Dagblad voor Schiedam en Omstreken. F E nTTÊTiojr"' Trouw. 34ste Jaargang. Vrijdag 10 Februari 1911 No. 9940. Officieel© berichten. Kennisgeving. VTgeVeU r b6Z™ teger&t toe staan-van dat verzoek in te brengen en die mon deling of schriltelijk toe te lichten Boitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent Franco per post door geheel Nederland 2.- per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. «i-attwf^KHten WprfL? aangenomen aan 0113 BureauBoter- 9 Boekhandelaren., Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van newgsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. Distilleerderij van J J. Melchers Wz." om vergunning tot uitbreiding harer glasfabriek aan den Noordvest- singel no. 97, kadaster Sectie H Nos. 082 en 083 met een stoomketel van 50 M2. verwarming- oppervlak Gelet op de bepalingen der Hinderwet: Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelégd 1 dat op Donderdag, den 23 Februari a.s. des namiddags ten '2 ure, ten raadhuize gelegenheid datgedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente van-de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen at volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin- erwet gerechtigd zijn zij, dieniet overeenkom- ig art. dier Wet voor het Gemeentebestuur o' ™eer zijuer leden zijn verschenen, ten ncte hun bezwaren mondeling toe te lichten. p P1!3 ,hle"aTn, afkondiging gescliied, waar het behoort, den 9 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De /Secretaris V. SICKENGA. DUITSCHLAND. In de Rijksdagscommissie voor de grondwet van Elzas Lotharingen is gister met 17 tegen 7 stem men besloten het Rijksland tot een zelfstandigen Bondsstaat te verhellen en met 20 tegen 4 stem men, om Elzas Lotharingen vertegenwoordiging in den Bondsraad te geven. Hierdoor is, naar de verklaring van staatsse- e ans elbrück, het verleenen van een grondwet aan iet Rijksland voor afzienbaren tijd onmogelijk gemaakt. 6 J BULGARIJE. De regeering heeft in het Sobranje een voorstel ingediend tot bijeenroeping van een groote nationale vergadering, die zekere punten van de grondwet te wijzigen zal hebben, benevens eenige zuiver vormelijke veranderingen zal moeten aanbrengen, die het gevolg zijn van het tot stand komen van' het onafhankelijk koninkrijk Bulgarije. MEXICO. Uit El Poso komen thans uitvoerige berichten omtrent de belegering van Ciudad Juarez Vol gens deze deden de rebellen, onder aanvoering van Orozco, eerst een trein met regeringstroepen ontsporen, welke onmiddellijk, nadat zij den vijan- Een verhaal uit het tijdperk der Fransche Revo lutie. (Naai het Fransch.) 48) Madame Boguais leunde teeen laatste gerucht van de wegsterf haver beide kmderenop te vangen ia!i PP houdend snikken bereikte ?2' Sr t*S heerschte er doodsche stilte in de wulo. weei „Bescherm haar, mijn God,' zo de arme moeder, „en als liet Uw wil is, dat ik ze nooit meer op aarde wederzie, geef dan dat «m o?i eens in den hemel bij elkaar komen!' n Rosalia voegde er een innig Amen aan toe terwijl zij het teeken des kruises maakte Daarna wierpen zij Zich in eikaars armen en tranmf6 geva?genen bleven lan§ hi gebeden en tranen verzonken. VIII. Nauwelijks was de morgen aangebroken, of een konvooi van levensmiddelen en militaire benoodigdheden trok langzaam door oen °-e Hm ider stad op weg naar Augers. Het, werd bewaakt door een talrijk geleide van soldaten, Wie wel gewapend waren. De manschappen delijken toeleg bemerkt hadden, op hen vuurden. Mexicaansche troepen slaagde er in, de stad te bereiken, en in bezit te nemen, doch de opstan delingen maakten zich van een kanon en tal van andere vuurwapens meester. De toestand der regeeringstroepen in Juarez wordt als zeer hache lijk beschouwd, daar het leger der