Binnenland» Stads- en Gewestelijk Nieuws. De heer Boe zegt, dat het belang van het onderwijs den doorslag moet geven bij het vesti gen van rijksvakscholen, zooals wij thans noodig hebben. Het verplaatsen van de middelbare landbouwscholen uit Wageningen acht spr. voor het onderwijs noodig. Hij betreurt het weghalen van de landbouwschool uit Groningen, waar zij sinds lang bloeidebij vestiging aldaar is de school zeker van druk bezoek. Spr. stelt zijn medewerking tot vestiging van eene afzonderlijke koloniale school afhankelijk van het door den Min. nog te leveren bewijs van de noodzakelijkheid van zulk een splitsing. De landbouwschool te Wageningen heeft men reeds in 1904 tegen spr.'s waarschuwing in op grootere leest gebracht. Over de resultaten van die reorganisatie valt niet te klagen en spr. is dan ook niet tot verdere uitbreiding tot een hoogere landbouwvakschool te Wageningen, doch wel verzet hij zich tegen het stichten van de hoogere landbouwschool bij uit nemendheid aldaar. Het hooger vakonderwijs zijn dienstbaar aan het landbouwbedrijf en dit zou niet het geval zijn bij het hooger onderwijs, dat gegeven zou worden op de school, welke de Min. in Wage ningen wil oprichten en welke meer zelfstandige studie en onderzoek bedoelt. De eischen van de door spr. gewenschte en van de door den Min. bedoelde school verschillen: bij de eerste kan de studie korter zijn. Spr. vraagt een wetsontwerp tot regeling van het hooger landbouwonderwijs. Voor de plaatsing van de hoogere landbouw school komt Groningen naar spr's oordeel meer in aanmerking dan Utrecht. De heer Roodhuyzen juicht de dislocatie van het landbouwonderwijs toe, alsook de vesti ging van de middelbare school te Groningen. Spr. vraagt, of de koloniale afdeeling niet in Wage ningen kan blijven. Spr. wil het landbouwonderwijs onder het Dept. van Landbouw houden. Het is landbouw-vakon- derwijs. Spr. voelt niet voor de verplaatsing van Wageningen naar Utrecht. De heer V an Karnebeek wil liet hooger landbouwonderwijs in een universiteitsstad en de twee middelbare scholen in Wageningen. Spr. voelt niet zoo veel voor het brengen van het landbouwonderwijs naar Groningen. Hij wil de hoogere opleiding in het centrum des lands, in Utrecht. De heer Teens tra sluit zich geheel aan bij de Regeeringsvoorstellen. Hij is sterk tegen verplaatsing van de hoogere landbouwschool naar Utrecht gekant. Spr. acht Groningen een uitste kende plaats voor de middelbare school, en is ook voor een koloniale school te Deventer, alhans niet te Groningen. De heer Ter Laan wijst op de kosten, die toch gemaakt moeten worden in Wageningen. Laat de hoogere landbouwschool daar blijven. Spr. voelt niets voor de voordeelen van een universi teitsstad. Spr. s fractie zal voor het Regeerings- ontwerp stemmen. Spr. is voor de splitsing van het middelbaar landbouwonderwijs en vraagt naast het tegenwoor dig ontwerp een ander, dat de opleiding regelt van den landarbeider. De heer F e r f is voor de splitsing, doch tegen de vestiging der koloniale school te Deventer. Het hoogere landbouwonderwijs moest z. i. gegeven worden aan een zelfstandige hoogere landbouw school, die het best gevestigd wordt te Wageningen. De heer Van W ij n b e r g e n pleitte voor behoud van Wageningen als plaats voor de Hooge school. Aannaming van het wetsontwerp zal Wageningen de zekerheid geven waarop die gemeente recht heeft uit een oogpunt van woning bouw als anderszins. Heden voortzetting. Invaliditeitsverzekering. Naar wij vernemen, heeft de Raad van State het ontwerp Invaliditeitsverzekering van Minister Talma in behandeling genomen, en kan het ont werp, naar aller verwachting nog voor 1 Apri' bij de Kamer worden ingediend. (»Std.") Dr. Selieurer. Naar de »Rott." verneemt, zal het lid der Tweede Kamer, dr. J. G. Scheurer, zitting heb bend voor het district Sneek, en thans wonend te 's Heeren Loo, zich te 's-Gravenhage metterwoon vestigen. Mr. J. G. Patjjn. Een bulletin van gister meldt, dat de toestand van mr. Patijn, commissaris der Koningin in'Zuid- HoTlaiidi, langzaam achteruit gaat. De nacht was yrij rustig. Bookmakers. In het door B. en W. van Middelburg aan den minister van justitie verzonden adres' inzake de bookmakerskan toren wioirdt gewezen op de groote geldelijke nadeelen, die voor de gemeente jujt de te nemen maatregelen zullen voortvloeien. B. en W. verzoeken den minister alsnog een weg te zoeken om de ramp te voorkomen. Het aanwijzen daarvan aldus B. en W. ligt niet op bha weg. Kamer zal ter sprake wonlien gebracht, als Be doeld wets on werp daar ooit in behandeling komt, Yryz.