Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Het fort te Vlissingen. Reittèr seint uit Londen d.d. 16 Febr. Burggraaf Wolmer (unionist) richtte het verzoek tot minister Gfrey, of hij een verklaring wilde afleggen omtrent het oordeel van de Britsche re geering aangaande het voorstel tot versterking van Vlissingen eri of hij wilde mededeelen, of de bestaande verdragen Engeland het recht tot tusschenkomst in deze zaak toekenden. Minister Grey antwoordde, dat een verklaring van de Britsche regeering naar aanleiding van maatregelen van een vreemde regeering, die haar eigen grenzen wil versterken, niet noodig schijnt. Deze maatregelen waren louter defensief. Indien eenig internationaal verdrag, eenige internationale rechten of verplichtingen bij de maatregelen zouden betrokken worden, zou de kwestie zich leenen tot vriendschappelijke bespre king tusschen de partijen, bij het verdrag betrok ken, voordat één van haar een oordeel kan geven. Reuter seint uit Brussel Volgens de »Peuple" zal den 27sten dezer de socialistische delegatie de afgevaardigden der Ilol- landsche socialisten te Den Haag ontmoeten ter bespreking der Vlissische kwestie. Vacatu re-Rakenkani er. De Haagsche correspondent van de »L. Ct.'' meldt Naar ik verneem, heeft de heer J. Ij. Becking, lid van de algemeene Rekenkamer, aan II. M. de Koningin eervol ontslag gevraagd met ingang van 1 April. 25 jaren Raadslid. Men meldt uit Leiden Heden herdacht prof. mr. S. J. Fockema Andreae het feit, dat hij 25 jaren zitting heeft gehad in den Leidsc hen gemeenteraad. Nieuwe route van de „Zeeland." De Londensche correspondent van de »Tel schrijft De financieele pagina van de »Daily Mail" be helst heden (VVoensdag) het volgende: Het regelen eener verandering, die van groote beteekenis zal zijn voor het mail- en passagiers vervoer tusschen Engeland en het continent, via Holland is in een ver stadium gekomen. Het is de bedoeling, in enkele maanden de Engelsche afvaart naar en de aankomst van Vlissingen te verplaatsen van Queens borough naar Folkestone. Dat zal de Vlissingsche route eeu belangrijk voor deel geven, boven de Great Eastern route via den Hoek. Wij gelooven, dat met het oog op deze verandering de Duitsche spoorwegen reeds maat regelen nemen om sommige hunner voornaamste treinen te verbinden met Vlissingen in plaats van met den Hoek van Holland. De reis van Londen naar Berlijn zal daardoor ongeveer drie uren ver- Kort Kunnen worden. »Deze verandering geeft de South-Eastern and Chatam railway, in meerdere opzichten een be langrijk voordeel. In de eerste plaats zal zij vastelandsvervoer van dë Great Easternroute tot de nieuwe route aantrekken. Zij zal tevens een langere spoorreis geven, aangezien Folkestone on geveer 24 Eng. mijlen verder van Londen is dan Queensborough. Een verdere attractie voor de nieuwe route is het plan, een corridortrein van Londen naar 1 olkestone te laten loopen, gelijk de Great Eastern reeds van Londen naar Harwich heeft. De Vlissingsche route heeft in den laat- sten tijd groote vorderingen gemaakt tot ver meerdering van vervser, deels ten koste van den Hoek van Hollandroute. En deze nieuwe regeling schijnt dat waarschijnlijk te zullen aandikken." Tot zoover de mededeelingen van de Daily Mail," die niet geheel juist zijn. Ik heb daarover vandaag hier eenige informaties ingewonnen. En nu kan ik mededeelen, dat de veranderde route van Fol kestone naar Vlissingen en omgekeerd reeds werd vastgesteld en met 1 Mei in werking komt. Doch zij geldt alleen voor den nachtdienst der maatschappij uZeelandVoor de dagbooten zal Queensborough plaats van aankomst en vertrek in Engeland blij ven. Op een kaart kan men zien, dat de nieuwe zeeroute korter is dan de oude. Die zeereis zal 4 uren en 50 minuten duren. Daarover