Binnenland. BnUenlandseh Nieuws. Verspreide berichten. zijn Verplicht, er voor te zorgen, dat hun kind dia Eerste H. Communie' waardig doet, want zonder hunne bemoeiing zou het natuurlijk aan dien plicht zelfs niet denken; wee den ouders, als door hun verzuim de zonde haar intrede deed in het hart van hun kind, eerder dan do Ver losser; voor het waardig ontvarigen dier eerste II, Communie wordt in de kinderen eenige zij het dan ook nog geringe godsdienstkennis gevorderd; de ouders, hunne natuurlijke opvoe ders, zijn dus verplicht, hun die kennis te ver schaf feu. zoo veel in hun vermogen is allereerst door zelf hen te onderrichten, maar ook, zo> noodig en dat zal wel meestal het geval zijn 4oor hen jn die. kerk. te laten onderrichten en voorbereiden. Wee hunner, als het kind do-ar hun verzuim niet vroeg genoeg kan aanzitten aan het heilig gastmaal', waarop het van God zelf recht kreeg; aan die eerste zoo geringe kennis van den godsdienst heeft het kind met genoeg voor zijn volgend leven; de ouders zijn dus verplicht er voor te zorgen, dat het kind het volledig gods dienstonderricht ontvangt, zooals wij ons ver plicht hebben geacht, voor Ie Schrijven aan onze geestelijkheid het te geven; wee den ouders, als hun kind later zou afwijken van den rechten weg des Hoeren, omdat hot door schuldige na latigheid niet genoegzaam God en Zijne Wet heeft leeren kennen. Zietdaar B. G. in weinige woorden "kort samen gevat, wat gij als uw plicht, uw zwaren plicht moet erkennen en volbrengen; wij koestaren het vaste vertrouwen, dat do ernstige uiteenzetting dier verplichtingen voldoende zal zijn om alle ouders voor dat „wee" te bewaren, of liever nog, dat de liefde voor hunne kinderen, den ouders door God ingeschapen, hen met vreugde alle middelen zal doen aangrijpen, die in hun ver mogen liggen, om die kinderen zoodra, mogelijk het overgroote geluk te doen genieten van Jezus' Omhelzing en door een g!rondig onderricht te maken, dat die kinderen zeiven verlangen om van het levend en levenmakend brood te blijven leven, en dat het hen geheel' hun leven lang zoet blijve smaken. Vooral in den aanstaanden vastehtijd bevelen wij de uiteengezette waarheden en verplichtingen in uwe godvruchtige overdenking aan, en put dan tevens uit de overweging van al hetgeen Onze Verlosser godaan en geleUen heeft voor het heil onzer zielen, de beweegredenen en den moed, om voor geeno moeite terug' te schrikken, waar het geldt uw eigen zieleheil en dat uwer kinderen en bidt den goeden God dat het Lichaam van onzen Heer Jesus Christus uwe en hunne zielen beware ten eeuwigen leven. Verder bevelen wij aan in uw vurige gebeden al uwe geestelijke en wereldlijke overheden: onzen H. Vader den Paus, Hare Majratv-n onze genome woning] n en Haar Koninklijk Huis en ten slotte ook ons, terwijl wij U de verzekering gloven dat ook wij niet ophouden voor U te bidden. En zal dit ons herderlijk schrijven op den Zondag Quinquagesima in alle tot ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen waar over een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, 18 Februari 1911. t AlTGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, M. P. J. Möli.mann. Secretaris. in Arabië te herstellen, dan wachten nieuwe troe belen zoowel in Albanië als Macedonië, zoo zegt toed. De opstand in Albanië, die indertijd met zoo ruw geweld bedwongen is, is slechts schijn baar bedwongen, de torug'gelcherde rust is een rust in ischijn. In werkelijkheid bereidt het volk zich voor op een nie-u'w en krachtig verzet tegen de Turksche heerschappij. In het voorjaar zal de nieuwe opstand uitbreken. Allerwegen worden in stilte die benden gewapend. In den laatsten tijd zijn groote hoeveelheden Wapens over de Mon- tenegrijnsehe grens gesmokkeld. Ook in Macedo nië gist het. De vroegere aanvoerders van ben den, cfie