Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. eui een nieuw betrokken, wijl anders het leven van doktoren en verpleegsters te veel gevaar löopt. Mamontoff, een medisch student, is gestorven aan pest, opgedaan bij hot verplegen van een verpleegster, juffr. Snetsjkova en twee andere studenten. Daar Mamontoff bijziende was, kwam hij te dicht bij de door hem verpleegde lijders, en kreeg hij dientengevolge zelf de ziekte. Te 'Kirin heeft de epidemie enorme afmetingen aangenomen; en -bovendien dreigt daar hongers nood, omdat de boeren uit. den omtrek weigeren de stad van voedingsmiddelen te voorzien. Het ■gepeupel is lastig geworden en bemoeilijkt de overheid. De sterfte onder de Chineesche vrouwen en. kinderen te Moekden is enorm. Uit T'itsikar komt bericht dat in Mongolië de pest met snel heid om zich heengrijpt. Aan het hoofdkantoor van den Dost-Chineeschen spoorweg te Petersburg verzekert men, dat de paniek onder de spoorwegemployés in Mantsjoe- rije bedaard is, dank zij do toezegging dat bij overlijden aan de nabestaanden 21/2 maal het jaarsalaris van dr-n overleden employé wordt uit gekeerd. De gezinnen van aan pest gestorven doktoren ontvangen 12,000 gulden, en die van aan de zielde overleden verplegers f3600. Er is geschil ontstaan over de bestrijding der kosten der Russische geneeskundige missie in Mantsjoerije. Rusland had er op gerekend, dat China die voor zijn rekening zou nemen; maar daartoe schijnt China niet bereid. - De Amerikaansche Senaat heeft nu ook 3 millioen dollars toegestaan voor verdedigingswer ken van het Panamakanaal. Verder is 12t/2 mil lioen beschikbaar gestéld als eerste termijn voor het vlootprogramma. De Russische ministerraad heeft besloten een onderzoek te "laten instellen met het oog op den mogeiijkon aanleg van eèn spoorweg van de kust van de IJszee, westelijk van Nowaja Semlja tot Ob, en van de oprichting van sta tions voor draadlooze telegrafie aan de Karische Zee. Hel heet dat de Hongaarsche regeering hare toestemming heeft gegeven voor den invoer van nog 3000 ton Argentijnsch vleesch in Oostenrijk. Aan de „Times" wordt uit Buenos Aires gemeld, dat de verhouding' tusschen Paraguay en Argentinië hachelijk is geworden. Argentinië hiceft een ultimatum gesteld, waarbij het de Argentijnsche schepen, die de dictator Jara heeft laten opbrengen, binnen twaalf uur opeichst. In geval Paraguay weigert, zal Argen tinië die schepen met geweld terugnemen. De Zwitschersche Bondsraad heeft besloten, het initiatief te nemen voor een internationale Staten-conferentie nopens de herziening van den Gregoriaanschen kalender, Koning Nikolaas, van Montenegro, die van plan was aanstaande Maart zijn eerste bezoek, na zijn troonsbestijging, aan Weenen en Sint Peters burg te brengen, heeft, volgens berichten uit Cettinje, deze reis tot April uitgesteld. Men weet niet, of dit uitstel in verband staat met den ge zondheidstoestand van den koning, Koperen regeeringsfeest H. M. de Koningin, Men meldt ons uit Den Haag: Omtrent den weg', dien de deelnemers aan de aubade, heden (Maandag) zouden nemen, was definitief het volgende bepaald: Te 3 uur vertrekekn ongeveer 1000 zangers e,n zangeressen van do Muzenstraat, door de Rijn straat, langs den Koekamp, Korte en Lange Voor hout, Houfetraat en Noordeinde naar het Paleis. De deelnemers aan het défilé, een 65-tal ver- etejnigingen, vertrekken een half uur later naar hét Voorhout tot aan de Parkstraat en wachten daar op een toeken om vérder te marcheeron naar het Noordeinde en zich daar bij de zan gérsstoet aan te sluiten. Na .afloop van het défilé wordt langs Paleis- straat, Oranjestraat, Parkstraat, Alexandersiruat, naar het Plein 