Stads* en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zou moeien gesteld worden, en daarbij zou de Belgische regeering zich hoogstwaarschijnlijk bij de Fransche oppositie aansluiten. Tydelgke raadzaal te 's Gravenhage. Omtrent het plan om het aan de gemeente 's Gravenhage toebehoorende perceel in de Java- straat aldaar tegenover de Alexanderstraat, tijde lijk tot raadzaal te bestemmen, verneemt de «N. Ct.", dat de groote zaal op de eerste verdieping daartoe geschikt is bevonden. Zij biedt voldoende ruimte aan, ook voor pers en publiek. De acou- stiek moet er zeer goed zijn. Alleen zal men er niet zoo rustig zitten als op de Groenmarkt, waar het inwendig wel rumoerig genoeg toegaat, maar althans geen straatrumoer binnen de zaal, waar de stadsbestuurders vergaderen, hun raadslagen komt storen. Intusschen is het aan de Javastraat vrij stil en zal men er alleen aan het tramgeraas moeten gewennen. Het schijnt in elk geval vrij zeker dat den Baad een voorstel zal bereiken om het perceel voor bedoelde bestemming in te richten. Komt de verhuizing tot stand, dan zal het voor de derde maal in de laatste halve eeuw zijn, dat de Raad tijdelijk van domicilie verandert. De beide vorige keeren werd gedurende korter of langer tijd vergaderd in de H. B, school op het Bleijenburg, in de zaal waar thans de vergade ringen van de Kamer van Koophandel worden gehouden, on in de voormalige Nieuwe Doelen (Gemeentemuseum). Legerbezuiniging. De minister van oorlog heeft het volgende schrij ven ter kennis gebracht van alle commandeerende officieren De eventueele invoering der ontwerp-Militiewe^ zoomede vele andere maatregelen die onderge- teekende zou wenschen te nemen tot verhooging van de waarde var, het leger, meer bepaald tot het verkrijgen van betere encadreering en betere geoefendheid, zullen groote uitgaven eischen, Dergelijke offers mogen echter alleen dan van de schatkist worden gevraagd, wanneer daartegen over staat een ernstig streven om alle uitgaven te vermijden, die niet rechtstreeks verband houden met de strijdwaarde van het leger. Het is mijn uitdrukkelijk verlangen, dat door iedereen in den kring van zijn dienstbevoegdheid met de grootste nauwgezetheid worde gestreefd naar een zeer zuinig beheer. Voorts wensch ik, dat met zorg worde nage gaan op welke wijze bepaalde bezuiniging van eenigszins omvangrijken aard zouden kunnen worden aangebracht. Daartoe moeten de comman- deerende officieren van korpsen en chefs van in richtingen deze vraag met hunne onderhoorige officieren in den breede bespreken. Ieder officier, die zulks wenscht, moet niet slechts in de gelegenheid worden gesteld om zijn meening onomwonden uit te speeken, doch heeft ook de bevoegdheid, zijn denkbeelden in een be hoorlijk gemotiveerd rapport schriftelijk ter kennis te brengen van den minister van oorlog. Wanneer iemand neiging gevoelt zich daarbij niet te beperken tot zijn meer engen kring, doch tot de legerorganisatie in het algemeen, behoort dit veeleer te worden aangemoedigd dan tegen gegaan. De rapporten van de commandeerende officieren en chefs van inrichtingen moeten op 4 April 1911 worden ingezonden aan den naast hoogeren chef. Daarbij worden overgelegd de afzonderlijke rap porten van officieren, die zich tot het indienen daarvan geroepen voelen, c.q voorzien van de opmerkingen, beschouwingen enz. van hunne chefs. De hoogere chefs zullen hunne eigen rapporten met die van de commandanten van corpsen en chefs van inrichtingen en c.q. lagere officieren uiterlijk op 15 April d.a.v. aan het departement behooren in te zenden. Reclasseeringscommissie. De minister van Justitie zal