Dagblad voor ten Omstreken. Trouw. S'S™? rr' w"re"' 34ste Jaargang. Vrijdag 3 Februari 1911. No. 9934. feuilleton;"" Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders, Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS OER ADVERTENTISN; Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 16 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel* Foor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, sehade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan Aug. Sehneller en zijne rechtverkrijgenden yergunning is verleend tot het oprichten eener inrichting voor het vervaardigen en herstellen inn electrische-instrumenten en -werktuigen in het pand staande aan de Lange Haven no. 66, kadaster Sectie C. No. 1133, gedreven door een gasmotor van 6 P.K. Schiedam, 2 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de N. V. «Molen de Vryheid" en hare recht verkrijgende vergunning is verleend tot Uitbreiding ,'aier waaldery aan de JSoordved no. 40, 50 pif61" no- 161» met een gasmotor van 1 .K., drijvende den bestaanden maalgang. Schiedam, 2 Februari 1911 Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. FRANKRIJK. De Fransche Senaat beraadslaagde gister over de aanvullingscredieten voor Marokko. Minister Pichon verklaarde, dat het Fransch- Engelsche verdrag van 1904 een der vruchtbaarste handelingen tis, ooit door de republiekeinsche regeering verricht. »De acte van Algesiras was noodzakelijk'', aldus ichon, «en wij hebben ons niet over hare re sultaten te beklagen. Wij hebben drie overeen komsten met den sultan onderteekend, wij hehben het ontruimen van het Chaouia-gebied afhankelijk gesteld van de oprichting van een voldoend en weionderwezen Marokkaansch legerkorps: wij hebben de trapsgewijze vermindering van onze strijdkrachten ingevoerd." Antwoordend op de vraag van een Kamerlid dat weten wilde, of dit nog lang kon duren, ver klaarde Pichon, dat hij dit wel geloofde. «Wij moeten zeker zijn van de rust in Marokko, opdat niemand zich daar m onze plaats nestele." Zijn redevoering vervolgend, zeide Pichon «Wij willen een politiek van vrede en van ver zoening." Een verhaal uit het tijdperk der Fransche Revolutie. (Naar het Fransch.) 12) „Wie zijn deze lieden vroeg de commissaris- generaal aan den cipier, die hem als gids rond leidde. „Het zijn priesters, die geweigerd hebben den eed af te leggen," antwoordde deze. Gaarne zou De Fromental zijn hoofd ontbloot hebben voor deze edele belijders, maar dit tee- ken van eerbied zou voldoende geweest zijn om hein zelf in gevaar te brengen. Hij verborg dus zorgvuldig zijn gevoelens en bezocht de andere gedeelten vail het gebouw, die met arme Ven- deesche boeren waren opgepropt. Zij waren zoozeer van vermoeienis uitgeput, dat zij in diepen slaap verzonken lagen op dé harde vïoer- steenen, terwijl zij toch hun doodvonnis 'af wachtten. De Fromental vervolgde zijn weg om de pastorie van Sainte-Cröix en het Ursulinen- klooster te bezoeken, die, naar hij wist. insgelijks vol gevangenen waren. Nauwelijks echter was hij eenige schreden op weg, of het geluid van niusketvuur trof zijn oor. Het knallen, dat van den kant van Pontliéué kwam, deed'hem be sluiten te keerèn. Vlug richtte hij zijn schreden Antwoordend op de kritiek, die uitgeoefend is op de drievoudige entente, verklaarde Pichon «Het is wat zonderling om te verklaren, dat de entente met Engeland geen resultaat heeft opge leverd, en dat er omtrent legerzaken niet meer met Engeland van gedachten wordt gewisseld. Nimmer was de «entente cordiale" meer vol ledig en meer productief dan juist op dit oogen- blik. En hoe kan men er toe komen, telkenmale ons verbond met Rusland in twijfel te trekken Wij zijn en blijven steeds met onze bondgenooten in relatie en wij vereenigen nog steeds onze po gingen ten einde den vrede en onze waardigheid te handhaven. Wij willen den vrede, maar tevens de kracht van Frankrijk waarborgen. Ik verklaar het hier, dat nooit de politieke