Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Trouw. 34ste Jaargang. Woensdag 8 Februari 1911. No. 9938. feuilleton: Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Din blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost zoo? Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.— per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- str&at 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Fan 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Foor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ENGELAND In het Ho.ogerhuis vroeg Lord Lamington in- mington inlichtingen over de onderhandelingen tusschen de regeeringen van Duitschland en Rus land over de uitbreiding van -die spo-orwegen in Aziatisch Turkije en Perzië. Lord Morley antwoórddie, dat de óiuterhandelin- geu tusschen Duitschland en Rusland over dit ondier werp nog hangende zijn. Ik ben, aldus Lord Morley, niet in staat, eenigo verklaring af te leggen over onderhandelingen van vertrouwelijk karakter, die door twee buiteinlandsche regee ringen worden .gevoerd. Van de betrokken En gel sche belangen, waarvan het bestaan niet wordt ontkend, is het onmogelijk te zeggen of en in hoeverre zij geraakt worden, voordat de onder handelingen tot .een overeenkomst hebben geleid. Intusschen kan ik niet anders daft Lord Laming- tom verzekeren, dat voor die belangen nauw lettend wordt gewaakt en dat de Russische re geering volledig van onze opvattingen op de hoogte ■wordt gehouden. In antwoord op een andere vraag zeide Lord Morley, d:at men zou begrijpen, dat zich zeer ingewikkelde vraagstukken kunnen voordoen en dat het, Zoolang de onderhandelingen nog niet zijn afgelotopiein, in de hoogste mate ongewenscht is, meter verklaringen af te leggen. Bij de debatten over het adres van antwoord op de troonrede zeide Wood tegen het einde der vergadering, ja antwoord op de uitnoodiging den unionist Lloyd om het beleid der rogee- i'ng ten opzichte van de ententes opnieuw te '-vestigen, dat in dit opzicht geen wijziging is gekomen ia de Engelsohe politiek en dat zich geen, nieuwe omstandigheden hebben voorgedaan, ^ie dit opnieuw bevestigen noodig' maken. Dc ententes slaan »r geheel voor als in den laafeltën Bjd het geval is geweest. Er is geen verzwakking eil Eagelands positie geeft reden tot voldoening. Rusland heeft ons ingelicht over hetgeen het '°®t, maar het zou niet raadzaam zijn in bij- zondeiheden af te dalen, omdat de inlichtingen Onvolledig zijn. Het debat over het adres van antwoord werd verdaagd. TURKIJS. Dia Bulgaarscbe gezant heeft den Grootvizier medegedeeld, dat Bulgarije de onderhandelingen over het handelsverdrag weer wenscht op te nemen. Da Grootvizier beloofde Donderdag te zullen matwoorden, na de Bulgaarscbe voorstellen te hebben onderzocht. CHINA. To Karbin woedt nog steeds de zwarte dood met al zijn verschrikkingen. De menschen ster ven ,er als ratten. In het begin van het uit breken der pestilentie, was dc bevolking er niet Een verhaal uit het tijdperk der Fransche Revolutie (Naar het Fransch.) 16) Waarom hebt gij my dit niet vroeger gezegd vroeg hij. «Waarom 1 Wel^omdat ik u niet van tevoren wilde lastig vallen. Hij gaf liever niet de ware reden aan. namelijk De b romental een zoo groot mogelijke som af te persen. »Zoo is dan alle hoop verloren zei de joime man op zacliten toon, alsof hij tot zich zelf het ■woord richtte, i Vaarwel dan al mijn droomen 1" *9' gÜ wan1100?1 le ^poedig," hernam gecvola, «ie hem aandachtig had gadeslagen en ondertus- schen aan de beurs met goud dacht, die hij toch hoopte machtig te worden. Wat zegt gij?" antwoordde de officier, die opschrok. nik zal mij in 'tkort nader verklaren," ant woordde de cipier, »want ik hoor iemand aan de deur kloppen en wij moeten niet gezien worden, Ms wij in gesprek zijn. Ga hier in dit vertrekje, terwyl ik dien lastigen bezoekerga weghelpen, en