Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Maandag 20 Maart 1911. No. 9972. Boitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. De man in 't grijs. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dh blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en' per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2 oer kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bg alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. DÜITSCHLANi). Het „Hamburger Fremdenblatt" bericht, dat e!en Engelschman en vier in Duitscihland geboor tige personen gearresteerd zijn, die onder zware verdenking staan, nauwkeurige opgave omtrent de oorlogssctapien, die op de Hamburger en Bremer Wierven in aanbouw zijn, aan Engeland te hebben geleverd. 1 Volgens particuliere telegrammen uit Hamburg over het vermoedelijk geval van spionaage, be reidde de politie reeds sinds acht dagen de ar restatie voor van een perspon, die men verdacht van oplichterij' en spionnage. Deze persoon werd dan ook in hechtenis genomen. Thans zou, ech t-er gebleken zijn, dat de gronden, waarop de arrestatie plaats had, geen steek houden, zoodat bedoelde persoon waarschijnlijk weder ,op vrije voeten gesteld zal worden. BELGIS. De ministerraad verklaarde, dat er geen vol doende termen bestaan om een vervolging te gelasten inzake den brand op de Brusselsche tentoonstelling. Men weet nog niet of de civiele proeessen nu, zullen doorgaan. ZUID-AFRIKA. Naar de „Times" uit Kaapstad verneemt is de commissie uit den Volksraad, belast om een bevredigenden vorm voor de toepassing van het tafenarlikel uit de grondwet op de school te zoeken, er in geslaagd een schikking te treffen, berustend op de keuze van de óuders. SPANJE. De regeering heeft: het .antwoord va,n het Va- ticaan op de laatste Spaaiische nota ontvangen. Het Vaticaan blijft erbij dat d:e Spaansche re giering het met de curie over de wet opi de vereehigingen eens dient te worden, voordat zij deze indient. C anale jas heeft opnieuw medegedeeld, dat de wet, zooals hij herhaaldelijk heeft verklaard, zal ingediend worden. geschonken om, onder toezicht der regeering, ten bate dezer vereeniging; te worden verkocht. De interpellatie van Loetsi Fikris, pver den staat van beleg, werd onder girpot rumoer met 113 tegen 61 stemmen geweigerd, nadat Taliat het regeeringsstandpuint had verdedigd. Riza Ter fik riep uit: „Het beste is den winkel te slui ten." Alle zich te Konstantinopiel bevindende, doch niet daar in garnizoen liggende officieren, ontvingen bevel zich onverwijld naar huin regiment te begeven. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel] Voor herhaaldelgk adrert«eren wo'rden uiterst bil Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 8a. Postbus no. 39. TÜRKIJë. In de zitting der Turksche Kamer is het Vrij dag zeer stormachtig toegegaan, naar aanleiding der bespreking van twee netelige kwesties. In de eerste plaats was aan de orde die, betref fende de in Yiidiz-kiosk gevonden sieraden. De oppositie uitte bedekte beschuldigingen tegfen de regeering, die tot nu toe trog geen nauwkeurige rekening en verantwoording had overlegd, doch deze werd door de meerderheid gesteund. Ein delijk werd een voorstel aangenomen, waarbij bepaald werd dat alle onderscbeidingsteekeiien en documenten van 'historisch bellang, zullen wor den uitgezocht door een commissie, onder voor zitterschap van den directeur der musea. De rest zal1 aan de Turksche vloot-vpreeniging worden oostenrijk-hongaüije. In de Hongaarsche Kamer interpelleerde de. afgevaardigde Holle de regeering over de ontwa- peningskwestie. Hij vroeg of de voorzitter van den ministerraad bereid is, na met de verbonden mogendheden overleg gepleegd te hebben, stappen te doen, om een verdere opdrijving der kosten vpor leger en vloot te beperken. De minister-president antwoordde, dat de ver klaringen van minister Grey groote vreugde moe ten verwekken, daar zij tot op zekere hoogte een rectificatie