Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Lord Crewe, den minister van Indië. Met grpote 7.0rg werd zijn vrouw, die d'ne dagen geleden haar echtgenoot een zoon en daarmede een erf genaam van titel en goed had geschonken, met de 'zuigeling uit het brandende huis haar het huis van haar vader, Lord Rosebery, overgebracht. Vele' kostbare schilderijen werden gered. Het huis, dat uit het begin der 18de eeuw stand, is groo- tendeels overeind gebleven, maar de brand heeft schromelijke verwoesting aangericht. In Wiisteniberg zal. men de ambtenaarsbe- zoldiging'on verhoogen uit de opbrengst van een hoogere belasting op titels en waardigheden. Vol gens het voorstel van de rCgeering, zal vergun ning 'tot naamsverandering voortaan, in plaats van 5 tot '20 mk., 300 tot 3000 mk. kosten. Voor ,;standsverhoogingèn" op verzoek wordt, het vol gende tarief voorgesteld: de prinsentito] zal voor taan. 40,000, in plaats van 20,000 mk. kosten, do graventitel '20,000 in plaats van 10,000 mk., do baronnetitel 10,000 in plaats van 6000 mk., de gewone adellijke 'titel 0000 in plaats van 4000 mk. Ook voor do vergunning' tot het aan nemen van niet niet-Wurtembergscho ordetceke- nen is het zegelrecht verhoogd. In Pruisen is een dergelijke verboog!ng al an derhalf jaar geleden ingevoerd. De Duitsche landbouw- afdeeling te Brussel en niet de machineafdeeling, zooals aanvankelijk was medegedeeld, is ingestort. Een persoon is gedood, drie personen zijn gewond. EERSTE KAMER. Zitting van Zaterdag 11 Febr. Aan de orde zijn de ontwerpen van wet tot uitbreiding van het staatsmijnveld, waarover de heer De Marez O yens het woord voert. Na eenige geschiedkundige beschouwingen pro testeert hij tegen het streven, orn, als er exploi tabele mijnen worden gevonden, die bij het staats mijnveld te trekken. Het schijnt, dat men tot staatsmonopolie wil komen. Wordt dit ontwerp aangenomen, dan geeft de Kamer daarmee den minister eene aanwijzing met annexeeren voort te gaan. Spr. waarschuwt daartegen. Ook de heer d'A umale van II arden- fa r o e k waarschuwt tegen staatsexploitatie als einddoel. De heer L e 1 y betoogt, dat reeds in 1901 het voornemen bestond, het staatsnaijngebied te ver ruimen. Overigens, hier gaat het nu niet zoo zeer om het beginsel van uitbreiding van het, staatsmijnveld. De beginselvraag staat buiten dit ontwerp, dat alleen ten doèl heeft eene rationeel© afronding van het staatsmijnveld. De heer H a v e 1 a a r steunt het betoog van den heer Oyens Aanneming van het ontwerp zal zijn eene aanmoediging tot uitbreiding van staatsexploitatie. De minister van landbouw, n ij- verheid en handel (de heer Talma) ont kent, dat deze ontwerpen iets met het beginsel van staatsexploitatie te maken hebben. Het is overneming van een veld, waar kool is aange boord, en dat vlak naast het staatsmijnveld ligt. De minister verdedigt verder den aankoopsprijs, en betoogt, dat die niet te hoog is, gelijk de heer Oyens meende. Hierna komen de ontwerpen in stemming. Het eene wordt aangenomen met 21 tegen 8 stemmen, het andere zonder hoofdelijke stemming. Vervolgens is aan de orde de begrooting van het departement van landbouw, nijverheid en handel. De heer Mich ie 1$ van Kessenich bepleit uitbreiding van het aantal land- en tuin- bouwleeraren. De bezoldigiging der leeraren is veel te laag. Er dreigt groot gebrek aan leeraren. Verder dringt spr. aan op regeling van de positie der zuiveleouculenten. Hij vraagt inlichting om trent den uitvoer van Cheshire-kaas naar En"-e- land. De heer Dojes juicht de benoeming van den nieuwen directeur generaal van den landbouw toe. Hij bepleit beter salariaering van de land- bouwleeraars, en dringt aan op oprichting van een landbouwhóogeschool. Hij is echter tegen de vestiging van de school te Utrecht. De minister van landbouw, nij verheid en handel erkent de noodzake lijkheid van uitbreiding van het aantal landbouw- leeraren. Hij betwist de wenschelijkheid van een uni forme regeling voor de zuivelconsulenten. Op dit oogenblik heeft de