1813 gegaan. Vandaar wordt in drie groepen afgemarcheerd: de eene met de muziek van de politie aan het hoofd langs So- phialaan, Nassaulaan, Javastraat, Koninginne gracht naar de Boorlaande tweede langs Alexan- dierstraat, Javastraat, êcheveningscheweg naar Duinstraatde derde langs Soptualaan, Zeestraat, Laan van Meerdervoort naar het plein vóór Bro- novo. Van de plaats van uiteengaan trekt elk muziekcorps al spelende naar zijn verenigings lokaal. Het Noord einde wordt van de Molenstraat tot aan de Oranjestraat, evenals een gedeelte van do Paelisstraat, voor het publiek afgesloten. In het afgezette gedeelte van laatstgenoemde straat zullen een aantal schoolkinderen een plaatsje krjjgen. Inspectiereis minister van Oorlog. De minister van Oorlóg zal de volgende gar nizoensplaatsen bezoekenAanstaanden Maandag 's-Hertogenbosch, Dinsdag Nijmegen, Woensdag Ede, Donderdag Arnhem, Vrijdag Amersfoort. De minister wordt vergezeld door majoor jhr. Alting yon Geusau en kapitein-adjudant De Quay. Het recht der spoorweg-vakorganisatie. BDoor Troelstra zijn gister aan denj minister van Waterstaat, L. Regout, de volgende vragen toegezonden 1. Is de spoorwegarbeider Franken, te Zaan dam, door de directie der H. IJ. S. M. eervol ontslagen en, zoo ja, welke feiten hebben tot dat ontslag aanleiding gegeven 2. Heeft de minister onderzocht, of er ver band bestaat tusschen dat ontslag en Frankens's lidmaatschap van de Ned. Vereeniging van Spoor weg- en Tramwegmaatschappij om zich te orga- niseoren en sluit deze erkenning in dat de mi nister niet alleen zelf met de vakorganisatie over de belangen van eat dersoneel wil onderhandelen, maar hetzelfde eischt van de directies der maat schappij, alsook dat deze aan die organisaties geene belemmeringen in den weg zullen leggen 4. Indien de minister meent dat de vakorga nisatie zich te dezen opzichte bepaalde beper kingen dient op te leggen, zoo wat den aard der door haar te behandelen onderwerpen als wat de wijze van behandeling betreft, is de minister dan bereid, zich hieromtrent volledig uit te spreken Indien de minister de vakorganisatie hierboven bedoeld erkent, geldt dit dan ook voor de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel of meent de minister, voor haar in zekere en zoo ja, in welke opzichten een uitzondering te moeten maken (Het Volk".) Militaire facteurs. In overleg met zijn ambtgenoot van Waterstaat heeft de minister van oorlog bepaald, dat de proefneming omtrent de afschaffing van de mili taire facteurs tot 1 November 1911 zal worden bestendigd, nadat inmiddels zooveel doenlijk aan de ondervonden bezwaren van de zijde der post administratie zal zijn tegemoet gekomen. O. m. is bepaald, dat om tegemoet te komen aan de door vele commandeerende officieren geuite klacht aangaande de bezorging van dienst- bescheiden door de burgerbrievenbestellers, in verband met daardoor mogelijke vertiaging in de behandeling van spoedeischende gevallen, thans die bescheiden door daartoe aan te wijzen mili tairen kunnen worden afgehaald, die daartoe van een legitimatiebewijs kunnen worden voorzien. Deze personen mogen echter niet aan den troepen- dienst worden onttrokken. Arbeiders naar Duitschland. Met betrekking tot het lokken vnn Nederland- sche werklieden naar Duitschland is aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat in de betrekke lijke vroeger gedane ministerieele aanschrijvingen wijziging is gebracht in dien zin, dat bij het plaatsen van de betrekkelijke waarschuwingen belanghebbenden dient te worden aangeraden zich, alvorens werk aan te nemen in Duitschland, te wenden tot de Arbeidsbeurs in de plaats hunner inwoning of bij gebreke van