tijdelijk het hoofd in den schoot hadden gelegd, toonen nieuwe teekenen van roerigheid. Er wordt heimelijk tüsschen de verschillende lei ders overleg gepleegd over een gemeenschappelijk vel-dtochtsplan en het zou kunnen gebeuren dat die poppen gelijktijdig in Albanië en Macedonië aan het dansen 'gaan. Mocht dat geschieden voor dat de rast in Arabië is teruggekeerd, dan zou de Turksche regeering' voor een drievoudige taak komen te staan, welke voor hare krachten zeker to zwaar zou zijn. Wat dan zou gebeuren, laat zich niet voorzien. BULGARIJE. De Sobranja nam Zondag de in staat van be schuldigingstelling d,er Stamboulowsche ex-minis ters, uitgezonderd Schisehtoanoff, aan. CHINA. De berichten uit Peking van den 24sten Fe bruari wijzen op een verbetering van den toestand in sommige plaatsen. Dit blijkt uit de volgende cijfers Er zijn 2" pestgevallen met doodelijken afloop geconstateerd te Foetschiatien, 18 te Moek- den, 15 te Chaibin en 1 te Tientsin, Ook schijnt de pestepidemie in de provincie Sjantoeng af te nemen. De Turksche Minister van Marine heeft met de Engelsche scheepbouwfirma Armstrong Vic- kers and bros, een afgesloten voor den bouw van twee pantserschepen van het Dreadnought-type. De schepen zullen een waterverplaatsing van 18500 ton moeten hebben en zullen 36 millioen mk. kosten, buiten de bewapening, waaromtrent nog niets besloten is. Vrijdagavond te vijf uur meldden zich aan de kazerne te Troyes vijf Duitsche deserteurs uit Karlsruhe aan, die dienst wenschten te nemen in het Fransche vreemden-legioen. Zij verklaar den, dat ze gevlucht waren omdat ze niet langer de mishandelingen, waaraan zij van de zijde van hunne superieuren blootstonden, wilden verdragen. Naar „Politiken" uit Berlijn verneemt, heeft dia Dëensche regeering aan de Schichau-werf te Elbing in Duitschland verscheiden torpedobooten besteld. Zij móeten 900 ton melen, turhinema- chinjes van 400 P.K. voeren en bewapend worden nret vier torpedowerpers. Verder worden ze voor zien' van dradelooze telegrafie, die 200 K.M. ver reikt. samenstelling of fabrikaat bij gemis aan vak- kunde. Is aan deze eischcn voldaan, dan kan een vaktoritoonsielling niet anders dan opbouwend voor het vak, dus ook voor den Middenstand, zijn. Mond- en Klauwzeer. De in de Staatscourant van Zaterdag-avond verschijnde benoeming van de adsistent-districts- veeartsen, dr. A. Ten sande Jr. en A. A. Van Mansveld tot buitengewoon districts-veerts is, naar vernomen wordt, geschied teneinde de bestrijding van het, dezer dagen hier te lande uitgebroken, docli gelukkig nog sporadisch voorkomende mond en klauwzeer, zoo snel en zoo krachtig mogelijk te doen geschieden. RUSLAND. Naar de „Matin" uit Sint-Petersburg ver in eemt, heeft de Doema gisteren een dagorder aangenomen ten gunste van de uitwerking van leen wetsvoorstel strekkende tot hét verleenen van de autonomie aan Polen. FRANKRIJK. De ministerraad bijeengekomen heeft besloten dat het kabinet het bepalen zijner houdiüg tegen over de politieke gebeurtenissen uit zal stellen tot Maandag, na de begrafenis van generaal Brun. In politieke kringen zegt men, dat het kabinet- Briand, ook indien het wil aanbijjven, een zeer onzekere positie zal hebben. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Reuter seint uit BoedapestJn de Hongaarsche delegatie verklaarde de minister-president bij de debatten over de begrooting van Marine dat, hoe wel bij Duitschland dankbaar ie voor den steun b\j de annexatie-crisis verleend, men toch op de eerste plaats op eigen kracht en niet op de steun van een bondgenoot moet rekenen. Het is waar, aldus de minister dat wij bondgenootschappen hebben, die wij willen handhaven, maar ook is het waar, dat de politieke toestand thans kalm isniemand kan ons waarborgen, dat dit zoo zal blijven. De versterking van leger en marine