Bmneulüiid. Stads- ©n Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Onze Kustverdediging. Reuter seint uit Brussel: De parlementaire socialistische groep zal op 5 Maart fa 'sGravenhuge een bijeenkomst heb- toen met de Nederlandscho, sociaal-democraten, om hot vraagstuk van het fort bij Vlissingen te onderzoeken. Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Naar „De Tijd" verneemt, zal jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, die tot horstel zijnor ge zondheid in Montréux vertoeft, voorloopig nog niet de Kamerzittingen kunnen bijwonen. Op me disch -advies moet jhr. Ruys, hoewel zijn gezond heid reeds veel beter is, nog een tijd lang te Mon- ti'eux verblijven. De burgemeester van Wassenaar. H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis te Utrecht van Hr. Ms. jager meester en kamer heer i. b. d. baron Van Zuylen van Nyevelt doen vertegenwoordigen door baron Van Ilardenbroek van Bergambacht, kamerheer in buitengewonen dienst, wonende te Bunnik. Z. K. H. de Prins zal in een volgrijtuig plaats nemen in den lijkstoet, welke het stoffelijk over schot van baron Van Zuylen van Nyevelt, hoofd van H. Ms. jachtdepartement in Zuid-IIolland, Vrijdag van Wassenaar naar hét Staatsspoorstation in Den Haag overbrengt. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer die heden de werkzaamheden aanvingen, hebben benoemd to>t rapporteurs over de Wetsontwerpen tot wij ziging' van de Gezondheidswet, on nadere wijzi ging -en aanvulling der wet van' 4 Doe. 1872, houdende' voorziening tegen besmettelijke ziek ten, de hoeren "Goeman Borgesius, Bolsius', de VJugt, Vliegen en Kooien. De volgorde van de van heden af in de sectiën der Tweede Kamer te onderzoeken wetsontwer pen is gewijzigd en thans aluus vastgesteld: Wijziging der wet tot regeling van het lager •onderwijs (2 ontwerpen); Regeling der arboiders-ziekteverzekerin-g: I. ont werp Radenwet; II; outwerp-Zieklewet; Nederlandseh-In'clisch muntwezen Stoomvaartdienst tussehen Java en Australië; Rekeningen van Nod.-Indië en Suriname over 1907 Voorstel van wet van de heeren Van Hamel en Limburg betreffende liet boQsger beroep van liet openhaar ministerie in strafzaken; Verklaring van zeeoorlogsrecht; Naturalisatie; f Exploitatie van den spoorweg van Gouda naar Schoonhoven N-ormaliseiering van do Bwou-Slinge; Overdracht, van grond en gracht van hot voor malige fort Sint Anthonie enz. Goedkeuring van eene met den Groofen IJpolder gesloten overeenkomst tot ruiling' van gronden; Wering en bestrijding van ziekten van cultuur- gewassen on van.vOor cultuurgewassen -schadelijke dieren; 1 En eindelijkinstelling van ©en fonds ter ver betering van de kustverdediging. Het laaf zich aanzien dat de afdeelingen be halve deze n-o-g do volg'endc week ot een gedeelte daarvan bezig zullen zijn. Vooi de beide aanhangige wetsontwerpen tot wijziging van de wet tot regeling van het lager onderwijs hebben de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd tot rapporteurs deheerenSmeenge, Snoek Henkemans, Ketelaar, Ter Laan en Van der Molen. De commissie van voorbereiding voor de wets ontwerpen tot regeling der Arbeids-ziekteverzeke- ring (Radenwet en Ziektewet) is samengesteld uit de heeren Goeman Borgesius, De Visser, Van Vliet, Schaper en Nolens. Als plaatsvervangers treden op de heeren Patijn, Van Idsinga, De Vlugt, Duys en Kolen. Federatie van bakkerspatroons. Te Geertruid-enberg heeft een bijeenkomst plaats gehacl van bakkerspatr-o-o-ns, die hun bedrijf uit oefenen in Nederland, waarin is besloten tot de -oprichting van een Nederlandsche Federatie der Bakkers. j Het do-el zal zijn: het bestuderen en het be vorderen der gemeenschappelijke belangen, het houden van vergaderingen en het -organiseercn van congressen en tentoonstellingen; het makeh van propaganda door woord en geschrift, voor zoöveir -een. -en ander ten go-ede kan komen aan de belangen van den bakkerstand; het desverlan-gd verstrekken van voorlichting betreffende, en het zo-d noodig verlemen van steun hij- de