Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 9 Febr. Aan de orde ia de voortzetting van de beraad slaging over de begrooting van Marine, waarbij de heer Van Wassenaer van Rosande den minister van marine als een der beste minis ters van marine der latere jaren prijst. Spr. is ingenomen met het nieuwe type pan'tserbooten. Hij verdedigt verder 's ministers beleid, ook ten opzichte van de Heldersche onaangenaamheden, doch meent toch ook dat de positie van den vlootpredikant beter geregeld moet worden. De heer Staal heeft ernstige bezwaren tegen het beleid van den minister, zoowel wat betreft den aanbouw van nieuwe schepen, als voor zoo veel aangaat de geschiedenis van den vlootpredi kant. Dit laatste onderwerp behandelt spr. in den breede. Hij toont aan hoe onverstandig het is, door op dergelijke wijze, als te Helder geschiedt, kerkelijke propaganda van staatswege te steunen' de verdeeldheid op de vloot te vergrooten. De toon van 's ministers brief aan den vlootvoogd was te ver af van den vice-admiraal, en te dicht bij den bijkok. Spr.'s vertrouwen in het beleid van den minister is ernstig geschokt. De heer Van der Feltz spreekt eveneens zijn misgenoegen uit over 's ministers beleid in de Heldersche kwestie. Hoo&st onsympathiek was vooral, dat de minister subsidie heeft geweigerd aan de moderne richting te Helder. Daardoor wordt 's ministers beleid zeer eenzijdig. De re geering was niet onpartijdig zooals behoort. Het vertrouwen ook van dezen spr. in den minister is ernstig geschokt. De heer Van der DoesdeWillebois zet zijne denkbeelden omtrent de gebeurtenissen in Den Helder uiteen. De minister heeft te goeder trouw eene regeling beproefd. Is zij niet geslaagd, dan moet eene andere worden gezocht. Die is niet goeden wil te vinden. Spr. verdedigt verder 's ministers beleid. Ook de heer II ovy komt voor den minister in de bres. De admiraal is z.i. onwelwillend ge weest tegenover den predikant. Hij handelde ten nadeele van het gzag. Hierna is de minister van marine (de heer Wentholt) aan het woord. Hij behandelt de opmerkingen omtrent het materieel. Eer omtrent den aanbouw van groote schepen kan worden beslist, moeten de adviezen uit indië worden af gewacht. Inmiddels worden torpedo-jagers en andere kleine schepen gebouwd. Spr. verdedigt den aanbouw van het nieuwe type pantserbootje. Spr. is hoogst voldaan over de loftuitingen van den heer Van Rosande. Vervolgens zetj de minister zijn beleid in de Heldersche predikantskwestie uiteen. Spr. erkent intusschen, dat de bestaande regeling; niet deugt. Aan den commandant te Willemsoord is advies gevraagd. Misschien wordt de instructie van den predi kant veranderd. Dan begint de proef opnieuw. Inmiddels wordt aan andere vereenigingen geen subsidie verleend. De minister van binnenlandsclie zaken (de heer Heemskerk) zet zijne denkbeel den uiteen omtrent de vraag, in hoeverre de mi litaire departementen buiten de politiek kunnen blijven. Minister "Wentholt behoort beter thuis in het tegenwoordig Kabinet, dan in het vorige. Hij is geenszins van richting veranderd. Ook niet in de Heldersche aangelegenheden, waaromtrent spr. nader de handelwijs van zijn collega ver dedigt. Ook minister Heemskerk, besprekende de gees telijke verzorging van het personeel, deed uitko men dat deze geheele moeilijke zaak een proef is, maar betwijfelde of zij aanleiding mag zijn voor den deel van de Kamer om zijn vertrouwen in een minister op te zeggen. Vooral omdat ook naar 's ministers overtuiging, de zaak Weeselijk opge blazen is. Het maakt in ieder geval overweging uit of de kwestie op te lossen is door vergemakke lijking van het contact met het marinebestuur in dien zin dat met de regeling het tusschenschuiven der Natienale Christelijke Officieren- Vereeniging verdwijne. De minister hoopte op de medewer king van den nieuwe vlootvoogd te den Helder. Hierna verdedigde minister