Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. teeXeningen deze waren hier voor op de wanden bevestigd. Het reusachtig fornuis zorgde hier voor een gezellige warmte, terwijl door het per soneel de noodige zitplaatsen waren aangebracht Het algemeen oordeel der vele deskundigen, bij deze gelegenheid aanwezig, was zoo vernietigend voor de bestaande toestanden onder dit Koninklijk dak. dat men zich niet kan voorstellen, hoe zoo iets tot nu toe kon blijven bestaan. Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort. Gister werd, gelijk vroeger reeds is aangekon digd, het nieuwe Rijksopvoedingsgesticht te Amers foort plechtig geopend door den Minister van Ju- stie, mr. E. R. H. Regout, in tegenwoordigheid eener talrijke schare genoodigden. R.-K. Vakbonden. Blijkens het jaarverslag van het bureau voor de R.-K. vakorganisatie was het ledental der Nederl. R.-K. vakbonden op 1 Oct. d910 tot 19,424 gestegen. Het fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitsluiting ondersteunde aange sloten vakbonden in 30 weken met f 11.267,75 buiten den vrijwilligen steun van f 4576. StavorenEnkhuizen. Naar de »N. Sneeker Ct." verneemt, moeten door de directie der H. IJ. S. M. plannen over wogen worden, om met den nieuwen zomerdienst het stoombootverkeer Stavoren Enkhuizen en omgekeerd uit te breiden. Het zou de bedoeling zijn in iedere richting een boot meer te laten varen, zoodat er dan 5 maal per dag verbinding met Holland zal komen. De bedoeling moet zijn, den nieuwen dienst een vroegdienst te doen wordenvertrek van Stavoren ongeveer 8 uur. Onze munt. De minister van Financiën brengt ter kennis van het algemeen, dat gedurende het jaar 1910 is aangemunt voor rekening van bijzondere personen 421.447 dukaten, voor rekening van het rijk 880,000 25-centstukken, 2,250,000 10- centstukken. tot een nominale waarde der sub II bedoelde specie f 445,000. Van rijkswege zij ingetrokken25 10-gulden- stukken, 2,005,996 rijksdaalders, 22,090 guldens, 19,538 halve guldens, 707 499 25-centstukken, 2,547,786 10-centstukken, 124 5-centstukken. 54,565 2|-centstukken, 174,962 1-centstukken, 1,413 ^-centstukken; tot een totale nominale waarde (inbegrepen f 130.97 door brand bescha digde specie) van f 5,482,010.33. Do glasfabrieken. Men meldt ons nader Voor de Afdeeling Geschillen van Bestuur van den Raad van State werd p-istpr v>«Uio-r.a<ua j- ueiuepen. mgesteiu door de N. V. Van Deventers Glasfabriekenen de N. V. Glasfabriek «de Schie" beide alhier ingesteld bij H. M. de Koningin tegen de besluiten van B. en W. van Schiedam resp. van 10 Januari 1910, 29 December 1909. Bij deze besluiten werden aan genoemde fabrieken een aantal nieuwe voorwaarden opgelegd, strekkende om te voorkomen dat door genoemde fabrieken wordt doorgegaan met het veroorzaken van schade aan plantengroei en veeteelt. Rapporteur in de zaak van de N.V Van Deven ters Glasfabrieken was Staatsraad mr. Cort. van der Linden. Nadat deze een overzicht van de zaak had gegeven, voerde namens appellante het woord mr. de Vries van Amsterdam. Deze betoogde dat het verbod van vloeispaat en het gebod natriumsulfaat slechts in beperkte mate aan te wenden voor de fabrieken van appellante onaan nemelijk waren en ook overbodig. Wanneer slechts waarborgen gegeven werden dat geen vergiftige gassen de schoorsteenen ontwijken dan doet het er verder weinig toe, welke grondstoffen de fa briek gebruikt. Hij verklaarde namens appellante genoegen te kunnen nemen met de voorwaarden ontworpen door den directeur-generaal Van IJsel- stein. Nadat dit betoog op enkele technische punten was aangevuld door den ingenieur dei- fabrieken, den heer Koopman, werd het bestreden door den gemachtigde van het gemeentebestuur, den