Stads- en Gewestelijk Nieuws. Wrtrk«n ongeveer tiOO/KK» francs wordt uitgetrok ken, f Aan het grensstation Lnnaekcn ruiten terrei nen worden, aangekocht om hét rangeerterrein met J5 nieuwe lijnen uit te breiden en er een nieuw goederenstation met los- en laadslporen le vestigen. De overweg aan.de Koenderstraat zal worden opgeheven, en de straat worden omge bogen naar den wieg 'MaastrichtGellick. Ook is er sprake van een verbouwing der Maasbrug'. De Nederlandsche S.S. wil van zijit kant de lijn Maastricht—Aken, via Simpelveld, van dubbel spoor voorzien. (L. K.) Positieverbetering olfieieren, Landweerwet, Wet Landstorm. Onze Haagsche correspondent schrijft: Naar ik verneem heeft men aan het departe ment van Oorlog sinds een paar weken het vraag stuk van de positieverbetering der officieren ter hand genomen. Men hoopt met die regeling zoo tijdig gereed te komen, dat nog in dit zittingsjaar een voorstel de Tweede Kamer zal bereiken. Zooals te ver wachten viel, zal dit voorstel ook maatregelen bevatten, die eene vrij aanzienlijke versnelling van de promotie tot den kapiteins- en majoors rang ten gevolge zullen hebben. Eindelijk verneem ik nog, dat eene gewjjzigde Landweerwet en de in de Troonrede aangekon digde wet op den Landstorm dezer dagen naar den Raad van State zullen worden gezonden. (Stand Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons. In de Donderdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van dezen bond is besloten, tot den Bond en de Vereenigingen van Archi tecten het verzoek te richten, de eenheidsprijzen in de bestekken te vei'hoogen, daar de materialen steeds in prijs omhoog gaan, en in de bestekken daar niet voldoende rekening mede gehouden wordt. De Rijksarchivaris. Het Handelsblad verneemt uit den Haag, dat de algemeene rijksarchivaris, jhr. Th. W F. van Riemsdijk, op 1 Mei zijn functie zal neerleggen. Homoeopatliie. Naar wij vernemen, zal de jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering der Homoepathie in Nederland Woensdag 12 April in het gebouw «Diligentia" te 's Gravenhage worden gehouden. De protestmecting te Amsterdam. De meeting welke gister-middag door het plaat selijk comité der Katholieke Sociale Actie in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt was belegd, teneinde te protesteeren tegen de viering van het vijftigjarig jubilé der Italiaansche een heid met Rome als hoofdstad, was zoo druk be zocht, dat tal van personen geen plaats konden krijgen. In de zaal waren de banieren van ver scheidene katholieke vereenigingen opgesteld, ter wijl het eere-comité, bestaande uit een veertigtal dames en heeren mede in de zaal had plaats ge nomen. Na een orgelbespeling door den heer Jos. A. Verheyen werd de vergadering door den voor zitter, den heer C. A. Rademaker, geopend met een door herhaald applaus onder broken rede. In deze rede zeide de voorzitter, dat de vergade ring ten doel had te protesteeren tegen het onrecht den Paus aangedaan,doordat hem de Kerkelijke Staat werd ontnomen en tegen de 50-jarige feestelijke herdenking van dit feit in Italië. Door deze vergadering willen de Amsterdamsche Katholieken getuigenis afleggen van hun eerbied voor Hem, die door onzen Heer Jezus Christus als zijn plaatsvervanger is aange steld en protesteeren tegen hen, die den Paus hoonen en oprechtvaardig bejegenen. De weleerw. zeergel. heer E. A. van Hinsbergh, professor aan het groot-seminarie te Rijsenburg, die daarna het woord verkreeg, hield daarna een welsprekende rede, waarin hij een historisch over zicht gaf van het heiligschennend verloop der Italiaansche eenheidswording. Victor Emmanuel ontrukte den Paus met schennende h;nd zijne wereldlijke macht en maakte Rome tot hoofdstad van Italië. De Katholieken zullen tegen dien roof b 1 ij v e n protesteeren. Als Italië feest viert, prote- teeren wij, roept spreker uit. Spreker stelde verder de verdiensten der twee laatste Pausen in het licht en betoogde, dat op de Nederlandsche Katholieken de dure en onaf wijsbare plicht rust met den heervoerder Pius X den strijd te voeren. Dit moeten zij doen niet door Hem toe te juichen, maar door voor Hem te bid den door Hem te geven wat zij hebben. «Yer- dubbelt uw St. Pieterspenning, zegt hij want de Paus