Heemskerk zijn ambtgenoot Wentholt nog tegen de aanvallen op de houding van laatstgenoemde tegenover vice- admiraal van den Bosch. De vice-admiraal heeft zijn ontslag gevraagd, omdat hij bezwaar had tegen den door den mi nister van Marine ingevoerden maatregel en daar om de door dien minister gegeven order niet meende te kunnen opvolgen. Dit ontslag is toen verleend, niet omdat de vice-admiraal bezwaar had tegen den maatregel, maar eenvoudig omdat hij ontslag gevraagd had. Er kon niet anders ge handeld worden, zonder het principe van het gezag prijs te geven tegenover een vlootvoogd die ontslag vraagt, omdat hij zich niet met een voor schrift kan vereenigen. De beschuldigingen tegen minister Wentholt van ommedraai in zijn politieke overtuiging, bleef de minister een lasterlijke voor stelling noemen. Hierna vingen de replieken aan. De heer Staal deed daarbij uitkomen dat het hem niets kan schelen of de minister van Marine links of rechts is. Ja sterker nog, indien de mi nister, op grond van zijn eerlijke overtuiging van links overgegaan zou zijn naar rechts, zou spre ker zich daarmede in geen enkel opzicht be moeien, mits uit zijn regeeringsbeleid van zyn overgang maar niets blijkt. Spreker verzekerde, dat hij niet alleen voor een orthodoxen, maar ook voor een vrijzinnigen predi kant subsidie zou hebben geweigerd, overtuigd dat de overheid zich geheel er buiten moet hou den indachtig aan het woord van Thorbecke, dat de overheid niet dienstbaar mag zijn aan eenige kerk. Na verdere replieken werd de Marine-begroo ting in stemming gebracht op verzoek van den heer Staal en aanganomen met31 tegen G stemmen. Tegen de heeven Breebaart, Staal, Bloem bergen, Eely, Dojes en v. d. Feltz. Hoofdstuk Financiën werd zonder stemming aangenomen. Heden behandeling der Oorlogsbegrooting. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1U Februari 1911, medegedeeld dopr het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barqmeterstand 773.5 te Munched. Laagste barometerstand 738.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, toenemende bewolking weinig of geen neerslag, waarschijnlijk nog nachtvorst, dagtemperatuur hooger. Lezing Baron van Wijnbergen. De aangekondigde lezing op gister-avond van mr.A.baron vanWijnbergen vond in de Bondsgehoor- zaal een vrij groot en verscheiden publiek, waar onder wij den heer Honnerlage Grete, burge meester dezer gemeente, katholieke Raadsleden, geestelijken der verschillende parochiën en eerw. Broeders bijzonder opmerkten. Nadat de geachte spreker, baron van Wijn bergen, met enkele bestuursleden onder applaus was binnengetreden, opende de voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, deze openbare vergadering van de R. K. Kiesvereeniging »Recht Plicht en Orde" met den christelijken groet. Het bestuur had ge meend, met 't oog op de belangrijke période van FebruariMaart buitengewone maatregelen te moeten nemen om den ijver der katholieke kiezers te versterken en had daarom baron van Wijnbergen uitgenoodigd hier als spreker op te treden. Het bestuur is zeker alleszins overtuigd van den ij vel en den trouw waarmee de kiezers bij eventueele verkiezingenter stembus gaan; maar 't beseft Ook dat er voldoende kiezers moeten zijn en wil daar om de Katholieken doen opwekken zich als kiezer aan te geven. Baron van W ij tl b e r g e n, daarna onder applaus den katheder, innemend, merkte aanvankelijk op, dat 't niet de eerste maal was, hij tot de kiezers in Schiedam het woord richtte. Waar dit meermalen gebeurd is in een tijd van meer opgewekte politieke stem ming, verhengt 't hem dit thans te kunnen doen in een meer rustigen tijd, su iedereen kalm de zaken kan nagaan en voor zich zelf beslissen wat te doennu toch is 't voor alles tijd de kiezers lijsten in orde te brengen. Dit jaar toch zijn er buiten de gemeenteraadsverkiezingen, die men niet moet wegcijferen, geen