Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. arbeiders verbetert, b, v. wat betreft afschaffing van nachtarbeid en invoering van den 10-urendag voor vrouwen, hetgeen practisch beteekent latere invoering van den 10-urendag voor mannen. Spreker ontkende niet, dat de Minister in som- mige opzichten wat verder had kunnen gaan, maar daartegenover stelt hij, dat een zekere ge leidelijkheid bij sociale wetgeving in het belang is zoowel van de industrie als van de arbeiders. In het belang eener goede regeling zou het niet zijn den land- en boschbouw in dit ontwerp op te nemen. Wel had de veenderij er in kunnen betrokken worden. Wettelijke regeling van de huisindustrie, hoewel ook terecht in dit. ontwerp niet op hare plaats, zal des niettemin spoedig ter hand moeten worden genomen. Spreker verdedigde zich verder tegen )iet on gerechtvaardigde verwijt van sociaal democratische zijde, dat hij verraad zou hebben gepleegd aan de zaak van de invoering van d~n 10-urigen arbeidsdag voor volwassen arbeiders, door de actie op te geven uit politieke motieven. Zijn indertijd aangenomen motie, betreffende de wenschelijkhe'id van den 10-urendag, had ge,en ander doel dan een zakelijke uitspraak der Kamer te vragen over deze zaak. Maar na aanneming dier motie heeft men, buiten de Kamer, er een politiek wapen tegen het Ministerie en tegen leden der rechter zijde van gemaakt. Spreker is niettegenstaande zijn sympathie met den 10-urendag, niet met een wetsontwerp tot invoering daarvan gekomen, omdat, naar zijn overtuiging, het initatief hiertoe aan de Regeering moet blijven. Nadat spr. nog eenige beschouwingen had ge geven omtrent de regeling van den kinderarbeid en den arbeid der gehuwde vrouw, waarbij hij mededeelde dat, als zijn amendement betreffende het verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw, wordt aangenomen, hij een ander amendement zal voorstellen, bepalende dat dit verbod niet toe passelijk zal zijn op dergelijke vrouwen, thans in de fabrieken werkzaam, werd het verdere debat verdaagd tot heden. Sloet, pastoor te Abcoude, voorzitter Yan de Apo logetische Vereeniging »Petrus Canisius" Kape laan Willem Smulders, letterkundige te Made, Ook nar. Aalberse, lid der Tweede Kamer en Mgr. Diepen, directeur der Kweekschool te.'s Bosch, zijn eereleden geworden. Mgr. Van de Wetering te Rome. Uit Rome seint men ons, dat Z. D. II. Mgr. Van de Wetering, Aartsbisschip van Utrecht, eergisterenavond 6 uur door Z. 11. den Paus in audiëntie is ontvangen. (Tijd.) Rijksmiddelen. In de maand Februari is dit jaar in totaal iets minder in de Rijksschatkist gevloeid dan het vorige jaar. Als men echter de onderdeelen met elkaar vergelijkt, dat blijkt, dat ongeveer over de geheele linie de vooruitgaande beweging is geble ven en het nadeelig verschil hoofdzakelijk ver oorzaakt wordt door de accijns op gedistilleerd. De opbrengst daarvan was in Februari van het vorige jaar door ruime aanzuivering der credieten, na de hooge inslagen in 1909, ongeveer mil- lioen hooger dan dit jaar. Dit millioen is bijna geheel door de overige middelen aangezuiverd. Over de 2 maanden is er nu een voorsprong van 8£ ton. Bij der raming is er een achterstaand van ruim G millioen, die dus nog moet worden ingehaald. Bankbiljetten yan f 50. Bij de behandeling der Staats begrooting werd in de Eerste Kamer de wensch te kennen gege ven, dat door den Minister van Financiën pogin gen in het werk zoudell worden gesteld bij de Nederlandsche Bank, om te geraken tot de uit gifte van bankbiljetten van f50.