Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Koesgoendjoek, is bijna geheel door brand ver woest. De brand brak uit in een houten konak, die weldra geheel in vlam stond. De vlammen werden nu door den hevigen wind van huis tot huis voortgezweept. Een aantal villa's, die in den winter leeg staan, werden mede een prooi der vlammen. De brandweer, die pas laat op het ter rein des onheils verscheen, kon niets meer uit richten. Door den brand zijn een groot aantal kleine luiden dakloos geworden. De bevolking der voorstad bestaat hoofdzakelijk uit joden. Sir George Ross-Keppel, de Regeerings- commissaris in het Noord-Westelijke district van Peswajoer, kreeg eergisterenavond te Charsadda bericht, dat een bekend geboefte, Hahim Khan, zich met 29 volgelingen verborgen had in een grot in de nabijheid. Met 200 man infanterie, 50 man cavalerie en 2 stukken, rukte sir Ross-Keppel tegen de roo- versbende op, welke omsingeld werd. Een verwoed gevecht ontstond, waarbij van de beide kanonnen gebruik gemaakt werd. Hahim Khan en 22 zijner volgelingen sneuvelden, de andere zeven werden gevangen genomen. Mgr. Herman Dingelstad, bisschop van Mun ster, wordt heden 76 jaar. Dezen verjaardag viert de hoogwaardige prelaat onder zeer treurige om standigheden. Hij verkeert n.l. in levensgevaar tengevolge van een ingewandslijden, hetwelk gis teren een operatie noodzakelijk maakte. Woens dagochtend werden den hoogwaardigen lijder de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Zijn toestand js intusschen iets verbeterd, zoodat het onmid dellijk gevaar geweken is. Een ingenieur, door de Canadeesche regee ring tot grensregeling in het Noorden van Canada uitgezonden, heeft aldaar in de nabijheid van Alaska een berg ontdekt, die de hoogste zou zijn van het Noord-Amerikaansche vasteland, en met 7445 meter, 600 meter hooger is dan den Mac Kinleyberg. Hij bevindt zich op 67 graad N.B. Op 11 Maart a s. zal de Greenwichtijd in Frankrijk zijn intrede doen. Juister in den nacht van 10 op 11 Maart. Op dat tijdstip dienen de wijzers van alle Fransche uurwerken zoo deze ten minste den volgenden dag »gelijk" willen zijn 9 min. en 21 seconden achteruit te worden gezet. Bij deze gelegenheid is ook de de vraag gesteld, of het niet wenschelijk ware. althans voor de spoorwegen de uren van het etmaal niet in 2 maal 12, doch in 24 te veranderen, gelijk ook elders de »Matin" beweert in de meeste lan den gebruikelijk is. Conservatief als au fond het Fransche volk is, is deze verandering, afge scheiden van het al dan niet wensclielijke, afge stuit op de moeilijkheid om er het publiek aan te wennen, de wijzerplaten te vernummeren, alle drukwerken van de spoorwegen en van het mini sterie van oorlog over te drukken etc. etc. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 2 Maart. Bestrijdingvan zedeloosheid. De behandeling van het wetsontwerp tot be strijding dar zedeloosheid werd heden voortgezet en wel over de afdeeling koppelarij. Bij art. 6 wordt door de liegeering voorgesteld een nieuw artikel 250bis W. v. S.. waarbjj een maximun straf wordt bedreigd van 3 maanden of f 300 boete tegen hem die van het opzettelijk teweegbrengen of bevorderen van ontucht door anderen met derden een beroep of gewoonte maakt. Op dit artikel is een amendement voorgesteld door den heer De Geer -- reeds gisteren toege licht strekkende om bovengenoemden maxi mumstraf te verhoogen tot 2 jaren of f 6000 boete. Een tweede amendement, van den heer Lim burg, op dit artikel, beoogt eenvoudig eene re dactie-verbetering. De heer Van Doorn klaagde over de onvol doende voorbereiding van dit wetsontwerp, het geen wel blijkt uit de gevoerde discussie en uit de Nota van Wijziging door den Minister inge diend, waarin geheel nieuwe bepalingen van zeer ver gaande strekking worden voorgesteld. Daar tegen protesteerde spreker. De Minister kan er zich niet op beroepen dat hij de zaken welke hij nu bij Nota