Dagblad voor SchiedamQOmstreken. Trouw. 34ste Jaargang. Maandag 6 Februari 1911. No. 9936. Officieele berichten Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichte u. "drankwet. ABONNEMENTSPRIJS: D« blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voo? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- 8traat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT «10. PRIJS OER ADVERTENTIëNt Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herha&ldelgk advetteeren worden uiterst bik iqke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge artikel 12, le lid der Drank wet ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van J. VAN RIET, van beroep kolfiehuishouder, wonende Boterstraat no. 52, om vergunning voor den verkoop van sterken drank ia het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop in de benedenlokaliteit van voornoemd perceel en herinneren, dat ingevolge het 3de lid van artikel 12 der Drankwet, binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. S c h i e d a m, 6 Februri 1911 Burgemeester en Wethouders voornoemu. M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. S1CKENGA. PORTUGAL. Uit Badajoz (Spanje) komt het bericht, dat daar twee Engelsche generaals zijn aangekomen, die als handelsreizigers bezoek hebben gebracht aan Lissabon, Oporto, andere Portugeesche plaatsen en de Spaansch-Portugeesche grenslinie, om zich van den toestand in Portugal op de hoogte te stellen. De generaals, Lamosse en Frierzon ge naamd, handelden hier waarschijnlijk in opdracht van hun regeeriug, zeggen de Spaansche bladen- Ja, de «Correspondencia de Espana" gaat zelfs zoover met te zeggen, dat men in politieke en handelskringen het vermoeden heeft, dat Engeland met de hulp van Spanje in Portugal handelend zal optreden. ENGELAND. Te Coventry heeft Lord Roberts een redevoering gehouden ten gunste van den persoonlijken dienst plicht. Engeland, zeide de grijze maarschalk, hult zich te veel in een hoogen dunk van zich-zelven. Onwetendheid en gebrek aan belangstelling doen een valsch gevoel van veiligheid ontstaan en maken het publiek blind voor de politieke veran deringen, welke op het wexeldtooneel plaats hebben. Hoe machtig de marine ook moge zijn, wij moeten daarbij een leger hebben, voldoende tal rijk en geoefend om op bet eerste sein handelend °p te treden. FRANKRIJK. In politieke kringen te Sint-Petersburg hebben de door een Parijs blad den minister van Oorlog in den mond gelegde woorden als zou het 1' ransch-Russische verbond in zekeren zin niet meer bestaan, niet weinig verwondering gewekt. Zoowel van Fransche als van Russische diploma tieke zijde wordt verklaard, dat dit gerucht op geen enkele wijze bevestigd is. Wel erkent men in Rusland, dat, sedert eenigen tijd, in sommige Fransche kringen een zeker wantrouwen tegen Rusland is ontstaan, vooral sinds Rusland een deel zijner troepen van de Westelijke grens van het rijk terugtrok om ze meer in het binnenland en naar deu Finschen kant te concentreeren, ten einde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. De Russische bladen merken hierbij echter op dat de Russische regeering indertijd een vertegen woordiger naar Parijs zond met de opdracht de Fransche militaire kringen bekend te maken met deze noodzakelijk geboden frontverandering, welke in geen geval een oorzaak kon en mocht zijn van een verslapping van den tweebond. FEKZlë. Hot Reufcragentschap seint uit Teheran d.d. 4 Februari: Sami Ed Dauleh, de minister van Financiën, is heden dóór twee Armeniërs doodgeschoten, toen hij per rijtuig van het pajlementsgebouw terugkeerde. De daders worden vervolgd. Vermoedelijk zijn de daders Fidais. Op de po li tie-agenten, die onmiddellijk toesnelden, werd door kameraden van de moordenaars eveneens gevuurd. Twee agenten werden gedood. De be weeggrond, welke tot deze daad geleid heeft, ligt nog volkomen in het duister. Een verhaal uit het tijdperk der Fransche Revolutie. (Naar het Fransch.) 