en Omstrek EERSTE BLAD. ilfer A 34ste Jaar«ran<r. Zaterdag 18 Maart 19!]. No. 9971. feuilleton. V Dit nummer bladen en een Zondagsblad. bestaat uit twee Geïllustreerd Buitenlandse!! Nieuws. De man in 't grijs. Verspreide bericht pp. Binnenland. Jgjiy IfÉypiPp A3ÜNMMINT8P&U8. Dft blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cfii» en' per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau - Bofer- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DEB AD VEBTENTIëNi van 1 6 regels f0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel] ïaor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bik overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39, Wegens het op Zaterdag invallen van den feestdag van MABIA BOODSCHAP, zal de volgende week het gebruikelijk dubbel nummer met geïllustreerd Zondagsblad ver schenen V RIJ DAU-A VOND H. H. Adverieerders gelieven daarop wel te letten en hunne advertentiën voor Vrij- da^-middag 1 ure in te zenden. lingen van de regeering. De regeering kan het protest der Katholieken slechts als een uiting van intieme, persoonlijke gevoelens beschouwen. TÜRKIJë. De Sultan lijdt aan influenza. Het Selamlik werd gister niet gehouden ROEMENIë. Bij de algemeene verkiezingen zijn '161 leden van de regeeringspartij en 21 der oppositie ge kozen. ENGELAND. Grey, de Engelsche minister van buiten- landsche zaken, heeft te Londen als voorzitter van een feestmaal van den bond voor internatio nale arbitrage, een rede gehouden, waarin hij het denkbeeld verwierp, dat een algemeen arbitrage- verbond van twee groote volkeren gelijkwaardig zou zijn met een defensief verbond. Indien een dergelijk verdrag gesloten wordt en een der beide volkeren aangevallen werd door een derde mo gendheid, die arbitrage geweigerd had, dan zou ®r zeker een sterke sympathie tusschen de ver- dragsmogendheden zijn. Het opnemen van eeni- gerlei bepaling van dien aard in een arbitrage verdrag zou anderen landen aanleiding zijn tot de veronderstelling, dat het verdrag tegen hen is gericht. Dit zou een mogelijke uitwerking ten opzichte van de vermindering van uitgaven voor bewapening geheel en al bederven. Een dergelijk verdrag moet zonder eenige achtergedachte ge sloten worden. Grey wijdde uit over de weldadige gevolgen, die zulk een verdrag kan hebben als een voorbeeld, dat wanneer het door andere mo gendheden wordt opgevolgd, mogelijk iets kan Werden als een vredesbond. Maar deze dingen kunnen niet gedwongen worden. Er moet een begin zijn, voordat van vooruitgang sprake kan 21jn en de mate van vooruitgang moet aihangen van de schommelingen in gevoelens en de illusies der menschen, die de dingen op het eene oogen- blik mogelijk, op het andere onmogelijk maken. SPANJE. Ge bisschop van Madrid protesteerde gister in den Spaanschen Senaat tegen de benoeming van den koning van Italië tot kolonel a la suite van ee" Spaansch regiment. Ce voorzitter van den ministerraad antwoordde hierop, dat de verleende onderscheiding voortspruit het verlangen, het hoofd van den bevrienden staat een bewijs van genegenheid en sympathie te geven. Hij voegde hieraan toe, dat het een ^rechtvaardige en onvaderlandslievende daad zou *Un, wantrouwen te zaaien onder de Spaansche Katholieken, omtrent de oprechtheid der bedoe- MAROKKO. De correspondent van de «Times" te Tandzjer bevestigt de van de andere zijde uit Fez gemelde gunstige berichten niet. Toch gaat hij niet zoo ver als die van de «Daily Telegraph", welke laatste seint dat de opstandelingen troepen van den Sultan omsingeld hebben en de toestand in Marokko hopeloos is. 28) Klaarblijkelijk wist zij niet wat zij deed. „Ik "erninde hem och, dat s waar, daar weet je aio Van;" maar Je zult mij toch welgelooven, ik je zeg, dat ik mij om hem beangst WT.: Heb medelijden, Herbert... ga naar hem me, hij was toen hier!..." Herbert verschrikte. »Hier op Grauenegg?" on» in 'cPark- moest met hem