Woensdag 1 Februari, te 4 uur nmaan zijn departement de reclasseeringscommissie installeeren. Minister Kolkman. H. M. de Koningin ontving gisteren den minister van Financiën, mr. Kolkman, in conferentie. Waterleiding. Bij de gezondheidscommissie te Eist bestaat het plan voor den aanleg van een waterleiding voor verschillende dorpen in de Over-Betuwe. Nog deze maand zal te Arnhem een vergadering wor den gehouden, waartoe de gemeentebesturen zijn uitgenoo igd, om tot dat doel te geraken. Prov. Statenverkiezing. RIDDERKERK. Gisteren zijn ten gemeente huize candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland (vacature- J. Plantinga a. r.). de heeren K. S. de Wijn (lib.) te Zwijndrecht en J. L. van Rij (a. r.) te Bolnes. Sneek. De anti-revolutionnaire centrale kiesvereeniging heeft in haar gistermiddag gehouden vergadering tot candidaat voor de Tweede Kamer in dit district gesteld dr. J. G. Scheurer, zendeling-arts, met verlof. (L. Ct.) 1 Het Hoimoeapatisch Ziekenhuis. Naar de sNed," uit goede bron verneemt, is van de f 100,000, die moet opgebracht worden ter verkrijging van de f 150,000. door een milden gever in uitzicht gesteld voor het te bouwen Homoeopatisch Ziekenhuis bij Utrecht, thans plm. f35000 bijeen. Verder werd aan het blad medegedeeld, dat te Oudenrijn een voor genoemden bouw bestemd terrein is gekozen. De verbouwing van het Kon. Paleis Het Loo. D:ei verbouwing van het Kon. Paleis het Loo zal |opi 6 Februari te 's-Gravenihage worden aan besteed. Heft ligt 'in hjett plan, het gebouw te vergroten door het aanbrengen van verschillende logeer vertrekken voor vorstelijke personen, die liet Kon. echtpaar komen bezoeken, hun gevolg en be- dlendenpcrsoneel, terwijl tevens verbeteringen zul len worden aangebracht, waardoor de in dienst van 11. M. zijnde, dignitarissen en het personeel ruimer, boter en brandvrij kunnen wprden gehuis vest. Men stelt zich voor, d,en bouw in 3 jaar te voltooien ion Welhet eerste jaar het nieuwe gedeelte van den oostelijken vleugel, het tweede jaar den westelijken vleugel en het derde jaar do verbouwing van de hoiofdpiaviljoens, bonevens de gebouwen voor den dienst der intendance en de bloemisterij. f Daar H. M. do Koningin den (uit(inikkelijken wensch heeft tfe kennen gegeven, steeds gedurende de zomermaanden het Paleis te bewonen, zul len des winters de meeste werkzaamheden moe ten worden verricht. Alleen in het derde jaar, dat van de verbouwing dör botofdpaviljoens, zal het hof in September Het Loo verlaten. Het eenvoudige karakfer van het Paleis aan do buitenzijde blijft geheel behouden (ook de witte bepleistering), en in dien geest zal ook de uitbreiding plaats hebben. Aan den Oostelijken vleugel wordt een cour gevormd, waaromheen de nieuwe logeervertrekken voor de hofdigniiarissen en het personeel worden gebouwd. Verder komen in ;dit gedeelte de nieuwe keukeus, provisiekamers, kamers voor porselein en glaswerk, eetkamers vo,or officianten en be dienden, linnen- en naaikamers en kamers voor de wasch. Het postkantoor, thans aan het uiteinde van den Oostelijken vleugel, wlordt, evenals de daarboven gelegen bureelen 'der intendance, geheel nieuw ingericht en vergroot; beide blijven op dezelfde plaats. Langs de Zuidzijde van den Oostelijken vleugel en aan de zijde van flem cour d'homneur worden, beneden, vertrekken ingericht voor logies van de heeren en dames der hofhouding. Voorts fcom'eii hier de bureelen van den hof maarschalk, den particulieren secretaris van H. M., het Kabinet der Koningin en den intendant van het Kon. Palels en Domein Het Loo. D© hier 'thans aanwezige muziek- en kuinstzaal wordt uitgebroken