positie van Frankrijk beter was dan thans." Lamarzelle zegt hierop, dat Pichon zich moest herinneren, dat, tijdens de annexatie van Bosnië- Herzegowina door Oostenrijk, Duitschland de be slissende tusschenkomst uitoefende. «Rusland en Duitschland", zoo vervolgt La marzelle, «regelden onderling de kwe'stie van den Bagdad-spoorweg. Evenmin werden wij gekend in de aangelegenheid der Vlissinger versterkings- werken. Alleen Duitschland uitte zijn krachtigen, scherp omlijnden wil. Plaissières doet vervolgens opmerken, dat het wenschelijk zou zijn, dat Pichon licht ontstak aangaande de volgende feitenHeett Rusland, vóór de samenkomst te Postdam, inlichtingen verschaft omtrent hetgeen daar zou worden ver handeld. ja of neen Pichon antwoordt hierop «Frankrijk en Rusland zijn te nauw met elkaar verbonden, dan dat wij door Rusland niet zouden zijn ingelicht omtrent hetgeen het bij de samen komst dacht te zeggen. Rusland heeft ons doen weten, dat er bij de samenkomst gesproken zou worden over Perzië en de Turksch-Perzische spoorwegen, maar andere vraagstukken konden door den woordvoerder van Rusland niet worden opgeworpen. Rusland hield ons dag aan dag geheel en al op de hoogte van alles wat er tijdens de samen komst was gezegd. Het staat niet aan mij, te zeggen wat er uit die mededeelingen kan voort vloeien. maar ik kan verzekeren, dat wij uit het oogpunt van onze landsbelangen en die van den vrede niets te klagen zullen hebben". De algemeene beraadslagingen zijn nu gesloten. Het Marokko-wetsontwerp wordt met 230 tegen 1 stem aangenomen. TURKIJë. Volgens officieele berichten heeft tusschen Epha en Hodeidah een nieuw gevecht plaats gehad tusschen het Turksche leger en sterke troepen van Arabieren. De Turksche troepen verloren een bergkanon en de Arabieren namen tal van Turken gevangen. Later rukten versterkingen aan, die er in slaagden de Arabieren op de vlucht te drijven. naar de plaats, die verscheiden dagen lang het n'waf geweest van menigen bloedigen Jf nu un' die er lieen voerde, was dicht ïmnen 1 bfaaid- Overwinnaars on overwon- bodem °r elkailder °P den vochtigen elkaar jiv i i' zonder dat men ze van uitgeschud evTV ^on' want aBen waren de afschifwediki °i° 0fs^oon de officier aan ue aifacnuwelijkheden van den oorlosr e-ewenrl SLt ffkeletterf lat herrTeen kant der brul lede" voer' Maar aan den Kant aei biug, waar tot nog toe eewonnliik slechts hooivorken en andere landbouw gereed- een schouwspel, dat hem nog meer trof Omstreeks vijftig Vendeeërs van allen leeftijd Gedood ffe ;hltaren JUiSt neei'gescho:en niet gedood met het zwaard in de vuist in de hitte van het gevecht, maar onbarmhartig in koelen Sndehiw™ i Een gI'°0t aantal hunner, die doodeh.ik gewond waren, maar in wie de levens geesten nog niet waren uitgedoofd, wrongen en keelden zich in de stuiptrekkingen van den doodstrijd. Ken jeugdige moeder, wier hoofd door een kogel veibiiizeld was, drukte no0, haar hulpeloos kind, dat luidkeels schreide, aan haar gefolteiden boezem terwijl een arm klein meisje van twaalf of dertien jaar, dat lichtelijk aan de rechterzijde gewond en met het bloed barer vèi wanten en vrienden bedekt was, hartver scheurend op haar knieen om ontferming riep. Snel als een pijl wierp zich De Fromental te midden van dit tooneel van woord, greep den De Arabieren verloren 200 man, aan Turksche zijde werden 50 soldaten gedood en gewond. AMERIKA. De Amerikaansche Senaat nam gister de wet tot verleening van subsidie aan de scheepvaart maatschappijen met 39 stemmen vóór en 39 stem men tegen aan. De stem van den vice-president besliste. De wet voorziet in een uitgaaf, welke jaarlijks 4 mill, niet te boven gaat, voor het mailtransport tusschen de Vereen. Staten en Zuid- Amerika. De voorstanders der wet zijn van mee ning. dat op deze wijze het scheepvaartmonopolie verbroken wordt. CHINA. De berichten over de pest in China luiden steeds 'somberder. Men is nu te Karbin begonnen, in het groot lijken van pestlijders