bevatten van de opvattingen, twee geleden door dezen Engelschen minister verkon digden, die te verstaan gaven, dat onze monar chie geleid werd door bedoelingen, die den vrede in gevaar konden brengen. „Onze oorlogstoerus tingen aldus d© minister-president moet men niet toeschrijven aan naijver met Italië. De ontwikkeling van onze vloot heeft ten doel, het evenwicht te behouden tusschen onze kustver- «TcVTIgïFg"en" de marine der .overige Zuidelijke" landen. Be gedachte van naijver ten opzichte van Italië moet geheel buiten gesloten worden De Italiaansche vloot moet aan geheel andere oer w aarden geanfwoorden dan de onze, daar Italië eten uitgestrekter kustgebied te verdedigen heeft dan wij. De officieele kringen zoowel in Oostenrijk-Hon- garijte als in Italië zijn geheel overtuigd, dat beide rijaen den vrede willen bewtaren, het is echter te betreuren, dat deze wensch tot behoud van den vrede, vooral wat Italië betreft, niet tot de openbare meening kan doordringen, daar de Italiaansche pers voortgaat een zekere onrust te voeden, Wij moeten het denkbeeld, om eenig initiatief m de ontwapeningskwostie te nemen, daar wij met Italië in d© beste verstandhouding leven, en daar de jongste verdragen do overtuiging verbreidden, dat wij niet ernstig naar den vrede streven Wij zullen met vreugde zien, dat de overige landen voortgaan op de door Engeland inge slagen weg en indien wijl reden hebben, ons bij deze beweging' aan te sluiten, dan zullen wij de gunstige gelegenheid niet onbenut laten voorbijgaan. Op het oogenblik is er echter vol strek I geen rede om in deze kwestie eenig ini tiatief te nemen. De afgevaardigde Holle weigerde acte te ne men van dieze verklaring. Engeland meent, dat thans een initiatief genomen moet worden en het schijnt alleszins gerechtvaardigd, dat Oos- k-nrijk-Hongarije 'en Italië in deze zaak tot een overeenkomst komen. De minister-president zeide, dat de betrekkin gen tusschen Engeland en Duitscihland niet van den zelfden aard zijn als de betrekkingen tus schen Oostcnrijk-Hongarije en Italië, tusschen wel ke landen een verbond bestaat. De minister hoop te, dat de thans gehouden openbare debatten een gunstigen invloed ten voordeele van den vrede zullen uitoefenen, want Oostenrijk-Honga- rij© wenscht met Italië in vrede te'leven. De meerderheid nam vervolgens acte Van de verklaring des ministers. MAROKKO. De in Parijs vertoevende vertegenwoordiger van sultan Moelai-Hafid heeft verklaard, dat het snelle succes, dat de Mehalla, dank zij de Fransciie militaire missie heeft verkregen, pp hem grooten indruk gemaakt heeft. De sultan moet, volgens El Mokri, dan ook tot de overtuiging gekomen zijn, dat het voor hem van het grootste belang is, de samenwerking van liet Maghzen en tie Franschen te bevorderen. 29) »Ik dacht, dat u my wildet uitvragen omtrent de Gaauensteins, en aangezien de jonge heer juist ginds aan 't biljarten is, meende ik..." Wat, is hij hier? Voor den drommel dan gauw eruit, opdat ik hem zie I" riep Silas leven dig en maakte rechtsomkeert. Kockstein volgde hem. Wacht even, ik leid u hier langs, dan kunt h meteen den ouden heer ook zien. Die maakt nu zyn partytje tarok. De oude heer daar met den witten snorrenbaard en die borstelige wenk brauwen. «Aha, is hij dat De echte type van een ge- Pensionneerde 1" „Ja juist; hij commandeert hier in 't koffiehuis precies zooals thuis, alsof hij nog altijd voor zijn uscadron staat. Overigens is hij een door en door brave man; daaromtrent is iedereen het eens. Hy heeft geen kreuzer schuld, alhoewel schraalhans keukenmeester is en zijn vrouw zelfs twee kamers verhuurt, om de huishuur op te kunnen brengen. De oude heer wil er niets van weten, althans hij houdt zich zoo. Hy leeft naar de klokvan 8—9 /Wandelen in 't stadspark en de vogeltjes aldaar voeren, van 9—12 schrijfwerk thuis en lezen. Te i Tordt, ^et middagmaal genuttigd na tafel, klokslag half twee worden de duiven ge voerd, dan een uur geslapen