14) Zou de arme moeder de ijselijke smart te ■verduren hebben van het bloed harer geliefden te zie«i su-oomen 01 stond zij 0p het punt haar eeuwig vaarwel te zeggen en ze achter te laten m dat afgrijselijk verblijf, waar zij zonder steun °t bescherming aan allerhande gevaar blootgesteld zouden zijn Deze folterende gedachten, die elkaar in het brandend hoofd der arme moeder opvolgden, be Roofden haar bijna van haar zinnen en zij zou bewusteloos op den vloer zijn neergevallen, als haar dochters haar niet spoedig ter hulp gekomen Waren. »Kom, kom, geen streken," sprak de woeste clPier, die er zelf als een beul uitzag»gij moet u van hier wegpakken met uw gebroed." Rosalia en een harer zusters namen haar moe der bij den arm en leidden haar zwijgend weg. U volgden den cipier door twee of drie lange 8angen en hielden ten laatste stil voor een kleine deur, die half verborgen was achter een vooruit springenden muur. De gevangenbewaaider koos ZUID-AFRIKA. Piet Cronjé. -}- Piot Cronjé, de bekende boeten-generaal, is te KIerksdorp gestorven. De „Tel." geeft vau hem de volgende bizonderheden Piet Croinjé gestorvenDe g'roote, de popu laire Bóeren-generaalde'held van Mafeking' en Kiinberltey, en van Magersfontein, maar meer nog dan dat, de stoiere, opofferende held van Paaxde- beir'g, die in zijn nederlaag' het grootst was, •De tijding van Piet Cronjé's dood heeft weer (den grooton strijd der Bóeren-republieken te gen de Engelsche overheerscheirs ons voor den geest geroepen, en de fiere, m-ooie rol, die de beminde vechtgeneraal daarin heeft vervuld. Piet Cronjé werd in 1835 geboren en ves tigde' zich in Transvaal, waar hij in 1881, dus op 46-jarigem leeftijd, commandant werd en zich onderscheidde door de verovering van Potchef- strbom. 1 Men erkende zijne groote organisatorische ver diensten, door hom te kiezen in den Volksraad en in den Uitvoerenden Raad, en hèm te benoe men tót hoofdopzichter van de inboorlingen. Piet Cronjé was een der aanvoerders, die den inval van Jameson, bij Krügersdorp, den lfein Januari 1896, terugsloegen en deze roof ridder gevangen namen. Toen in 1899 de Zuid-Afrikaansche oorlog uit brak, werd aan Cronjé het bevel over het westelijk Boerenleger opgedragen Cronjé heeft vergeefs Mafeking' en Kimber- léy belegerd, doch van 28 November tot 11 De cember aa,n de Modderrivier met bewonderens- op zijn gemak uit den grooten bos sleutels, die aan zijn zij hing, er een uit, waarmee hij de eur opende. Dan liet hij de gevangenen in eeh soort vertrekje, waarin lucht en licht slechts binnendrongen door een smal venstertje, dat van stevig traliewerk voorzien was. «Ziedaar, jongelui Hier zult gij wonen als- koninginnen, zei bij op een toon, die, naar hij meende, al heel vriendelijk was; «en nu wil ik ei nog met van spreken, dat gij matrassen en dekens moogt hebben en ook heerlijke speksoep met kool zult krijgen. Dunkt het u niet een buitenkansje, zoo onthaald te worden En werkelijk, een kwartier later had hij alles gebracht, wat hij had beloofd en zelfs nog meer, namelijk een kleine vurenhouten tafel en een paar gewone stoelen. De zoo hoog geprezen soep was het moet erkend worden slechts wat water met koolbladeren, waarin eenige groote brokken zwart brood dreven maar hoe ze dan ook was, madame Boguais kon er eenige lepels van nemen en de drie zusters, die uitgehongerd waren, verorberden de rest met veel graagte. De lucht in dit kamertje, die veel minder vunzig was dan in de kapel, deed deze ongelukkige wezens goed en de matrassen en dekens maakten haar bijna blij. De jeugdige meisjes haastten zich voor haar kranke, moeder een bed gereed te maken. Daarna brachten zij God haar innigen dank voor deze onverhoopte verlichting harer ellende, legden zich insgelijks neer op haar armoedige legerste den en waren spoedig iri diepen slaap verzonken. waardige hardnekkigheid gestreden logen de troe pen van 1 oud Methuen, die hij dan ook heeft teruggeslagen. De Hoe ren- troepenvoornamelijk onder aanva ring van