-Democratisclie raadsleden. Het bestuur der Vereeniging! vair Vrijz.-Demo cratische raadsleden „Nederland'' is voornemens, dit jaar de hl'goraeene vergadering in het laatst van Mei of in het begin van Juni te Arnhem te houden en den Zaterdagavond voor het doen van de huishoudelijke werkzaamheden te bestem men. Des Zondags zullen dan een oF meer vraag punten worden behandeld. Kustverdediging. De commissie van rapporteurs der Tweede Ka mer over het kuslverdedigingsontwerp, heeft gis^ teren haar eerste bijeenkomst gehouden. Naar men verneemt, kam liet nog vrij1 geiuimen tijd duren, alvorens het afdeelingsverslag z,al ver schijnen. Consul-generaal van Busland. Met ingang van heden is de zetel' van het consulaat-generaal van Rusland verplaatst van Amsterdam naar Rotterdam. Jlir. Ruys de Beerenbrouck. Het „Centrum" meent te weten, dat jhr. mr. Ch. Ruys d-e Beerenbrouck in den loop van deze maand weer te Maastricht van zijn verblijf te Montreux zal terugkeeren. Het Paleis (of Raadhuis) te Amsterdam. Een gisteravond gehouden buitengewone leden vergadering van de vereeniging Amsterdamscbe Belangen heeft met al'gemeeue stemmen de1 wen- schielijkheid uitgesproken, dat het Paleis op den Dam aan zijn oorspronkelijke bestemming van stadhuis worde teruggegeven. Binnenkort zal een openbare vergadering wonden gehouden in ver band met de Paleis-Raadhuiskwestic. De vergadering betuigde voorts instemming met hteit adres, dezer dagen door vel© organisafïes tot H. M. dè Koningin gericht cn voerde een voorloopige bespreking over een plan om een beweging' op touw- te zetten met het doel aan de Koningin een nieuw paleis in de hoofdstad aan te bieden in samenwerking met rijk en gemeente. Prof. van 't Hoff. Te Amsterdam is gevormd ,een Intern. Comité voor de oprichting van een gedenkteeken voor wijlen pïof._ van 't Hoff, waarin zitting genomen hebben de hcogleeraron Holleman-Smits" en Bol- dingh, en de scheikundigen drs. Büchner, Scheffer ©n Alten. Ziektewet. In de zitting van de Kamer van Koophandel t,o Deventer, gisteren gehouden, deelde een der leden mede, een schrijven te hebben ontvangen van een der leden der Tweede Kamer, blijkens hetwelk een adres der Deventer Kamer in de aftitelingen niet onopgemerkt is gebleven en Zeker in de openbare vergadering' der Tweede Nieuwe verbinding Noord-Brabant—Dordrecht. Zooals de dagbladen reeds hebben bericht, zal er door de zorgen eener commissie, welke zich met dat doel te Dordrecht heeft gevormd, ter gelegenheid van den Holland-België Voetbalwed strijd, die den 2en April a.s. te Dordrecht zal worden gehouden, op 1, 2 en 3 April a.s. een stoombootveerdienst tusschen Moerdijk en Willems dorp worden ingesteld. Bovengenoemde commissie heeft echter ge meend hare taak breeder te moeten opvatten, door te trachten ook voor het vervolg en voor goed het verkeer op den grooten rijksweg no. 7 van Dordrecht naar Breda, in eere te herstellen en heeft met het oog daarop terecht gemeend, ter bereiking van dat doel de medewerking in te moeten roepen van het Westelijk deel der pro vincie Noord-Brabant en in het bijzonder van Breda en omliggende gemeenten, wier belang niet minder dan dat van Dordrecht bij de weder instelling van bedoeld veer in hooge mate is betrokken. Onder voorzitterschap van den heer S. van Gijn, oud-lid der Tweede Kamer, werd daartoe Don derdag eene vergadering gehouden, waarbij o.a. tegenwoordig waren uit Breda de heeren mr. E. P. van Lanschot, burgemeester, mr. P. Bloemarts, voorzitter der vereeniging »Breda Vooruit", dr. Bossers, voorzitter der Eerste Nederl. Vliegver- eeniging, A. Meens, consul van de Nederlandsche Automobielclub, voorts de burgemeesters der ge meenten Zevenbergen en Klundert en de heer Nelemans, voorzitter van de Maatschappij van Landbouw te Klundert. Omtrent de plannen der commissie kan worden medegedeeld, dat het voornemen bestaat om voor- l°°P'g> gedurende de a.s. zomermaanden, te be ginnen omstreeks I Juni, geregeld des Zaterdags en des Zondags dooreen stoom boot eene geregelde veerdienst tusschen Moerdijk en Willemsdorp te onderhouden en inmiddels alle pogingen in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk tot het verkrijgen van een voortdurenden veerdienst te geraken. Voorloopige plannen en berekeningen kwamen reods uitgewerkt ter tafel. Zoowel de A. N. W. B., als de Ned. Automobielclub, hebben het plan met groote ingenomenheid begroet en beide ver- eenigingen hebben reeds een niet onbelangrijke geldelijke bijdrage toegezegd. Tot de ter vergadering verschenen genoodigden uit Noord-Brabant werd het verzoek gericht de zorg op zich te nemen voor de samenstelling van een Noord-Brabantsch comité, dat aan deze zijde van den Moerdijk voor de plannen der Dordrecht- sche commissie propaganda zal maken en by de uitwerking der plannen met de Dordsche com missie zal samenwerken. Aan dit verzoek verklaarden de verschenen ge noodigden zich gaarne bereid gevolg te geven. Werd destijds, door den bouw van de brug bij Moeilijk aan den toen bestaanden verdienst groo- tendeels de levensvatbaarheid ontnomen, de latere vervoermiddelen, met name de rijwielen en auto mobielen, deden al spoedig de groote behoefte herleven aan een geregelde verbinding tusschen Breda en Dordt. Het behoeft wel geen betoog» dat de instelling van den voren omschreven veer dienst, gelet op de verbindingswegen van Ant werpen naar Holland, zeer veel kan bijdragen tot de bevordering van het vreemdelingenverkeer in deze streken. Vacature Rekenkamer. In tegenspraak met daaromtrent vermelde ge ruchten kan met de meeste zekerheid worden medegedeeld, dat het lid van de Tweede Kamer, de heer J. F. Heemskerk, afgevaardigde voor Rotterdam IV, beslist niet den wetisch te ken nen heeft gegeven om voor de bestaande vacature van lid dor Rekenkamer in aanmerking te ko men, veel' min daarnaar gesolliciteerd beeft. Vluchthaven te Hoorn. Men schrijft uit Hoorn: Van -een onbekend ingezetene was eieln schrij ven ingekomen, waarin hij bericht, dat door hem aan de gemeente Vordt geschonken een bedrag van f 10,600, uitsluitend aan te wenden ten be hoeve van den aanleg ©ener vluchthaven. Dit bedrag is juist het verschil tusschen de subsidie, geschonken voor dat doel', door rijk en provincie (f 27,000) en de begrooting1 van kosten van aanleg', enz. (f37,6000), opgemaakt door den gemeente-architect. Aan deze gift is alleen als beperkende bepa ling verbonden, dat van genoemd bedrag, dat onmiddellijk Wordt gestort, een rente moet wor den betaald van 30 o/o, tot den tijd, dat iiet voor het omschreven doel wordt aangewend. Een voorstel1 van B. en W„ om de gift pnder de genoemde voorwaarden te aanvaarden, werd met acclamatie aangenomen. Waarschuwing. De commissaris van politie, tevens commissaris van rijkspolitie te Velsen, waarschuwt het publiek uiterste voorzichtigheid te betrachten met het aangaan van handelsrelaties met personen, zich noemende mej. K. Verduin, Schulpweg aldaar, of H. Zoontjes of C. Glas. Deze combinatie van personen handelen ook wel onder den naam van C. K. ZoonGlas te Velzen. Over het algemeen raadt bedoelde commissaris belanghebbenden aan met hun onbekende per sonen in de gemeente Velsen niet in handelsre- latiën te treden, alvorens voldoende inlichtingen te hebben ingewonnen. Voren bedoelde combi natie is thans verspreid over al de afdeelingen der genoemde gemeente Velsen, Wijkeroog, Hol land op zijn smalst, Santpoort, Jan Gijzenvaait of Station Santpoort, Velseroord en IJmuiden, naar welke plaatsen men de bedoelde goederen laat zenden, alsmede naar de naburige gemeente Beverwijk. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767,9 te Horta. Laagste barometerstand 745.2 te Helder. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen, zuidelijken tot zuidoostelijken wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien, zachter. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 21 Maart komen de volgende punten voor 1. Benoeming van een lid-Voorzitter der Com missie voor het Algemeen Handels-Entrepot uit het Dagelijksch Bestuur en twee gewone leden uit den Gemeenteraad. 2. Benoeming van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. 3. Benoeming van vakonderwijzeressen in nuttige handwerken aan de scholen C.H. tot 1 April 1912. 4. Voorstel van B. en W. tot herziening van den pensioensgrondslag van den heer dr. W. J. Steenhuis. -* 5. Af- en Overschrijving op de begrooting 1910 van het St. Jacobs-Gasthuis, met advies der Finan- cieele Commissie. 6. Idem van de Commissie voor het Burger lijk Armbestuur, met advies der Financieele Commissie. 7. Idem van de Commissie voor de Gemeente- Reiniging, met advies der Financieele Commissie. 8. Idem van de Commissie voor het Grond bedrijf, met advies der Financieele Commissie. 9. Adres van P. Eibergen om het besluit» waarbij hij benoemd werd tot Onderwijzer aan school F, in te trekken, met prae-advies van B. en W. 10. Voorstel van B. en W. om hen te mach tigen tot oproeping van een Gemeente-Archivaris op een jaarwedde van f300 tot f500. 11. Voorstel tot het verleenen van credieten, te zamen f 500.-, ten behoeve van het Grond bedrijf. 12 Adressen van de Firma A. F. Smulders en de N. V. Kaarsenfabriek Apollo" om ieder een strook van 19 M. breedte te mogen ontvangen grenzende ten Oosten aan de Werf »Gusto" en ten Noorden aan het terrein der Kaarsenfabriek, beide zich uitstrekkende tot de Oosterhaven, met advies van B. en W. 13. Adres van de Schiedamsche Tramweg Maatschappij met verzoek om verlof tot uitstel van den aanleg van lijn C. (Emmaplein-Beurs) tot 1 Mei 1913, met advies van Burgemeester en Wethouders. „De Hanze''. De R. K. Middenstandsvereeniging »De Hanze" hield gisteravond in de Rondsgehoorzaal de aan gekondigde buitengewone vergadering, waarin de weleerw. heer II. W. J. Hoosemans, kapelaan te Rotterdam (Feijenoord), met het onderwerp jNieuw Leven in den R. K. Middenstand" als spreker zou optreden. De voorzitter, de heer G. L. Kamp, na met den christelijken groet deze buitengewone vergadering geopend te hebben, heette allen hartelijk welkom, wees er op dat 't voor de tweede maal in dit sei zoen, was een dergelijke vergadering werd belegd, stelde als 't doel dezer vergadering in 't lichtdoor het gesproken woord gesterkt en aangemoedigd te worden tot den strijd dezer dagen en stelde daarna de vergadering voor den weleerw. heer Hoosemans, hopend dat diens woord blijvende vrucht zal dragen voor de rniduenstandsbeweging. Verder deelde de voorzitter mede, dat deze ver gadering vereerd werd met de tegenwoordigheid van den centraal-president, den heer Verbeek, en het lid van het hoofdbestuur, den heer Buters, alsmede dat op Zondag 2 April de Hoogmis in de St. Janskerk voor de geestelijke en tijdelijke belangen der vereeniging zou worden opgedragen, ten slotte verklarend dat aan het eind der verga dering gelegenheid zou worden gegeven tot het stellen van vragen en eindigend met het woord te geven aan den weleerw. spreker. Kapelaan Hoosemans, daarna den katheder innemend, zeide aanvanke- kelijk, dat 't hem een bijzonder genoegen was hier in Schiedam te komen spreken over de RÏ K. Middenstandsorganisatie, zij 't dan ook niet voor een groot publiek. Het klein getal aanwe zigen wordt trouwens verklaard door het gewone verschijnsel dat zich bij alle vergaderingen voor doet. De eerste vraag die zich bij de bespreking van dit actueel onderwerp voordoet, beantwoor dend waarom niet georganiseerd in ééne groote centrale organisatie, stelde spr. eerst in 't licht, dat de middenstand moet georganiseerd zijn, omdat hij van beide kanten van boven en van onder in 't gedrang