en om half drie gaat hij van de Pauluspoort uit den slotberg op en komt over de W iekenburgsteeg weer in de stad. 1 lompt tier uur komt hij bier, om een partij tarok te spelen met baron Molly, dokter Bartenstein en Gugger, lid van de rechtbank. Het viertal speelt tot zes uur en de avond wordt thuis door- gebracht Zoo leeft hij al sedert jaren en dagen." »En de zoon? Woont die bij z'n ouders in «Ja. Hij is een waardige modelzoon van dezen model vader dienst billard en 's avonds zoet thuis zitten bij moeder." «Geen vrijage?" «Denkt er niet aan 1 «En de moeder Wat is dat voor 'n vrouw »Ilm -- ook een type. De hoogst beschaafde dame uit de gezelschapskringen, de eens gevierde schoonheid, die zich heimelijk tot dienstmeid maakt, om de armoede nog onder een gouden manteltje te kunnen verbergen. Overigens moet men haar dit nageven, dat zij zich goed houden en opgeruimd en tevreden kan zijn." s Wijs my nu den zoon aan Kockstein stapte naar de groote zaal, waar altoos biljard gespeeld werd. Hij nam niet Hem- pel plaats in een der vensternissen. «Die daar is het, die lange, met die reuzenfiguur en dat blonde haar, waartegen die zwarte oogen zoo vreemd afsteken." MEXICO. In zake die Amcrikaansche troepenbeweging aan de Mexicaanscbe grenzen, wordt tuf San Antonio gemeld, dat de 'dagen in groote onzekerheid op •kaar .volgen D© officieren zouden y<>l% Hfpl". journalisten naar het ware doél der mctfffièatie informeer-en. De voornaamste arbeid bestaat in het drillen der recruten. De inspecteur-generaal, brigade-generaal, Garlington is gisterennacht naar Gal vesten vertrokken, in gezelschap van den Duit- schen militairen attaché. Een kwart millioen pa tronen zijn, onbekend waarheen, verzonden. Te San Antonio zijn thans 9000 man troepen aange komen, die met de 1000 man van het garnizoen en de 1500 man van den greflsdienst, de sterkte der divisie tot 11.500 man heeft opgevoerd. De eerste proeven, die men in' Algerië met zwarte troepien genomen heeft, blijken met goeden uitslag bekroond te zijn. De plroef werd onder ongunstige omstandigheden genomen. Men nam zonder te kiezen uit het Senegal1- en Nigergebied de negers, die men werven kon, nadat men de daar geplaatste troepen verminderd had met. de afdeelingien, die ter versterking1 naar Wadai, Kon go en de Ivoorkust gezonden moesten worden. Be voor een deel zwakke en vermoeide menschen werden eind Mei 1910 naar Colbmbesjar gezon den, waar zij niets voor hun verblijf in orde gebracht vonden. Ze moesten zelf hun hutten bouwen en zelfs beginnen uit leem dakpannen te maken. De vrouwen en de kinderen waren slecht gevoed, omdat in deze oa.se de levensmid1- del'en heel duur zijn voor hun gering loon. De winter is er tamelijk streng en de negers uit Senegambië hadden niet anders dan hun tro pische kleeding, en waren dus tegen vorst al heel slecht beschut en toch kwamen er onder hen weinig zieken voor en geen sterfgevallen zij waren steeds tevreden en gedragen zich voor beeldig. Bij het schijfschieten bleken de negers uit het gebied van den Senegal1 de meeste Euro- peesche troepen de baas. De proef mag als vol komen geslaagd beschouwd worden en de mili taire overheid zal zeker op den ingeslagen weg voortgaan. De voerzitter van den bond van Amerika,ari sch© mijnwerkers heeft gelast, het werk in een district van Ohio neer te leggen. Ingevolgd dit bevel zullen 10,000 arbeiders tot staking over gaan. r Volgens een mededeeling van bet Peters- burgsche telegraafagentschap, drong gisteren een troep Chineesche studenten het Chinees the ge zantschap te Tokio binnen, om te protesteeren tegen de houding van Rusland. De gezant ontving de studenten niet. De studenten bleven 's' nachts in het gebouw, Sedert weken slaat de Engelsche hoofdstad in Let toeken der aanstaande kroningsfeesten. De naderende feestelijkheden zullen dan ook aan pracht en kostbaarheid alle vroegere kroningen overtreffen. Overal' wordt met koortsachtige be drijvigheid gewerkt. Het