heer Van Luik. Deze legde er vooral den nadruk op, dat de voorwaarden van den heer Van IJselstein misschien wel voldoende zijn voor een enkele fabriek, maar voor een complex fa brieken als te Schiedam, .onvoldoende moeten worden geacht. Vervolgens kwam aan de orde het beroep van «de Schie"- Rapporteur in deze zaak was mr. Henny. Als vertegenwoordiger van appellante trad op mr. B. Limburg, advocaat te Rotterdam. Deze legde vooral nadruk op de hooge kosten, die voor het bedrijf zullen voortvloeien uit de voorwaarden, zooals die door den directeur-gene raal waren ontworpen en bestreed voorts op schier alle punten de overwegingen die B. en W. van Schiedam geleid hadden tot het nemen van het bestreden besluit. Namens het «Comité tot Bestrijding van scha delijke dampen in de atmospheer" en namens het Weeshuis der Hervormden trad op mr. G. van Baren, advocaat alhier, die in een uitvoerig plei dooi uiteenzettele dat de ondervonden schade inderdaad aan de glashutten moet worden toege schreven en 2e. dat die zeer belangrijk is en een geheel bedrijf dreigt te vernietigen. Zeer krach tig bestreed hij de door «de Schie" geuite bewe ring als zoude het minder goed gedijen van het vee te Schiedam toe te schrijven zijn aan de slechte voeding van dat - vee d.opr de betrokken veehouders, Na hen voerden nog het woord de heer Van Luik, als gemachtigde van het Schiedamsche Ge meentebestuur, en de heer T. S. Goslinga, wet houder dezer gemeente. Na repliek van den heer mr. Limburg en dupliek van den heer mr. van Baren, stelde de rapporteur nog eenige vragen aan verschillende belanghebbenden, waarna de voorzitter de behandeling sloot. K. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezers, leden van de R. K. Iviesvereeniging «Recht, Plicht en Orde", aan de vergadering, welke morgen-avond half negen in het Bondsgebouw wordt gehouden. Eene talrijke opkomst zal, om het gewicht dei- te houden besprekingen, ook over de aanst. Raads verkiezingen, zeker alleszins gewenscht zijn. Aanbesteding. Heden werd ten Raadhuize alhier aanbesteed de levering van kleedingstukken voor de politie en brugwachters. De aanbesteding geschiedde in 6 perceelen. Perceel 1 korte jas en broek voor agenten Ie en 2e klas, perceel IIkorte jas en broek voor agenten 3e klas, perceel IIIoverjas voor agenten le en 2e klas, perceel IVoverjas van duffel voor agenten 3e klas, perceel Vwin- terjekker en pantalon voor brug- en sluiswachters, perceel VIzomerjekker en pantalon voor brug- en sluiswachters. Ingeschreven was als volgtdoor O. Plooy perceel, I f25.85, II f25.90, III f21.50, IV f21.45, V f23.25, VI f 19.door A J. Bronkhorst I f26.24, III f27.10, II en IV gecombineerd f45.50, V f 19.07, VI f23.55, door de firma Schlatmann Co. perceel I f28.50, II f24.50, III f25.40, IV f21.47*, V f23.45, VI f18.50. De gunning is nog aangehouden. Door de politie zijn gistermiddag 2 jongens aangehouden van 11 k 12 jaar, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van ijzer van het terrein der glasfabriek «De Schie". Het gestolene was bij een uitdrager verkocht. Na verhoor zijn beide weer op vrije voeten gesteld. UIT DELFT. Dien 15en Februari a.s. zal 'het 25 jaar geleden zijin dat do eerw, zusters AugustincsSen zich van uit Diendennonde (België) alhier vestigden, om zich meer in 't bijzonder aan de verpleging van zieken te wijden. UIT ROTTERDAM. In de ouderlijke woning aan de Rechterrottekade te Rotterdam, is een meisje van vier weken ver brand, doordat drogend waschgoed vlamvatte en Het kind overleed aan de gevolgen. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. Gisteren is hier ter stede overleden mr. G. W. baron van der Feltz, in leven, sedert 1897, réchte'r en vice-president van die Ro'tterdamsche rechtbank. 