Ms ik terugkom, zullen wij zien of wy het samen ®ens kunnen worden." tóe te beweegn de gevallen van pest aan te geven; nu echter, wordt, wanneer zich bij een dor leden van een huisgezin pestverscliijnselen vertonnen, de lijder eenvoudig het huis uitge dreven. Sommige dier uitgedrevenen worden dan door de mannen van den gezondheidsdienst, op gepikt en naar oen barak gebracht, anderen ech- ter kruipen (uit. vrees voor den dokter weg en vriezen ergens in een bosch dood. Er heerscht namelijk een koude van 23 tot 34 graden Celsius. Gedurende de laatste dagen heeft men 2300 lijken verbrand. De overheid is van oordeel, dat, om' de ziekte te kunnen bestrijden, de ge- heele Chineesche stad platgebrand moet wor den. Men durft echter niet tot dien maatregel over te gaan, omdat men niet weet, waar de 10.000 inwoners onder te brengen. Totaal zijn nu in de Chineesche' stad 5174 mlelnschen aan de pestilentie bezweken en in de Russische stad 1126. Van verschillende stations aan de' spoorwe gen in Mandsjoerije, komen berichten van het voorkomen van (testgevallen. Te Tientsin breidt zich de ziekte steeds uit. De patiënten kunnen niet geïsoleerd worden en het meerendeel dér artsen is naar Mandsjoerije vertrokken; jonge medische studenten nemen nu den dienst waar. To Peking komen, ook enkele gevallen voor. Zondag stierven twee personen, die uit Tientsin waren gekomen. Quarantaine is er in Peking niet en lieden, welke de stad binnenkomen, wor den niet geïnspecteerd. Jit Rome wordt gemeld, dat Koning Haakon van Noorwegen tegen einde Maart of begin Mei in Italië zal komen. Een telegram uit Haiti meldt,, da,t de door revolutionairen voor den presidents zetel candidaat 'gestelde generaal Lecomte een toevlucht heeft gezocht in h,et Duitsche consulaat. De revolutionairen hebben Le Trou en nog oen andere stad ingenomen. Twee Amerikaansche vliegeniers en eenige soldaten hébben proefnemingen gedaan, ten einde de waarde van vliegmachines in oorlogstijd aan te toonen. Het bleek, dat men op een hoogte van 1000 meter kleine detachementen kon bespeu ren. Ook bleek, dat twee man noodig waren om nauwkeurige verkenningen te doen en bommen te werpen. Het militaire luchtschip de M. Ill is gister morgen 6 .uur 5 min. naar Got.ha vertrokken en landde des avonds 6 uur 20, zonder ongeval weer voor de ballonloods te Metz. De „Frankf. Ztg." verneemt uit. Berlijn, dat do Duitsche Keizer op de reis, die hij in de eerste helft van Maart naar Italië zal ondernemen, ook oen bezoek aan den Paus zal brengen. Van Rome zou de Keizer zich naar Sicilië en Korfoe begeven. I oolsche bladen berichten over een inval van do politie te Warschau in bet huis van den VII. Het was elf uur in den morgen. Er was geen wolkje aan den hemel te bespeuren en de zon, die bijna de helft harer baan had afgelegd, drong ook binnen in het treurig verblijf der familie Boguais. De drie jeugdige meisjes, die bij haar moeder neerzaten, beschouwden met droefgeestige vreug de de eenzame zonnestraal, die den wand van haar kerker verlichtte. sliet is weer mooi weer," zei Célesteswat zou het nu een genot zijn een wandeling te doen in de buitenlucht Eulalia stiet haar even aan den elleboog om haai in herinnering te brengen, dat dit een ver boden onderwerp waswant de drie zusters hadden stilzwijgend voor regel aangenomen, dat zij nergens haar spijt over te kennen zouden geven, wijl zulks het leed harer moeder slechts kon vergrooten. Madame Boguais had echter de beweging gemerkt. Dadelijk vermoedde zij 'de oorzaaa en er blonk een traan in haar half ge sloten oogen. sLaat de arme Céleste haar verlangens uitspre ken," zei zij sop haar leeftijd is liet niet dan natuurlijk, dat zij smacht naar de buitenlucht en naar vrijheid." sO, mama." zei Céleste, die haar best deed om te glimlachen, sik ben hier niet ongelukkig, ik verzeker het u, daar ik bij u ben. Bovendien zal de tijd