bloemenvraagstuk is ge lukkig opgelost; de groote kroningSbouquet die aan de Koningin zal worden overhandigd, zal jouter uit mode anjelieren zijn samengesteld. De ze bloem zal dierhalve de kroningsbloem zijn overal wordt nu op groote schaal tot kweeking ov er gegaan daar de navraag van de bloem, door Koningin Mary uitgekozen, reusachtig zal zijn Ouderdomsvoorziening. Verschenen is net verslag van een onderzoek naar de werking der ouderdomsvoorziening in België, uitgebracht aan den Min. van Landbouw door mr. dr. A. Van Rijekevorsel. «Een knappe vent!... Nu kan ik eigenlyk wel gaan.,, a propos... hoe zit het met den man in 'tgrijs? Heb je geen spoor van hem «Neen. Wij hebben zes mannen «in 't grijs" gearresteerd, daar het signalement op hen paste, maar wij moesten hen allemaal weer loslaten, daar zij glansrijk hun alibi konden bewijzen." «Dat dacht ik wel. Signalementen geven altoos aanleiding tot vergissingen, dat zien wij nu weer in dit geval." Hij dronk de kop koffie ledig, dat de piccolo vóór hem gezet had, betaalde en stond op. «Adieu, Kockstein. Houd in 's hemels naam die luidjes nog verder in 't oog, ofschoon het eigenlijk geen doel heeft Op dat oogenblik trad een jonge man binnen toen Hempel hem ontwaarde schrikte hij en ver borg^ zich onwillekeurig achter Kockstein. «Graaf Herbèrt 1" mompelde hij verbouwereerd, wat komt die hier doen? Ik dacht dat hij «ma ma" vandaag niet wilde verlaten Met oogen vol spanning zag Silas, dat Herbert op Walter von Grauenstein toetrad en hem een teeken gaf, dat hij hem verlangde te spreken. De jonge officier legde terstond de queu neer en ging naar zijn neef. Beiden stonden geen tien passen van Silas ver wijderd, maar door het rumoer, dat er in het koffiehuis heerschte, kon deze niet verstaan, wat zij spraken. Maar hij zag, dat Walter eensklaps krijtwit werd en Herbert met alle teekenen van plotselingen schrik aanstaarde. «Ik zou gaarne honderd gulden geven," mom- Spoorweg verbindingen. Te Maastricht is, volgens berichten in Bel gische bladen, eene vergadering gehouden, waar aan vertegenwoordigers van de Belgische, Neder- landsche en Pruisische Staatsspoorwegen hebben deelgenomen. Onderwerp der beraadslagingen washet verbeteren van de spoorlijn tusschen Antwerpen en Keulfen, via Aerschot—Hasselt- MaastrichtAken. De drie betrokken spoorwegbesturen zijd over eengekomen de nobdige verbeteringen op 'e lijn aan te brengen, ieder op zijn eigen baanvak. D© „Etat Beige" zal dubbelspoor leggen van Hasselt naar Maastricht, pen werk waartoe voor aankoop van grond, het léggen van rails en de versterking van in dien Weg liggende kunst- pelde Hempel binnensmonds, «als ik wistTwat hij hem heeft gezegd. In aanmerking nemend, dat de Graueneggers zijn ouders altoos gehaat hebben, kan de jonge man toch niet enkel wegens het verdwijnen van zijn oom zoo onthutst schijnen De twee jonge mannen begaven zich inmiddels naar de speelkamer naast de zaal, waar het wat stiller was. Als door tooverkracht gedreven volgde Hempel hen. In 't voorbijgaan pakte hij een cou rant, waarachter hij zicli verborg, en dook onop gemerkt in den hoek. Hij zag, dat Walter zijn vader iets toefluisterde en hoe deze daarop begon te beven en plots de kaarten liet vallen. De uitdrukking van zijn ge laat gaf nog duidelijker, daa zulks bij Walter het geval was geweest, schrik en ontsteltenis te kennen. Met moeite stond hy op. «Mijne heeren," zeide hij met inspanning, «u gelievet my voor heden te verontschuldigen... er werd mij daar zooeven een tijding gebracht... een tijding... zóó..." hij staarde een oogenblik wezen loos van den een naar den ander. «Papal" riep Walter op min of rneer waar schuwenden toon. Toen nam de oude heer den arm van zijn zoon en verliet de tafel, terwijl hij mompelde«Ja, kom... kom, naar huis..." Nauwelijks een stap van Hempel verwijderd bleef hij staan en keek angstig naar zijn zoon op. J - ORor.dt mrvolg/il j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1