Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Tegenover den hee.r %tgal deed spreker het nut uitkomen van de ingestelde Bezuinigingsoommissie, die in de toekomst even vruchtbaar zal werken als de Defensie-raad, die, bij hare oprichting, ook met gemengde gevoelens werd ontvangen. De heer Van Wel deren Rengers, ver nomen hebbende van een voornemen des voor zitters, om a s. Zaterdag ook zitting te honden, stelde voor het niet te doen. De Voorzitter hield in het belang der werkzaamheden, de noodzakelijkheid vol. Het voorstelVan Weideren Rengers werd aangenomen met 23 tegen 3 stemmen, zoodat a.s. Zaterdag geen zitting wordt gehouden Bij de voortzetting van de algemeene begroo- tingsdebat hield de heer Waller beschouwingen naar aanleiding der sociale verzekeringen, betoo- gende dat wette[ijke dwang en overheidsbemoeiing niet kunnen worden gemist, omdat ons volk nog niet voldoende zelf tot organiseeren in staat is. Het komt er alleen slechts op aan, waar de grens gelegd wordt. Spreker geaft de voorkenr aan een bedrijfsorganisatie van boven af in plaats van vau onderen op. Verder trad spreker in uitvoerige tinancieele beschouwingen, daarbij ook zijnerzijds de sombere voorstelling van den toestand overdreven achtende. De heer R e 11 bestreed dat het tegenwoor dige kabinet moest optreden om, zooals het voor gesteld wordt, te waken legen den toenemenden afval van de grondslagen van het Christendom. De rechtstreeksche aanleiding tot de geboorte van het kabinet toch was de even verrassende als onverwachte afstemming der oorlogsbegrooting van Min. van Rappaid door de Tweede Kamer. Overigens bestreed spreker de juistheid der be wering, dat de afval van het Christendom zoo dreigend is. Tegenover den heer Hove keurde spreker goed de gereserveerde houding, welke de regeering aanneemt ter zake van algeheele gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs. De heer R o 11 hield verder financiëele be schouwingen. Ook hij was eenigszins pessimistisch gestemd, en hoofdzakelijk door het feit, dat de vermeerdering der uitgaven inderdaad geen ge lijken tred houdt met de stijging der inkomsten. Spreker riep voor een zuinige financieele politiek de médewerking van alle partijen in. Ten slotte juichte spreker toe, dat de regeering zich schrap heeft weten te zetten tegen de instelling van een afzonderlijk Departement van Onderwijs. De Minister van Binnenlandsche Zaken ging op verschillende zakenals den toestand van het leger, de eedskwestie, de sociale verzekeringen, thans niet in. Wat het financieele vraagstuk betreft, wees de Minister er op, dat een zekere welvaartpolitiek reeds thans gevolgd wordtb.v. door de directie van den Landbouw en aan de afdeeling Nijver heid en Handel van het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel. Toch moet de op lossing van den zorgelijken financiëelen toestand niet uitsluitend gezocht worden in het voeren eener krachtige welvaartspolitiek, maar in gelei delijke zuinigheid. Dit moet betracht worden, ook zonder de bedreiging van den heer De Marez Oyens, dat de Eerste Kamer, als de aandrang van het parlement niet helpt, dan maar ten slotte moet overgaan tot verwerping der begrootingen, die naar het oordeel van het parlement te hoog zijn opgevoerd. De regeering is zich dan ook dien plicht van zuinigheid en zelfbeperking bewust, maar uit het oog mag niet weiden verloren, dat tal van begrootingsposten het gevolg zijn van uitgaven, steunende op de wet en die dus dooi de regeering moeten worden uitgevoerd. Den heer Roëll gaf spr. volkomen toe, dat de eigenlijke oorzaak van het optreden van het te genwoordige kabinet lag in de verwerping der begrooting-Van Rappard, maar de aard van het kabinet werd door dat feit niet bepaald. Die lag in de algemeene politiek en de groepeering der partijen. Wat betreft de bij het debat gebleken weinige ingenomenheid met het votum der Tweede Kamer, dat Minister Cool deed heengaan, de Minister