minister geen maat regelen genomen, om uitvoer naar Engeland van Cheshire kaas, welke niet gemerkt is met »Hol- landsch product", te verbieden. Het is nu nog niet te zeggen, of dit later noodig zal zijn. Thans worden door hem daarover geen onderhandelingen gevoerd. De minister heeft iemand gevonden die de wer king zal onderzoeken van de onderlinge land- bouwonge vallen verzekering, en hij zal daarna spoedig komen met een ontwerp tot uitbreiding van de ongevallenverzekering tot den landbouw. De heer Bosch van Drakensteyn verdedigt het aanbod van Utrecht voor de vesti ging van de landbouw-hoogeschool. De begrooting wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling der begrooting van S u r i- n a m e brak de heer Van Waterschoot v. d. Gracht eens lans voor beterere bezoldi ging van de R. K. geestelijken in Suriname, wier toestand onhoudbaar is. Ook voor het katholieke onderwijs wordt niet genoeg gedaan. Spreker besprak nog kortelijk het conflict tus- schen den chef van het Militair Hospitaal te Pa ramaribo en de Eerste-Overste der verpleegsters, waarbij, volgens spr. het gelijk aan de zijde van laatsbedoelde is. De heer L e 1 y deed alsnog een beroep op den minister van Koloniën om de bacovenkwestie nog te trachten tot een bevredigende oplossing te brengen en hoopte dat de minister zou kunnen bevestigen het dagblad-bericht, dat de United Trust Company alsnog bereid zou zijn voort te gaan met de cnltuur en daarvoor voorschot te geven, indien de Congo-variteit bestand blijkt tegen ziekte. De Minister erkende de noodzakelijkheid van betere bezoldiging van de R. K. geestelijken. Hij kon er eckter dit jaar nog niet toe overgaan, maar hij heeft het vaste voernemen tot vermeer dering over te gaan. De minister betreurde het conflict in het Mil. Hospitaal, dat ontstaan is door het gemis van een duidelijke omschrijving van ieders bevoegdheid. De minister, hoopte echter dat de zaak nog wel in orde te brengen is door inrichting van aparte zalen voor verpleging door R. K. zusters in het Hospitaal. Dit acht de minister beter dan het stichten van een afzonderlijk R.-K. hospitaal in Suriname, aan subsidieering waarvan toch niet te denken valt. Ten aanzien van de bacovencultuur was den minister ook bekend, doch uit een aan derden gelicht telegram, het voornemen van de United Trust Company. De minister, wees er op, al heeft thans directe steun van den Staat aan die cultuur opgehouden, indirecte steun van den Staat aan de planters geenszins uitgesloten is. En de minister heeft hoop dat die planters in Suri name thans de handen zullen ineenslaan, om de cultuur staande te houden. Door kwijtschelding van de schuld der voorgeschoten gelden, zou de inrecte steun, waarop spreker doelde, kunnen worden verleend. De begrooting van Suriname zoowel als die van Curasao werden zonder stemming goedgekeurd. Ook Hoofdstuk Koloniën. Op het einde der zitting vroeg de heer Sweerts de Landas den minister van Ko loniën eenige inlichtingen omtrent het gebeurde, in den laatsten tijd, te Billiton en in Riouw. Wat het eerste betreft zette de Minister uiteen dat het hier gold geen opstand tegen het Nederlandsche gezag maar een onderling geschil tuschen Chineesche stammen. Intusschen kan ver wacht worden dat de gezonden troepen verder de orden zullen weten te herstellen. Wat betreft Riouw deelde de minister o.a. nog mede, dat reeds onder bewind van gouv.-gene- raai Rooseboom contractbreuk van de zijde der inlanders had plaats gehad dat zich een party had gevormd onder de Rijksgenooten, waarbij de troonopvolger zich had aangesloten herziening van het politiek contract niet achterwege kon blijven dat de gisting onder de Rijksgrooten toenam en dat eindelijk aan onze lankmoedigheid tegenover het zelfbestuur een einde moest gemaakt worden, toen zelf de Resident en onze vlag beleedigd werden. Door een kleine troepenmacht werd de ont zetting uit de bestuursmacht aan den sultan aan- zegd. Alles is daarbij rustig afgeloopen. De mi nister deelde ten slotte mede, heden bericht te hebben ontvangen, dat de rijkssieraden enz. zijn ingeleverd. De heer S w e e r ts dankte voor de inlichtingen waarna de vergadering tot nadere bijeenroeping werd gescheiden. Prov. Statenverkiezing. ZUID-HOLLAND. In de Prov. Staten van Zuid- Holland, district Rotterdam V, ontstaat een vaca ture door het trek van den heer Jhr. Mr. C. G. A. van Ascli van Wijck (Chr.