over "ze toekomst spreken, en toen heb ik hem e er ontboden En als dat nu bekend wordt, n men hem niet gelooft, dat hij om mij- n .wille kwam. Maar om zijnentwil... thans, sm- moeder zulke, ijselijke woorden heeft ge moten, nr et hij zwijgen Dat moet hij 1 Her- ovi jk bezweer je, tracht hem daartoe te W ,en! Ik zelf kan niét weg...'dat zou in all*jVoopen ga jij in m«ne PlaatsIk wil *es doen, wat men van mij verlangt... ik wil trouwt 7orden- ik wil goed voor je en je ie ta „r arme' lieve Rita' ie weet niet, wat kai,irgtzeide Herbert en nam hare Banden mmeerend in de zijne. „Vrees niet, alles zal CHINA. In het Russische gebied Sonienetsjensk worden op het oogenblik bij wijze van proef de daar aan wezige troepen gemobiliseerd. Deze zijn te Dsar- kent aan de Chineesche grens samengetrokken ook troepen uit Tafjkent zijn daarheen gediri geerd. Uit de rapporten van den commandant van het militaire district Toerkestan, van de korps- commandanten en van de commandanten dei- langs de grens geëcheloneerde troepen blijkt, dat de gemobiliseerde troepen zich in een voortreftelijken kiestaud en in voortreffelijke orde bevinden. Niette genstaande moeilijke plaatselijke omstandigheden, was de marsch een succes en waren de troepen sneller ter plaatse dan men had verwacht. MEXICO. President Diaz heeft aan den New-Yorkschen correspondent van de «Daily Telegraph" geseind, dat uit de verklaringen van de Amerikaansche regeering nopens de samentrekking der troepen in Texas gebleken was, dat die samentrekking heelemaal niet iu verband stond met Mexicaansche aangelegenheden. Diaz verzekert opnieuw, dat hij de Amerikaansche regeering volstrekt niet heeft uitgenoodigd tot medewerking om den opstand in het Noorden van Mexico te dempen. Dit is onnoodig, Mexico alleen is daar wel toe in staat- De hevige storm, welke de laatst nachten op de Belgische en Fransche kust woedde, heeft weer 'n aantal ongelukken en ongevallen op zee tengevolge gehad. De Noorsche driemaster »Eh)dos", met een lading salpeter uit Chili aan boord, is, bij een poging om de haven van Ostende binnen te loopen, gestiand. Twee sleepbooten en een reddingboot vertrokken onmiddellijk om het ge strande schip hulp te verleenen. Te Duinkerken maakt men zich ernstig ongerust over het uit blijven van het zeilschip »Marie", dat 20 Februari II. met zes man en een lading van 160 ton terecht komen en jij... jij zult gelukkig zijn. Hoe veikeeia is het van je, dat je mij niet reeds lang geleden gezegd hebt, dat gij elkander bemint 1" „Ach Herbert..." „Bedaar, Rita lief, ik ga naar hem toe en Walter zal zeker zwijgen 1" Zij slaakte een zucht van verlichting. Ik dank je. Wanneer ga je heen „Zoo dadelijk. Van avond ben ik weer hier op z n laatst met den nachtsneltrein." In de houtvesterij zaten Steinbrech en Lore te wachten. De tafel was feestelijk gedekt en met bloemen versierd. Steinbrech' had uit den kelder een flesch met zilveren hals gehaald en in een emmer ijskoud water gezet. Die flesch was voor een bijzondere gelegenheid bewaard en nu was het immers zulk een gelegenheid de verloving van zijn eenig kind. Maar de bruidegom liet op zich wachten. Uur op uur verstreek en Herbert kwam niet. Stein brech keek knorrig,, het hoofdje van Lore hing vermoeid op haai borst gelijk de gentianen, waarmee zij de tafel had versierd en die reeds begonnen te verflensen. Buiten op de velden maakte de avond plaats voor den nacht. Ein delijk om 9 ui- kwam de knecht van den hout vester, die in Grtlnau was geweest, met haas tige schreden thuis. „Weet u het al, baas Steinbrech," vroeg hij opgewonden, nog eer hij de kamerdeur achter zich gesloten had, „graaf Grauenstein is verleden Duinkerken verliet. Men gelooft, dat het schip gedurende den jongsten storm is gezonken. De reis naar Douarnez, waarheen het schip was ver trokken, duurt gewoonlijk acht dagen. Ook de bark »!597", die dezer dagen van Brest vertrok, is