dien, rechtstreeks tot de Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen te 's-Gravenhage. Spoorwegpersoneel. De Roomsch-Katholieke organisatie van spoor- en tramwegpersoneel St. Raphaël heeft het ver zoek van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel om een samenspreking, ten einde te komen tot een gemeenschappelijk optreden tegen het reglement dienstvoorwaarden van Mi nister Regout van de hand gewezen. Een nieuw Raadhuis voor Nederhemert. Baron van Wassenaar, eigenaar van het kasteel te Nederhemert, heeft aan die gemeente f5000 geschonken voor den bouw van een nieuw Raad huis. Dat maakt met de f 15.000, welke baronesse Van Nagell voor dat doel heeft vermaakt, reeds f 20.000. Mr. J. G. Pat\ju. In den toestand van den commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. G, Patijn, is in de laatste dagen eenige verbetering gekomen. S. D. P. Het congres van de Soc.-Dem. Partij zal te Rotterdam worden gehouden op 27 en 28 Mei. De Katholieken en »La Damnation de Faust." Men meldt uil Leiden aan de „Msb.": Door do afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal op Vrijdag 10 Maart a.s. La Damnation de Faust van Hec tor Berlioz ten gehoore worden gebracht, welke uitvoering voor hét laatst door den vertrekken- den directeur Daniël de Lange zal worden ge leid. De keuze viel op dit werk, omdat het op de eerste uitvoering onder de Lange's directeurschap eveneens is vertolkt. Men weet evenwel, dat dé Damnation voor Katholieken ongeschikt is, zoodat reeds bij de bekendmaking der uitvoering van gezaghebbende zijde aan Katholieke leden van Toonkunst met nadruk er op gewezen is hun medewerking' aan dit stuk niet t.e verléenen. Velen hebben dien wenic gevolgd en weigerden mede to zingen. Ton overvloede verscheen gisteravond in het plaatselijk Kath. dagblad „De Leidsche Courant" een mededeeling van den deken der stad, den Ziccreerw. heer p. L. Dessens, waarin Z.Eerw. do bijwoning der Toonkunst-uitvoering ten sterk ste ontraadt. „De tekst, welke daar gezongen zal' worden, aldus schrijft de Z.Ecrw. Deken, is gïootendeels lichtzinnig en laf, hier en daar zelfs liederlijk en spottend met alle schaamtegevoel en begrip van 'zedelijkheid. Hieruit volgt, van zelf, dat teder, die den naam van Katholiek met eere wil dragen, dezen tekst niet mag koopen, noch lezen, noch zingen, noch aanhooren." De j>Tei." meldt nader: Het bestuur der afdeeling Leiden der Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst is Zaterdag in verband met de waarschuwing van den deken Dessens, tot de R. Katholieken, omtrent de uit voering van »La Damnation de Faust" gericht, in spoedvergadering bijeen geweest en heeft besloten, de uitvoering op 10 Maart te laten doorgaan. Men zal de medewerking van de katholieke leden echter moeten missen. Bezoek van buitenlandsche ingenieurs. In de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, werd door den president, dr. J. Kraus, mededeeling gedaan van het bezoek aan Nederland, einde Juni a. s., van de leden der Association des Ingenieurs sortis de Lécole de Liège, voor wier ontvangst een crediet verleend is. Tentoonstelling voor hotelindustrie. H. M. de Koningin-Moeder schonk, ten behoeve van de tentoonstelling voor hotelindustrie, enz. te 's Gravenhage, een groote zilveren, een zilveren en een groote bronzen medaille. Voor de bookmakers. Zoowel te Middelburg als te Vlissingen worden pogingen aangewend om een adres te richten aan de Staten-Generaal, waarin gewezen wordt op de groote financieele schade voor beide gemeenten, ontstaan door aanneming van het wetsontwerp, dat de bookmakerskantoren verbiedt. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.1 te Horta. Laagste barometerstand 750.7 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidwestelijken, later tijdelijk krach tige noordwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regen- of hagelbuien, zelfde temperatuur. De Raadsverkiezing in District II. 't Komt ons wenschelijk voor, de kiezers in District II te doen opmerken, dat zij voor de verkiezing op Woensdag a.s. twee oproepings- kaarten hebben ontvangen éen voor de aftreding in 1913 en éen voor die in 1915. Beide kaarten moeten aan het stembureau me degebracht worden dan ontvangt men daarvoor twee verschillende stembiljetten, die men in twee verschillende bussen zal hebben te steken. Wanneer men hier op wil letten, kunnen abui zen voorkomen worden en ook stemmen die an ders van onwaarde zouden zijn, voor den candi- daat behouden blijven. Het koperen kroningsfeest. De vaderlandsche driekleur, wapperend van den Stadstoren, den toren der Frankelandskerk, van de openbare gebouwen en uit de huizen van vele ingezetenen, verkondigt ons heden den heug lijken dag waarop voor 12i/2 jaar H. M. Koningin Wilhelmina als Koningin der Nederlanden te Amsterdam werd ingehuldigd. Zooals reeds werd gemeld, zal de gedenkwaar dige dag toch nog eenigszins feestelijk gevierd worden, doordat het Stedelijk Muziekkorps, direc teur de heer C. K. L. Burgdorffer, heden-avond een omgang door de stad maken. De marsch zal ten half acht aan den Doele aanvangen, waarna gemarcheerd wordt langs Boterstraat, Hoogstraat, Gerrit Verboonstraat, Lange Nieuwstraat, Hoofdstraat, Groenelaan, Hoofdstraat, Tuinlaan, Koemarkt, Broersvest, naar den Doele. Op de Groote Markt, op de Appelmarkt en voor het postkantoor zal halt worden gehouden om er eenige muzieknummers uit te voeren. Door het Gemeentebestuur van Schiedam heden het volgende telegram verzonden »Aan H. M. de Koningin, Het Gemeente-bestuur van Schiedam veroor looft zich Uwe Majesteit met dezen feestdag eer biedig zijn gelukwensch aan te bieden. Honnerlage Grete, Burgemeester Het volgend telegram is heden door de Oranje- vereeniging aan de Hooge Jubilaresse verzonden »De Oranje-vereeniging te Schiedam biedt Uwe.- Majesteit hare eerbiedige hulde en gelukwenschen aan, bij de herdenking van Uwer Majesteits 12V*-jarige regeering. Smit, Voorzitter." Het volgend 11 Sociale Cursus. verslag van den cursusavond op Vrijdag wordt ons ter plaatsing gezonden De avond was druk bezocht. Inleider was de zeoreerw. pater Verhey. Hij had tot onderwerp gekozende Vrijgeesterij en het gevaar dat daaruit voor ons geloof voortspruit. Buitengewoon klaar was het* betoog van den redenaar, toen hij aantoonde, dat het kwaad der vrijgeesterij reeds in de jeugd begint te ontkie men, en dat ze nergens uit ontstaat dan uit den menschelijken hoogmoed. Men kan aan de vrijgeesterij verschillende be namingen gevenmaar of men ze nu liberalisme of modernisme noemt, dit blijft in den grond der zaak hetzelfde -n.l. het verheffen van de rede op den troon, het verwerpen van elk dogma en posi tief geloof. De Katholiek lijdt in het algemeen schade in zijn geloof, als hij zich met de lectuur van vrij zinnige bladen en geschriften bezighoudt. De zulke hebben nooit ernstig hun eigen godsdienst bestudeerd, maar hun wetenschap gezocht in de geestesproducten van de tegenstanders onzer Kerk. De veroordeelingen door de Pausen, Pius IX en Leo XIII tegen het Iiberaal-katholicisme, dat, feitelijk in schijn vroom doend, grooter kwaad deed dan een openlijke vijand, uitgesproken, too- nen aan, in deze grooto voorzichtigheid moet be tracht worden. Zelfs de eigenaardige kritiek, door sommigen tegen het decreet van Pius X over de H. Com munie der kinderen, gevoerd, toont, hoewel