en naar den Westelijken vleugel verplaatst, waar :nu de oude stallen zijn. De wapenzaal, ook in den Oostelijken vleugel gelegen, blijft intact. Daarnaast komt een roek en biljartzaal ten dienste van Z. K. den Prins ©ini heeren der Hofhouding, welke zaal zal worden opgetrokken in [Oud-Hollandschen stjjl. De communicatie der vertrekken onderling ge schiedt door lange corridors en ruime, statige trappenhuizen. De Westelijke vleugel wordt mede door aan- en bijbouw ingericht voor vertrekken voor heeren en 'dames der Hofhouding ern bedienden. Tevens wordt bier de muziek- en kunstzaal gebouwd, met een salon tot ontvangst der gasten. Het einde van dézen vleugel wordt bestemd tolt bureelen voor den dienst der houtvesterij Oiok met hier een conversatiezaal voor het bedien- depersoinieel. Voor de verbinding tusschen dfe beide vleugels, die thans niet anders kan plaats hebben dan dolor de kelders van het hoofdgebouw of doör de ver trekken van Koningin en Prins, wordt een onder- groinjdsche tunnel aangelegd, terwijl de cour d'hon nenïr, door pen bestrating van gele, machinale klinkers, een geheel nieuw aanzien zal krijgen. Da drie midden-paviljoens, thans uit 2 en 3 étages bestaande, worden verhoogd tot 3 en' 4 étages, bestemd voor verblijven van hofdames, vertrekken der Prinses, o.a. een leerkamer, en veirder voor verblijven van vrouwelijke bedienden. Op de weide ter zijde van het Park, (bij de moies- tuinon), verrijzen magazijnen, timmerwinkel, voor raadschuren en woningen voor den timmermans baas en den boschbaas, benevens een Oranjerie. DiemsvoJgens verdwijnt het geheele complex oude, houten bijgebouwen, dat nu zich ten Zuiden van (hef Paleis bevindt en de Paleisomgeving in niét geringe mate ontsiert. De pannen daken aan de 'frontzjjlle van het Paleis zullen alle door leien daken worden ver vangen. De totale verbouwing omVat 273 nieuwe ver trekken, terwijl ongeveer 200, m'eest onbruikbare en zeer brandgevaarlijke komen te vervallen. Dit brandgevaar bestaat in den tegénwoordigen toe stand vooral pp de verdiepingen, waar de ver blijven van bet dienstpersoneel zich bevinden, dat, bij gebrek aan ruimte, in dakkamertjes is ondergebracht, die door aan weerszijden met be schilderd linnen beplakte ho.uten beschotten zijn gescheiden. j De MCming van het thans aan tg bpqteden gedeelte bedraagt f 475,000, waaronder niet zijn begrepen verwarming, verlichting1, waterleidingen, electrische geleidingen, enz. De planhen zijn ontworpen door den rijksbouw meester, den heer C. H. Peters, te 's-Gravenhage, onder wiens hoofddirectie de verbouw zal plaats hebben. Tegen tariefsverhooging. Bij de Kamer van Koophandel te Enschedé was ingekomen een brief van de firma Van Heek en Co., verzoekende om een krachtig protest bij de regeering in zake de voorgenomen verhooging van het tarief van invoerrechten. De firma zou het voor ons land hoogst nadeelig achten, indien aan het voornemen gevolg werd gegeven. De Kamer besloot met protesteeren te wachten, tot het ontwerp in zijn geheelen omvang bekend is. Spoorlijn Gouda—Oudewater—Utrecht De ingenieur A. J. Kriegea, te Amersfoort, beeft in verband met zijn verkeersverbeteringsplaunen in Zuidwestelijk Utrecht bij de regeering conces sie aangevraagd voor den aanleg van een spoor weg Utrecht—Gouda, van De Meern (bij Utrecht) tot Stolwijkersluis op eigen baan, zoodat geen speciale vergunningen van gemeente of polderbe sturen worden vereischt. De lijn is gesplitst in de seriën UtrechtOudewater en Oudewater— Gouda, welke totstandkoming elk afzonderlijk zal worden nagestreefd. Het ontwerp met normale spoorwijdte, zwaren bovenbouw en krommingen