Cronjé en De la Rey, zijn aan de Mod- deirrivier herhaaldelijk en langdurig met de En- gtelschen slaags geweest en meermalen hebben ze die met groote verliezen teruggeslagen. Van het gevecht bij de Modderrivier, het felste en hevigste, het beslissends te ook uit den Boeren oorlog, seinde de oorlogscorrespondent, van de „Daily Mail" op 29 November o.a. aan zijn blad; „Belmóht was een mooie stelling. Graspan een nog betere, maar de Modderrivier was de mooiste positie van alle. De artillerie der Boe ren strekte zich uit over een afstand van zes mijlen, hun geweerlinie was vier mijl lang'. Tegen een onzichtbaren vijand trokken het 2e regiment Coldstream's, de Schotten en 'de Suther land Hooglanders voorwaarts, tot het vuur van de Boeren hen noodzaakte plat te gaan liggen. Toen begon bijna onafgebroken een der heetste fusillades uit de buksen der beide partijen. Ik kan verklaren, dat de Engelsehen geen oagenblik den vijand zagen en toch werden zij, zoodra ze hun hand of hun voet oplichtten, door de vijandelijke kogels doorboord." Dat was 'taktiefc van Piet Cronjé. Dat hij tegen de overmacht niet bestand was, is niet de gehuld van hem en zijin dapperen. Dagen jen weken heeft men in spanning zich afgevraagd hio'.e het zat met het leger van Me thuen, aan de Modderrivier, en wat het uitvoerde; iwAar do Boeren waren en hoe het kwam, dat Spiftfiomtedn, zoo dicht, aan de Modderrivier ge legen, niet bereikt werd. Maar do Boeren onder Piet Cronjé waren op de bergreeksen bij Spijtfontein gelegerd, en zoo spoedig uit hun stellingen niet te verdrijven. De herbaalde nederlagen der Engelschen, de ge weldige verliezen, bun telkens en telkens weer toegebracht, dedèn immer opnieuw bij de Boeren de geestdrift ontvlammen en schonken hun steeds nieuwen moed. Methuen werd door lord Roberts vervangen, die in een nieuwe manoeuvre, in het laatst van Februari 1900, Cronjé met zijn troepten, wederom bij Modderrivier, omtrok. Acht dagen heeft Cronjé stand gehouden, zijn heldenmoed scheen hem te beschermen voor het moordend lood, zijn veld heer sbekwaumheden voor capitulatie. Eindelijk, 27 Februari, geschiedde bet fatale. De heldhaftige schare eenvoudige mannen, die, strijdend voor hun recht, vrijheid en onafhanke lijkheid, meer dan een week stand hielden in de bedding der Modderrivier, achter klippen en inder haast opgeworpen verschansingten, tegenover het vuur va,n honderden kanonnen, die ieder schuil plaatsje, dat ontdekt werd, met een hagel van projectielen overstroomden, onder den verstik- kenden damp der lydietbommen, ingesloten aan alle kanten dioor een groote troepenmacht heeft zich tem langen leste moeten overgteven. Cröinjé's naam werd met bewondering in gé- Het was al volop dag, toen het knarsen der deur en de ruwe stem van den cipier haar plot seling opwekten. «Wat! Nog niet op, luilakken riep hij schert send »hoe maakt het moedertje Hier is iets, dat haar dadelijk gezond zal maken en bovendien de koffer, dien men mij verzocht heeft u te geven. Als het zoo vol met geld was als met vrouwen vodden, zou het nog al een aardig sommetje zijn 1" Met deze woorden plaatste hij een koffertje tegen den muur, zette een dampende schaal soep op tafel en verwijderde zich. Hij was nauwelijks buiten de kamer, of de drie zusters sprongen op en liepen naar den koffer om te zien wat er in was. Hoe groot was haar ver rassing en blijdschap, toen zij er alles in vonden, wat zij in het huis van burgeres Chévert hadden moeten achterlaten. Werkelijk, alles was er, met uitzondering van het portret, dat al zoo lang be stemd was voor haar afwezigen vader, maar dat zij hadden medegenomen, toen zij uit Angers vluchtten, daar zij het hem niet hadden kunnen overzenden. «Maar aan wien hebben wij toch eigenlijk deze nieuwe gunst te danken vroegen zij elkaar. «Welke kan de naam zijn van dezen geheimzin- nigen weldoener Toen de cipier haar des avonds weer bezocht, overstelpten hem de drie jeugdige meisjes met vragen, wie haar toch het koffer