Buitenlandscli Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ENGELAND. Volgens den Londenschen correspondent, van de Temps" is het thans officieel, dat de koning en de koningin van Engeland zich .Tnli a.s., dns na de kroningsfeesten, naar Dublin zullen bege ven. Ofschoon het programma van deze reis nog niet is vastgesteld, mag men aannemen, dat het vorstelijk paar niet alleen Dublin met zijn bezoek zal vereeren, doch ook de westelijke graafschap pen en vooral Cork, om zich vervolgens over Belfast naar Schotland te begeven. In Ierland is dit bericht zeer gunstig ont vangen, want dit zou de eerste maaï zijn, dat de Engelsche koning zich onmiddellijk na zijn kroning naar Ierland begaf. Wijlen koning Edward ging daar eerst in Juli 1903 heen, dat is pas 10 maanden na zijn kroning en twee maanden na zijn bezoek aan Edinburg. „Te midden van den home-rule-strijd zoo zegt de correspon dent van de „Temps" kan dit besluit van den koning niet. anders dan een gunstigen indruk maken. De verstandige politiek, waarvan het En gelsche koningshuis thans blijk geeft, vormt een scherpe tegenstelling met die, welke men de Zweedse he kroon heeft kunnen verwijten, toen Noorwegen toonde, dat het zich wenschte af te scheiden." De Canadeezon, die een lid van de Britsche koninklijke familie tot gouverneur wenschten, zul len hun zin krijgen. Koning George bekrachtigde gisteren de benoeming van zijn oom, den hertog van Comnaught, lot gouverneur-generaal en op perbevelhebber der troepen in Canada. De hertog zal bij zijn reis naar Canada vergezeld worden door de hertogin en zijn ambt in September aanvaarden. Deze benoeming is vuorlöopig voor twee jaar geldig, doch kan verlengd worden. Volgens verschillende bladen die Zondag ochtend te Londen verschenen, hebben de procu reur-generaal en de advocaat-generaal, optreden de namens den koning, een vervolging wegens laster ingesteld tegen Edward J. Mylins. Deze zaak zal Woensdag aanst. in behandeling komen voor dien opperrechter en een speciale jury. De aanklacht spruit voort uit een in de Parijsche „Liberateur" verschenen artikel, waarin zinspe lingen geacht worden voor te komen óp een jaren geleden verspreid gerucht, als zou de ko ning toen hij nog prins van Wales was, te Mails een morganatisch huwelijk hebben gesloten met de dochter van een admiraal, welke geruchten op afdoende wijze zijn tegengesproken na 's ko- nings troonbestijging. Mylins bevindt zich op 't oogenblik in arrest. Verleden Woensdag werd hij in verzekerde be waring gesteld en de borgtocht op 20.000 pond vastgesteld, doch hij bleek niet bij machte deze som bijeen te krijgen. DUITSCHLANL. Zaterdag zette de Duitsche Rijksdag het de bat voort over het ontwerp-grondwet voor El zas-Lotharingen. I Do Rijkskanselier betoogde, dat verschillende publicisten in den laatsten tijd voor inlijving van Elzas-Lotharingen bij Pruisen of bij een anderen Bondsstaat waren opgekomen. Alleen redenen van den allerdringendsten aard zouden dot regeering' aanleiding kunnen zijn om tot dit denkbeeld over te gaan. Het zoude verkeerd zijin om de banden in den schoot te leggen, omdat het versmeltings proces zich niet zoo snel ontwikkelt als men zou wenschen. Toegevendheid tegenover elemen ten, die stoken tegen de innerlijke vereeniging met Duitschland, zou ons geen stap verder bren gen. (Zeer juist! aan de rechterzijde). Deze ele- imienton moeten de hand van de wet voelen. Daarna kwam de rijkskanselier* te spreken over de, naar beweerd wordt, onoverkomelijke tegen stelling tusschen het kiesrecht voor den Pruisi- schen Landdag en het kiesrecht, dat de regeering voorstelt in Elzas-Lotharingen in te voeren. Dit laatste nu zou in Pruisen de mogelijkheid van een democratische overstrooming scheppen, die ministers lot aftreden zou kunnen dwingen