grooten straal, om den spoorweg toegankelijk te maken voor de goederenwagen der groote spoor wegen, zal vermoedelijk in het midden des jaars gereed komen. (Rott). Onderling Ondersteuningsfonds „De Spoorwegbeambte." Zondag 15 dezer werd te Amsterdam in „Kras- napolsky" de buitengewone algemeene vergade ring gehouden van bovengenoemde vereeniging tér bespreking en vaststelling van het reglement der nieuwe afdeeling „Onderling Fonds tegen ziekte, ongelukken, en invaliditeit van het perso neel van d© H. IJ. S. M.", tot do oprichting waarvan in de vergadering op 20 November 1.1. in beginsel besloten was. 1 Het ontwerp, door eene commissie uit het bes'tuur samengesteld, werd, behoudens eenige wijzigingen van ondergeschikt belang, door de vergadering goedgekeurd, zoodat de nieuwe af- deioling is opgericht en' eerstdaags iin werking kan treden. Uit de verschillende verzekeriogmaatschappijen, met welke het bestuur zich in verbinding had gesteld, ojm', „The General", „The Ocean", Ad- juto", de „H. A. V. Bank", werd de 'Hollandsche Algemeene Verzekering Bank te Schiedam geko zen; zöodat de nieuwe afdeeling hare posten voor ziekteverzekering in herverzekering zal geven bij deze rnlMschappij. Voor wat de invaliditeitsverzekering aangaat, werd nog geen besluit genomen, doch bepaald, dat hot bestuur voor geheele of gedeeltelijke her verzekering dezer risico's nog met andere maat schappijen in onderhandeling zal treden. Het bestuur van de nieuwe afdeeling werd opgedragen aa,n de heeren G. J. Bosch te Hil versum, voorzitter, J. M. Augustijn, le secreta ris, H. P. Jaanus Jr., Se Secretaris eri J. Bar- leëus, penningmeester, allen te Amsterdam, H. L. J. Picaïd, W. van der Putten en A. J. A. van de Stadt, commissarissen. Het personeel der II. IJ. S. M. kan zic'h bij deze afdeeling verzekeren volgens verschillen de tarieven, of voor uilkeering ter aanvulling van loon, voor zóóveel het daarvan bij ziekte eein gedeelte derft, öf voor eene uitkeering tér bestrijding van dokters- en apothokerskoste#iin geval van ongeschiktheid voor den dienst, dóór ziekte of ongelukken builen dienst ontstaan. (Tel.) „Vereenigifig voor Staathuishoudkunde en Statistiek." Men schrijft ons Volgens de «N. R. Ct." zijn de Katholieken èn graag op openbare ambten èn bemoeien zij zich weinig met de openbare zaak. De «Groene" wees reeds op de malle tegen- strijdigheid «De poes bijt in haar staart." Het laatste deel harer stelling tracht de »N. R. Ct.'' te bewijzen door te zeggen, dat de Katholieken zeer slecht zijn vertegenwoordigd in de «Vereeni ging voor Staathuishoudkunde en Statistiek." Dat de Katholieken eenige reden hebben, om met een ietwat wantrouwend oog deze Vereeni ging aan te zien en voor de Antirevolution- nairen geldt hetzelfde blijkt uit het feit, dat het bestuur dezer illustre vereeniging uit wasch- echte liberalen bestaat, die nog voor een deel een politieke rol spelen. Het zijn de heeren prof. Greven, prof. Verrijn Stuart, mr. Tasman, mr Tydernan, G. H. Hintzen, mr. Kruseman en prof. van Blom. Stellen de heeren der vereeniging prijs op de aanwezigheid in de vereeniging van de Katho lieken, dan zullen zij goed doen, in hun bestuur eenige wijziging te brengen. (Tijd). Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Januari 1911, medegedeeld dqqr het Kon. N.ed Met. Ipstjjpuf te d,e Rildt, Hoogste barometerstand 780.0 te Lahoque. Laagste barometerstand 750.