is noodig voor onze eigen veiligheid. De minister verklaarde zich tegen het voorstel om met Italië onderhandelingen te beginnen over de beperking der uitgave voor de vloot. TURKIJë. V an verschillende zijden wordt voorspéld dat de Porto moeilijke tijden tegemoet gaat. Als hjet na heel veel moeite gelukt zal zijn de rust AMERIKA. President Tafft heeft het Congres bijeengeroe pen in buitengewone zitting op 4 April ter be handeling van het verdrag met Canada. Senator Balley, leider der democraten, hield gisteren een rede waarin hij mededeelde, dat de democraten voornemens zijn ook een buitengewone zitting van het Congres aan te vragen te verkrijging van vermindering van recht op artikelen van nood zakelijke levensbehoefte. Het jongste nummer der »Acta Apost. Sedis" bevat een Motu proprio van Z. H., waarbij de drie afgevallen Engelsche priesters, A. H. Mathew, II. I. Beale, en A. G. Howarth, geëxcommuniceerd worden. De Russische regeering heeft bevolen in te iy—»;.i jniiHniicu weiKenjKen dienst de studenten die van de colleges zijn uitgesloten tengevolge der schoolstaking. Uit Berlijn wordt aan de Parijsche »Temps" gemeld Het gerucht loopt in diplomatieke, kringen dat het einde der Russisch-Duitsche onderhande lingen aanstaande is. Te Cassagnes in het arrondissement Perpig- nan heeft tijdens een cinematograaf voor stelling gegeven op de eerste verdieping van eene particuliere woning, het toestel vuur gevat. Een paniek ontstond daardoor en verscheidene personen werden omvergeworpen en gekwetst. Eene gouvernementdeele crisis is uitgebroken op Kreta. De administratieve toestand is kritiek Een draad bericht uit Reykjavik (IJsland) meldtDe minister voor IJsland, de heer Bjoern Jonson, heeft zijn ontslag ingediend tengevolge van liet votum van wantrouwen tegen hem uitge bracht door het Althing. De Kamer van afgevaardigden te Washing ton heeft eergisteren het wetsontwerp aangeno men, de regeering machtigende tot een crediet van 45.560.000 dollars voor de constructie en van 3 millioen dollars voor de versterking van het Panama-kanaal De „Allgem. Armee-Correspondenzdeelt medie, dat het plan wordt overwogen in de regie menten voor de manschappen een hoofdstuk over spionnage in te lasschen. Do geraffineerde wijze, waarop vaak buiteolandsche spionnageagenten la gere militairen tot hun werktuigen trachten te toaken, rechtvaardigt de onderstelling, dat dit met minder succes zou geschieden, indien de manschappen wat beter over het spionnenwezen werden ingelicht. Vaak gebeurt het, dat de sol daten eerst later bemerken, dat ze met spion- nageagtenten van doen gehad hebben. Als opvolger van den Franschen minister van Oorlog, generaal Brun, die dezer dagen over leed, noemen de bladen de generaals De Lacroix, Chomer en de gewezen, en de tegenwoordige militaire gouverneurs van Parijs, de generaals Dalstein en Mannoury. In parlementaire kringen heeft men zelfs als candidaten Berteaux en Del- cassé genoemd. Deze laatste candidaturen zijn des te onwaar schijnlijker, daar het zoo goed als zeker is, dat Briand weer een mliitair tot minister van Oorlog zal benoemen. De naam van den nieuwen titu laris zal eerst heden, Maandag,na de plechtige begrafe nis van generaal Brun, hekend worden gemaakt. Uit Lissabon wordt gemeld, dat te Aveiro de monarchistische club nHomen Christo" op last der autoriteiten ontbonden is, terwijl de uitgave van het orgaan dier club »Justicia" is verboden. 