zal ieder een, die liefst zoo gouw mogelijk over het ruime sop gaat, zich verheugen. Het vorvoer van en naar Duitschland zal er veel door winnen. De nieuwe route verkort de reis tusschen Londen en Hamburg met 2| uur en van hier naar Berlijn bijna twee uur. De nieuwe dienstregeling is, naar mij werd gezegd, nog niet compleet. Ongetwijfeld zal zij een grooter voordeel geven aan onze maat schappij nZeeland", wier vervoer in de laatste jaren al schitterend vooruit ging, mede door haar keurige en snelvarende nieuwe booten van den nachtdienst. Ik kan hieraan nog toevoegen, dat de haven van Folkestone gunstiger is gelegen dan die van Dover. Wanneer er in het Engelsche kanaal een hevige storm woedt, kunnen de Fransche en Belgische mailbooten in de laatste haven soms niet regelrecht binuenloopen. Te Folkestone echter wel. Het historische kanon Gisterenochtend is te Brielle het kanon uit de barkas gelicht en naar de Torpedowerf gebracht, waar het voorloopig zal blijven, tot er een nadere bestemming aan gegeven zal worden. Vliegende winkels. Hoewel het officieele rapport omtrent het dooi de Kamer begonnen onderzoek, betreffende het nadeel, veroorzaakt door de z.g. dryvende en vliegende winkels, nog niet kon worden uitge bracht, werden door den secretaris van de Kamer van Koophandel te Hoorn dienaangaande in de zitting van Woensdagavond eenige mededeelingen gedaan. Ingekomen waren de antwoorden van 31 Ka mers van Koophandel in Nederland. Daaruit blijkt, dat men in de verschillende deelen des lands met belangstelling het resultaat van het onderzoek tegemoet ziet, omdat men in vele gemeenten, evenals in Hoorn, den last en het nadeel, vooral door de vliegende winkels veroorzaakt vindt. Daar aan de bestrijding veel moeilijkheden zijn verbonden, vooral met het oog op art. 147 laat ste lid van de Grondwet en art. 237 der Ge meentewet, achten meerdere Kamers, evenals die te Hoorn, een tusschenkomst van den rijkswet gever in deze hoogst wenschelijk. De Hoornsche Kamer van Koophandel wacht slechts op de antwoorden der overige Kamers, om haar rapport uit te brengen en daarna haar onder zoek voort te zetten. Krupp niet in Holland. Wij hebben in ons vorige nummer een bericht uit de nEcho de Paris" opgenomen, meldende, dat de firma Krupp een filiaal zal openen aan den Hoek van Holland. »Het Vaderland,dat evenmin als wij, het be richt kon gelooven, deelt thans mede, dat ter plaatse, waar zulks bekend moest zyn,_dit bericht volstrekt wordt tegengesproken. Wanneer in de laatste maanden in den omtrek van den Hoek een vreemdeling gezien wordt, brengt men dit in verband met allerlei fantastische plannen. Een dier plannen geeft nu het Parijsche blad als reeds vaststaand, maar meer waarschijnlijk is, dat met het oog op de grensuitbreiding van Rotterdam bouwspeculanten hopen een goeden slag tekunnen slaan, hetzij voor een misschien aan den Hoek te graven haven, hetzij voor huizenspeculatie. Zoo moet de eigenaar van den Oranjepolder reeds gepolst zijn oker verkoop dezer uitgestrektheid grond, maar de verkoop is nog geen feit, en zeker is, dat Krupp hier geheel buiten staat. Van het alarmeerende Parijsche bericht is geen woord waar. Ziekte verzekerings wet. In de vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Arnhem is aan de orde geweest het rapport van de commissie uit die Kamer, waaraan was opgedragen het adres van de Nederlandsche vereeniging van werkgevers, in zake het ontwerp ziekteverzekeringwet te onder zoeken. De commissie stelde voor, adhaesie aan dat adres te betuigen. De heer Haentjens wilde een zelfstandig adres zenden en daarin o.m. doen uitkomen, dat bij een Rijksinstelling de administratiekosten vermoedelijk veel hooger zullen worden. Hij wees er op, dat de Rijksverzekeringsbank 4 °0 administratiekosten