revolution- naire de stad omsingeld heeft. Het bezit dei- grensstad Juarez met haar belangrijk douane kantoor zou een niet te onderschatten beteekenis hebben voor de laatsten, die nu zelfs hopen, ein delijk als oorlogvoerende macht erkend te worden. Van een overwinning der opstandelingen kan echter niet gesproken worden, zoolang Juarez niet in hun bezit is. De aanvoerder der revolution- naire troepen, Orozco, heeft een groote fout be gaan-, toen hij, door zijn talmen, generaal Ilabazö gelegenheid gaf, naar Juarez te vluchten. Toch blijkt uit de jongste telegrammen, dat de opstan delingen steeds veld winnen. De in Juarez om singelde de regeeringstroepen zijn thans 600 man sterk, en trachten de spoorlijn weer te herstellen maar de insurgenten verwachten spoedig verster kingen, onder commando van pverste Alanis, zoodat men elk oogenblik een gezamelijken aanval op de stad verwachten kan. Volgens nadere berichten is een sterke afdee- ling regeeringstroepen, die op weg was naar Juarez, om deze stad te bevrijden, na een hevig gevecht, door opstandelingen teruggeslagen. Juares wordt thans van allen zijden door de rebellen belegerd. Gisteren deden de bondstroepen, onder commando van generaal Rabago, een heldhaftig j gen, maar nutteloozen uitval. Zy werden terug gedreven door de mannen van Orozco, die zich verwoed op hen wierpen, Alle banken brengen de bij haar berustende gelden over de grens, naar el Paso, inveiligheid. Duizenden toeschouwers volgen het gevecht van den Amerikaanschen oever vau den Rio Grand uit en steken hun sympathie met de revolutionnairen niet onder stoelen of banken. Hiertoe draagt zeker de onder de talrijke uit Texas komende Mexicanen heer- schende stemming niet weinig bij. De voorzitter van den Belgischen ministerraad verklaarde gister, dat de regeering de wensche- lijkheid zal onderzoeken om de Russische regee ring geldelijk te steunen in haar strijd tegen de pest. Er zijn echter nog geen ol'ficieele gegevens. Tegenover de berichten over het uitbreken van de pest in Egypte, deelt de Oostenrijksche oy mede, dat de pest in Egypte sinds 1899 een endemisch karakter heeft, en slechts onder de inlanders voorkomt. Voor de Europeanen be staat geen gevaar. De laatste gevallen dateeren van den vierden Januari. Naar uit Milaan aan Paris-Journal" gemeld De hertog van Chartes heeft bij testamen taire beschikking 100.000 frcs vermaakt aan den Franschen minister van oorlog, die van dit bedrag studiebeurzen moet bekostigen voor zoons van officieren en onderofficieren van de cavalerie, die aan de rijscholen te Saumur en St. Cyr willen komen. Voorkeur hebben zij, die bij het 8ste re giment dragonders of het 12e regiment jagers dienen, de regimenten waarbij de hertog vroeger beeft gediend. De Duitsche kroonprins keert 25 Februari uit, Bombay met de Engelsche stoomboot «Arabia" terug. Coroner Baxter heeft gister de lijkschouwing van de politieagenten Tucker en Choate, die in Houndsditeh' vermoord zijn, en van den moorde naar Gardstein, alias Moroentsef geëindigd. De jury is tot de slotsom gekomen, dat Gard stein Tucker heeft doodgeschoten, maar dat Choate en Gardstein zelf door onbekend gebleven daders zijn vermoord. Hierin ligt opgesloten, dat Gard stein met voorbedachten rade heeft gemoord, het geen eenigszins sensatie maakt, omdat de jury hierin op de einduitspraak vooruitloopt. De jury is wijders van oordeel, dat de aandacht der regeering dient gevestigd te worden op het toe nemen dei misdadigers onder de vreemdelingen in Oost-Londen. De coroner beloofde, dat het zou geschieden. Volgens een telegram, ontvangen bij het ministerie van koloniën te Parijs, heeft op het eiland La Réunion een hevige cycloon gewoed, Ik drie dagen en drie nachten aanhield. Het is onmogelijk de