oprichting vail alle inrichtingen, welke het belang van den bakkersstand' bevorderen, zo-oals credielbankon, incasso- en informatiebureau'^; er naar te stre ven, dat bij dn wetgeving rechtmatige rekening worde gehouden met de belangen van den bak- 'kersstand en het bevorderen van de oprichting j van vakver-e-euigingen. De Federatie zal zich van alle bemoeiing -op godsdienstig en staatkundig- gebied: onthnudtem. In 'deze vergadering is ook de 10-urige arbeids dag -druk b-esp-i" k- n. -Deputaties he-bben minister 'i alma, -en vele afgevaardigden der Tweede Kamer bezocht. Deze hebben vooral minister Taltna er ■o.p gtw.ezen, dat, warneer het ^Tétsp,ptwe,rp wjet wordt het kleinbedrijf in liet bakkersbedrijf -ort hërroep-eiijk ten gronde zal gaan. Abonnementen op Spoorwegen. Op de vergadering van 5 Februari j. 1. gehouden door de Ilandelsreizigers-vereeniging «Noord- Brabant", te Tilburg, werd met algemeene stem men besloten eene reuzenpetitie op touw te zetten, ten einde verbetering te bekomen Van de krenken de en onbillijke bepaling, die voor alle houders van abonnementen op de spoorwegen in Nederland thans geldt; door de willekeurige wijze waarop een houder van een abonnement op de spoor wegen, gedwongen wordt bij gebrek aan plaats deze te moeten verlaten, teneinde in een lagere klasse als waartoe zijn abonnemenskaart geldig is plaats te nemen. Gevangenisdrukwerk. Ouder voorzitterschap van mr. Adolf Perel is gister-namiddag te Utrecht een vergadering ge houden, uitgeschreven do-or do Ned. Boekdruk kerspatroons, met, afgevaardigden van de gezel len organisaties, om maatregelen te bespreken om het gevangenisdrakwerk zoo niet geheel opgeheven to krijgen, dan toch zooveel mogelijk te bewerken. In zijn openingswoord wees de voorzitter cr op, dat het feit, dat, in de strafgevangenis te Sche- ve-ningen gevangenen worden opgeleid in liet ty- pögrafenvak, en dat daarenboven in andere straf gevangenissen, o. a. te Zutphe-n, eveneens druk kenjen zijn ingericht, waar verschillend werk voor het Rijk wordt vervaardigd, er toe geleid heeft, dat patroons- en gezellen-organisaties de handen ineen hebben geslagen -om te trachten, deze be zwaren op te heffen en liet gevaar af te wen den. Na een uitgebreid debat werd een ontwerp- adros aan den minister van Justitie samengesteld, waarin -o.m. het volgende wordt gezegd „dat de belanghebbenden noodgedrongen tot het. besluit zijn gekomen: de jialroons om in geen enkel geval een op de bedoelde wijze gék weekten typograaf in dienst te nemen, de gezellen om niet met een d-crgelij'ken nieuwbakken collega sa men te werken; dat evenwel d-e doorvoering van dat besluit onvermijdelijk tot nog niet te overziene moei lijkheden ifi het. bedrijf, zoowel wat stabiliteit van looinsfandaard als het bewaren van de nood zakelijke rust, leid-en moet, wat voorzeker in strijd mét het nati-oiaaal belang zal zijin." Verzocht wordt, het daarheen te willen leiden, dat niet alleen aan het vo-ornc-men om de ge vangenis-drukkerijen uit te breiden geen gevolg zal worden gegeven, doch de bestaande inrich tingen geleidelijk zullen ingekrompen en ten slotte o-pgoheven worden. Aangezien dez-e vergadering geen mandaat had, zal dit ontwerp-adres in de verschillende organi saties besproken worden, waarna in e'en later op te roepen vergadering een beslissing zal wor den genomen. Kamerfracties. Zooals gewoonlijk bij een wederbijeenkomst der Tweede Kamer na reces vergaderden verschillende KamerclubsDinsdag-voormiddag de sociaal-de mocraten, Dinsdag-avond de Liberale-Uniefractie en de clubs uit de vrijzinnig-democraten en uit de antirevolutionnairen. Tentoonstelling van kookkunsten. Door het uitvoerend Comité van de Interna tionale Tentoonstelling van Hotelindustrie, Kook kunst en Voedingsmiddelen, in Maart a. s. te 's Gravenhage te houden was tot het bestuur der Vleeschhouwersvereeniging «Eendracht" het ver zoek gericht een lid aan te wijzen om op te treden als jury-lid voor de afdeeling nVleesch". Dit verzoek is in een vergadering der