had toegezonden. Of de man echter werkelijk den naam van haar heel Europa uitgesproken. Er zijn maar weinig legeraanvoerders geweest, aan wie zoo van haxte een uitredding uit de moeilijkheden, waarin ze zich bevonden, werd toegeweirscht als aan den dapperen Bóeren-generaal. Het, was voor de Boeren de hulptroepen waarop ze zoozeer gehoopt hadden, en op wier komst ze, allerlei ontberingen zich getroostend, zoo weemoedig en hoopvol wachtten bereikten hen niet op tijd een nederlaag die hun tot eer strekte en die Cronjé's naam beroemd heeft gemaakt, voor alle tijden. f De oorlog was niet ten einde na deze overwin ning, maar de dappere Cronjé, die gevangen genomen en naar St. Helena werd verbannen, kon er geen deel meer aan nemen. Toen de oorlog geëindigd was, keerde hij terug naar Transvaal, en te betreuren is het, dat een man als Cronjé zich heeft laten verleiden, in een Amerikaansch paardenspel te gaan optreden om daar den Boeren-oorlog te iniiteeren. In Klerksdorp, in zijn land, is hij gestorven. Die herinnering aan zijn leven, vol opoffering, vol moed, vol geestdrift voor de zaak van zijn volk en zijn land, zal blijven. CHINA. Uit Peking wordt gemeld, dat eenige dagen geleden, aldaar de plechtige eerste steenlegging heeft plaats gehad voor het Chineesche Rijksdag gebouw. Het gebouw zal gelijken op dat der Kamer van Afgevaardigden te Brussel en zal be halve een vergaderzaal ook een bijzonder groote feestzaal bevatten. De architect, die het geheele werk leidt, is een Duitscher, Klein genaamd. Een draadbericht uit Huil meldt, dat de werk- staking der spoorwegbeambten plotseling een einde heeft genomen. Het werk zou heden (Maan dag) worden hervat. Do storm blijkt vooral op de Spaansche kust geducht huis te hebben gehouden. Te Gastel Ion is de Engelsche stoomboot „Kon- göman", van Cardiff, gedurende den storm op 2 Februari gestrand, nog altijd in dezelfde po sitie. Men tracht het schip zooveel mogelijk te ontlasten. Volgens te Peniscola ingekomen berichten heb ben van de 50 vaartuigen, waarvan men zonder bericht was, er 34 in de naburige havens een toevluchtsoord gevonden. Te Badlalona is men nog altijd in het onzekere omtrent het lot van verschillende visschersvaar- tuigen. De bevolking' is daaromtrent zeer ongerust. Volgens berichten uit Kouang-Toheng-Tsecu sterven eiken dag honderd personen aan de pest in die ts tad. Naar uit Karbin wordt geseind, is dokter Michel, die eergisteren door de pest werd aange tast, aian die ziekte bezweken. In het Chineesche kwartier van Foudziadian sterven 150 personen per dag zoodat de bevolking edelmoedigen beschermer niet kende, dan ot hij strengen last had hem geheim te houden, hij bepaalde er zich toe ontwijkend te antwoorden, hetgeen de nieuwsgierigheid der gevangenen nog meer opwekte. Het is gemakkelijk te gissen, dat De Fromen- tal den gevangenbewaarder er toe gebracht had de vier Vendeesche vrouwen naar het kleine vertrekje over te brengen om haar kans te geven, van door de dienaren der guillotine vergeten te worden. Ook had hij er voor gezorgd, dat het goed, dat zij bij de Chéverts hadden achtergelaten, haar teruggegeven werd. Ondertusscten zon De Fromental op een middel om haar van nog grooter dienst te zijn. Vurig en edelmoedig van inborst, deed hij nooit iets ten halve. Daar hij vrijwillig de taak op zich geno men had deze rampzalige wezens te beschermen, verlangde hij vurig ze van een wissen dood te redden en haar de vrijheid terug te schenken, ofschoon hij maar al te goed het gevaarlijke van een dergelijke poging besefte. Hij ontzag geen middel om den cipier te be wegen in de ontvluchting te bewilligen, maar hij had te doen met iemand, die zoowel laf als geldgierig was. Of uit vrees van zich zelt in ge vaar te brengen, of in de hoop zijn toestemming nog duurder te verkoopen, kwam hij telkens met nieuwe bezwaren voor den dag tegen het plan, dat De Fromental voorstelde. .1 ffliLordt wrvolgeil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1