-Hist.), gewezen griffier bij het 3de kantongerecht te Rotterdam, naar Groningen als griffier bij het kantongerecht aldaar. De heer Van Asch van Wijck, die voor het district Rotterdam V. zitting heeft, werd gekozen in 1907 en zou dus tot 1913 zitting) hebben gehad. (»Rott.") Pensioen voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren. De gemeente Zaandam heeft reeds eenige jaren lang een pensioenregeling voor gemeente-ambte naren, hun weduwen en weezen. Voor de laatsten betalen de ambtenaren een zeker percentage van hun salaris, naar wij meenen 5 procent. Voor hun eigen pensioen dragen zij niets bij. Op grond, dat het pensioenfonds voor Weduwen en weezen tamelijk kapitaalkrachtig is geworden, vroeg de afdeeling Zaanstreek van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren een hoogere uitkeering aan de weduwen en een vermindering van de bijdragen. Op dit verzoek adviseeren B. en W. afwijzend te beschikken, omdat, naar hunne meening de gemeente Zaandam haar moreele plichten ten opzichte der pensionneering op voldoende wijze vervult en een rijksregeling eiken dag tegemoet gezien kan worden. Afzetting van den sultan van Liugga-Riouw. Nopens de ten aanzien van den sultan van Linga Riouw en onderhoorigheden en den Teng- koe Besar van dat landschap genomen maatrege len heeft de gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië nader geseind, dat na aankomst der oor logsschepen te Tandjong Pinang, aan genoemde inlandsche grooten van hunne ontzetting uit hunne waardigheid mededeeling is gedaan Alle rijks sieraden zij ingeleverd. De rust is niet gestoord. Mr. H. Smeenge. Op den 2en April e.k. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer mr. H. Smeenge voor de eerste maal gekozen werd tot lid van de Tweede Kamer en wel in herstemming destijds met den heer mr. P. I. G. van Diggelen. Togen het kustfonds. Het adres tegen het kustfonds, waartoe mr. W. Elink Schuurman en dr. C. te Lintum, gesteund door een comité, den stoot hebben gegeven, is bij de Tweede Kamer ingediend, voorzien van 1879 handteekeningen uit verschillende plaatsen des lands. verzocht niét aan te némen het regeeringsvoor- stel oim Nederland Ie doen toetreden tol de Ber- ner Conventie. Verder hebben gisteren 46 boekhandelaren, boekdrukkers en uitgevers uit Sneek, Bolsward, Ha Hingen en Franeker een adres met gelijk ver zoek aan de Tweede Kamer gezonden. (I, Cd.) Jachtwet. Te Woorseloo hebben afgevaardigden uit de' verschillende 'plaatsen in de kiesdistricten En schedé en Almelo een vergadering gehouden ter bespreking van tiet ontwerp-Jachtwet. Er zal sa menwerking 'gezocht worden füsschen de grond eigenaren van een g'root deel der provincie Over- ijsel iom te trachten, dat door de in uitzicht, gestelde herziening van de Jachtwet geen inbreuk worde gemaakt op het eigendomsrecht en bet bezit dcir gronden. Een bestuur zal hot ontwerp be- studeeren en voorstellen doen voor een volgende vergadering. Mr. Jansnia van der Ploeg f. Naar onze correspondent te Berlijn seint, is gis ter morgein aldaar overleden mr. Jansma van der Pioeg, directeur detr kanselarij van het Ne derlandsche gezantschap. (N. R. Crt.) Berner Conventie. Nagenoeg alle hoek- en papierhandelaren en drukkers te Leeuwarden hebben gisteren aan d'e Tweede Kamer een adres gezonden waarin wordt Christ.