komtvan boven door de kapitaal machtige vennootschappen of coöperatieve vereenigingen van het groot kapitaal, van onder door de arbeiders-coöperatiën, waarbij zich in den laats ten tijd naast de neutrale organisaties en die der sociaal-democraten ook de katholieke arbei- derscoöperatiën ontwikkelen. Waar de sociaal democraten in die coöperaties een middel tot vereeniging zien en een steun voor de vakveree- nigingen, gronden ook de katholieke arbeiders- coöperatiën hun aanzijn op dezelfde motieven. Intusschen behooren de voorstanders van laatst bedoelde coöperatiën te bedenken, dat 't ook in 't belang van de arbeiders is, er een krachtige middenstand bestaat en moeten zij niets doen om die tegen te werken. Alle katholieke sociologen stemmen toch daarin overeen, dat de middenstand is de ruggegraat der maatschappij en dat een krachtige breede middenstand onontbeerlijk is voor het maatschappelijk welzijn. Daarna de vraag stellend, hoe kan het nadeel uit coöperatie voor den middenstand voortvloeiend, 't best bestreden worden, stelde spr. in 't licht dat coöperatie slechts afdoende kan bestreden worden door coöperatie. Tegenover de arbeiders coöperaties vooral moet men de middenstands coöperaties stellenspr. stelde in 't licht hoe zij reeds in verschillende gemeenten met succes zijn opgericht, hoe bijv. de Rotterdamsche huidenclub, de Amsterdamsche warmoeziersvereeniging en de coöperatieve ijsfabriek te Breda met toenemend goed gevolg werken. Vervolgens de vraag beantwoordend hoe moe ten de vereenigingen voor den middenstand zijn, betoogde spr. dat Katholieken zich in katholieke organisaties moeten vereenigen en grondde die uitspraak op verschillende uitspnaken der Kerke lijke overheid o.a. op hetgeen Z.H. Pius X eigen handig schreef aan de sociaal-economische ver eenigingen in Italië, en op een schrijven van Z. Em. den kardinaal staatssecretaris Merry del Val r den voorzitter van de Boerenleenbanken in riankrijk gericht. Daarbij bleef 't echter moge lijk dat omstandigheden van een diocees of land nopen van dien regel af te wijken. Zoo bijv. in Duitschland, waar de vereeniging van Katholieken niet alleen in zuiver katholieke organisaties, maar ook in christelijke intercontessioneeie orga nisaties is toegestaan. Na de uitspraak van den H. Stoel komt te dezer zake het oordeel van den Bisschop van het diocees. En zoo is dan voor ons diocees door de verklaring van Z.D.Hw. den Bisschop op den Katholiekendag te Delft gebleken, dat hij vereeniging in zuiver katholieke organi saties wil, omdat alleen in katholieke organisatie de katholieke beginselen tot hun volle recht ko men. Dat is ook het oordeal door de gezamen lijke Bisschoppen van ons land in 1906 gegeven in 1909 nog eens bevestigd, waarbij echter dui delijk in t licht is gesteld, dat die organisatie op katholieken grondslag samenwerking tot bepaalde doeleinden met neutrale vereenigingen, voor zoover de^ katholieke beginselen dat gedogen, niet belet. Tegenover het getuigenis van dr. van Beurden dat bedoeld communiqué der Bisschoppen zou ver ouderd zijn, hield spr. deze uitspraak beslist als nog steeds geldend vol en stelde de motieven in 't licht waarop ze berust: 't Is omdat de katho lieke organisatie niet alleen voor de economisch stoffelijke belangen, maar ook voor de hoogere zedelijke belangen heeft te waken. Het streven toch naar Zondagsrust, de vervroegde winkelslui ting moeten er toe leiden, dat onze midden stand wat beter hare katholieke verplichtingen nakomt, wat meer meeleeft het leven der Katho lieke Kerk, zich wat meer inwerkt van katholiek standpunt in de sociale kwestie, wat meer opgaat in dat mooie Roomsche liturgisch leven der Kerk, wat meerde zedelijke en maatschappelijke kwesties hoort behandelen die men van den preekstoel zoo moeilijk voor eenen bepaalden stand kan bespre ken, zich over het geheel op godsdienstig en maatschappelijk terrein ontwikkelt. Waar 't dus van den eenen kant vast staat, dat naar den wensch onzer Bisschoppen $e

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2