schaïïete sc^itenfcfaar ^ifle1 $er^ bindingen zijn verbroken. Over een groot gedeelte van Duitschland en Oostenrijk hebben zware sneeuwstormen gewoed. In Hinterpommern ligt de sneeuw meer dan een meter hoog. In Saksen staat het spoorwegver keer gedeeltelijk stil. In Oostenrijk ging de sneeuwstorm gepaard met een Siberische koude in Galicië en de Bukowina zijn verscheidene men- schen doodgevroren. Ook in Athene is het bitter koud en Attica ligt diep onder de sneeuw. Door de groote koude is het sterftecijfer buitengewoon gestegen. das VVyborgh, burgemeester van Den Haag, als zoodanig zal aftreden en het voorzitterschap van de Eerste Kamer aanvaarden, wendde hetnVad'' zich tot den heer Sweerts. Deze noemde het van allen grond ontbloot en was zeer verbaasd het te vernemen. C. F. M. H. SchnebDelie. -j- Te 's-Gravenhage is gisteren op 70-jarigen leef tijd overleden de heer C F. M. H Schnebbelie, oud-inspecteur-generaal van den rijkswaterstaat. Armenwet. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het ontwerpen eener nieuwe Armen wet heeft thans de punten van schriftelijk overleg met de regeering vastgesteld. Friesch-Drentsche tramwegen. In de Woensdag gehouden zitting van de Pro vinciale Staten van Friesland werd behandeld een voorstel van Ged. Staten, om, met wijziging van het besluit der Staten van 19 Juli 19üo, hetwelk werd gewijzigd bij Statenbesluiten van 26 Novem ber 19U7 en 29 December 19U8, aan de Neder- landsche Tramweg-Maatschappij een renteloos voorschot uit te keeren van f 224.500, zoodra de lijn Gorredijk Oosterwolde. en een voorschot van f 100.000, zoodra de lijn Suameer-Leeuwarden in exploitatie zal zijn gebracht. De commissie van rapporteurs stelde voor, de "voorstellen van Ged Staten aan te nemen. Na breedvoerige discussie en nadat een motie- Jausonius en een motie-Fransen waren verworpen, werd het voorstel in zake de Ned. Tramwegmaat schappij in den vorm, zooals het door Ged. Staten was voorgesteld, aangenomen. wordt, heeft men te Cettinj ..e een man aange houden die twee bommen bij zich droeg. Naar beweerd wordt, wilde hij een aanslag plegen op Koning Nicolaas van Montenegro. marcheerden vroolijk voort, dachten aan ver- wijsjes 13 11 gevaar' floten en zongen lustige De bevelvoerende officier was een oude kaüi- tein met rood gezicht, die zich tegen de vinnige 'mnlT w6 wapende door herhaaldelijk een zhn Jhh h h alv aa" spreken' d'e hij aan A]n zijde had hangen. Een ander officier van hoogeren rang, een jonge en knappe man inde hnnfrï «^^-generaal, ging aan het hoofd dei achteihoeae en volgde met langzamen tiea den laatsten wagen van den trein. Hii had moeite om de. vurigheid van zijn schoon k.eung strijdros, dat snoof van bedwingen. „Nu, 1 aiijzenaar," zei een jeugdig sergeant j e?>n Zl.mer kameraden, zoodra de iroep de stad I ontheue voorbij was wooiilijk zoo druk. Hebt hart in de stad gelaten - „Geen van beiden," antwoordde de Parijzenaar. Wat is dat nu voor een luim Hoe komt het, dat gij vandaag zoo stom zijt als een visch en anders klapt als een ekster? Wel, gij zijt oven ernstig als een legeraanvoerder 's avonds voor een veldslag." „Het is mogelijk, dat ik wat stil ben, kame raad maar er is er een hier niet ver vandaan, die het nog heel wat meer is. Kijk eens even naar den commissaris, Fier a Bras! Ik heb er het laatste halfuur pleizier in gehad hem voortdurend in het oog te houden. Hij schijnt Intern, woning-congres. Het internationale woningcongres wordt in 1913 in den Haag gehouden. De congressisten zullen behalve die stad, nog Amsterdam en Arnhem bezoeken. (Ned.) E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Naar aanleiding van het bericht van de »Arnh. Crt.", dat de heer E. C. baron Sweerts de Lan- vos- ongeduld, te i roep „gij