groote algemeene ver kiezingen maar toch moet er met dezelfden ijver gewerkt worden, als gold 't algemeene verkie zingen, daar men niet weet wat de algemeene politiek brengen kan. In kalmen tijd moet nu worden nagegaan, welke verplichtingen de kie zers te vervullen hebben, welke groote belangen hiebij op 't spel staan. Voor het oogenblik aangenomen, dat de huidige regeering blijven zal tot 1913, dan heeft zij thans bijna de helft der parlementaire periode volbracht en staat zij thans vooor de helft, ongeveer in 't midden. Heeft het Kabinet in dien tijd aan de verwachting beantwoord ?- Ter beantwoording van die vraag, wijst spr. allereerst op de laatste be- grootingsdiscussiën er is tegen het Kabinet niet veel ingebrachthet gansche begrootingsdebat was een samenhangsel van allerlei persoonlijk heden, maar groote belangrijke grieven zijn er niet tegen de bewindsmannen aangevoerd. Mèn moet hierbij wel in 't oog houden, dat dit Kabi net in '1907 is opgetreden, nadat een linksch Kabi net met behulp ook van links was gedwongen heen te gaan. Dat toen een rechtsch Kabinet met behulp van links moest regeeren, omdat de lin kerzijde 't niet langer kon doen, is de grondslag van onzen huidigen politieken toestand. Hebben wij reden om over 't onder deze om standigheden opgetreden Kabinet tevreden te zijn Op die vraag ingaand, zegt spr., dat het Ka binet door ontslagname of overlijden veranderd is wat de personen betreft, maar niet wataangaatde beginselen. Afgescheiden van de personen staat het Kabinet nog even krachtig als toen 't eerst optrad. Spr. merkt hierbij op, dat er vooral twee ministers zijn, die op een buitengewoon scherpe, felle wijze worden aangevallen, de minister van Financiën, mr. Kolkman, en die van Landbouw, Nijverheid en Handel, ds. Talmamaar beiden kwijten zich juist op een bijzonder verdienstelijke wijze van hun taak. Men moet, de daden dei- Ministers nagaand goed onderscheiden. Vaak wordt er toch gezegd't Is maar goed dat die Verze- kerings en Tariefswetten nu eindelijk eens in be handeling komen, er eindelijk eens iets gebeurt. Spr. toont aan, hoe onbillijk en onjuist die op merking is, hoe er verschillende wettelijke maatre gelen zijn voorbereid, waarvan wij eerstdaags de definitieve afdoening zullen zien. Vooral één departement is er, dat van den minister van Landbouw, Talma, dat van links met smaad en hoon wordt overladen. En toch heeft die minister verschillende wettelij ke maatregelen afgedaan of voorbereid. Spr. wijst hier slechts op de Visscherij- en de Boterwet, de belangrijke onderwerpen Schepenwet en Octrooi- wet en de uit sociaal oogpunt zoo belangrijke reorganisatie der Arbeidsinspectie. Hij duidt ook nog op verschillende andere uitmuntende maat regelen die in voorbereiding zijn: na de Boterwet de Kaaswet en de organisatie van het landbouw- middelbaar en hooger onderwijs, die na enkele weken in behandeling zal komen. In dit verband memoreert hij ook de wederindiening van de Bakkerswet, met inlassching van eene regeling van de Arbeidswet. Weldra zal ook het gansche complex sociale verzekeringswetten zijn ingediend. Spr. meent er alle reden is hulde te brengen aan de groote werkzaamheid van den Minister van Landbouw. Maar ook Justitie heeft niet stil gezeten de wetsontwerpen betreffend de rechterlijke orga nisatie zijn ingediend en het wetsontwerp ter bestrijding der openbare onzedelijkheid zal binnen kort in behandeling komen. WatBinnenlandsche Zaken betreft,de groote plannen met het Onderwijs moesten wach ten op het rapport derineenschakelingscommissie. Maar het kabinet-Heemskerk bracht toch tot stand eene nadere regeling der subsidie voor het M. O. en het M. U. L. O. Kort geleden is ook ingediend eene nadere regeling van de subsidie van de bouwkosten der lagere scholen. Stelt men daarbij in 't licht, dat wij binnenkort hebben te verwach ten de behandeling van de