van Wijziging strafbaar wil stellen, hem onbekend waren, want die waren reeds lang bekend. De behandeling van den Minister, t zij met alle bescheidenheid gezegd, draagt sporen van overhaasting. Voorts betoogde spr. dat hetgeen de Minister strafbaar wil stellen bij artikel 250ter, feitelijk reeds strafbaar is ge steld bij artikel 250bis. Spr. verklaarde dan ook zijn stem niet aan het artikel te geven. De heer Helsdingen betoogt, dat een bor deelverbod niets helpt tegen de prostitutie. In Den Haag is trouwens maar één bordeelmaar huis aan huis is in sommige buurten gelegenheid voor prostitutie, die gedreven wordt door alleen wonende vrouwen of door prostituees, die de zaak coöperatief drijven. Deze prostitutie wordt door de wetsvoordracht niet getroffen. De heer VanSasse van IJ s s e 11 gaf een wijziging aan, strekkende om in art. 250 ter een voudig te bepalen dat vrouwenhandel strafbaar is met gevannisstraf van ten hoogste 5 jaren. De Minister erkende dat het houden van een bordeel te gering gestraft wordt met 3 maan den gevangenisstraf of f' 300 boete. Daarom wij zigde hij de maximumstraf van art. 250bis in 1 jaar gevangenisstraf of f '1000 boete. De Minister, dankbaar voor den steun, dien zijn streven om een bordeelverbod uit te vaardi gen gevonden heeft, verdedigde nader dit streven, betoogende dat de internationale vrouwenhandel niet bestreden kan worden zonder uitvaardiging van een bordeelverbod. Aan den heer van Doorn antwoordde de Minis ter dat als de Kamer verlangt dat artikel 250ter worde teruggenomen wegens te late indiening, de Minister dan daartoe bereid is. De Minister erkende dat tegen sommige feiten van vrouwen handel in art. 250ter reeds straf wordt bedreigd in 250bis, maar hij zette uiteen dat eerstbedoeld artikel niettemin noodzakelijk is, anders zouden te veel andere feiten buiten bereik van de straf wet komen te vallen. Immers dan zou niet straf baar worden het feit van de voorbereiding van het in handen spelen eener vrouw uit Ne derland aan ronselaars, maar alleen uitvoering van die daad. Thans wordt het een zoowel als het ander strafbaar. Met eene wijziging als door den heer van Sasse van IJselt bedoeld zou de minister zich kunnen vereenigen, indien men er in slaagt een redactie te vinden, waardoor de bedoaling van het artikel behouden blijft. De heer Limburg gevoelde er veel voor om, zooals de heer Sasse van IJsselt wil, eenvoudig strafbaar te stellen den handel in vrouwen, want dan zal niet alleen strafbaar zijn het voltooide misdrijf, maar ook de poging. Spreker trok zijn redactioneel amendement op artikel 250bis in. De Commissie van Rapporteurs, (waarvan de heer v. Sasse van IJsselt voorzitter is), stelde nu als amendement voor art. 250ter te lezen «vrouwenhandel wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste vijf jare n". De heer De Geer trok, nu de Minister door verhooging van de maximumstraf inzake het hou den van een bordeel aan sprekers wensch was tegemoet gekomen, thans zijn amendement in. De Minister nam het amendement der com missie van rapporteurs over, nadat de heer van Sasse v. IJsselt verklaard had te aanvaarden de interpretatie van den minister dat niet alleen strafbaar zal zijn de behandeling van uitlevering van de vrouw aan den ronselaar, maar alle uit voeringshandelingen daaraan voorafgaande. ^Zonder stemming werden hierop de artikelen 250bis (bordeelverbod) en 250ter (vrouwenhandel verbod) aangenomen. Bij het verder debat, trok de heer De Gee., na een korte gedachtenwisseling met den minis ter, zijn amendement in om strafbaar te stellen met ten hoogste f 300 boete het bezoeken van een bordeel of rendez -vous-huis, dat in strijd met het heden aangenomen artikel 250bis wordt ge houden. Goedgekeurd wordt het artikel, waarbij strafbaar wordt gesteld met hechtenis, de souteneur die uit de ontucht van een publieke vrouw voordeel trekt. Hierna komt aan de orde de kwestie van den abortus