Vereeni- ging Eendracht, na breedvoerige bespreking afge wezen. Deze afwijzing richt zich niet tegen het doel der tentoonstelling zelve, doch vloeit voort uit de overweging dat een expositie van vleesch nimmer het publiek een juisten indruk kan geven van de hoogte, waarop de verschillende vleeschhouwerijen in deze en andere gemeenten staan. De vergadering was van oordeel dat elk vleesch- houwer, ten koste van financieele offers, in staat is) een mooie inzending te doen en daarmede anderen, die in vakkennis hooger staan, te over vleugelen doch dat daarmee geen juist beeld vim het vleeschhouwersbedrijf wordt verkregen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Februari 4911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 780.1 te Munehen. Laagste barometerstand 747.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: toene mende tot matigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, nevelig tot betrokken, later wellicht regen, zachter. De nieuwe Armenwet. Mr. Lietaert Peerbolte zal op Woensdag 15 1'ebruai i, des avonds 8 u., in «Musis Sacrum" al hier een voordracht houden over het ontwerp- Armenwet. Deze vergadering zal voor alle armbesturen en personen, die zich voor armenzorg interesseeren toegankelijk zijn. Ter navolging Ter gelegenheid van de teraardebestelling van een edel weldoener der armen worden heden hier, volgens zijn uiterste wilsbeschikking, aan alle bedeelde katholieke armen twee brooden uitgereikt. Vindt aldus een oud, eerbiedwaardig gebruik opnieuw toepassingwij hopen dat het goede voorbeeld van den edelen weldoener, die ook in zijn leven zoo groote liefde tot de armen heeft getoond, in ruimen zin navolging zal wekken V.P.N. Naar wij vernemen, zal de jaarlijksche verga dering van de onderafdeeling Schiedam en om streken van de V.P.N. gehouden worden op Woendag 15 Februari a s. in het'gebouw van de Spoeling-Vereeniging 's avonds 7^ uur. Aan de orde zal worden gesteld het jaarverslag, rekening en verantwoording, verslag en rekening van de gehouden tentoonstelling in December 1910 en benoeming van twee bestuursleden, wegens aftreding van den heer Jan Jonker'Roelants en W. van der Most. Tot deze vergadering hebben de leden het recht iemand als belangstellende te introduceeren en zullen mede toegang hebben zij, die tot de inzenders op degehouden tentoonstelling behoorden. Daar de tijd voor het broeden weer aanbreekt, meent het bestuur belanghebbenden en pluimvee- en konijnenliefhebbers te moeten aanraden eens nader met liet doel en streven der vereeniging kennis te maken mogelijk dat die kennismaking er toe leidt dat men lust gevoeld als lid tot de vereeniging toe te treden. Bij het Woensdag te 's-G ravenhage door den stenografenbond «Groote" gehouden examen, slaagde voor kantoorstenograaf (130 lettergrepen per minuut), de heer J. v. Noortwijk Pzn, alhier, leerling van den heer A. de Bruijn Jr. te Vlaardingen. DIT DELFT. Woensdag 15 Februari a.s. vieren 'de éerw. zusterè Au-gustin-esseSn der Hippolytus-stichting, Moederhuis der orde, waarvan ook huizen bestaan to Rotterdam, den Haag, Alkmaar, Amsterdam, Lutje-brö-ek en Zoest, den Zilveren gedenkdag van hunne komst te Delft. D-oio-r Roomsch en niet-Roomséh is men allcr- \ve-ge in de weer om het de door allen zo-o gevierde Zusters die-n dag, tot,een on verge tel ij-kon te maken. t DIT ROTTERDAM. Een agent van politie te Rotterdam vond gis teren-nacht te 12 uren op het onbebouwde terrein aan het Henegouwerplein aldaar een zak, waarin zich 14 doode kippen en een levende bevonden. De politiehond werd er bij gehaald. Men liet hem aan den zak ruiken. Dadelijk liep hij in de richting van den Beukelsdijk en vervolgens het erf op van den veehouder A. Poot, waar de kip pen en de zak gestolen bleken te zijn. De dief werd niet bekend. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Donderdag 9 Feb. 8 u. Bondsgebouw. Lezing baron van Wijnbergen. Woensdag 15 Fob. 8 u. Musis Sacrum. Lezing tor. Li-ataert Peerbolte -o-vo-r hêf ontwerp Armenwet. j Rotterdam. Diomid/ehdag 9 F-eb. 8 u. Gr. Schouwburg „Lu cifer". Donderdag 9 Feb. 8 u. Doele. 