Verzekeringswettenen de Tariefwet, dan kan men zeker omtrent de werkzaamheden van dit Kabinet gerust zijn. Dit alles wil echter niet zeggen een veront schuldiging voor de Verzekerings- en Tariefwet als wij dit niet krijgen, is er nog genoeg gedaan, neen, spr. opmerking heeft alleen d i e beteeke- niser is in die drie jaren veel gewerkt. Of de sociale Verzekeringswetten en de Tariefwet zul len tot stand komen, is op ditoogenblik nog niet met zekerheid te zeggen maar zeker is t, dat er geen rede is voor de opmerking door den oud-minister van Justitie, mr. van Raalte, in een kiezersvergade ring gemaaktAan de sociale wetten zijn drie jaar verknoeid, zoekend en tastend zonder resultaat. Spr. hoopt nog, dat mr. van Raalte toen niet wist wat hij zeide Nooit heeft spr. aldus het vorig KabinetDe Meester behandeld, maar 't steeds allen lof gegeven dien 't toekomt, in 't bijzonder minister Van Raalte om zijn ijver en werkzaamheid, zijne zeldzame verdediging vooral van het Arbeidscontract geprezen. Dat was eerlijk maar wat mr. van Raalte in bedoeld geval deed, was oneerlijk. In het vervolg zijner rede betoogt spr. dat er door het ministerie hard is gewerkt en het re sultaat is geweestZiekteverzekeringswet, Raden- wet, de laatste hierop neerkomend dat door mi- minister Talma wordt bedoeld het instellen van een soort sociale gemeenteraden, bestaande uit werklieden en werkgevers, die alle zaken, den arbeid betreffende, zouden behandelen, ook de sociale verzekering, die dan niet meer door de Rijksverzekeringsbank, wier administratie te kost baar is, zou behandeld worden - Wetsontwerpen tot wijziging der Ongevallenwet, de Invaliditeits- en Oudersdomsverzekering waren begin Januari reeds bij den Raad van State, zoodat zij weldra de Kamer zullen bereiken. Ziekte- en Verzekeringswet ten zullen vermoedelijk omtrent Paschen worden behandeld en het gansche complex verzekerings wetten zal weldra bij de Kamer zijn, nu zij nog slechts 2£ jaar in functie is, wat nog niet in een dergelijke periode is voorgekomen. Nu is er wel iets natuurlijks in de buitenge wone werkkracht van dit Kabinet dat feitelijk bijna zes jaar zitten zal. Of er echter van de linkerzijde veel lust zal zijn tot medewerken bij de tot standkoming der sociale wetten, meent spr. te moeten betwijfelen. Reeds werd door een dei- liberale voormannen getuigt, dat de Kamer het complex sociale verzekeringswetten, als geheel niet verteren kan en van sociale zijde, de heer Schaper, werd voorgesteld, de Ziekteverzekerings wet niet in behandeling te nemen, maar te wachten, dat de wijziging der Ongevallenwet was ingekomen. Zoo wordt er van dien kant tegen die wetten obstructie gevoerd. Ook tegen de Ta riefwet gaat de obstructie der Linkerzijde. Mr. Tideman heeft toch reeds aan minister Kolkman verklaard, dat hij onwillens was de Tariefwet te behandelen. In den laatsten tijd is er over geklaagd dat de werkwijze der Kamer van ontzettend langen duur is maar spr. merkt op, dat de obstructie juist van de Linkerzijde komt die veel praat als er veel gedaan moet worden. Juist die onwillige mede werking van links moet rechts er toe brengen, met deze regeering te meer voor het tot stand komen der sociale verzekeringswetten mee te werken. Of de Rechterzijde in de Kamers bereidt zal zijn dit Kabinet te steunen. Daarop antwoordt spr. volmondig ja. De coalitie in het Parlement zal bijeenblijven, ook al komen er van tijd tot. tijd enkele punten van verschil. Spr, betreurt hier ééne zaak, waarover in de Tweede Kamer is gesproken en waarover de Minister zich gisteren ook in de Eerste Kamer heeft uitgelatende openbare leeszalen. Hij betreurt 't, dat die door deze regeering zijn voorgesteld en dat het ont werp niet tijdig is teruggenomen. Spr. stelt in 't licht, dat ook deze zaak ons niet van houding zal doen veranderen, daar wij niets te wachten hebben van de Linkerzijde die met een spotlach de