-Hist. Unie. Op de jaarvergadering, te 's-Gravenhage gehou den, werd een voorstel van den heer C. E. van Koetsveld verworpen, dat bedoelde over te gaan tot publicatie van de organisatie en de adressen der aangesioten vereenigiingen. Het hoofdbestuur verklaarde zich bereid aan Iedere provinciale organisatie1, die opgaven te ver strekken, doch zij mogen die alleen gebruiken voor de organisatie in hun kring. Het voorstel van het hoofdbestuur werd aangenomen tact 61 22 stemmen. Gisteren werd het onderwerp: de algemeene politieke toestand, op verzoek van liet hoofd bestuur ingelftid door Ar. G. H. Wagenaar, van Rotterdam. Blijkens het verslag in de „Ned." herinnerde 'deze aan de bij velen bestaande onze kerheid over het antwoord op de vraag of wij goed doen met den bestaanden toestand, die der coalitie, te bestendigen, terwijl de ontevreden heid schijnt toe te nemen over wat men acht te zijn de onvruchtbaarheid van de coalitie-re geering, al doet. ook do kleine a.-r. pers vooral herhaaldelijk pogingen om de onwrikbare vast heid der coalitie aan te toonen. Moeten wij zoo vraagt spr. die bezwaren niet onder de oogen zien, vooral waar zij de samenwerking met Roime gelden? Moet een sa menwerking met de ultramontaanscbc groepen worden bestendigd Moet er niet méér op worden aangedrongen dat de Hervormde Kerk haar his torische plaats komt in te nemen? Predikanten van orthodoxen huize hebben we booren roepen Hoe lang nog? Ook hebben vooraanstaande man nen onder ons bezwaar, om nog langer do ver antwoordelijkheid te dragen. Spr. deelde mede, dat te dezen opzichte alle leden van hel hoofdbestuur overtuigd zijn, dat aan de coalitie ernstige bezwaren kleven; dat zij een tijdelijk karakter draagt; dat er mét de uiterste behoedzaamheid moet worden te werk gegaan. Maar er wordt verschillend gedacht over de nadeelen der coalitie, verschillend ook over de vraag of de christ.-hist. de gevolgen van een breuk oip zich zouden moeten nemen. Het verschil loopt feitelijk over een punt van tactiek. Men meent te moeten doen aan een zg. real-politiek waarbij uit twee kwaden het kleinste moiet worden gekozen. Spr. stelt voor zich de vraag zóóMoeten we voortgaan een smaldeel te vormen in 'de politieke coalitie, nu de meerderheid van do christ.-hist. afhankelijk is echter zonder dat zij de leiding hebben, of moeten we, zonder coalitie, enkel onze christ. beginselen stellen als Schibboleth in den politieken strijd? Spr. meent het laatste, maar do groote meer derheid van het LI. B. deelt zijn gevoelen niet. Uit het diebat stippen wij aan, dat ds. van Hoo. genhuyze de coalitie anti-nationaal noemde. Zij werkt mee aan de ontkerstening der openbare instellingen en graaft een breede klove in het volk. De coalitie is bewijs van ongeloof en van vrees: wij durven 't niet wagen met God alleen. De heer Lobman legde er den nadruk op, dat de christ.-hist. in de coalitie staan als zelfstan dige partij en dus geoordeeld moeten worden naar wat zij als partij doen. Hij verklaarde, dat er g,een enkel feit is, waaruit blijkt, dat de onaf hankelijkheid niet is bewaard. Het verslag in de „Ned." geeft nog niet het slot der besprekingen.' Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht indenmorgen van 13Februari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 782.0 te Rige. Laagste barometerstand 730.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidelijken, tot zuidoostelijken wind, meest nevelig of geen neerslag temperatuur om het vriespunt. G. i s t e r-a v o n d is door de poli tji e aangehouden A K., gesignaleerd voor 7 dagen gevangenisstraf, 7 dagen hechtenis, f5.boete, subs. 3 dagen hechtenis, en die bovendien nog een maand gevangenisstraf te goed had. Hij is heden-morgen ter beschikking van de justitie te Rotterdam gesteld. Giste r-a vond zijn door de politie aangehouden twee mannen en twee vrouwen, die 'tden voorbijgangers lastig maakten door hun hunne koopwaar op te dringen. Deze personen werden naar huiten de gemeente geleid. Giste r-a vond is de politie in twee herbergen te hulp moeten komen om lastige be zoekers te verwijderen. DIT ROTTERDAM. De burgemeester onzer gemeente, mr. A. R- Zimmerman, vertrok gister uit de stad, voor een dag of tien, die hij in Zwitserland en Italië denkt door te brengen. Rotterdam en Hoek van Holland. Zaterdagavond vergaderde de commissie uit de ingezetenen