heeft, niet voor zich zelf, maar voor zijn wereldwerk, veel geld noodig." Verder wekt spreker de Katholieken op, aan hun eenheid te denken, als zij zich aan de sociale actie wijden en niet met woorden, doch met daden tegen de berooving van den H. Stoel te prote steeren en ten slotte roept hij uit«Wij gaan als 't moet, in nieuwe catacomber, maar Jezus gaat met ens. Na het daverend en langdurig applaus, datdeze rede als bezegelde, werd door het koor der ver* eenigde katholieke kerkzangers het «Tu es Petrus" van Halier ten gehoore gebracht, waarna de' heer H. W. E. Moller, doctor in de Nederlandsche taal- en letterkunde te Amsterdam, het woord verkreeg. Deze tweede spreker gaf een historisch overzicht van het ontslaan en de ontwikkeling van de wereld lijke macht des Pausen. De Protestant Willem Biiderdijk getuigde, dat nooit een wereldlijke macht op zuiverder grondslag werd gevestigd dan die der Pausen. Hij bracht in herinnering de wijze waarop die wereldlijke macht vernietigd werd en wees op het vervalschte referendum, waarbij de meeste stemmen werden uitgebracht door vreemdelingen die niet in de Pauselyke Staten woonden. Spreker betoogt verder, dat de Kerk neigens in de wereld den steun van het wereldlijk gezag geniet waarop zij recht heeft, en spoort de aan wezigen aan, om de macht van den Paus te steunen door het inwendig leven der Kerk te versterken. Ten slotte eindigde spreker zijn herhaaldelijk toegejuichte rede met de aansporing aan de Katholieken om den Paus altijd te gehoorzamen. De voorzitter bracht den spreker dank en deelde mede, dat het volgend telegram van hulde en deelneming aan den Paus zal worden gezonden- «De herinnering aan den roof van het erfdeel van Sint Pieter en de onhoudbare toestand, die uit die schennis der heilige rechten van de Kerk voor den H. Stoel voortvloeit, dubbel gevoeld in dit jaar van rouw, zijn voor de Katholieken van Amsterdam een aanleiding om op een 'groote meeting op den feestdag van St. Jozef, onder eere-voorzitterschap van den hoogeerwaarden deken van Amsterdam, te getuigen van hun liefde en trouw jegens den Heiligen Stoel, terwijl zij opeischen het herstel van diens onschendbare rechten, en nederig vragen om uwen apostolischen zegen". Met een hulde aan de H. M. de Koningin en de Koninklijke familie, getuigend dat de Neder landsche Katholieken evenzeer voor het Vaderland hun bloed veil hebben, als zij 't indertijd voor den Paus hebben gegeven, besloot de voorzitter. Met den gemeenschappelijken zang «Aan U, o Koning der Eeuwen", werd de meeting gesloten- Nederlanders te Rome. Onze correspondent schrijft: «Woensdagavond had Z. D. H. Monseigneur H- Van de Wetering een particulierie audiëntie bij Z. H. den Paus. Monseigneur bood den Heiligen Vader, die zich over den bloei der Katholieke Kerk in Nederland zeer verheugde, o. a. ook de onlangs voltooide Nederlandsche Bijbelvertaling aan. «Na zijne langdurige audiëntie stelde Monseig neur mevr. van Vollenhoven van de Poll aan Zijne Heiligheid voor, alsook de beide priesters van het Aartsbisdom dr. Jan. Smit en dr. de Jong. «Daarna had Z. D. H. een onderhoud van meer dan een half uur bij den Staatssecretaris, Z, Em. Merry del Val. (c.) Middenstandscongres. De heer J. Das Dzn., voorzitter van den Alg. Ned. Molenaarsbond, heeft een prae-advies uitge bracht over: het nut van het houden van tentoon stellingen voor den Middenstand een der pun ten van behandeling voor het aanstaand Midden standscongres. De conclusies van het prae-advies zjjn saaragevat in deze motie De Nederlandsche Bond van Vereenigingen van den handeldnjvenden en industrieelen Midden stand, op Juli te^Roermond in algemeene ver gadering bjjeen zijnde, gehoord hebbende de be sprekingen omtrent de al of niet wenschelijkheid van tentoonstellingen, is van oordeel, dat het houden van internationale tentoonstel lingen uit economisch oogpunt zeer aanbevelens waardig is dat het houden van nationale tentoonstellingen meerdere aanbeveling verdient dat het hebben van een zoo volledig mogelijk bedrijfsmuseum met een daaraan verbonden goede voorlichtingsdienst, op verschillende centra's des lands, de voorkeur verdient. Uitvoer van hooi en stroo naar Engeland. De heeren Wm. H. Muller Sc Co., Phs. van