aanneming van liet voorstel heeft begroet. In In tegendeel moeten wij trachten de wet zoo goed mogelijk te maken, daar de Minister zich bereid heeft verklaard, ook katholieke leeszalen te sub sidieeren. Ook van de minder aangename ver houding tusschen de beide leiders der coalitie, dr. Kuyper en mr. Lohman, gewaagt sprmaar men moet die niet overschatten beiden zijn te veel christelijke staatslieden om niet te beseffen dat zij boven hunne persoonlijke meening de belangen der christelijke partijen, die ze voorstaan, moeten, dienen. In ons volk moet het besef levendig zijn, dat het begrip christelijke partijen en christelijke politiek voor alles moet overheerscheri, al gebeurt er ook iets in de Kamers dat alle leden dier par tijen niet op de zelfde lijn doet gaan. Daartoe moet volgens de begrippen van een goede, ware democratie op de kiezers worden ingewerkt. Over de vraag in welke richting zal gestuurd worden, doen werkelijk uitspraak, niet de regeering of de leiders, maar de kiezers-zelven. Niet de kiesver- eenigingen, maar elke kiezer persoonlijk doet over die vraag uitspraak en moet zich dus zijne buiten gewoon groote verantwoordelijkheid bewust zijn. Maar daartoe moet het volk ontwikkeld worden, wijl 't niet geacht kan worden uit zich-zelf over verschillende vragen van staatkundigen aard uit spraak te doen. In dit verband stelt spr. in 't licht dat men zich dikwijls verbaast over de lichtzinnigheid waarmee over dergelijke vragen uitspraak wordt gedaan Zoo bijv. over de kwestie van de 40 mil- lioen voor de kustverdediging, terwijl men niet eens weet over hoeveel jaren die millioenen loopen, dat zij zich overeen tijdvak van 22 jaar uitstrek ken. Intuschen is men van links reeds bezig de leuze voor 1913, met 't oog op die gevraagde 40 millioen, voor te bereiden, Aan het eind zijner rede zet spr. uiteen, dat voor alles gaat de erkenning van het christelijk beginsel dat God zijn wil doet kennen ook in het openbare leven. Daarom moeten allen zich be ijveren kiezer te worden en te blijven, bijzonder ook daarom dat wij hier niet de treurige toestan den beleven, waaronder men in Frankrijk en Portugal gebukt wordt. Ieder moet dus trachten kiezer te worden en die dit willens en wetens niet doet, maakt zich aan een onverantwoordelijk ver zuim schuldig. Zou men willen beweren, dat 't hier niet zoo'n vaart zou loopen, dan wijst spr. op den feilen anti-clericalen geest, die ook hier heerscht, hoe men 1| dag lang in de Kamer den Minister van Marine openlijk, publiek heelt gehoond en bespot, omdat hij opkwam voor de godsdienstige belangen der schepelingen en een orthodox pre dikant in bescherming nam. In dit verband wekte spr. zijn hoorderen op, zich niet alleen te beijveren kiezer te zijn, maai- ook allen een ka tholiek blad te lezen, opdat zij omtrent de han gende k-wegtiën in kAthaUaken zin zouden warden voorgelicht. Ten slotte stelde spr. in't licht dat 't van de christelijke kiezers zal afhangen of deze, regee ring haar program zal afwerken, na 1913 de christelijke politiek zal worden voortgezet. In 1913 zal men weer trachten de kiezers te vangen door liet argument van een andere partijgroe- peering eene schakeering in vooruitstrevenden en conservatieven. Maar wij weten dat 't van links nergens anders om te doen is dan om eene ver breking der coalitie en daarom blijven wij met kracht die andere groepeering afwijzen en de coalitie steunen. Spr stelt hierbij in 't licht dat nog laatst bij de behandeling der Waterstaats- begrooting is gebleken, hoezeer de vroegere re geering bij de spoorwegaangelegenheden stond onder den invloed der S. D. A. P. en dat dit bij een hernieuwd optreden van een linksch kabinet nog meer het geval zou zijn. Eindigend, wekt spr. allen op, niet alleen kiezers, maar ook lid der katholieke kiesvereeniging te worden en die zooveel mogelijk financieel te steunen. Daarmee zullen zij niet