heeft, terwijl de ziekekassen in Zweden, die par ticulier zijn maar onder Rijkstoezicht staan, slechts 12 van haar totalen omzet voor administratie vorderen. Besloten wordt adhaesie te betuigen en op het door den heer Haentjens gezegde, spe ciaal de aandacht te vestigen. LandbouwongerallcH-yerzekering. In de vergadering van 11 Februari j 1. van de Eerste Kamer, deelde Minister Talma mede, dat hij iemand gevonden heeft, die zich bereid heeft verklaard een onderzoek in te stellen naar de werking van de Centrale Landbouw-Onderlinge. Thans kan hieraan worden toegevoegd, dat dit onderzoek zal geschieden door den heer P. Keu- lemans te Amsterdam, inspecteur der agenten van de Rijksverzekeringsbank. Tentoonstelling rervalsclite levensmiddelen. Ter gelegenheid van de ingebruikstelling van het nieuwe gebouw van den Keuringsdienst van eet- eh drinkwaren te 's-Gravenhage, heeft de directeur van dezen tak van dienst een tentoon stelling van vervalschte levensmiddelen georga niseerd. Dankbetuiging. Ten blijke van de ingenomenheid van de Chi- neesche en Arabische ingezetenen in Nederl-Indië met de op 1 Januari jl. in werking getreden nieuwe wijken- en passenregeling, zijn door den gouverneur-generaal menigvuldige betuigingen ontvangen van dankbaarheid en van trouw aan het Nederlandsche gouvernement. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht inden morgen van 17 Februari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 778.6 te Coruna. Laagste barometerstand 730.1 te Hernosand. Verwachting tot den volgenden dag afnemende tot matigen westelijken, later toenemende zuid westelijke wind, toenemende bewolking, latei- wellicht regen, kouder. jn 5 perceelen elk groot 100.000 eerste soort vlakke harde klinkersde levering verdeeld voor perceel 1, binnen 14 dagen na de toewijzing; 2, voor den 15 April 3, voor 1 Juni4, voor 15 Juli en 5, 1 September. Ingekomen waren 16 biljetten Ter Wind Arntz te Nijmegen, perceel I—V a f 15.25Frits van Emden te Babberich, perceel I—V f 15.30; Fa. de Jong en Van Ernst te Nieuwaal, perceel 1—V a f 15.75; G. ,1. Neder- pelt te Schiedam, perceel V f15 75; A. W- Burgers te Weurt, perceel 1—V a f15.85; Erven Jos. ter Windt te Nijmegen, een der perceelen van IV a f 15.85; Jan ter Windt te Nijmegen, perceel I a f 15.90; J. H. Everdingen te Ochten, perceel II en IIIaf 16.Overbetuwsche fabriek te Wageningen, perceel II en III a f 16.—A. A. J. van der Worp te Nijmegen, 3 perceelen a f 16. en 2 perc. a, f 16.25M. J. van Löben Seis te Nijmegen, 2 perceelen a f 16.25 en 2 perceelen a f 16.25 II. Wolf Co. te Amsterdam, perceel IV a f 16.33; Jos. Lalieu te Maastricht, 3 per ceelen a f 16.50; P. J. van Hoeken te Jutfaas, perceel II a f 16.50; A P. Heynen te Arnhem, perceel IV a f16.60; idem, perceel I—V f16.idem, perceel I—V a f 14.80; D. ter Wind te Velp, 1 perceel a f 17.10. De inschrijving werd berekend per levering van 1000 stuks. B. en W. zullen de ingezonden monsters doen beoordeelen per M2 en later de toewijzing doen. Onderwys. Op de voordracht ter benoeming van twee onderwijzeressen (éen aan School F. hoofd de heer B. van Bochove en éen aan School G. hoofd de heer J. van der Hout.) zijn geplaatst I Voor School F, de dames 1. W. A. de Vries te Hooge Zwaluwe, 2. A. H. de Kok te Vlaardin- gen, 3. R. L. Verhoog te Nootdorp. II. Voor School G, de dames 1 A. H. de Kok te \iaardingen, 2. R. L. Verhoog te Nootdorp, 3. G. B. J. Steinman te Rotterdam. Kinderfeesten - Volksbond. Dat het goed inzicht van het bestuur van Schiedams Volksbond om ook de kinderen van de donateurs en de leden in het genot der jaarfeesten te doen deelen waardeering vindt, bewees wel de talrijke schare kinderen, velen veigezeld door verwanten of andere begeleiders, die Woensdag en Donderdag maar vooral den