ter hoogte van Perounon gezonken. De be manning, bestaande uit vier personen, kon geluk kig gered worden. In de haven van Guernesey is een leege boot drijvende gevonden, waarin zich tot de uitrusting van een matroos behoorende kleedingstukken, een verrekijker, een kaart van het Kanaal en verder een brief, geteekend Samuel Mayer, reederij-agent te Laruhelle, bevonden. De brief was geadresseerd aan den gezagvoerder van het schip «Lygie", wien daarin werd medegedeeld, dat een lading cement, die van Boulogne- sur- Mer naar Larochelle vervoerd moest worden, op hem wachtte. De thuishaven der «Lygie" is Brest. Met schrik ziet men in Engeland alle vreemde havens zich sluiten voor Engelsch vee, nu er in Surrey mond- en klauwzeer is uitgebro ken. Zoo mogen er vooreerst in Argentinië, dat veel Engelsch fokvee koopt geen runderen, scha per,, geiten en varkens uit Engeland worden in gevoerd, en evenmin in Canada. In de «Times" pleit een inzender er voor, onmiddellijk allen invoer van hooi en stroo in het Vereenigde Koninkrijk te verbieden. Het kan te gemakkelijker, zegt hij, aangezien die invoer gering is Aan hooi brengt het land zelf op 8 368.000 ton, ingevoerd wordt er 61.487 ton. aan stroo brengt het land op f8,056.000 ton, ingevoerd wordt er 11.425 ton. Wat heeft het geldelijk vc. deel van dien invoer te beteekenen te.zamen is hij een '250.000 waard tegenover de 225.000.000, die naar schatting 's lands runderen, schapen en varkens waard zijn I De «Tribune" verneemt uit Tripoli, dat de betrekkingen tusschen den italiaansciien consul en den gouverneur niet alleen zeer gespannen zijn, maar dat deze thans geheel zijn afgebroken. De loopende zaken worden door den tolk van het consulaat behandeld. Het blad eischt, dat de re geering den consul, krachtiger dan zij tot nu deed, zal steunen. Overigens is de positie der Turksche regeering in Tripoli zeer hachelijk. Zoo zou b.v. de bevolking van Bezan openlijk in verzet zijn gekomen en zouden de inboorlingen voornemens zijn, naar aanleiding der invoering van nieuwe belastingen, naar de wapenen te grijpen. Tal van karavanen werden reeds door hen geplunderd en de Turksche regeering staat geheel machteloos tegenover de wandaden der bevolking. Eergisteren is te Rome, naar aan de «Ger- mania" geseind wordt., met groote plechtigheid door kardinaal Martinelli de St. Patricks-kerk ingewijd, waarvan de bouwsom bijeengebracht was door giften en collecten onder de Ieren. Nieuwe Reglement op de maten en gewichten. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat aan de afdeeling Nijverheid van het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel Nieuwe Uitleg 13 te 's-Gravenhage, zoolang de voorraad strekt, gratis verkrijgbaar worden gesteld afdrukken van het ontwerp Koninklijk besluit tot vaststelling van een nieuw Reglement op de maten en gewichten ter vervanging van het Reg lement vastgesteld bij Koninklijk besluit van 16 October 1869 (Staatsblad no. 159), laatstelijk ge wijzigd bij Koninklijk besluit van 9 Juni 1897 (Staatsblad no. 154). Bij het ontwerp behooren teekeningen, welke na ontvangst van eene opgaaf van de soort van maten of gewichten, waarvan eene teekening ver langd wordt, eveneens zooveel mogelijk zullen worden uitgereikt. Met opmerkingen, welke vóór of op 15 Mei a.s, schriftelijk ter kennis van bovengenoemde afdee- üng zijn gebracht, zal bij de vaststelling van het ontwerp rekening kunnen worden gehouden. Grensverkeer. De «Lokal Anzeiger" meldt De Pruisische regeering heeft toegestaan, dat de biperking van het tolvrije grensverkeer met Nederland op 1 April wordt opgeheven. Dat beteekent voor de bewoners der grensplaatsen een groote verbetering in het kleinverkeer, daar dan hoeveelheden tot twee kilogram vrij kunnen wor den ingevoerd. Tegen dit besluit protesteeren nu echter de handwerkers in de grensgemeenten, daar zij een grooteren invoer van producten der handwerkers