te verbranden. Het geschied op 2 mijl afstands van de stad en onder militaire bewaking. De bevolking laat dit toe, zij is geheel ter neer geslagen. Bovendien begint er vooral onder de arme Chineezen ernstig gebrek te heer schen, omdat zij met meer toegelaten worden in de Europeanenwijk, waar zij gewoonlijk hun brood verdienen. De Chineesche regeering tracht in dezen nood te voorzien. Dr. Graham Aschland geeft een beschrijving van de epidemie, waarin hij wijst op de onge wone hevigheid der vreeselijke ziekte. Men ziet lieden over straat loopen, die zich volmaakt wei gevoelen. Plotseling stijgt hun lichaamstempera tuur tot 40° en in 2 of 3 uur zijn zij dood. Het gemiddelde sterftecijfer in de Chineezenstad be droeg niettegenstaande de vermindering van de be volking door sterfte en vlucht, nog 150 dooden daags. Hiervan bezwijken er 40 a 60 in de ba rakken. De overigen worden door den hygiënischen dienst dood op straat gevonden. De stad Joeg-ping-foe, die binnen den grooten muur, maar niet aan den spoorweg ligt, moet zwaar besmet zijn. Te Peking zijn wederom twee pestgevallen geconstateerd. Reuter seint uit Jekaterinodar, dat te Kosa- kendorf en Apacheron in de nabijheid van het Maikop- en Kubangebied nieuwe spuitende petro- leumbronnen ontdekt zijn, die dagelijks een half millioen pud petroleum produceeren. De «Times" meldt dat een idioot een aan val heeft gedaan op Gayner, den burgemeester van New A'ork. Voor hij echter kwaad kon doen, was hij gegrepen. Tijdens de gewone oefeningen der marine, ontplofte te Spezia een onderzeesche mijn te vroegtijdig. Drie onder-officieren werden gedood en twee matrozen gewond. Volgens telegrammen uit Napels, zou daar een individu gearresteerd zijn, die buitengewoon goed op «Peter de Schilder" gelijkt. De «Vossische Zeitung" verneemt, dat Te- arm van den snooden soldaat, toen deze op het punt stond zijn teeder slachtoffer met de kolf van zijn geweer neer te slaan en riep uit „Houd opHet kind heeft den leeftijd nog niet bereikt, die door de wet is voorgeschreven „Goed," mompelde de republikein onverschil lig; „doe, zoo als gij wilt. burger. Het is mij bij slot van rekening hetzelfde En met de rest der bende deinsde hij af. De Fromental hief het meisje liefderijk op, sprak het vriendelijk aan en deed zijn best om het te stillen, en te troosten. Ondertusschen stond hij er gfootelijks mee verlegen, waar hij zijn kleine beschermelinge een schuilplaats zou verschaffen, toen een oude vrouw, die getuige geweest was van het voorval, naderbij kwam en met van aandoening trillende stem zei „Ik heb een eenigen zoon gehad, mijnheer. Hij viel in de loting en sneuvelde op het slag veld. Als gij deze twee weezen aan mijn zorg wilt toevertrouwen, en zij wees naar het meisje en het jongetje, wier moeder juist den laatsten adem had uitgeblazen, zal ik hen verzorgen ter wille en ter gedachtenis van mijn arnten overleden August." „Neem ze dan vlug, goede vrouw," antwoord de de officier met fluisterende stem, „en moge God u voor deze schoone daad beloonen En toen hij wat bedaard geworden was door deze daad van welwillendheid, vervolgde hij zijn weg en keerde haastig naar de stad te- rug. heran door ongewoon sterken sneeuwval sedert weken bijna geheel van de buitenwereld is afge sloten. Het telephonisch en het telegraphisch ver keer zijn gedeeltelijk gestoord. Onder de bevolking heerscht door de koude en de duurte der levens middelen groote nood. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 2 Febr. Staatsbegrooting 1911. Algemeene beschouwingen. De heer Van N i e r o p, zijne gistermiddag onderbroken rede vervolgende, blijft bij zijne mee ning, dat het uitgeven eener leening verleden jaar een renteverlies van een millioen zou hebben opgeleverd. A\7at het gebruik maken van de Rijkspostspaarbank aangaat, betoogt spr., dat de Minister van Financiën zich niet vejschuilen kan achter den Raad van Toezicht. Hij en niemand anders is de verantwoordelijke man en de Raad van Toezicht heeft niet te beoordeelen of de geld markt gezond is. Tegen eene buitenlandsche ef fecten-portefeuille verklaarde spr. bezwaar te hebben, niet tegen een buitenlandsche wissel portefeuille. De Hegeering moet alles doen om te bevorderen geldbelegging in onze Staatsfond sen. Al hetgeen verleden jaar gebeurd is, ver oordeelt spr. niet, maar er valt de les uit te trekken, dat het niet raadzaam is, de vlottende schuld bij de Nederlandsche Bank op te nemen. In zijn verder betoog deed spr. de wenschelijk- heid uitkomen van plaatsing van de vlottendescbuld op de openbare markt in plaats van de Bank. Ten slotte den algemeenen fmancieelen toestand van het land beschouwende, achtte spreker dien toestand niet gunstig, doch de vooruitzichten niet zoo somber, als zij gisteren door de rechterzijde zijn geschilderd, met de kennelijke bedoeling om de noodzakelijkheid van protectie aan te toonen. In dit verband wees spreker er op, dat er voor- boelden van zijn dat protectie de welvaajt niet tengoede komt Spreker becijferde dat als er ver meerdering van lasten moet komen, bet Neder landsche volk deze wel zal kunnen dragen Zoo slecht staat het met onze welvaart en onze draag kracht nog niet. Maar spreker vindt lastenver- meerdering natuurlijk niet aanbevelenswaardig, maar het is ook volstrekt niet noodig. Het zal althans niet noodig zijn, indien men het juiste middel aanwend besliste beperking van de uitgaven, bij het gunstig aecrès onzer middelen Maar het moet spoedig geschieden, want anders zal opnieuw niet te ontkomen zijn aan de 10 op centen op 't Bedrijf en 't Vermogen De heer 't Hooft, nader uiteenzettende zijn meermalen verkondigde meening, dat de Regee ring het Tweede Kamer-votum, dat Minister Cool deed aftreden, te voorkomen, hoopte, dat de nieuwe Minister met flinkheid en beslistheid den weg van verbetering onzer defensie zal opgaan. Toch had hij liever den voorrang zien gegeven van reor ganisatie onzer levende strijdkrachten, boven ver betering der doode weermiddelen. Bij de bespreking van den toestand van ons leger, met name weer de infanterie, sloot spreker zich aan bij de meening dat de oorzank van den tegenwoordigen slechten toestand zoo dan niet geheel, dan toch voor een goed deel is te wijten aan de maatregelen door den oud-Minister Staal genomen, en speaiaal oordeelde hij, dat hettwee- ploegenstelsel, dat thans door den heer Staal zoo wordt afgekeurd, het noodzakelijke gevolg van Staal's optreden is geweest. VL Nadat de commissaris de pastorie van Saint- Croix en het Ursulinenklooster doorloopen had zonder te vinden wie hij zocht- kwam hij ten laatste op het plein der Jacobijnen, dat nog bezaaid was met de verminkte lijken van om streeks dertig vrouwen en kinderen. De ver foeilijke Pottier La Morandiépe had ze dien mor gen uit de huizen van bewaring laten sleepen en ze met sabels en stokken laten doodslaan. De Fromental wendde huiverend van afgrijzen het hoofd af en haastte zich verder. Met vluggen tred richtte hij zich naar een uitgestrekt ge bouw, dat uit twee ongelijke deelen bestond. Men. kon het dadelijk als een klooster herken nen en op de kapel stond no-t het kruis, dat tot nog -toe aan de woede der republikeinen ontsnapt was. Dit was het huis van de Oratorie, waar talrijke Vendeesche vrouwen gevangen gehouden werden. Zij waren gewelddadig aan hun echtgenooten en broeders ontrukt, van vermoeienis uitgeput en van smart verteerd. Zij waren allen zonder onderscheid in de kapel gedrongen en hadden slechts een weinig grof zwart brood voor voedsel. Nergens konden zij hun kranke lichamen uitstrekken dan op de vochtige steenen der gevangenis en slechts lompen hadden zij om zich tegen de strenge koude van de maand December te vrijwaren. Als gevolg van de ontberingen, die zij verduurd hadden, waren velen harer aangetast door een vreeselijke besmetting, die toen ter tijd liet Vendeesche leger dunde. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1