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen westelijken tot zuid-westelijken wind, nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9) tot 11). voormiddag. Maandag, Dinsdagen Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas schoenmaker halfwas kleermaker halfwas machinale houtbewerker jongen voor gistpakhuis - jongen voor magazijn biljetten- jongen voor distilleerderij dagmeisje half was ijzer- en metaalschaver. Aangeboden Arbeidskracht en. Timmerlieden opperman portier bakker drukker koetsier pakhuisknecht schipper grof bankwerker machinebankwerker kurkensnijder plaatwerker stokers behanger forceur grondwerkers machinist klinker verver steendrukker winkelbediende monteur loodgieter voorslager matrassenmaker isoleerder voor stoomgeleiding kantoorbediende personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster stoffeerder constructiewerker metselaar dagmeisje kindermeisje van den Bond van techniciVer schillende technici. Sociale Cursus. Morgen, Vrijdag 20 Januari, zal op de ver gadering van den socialen cursus als1 spreker optreden: de heer F. Marrevee, met het onder werp: „Het Esperanto als wereldtaal". Deze vergadering is toegankelijk voor alle Ka tholieken. I Als een merkwaardig feit hoe zeer het Schiedamsche product een levensbehoefte vormt, die men zelfs geen enkelen dag kan ont beren, verdient vermelding, dat gister-nacht de gist, voor Utrecht bestemd, hier per automobiel werd gehaald. Daar tengevolge van het spoor wegongeluk bij Moordrecht de gist niet op de gewone wijze kon verzonden worden, kwam om streeks- half een alhier een automobiel van Utrecht om de gist bij verschillende leveranciers in ont vangst te nemen. In de Heerenstraat alhier wordt een oud pandje op last der bouwpolitie afgebroken, 't Pandje was sedert lang bouwvallig en de achter muur begon over te hellen en onrustbarende tee kenen te vertoonen. Daar nu gebleken was, dat het pandje ook ge vaar voor de omwonenden opleverde, heeft de bouwpolitie gelast 't af te breken. UIT SCHIPLUIDEN. Bij de gister gehouden stemming voor 7 leden van den gemeenteraad wegens ontslagname der heeren N. F. Ammerlaan, Th. F. Ammerlaan, P' v. Leeuwen, N. J. van Oosten, J. J. Schelling, Pvan Vliet en dr. Folraer naar aanleiding van het bekende conflict met den burgemeester, wer. den uitgebracht 117 stemmen, waaronder 2 van onwaarde. Hiervan verkregen de heeren N. F. Ammer laan 84, Th. F. Ammerlaan 96, Dr. Folmer 94i L. Arkestejjn Jzn. 19, G. W. v. Dijk 16, C. v. d. Kooy 18, J. v. d. Kooy 22, P. v. Leeuwen 97, G. Moerman 20, N. J. v. Oosten 94, J. J. Schel ling 92, P. v. Vliet 93 en H. C. v. Winde 17 stemmen. Alle aftredende leden zijn dus herkozen. DIT ROTTERDAM. De burgemeester, mr. A. B. Zimmerman, is door den keizer van Japan benoemd tot comman deur in de orde van de Rijzende Zon. Tien vaten machine-olie, elk wegende 200 kilogram, die voor een pakhuis op de straat aan de Wilhelminakade te Rotterdam lagen, zijn, ten nadeele van de expediteursfirma K. W., gestolen. De vaten, die gemerkt zijn Standard Oil Comp. Thomson, Bedford, New-York, zijn door de dieven vermoedelijk brutaalweg, op een sleeperswagen geladen en weggereden. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Zoindag 22 Jan. 21/3 u. Tivoli. Matinee Mossel Percy Grainger. Zoinjdag 22 Jan. 2i/2 u. Circus. R. O. V. 4de matinée Serie A. Oranje Ka. Te Utrecht is de welbekende Ka Blommers uit de Öranjebuurt Wijk C ook wel genoemd Oranje Ka overleden. Zij" was een Utreohtscbe figuur. In haar levensdagen heeft zij meermalen haar liefde voor Oranje op leven dige wijze geuit. Kwartjesvinders. Moet er nu nóg tegen kwartjesvinders gewaarschuwd worden, na die oneindige reeks van gevallen die herliaaldelijk in do bladen zijn vermeld? Men zou 't niét gelooven en 'fcoch is het wjaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2