en een algeheele desorganisatie van het Rijk zou beteekenen. (Onrust aan de linkerzijde, zeer juist i rechts.) Pruisen zal zijn kiesrecht zoodanig rege len, dat het als eerste macht-in het Rijk een gelijkmatige rijkspolitiek kan voeren. Hiermede heeft de kwestie van het kiesrecht voor Elzas- Lotharingen niets te maken. Ik merk'intusschen op,' zeide de Rijkskanselier, dat de Bondsraad geen afstand zal doen van het tweekamerstelsel voor Elzas-Lolliaringen. De Eerste Kamer moet het bolwerk zijn, die ie deren twijfel onmogelijk maakt, of de Duitsche politiek in het Rijksland gewaarborgd zal zijn. De zonen van Duitschland hebben hun bloed niet op de slagvelden van Elzas-Lotharingen vergoten om een anti-Duitsche gezindheid zich daar vrijelijk te laten ontwikkelen. Wij hopen, dat de nieuwe instellingen, die wij voorstellen aan het Rijksland te schenken, een nieuwe aansporing zullen zijn voor het politieke leven aldaar en dat alle ver meerdering a(an macht en kracht, die Elzas-Lo tharingen verwerft, ook het Rijk ten goede zal komen. Dit en geen ander is ons doel. Ik ver zoek den Rijksdag mede te werken aan het be reiken van dit doel. (Toejuichingen.) Daarna werd het ontwerp naar een commissie van 28 leden verwezen. In (fen loop. dei debatten noemden de untöiie sprekers het ontwerp een bruikbaren grondslag. De afgevaardigden van don 'Elzas keurden het af. Minister Delbrück betoogde nog' eens iu een uitvoerige rede, dat het ontwerp, met het oog op' het thans bereikbare een onmiskenbaren voor- uitgang het eekent. Pastoor Wettelé viel de Duitsche bevolking en de regeering van het Rijksland en die te Berlijn scherp aan en gaf staatssecretaris Zorn von Bu- lach aanleiding tot een antwoord, dat neerkwam op de bewering, dat. do gewenschte mate van autonomie niet toegestaan kon worden, wegens de houding van Wetterlé's vrienden. PORTUGAL. De ministerraad eindigde gisteren de beraad slagingen over de tien eerste hoofdstukken van hel kiesrechtontwerp betrellende de stemming, de voorwaarden voor verkiesbaarheid, de vaststelling der kiesdistricten, de grondvergaderingen en de voorwaarden voor de candidatuur. Het stemrecht zal geen stemplicht insluiten. Yoor Lissabon en Porto zal het stelsel der evenredige vertegenwoordiging worden toepastin de overige districten zal de stemming plaats hebben volgens onvolledige lijsten, die op 4 candidaten hoogstens 3 namen zullen vermelden. Elk district zal 4 afgevaardigden kiezen. Lissabon en Porto zullen ieder twee districten tellen. Elke kolonie zal een afge vaardigden kiezen. Het aantal districten is nog niet vastgesteld. Zeven hoofdstukken zijn nog te bespreken. GRIEKENLAND. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Athene dat in de Nationale Vergadering onder leiding van Goenaris, oud-minister van financiën, één groot© oppositiepartij gevormd zal worden. Do 23 Thessalische leden blijven onteigening van de g rootgrondbezitters eischen AMERIKA. De „Times" verneemt uit Washington, dat het verlangen der Japansche regeering om het han delsverdrag met de Vereenïgde Staten tegelijk met die met de andere mogendheden afgekondigd te zien, niet verwezenlijkt zal worden. De Senaat te Washington heeft niet genoeg' werkdagen meer beschikbaar om de debatten over het verdrag binnen den door de Japansche regeering g'ewensch- tert tijd achter den 'rug te hebben. CHINA. Ook in Peking neemt het aantal pestlijders toe. Naar de meening der aan de gezantschappen verbonden doktoren, is deze epidemie wel de hevigste die ooit is voorgekomen, daar bijna elk ziektegeval met den dood eindigt. In een groot aantal van de aangetaste districten ten zuiden van den Grooten Muur, grij'pt de pest snel om zich heien, en zulks in weerwil van het feit, dat de quarantaine maatregelen, op de meest strenge