kan zich zulks begrijpen, maar het gaat niet aan de verantwoordelijkheid voor dit votum op de re geering te leggen. Men zou dan gewild hebben dat de regeering pressie had uitgeoefend door de kabinetskwestie te stellen. De Minister ontkende echter beslist dat de kwestie waar 't hier om ging, de technische kwestie der officieren-traktementen, aanleidjng mocht geven tot het uitoefenen van een dergelijke pressie. De stelling dat het kabinet dus dat vo tum, hetwelk dit erkende de Minister, der Regeering onaangenaam was, haar leed deed en naar zorg baarde, door de regeering had moeten voorkomen worden, wees de regeering zoo beslist mogelijk af. De oplossing van de crisis is intusschen in de goede richting gevonden, en dat blijkt ook uit het algemeene vertrouwen waarmede het optreden van den nieuwen Minister is begroet. Wat betreft voortvarendheid in het tot stand brengen van wetten, daartoe moet allereerst het parlement de noodige medewerking verleenen. Zeer betreurde de Minister de langzaamheid waarmede wetten tot stand komen, welker be hoefte algemeen gevoeld wordt. En die weinige voortvarendheid baart den Minister persoonlijk voortdurend de grootste zorg. Do Minister nam volstrekt niet voor zijn re kening de vernomen bewering, dat het tweeploe- genstelsel het directe gevolg was van de maatre gelen van Minister Staal, maar, met buitensluiting geheel van het persoonlijke element, meende hij toch, dat dat stelsel wel eenigszins het gevolg is geweest van het blijvende gedeelte-vraagstuk uit den tijd van Minister Staal. Uit vroegere indiening van het kustverdedigings- voorstel mag niet geconcludeerd worden het stre ven om de levende strijdkrachten te verwaarloo- zen. Het is het voornemen van Minister Colijn de herziening Militiewet zeer spoedig in te die nen. De Minister verdedigde de instelling van de Bezuinigings-commissie, die geen kapstok zal worden. Ten slotte verduidelijkende wat de regeering in haar antwoord op hot afdeelingsverslag dei- Kamer omtrent dc kustverdediging heeft gezegd, betoogde de Minister dat handhaving onzer neutraliteit, tegenover welke natie ook en z.onder voorkeur voor wie ook, het eenige motief voor de indie ning van het Kustvordedigingson t- w e r p i s, cn die handhaving van de neutraliteit is de eerste taak van ons veldleger aan de grens. Op dit oogenbjik kan. de regeering zich niet uitlaten over even tueele wijziging van een ontwerp, over 'twelk het gemeenoverleg met de Tweede Kam'er nog moet aanvangen. Eindelijk betoogde de Minister dat de Regeering de desiderata van het Unierapport in zake onder wijs, niet op haar pogram kan plaatsen, omdat vooraf de grondwettelijke en de financiëele vraag stukken, daaraan verbonden, onder de oogen moeten worden gezien. Heden voortzetting. Dan is de Minister van Financiën aan het woord. Prins Hendrik. Naar de «L. K." meldt, staat het vast, dat Z. K. H. Prins Hendrik bij gelegenheid van het land bouwkundig congres een bezoek aan Venlo zal brengen. Voor Prinses Juliana. H. M. de Koningin heeft, ten gebruike door de Prinses, van het hoofd van het Pakoe Alamsche huis op Java' Pangeran Soerjadilogo, ten geschenke ontvangen een tweewielig kinderhandvvagentje in den vorm van een vogel en beschilderd met Ja- vaansche motieven in figuren en kleur. Het ge schenk is als blijk van belangstelling en aanhan kelijkheid van den Javaanschen vorst aangeboden. Van Kol. Blijkens «Het Volk" vangt de heer Van Kol Maan* dag zijn reis naar het Oosten aan. Staatscommissie voor de legertoestanden. A. s. Zaterdag zal door den minister van Oor log geïnstalleerd worden de Staatscommissie voor de legertoestanden. Mr. W. A. baron Van Ittersum. Naar Het Vad. verneemt, heeft mr. W. A. ba ron van Ittersum, referendaris bij het departe ment van Landbouw, die te Pontresina, bij St. Moritz, logeert, het ongeluk gehad bij het binnen treden van het hotel op de bevroren sneeuw te vallen en een enkel te breken. Een der eveneens