1 AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 27 Jan. 8ij u. Bondsgebouw. Jaarvergade ring R. K. Kiesvereeniging. Rotterdam. Woensdag 25 Jan. 8 u. Doele. Concert Rotte's Mannenkoor. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 24 Januari 1911, des namiddags 2 uur. (Slot). Arbeidsbeurs en Werkloozenfonds. De heer De Bruin wil op die rede nog ant woorden, vertrouwend dat hem ondanks de hem toegeschreven zinsverbijstering nog een enkel hel der oogenblik zal gegeven zijn, daarbij intus- schen bedenkend dat nog slechts de heer Gos linga van die uitdrukkingen het monopolie heeft. Spr. zal er zich niet aan wagen, de argumenten aan te voeren door den heer Goslinga verlangd want dan zou hij den Raad nog wel een paar uurtjes kunnen bezighouden maar wil er alleen op wijzen, dat de Arbeidsbeurs hier de werkloo- zen toch gestuurd heeft naar de firma No bels te Haarlem, waar gestaakt werd. Overigens wil hij niet de discussie over art. 5 heropenen. Spr. tracht verder aan te toonén, dat bij niet het verband tusschen Arbeidsbeurs en Werkloo- zenlonds wil bestrijden, integendeel hij wil dat zij elkaar zooveel mogelijk van dienst zijn; alleen het bestuur in éen hand wil hij vermeden zien- Door daartoe over te gaan heeft men zich hier koningsgezinder getoond dan de koning. Verder moet spr. opkomen tegen de insinuatie als zouden enkele leiders alleen uit partijoogmer ken de ontevredenheid er in houden. Spr. vraagt, welke politieke partijbalangen hiermee zouden gemoeid zijn ook katholieke vereeniging hebben zich aanvankelijk tegen de samenkoppeling ver klaard later hebben zij den nek gebogen. Hij ontkent dan ook dat hier een politiek belang mee gemoeid is. Wel kan hij verklaren, dat als men zich op het standpunt plaatst van het Gentsche stelsel ruim toe te passen, zooals te Amsterdam en te Utrecht geschiedt, onze vakvereenigingen volmondig zullen meedoen. Alleen de oppositie der burgergroepen dat erkent spr. dankbaar geeft aanleiding tot de agitatie waarvan de S. D. A. P. gretig gebruik maakt, maar overigens erkent sprekers partij dat het eenige mogelijke tot bestrijding van het euvel der werkloosheid is, de verzekering en acht zij het hare taak daaraan mee te werken. Waar de wethouder den wensch uitsprak, dat te dezer zake eens een neutraal verslag door de leden der vakvereenigingen zou worden gelezen, wijst spr. op het zeer neutraal verslag dat te dezer zake bestaat (ol'ficieele maar men moet niet het oog sluiten voor principieele bezwaren doch met beginselen rekening houden, waar er hier ernstige reden zijn van priiicipieelen aard. De heer Wittkampf hoorde weer wat nieuws, nl dat onze fractie altijd opositie voert. Maar bij de S. D. A. P. kan zij 't toch nooit goed makenonttrekt men de werklieden aan de be moeiingen van het werkloozenfonds dan heet t dat men die loonslaven ook wel eens wil helpen en geeft men ze daar aan over dan lu dt 't, dat men de levende machine met vet smeert om ze onmiddellijk weer disponibel te hebben. Onmo gelijk schijnt 't in onze handeling een hooger motief te vinden dan vurig eigen belang. Maar het rapport van Varlez is ons toch nog altijd ter voorlichting. Hij betoogt de wenschelijkheid van de samenstelling van het bestuur van Arbeids beurs en Werkloozenfonds in eene enkele com missie. Spr. meent dus dat wij met een dergelijke politek nog altijd op den goeden weg zijn. De wethouder, de heer Goslinga, den heer De Bruin nog kortelijk repliceerend, zegt, dat er van aansluiting van Arbeidsbeurs bij Werkloozen fonds of omgekeerd, geen sprake is, alleen van het samenbrengen van beide instellingen onder éen bestuur. Welnu, men erkent, dat in Straats burg- alles