—. Het licht echter niet in de bedoeling der Nederl. Bank, dit verlangen in ernstige overweging te nemen, aan gezien zij niet de overtuiging bezit, dat het maat schappelijk verkeer inderdaad behoefte heeft aan de uitgifte van biljetten van genoemd bedrag. De indertijd door den Staat uitgegeven muntbiljetten van f50.waren bij het publiek allerminst gewild en konden slechts tot een zeer beperkt bedrag in omloop worden gebracht. (»Std.") Intern. Sanitaire Conlerontie. Naar de Stand, verneemt zal de Nederl. Regee ring deelnemen aan een in de maand Mei te Parijs te houden internationale conferentie, ten einde de sanitaire conventie van Parijs van 1903 te herzien en zoo noodig aan te vullen, voor zoo ver betreft de maatregelen, toegepast tegen de pest, de cholera en de gele koorts. Als Neder landsche afgevaardigden zullen worden aangewezen H. M. 's gezant te Parijs en Dr. W. P. Ruysch. Hoofdinspecteur der Volksgezondheid te 's-Graven- hage. Mr. Regout. De minister van justitie, mr. Regout, heeft gis termiddag gevolg gegeven aan zijn voornemen om na de eindstemming over het ontwerp tot bestrij ding van zedeloosheid eenigen tijd naar het bui tenland te gaan. De minister vertrok naar Zwitserland. Personeel Bookmakerskantoren. Het bestuur van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius heeft den minister van justitie een adres gezonden, waarin ten behoeve van tal van kantoorbedienden, werkzaam op de bookmakerskantoren te Middel burg en Vlissingen, wordt verzocht, bij aanneming van de wet tot bestrijding van onzedelijkheid en dobbelzucht maatregelen te treffen, waardoor voor genoemde categorie van personen de gevolgen der wet minder fataal zullen zijn. Electrische geleidingen. In de nieuwe voorschriften omtrent electrische lijnen en geleidingen in, op of boven wegen, wa teren en gronden onder beheer van het departe ment van waterstaat, is o.a. bepaald, dat wan neer aan eenige lijn werkzaamheden moeten wor den verricht, welke belemmering voor andere lijnen of vreemde electrische inrichtingen kunnen veroorzaken, of waardoor het met werkzaamheden aan deze lijnen of inrichtingen belaste personeel aan gevaar wordt blootgesteld, het hoofd of de bestuurder van den aanleg, waaraan de werk zaamheden zijn te verrichten, verplicht is, de hoofden of bestuurders van de andere lijnen of inrichtingen tijdig daarmede in kennis te stellen, opdat de noodige voorzorgsmaatregelen getroffen kunnen worden tot beveiliging van personen en goederen. De uitzetting van Tinsley. Reuter seint uit Londen, d.d. 16 Maart In antwoord op een vraag, betreffende de uit. zetting van den heer Tinsley, zeide sir Edward Grey, minister van buitenlandsche zaken, in het Lagerhuis, dat hij niet in staat was een definitieve verklaring hieromtrent te geven. De Johannieter-Orde. De Koning van Pruisen heeft de navolgende landgenooten tot eere-ridders van de Johannieter orde benoemd Jhr. mr. N. Ch. de Gijselaar, burgemeester van Leidenjhr. H. F. van Kinschot, ritmeester bij het 3e reg. huzarenjhr. Ch. Ph. L. van Kinschot, te TielA. E. F. A. baron Van Ittersum te Hil versum jhr. mr. W. Alberda van Ekenstein, vice-president van de rechtbank te Groningen jhr. H. J. Deutz v. Lennep, Mee-en-Berg bij HeemstedeA. baron Van Aerssen Beijeren v. Voshol te Rrusselmr. S. B. W. graaf Van Lim- bnrg Stirum te 's-Gravenhage jhr. L. M. Schuur- beque Boeye te Leusden jhr. mr. II. W. van Asch v. Wijck, lid der Tweede Kamer, te 's-GravenhageA. C. baron Van der Feltz te Tello, burgemeester van Voorst, lid der Staten van Gelderlandjhr. mr. F. G. van Panhuys* gezant te Bern jhr. mr. A. L. J. Melvill van Carnbee te Rijsenburgmr. W. B. R. baron Van Weideren Rengers, gezant te Stockholm. (Vad.) Debietrecht op tabak. De Kamer van arbeid voor de voedings- en genotmiddelen te Dordrecht heeft besloten onder de aandacht van den minister van financiën te brengen, dat zij het als een ramp, welke geheel de tabaksindustrie in Nederland zal treffen, beschouwt, indien het wetontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak tot wet wordt verheven. (D. C.) Bezoek van den Minister van Oorlog aan Hellevoetsluis. Dinsdag a.s. zal de Minister van Oorlog, ver gezeld van den majoor van den Generalen Staf, Jhr. G. A. A. Alting von Geusau, en den kapitein van den Generalen Staf R. B. A. N. de Quay, adjudant van den minister, een bezoek brengen aan Hellevoetsluis. c.Tdat de verbrandingsproducten, afkomstig uit de glasovens en uil de koelovens, dienende tot vervaardiging van andere dan wit glazen voer. werpen, ook voor het geval zij worden gebezigd tot verhitting der stoomketels, steeds moeten worden afgevoerd door steenen schoorsteenen rijkende tot 60 Meter boven A. P., en wel in dier voege, dat naar één schoorsteen hoogstens de gassen van twee der bestaande glashutten mogen worden toegevoerd d. dat elk der onder c genoemde schoorsteenen moeten worden voorzien van aa. een spouw wand ter hoogte van minstens 10 Meter boven den bovenkant van het hoogst ge legen daarin mondende rookkanaalterwijl aan het boveneinde van de aldus gevormde spouw een voldoende hoeveelheid lucht ter verdunning der rookgassen in den schoorsteen moet worden gebracht, welke lucht aan het ondereinde der spouw daarin daarin moét worden gevoerd bb. eene inrichting, waardoor op een punt minstens 10 Meter boven het boveneind van den spouwwand monsters van de rookgassen kunnen genomen wordenwelke inrichting moet bestaan uit een horizontale koperen buis, ter wijdte van 13 mrM. binnenwerks, die in het hart van den schoorsteen moet uitkomen, luchtdicht door den schoorsteenwand moet gaan, en in de as der schoorsteenschacht in dier voege moet eindigen dat dit uiteinde schuin is afgesneden, terwijl het andere eind buiten den schoorsteen door een schroefstrop moet gesloten worden ter eventueele reinigingdat op deze horizontale buis door mid del van een schroefdraad een verticale leiding bevestigd worde, die aan de buitenzijde der schacht worde aangebracht en doorloope tot een punt, ge legen op 0.25 KM. boven den beganen grond, om in een knievormige socket met een inwendigen schroefdraad te eindigen, waardoor een koperen luchtdichte buis aan de leiding kunne verbonden worden e. dat de onder d. sub bb benoemde inrichting steeds in voldoenden staat onderhouden en be hoorlijk rein gehouden wordendat er naar elke inrichting steeds een behoorlijk pad vrij gehouden worde, opdat de door het gemeentebestuur aan te wijzen persoon gemakkelijk de uiteinden der bovenomschreven buizen kunnen bereiken en daarop de toestellen kunne bevestigen die tot het opvangen der schoorsteengassen be stemd zijn f. dat de concessionarisse aan het gemeente bestuur de kosten vergoede voor de aanschaffing van een doelmatig toestel tot het opnemen der gassendat dit toestel in het bezit en onder beheer blijve van dit bestuur, doch dat de kosten van onderhoud betaald worden door de conces- De hoofdmachines voor liet drijven der zand- pomp bij het baggeren en dei' schroef onder het varen, is van het triple expansie systeem en kan ruimschoots 725 I.P.K. ontwikkelen. Verder bevinden zich verscheidene kleinere stoomma chines aan boord voor het aandrijven van den snijkop der zuigbuis, van de lieren, voor het bedienen van den onafhankelijken condensor en voor het leveren van electrisch licht. Al deze machines worden gevoed door 2 scheepsketels van 120 vierkante meters verwarmend oppervlak elk, werkend met een druk van 13 atmospheren. Het schip, dat onder speciaal toezicht van Lloyds gebouwd wordt, heeft een zuigdiepte van 13 M., een opbrengst van ongeveer 1500 ton per uur bij bet baggeren in vaste klei, en een vaar- snelheid van 9 knoop. De gebaggerde grond kan weggepersd worden tot op een afstand van 1500 voet bij een hoogte van 20 voet boven de water lijn. Deze