wijze worden toegepast. De spoorwegver binding Tientsin-Pukow is geheel verbroken; de spoorwegbeambten meldden, dat zij 26 lijken langs de lijn zagen liggen. Tot dusver zijn pestgevallen in Peking gesignaleerd. Echter is het zeer waar schijnlijk, dat de regeeringsambtenaren den Ver- kelijken toestand verbergen. Reeds zijn enkele da gen geleden tal van buitenlandsehe vrouwen en kinderen uit Peking vertrokken. Een draadbericht uit Kharbine meldde, dat Vrijdag aldaar 33 Chineezen zijn overleden aan de pest. Een Russische vrouwelijke arts, mme Lebedeff, is Zaterdag aan die vreeselijke ziekte bezweken.» Een student in de medicijnen en twee ziekenoppassers bleken er mede door aangetast Zes dokters en vijftig ziekenoppassers zijn uit Siberië gezonden om het geneeskundig personeel in de streken door de pest bezocht, te vervangen. Als Duitsch gezant te Tokio is benoemd graaf Rex, die, gezant was te Peking. Uit de dossiers betreffende de Ferrer-zaak zijn, naar de Madrileensche bladen meidén, twee» hoogst belangrijke brieven gestolen. Deze brieven zijn twee van (een viertal geschriften geteekend door Lerroux en gericht tot Ferrer, die hij bij den laatste in beslag werden genomen. Zooals men weet, was men thans bezig het geheele dossier te drukken. Dit werk is echter nu voorloopig opgeschort. Men vermoedt, dat de brieven in het gebouw der Cortes gestolen zijn. De opperbevelhebber van de Turksche expe ditie troepen in Yemen meldt met goed gevolg gevechten zijn geleverd in het zuiden van Kérac. Al de sjeiks die aan den opstand in Kérac deel namen, zijn reeds gevangen genomen. De opstand js in deze streek reeds bedwongen. De beraadslagingen in den gemeenteraad te Rome over de volkswoningen, hebben tot levendige jncidenten aanleiding gegeven. Het publiek op de tribunes jouwde de raadsleden uit en bij het uiteengaan der vergadering hadden er opstootjes plaats. Naar de sMessagero" meldt, neemt de volks beweging in Toscane tegen de achteloosheid der gemeentebesturen toe. Te Sovielle bij Sienna hebben de bewoners het gemeentehuis overwel digd en den syndicus en al de gemeenteraadsleden gedwongen hun ontslagaanvrage te teekenen, die aanstonds naar den prefect werd verzonden. Prins Hendrik. Prins Hendrik is naar Mecklenburg vertrokken en blijft daar tot 5 Februari. Eerste Kamer. De Eerste Kamer ncgint Woensdagochtend bo- grootingsdebat. Tweede Kamerverkiezing. SNEER. Aan den heer Ph. Noordwal te Balk is door kiezérs van verschillende richting de can didatuur aangeboden voor het district Snoek. Die aanbieding is bedoeld als protest tegen het feit dat men ook thans weer het district wil doen vertegenwoordigen -door iemand, die met de be langen van dat district niet bekend is. ■Ook de Chr. Historische kiesvereenjging „Groen van Prinsterer" te Sneek, heeft dr. Scheuren te Ermelo tot camlidaat voor de Tweede Kamer ge steld. Do Chr. Hist. Centrale vergadert heden. (Vad.) Het gebouw van de Tweede Kamer. Met de voorgenomen uitbreiding van het gebouw van* de Tweede Kamer, uitkomende op den Hof singel, naar de zijde van de Hofstraat, wordt in den jongsten tijd groote voortgang gemaakt. De aangrenzende panden zijn thans alle door het Rijk aangekocht. De huurder van het in den koop oegrepen perceel aan den Hofsingel, waarin een café-concert wordt gehouden, heeft een be langrijk bedrag uitgekeerd gekregén om het huis, waarvan de huur nog doorliep, reeds mjet 1 Mei te verlaten. Weigering tot afgifte van een register. In de Donderdagavond gehouden Raadszitting te Eist werd door den voorzitter het volgende stuk voorgelezen »Dat na het overlijden van den burgemeester is gebleken, dat ten Gemeentehuize niet aanwe zig was het register, waarin zijn en worden in geschreven brieven inzake kabinetsonderwerpen. Daarom verzochten B. en