onder één sturende hand wel gaaten hier zou men éene commissie niet willen erkennen 1 Ook op het tweede gedeelte van bedoelde redewelke politieke belangen de S. D. A. P. bierbij zou hebben, wil weth. antwoordenbij betoogt, dat die partij ook hier weer het bekende «périsse" toepast. De beginselen van Marx, die in de afd. Schiedam der S. D. A. P. zulk een groote beteekenis hebben, de beginselen neerge legd in het woord van de partijgenoote, mevr. Roland Holst, dat men desnoods door leugen en veinzerij tot zijn doel moet komen dat is de norm van de moraal. In die leer worden de leden der S. D. A. P. wekelijks opgevoed door het Weekblad van het «Volk". Weth. heeft ove rigens niets anders willen zeggen, dan dat de heer De Bruin in een oogenblikkelijke zinsverbijs tering de heele zaak bekeken heeft door de poli tieke bril. De heer De Bruin vindt de manier waarop de heer Wittkampf debatteert veel beter dan die van den heer Goslinga. Hij betoogt, dat zijne partij de betrokken zaak niet van het persoonlijk standpunt beschouwtmaar geheel uit klassen- oopgunt beziet. Verder bestrijdt hij, dat de afd. Schiedam der S. D. A. P- sterk onder Marxisti- schen invloed staat en beweert hij, dat de revi- sionistischen invloed zich daar veel meer doet gelden. Ook hij moet van de theoriën der Mar xisten niets hebben. Overigens wraakt spr. 't, dat de wethouder hier voor de tweede keer de moraal in het debat brengt on zich daarbij be roept op eene uitspraak van mevr. Roland Holst, die niet hier is om zich te verdedigen De Voorzitter merkt op, dat de wethouder op een citaat afgiug. Wat zou de wethouder zeg gen als De Bruin aldus eens de levensgeschiede nis van dr. Kuyper ging ontrafelen, die ook niet hier is voor persoonlijk verweer De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat hij met het preadvies niet kan meegaan. Hii vindt dat met het instituut van het Werkloozen- bereikt. Hij kan niet begrijpen, dat men durlt volhou den, al die vakvereengingen onderden invloed zouden staan der S.D.A.P. Spr. merkt op, dat toch door werklieden-vereenigingen van verschillende rich ting bezwaren zijn geopperd. Waar hier nu ver schillende theoriën zijn opgezet, wil spr. zich buiten alle getheoriseer houden en de zaak alleen van den practischen kant bekijken. Alleen het doel om te helpen vooropstellend, moet men zijn mee ning ook hier voor die van anderen prijs geven. Waar de meerderheid der vakvereenigingèn is voor losmaking van Arbeidsbeurs en Werkloozen fonds, moet de minderheid zich daarnaar voegen en waar alle betrokken factoren tot voor korten tijd voor scheiding waren en eerst later zich en kele wendden, moet men, practised handelend, het fonds zoo regelen, dat 't voor allen toegankelijk wordt. Het voorstel—De Bruin, ondersteund door de heeren Koopmans en Van Westendorp, komt daarna in stemming't wordt verworpen met 12—5 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Westendorp, De Bruin, Kranen en Koopmans. Plantsoen Station H. IJ. S. M. 11. Voorstel van B. en W. tot het veileenen van een crediet voor den aanleg van een plant soen nabij het Station, De heer Wittkampf, het beginsel voor staand, immer verfraaiingen te beschouwen als uitgaven, die niet strikt noodzakelijk zijn, betoogt, dat met deze verfraaiing noch een hygiënisch, noch een maatschappelijk belang bevorderd wordt de toestand aldaar toch treurig blijft, er wel wat verfraaid, maar niet verbeterd wordt. Veel meer gevoelt spr. voor het vormen van een fonds, waar uit men later meer noodzakelijke uitgaven kan doen als voor het verbeteren der havenwerken, het bouwen van een ziekenhuis enz. dan voor het doen van uitgaven, waardoor alleen het schoon heidsgevoel bevredigd wordt. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, kan den heer Wittkampf ter zake van het belang van het ziekenhuis niet afvallen, maar zou toch niet willen, dat het zie kenhuis de kapstok werd waaraan alle andere hangende kwesties werden opgehangen. Weth. betoogt, dat de beoogde havenaanleg aan de Westzijde zóóveel geld kost, dat daaraan in geen jaren is te denken en wijst op den goeden indruk dien de verbetering van het Singelkwartier heeft gemaakt. Hoewel Schiedam geen plaats voor ren teniers is om er te gaan wonen, hebben zich toch enkele industrieelen in de laatst verloopen jaren hier gevestigd. De toestand aan het Station kan zoo niet blijven. Men wil door den Zwarten eg er bij te trekken, de omgeving van het Station verfraaien, zooals dat ook aan het Em- maplein is gebeurd. Dit is dan een begin van ver betering. Zoo zal men voor de binnenkomende rei zigers de opmerking afsnijden, dat Schiedam zulk een smerige stad is het aanzien der stad aan die zijde zal daardoor rijzen. Waar er zoovele dingen zijn die in onaangename stemming bren gen, laten wij daar die stemming door een enkel bloempje opfleuren. Weth., verder even besprkend wat door den Wittkampf omtrent het potje maken, is opge merkt, betoogt, dat dit slechts een heel bescheiden begin van verbetering is en men de menschen daarachter moet helpen. Ook al komt men er toe den heelen toestand aldaar te verbeteren, dan is die f2000 geen weggeworpen geld, maar mag men die goed besteed achten. De heer W i 11 k a m p f verzekert, dat het laaistgenoemde cijfer op hem wel indruk maakt. Veel meer gevoelt hij er voor, een fonds te vor men en dergelijke maatregelen van hygiënisch en maatschappelijk belang te nemen, maar hij is niet zoo dichterlijk aangelegd, om aanstonds het belang van dezen verfraaiingsmaatregel in te zien. De heer m r. Jansen is ook niet zoo met het voorstel ingenomen. Hij meent, dat door toe voeging van den Zwarten Weg bij het Stations plantsoen de toegangsweg naar de stad geen ver betering ondergaat en ook het daarachter gelegen gedeelte niet verbeterd wordt. De wethouder, de lieer Van Wessendorp, zegt, dat hier niet in hoofdzaak de verbetering van het daarachter gelegen bedoeld wordt, daar dit slechts een kalm begin is. Voor de uitvoering van het groote plan van verbetering zou f 8000 noodig zijn, maar in het groote plan der toekomst past zoo goed dit bescheiden stapje, dat men dit gerust kan zetten. De heer m r. Jansen zou alleen met het voorstel kunnen meegaan, als daardoor een wer kelijke verbetering werd aangebracht. De heer De Bruin zou ook niet willen dat het Ziekenhuis de kapstok werd, waaraan alles werd opgehangen. Hij ziet in het aanhangig voorstel een lokvink, maar die min stens blind is. Hij ziet in, op welke wijze de menschen in de daarachter gelegen straat door dit voorstel geholpen worden. Uok in het vormen van een fonds ziet hij geen ideaal dat hem toelacht. De wethouder van Financiën, de heer Lager- wey, verklaart zich ook tegen het vormen van een fondsje. Dat kent de Gemeentewet niet. Hoogstens zou men van de onvoorziene uitgaven een zeker stootkussen kunnen maken. Overigens meent weth., dat met deze ptiging om de entree der stad te verfraaien, de financieele draagkracht der gemeente niet wordt overschreden. Alles te laten rusten tot de Ziekenhuiskwestie in orde is, gaat toch niet. De heer Wittkampf meent toch ondanks de opmaking van den wethouder van Financiën, dat er wel een huismiddeltje is om een fonds als door hem bedoeld, te vormen hij zou dit wellicht in geheime zitting kunnen mededeelenmaar het uitgeven van die f2006 acht hij onverantwoord. De Voorzitter zegt, dat deze zaak uitvoe rig in het College besproken is, daar terecht iedere f'1000 er