criminalis en wel een nieuw art. 251 bis, waarbij hij, die opzettelijk eene vrouw in behan deling neemt of eene behandeling doet ondergaan, te kennen gevende of de verwachting opwekkende dat daardoor zwangerschap kan worden verstoord, gestraft wordt met een gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren of een geldboete van ten hoog ste drieduizend guldenindien de dader uit wist- bejag heeft behandeld, van het plegen van het feit een beroep of gewoonte maakt of geneeskun dige vroedvrouw of artsenijbereider is, kunnen die straften met een derde worden verhoogdin dien de schuldige het misdrijf in zijn beroep begaat, kan hij van de uitoefening daarvan wor den ontzet. In een Vau iiameiGoeman Bor- gesius wordt voorgesteld niet strafbaar te stellen den geneeskundige, die handelt zooals naar rede lijk inzicht is geboden of toegestaan door de regelen der geneeskunst. De heer Van Hamel lichtte het amende ment breedvoerig toe als een uitzonderingsbepa ling, die beslist noodig is, maar juichte overigens de strafbaarstelling van de zwangerschapsversto ring toe. omdat nu ook de poging wordt straf baar gesteld. De heer Van Wijnbergen bestreed het amendement als onnoodig, omdat het artikel zich niet richt tegen bona fide-geneeskundigen. De Minister geeft den heer Van Hamel in overweging zijn amendement in te trekken. Het beroepsrecht van den medicus hier incidenteel voor slechts één geval te regelen ware uiterst gevaarlijk. Deze zaak is voor regeling trouwens nog niet rijp. Het amendementLimburg neemt de min. over. De heer Van Hamel trekt zijn amendement in, nu de minister het beroepsrecht van den me dicus heeft erkend. Na eenig verder debat wordt het regeerings- artikel betreffende den abortus zonder stemming goedgekeurd. Aan de orde is art. 11 van het ontwerp, strek kende tot invoeging van een art. 254bis van W. v. S. (tegen spel en weddingschap). De Minis ter neemt daarbij een amende ment—Limburg van redactioneelen aard over. De heer Van Vuuren verdedigt een amen dement om de vrijstelling totalisators bij paarden wedrennen te doen vervallen. De totalisator is het speelwerktuig van den kleinen man. Er wordt grof bij gespeeld. De heer Van Doorn ontwikkelde voorna melijk bezwaren tegen de redactie van de om schrijving van wat hazardspel is. De heer Thomson bestrijdt het amende ment—Van Vuuren, als belemmerend voor de sport. Het zou van een weinig practischen blik getui gen, aan de eene zijde een kwaad te belemmeren dat inmiddels aan de andere zijde zal voortwoe keren en intusschen den vereenigingen, die zich de paardenfokkerij ten doel stellen, de inkamsten te onthouden, die zij behoeven. Heden voortzetting. Prins Hendrik naar Dresden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden gaat heden avond naar Dresden, en zal a. s. Maandagmorgen te 's-Gravenhage terug keeren. Personeel H, IJ. 8. M. Door de groepsvertegenwoordigers bij de II. IJ. S. M. is een adres gericht aan den raad van administratie dier maatschappij, waarbij teleur stelling wordt uitgesproken over het feit, dat de nieuwe bepalingen betreffende het personeel niet de minste verbetering in de positie brengen en eveneens hierover, dat de groepsvertegenwoordi- ging, die steeds getracht heeft in die positie verbetering te brengen, zoo weinig resultaat heeft op haar streven. Neerlands onafhankelijkheid. In het verslag van het Haagsch comité voor volksfeesten over 1910 wordt medegedeeld, dat van de historische commissie, gevormd uit het comité voor de feestviering ter gelegenheid van het eeuwfeest van Neerlands onafhankelijkheid, een ontwerp-plan van feestviering ontvangen werd. Dit plan maakt nog een punt van overweging uithet laat zich aanzien, dat binnen korten tijd aan het comité een volledig plan ter beoordeeling zal worden aangeboden. Prof. dr. H. J. Hamaker -}-. Prof. dr. H. *J. Hamaker, de hoogleeraar in het burgerlijk recht en internationaal privaatrecht aan de