te Pontresina vertoevende Haagsche medicus, kon onmiddellijk hulp verleenen, waarna mr. Van Ittersum per automobiel naar 's-Gravenhage is vervoerd. Prinses Juliana en de occarinospeler. Toen Woensdag een ocarinospeler in de Ko ningspoort, aan het Noordeinde te 's-Gravenhage, blijkbaar denkende, dat daar burgerwoningen waren, zijn instrument bespeelde, werd hij door een hoflakei in den tuin van het paleis geroepen. Daar voerde de man zijn fraaiste stukjes uit, ter wijl prinses Juliana voor een der ramen aan de achterzijde van het paleis staande, blijkbaar veel schik in de zoetvloeiende muziek had. Na een tijdje kwam de lakei den man iets in een papiertje gewikkeld in de hand stoppen, en dankbaar ging de straatmuzikant, die ongetwij feld een goeden dag had, weder heen. Alg. Hengelaars-Bond. Op de buitengewone huishoudelijke vergadering, gehouden door de afdeeling I, Amsterdam en om streken. van den Alg. HengelaarsBond, op 31 Januari in het Paleis voor Volksvlijt, is bij ac clamatie een voorstel aangenomen, om de contri butie te verdubbelen en dus te brengen op f 1. De vergadering werd door ruim 700 personen bezocht. Malthezerorde. De Prins-Grootmeester der Souvereine Orde van Malta heeft tot leden van het Kapittel van de Nederlandsche afdeeling benoemd Tot BaljuwJ. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal, adjudant van H. M. de Koningin, gene raal majoor op non-activiteit; tot CoadjutorF. M. A. J. baron van Wijn bergen tot WerkmeesterA. M. E. A. baron van Lamsweerde, lid van de Eerste Kamer der Staten- Genei-aal tot Schatmeestermr. dr. G. F. M. baron van Ilugenpoth tot Aerdt, lid van den Centralen Raad van Beroep tot Kanselier: jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, commies-griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. (Tijd) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Februari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 780.1 te Stormway. Laagste barometerstand 780.1 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tot krachtigen noordwestelijken tot noord oostelijken wind, veranderlijke bewolking, moge lijk regen of sneeuwbuien, zelfde temperatuur. Vermeerdering aantal Raadsleden wegens aanwas bevolking. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad Blijkens den uitslag der laatste Volkstelling, bekend gemaakt in de Staatscourant van 22/23 Januari 1.1. en voor onze Gemeente op 31 Decern, ber 1909 een bevolkingsaantal aanwijzende van 32024 personen, zal bij de dit jaar te houden peri,od,;ek,e veij^ezjiigen vqqr den Gemeente,raad het aantal leden van 21 tot 23 moeten worden aangevuld. Zie art. 4 der Gemeentewet in verband met art. 3, laatste lid en art. 30bis, le lid. Waar nu Gedeputeerde Staten de verdeeling der kiesdistricten opnieuw moeten regelen en dan het getal moeten vaststellen van de in ieder district zoowel in het geheel als bij iedere af treding te kiezen leden, en Uw Raad daarover moet worden gehoord 7e lid in verband met 5e en 0e lid 'van art. 7 der Gemeentewet geven wij den Raad in overweging deze zaak onder de oogen te zien en heeren Gedeputeerde Staten een voorstel te doen. Volgens het 5e lid van genoemd art. 7 moet het getal in ieder district te kiezen, zooveel mogelijk gelijk zijn en in behoorlijke verhouding staan tot de bevolking van ieder district. Die bevolking was in de eerste helft dezer maand als volgt District I 8238 personen District II II345 personen; District III 12906 personen. Uitgaande van de veronderstelling, dat men aan de bestaande indeeling niet zal willen tornen, zal dan, mede in verband met de bepaling van het 6e lid van genoemd art. 5, die zegt, dat wanneer het noodig is, dat in een der districten een lid meer of minder gekozen worden dan in andere, hiervoor het district wordt aangewezen, waar de bevolking het meest of het minst talrijk Is, de verdeeling moeten zijn district I 7 leden district II 8 ledendistrict III 8 leden, te zamen 