nijverheid vreezen, waardoor zij in hun belangen zouden worden geschaad. Zij hebben een com missie benoemd, die bij de Pruisische Regeering hunne bezwaren zal inbrengen en handhaving van de beperking in het grensverkeer zal verzoeken. De Fransche onderzeeër «Loutre." die op de hoogte van La Pallice duikoefeningen houdt, is Donderdag door een visschersboot aangevaren en lek gestooten. De visschersboot lichtte oogen- blikkelijk twee walvischvaarders in, die de be manning van den onderzeeër opnamen. Vrijdagavond vermoord, toen hij naar het spoor wegstation zou gaan. Vandaag heeft men zijn bebloede kleeren in den kalkput van Steiner gevonden. Het heele dorp spreekt van niets anders dan van dien moord..." Hij hield op en keek verwonderd naar zijn baas en diens dochter, die elkander aankeken, alsof zij door den bliksem getroffen waren. Nu wisten zij natuurlijk, waarom Herbert heden niet kon komen. VIII. Ilempel had in naam van gravin Renate von Grauenstein aangifte bij de politie gedaan, dat de tegenwoordige majoraatsheer van Grarenegg. graaf Demeter von Grauenstein, verdwenen was onder omstandigheden, die het vermoeden van moord wettigden. Tegelijkertijd had hij den rechter van instruc tie de door hem verzamelde gegevens verstrekt, zonder evenwel te gewagen van de verdenking der gravin, waaraan hij zelf trouwens geen ge loof sloeg. „Het zou mij aangenaam zijn. waarde heer Hempel," zeide de rechter, „als u deze zaak op u nam. om te onderzoeken u is toch al leeds daar ter plaatse Stuur ik er een vreem de heen dan duurt het weer een geruimen tijd, eer hij weer van een en ander op de hoogte is, en zoo schrander als gij is toch niemand T" Een minachtend lachje gleed oyer Silas ge laat. Dacht die daai hem door vleierij te lijmen Eenvoudig belachelijk 1 Winkelsluiting. De heeren Jos. Zodij en J. Cornax. respectieve lijk voorzitter en secretaris van het «Winkeliers- comité ter verkrijging van een wettelijk vastge steld sluitingsuur voor winkels en magazijnen" heb ben den Raad van Amsterdam per adres medege deeld, dat 18 firma's met 175 winkels, gevestigd alhier, zich verklaren voor eene wettelijke rege ling van het sluitings-uur der winkels (Hbl.) Kapitein-ter-zoe Baron Van Asbeek. De „N. Ct." bericht, dat aan den kapitein tci zee baron van Asbeck het ©ere-voorzitler- scha.pi van de Marine-Y ereeniging is aangeboden. Schriftelijk beantwoorde vragen. Ten vervolgte op de beantwoording van de vraag van den heer Thomson, betreffende een bericht omtrent een door een civiel1 gezaghebber op Timor toegepaste straf, heeft de Minister van Koloniën, de heer De Waal' Malefijt, het volgende Luide zeide hij „Wanneer ik er u een ge noegen mee kan doen, dan wil ik die zaak wel verder napluizen, maar... altoos als bijzaak. U weet, dat net geval van Walker schier al mijn tijd in beslag ueemt en die moordgeschiedenis is al ingewikkeld genoeg, om mij haast geen rust te gunnen." „Ja, ja, dat weet ik Maar ge kunt immers voor die Grauenegger affaire hulp nemen. Trau- ner, of wien ge maar wilt, staat elk oo°-enblik ter uwer beschikking. Hoe staat het overigens met de zaak Walker „Hm - die staat in 't geheel niet die ligt alsof ze dood ware," mompelde Silas kregel en greep naar zijn hoed „Goeden dag!" Van den rechter van instructie begaf Hempel zich naar het huis waar de agent Kocksiein woonde. Hij trof hem niet thuis maar zijn hospita was van meening, dat. hij wellicht in het Café Europa zou zijn, aangezien hij sinds eenige dagen daar den achtermiddag doorbracht. Hempel vond hem inderdaad daar. Hij zat in een hoek te kijken naar het biljardspel van eenige officieren. Toen hij Silas zag binnenko men. stond hij op en verdween in een donkere zijkamer meer achteraf gelegen. '„Wat weerlicht, waarom breng je mij hierin dit, hok?" vroeg Hempel vóór'was het toch veel gezelliger...' Ofëordf vervolgel),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1