Utrechtsche universiteit, is gisterochtend te Utrecht overleden. Borstbeeld Johan van Oldenbarnevelt. II. M. de Koningin heeft aan E. L. baron van Hardenbroek, dienstdoend kamerheer, opgedragen, II. M. te vertegenwoordigen bij de onthulling van het borstbeeld van Johan van Oldenbarnevelt welke morgennamiddag te 2 uur te Amersfoort zal plaats hebben. Vrijzinnige democratische bond. Het hoofdbestuur deelt mede, dat het in zijn jongst gehouden vergadering besloten heeft, nu de Bond nog zoo kort geleden in algemeene verga dering bijeen was en de adresbeweging voor al gemeen kiesrecht thans alle krachten vergt, de gewone jaarvergadering tot het najaar uitte stel len, tenzjj uit de afdeelingen voorstellen van bij zondere urgentie mochten worden gedaan. (L. en V.) Pauselijke Ouderscheiding. Men meldt uit Tilburg Bij gelegenheid van den 25en verjaardag zijner benoeming tot Kerkregent der parochie St Jozef is de heer Leo Swagemakers door Z. H. Pius X gedecoreerd met het gouden kruis »Pro Ecclesia et Pontifice". Retraiten iu het St. Clemenshuis te Noordwjjkerhout. Naar wij vernemen zullen in de maand Maart de volgende retraiten in het St. Clemenshuis gehouden worden 6—10 Maart voor jonge dames van deftigen stand. 1316 heeren kantoor- en winkelbedienden. 2024 voor winkeljuffrouwen. 27—31 Maart voor meisje uit den burgerstand. Van 3-6 April voor gehuwde vrouwen en weduwen uit den burgerstand. 10-13 April voor een besloten gezelschap. 15—18 April voor leden van den Ned. R. K. Volksbond. Zij, die aan deze retraiten wenschen deel te nemen, worden verzocht hiervan liefst zoo spoedig mogelijk opgave te doen aan den weleerw. pater A. M. Philippona, directeur van het St. Clemens huis, Noordwijkerhout, bij wien ook alle nadere inlichtingen te bekomen zijn. Giftmenging. Zekere A. S., afkomstig uit Sassenheim, is, verdacht van giftmenging, voor den Officier van Justitie te 's-Gravenhage geleid. Mr. H. Smeenge. De heer mr. II. Smeenge zal dit jaar, behalve zijn 25-jarig lidmaatschap van de Tweede Kamer, ook het feit herdenken, dat hij 30 jaar voorzitter is van de bekende vereeniging »Schuttevaer." Verschillende afdeelingen van deze vereeniging hebben gemeend, dat zij deze gebeurtenis niet onopgemerkt voorbij moesten laten gaan. Zondag middag a.s. zal hem te zijnen huize op eenigszins officieele wijze een presidentshamer met inscriptie worden aangeboden door het bestuur der afdeeling Dordrecht. De Land verhuizerskwestie. De Berlynsche correspondent van de N. R. Crt. seint De (agrarische) üuitsche Tageszeitung van gister ochtend bevat een telegram uit Petersburg, dat met van haren gewonen correspondent, maar volgens het blad van een bijzonder goed ingelicht man afkomstig is, van den volgenden inhoud »De zaak van de Rotterdamsche landverhuizers van de Uranium-lijn wordt hier blijkbaar gebruikt, om stemming te maken tegen Duitschland. Men beschrijft den nood van de Russen, wien de Ne- derlandsche regeering bovendien het betreden van haar gebied geweigerd heeft en die daarom weken lang aan boord van het Engelsche schip moesten blijven, als zeer groot. Tegelijkertijd noemt men het een verrassende onvriendelijkheid van Duitsch land, dat het niet in het oog houdt, dat hier on- eenigheden, welke op de internationale scheep vaartmarkt bestaan, met behulp van de rijksre- geering ten koste van Russische onderdanen uitgevochten worden. »Van bevoegde ambtelijke zijde wordt beweerd, dat de Russische regeering zich meermalen ver bonden heeft, de terugkeerende landverhuizers, na het overschrijden van het Duitsche grondgebied, zonder eenige voorwaarde op te nemen. Zelfs de zijdelingsche tusschenkomst van de Russische diplomatie ten bate van deze men- schen, heeft totnogtoe niet de toestemming tot hun vertrek kunnen bewerken." De Deutsche Tageszeitung, die zeer Russisch- gezind is, raadt het departement van buitenlandsche zaken aan, deze stemming en de meening van Russische regeeringskringen zorgvuldig in over weging te nemen. Voor het overige verdedigt het blad de houding der Duitsche regeering tegenover de Uranium-lijn Nieuw R. K. Gesticht. Wij vernemen, dat het gesticht voor R. K. verwaarloosde en voogdijkinderen (knapen), zal gebouwd worden nog in den loop van dit jaar De Eerw. paters van het II. Hart (Leuven en Bergen-op-Zoom), die het gesticht zullen beheeren, zijn op het oogenblik in onderhandeling met het gemeentetebestuur van Heer, bij Maastricht, om trent den aankoop van een enkele H. A. groot terrein. (Tijd.