23 leden. Wat betreft de regeling der aftredingen voor ieder district, is het o i. aangewezen, dat wordt gehandeld, gelijk het volgende staatje aangeeft - >-* 1 1 1.11 1 - 1 - 1 1 Op deze wijze wordt de langste zittingstijd voor de twee nieuw te kiezen leden bereikt. Wij willen nog opmerken, dat als dit zoo wordt vastgesteld en daarna de periodieke verkiezingen hebben plaats gehad, voor district II overeen komstig art. 30bis der wet een loting moet plaats hebben, tot welke aftreding de gekozenen zullen belmoren. In andere districten is dit niet noodig, omdat in district II dan alleen verschillende aftredingen voorkomen. Wij stellen U nu voor ons te machtigen namens Uwen Raad in den geest van het boven aange voerde een schrijven tot heeren Gedeputeerde Staten te richten, waarbij wordt voorgesteld te bepalen dat het aantal in ieder district in het geheel te kiezen leden zal bedragen in district I 7, in district II 8 en in district III 8 leden en dat bij iedere aftreding zullen worden gekozen in 1913 in district I 2, in district II 2 en in district III 3 ledenin 1915 in district I 3, in district II 3 en in district III 2 ledenin 1917 in district I 2, in district II 3, en in district III 3 leden. Verordening ex art. 114bis Gemeentewet op afzonderlijk geldelijk beheer Gasfabriek en Waterleiding. Was in onze Gemeente reeds voor de jongste wijziging der Gemeentewet een regeling van het afzonderlijk geldelijk beheer van Gasfabriek en Drinkwaterleiding ingevoerd, thans is door de in voeging van art. I14bis in die wet daarvoor een wettige grondslag gelegd. Be bedoeling van die nieuwe bepaling in het licht van de geschiedenis harer tdtstandkoming beschouwd, en gelijk zij door heeren Gedeputeerde Staten wordt opgevat, is dat een volledige regeling van zelfstandig geldelijk beheer wordt gemaakt, welke door Gedeputeerde Staten moet worden goedgekeurd. Waar nu de te Schiedam bestaande regeling, hoewel bruikbaar genoeg, niet volledig is te noe men, hebben B. en W. haar moeten herzien en bieden zij als vrucht daarvan het ontwerp eener nieuwe verordening ter goedkeuring den Raad aan. Hinderwet. Door B. en W. zijn de volgende vergunningen verleend Aan Aug. Schneller en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten eener inrichting voor het ver vaardigen en herstellen van electrische instru menten en werktuigen in het pand L. Haven no. 66, gedreven door een gasmotor van 6. P.K. aan de N.V. Molen de Vrijheid," tot uitbrei ding harer maalderij in het pand aan de Noordvest no, 40, met een gu-:.mqtoj yan 50 PvK,y drijvende den bestaanden maalgang. „Katholiek Leven." Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Woensdagavond j.l. trad op de debatvergadering als spreker op, de heer P. Heilker met het onder werp «Iets over electriciteit". Nadat de voor zitter de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, en de notulen der vorige vergade ring waren gelezen en goedgekeurd, was het woord aan den heer Heilker. Spr. begon met te ver klaren, dat hij dit onderwerp had gekozen om twee redenen, eerstens uit liefde tot de natuur kunde, tweedens om eenige meerdere belangstel ling hiervoor bij de leden van «Katholiek Leven" te wekken. De eenvoudigste manier om electrici teit op te wekken geschiedt door wrijving. Een der meest voorkomende vormen is de galvanische electriciteit, waarvan spreker een nadere verklaring gaf. Hierna behandelde spr. het Leclanché-ele- ment, waarin de electriteit door chemische werking wordt opgewekt. De eene stof zal de electriciteit beter geleiden den de andere; hout b. v. is een heel slechte geleider, vochtig hout daarentegen zal beter de electriciteit geleiden, omdat water een goede geleider is. Voorts zal electriciteit gemakkelijker gaan door een dikke draad dan door eene dunne van dezelfde stof. Waarom de draden meestal geïsoleerd worden, dit dient, aldus spreker, ten einde electriciteitverlies te voorkomen. Vervolgens