W. bij schryven van 16 Dec. aan mevr. de douairière van der Feltz te Eist, genoemd copie brieven-register, indien dit te haren huize aanwezig mocht zijn, ten ge meentehuize te doen overbrengen. Bij missive van 30 Dec. d. a. v. antwoordde genoemde me vrouw evenwel, dat zij er prijs op stelde, dit re gister aan den nieuwen burgemeester te overhan digen als antwoord daarop deelden B. en \Y. bij schryven van 31 Dec. no. 24 aan mevr. Van der Feltz mede, dat bedoeld register deel uit maakt van de stukken van archief dezer gemeente, waarover liet toezicht in art. 103 der gemeente wet aan hen is opgedragen, en verzochten zij haar, dat stuk voor of op 7 Jan. 1911 af te geven, daar bij niet-afgifte daarvan aan de be voegde autoriteiten zou worden kennis gegeven. 6 Jan. 1911 werd weder een schrijven ontvan gen, houdende mededeeling, dat zij bij haar voornemen bleef om het register aan den nieu wen burgemeester te overhandigen. Spreker heeft toen bij schrijven van 9 Jan, 191 j. no: 50 van de weigering tot afgifte kennis gegeven aan den Commissaris der Koningin en aan den officier van Justitie. En bij dezen doet hij er mededeeling van aan den Raad Hij kan zich de weigering tot afgifte moeilyk verklaren, tenzij in dat register voorkomen feiten omtrent personen of onderwerpen die der waarheid te kort doen of het daglicht niet goed kunnen ver dragen." Deze mededeeling werd door den Raad in groote stilte aangehoord, waarna de voorzitter nog zeide, dat B. en W. zich thans gedéchargeerd achten. (Arnh. Ct.) Onze kustverdediging. Du Marine-Vereeniging te Den Helder heeft be. sloten om op den 18n Februari a.s. alhier een algemeene vergadering te houden en daarin een bespreking te houden over het wetsontwerp tot verbetering van de Kustverdediging van een zee- of ticiersstaudpunt bezien. Het ligt in het voornemen van het bestuur om, onder meer, de leden der Vereeniging ter beoefe ning van de krijgswetenschap tot het bijwonen van deze vergadering uit te noodigen. De bespre king zal worden ingeleid door den luitenant ter zee le klasse H. E. baron van Asbeck, terwijl het in de bedoeling ligt de denkbeelden van den inleider vooraf te doen drukken en verspreiden, ten einde een grondig debat mogelijk te maken. (Vad.) Minister Colyn zet in zijn memorie van ant woord op het afdeel iugsverslag der Eerste Ka mer zijn standpunt ten opzichte van het ont- werp-kustverdediging als volgt uitéén Dat de minister zich in het algemeen met de plannen tot kustverdediging vereenigt, volgt reeds hieruit, dat die kustverdediging in 1909 werd toegezegd in de rede tot opening van de zitting der Staten-Generaal en dat de plannen du3 een punt van het programma van dit kabinet uit maken, zoodat hij niet als minister van Oorlog zou zijn opgetreden, wanneer hij er anders over dacht. Het Weensche blad de „Neue Freie Presse" schrijft aan Frankrijk het pïan to® om, indien v h&ungen vpg^terkt w*ujd,t .en Lidgie g<<en vol doende toezegging krijgt van Nederland omtrent 'do neutraliteit van de Schelde, ook in oorlogstijd, alsdan aan België eischen te stellen. Frankrijk zal dan als schadelooss telling eischen, dat België zijne oostelijke grenzen mét het oog op een Duitschen inval beter versterkte. Frankrijk zon bij gebreke van voldoening aan dezen eisch België's neutraliteit als opgeheven beschouwen. In hoeverre bet, Weensche blad de waarheid weergeeft, valt moeilijk te zeggen. De beschouwingen zijn in zooverre zeker merk waardig, omdat daaraan de erkenning ten grond slag ligt, «lat Nederland het recht heeft tol ver sterking van Vlissingen over te gaan. Oedietbank voor den middenstand. In een te Vlissingen gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een credietbank voor den middenstand, aldaar. De sociale wetten. ®In de jongste ledenvergadering