Ommeren en Gebrs. Smith te Rottterdam, heb ben, als onmiddellijk betrokken bij de vrachtvaart van Rotterdam op Londen, tot de Tweede Kamer een adres gericht, houdende het verzoek, de in terpellatie van den heer Duymaer van Twist over den uitvoer van hooi en stroo naar Groot-Brit- tannië en Ierland spoedig in behandeling te nemen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.7 te Haparanda. Laagste barometerstand 746.7 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen oostelijken tot zuidoostelijken wind, lichtbewolkt, droogweer, nachtvorst, zelfde dag temperatuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering, waarin dit maal de verkiezing van leden van den Centralen Raad zou plaats hebben, was meer dan gewoon lijk door de leden bezocht. De voorzitter, de heer T. J. H. Mouwens, na de vergadering met gebed te hebben geopend, deelde daarna mede, dat in deze vergadering zou plaats hebben de verkiezing van leden voor het stembureau bij de opening van de stembus voor de Centrale Raadsverkiezing, het jaarverslag van de Spaarbank en van het Bureau van Inlichtingen en nog enkele andere zaken. Daarna deed de voorzitter de gewone mede- deeling omtrent de toetreding van nieuwe leden, waaronder ook een vrouwelijk lid en het uittre den van andere leden, waaronder er waren die wegens het niet betalen-der contributie waren geroyeerd. Ook gewaagde voorz. van het overlijden van het Bondslid, den heer A. van Yelzen, die in aller godsdienstig aandenken werd aanbevolen. Naar aanleiding van de mededeeling in de Wolksbanier" bracht voorz. allen dank voor de welwillendheid, waarmee zij gevolg hadden ge geven aan de uitnoodiging van het Centraal Be stuur in vereeniging met de Aartsbroederschap der H. Familie, om den H. Vader te troosten in deze droevige omstandigheden en een vereenigd protest uit te brengen tegen de grievende belee- diging Bern in zijne stad aangedaan. Daarna vroeg voorz. dat zich personen zouden opgeven bereid bij de opening der stembus 's avonds 81/3 ure als stemopnemers dienst te doen. Daartoe werden vervolgens aangewezen de heeren Van Gerven, Weber en Groenendaal, terwijl ove rigens ieder lid gebruik kon maken van zijn recht, om de stemopneming te volgen. Na het vlugschrift door de Propagandaclub »St. Paulus" verspreid: «Wat wil de R. K. Volks bond" in ieders aandacht te hebben aanbevolen, bracht voorz. over de mededeeling van het Cen traal Bestuur dat een nieuw Bondsinsigne, voor den Volksbond in de verschillende bisdommen uniform, zou worden ingevoerd, dat van meer duur- zamen aard zou zijn dan de tegenwoordige in signes, welke af en toe vernieuwing behoeven. Vervolgens deelde voorz. nog mede Voor de retraite van Zaterdag voor tot Dinsdag na Paschen in het retraitenhuis te Noortwijk te houden, hebben zich totnogtoe van hier geen deelnemers aangemeld. De kosten zijn f4, behalve de reisberichten van deelneming wor den alsnog gaarne ingewacht. De vergadering van den Centralen Raad zal in Juni te Amsterdam wordon gehouden. In die vergadering zal de heer Alb. van der Kallen (hoofdredacteur van het «Dagblad van Noord Bra- bandt") een lezing houden over Ziekteverzekering en Radenwet. Wegens het gewicht van dit onderwerp zullen vermoedelijk alleen de punten nog van de vorige vergadering overgebleven worden behandeld althans het centraal bestuur verzoekt geen nieuwe punten voor de agenda op te geven. Ten slotte had voorz. nog mede te deelen het verzoek van de Bakkerspatroons-Vereeniging om te willen medewerken tot het verkrijgen van den vrijen Tweeden Paaschdag en spoorde hij allen daartoe zooveel mogelijk het hunne bij te dragen. Daarna werd door den heer J. H. Frederiks, voorzitter van het bestuur der Bondsspaarbank, verslag over die instelling uitgebracht. Uitzijne mededeeling bleek, dat de Bondsspaarbank, in 1900 opgericht en aanvankelijk met eenig wan trouwen begroet, reeds spoedig het vertrouwen zoover had gewonnen, dat, ook door de bemoeiingen van den financieelen adviseur 3%, rente kon wor den uitgekeerd. In het eerste jaar van haar bestaan werd er in de spaarbank door 200 inleg gers f 7700 ingelegd en na verloop van tien jaar is het inlegbedrag tot f42000 geklommen. De spaarbank mag thans op een reservekapitaal van