4de Abonn. Con cert. Utr. Sted. Orkest. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 7 Februari 1911, des namiddags 2 uur. (Slot). De nieuwe school. 14. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot den bouw der nieuwe school F in den geest van de overgelegde plannen en waarvan de kosten worden geraamd op f5000. B. en W. te machti gen voor de uitvoering zorg te dragen en dat het gewapend betonwerk en de inrichting der centrale verwarming door B. en W. wordt opgedragen aan de firma, die hen daarvoor het meest geschikt voorkomt. De heer De Bruin vraagt, welke redenen er zijn om dit werk onderhands aan te besteden en niet in het openbaar. Bij openbare aanbesteding kan iedere firma mededingen, naar de soliditeit kan toch altijd onderzocht worden) Hij acht dit eene beterejjregeling, waar het beginsel van open bare aanbesteding bij hem vaststaat en hij meent men daarvan alleen in bijzondere omstandigheden moet afwijken. Onderhandsche aanbesteding doet toch altijd denken aan bevoorrechting, al is er dan ook niet meer dan de schijn. De wethouder van gemeentewerken de lieer Van Westendorp, geeft toe, dat hier zelfs de schijn niet moet bestaan maar wijst op de moeilijkheid met betonwerk. In naburige groote gemeenten voert men het bestekwerk zelf uit maar hier komt dat te weinig voor men is niet op de hoogte van de verschillende constructies. De bedoeling is verschillende firma's in beton werk tot de inschrijving uit te noodigen. Bij de bouw van de nieuwe school G, is de wensche- lijkheid van onderhandsche aanbesteding van be tonwerk gebleken, Toevallig is toen bij openbare inschrijving toch die firma aannemer geworden, die men 't bij onderhandsche aanbesteding had willen gunnen. Betonwerk is te veel een werk van vertrouwen om 't aan personen die niet zoo op de hoogte zijn, te gunnen. Daarom heeft de commissie van gemeentewei ken gevraagd, 't onder bands aan te besteden. De heer De Bruin merkt op, dat hier alleen sprake is van betonwerk en betoogt dan dat men met algemeene inschrijving meer keus zal krijgen, waar men voor iedereen de gelegenheid openstelt. Wat centrale verwarming betreft, hij begrijpt dat dit een moeilijk punt is. Hij geeft dus in overweging liet betonwerk niet onderhandsch, rnaar in 't openbaar aan te besteden. De wethouder de beer Van Westendorp, na zich overtuigd te hebben, dat de heer D e Bruin alleen van betonwerk wil spreken, ver- klaa/T nader dat voor de uitvoering van het be tonwerk reeds verschillende firma's zijn gevraagd. Wat de centrale verwarming betreft, dit isslechts het werk van enkelen de een heeft dit; de ander dat systeem; de eisch van de gemeente is slechts als 't buiten zoo koud is, moet het binnen zoo warm zijn. Dat gedeelte van het werk is niet voor aanbesteding vatbaar. Overigens bekommert wet houder zich er weinig over of bij onderhandsche aanbesteding de schijn tegen is, als de school maar goed is. De heer De Bruin meent, waar men van te veel-vertrouwen spreekt, dat er geen plaats moet zijn voor wantrouwen en is daarom voor het stelsel van openbare aanbesteding; bij onderhand sche inschrijving weet niemand wie uitgenoodigd of uitgesloten isx Hij hoopt intusschen, dat het voorstel in den ruimsten zin zal worden uitge voerd en er van geen bevoordeeling sprake zal zijn, hoewel hij in beginsel voor openbare aanbesteding is. Den wethouder, den heer Goslinga. ver wondert 't, den heer De Bruin een pleidooi te hooren houden voor openbare aanbestedinghij had eerder gedacht hem een lans te zien breken voor uitvoering in eigen beheer De heer D e Bruin onderbreekt: zinsverbijstering Inde f50.000, vervolgt de heer Goslinga, zijn niet begrepen de kosten voor de centrale verwarming. De wethouder, de heer Van Westendorp, getuigt, dat hij ook in beginsel voor openbare aanbesteding is en verzekert, dat men niet anders kon doen dan met 't oog op spoedige schoolbouw nu reeds opgaven van kosten vragen. Voor het maken van de centrale verwarming zullen ook stadgenooten worden uitgenoodigd. De heer De Bruin wil dan niet verder vragen. Het drieledig voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verzoek St. W i 11 i b r.