on bewust, een schijn van vrijgeesterij. Laten wij ons gerust houden aan hetgeen de H. Vader ons leert. De katholieke gehoorzaamheid is de deugd welke iedereen tot zijn eigen voordeel in hooge eere moet houden. De uitwerking dezer rede was zoo schitterend, dat de bezoekers opgetogen waren, en het harte lijk dankwoord van, den voorzitter alleszins weer klank vond. Op Vrijdag 17 Maart is mr. M. M. v. Velzen inleider. Z a t e r d a g-a vond of nacht zijn ten nadeele van P. Verkade, in den Nieuw Matlie- nesserpolder 9 eenden ontvreemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Door de baldadigheid van eenige Jongens viel heden-morgen een groote schuifladder staande tegen de vroegere mouterij »Delft" aan de Westvest tegen de straat, waardoor die ladder vernield werd. Eene koopvrouw deed hede n-m 0 r- gen bij de politie klacht, dat een vreemde koop man haar paard een schop voor den bek had gegeven, waardoor dit dier bloedend verwond werd. Een onderzoek wordt ingesteld. DIT ROTTERDAM. Zaterdagmorgen te 9.29 uur vertrokken met den trein van het Maasstation alhier naar Ol- dionzaai 32 Russische landverhuizers van het stoomschip „Campanello". Dertien er van zijn in het be2it van Russische g ou ver nementsp assen en negentien vertrókken op de 15 diplomatieke paspoorten, die gisteren aan boord van de „Cam panello" vanwege het Russische consulaat alhier zijn uitgereikt. Op de achterblijvenden handhaaft de politie haar toezicht aan boord. Benige weken geleden hebben wij reeds mede gedeeld, dat aan den landraad te Bentheim twee beambten van de Hamburg—-Amerika-lijn tot hulp en bijstand waren toegevoegd" ter controleering van de doortrekkende landverhuizers. Dat deze beieren nog steeds aan het werk zijn blijkt uit hetgeen de Oldenzaal'sche correspondent van de „Nieuwe Crt." schrijft: Uit ie en onderhoud, dat ik heden bad met een der tolkien die van rkijswege aan de grensauto- ritedten alhier zijn toegevoegd, kan ik u het vol gende mededeelen Mijn zegsman, de heer E. Samler, bediende van de Hamburg-Amerika Lijn, werd voo,r eenige maan den door de Duitsche regeering als tolk aange steld, om de verschillende transporten „Rtick- wanderer", komende van Nederland, met behulp van gendarmen, te controleeren. Hij is en blijft in dienst der Hamburg-Amerika Lijn, doch gedurende de dagen, dat hem van rijks wege wordt aangezegd, om zich te Bentheim op te houden, worden hem door de regéering z.g. tolk geld,en verstrekt en blijft hij dan te allen tijde ter beschikking van den landraad alhier. Dadelijk na het passec ren van landverhuizers, kan hij zich naar Hamburg begteven, doch op telegrafisch Dericht van den landraad moet hij onverwijld weder naar de grens terugkeeren. Nu het in den laatsten tijd meermalen is voor gekomen, dat zich Russische R tick wanderer in Rotterdam ophielden, wier doorlating nog' niet definitief was toegestaan, is hij' ook genoodzaakt, zoolang die Russen nog te Rotterdam verblijven, zich alhier op te houden, en mag 'hij in geen geval zijn van rijkswege aangegeven standplaats verlaten. Dat hij' de landverhuizers van verschil lende nationaliteit in hun taal kan aanspreken en te woerd staan, blijkt hieruit, dat 'hij o.m. Duitsch, Hongaarsch, Russisch, Poolsch en Li- tausch spreekt. Drie zijner collega's zijn gesta tioneerd te St. Ludwig, te Emmerik en te Rheine. Het is teekenend voor den toestand. agenda tan vergaderingen enz. Schiedam. Maandag 6 Maart 8 u. Algeimeene ledenvergade ring'. St. Vinceintius-Vereeniging, Dinsdag 7 Maart. 2 u. Gemeenteraad. Rotterdam. Woensdag 8 Maart 8 u. Nutszaal. R'd, Kunst kring. Pianoavoind. is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2