12i/2.jarige regeeringsherdenking. In een onder presidium van den heer J. E. Scholten, te Groningen, gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevordering van den bloei van Groningen, werd besloten 6 Maart, den dag van de 12|-jarige regeeringsherdenking van H. M. de Koningin, een volksfeest te vieren en alsdan een fonds te stichten om ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum een monument op te richten voor H. M. de Koningin. Men meldt uit 's-Gravenhage Omtrent de Vrijdagavond gehouden vergadering van afgevaardigden der deelnemende vereenigingen aan de huldebetooging op 6 Maart a s. wordt nog het volgende medegedeeld Volgens opgave zullen aan de aubade 16 zang- vereenigingen deelnemen en 10 muziekkorpsen, waarbij het fanfarekorps der R. K. weezen, War- moezierstraat, in den stoet zal medewerken. Het geheele aantal der deelnemers, die aan de aubade en het défilé zullen medewerken, zal ongeveer volgens opgave op de vergadering op 5000 perso nen zijn te schatten. Het comité besloot, de in woners van Den Haag enz. uit te noodigen, om dien dag algemeen te vlaggen. Aan patroons en werkgevers wordt verzocht om hun personeel, dat zal deelnemen aan de aubade, dien middag vrij te geven. Evenzoo zal het verzoek gedaan worden aan den Raad van ministers om de deelnemers, die aan het défilé zullen medewerken en in dienst zijn aan de departementen en hooge colleges van staat, dien middag vrij van dienst te geven. Naar wij vernemen, heeft de staatscommissie voor de grondwetsherziening nog geen beslissing genomen, omtrent eenig punt van ingrijpenden aard. Intusschen is reeds gebleken, dat de meerder heid niet geneigd is tot invoering van algemeen kiesrecht te adviseeren. Wel is men over het algemeen gestemd voor uitbreiding van het kies recht. Wat het vrouwenkiesrecht aangaat, predomi neert het denkbeeld, om de beletselen daarvoor uit de grondwet te doen vervallen, zoodat even tueel in de kieswet aan de vrouwen het kiesrecht kan worden toegekend. In de bevoegdheden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Genei;aal zullen vermoedelijk geen veranderingen worden voorgesteld, alhans geen veranderingen van beteekenis. Wel echter kunnen belangrijke wijzigingsvoorstellen met betrekking tot de gemeentebesturen worden ver- wacht. ^Te,^ Artsenschool in Indië. Er is een commissie aangesteld om te advi seeren inzake de oprichting eener artsenschool voor alle nationaliteiten. (Blijkbaar is hier be doeld een commissie, die rapport zal uitbrengen over de vraag, die thans een strijdvraag is of het wenschelijk geacht moet worden een Inlandsche artsenschool op te richten, waarin ook Europeesche en Chineesche studenten zullen worden toege laten6 Spoor- en Tramwegpersoneel. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft het volgend adres gericht aan de Tweede Kamer Geven met verschuldigden eerbied te kennen H. Sneevliet te Utrecht, en Joh. Verton te Haar lem, in dezen optredende voor en namens het hoofdbestuur der Nederlandsche, Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel in hun qualiteit van voorzitter, resp. secretaris dier organisatie dat in de zitting van uwe hooge vergadering van 14 December j.l. Zijne Excellentie de minister van Waterstaat het noodig heeft geoordeeld, een scherpen aanval te doen op het optreden van bovengenoemde organisatie dét Zijne Excellentie het daarbij heeft willen doen voorkomen, dat niet gelijk zulks in de sta tuten van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel is neergeschreven het doel van haar werk zou wezen lotsverbetering na te streven van het spoor-en tramwegpersoneel, doch dat zij slechts beoogt het gezag te onder mijnen en revolutionnairen geest aan te kweeken dat Zjjne Excellentie, om de juistheid van deze stelling aan te toonen, het optreden dier Vereeni ging in verschillende aangelegenheden op zoodanige wijze heeft meenen te moeten belichten, dat de indruk werd gewekt, dat volkomen terecht op bovenomschreven wijze het optreden der vakver- een iging werd aangeduid dat echter de behandeling dezer verschillende aangelegenheden door Zijne Excellentie geen juist beeld geeft van de werkeljjke beteekenis der feiten redenen, waarom ondergeteekenden