komen," voegde zij er bij, sen hij is niet algemeen geachten advocaat Palek, die talrijke da mes en heeïcn bij zich te gast had. Een groot aantal politieagenten, geheime agenten en gen darmes kwam plotseling binnen toen over de studeritenstaking in KraJkau werd gesproken en hield een huiszoeking, die tot 's morgens 8 uur duurde. Vrouwelijke detectives onderzochten de aanwezige dames aan den lijve. Alle brieven, couranten en boeken werden in beslag genomen. Vervolgens werden Patek's gasten thuis gebracht en ook hun huizen werden doorzocht. Daarna werdén 730 personen in hechtenis genomen, Pa- tck zelf, verschillende andere advocaten, medici, journalisten, 'Stephanie Sempolowska, de bekende Russische feministe e. a. Een groot gedeelte hunner'' teerd echter weer spoedig op vrije voeten gesfeld. Do zaak wordt in Warschau druk besproken. Men vermoedt, dat de politie op al dan niet opzettelijke verkeerde aangifte heeft gehandeld. Mr. Patyn. De toestand van den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, rnr. Patijn, blijft bevredigend. Do patiënt kon reeds eenigen tijd het bed ver laten. Kustgeschut. Do kapitein van de vesting-artillerie Ten Noe- ver de Brauw, lid van de commissie van proef neming, is belast met een buitenlandsche zending en zulks met hét oog op liet kustgeschut. (Vad.) Middelbare Koloniale Landbouwschool. Naar we uit goede bron vèmenien, is door een aantal belanghebbende personen in Ned. 'Oiost-lndië een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Stelen-Generaal, waarin wordt aan gedrongen, de op te richten Middelbare Kolo niale Landbouwschool to vestigen te Deventer, overeenkomstig het door den rhinister ingedien de wetsontwerp. De motiveerrng berust in hoofd zaak hierop, dat do studiebelang&ii te Deventer beter dan elders kunnen worden behartigd. Van gezaghebbende zijde moet deze adresbe weging zijn gesteund. (Tel.) Bacoven-cultuur in Suriname. Naar aanleiding van een voorstel aan de United Fruit Comp., gevestigd te New York, van Rob terdamsche zijde gedaan, oim de voortzetting van de bacoven-cultuur in Suriname mogelijk te ma lleen, is hieï ter steldé een telegrafisch bericht ontvangen, waaruit mag besloten worden, tlat de United Fruit Comp. plan beeft, de bacoven-onder nemingen in Suriname financieel te steunen, in dien met September a.s. blijkt, dat de Congo- variëteit niet aan ziekten onderhevig is. Dit succes hebben de belanghebbenden bij de meer ver, geloof ik, dat wij samen in het park zullen gaan wandelen. Wat een pret zal het zyn de schoone landerijen weer te zien en de vogel tjes, die in de takken der boomen rondhuppelen, en de bloemen in mijn tuintje, die in de lente zoo schoon zullen zijnHet maakt mij al blij, als ik er aan denk 1" Madame Boguais omhelsde haar dochter tee- derlijkmaar zij sprak geen woord, want zij was er verre af, de hoop van haar kind te deelen. Op dit oogenblik weerklonk het geluid van voetstappen in de gang. »Ik hoor iemand komen," zei Eulalia, smaar het is nog geen tijd voor het middagmaal. Wat zou Scevola willen hebben »Het schijnen meer personen te zijn," merkte de oudste zuster op. De deur ging zacht open en er trad een man de kamer binnen. Het was echter Scevola niet. Ondanks den wijden mantel, waarin de nieuwe bezoeker gehuld was, herkende Eulalia dadelijk den republikeinschen officier, die haar in de kapel had aangesproken. »Madame,' zei de vreemdeling, die een diepe buiging maakte, »de gunst van u te kunnen spre ken is mij slechts voor enkele oogenblikken toe gestaan. Laat mij daarom maar dadelijk de reden van mijn bezoek bekend maken. Ik ben de neef van den heer De F romental, die een oud vriend van mijnheer Boguais was." sik heb dien heer goed gekend," antwoordde madame Boguais met een kleine hoofdbuiging als bacoven-cultuur aan de doortastendheid, van uit deze stad aan den dag gelegd, te danken. Wij vernemen voorts dat do heer C. M. van Rijn, de directeur van den Kon. West-Indischen Maildienst, in verband met deze zaak j.l. Zaterdag naar Amerika is vertrokken. G J. de Jongh. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemten, heeft de Leer G. J. de Jongh, lid van do Tweede Kamer voor Rotterdam V, zich bij de Liberale Unie fractie aangesloten. (Vad.) De Pauw en Backershagen. Naar aanleiding van geruchten, volgens welke nu eindelijk de verkoop der bezittingen van de familie Von Wied had plaats gehad, is de „N. Ct." op informatie uitgegaan. Met beslistheid ver zekerde men te bevoegder plaatse, dat noch „de Pauw" en „Backershagen", noch het Paviljoen te Scheveningen verkocht zijn. Verleden week werd gemeld, dat de geheelé inventaris met verhuiswagens uit het Paviljoen was weggehaald. Dit betrof echter niet al het huisraad, maar bepaalde zich tot de voorwer- peil, welke de familie voor zich behouden wilde. FVyziging Arbeidswet. D«e Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers heeft zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer naar aanleiding van de Memorie van Ant woord van den Minister van Landbouw, enz., betreffende dé voorgestelde wijziging der Arbeids wet en de daarmee verband houdende Nota van Wijziging van het oorspronkelijke ontwierp. In zake dan arbeidsduur van jeugdige personen en van vrouwen voert het adres aan, dat do nieuw toegevoegde beperking van de arbeidsweek tot 58 uur, mede ten gevolge zal hebben, dat het in dezen gewensebte doel niet zal worden bereikt. Met nadruk wordt het verzoek herhaald om het namelijk daarheen te leiden, dat' de arbeids week voor beschermde personen bepaald wordt op resp. 60 en 63 uren met een arbeidsdag van hoogstens 11 uren en tevens aan die onderne mingen, welke den Zaterdagmiddag niet werken, toe te staan den arbeidstijd voor beschermde personen, die niet behoeft afgebroken te worden door een rusttijd, op Zaterdagochtend te verlengen met een half uur, uitsluitend bestemd voor het reinigen en poetsen. Voorts wordt gewezen op bet groote bezwaar, dat voor den geregelden gang1 van zaken gelegen is in die voorschriften, welke in een bepaald geval de beslissing over wat al of niet toelaatbaar is overlaten aan het uitvoerend gezag. Adr. bepleit de vaststelling van diergelijke ver strekkende voorschriften neer te leggen m de wet. Ten slotte wijst adr. er op, dat eï zich gevallen kunnen voordoen, waarbij art. 66o (nieuw) zal blijken in strijd te zijn met art. 9. wedergroet. »Hij was een beste man, wien wy groote achting toedroegen. Wat is er van hem geworden, als ik vragen mag »Hij is gesneuveld in het leger van den prins, madame, en in dezen tijd is het een geluk aldus zijn leven op het slagveld te laten. Ik kwam echter niet om nu over hem te spreken Mijn oom heeft mij dikwijls gesproken over u en uw gezin, en wijl ik door een gelukkig toeval vernam, dat gij gevangen genomen waart, heb ik al het mo gelijke gedaan in de hoop u van dienst te zijn. s.Vch, mijnheer, gij zijt dan die vriend, die onbekende weldoener, van wien een repuhlikeinsch officier in het begin onzer gevangenschap in zoo geheimzinnige woorden sprak. Aan u zijn wij dus verschuldigd, dat wij nog in leven en minder ellendig zijn dan de deelgenooten onzer rampen Wees duizendmaal gezegend voor uw vriendelijk heid 1" nüe republikeinsche officier en ik, madame, zyn een en dezelfde persoon, »zei De I romental, die een weinig bloosde en zijn mantel wat opende om zijn uniform te laten zien »De geringe dien sten, die ik u heb kunnen bewijzen, zijn veel minder dan ik graag voor u gedaan zou hebben. Mijn doel was u en deze jonge dames aan de vrijheid weer te geven. Langen tijd dacht ik, dat ik mijn doel kon bereiken maar een ongelukkige omstandigheid, die mij nu eerst bekend geworden is, heeft al mijn plannen verijdeld [Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1