van Rotterdam ter behandeling van het wetsontwerp tot vereeniging van den Hoek van Holland met Rotterdam. Uit het rapport over het sectieonderzoek was reeds gebleken, dat enkele leden tegen het voor stel gekant waren. Na breedvoerige discussie werd in stemming gebracht de conclusie van B. en W., dat er voor Botterdam reden bestaat, orn het denkbeeld van veree liging van den Hoek van Holland met Rot terdam aan het hooger bestuur in nadere over weging te geven." Dit voorstel werd aangenomen met 20 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren v. Ravestein, Plate en Kiewit- Daarna werden de artikelen van het wetsont werp aan de orde gesteld en goedgekeurd. Mijnheer de Redacteur. Zoudt gij zoo vriendelijk willen zijn aan het volgende plaats te willen verleenen Er schijnt nog al wat werkloosheid te zijn, althans er werden sedert 1 Febr. j.l. 32 personen, die zich om werk by ons bureau aanmeldden, naar de gemeentelijke arbeidsbeurs verwezen. Daaronder zijn er, die onderstand verdienen en ook die onderstand erlangen, om niet tot armoede te vervallende kerkelijke liefdadigheid kan hier een veld van nuttige werkzaamheid vinden. Er zijn echter ook lieden onder, die schijnbaar hun tijd meer besteden om onderstand te beko men, dan naar werk te zoeken, die allerwege vragen of kinderen laten bedelen omtrent wie onophoudelijk inlichtingen worden gevraagd bij ons informatie-bureau. Zoo is er een gezin, dat eerst sedert eenige weken hier woont en hier is neergestreken zonder eenig inzicht op werk. Voor hulp van eenig kerkelijk armbestuur komt het minder in aanmerking en dus is het aange wezen op het Burgerlijk Armbestuur en de par ticuliere liefdadigheid. Als deze laatste zich wat mild betoond, wut telkens blijkt meer het geval te zijn, naarmate het nut der gift meer twijfel achtig is, zullen er voor deze menschen weinig prikkels zijn om elders werk te gaan zoeken en zal deze gemeente lang kunnen onderhouden - zij het dan ook schamel- een gezin, waarvan moeder en vader nog vrij jeugdig en valiede zijn, en dat tevens zal dienen om de roem naar buiten te vestigen, dat bet voor zulke werkloozen hier nog zoo kwaad niet is. Het zal dus verstandig zijn in zulke gevallen, de zorg over te laten aan het Burgerlijk Armbe stuur, dat in de wettelijke bepalingen een gewensehte beperking vindt voor zijn bemoeiingen- Maar er zijn gevallen van nog bedenkelijker aard. Zoo is er een gezin, dat zich inet verschillenden naam noemt, dien van den man of van den inwo- nenden kostganger, waar de kinderen uit bedelen worden gestuurd, waar misbruik van sterken drank wordt gemaakt, waar gevochten wordt en de vloek regeertwaar opgebedeld brood, dat niet naar den zin is, wordt weggeworpen, waar de toekomst der kinderen op 'tspel wordt gezet, dooi' 't wangedrag der ouders en... waar man en z g- kostganger zich opgeven als werkloozen, onderstand vragen en van de particuliere liefdadigheid deze ook verkrijgen. Hier wordt o.i. de gift misdadig, hier stijft zij ouderen in 't kwaad en voedt kinderen op in 't verkeerde. Ook hier kan veilig de armenzorg worden over gelaten aan het Burg. Armbestuur, dat haar be perken zal tot politie-zorg 1 Maar hoe moet ik dan handelen, zal men vra gen, hoe weet ik dan of 't gewenscht is te geven of noodig is mij te onthouden Wij antwoorden: wendt u tot onze Vereeniging om inlichtingen, wie gij ook zijtparticulier, lid der Vereeniging of nog'geen lid der Vereeniging armbezoeker in uw functie of instelling van wel dadigheid, ons informatie-bureau staat voor u klaarzonder aanmatiging teilloos te zijn en bereid elke juiste gebleken terechtwijzing te aanvaarden. Het Bestuur der Vereeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij. Bureau Korte Ilaven 10. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 15 Feb. 8 u. Musis Sacrum. LezinS Imr. Lietaert Peerholta over het ontwei"P* Armenwet l (Buiten veraniwuuiueiykneiu der Kedactiej. van ingezunden stukken ook al wordenz#niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2