hebt het ge- gy uw tong en uw den laatsten wagen wel met zijn oogen te willen verslinden en volgt hem als een schaduw." ,,'tls waar," zei Fier a Bras, nadat hij een tijdje acht gegeven had, „maar wat maakt dat Is dat een reden, dat wij niet wat zouden praten, al was bet maar alleen om den tijd te korten." „Jongen, dat beteekent, dat er meer goud in die kist moet zitten, dan er ooit in uw of mijn beurs geweest is. Ik geloof dat het wel de moeite waard zou zijn eens te grabbelen, als die kist onderweg eens verongelukte." „Ik zou eer denken dat er wapens in zijn." „Ik voor mij houd het voorzeker dat zij niets meer of minder bevat dan een flink zoodje geld „Ik verwed er duizend borrels besten bran dewijn onder dat er geweren zijn. „Wacht, daar houdt de commissaris juist zijn dierbaren wagen stil en doet de kist van slot. Wij zullen juist kunnen zien, wat hij er uit haalt' „O. kijk, hij is weer weg. Wat zou hij uit de kist gehaald hebben Ik voor mij hebt niets gezien". „Ik ook niet en toch is de kist niet heele- maal toe. Als wij wat naderbij gaan, zouden wij, zonder dat wij op iets schenen te letten, te weten te kunnen komen, wie van ons beiden de eer zal hebben den cognac te betalen" „Laat het mij maar alleen klaarspelen", zeide Fier a Bras. „Eer een kwartier verloopen is, zal ik er het mijne wel van hebben. Wij zyn nu Arbeidswet, «Staatcourant" no. 34 bevat een Koninklijk besluit van den 6den Februari 1911, tot wijzi ging van het Koninklijk besluit van den lOden Augustus 1909 («Staatsblad no 290). houdende den aigemeenen maatregel van bestuur, bedoeld bij art. 4 der Arbeidswet. Daarbij is bepaald Het bepaalde onder D van artikel 2 van den aigemeenen maatregel van bestuur, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 10 Augustus 1909 («Staatsblad" no. 290), wordt gelezen als volgt »1. op of in aanbouw ot in herstelling zijnde schepen, bouw- of andere constructies. 2. op daken, dakgoten en dergelijke, voor zoover een of ander voor hem het gevaar oplevert meer dan 4 meter naar beneden te val len". Het eerste en het tweede lid van artikel 28 van bovengenoemden aigemeenen maatregel van bestuur worden gelezen als volgt «Het is verboden in eene fabriek of werkplaats een vrouwelijk persoon beneden 16 jaren arbeid te doen verrichten, als genoemd in categorie I van artikel 19. «Het is verboden in eene fabriek of werkplaats een mannelijk persoon benedeu 16 jaren arbeid te doen verrichten, als genoemd in categorie I, tenzij het bepaalde in art. 21sub. 1 alsmede het volgende voorschrift wordt in acht genomen." juist te Arnage, waar wij stilhouden en dan zult ge zien." „Nu, wie heeft het gewonnen, gij of ik, ouwe jongen vroeg de Parijzenaar, toen het kon vooi weer op weg was. „Laat er ons niet meer over praten," ant woordde zijn kameraad met peinzenden blik. „Nu, is het dan geen goud, wat gij gezien hebt 't Doet er niet toe, ge behoeft niet bang te zijn Als het met uw beurs niet goed staat, wil ik u graag wat crediet geven.' „Denkt gij dan werkelijk, dat gij het gewon nen hebt vroeg Fier a Bras schokschouderend. „Ga u zelf maar overtuigen; er is evenmin goud in de kist als sabels of vuurwapens." „Nu, wat is er dan in?" „Zwijg, er gebeuren iederen dag rare dingen," lispte Fier a Bras zijn vriend in het oor. „Ik weet niet, of er hekserij in het spel ismaar pas was ik de kist genaderd, of ik hoorde ge kreun, dat er uitkwam. Het klonk zoowaar als een vrouwestem." „Ha, ha! is de commissaris zoo'n vroolyke snaak-? - Ik voor mij geloof niets van hekserij. Maar als het toch werkelijk een vrouw zou zijn, waarom zou hij dan zooveel moeite doen om het verborgen te houden „Dat heb ik mij in het begin ook afgevraagd." Slot volgt).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1