-S t i c h t i n g. 15. Verzoek van de St. Willibrordusstichting om het Gymnastieklokaal aan den Buitenhaven weg 's Zaterdagsavonds van 7'/4 tot 8'/4 uur te mogen gebruiken, met advies van B. en "W. De wethouder, den heer Van Westen dorp, spijt 't dat deze zaak niet zoo kon worden geschikt, dat de leeraar in gymnastiek der ge meente ook hier de leider was. Hij achtte dit ge- wenscht, omdat er dan één man over de toe stellen ging, als er nu iets mee gebeurt, gooit de een de schuld op den ander. In deze waren 't B. en W. niet eensde andere waren er voor bij was er tegen. De Voorzitter zegt, dat hierbij bepaald is, de toestellen ten allen tijde ten genoege van B. en W. moeten onderhouden en eventueele schade vergoed worden. Een bevoegd gymnastiek leeraar worden ze trouwens toevertrouwd. De beer De Bruin acht het voorstel niet juist; hij dacht, 't alleen ging over het lokaal; maar nu blijken ook de leermiddelen er bij be trokken. De Voorzitter zegt, dat dit altijd zoo gaat't gaat niet alleen om het lokaal maar ook om de werktuigen die brengt men niet meeer wordt f 5 per jaar huur betaald voor licht en slij tage der werktuigen. Het verzoek wordt zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Hofjes vanBelois. 16. Verzoek van Regenten der Hofjes van Belois tot aankoop van de turfschuur c. a. aan de Raam, met advies van B. en W. Het terrein is groot 297 centiaren en B. en W. meenen dat per centiaref 10- of in het geheel f 2970- als koopprijs gevorderd moet worden. Indien de Raad hiertoe besluit, dan zal een beslissing oyer de ter goedkeuring aangeboden begrotingswijzi ging in verband met de koopaanvrage aange houden moeten worden totdat de verkoop al dan niet beslist is. De behandeling van dit verzoek wordt, op voor stel van den fieer Wittkampf, uitgesteld tot na het comité, om in besloten vergadering eenige inlichtingen te verkrijgen. Slooten achter Oosterstraat en Oostsingel. 17. Adres van H. J. C. van der Mark e. a. om vrijgesteld te worden van de verplichting tot uit dieping van de slooten achter de Oosterstraat en den Oostsingel, met advies van B. en W. In aansluiting van het advies, hetwelk in deze de Commissie voor de Gemeentewerken uitbracht, stellen B. en W. voor, de adressanten mede te deelen, dat zij in hun adres de zaken onjuist en uit hun verband gerukt voorstellen en dat, afge scheiden daarvan, het Gemeentebestuur geen be voegdheid heeft, de adressanten van hun wettige verplichtingen te ontslaan. De heer De Bruin stelt voor, de behande ling van dit voorstel nog uit te stellen. Hij meent, dat de menscben te dezer zake moeten overtuigd worden en deelt mee, dat zij zich voor dit geval veel moeite hebben gegeven, zelfs hun verzoek bij de Raadsleden nog persoonlijk hebben toege licht. Wijst men het verzoek nu zonder meer af, dan blijven zij mokken en morren. Daarom meent spr. dat het advies ook moet worden gedrukt en aan adressanten overgelegd, dan weten zij op welke gronden bun verzoek wordt afgewezen. De Voorzitter constateert dus, dat de heer De Bruin voorstelt, de behandeling van bet verzoek uit stellen en liet advies te laten drukken. De heer Wittkampf, die van den wet houder den heer Van YVestendorp ver neemt, dat B. en W over de vrijstelling hebben te beschikken, geeft in overweging het advies in de couranten te doen opnemen. De wethouder, de heer Van Westendorp, kan in dat geval niet met den heer De Bruin meegaan. Aan het advies hebben adressanten niets 't is heel kortmeer hecht hij aan een persoonlijke toelichting van hem. wethouder van gemeentewerken. Weth. stelt daar te meer prijs op, omdat hij persoonlijk door de heeren Van der Mark c. s. in deze kwestie is gemoeid. De Voorzitter wil dan doen stemmen over het voorstel—De Bruin. 5jc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2