behandelde spr. den grooten invloed van den electrischen stroom op de magneetnaald, hetwelk met een proef werd verduidelijkt. De electrische stroom wordt versterkt, wanneer deze door een winding gaat; hoe grooter het aantal windingen, hoe sterker de stroom wordt, zooals spreker met een draadbos proefondervindelijk bewees. In dit verband besprak de heer Heilker de theorie van de electromagneet, en de toepas sing hiervan bij de electrische klok, schel, het electrisch licht. Hierna werd overgaan tot de theorie der krachtlijnen. Hoe grooter het aantal krachtlijnen is, welke door een draadklos gaan, hoe sterker de stroom. Voorts gaf spreker nog een verklaring van het z. g. remanent magnetisme, hetwelk optreedt na het afbreken van den stroom en behandelde nog voor de pauze de inductie- stroomen. benevens de telefoon en de microfoon. In de hierop volgende pauze werd door de leden druk gebruik gemaakt van het vragen van nog nadere inlichtingen aan den spreker. Na de pauze gaf de heer Heilker in het kort een uiteenzetting van de Röntgen-stralen en van de draadlooze telegrafie, hetgeen zeer interressant was. Dit bleek ook uit het groot aantal vragen welke door verscheidene leden na beëindiging van de lezing den heer Heilker werden gesteld. Ter ver duidelijking van het gesprokene liet de heer Heil ker verscheidene proeven zien, terwijl die gedeel ten, welke spr. wegens gemis van de benoodigde instrumenten niet door proeven nader kon aan- toonen, werden verduidelijk door talrijke teeke- ningen. Aan het slot van zijn lezing bracht de heer Heilker nog een woord van bijzonderen dank aan den Eerw. Broeder Overste voor de bereidwillig heid, waarmede Zijn Eerw. de toestellen aan spreker voor zijn inleiding had afgestaan, een dankwoord, waarbij zich de vereenifcing ^Katholiek Leven" volgaarne aansloot. Na den spreker hartelijk te hebben bedankt voor zijn interessante in leerzame lezing, en hopen de dat «Katholiek Leven" nog menigmaal den heer Heilker als spreker in haar midden moge zien, sloot de voerzitter de vergadering met den Chris- telijken groet. Mej. E. v. d. Vlies alhier verwierf diploma A. voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwbaarheid met het systeem Stolze-Wery van de Ned. Stenografen- vereen. «Stolze-Wery". Bij de politie is te bevragen een zwartharige trekhond (reu) met licht bruine pooten, voorzien van halsband. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zynde wordt de hond afgemaakt. Gister-avond zijn door de politie aangehouden twee mannen, verdacht van diefstal van lood, dat hij een opkooper alhier verkocht was. Be beide mannen zyn na verhoor weer heen gezonden. DIT ROTTERDAM. Gisteravond is uit New-York alhier aangekomen en heeft ligplaats genomen in de Rijnhaven het stoomschip «Uranium", van de Uranium Steamship Coy. Ctd., met io passagiers der eerste, 23 der tweede en 480 der derde klasse, tezamen 513 personen. Onder de passagiers der derde klasse (landver huizers) zijn er 46t wjen bij aankomst van de «Uranium" in Amerika de landing is geweigerd en 53 Russen, die uit Amerika met dit stoom schip naar hun vaderland terugkeeren. Zoodra de «Uranium" aan den wal gemeerd lag, nam de chef-inspecteur der rivierpolitie, de heer F- van 't Sant, met zyn mannen het toezicht op zich. Alle landverhuizers moesten aan boord hlijven. Gedurende den nacht zyn aan hen, de Bussen uitgezonderd, spoorkaarten uitgereikt en hedenmorgen om half-acht begaven zij zich aan boord van de stoomboot «Padang", die deze iq H District. to co LO volgens bestaande regeling. tt> tr4 CO to ter aan vulling. rt> N ct> 3 co to to volgens bestaande regeling. Aftreding CO van ter aanvulling gekozenen. CO 00 lO to w Volgens bestaande regeling. Aftreding l-i» CO CO I-*. van ter aanvulling gekozenen. O! 00 to CO to volgens bestaande regeling. Aftreding 1 CO van ter aanvulling gekozenen. -1 to co 00 00 -4 T 0 T A A L.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2