alleen de alge meene, maar ook hunne persoonlijke belangen dienen, wijl beiden elkaar in de hand werken. Ook spoort hij allen aan te leven een echt gods dienstig, werkelijk katholiek leven, om dat door eene wisselwerking het openbaar leven steeds den invloed van het bijzonder leven onderwindt. Niet een kern van personen, maar allen zonder uit zondering moeten er toe meewerken het open baar, staatkundig leven in de goede richting te leiden in het belang van hun-zelven, den God dien zij liefhebben en het Vaderland, dat hun dierbaar is. Toen het krachtig applaus dat deze forsche, kernachtige rede als bezegelde, was verstomd, nam de Voorzitter weer het woord. Uit naam van allen, liet bestuur en hem-zeiven bracht de heer Nolet den gevierden spreker dank voor zijn glas heldere uiteenzetting van de politieke constellatie, waarvan hij hoopte, dat zij als aanloop voor de opwekking het kiezerschap machtig te worden, grooten invloed zou hebben uitgeoefend. Den ge- achten spreker dankend voor de moeite die hij zich had gegeven, hoopte hij, dat na 15 Februari de kiezerslijsten zoo volmaakt zouden zijn, als zij naar menschenwerk zijn kunnen. Bij den har- telijken dank van allen, riep voorz. ten slotte baron van Wijnbergen een hartelijk »tot weer ziens" toe. Daarna deelde voorz. nog mede, dat morgen (Vrijdag) 's avonds 8 ure een algemeene verga dering van leden der kiesvereeniging zou plaats hebben ter voorloopige bespreking van de eerst volgende tusschentijdsverkiezing voor den gemeen teraad en deelde hij de uren mee waarop de Pro- paganda-club der kiesvereeniging op Zondag, Maan dag en Dinsdag in Bondsgebouw, Auroraschool, Overschiesche straat, en Zustersschool, Dwars straat, zal zitting houden om inlichtingen over het kiesrecht te geven, ten slotte de vergadering sluitend, zooals zij geopend was, met den chris telijken groet. R. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezers, leden van de R. K1 Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde" aan de belangwekkende algemeene vergadering, welke heden-avond acht ure, in het Bondsgebouw wordt gehouden. Groot Kinderfeest. Van wege de afd. Schiedam van den Ned. R- K. Volksbond zal op Woensdag 15 en Donderdag 16 Februari, telkens van 6 tot 8 uur 's svonds, 'n het Bondsgebouw een groot kinderfeest worden gegeven, uitsluitend voor de kinderen van Bonds leden en Donateurs. Gister-middag is de 13-jarige C. van der Veen, wonende Groenelaan 7, in de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden. De jongen had eene verwonding aan den rech terkant van het hoofd, die hij verklaarde bekomen te hebben, doordat hij in een gevecht met een anderen jongen met een riem tegen het hoofd werd geslagen. Heden-morgen 10 ure is de spoe- linghaler J. Bak, wonende Kethelpolder, door de gladheid van zijn schouw in de Schie gevallen- De man wist zich zelf te redden en ging zich daarna in eene nabij gelegen branderij van droge kleeren voorzien. UIT ROTTERDAM. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot vice- president der arrondissements-rechtbank te Rot terdam mr. L. E. Visser, doctor in de staatswe tenschap, thans rechter in gemeld college. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 10 Febr. 8 u. Bondsgebouw. Vergadering R. K. Kiesvereen. Woensdag 15 Feb. 8 u. Musis Sacrum. Lezing tar. Lieitaert Peer bol te over het ontwerp- Armenwet. 1 Speelclubs. Zooals men weet, is de over heid onlangs in haar optreden tegen de speelclub8 te 's-Gravenhage in hooger beroep in het gelijk gesteld, en zijn, naar aanleiding daarvan al dez0 clubs gesloten. Opmerking verdient, dat sinsdief* de club in de Ruyschstraat te Amsterdam veel meer bezoek heeft, en dat zich thans bij de Haagsche clubs een neiging openbaart, om hu'1 affaires naar de hoofdstad te verplaatsen. Naar de »Tel." verneemt, doet bv. te Spof'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2