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 779.4 te Biarritz. Laagste barometerstand 728.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagtoene mende tot krachtigen westelijken tot noordweste- lyken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regen buien, zelfde temperatuur. Het koperen kroningsfeest. Zooals wij verwachtten, zal ter dezer stede het koperen feest der troonsbestijging van II. M. Koningin Wilhelmina niet onopgemerkt voorbij gaan Van gemeentewege is besloten op Maandag 6 Maart a s. den dag der inhuldiging te Amster dam van het Raadhuis te vlaggen en bij gunstig weder ook van den grooten toren. Het Stedelijk Muziekkorps zal des avonds ten 7£ ure een wandeling maken door de stad en op enkele punten vaderlandsche liederen ten gehoore brengen. Van onze zijde willen wij gaarne de burgerij uitnoodigen, op dien dag de vlag van hunne woningen uit te steken. Hinderwet. Door B. en W. is aan K. Burger en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend tot het oprichten van een broodbakkerij met dubbelen heeteluchtoven achter het pand Hoofdstraat 161. „R. K. Amusante-club „Entre Nous" Men verzoekt ons het volgende te plaatsen In het meubelmagazijn van den heer Bal-Gabel, Hoogstraat, alhier, staat geëxposeerd het standaard vaandel der R. K. Amusante-Club »Entre Nous" j.l. Zondag door het bestuur aan de leden als verrassing aangeboden, tijdens de uitvoering van het vastenavondprogramma. Het vaandel, vervaardigd van fluweel in de Pauselijke kleuren, met afhangenden winpel in rood, wit en blauw, vertoont het Schiedamsche wapen in kleuren geschilderd, met den naam der vereeniging in sierlijke letters er onder. Het ge heel is versierd met oranjekwasten en koorden. Het is een juweeltje van kunst-schilderwerk, dat den maker, den heer Joh. Töns Hz., Oost singel alhier, alle eer aandoet. B. en W. dezer gemeente hebben met ingang van 15 Maart a.s. tijdelijk (tot 1 Sep tember a.s.) benoemd tot leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan het Gymnasium den heer dr. W. van Geer te Amsterdam. UIT DELFT. Gister is, bij enkele candidaatstelling, tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer 11. L. M, van de Seyp (R K.) De gekozene moet dezen zomer weer aftreden. UIT ROTTERDAM. Gisteravond zijn per spoor van hier naar den Hoek van Holland vertrokken om vandaar met de Harwich boot naar Londen te gaan, een Rus en diens zuster met haar vier kinderen. Zij kwa men met de aCampanello" uit New-York en hadden een passagebiljet voor Londen. Aan drie Russen, wien de landing in Amerika geweigerd is, is vergund de »Campanello" te ver laten. Zij hebben alhier voor rekening van de Atlantic Expres hun intrek in een logement ge nomen en zullen zich nu naar Argentinië begeven. Voorts is gebleken, dat zich aan boord nog bevonden de drie Italiaansche landverhuizers. Deze menschen zijn gisteren via Bazel naar hun land vertrokken. Aan boord van de »Campanello" bevinden zich nu nog 58 Russische landverhuizers met vier kinderen. Hieronder zijn begrepen alle in Amerika geweigerde Russen op drie na. Heden wordt bericht verwacht of de Russische landverhuizers van de sCampanello" de Duitsche grens mogen overschrijden. (»N.R.Ct.") AGENDA YAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 7 Maart. 2 u. Gdmeêntiefraad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2