bezwaar vermeenen te moeten aanteekenen tegen het door Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat uitgesproken oordeel, in het vertrouwen, dat uwe Kamer na kennisneming van de door ons verstrekte toelichting zal inzien, dat de werkwijze van onze vakvereeniging in geenen deele rechtvaardigt eene beoordeeling, als haar op 14 December j.l. bij monde van den minister is te beurt gevallen, doch dat zij integendeel het in de statuten omschreven doel»door nauwere aaneensluiting van het per soneel, hetwelk in den dienst van Spoor- en Tram wegen is, te zijn een lichaam, waaraan de be hartiging van alle, in hoofdzaak stoffelijke belangen, is opgedragen, ten einde langs dezen weg te komen tot maatschappelijke toestanden, waarin het aan het Spoor- en Tramwegpersoneel mogelijk zal zijn zich te ontwikkelen en zedelijk te verheffen." Een uitvoerige memorie van toelichting is bij het adres gevoegd. Middenstandscongres 1911. Ee gisteren verschenen „Middenstandsbond" be vat het rapport in zake het Tentoonstellingswezen in verhand met de belangen van den Midden stand, uitgebracht door den Ned. Drogistenbond en bestemd als inleiding van de gedachten wis seling over dit onderwerp op het a.s. Midden standscongres. Onder verwijzing naar de welge slaagde tentoonstelling van chemische en tech nische industrie, in 1906 te Rotterdam gehouden, komen de rapporteurs tot de volgende conclusie: Een eerste vereischte voor een vaktentoon- stelling moet zijn, dat zij een zoo volledig rno gelijk beeld geeft van het vak in al zijne onder deelen. i Wordt door de toegezegde inzendingen daaraan niet geheel voldaan, dan ligt het op den weg van liet vakbestuur, het ontbrekende, op welke wijze- dan ook, aan te vullen. Vooral aan het vakonderwijs moet een ruime plaats worden toegedacht. Hij wijze van tegenstelling geve de tentoon stelling mede een getrouw beeld van handeling, Internationale zeeliedenstaking Reeds geruimen tijd doen, naar men weet, ge ruchten in de buitenlandsche pers de ronde, dat er vóór den aanvang van de Engelsche kronings feesten een internationale zeeliedenstaking zou uitbreken. De Brusseische correspondent van het Berliner Tageblatt meldde, dat de secretaris van den Engelschen zeeliedenbond, Cathery, de Bel gische en Nederlandsche haven bezoekt om zich van de stemming der zeelieden aldaar op de hoogte stellen. Te Amsterdam en Rotterdam is van een zoodanig bezoek niets bekend. Intusschen vernemen wij, dat hoogstwaarschijnlijk binnenkort, op 43 Maart, een internationale bijeenkomst te Ant werpen zal worden gehouden van gedelegeerden van de zeeliedenbonden in de verschillende landen. Het Kamerlid Oosterbaan. Naar de »Stand." verneemt, neemt de heer N. Oosterbaan in beterschap toe. Hij hoopt over eenige weken zjjn werkzaamheden weer te kun nen hervatten. Verbouwing Paleis het Loo. De werkzaamheden aan de verbouwing van het Koninklijk Paleis het Loo hebben Vrijdag een aanvang genomen. Het eerste werk bestaat in het wegkarren der zwarte aarde en het ophoogen met wit zand van het terrein, waarop het nieuwe gedeelte zal verrijzen. Met de zwarte aarde wordt de Koningsweide opgehoogd, waarop de woningen van boschbaas en baas-timmerman worden ge bouwd. Aan het paleis wordt dit jaar niet veel veranderd. Alleen zullen eenige uitbouwtjesi woulen weggebroken en met het hoofdgebouw worden gelijk gemaakt. Hieronder behoort ook de keuken van Prinses Juliana, welke 1 meter moet worden ingekort. Deze laatste werkzaam heden moeten vóór den terugkeer der Koninklijke familie worden afgeleverd. (Tel.) Lamlverhuizersrerkeer door Pruisen. De hoefijzercorr. van het »Hbl." schrijft aan zijn blad o. a. Ik heb getracht te vernemen, welke de houding is die onze regeering meent te moeten aanneipen I>o groadirctohorjQioiiing*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2