eersten avond de Bondsgehoorzaal vulde. Met opgetogen blik volgden de kleinen de voorstelling van de prach tige tooverlantaarn der eerw. broeders, die weder zoovele en nieuwe fraaie beelden te zien gaf en de vroolijke zangen die zij daarbij deden hooren, bewezen hoezeer dit eigenaardig genot in den smaak viel. Door leden der Dilettantenclub »Alb. Thijm" werden daarna eenige voordrachten gegeven die de opgetogen kleintjes gelegenheid gaven ver schillende populaire wijsjes mede te zingen. Ten slotte was aan het jonge volkje nog een kleine verrassing bereidbeide avonden werden aan de kleine feestgenooten reclame-vliegers uitgereikt; maar den eersten avond moest die uitreiking zeer beperking worden; de aandrang der kinderen er waren er naar schatting wel 1000— was toch zoo groot, dat om de goede orde niet te verstoren, het verder uitreiken der vliegers moest gestaakt worden. De kinderfeesten, die aldus ook de kinderen van donateurs en leden ruimschoots hun deel hebben gegeven, hebben zeker weer den ouder lingen band tusschen leden en donateurs versterkt en zullen gewis in dankbare, aangename herin nering blijven. De vrijzinnig-democratische ver- eeniging sSchiedam" houdt eene algemeene leden vergadering op Maandag 20 Februari a.s. in het Volkshuis. Deze vergadering, waarin ook de perio dieke bestuursverkiezing zal plaats hebben, is hoofdzakelijk belegd ter bespreking van de can- didaatstelling voor den Gemeenteraad, ter ver vulling der vacaturen door het ontslag nemen der heeren De Groot en Van der Schalk ontstaan. D o or den heer Th. de Jongh van Arkel, leeraar aan de H. B. S. en Burger-Avond school alhier, is aan den Gemeenteraad tegen 1 September eervol ontslag aangevraagd. H ede n-m orgen isdoorderijkspoli- tie alhier aangehouden de persoon van J. M., die nog 3 maanden gevangenisstraf had te ondergaan. De man is ter beschikking van de justitie te Rotterdam gesteld. Giste r-a vond is alhier aangebracht de 12-jarige S. de B., wonende te Vlaardin- gen, die door de politie te Amsterdam aldaar zwervende was aangetroffen. De jongen is van hier overgebracht naar Vlaar- dingen om aan zijne ouders te worden weerge geven. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd gister namiddag ten Raadhuize in het openbaar aanbe steed de levering van waalstraatklinkers gedu rende het jaar 1911. De inschrijving werd gehouden DIT DELFT. B. en W. van oordeel, dat het terrein aan het oude Delft, waarop het voormalig Weeshuis der gereformeerden, dat bij raadsbesluit van 1 Dec 1909 werd aangekocht voor f60.000, thans lang genoeg renteloos irf eigendom aan de gemeente verblijft, hebben den raad een aantal stellige vragen voorgelegd, met het doel uit te spreken, of dat terrein zal worden verkocht, dan wel bestemd voor den bouw van een hoogere burger school, waartoe het feitelijk werd aangekocht. Zou de raad dit laatste andermaal uitspreken, dan wijzen B. en W. op andere bijkomstige werken, welke, naar hun oordeel, noodzakelijk mede zouden moeten geschieden, als de afgraving van den vestingwal en wellicht, ter plantse het maken van een straat. De vragen houden verband met het al of niet weer inhuren door het rijk van het gebouw der voormalige Indische Instelling. Ten Raadhuize te Delft heeft eergisteren eene samenkomst plaats gehad van de burgemeesters uit de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, Overschie, Maasland en Schipluiden met dien van Delft. De samenkomst van deze burgemeesters, waar van er enkele vergezeld waren van hun secre tarissen en technici, had plaats ter bespreking van de wenschelijkheiddat door die gemeenten elee" triciteit zal worden betrokken van de nieuwe electrische centrale te Delft, hetzij door de vor ming van een maatschappij, hetzij door recht- stieeksche levering aan