van de afd. Amersfoort va,n Patrimonium is, naar de „Stand." meldt, dte volgende motie met algemeene sternen aangenomen en opgezonden aan de Tweede Ka- mier: „De AM. Amersfoort van het Ned. Werklieden verbond Patrimonium, kennis genomen hebbende van de jongste begrooiingsdebatten in de Tweede Kamer der Staten Generaal, spreekt éls hare over tuiging uit, dat een groot deel der leden het slechts te doen schijnt om vertraging der wetgeving, in zonderheid van de toegezegde socialo wetten, en is dan ook beslist van meening, dat het d© ern stige roeping is van de meerderheid der Tweede Kamer met voortvarendheid alle gepaste middelen aan te wenden om zoo mogelijk alle beloofd© verzekeringswetten voor 1913 in het „Staatsblad" te krijgen; opdat pok de Christen-werkman niet Xvorde teleurgesteld; en besluit deze motie te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Gene raal." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Januari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 782.0 te Stockholm. Laagste barometerstand 755.3 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige oostelijke tot zuidoostelijken wind, helder of lichtbewolkt, droog weer, matige vorst. Schoolbouw. De Ged. Staten dezer provincie hebben bij hun besluit van 24 Januari jl. aan het gemeente bestuur medegedeeld dat door hen is goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad genomen in zijn vergadering van 15 November jl., aanwijzende een terrein voor de vestiging van de nieuw te bou wen openbare lagere school F. Toewijzing. Door den Burgemeester zijn heden toegewezen de levering van kleedingstukken ten dienste der politie en de sluis- en brugwachters gedurende de jaren 1911, 1912, 1913 en 1914, welke Don derdag jl zijn aanbesteed, en wel de perceelen I, III, IV en V, aan C. Plooy voor respectievelijk 125.85, f21.50, f21 45 en (23.25 en de perceelen II en VI aan de firma Schlatmann Co. voor f24.50 en f 18.50. Leeraarsbenoeming. Men seint ons uit den Haag: In den Haagschen gemeenteraad is heden tot leeraar aan de H. B. S. in den Haag benoemd de heer De Jongh van Arkel, leeraar aan de H. B. S. te Schiedam. Tooneel* en Voordrachtenwedstryd. De rij der feest- of concours avonden van wege de Dilettantenclub x>Alb. Thym", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, gegeven, is gister-avond vervolgd. De zaal was ditmaal matig bezet; t blykt wel dat zelfs het uitnemend spel der dilettanten-acteurs op den duur niet in staat is, de belangstelling voor deze soort wed strijden zoo intact te laten, dat zij steeds volle zalen kunnen trekken. Nadat het Harmonie-orkest »St. Ambrosius" ons in den marsch «Einzug der Gladiatoren" van J. Tiveik eenige feesttonen had doen hooren, werd de uitvoering van het ook nu zeer gevarieerd program, ditmaal zonder eenig inleidend woord, vervolgd. Allereerst traden op de Rederijkers kamers »Schaepman" te Rotterdam met de uit voering van het blijspelletje. ïEen kleine vergis sing" van B. Schumann, waarna de Tooneelver- eeniging jUtile Dulci", ondterafd. Ned. R. K. V. afd. Edam, ons »Een half uurtje in doodsangst", van H. A. van Goch, te genieten gaf. De uitvoe rige van beide éenbedryvige blijspelletjes viel wel in den smaak van het publiek, dat ze met blijk baar welgevallen volgde en af en toe door een hartelijken gullen lach deed blyken, hoezeer 't zich vermaakte. Toch mochten wij de keuze van beide stukjes niet zoo bijzonder gelukkig heeten. De overigens aardige truc die in het eerste stukje gelegen wasde verwisseling van twee sollicitan ten voor zeer uiteenloopende betrekkingen, is reeds zoo dikwijls gezien, dat ze door hare algemeene bekeudheid, niet meer de aandacht op een verras sende ontknooping gespannen houdt. Ook het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2