aan pijn in den rug, of de zijden, gij krijgt last van pijn in de gewrich ten en spieren en vooral bij guur en vochtig weer gevoelt gij u rheumatisch. De urine laat een bezinksel achter en komt pijnlijk, soms bij zeer groote of bij zeer kleine hoeveelheden, en met een scherpe, onaangename reuk. 's Morgens gevoelt gij u dikwijls te ellendig om op te staan en gij krijgt blazen onder de oogen, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de bovenstaande vertoonen, is dit een bewijs, dat de nieren te kort schieten in hun plicht om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot gevaarlijke ziekten als chronische rheunaatiek, steen, ontsteking van de blaas en urinekanalen, hartzwakte, enz. Begint daarom zoo spoedig mogelijk heden nog met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het grootsche nieren- en blaasgeneesmid- del, dat de nieren hun verloren kracht weergeeft. Zij maken deze organen weer geschikt voor hun omvangrijk werk om het bloed te zuiveren. Let er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt ten bewijze, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar by de heeren KAPPELHOFF HOVINGH. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10voor zes doozen. De ellendeling kon den dood zijner dochter niet overleven. Dag 'en nacht werd hij gekweldde wroeging en de verschrikkelijke stem van zijn knagend ge weten lieten hem rust, noch duur hebben. Het beeld zijner dochter zweefde hem onop houdelijk voor den geest; hij hoorde immer hare stervende stem, die hem toeriep Wat hebt gij gedaan Dan zag hij in zijne verhitte, geteisterde ver beelding zijne slachtoffers naar hem toekomen, of hij hoorde hen hunne gegronde klachten uiten. En des nachts, als hij bij toeval eens de oogen sluiten kon, sliep hij nog niet rustig; want de wroeging, die onverbiddelijke knaging, vervolgde hem overal. Dat leven was onhoudbaar. Hij vond in zijne gevangenis gelegenheid, een einde aan zijn leven te maken. Bijna een geheel jaar was noodig, om de acte van eerherstelling van Jeanne Fortier te krijgen. Den dag na dien, waarop de acte afgeleverd was, huwde Lucien Labroue Lucie en betrok met haar en zijne schoonmoeder de fabriek, die ge bouwd was op de terreinen van Alfortville, waar vroeger de fabriek zijns vaders had gestaan. Hij stelde tot kassier aan Raoul Duchemin, die de lessen van het verleden goed ter harte nam en een der beste boekhouders werd. Hij huwde later met Amanda Régamy. Jeanne Fortier, de brood draagster, die thans rijk is, omdat hare kinderen het zijn, is gelukkig door hun geluk. Somtijds zegt zijIk heb veel geleden. Maar tegenwoordig ben ik in het Paradijs... Ja 1 God is toch goed 1 George Darier is op weg een voornaam advo caat te worden. -i „DE PHOEIIir,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2