zuiger zal de reis naar Australië onder eigen stoom ondernemen. Hedèn-morgen zijn twee jongens, van 12- en I3-jarigen leeftijd, die bij een opkoo- per looden pijpen hadden verkocht, die van de waterleiding ontvreemd bleken te zijn, alhier aangehouden. De jongens hadden gistermorgen de ouderlijke woning verlaten zonder daarin terug te keeren en waren naar Rotterdam gegaan, waar zij hun capes voor jassen hadden verruild. Esperantime. Er is een eere-comité hevormd door den Ne- derlrndschen Roomsch Kanholieken Esperantisten Bond »Nederlanda Katnoliko," voor het in Au gustus a.s. te houden 2e Internationaal Katholiek Esperantisten Congres. De volgende welbekende mannen hebben welwillend het lidmaatschap van dit comité aanvaard prof. J. M. J. Knapen, abdij Berne te Ileeswijk pater Chr. Kops, leeraar Gymnasium, MegenDr. H. W. E. Moller, doctor in de Ned. Letteren te Amsterdam Kapelaan L. Simonis, secretaris van 'sBosschen Diocesanen Drankbestrijdersbond, den Bosch D, A. W. H. Weerbericht' Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 775.8 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 751.5 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dagmeest matigen tot noordoostelijken wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen of sneeuwbuien, kouder, waarschijnlijk nachtvorst. Afsluiting. Blijkens voorstaande kennisgeving zal de Lau- rensstraat voor het verkeer met rij- en voertui gen tot nadere aankondiging zijn afgesloten1 De Glasbrieken. Bij Kon. Besluit zijn de door B. en W. aan de glasfabriek »De Schie" en aan Van Deventers glasfabrieken opgelegde nieuwe voorwaarden aan de door hen vroeger verleende vergunning aan genoemde fabrieken gewijzigd. De nieuwe gewijzigde voorwaarden luiden aldus a. dat de gaskanalen naar de koel- en wan- ovens slechts langs mechanischen weg, zonder aanwending van vuur mogen gereinigd worden b. dat arsenicumverbindingen niet in de fa. brieken zullen mogen verwerkt, of daarin of op het bijbehoorende terrein aanwezig zullen mogen zijn sionansse g. dat de chemische analyse der rookgassen, die zoo vaak zal plaats hebben als het gemeente bestuur zulks noodig acht, geschiede op kosten der concessionarisse, die verplicht is de desbetref fende rekening binnen een maand na inzending te voldoen h. dat de concessinarisse zorge, de fabricage aldus in te richten en de noodige maatregelen te nemen, opdat bij het chemisch onderzoek der rookgassen op 10 M. boven den bovenkant van den spouw geen hoogere cijfers zullen gevonden worden per Ms gas, gerekend bij een barometer stand van 760 m.M. en een temperatuur van o°C. dan a.a. 0 05 Gram fluor, hetzij in den vorm van fluorwaterstof of in den vorm van andere fluor verbindingen b.b. 1 Gram zwavel in den vorm van vluchtige zwavelverbindingen, waarbij echter de zwavel, die in den vorm van zwavelzuur of zwaveltrioxyde zal gevonden worden, met twee zal vermenigvuldigd worden en aldus gevoegd zal worden bij de hoe veelheid zwavel, te vinden in eenig andere zwa velverbinding c.c. 0.04 Gram chloorwaterstofzuur i. dat de ovengaskanalen aldus geconstrueerd moeten zijn, dat daarin nimmer water van buiten kunnen binnendringen, en dat zy steeds in geheel dichten staat moeten gehouden worden Met bepaling wijders, dat de ombouw der fa briek ten einde aan de voorgaande bepalingen te kunnen voldoen binnen acht maanden na dagtee- kening van dit besluit zal moeten zijn voltooid. Hinderwet. De volgende vergunning is verleend Aan de N. V. ïDistilleerdery van J. J. Mel- chers Wzn." en hare rechtverkrijgenden tot uit breiding harer glasfabriek, aan den Noordvest- singel no. 97, met een stoomketel van 50 M2 ver warmingsoppervlak. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Schie dam de heer N Kikke, te Ilarlingen. Een lijk, dat eergisteren uit het water aan de Coolvest te Rotterdam is opge haald, is herkend als dat van den 28-jarigen koop man J. v. d. H., sedert drie weken te Schiedam vermist. DIT DELFT. Zekere juffrouw B., te Delft, heeft zich heden morgen half zeven met petroleum overgoten en zich daarna aangestoken. Op de brandlucht af gaande, gingen eenige buren naar binnen en von den de vrouw geheel verkoold. De vrouw moet reeds eenige malen in een krankzinnigengesticht hebben vertoefd. De St. Jozefsdag voor den Paus. De dag toegewijd aan den hoogverheven Voedster vader des Heeren, tevens de naamdag des Pausen (Jozef Sarto), zooals die naar het gebruik in de katholieke landen in plaats van den verjaardag wordt gevierd, geeft dit jaar tot bijzondere over wegingen aanleiding, 't Is toch 17 Maart 1914 oO jaar geleden, dat den Paus van Rome zyne staten werden ontnomen en de Koning van Sardinië, Victor Emmanuel, werd geproclameerd tot Koning van Italië met Rome als hoofdstad. V\el bleef Rome nog een negental jaren in het bezit van den Pausmaar de heiligschennende rooi had een begin van uitvoering gekregen reeds een groot deel van den Kerkehjken Staat was den Paus ontnomen. Nu wij staan voor dezen herinneringsdag die door de Italiaansche sectarissen, de Vrijmetselarij vooral, dit jaar op tartende wijze tot onder de muren van het Vaticaan feestelijk zal worden herdacht, is 't thans een behoefte van ieder goed Katholiek, daar tegenover te stellen onze liefde voor den Plaatsb'ekleeder van Christus op aarde, Hem een bewijs te geven van onze diepe aan hankelijkheid en onbezweken trouw. De Aarts broederschap der H. Familie heeft daarom het plan opgevat om op Zondag 19 Maart, feestdag van den H. Jozef, over het geheele land eene algemeene H. Communie te houden tot intentie van Z. H. Pius X en dit plan heeft de volle instemming verkregen van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond. In iedere parochie zullen dus de leden van de Aartsbroederschap der H. Familie en de leden van den Ned. R. K. Volksbond Zondag aanst. een algemeene H. Communie houden tot intentie van Z. H. den Paus en voorzeker zullen tallooze ge oo\igen zich met hen in die intentie vereenigen. Leen beter bewijs van aanhankelijkheid kan zeker den diep gegriefden Paus worden gegeven dan deze algemeene H. Communie, dit algemeen aanzitten aan de Tafel des Heeren, waartoe Z. H. de Paus zoo herhaaldelijk en dringend uitnoodigt! De Propagandaclub »St. Paulus", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam" heeft, wel verdienstelijk, in een welsprekend vlugschrift daartoe de Bondsbroeders te meer opgewekt. - Hopen wij, dat deze gezamenlijke hulde en dit vereenigd protest door de algemeene deelneming der geloovigen de volle beteekenis zal verkrijgen, die 't alleszins verdient. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. 6 c h i e d a ni, 1 1 Dinsdag 21 Maart. Gemeenteraad. Dinsdag '21 Maart. 8£ u. Lokaal »Door Een dracht grooter", Heerenpad, Vergadering Schiedamsche Brandweerliedenvereeniging Vriendschap zij ons doel". Rotterdam. 1 1 Zaterdag 18 Maart. 8 u. Nutszaal. Piano-avond Adolf Waterman. Zondag 19 Maart. 2i/a u. R. O. V. 6e Concert. Gister werd van de werf Gusto van de firma A. F. Smulders alhier met goed gevolg te water gelaten de stalen romp van een zeewaardigen zuiger met snijkop en pers- inrichtmg bestemd voor de regeering van Zuid- Australië. De hoofdafmetingen van het schip zijn lengte 42 M., breedte 9 M. en holte 3.50 M. Miltvuur Een week geleden werd te Noord laren (prov. Gron.) miltvuur met doodelijken afloop geconstateerd bij eene koe van den land bouwer H. Heden overleed H. zelf aan deze ziekte, waaraan hy slechts een paar dagen ziek gelegen had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2