een wordt geacht; maar men achtte den te nemen maatregel den juist aangewezen weg, niet alleen om wat bloemetjes te verkrijgen, maar ook om een beteren toestand aldaar te scheppen. De Zwarte Weg zal daarbij verdwijnen en een goed bestrate weg midden in het park of plant soen zal de menschen van de daarachter gelegen woningen in staat stellen op behoorlijke wijze in hunne huizen te komen. Dit zal dus een groote ver betering zijn in verband met het Stationswerk, zoo als men ook op vele plaatsen in het buitenland ziet. Met die f 2000 uit buitengewone uitgaven te voldoen, zal dns reeds veel worden bereikt en deze kleine maatregel past geheel in het kader van het groote plan. De heer mr. von Uriel Sasse zegt, dat hij con amore voor dit voorstel zal stemmen, en de entree der stad zoo liefelijk mogelijk wordt gemaakt. Hij brengt hulde aan het College dat aldus van schoonheids- en kunstgevoel blijk geeft. De heer De Bruin verklaart, dat hij niet con amore voor dit voorstel zal stemmen; de verbetering die daar ter plaatse moet worden aangebracht, moet niet aan dezen kant maar aan genen kant van het bruggetje plaats hebben. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt,dat een ernstigonderzoek bij Gemeentewerken is ingesteld over de verbetering van dat gedeelte. De Voorzitter doet nu stemmen over het voorstel, daar de bereidwilligheid van den Raad moet blijken, voor met Waterstaat verder onder handeld wordt. Het voorstel wordt aangenomen met 94 stemmen. Tegen stemmen de heeren mr. Jansen, Witt kampf, De Bruin en Koopmans. De heeren Van der Drift, Goslinga en Van der Meer hebben de vergadering verlaten. Uitbreidingsplan. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het plan van uitbreiding voor het Noordelijk gedeelte der Gemeente, met behandeling van het ter zake ingediend bezwaarschrift van den heer II Jansen. De heer mr. Jansen vraagt dit voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. Hij heeft te dezer zake nog wel iets te zeggen, maar wil, om het vergevorderd uur, daar heden niet op ingaan. De Voorzitter deelt daarna mede, dat dit voorstel aangehouden wordt tot de volgende vergadering. Bouwgrond. 13. Verzoek van G. EI. Vogelezang om een strook gemeentegrond langs de Brouwerstraat te koopen, met advies van B. en W. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te be schikken. •De beer Koopmans heeft daar even gehoord dat men de stad wil verfraaien en nu wordt de gelegenheid daartoe geboden en nog geld toe Vogelezang biedt namelijk f25 per strekkende meter. d. is clus f'200. Spr. meent men daarop moet ingaan en raadt dus het afwijzend pread vies terug te nemen en te zien een goede over eenkomst met bedoelden adressant aan te gaan, teneinde aldus dat stadsgedeelte te verfraaien. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, zegt, dat het aanbod van adressant oogenschijnlijk heel mooi is maar aller eerst kan weth. niet inzien, dat de toestand aldaar verbetert door een paar ramen in den zijgevel-te brengen. Verder herinnert hij eraan, dat die grond destijds particuliere grond was en de gemeente, door aanleg van straat, die grond voor bouwgrond heeft geschikt gemaakt. Neemt men aan, dat de gemeente eenige vergoeding voor de daar gemaakte kosten mag hebbeu, dan komt men tot het besluit, dat daar wel f35 per strekkende Meter mag gerekend worden. Weth. meent, dat die prijs moet worden gehand haafd, zelfs al zaten wij wat langer met dien leelijken muur en daarvan niet moet worden te ruggekomen. De heer Koopmans houdt vol, dat men j- -v -xwi* neb wiegje mededeelden. iUUUOj mjuiuo ii uu qv» iiv/u uuui ..tuu v. a>. Krt* cr»U^o».laoi4ogovool bevredigd wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2