die gemeenten. De opgewekte beraadslaging leidde tot het resultaat, dat door Delft tarieven zullen worden gezonden aan de genoemde gemeenten, terwijl verder deze zaak door de burgemeesters met hun colleges en de gemeenteraden zal worden be sproken. DIT ROTTERDAM. Ten gevolge van een telegrafisch bericht uit Berlijn, zijn de 52 Russische landverhuizers, gis ter-middag per stoomschip »Volturno" te Rot terdam aangekomen, niet kunnen vertrekken, daar zij van een gouvernementspas moeten voorzien zijn, en een consulaatspas, uitgereikt zooals vorige malen door den consul-generaal te Amsterdam» niet geldig wordt geacht. Nieuwe onderhande lingen met de Duitsche regeering zullen geopend moeten worden om de Russen, die onder bewa king te Rotterdam blijven, te laten vertrekken naar Oldenzaal-Bentheim. De receptie, die de heer Rijken, ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum als directeur van Gemengd Koor te Rotterdam, gisteren hield, was, volgens de »N. R. Ct.", zeer druk bezocht. Be stuurders en werkende leden der muziekvereeni- gingen, waarvan de jubilaris directeur is, leerlingen, oud-leerlingen en vrienden kwamen den beminden jubilaris complimenteeren, de meesten onder aanbieding van fraaie bloemgeschenken, zoodat de salon van den feestvierende op een heerlijken bloementuin geleek. Onder die bloemstukken waren er van het bestuur van Gemengd Koor, van de leden van de zangvereeniging, van Rotte's Mannenkoor, van de Rotterdamsche Orkestver- eeniging enz. Onder de vele geschenken trok de bijzondere aandacht een fraaie klok, aangeboden door eenige oud-leerlingen. Een stroom van schriftelijke gelukwenschen had de jubilaris bovendien in ontvangst te nemen. Den Heer Wethouder van Openbare werken te Schiedam. Naar aanleiding van uw schrijven van 16 Fe bruari 1911, tevens opgenomen in de beide hier ter stede verschijnende couranten wil ik gaarne ter uwer inlichting meedeelen, dat alleen dan eenige aangelegenheid in onze vergadering voorwerp van bijzondere gedachtenwisseling uit maakt, wanneer een of meer uwer leden der commissie zich met den inhoud of de strekkin-r daarvan in een of ander opzicht niet kan, of niet kunnen vereenigen: Inzake het »Peil" was dit niet het geval. is in onze commissie geen gewoonte, dat, •s zij het inet eenig onderdeel van een voorstel eens, zij daarvan door bijzondere blijken van in stemming uiting geeft. Ten slotte moet mij uit de pen, dat hoeverre ook het recht tot critiek njoge gaan, het oefenen van critiek op een commissie, vóór degelijk onder zoek, en ter plaatse, waar deze zich niet kan verweren, mij in ieder geval onjuist lijkt. Den plaatselijken bladen, die iiw bovengenoemd schryven opnamen, heb ik verzocht ook dit schrij ven te plaatsen. J De voorzitter van de Gezondheids commissie te Schiedam. Hijmans. Schiedam, 16 Februari 1911. Aanvaring. Gisterochtend halfacht voer de »Nieuw Amsterdam" die naar de Maashaven te Rotterdam verhaald werd, tegen het voor de rijkswerf liggend stoomschip sVulcanus" waarvan eenige platen werden ingedrukt. De sloep en de david werden vernield, terwijl van h$t gemeente droogdok een ducdalf werd vernield. Van de sleepbooten sPernis" en sMaassluis", die de »Am- sterdam" sleepten, braken een mast en een pijp af. De sAmsterdam" zelf kreeg geen averij. Het weer in 1910. van het Meteorologisch Aan het jaaroverzicht Instituut is het vol genden ontleend Het jaar 1910 heeft zich gekenmerkt door veel bewolking, gemiddeld over het geheele land waren er slechts 26 heldere dagen tegen 40 nor maal. ioch was te De Bilt het aantal uren met zonneschijn over het algemeen grooter dan ge woonlijk. De temperatuur was meerendeels bóven 'Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst - wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2