f1800 bogen, zoodat zij steeds aan hare verplich tingen zal kunnen voldoen. Spr., opwekkend tot deelname in deze spaarbank als spaarbank van den Volksbond meer bepaald voor den werkman opgericht, deelde verder mede, dat de gelden van de spaarbank geborgen zijn in een brankast verzekerd tegen brand en inbraak en waarvan de sleutel bij den hoogeerw. Deken adviseur berust, die ironisch opmerkt dat hij slechts in tegenwoordigheid der bestuursleden kan geo pend worden. Verder deelde voorz. mede, op welke wijze deze gelden zijn belegd. Voor rente-beta- ling in het vorig jaar is 1197.13 bijgeschreven. Verder stelt spr. nog in 't licht dat deze spaar bank breed is opgevat, die bestemd is niet alleen voor leden van den Volksbond, maar allen er aan kunnen deelnemen. Kon de deelneming nog verder worden uitgebreid en het inleggerskapitaal nog worden opgevoerd, dan zou deze financieele in richting nog meer vrucht opleveren en geleidelijk tot meerdere rente-betaling worden overgegaan. Na dit kort verslag, waarin spr. ook vooral uiteen zette, dat besliste discretie voor de inzen ders was verzekerd, wekte spr. ten slotte allen op die tot sparen in staat zijn, hun gelden in de Bondsspaarbank te beleggen, opdat die nog in bloei zou toenemen en de rente spoedig zou kun nen verhoogd worden. In antwoord op de vraag van een der ledenen in discussie met den voorzitter deelde spr. ten slotte nog mede, dat nog deze week door het bestuur der spaarbank aan het bestuur der Bonds- afdeeling een voorstel zou worden gedaan, om aan den wensch voor het inrichten van een goed wacht lokaal voor de inleggers der spaarbank te voldoen. Daarna werd door den voorzitter een kort ver slag uitgebracht over het Bureau van inlichtingen, waaruit bleek, dat door het bureau 215 inlichtingen werden verstrekt, waarvan 116 over belasting zaken en 28 over kiesrecht, terwijl 27 verzoek schriften werden opgesteld. De verdere inlichtin gen betreflen het Arbeidscontract, inlichtingen ovei statuten van vereenigingen, militiezaken Ongevallenwet, huwelijks- en erfenisaangelegen heden. In t geheel werd in de verschillende jaren dat het bureau werkzaam is, slechts een bedrag van f3.30 voor die inlichtingen ontvangen. len slotte deelde de voorzitter nog mede, dat de Encycliek-vergadering, die ditmaal een bij zonder karakter zal hebben, op Zondag 14 Mei zal w 01 den gehouden. De spreker zal nader worden bekend gemaakt en eene H. Mis ter intentie der Bondsafdeeling als gewoonlijk worden opgedragen. In antwoord op de vragen door enkele leden gedaan verklaarde de voorzitter verder nog, dat het bestuur in zake het royeeren van eenige leden niet anders had kunnen handelen dan 't heeft gedaan en de financieele regeling nog steeds een onderwerp van ernstige zorg van het bestuur uitmaakt. Door een lid van de Sigarenmakers-afdeeling werd ter sprake gebracht het dreigende debietrecht op tabak, waarbij de belangen van weiklieden en winkeliers ernstig betrokken zijn. De voorzitter meendedatde Volksbond in deze kwestie niet als zoo danig kon optreden, maar actie te dezer zake van de Sigarenmakersafdeeling moest uitgaan, die dan zeker wel bijval in ruimen kring zou vinden. Verschillende leden spraken nog hunne voldoe ning uit over de maatregelen door het bestuur in den laatsten tijd ten opzichte van eenige leden genomen en herhaaldelijk werd ook in 't licht gesteld, dat voor alles de financieele toestand der Bondsafdeeling moet geregeld worden. In verband met de maatregelen te dezer zake te nemenwaarvan men het resultaat wilde afwachten en waarvan enkele aftredende bestuurs leden het weder-aanvaarden der functie afhanke lijk stelden, meende de voorzitter, dat het technisch bezwaar zou geven, de bestuurskeuze reeds op Zondag 9 April te doen plaats hebben. Te meer gold dit bezwaar, waar candidaten dan reeds op 27 Maart zouden moeten worden opgegeven. Onder deze omstandigheden achtte voorz. 't beter, de volgende maandvergadering, met bestuurskeuze, eerst op Zondag 30 April to houden. Nadat dit was vastgesteld, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze, met gebed, door den voorzitter gesloten. Voor de verkiezing van zes leden van den Centralen Raad bleken te zijn uitgebracht 122 stemmen, waarvan 3 van onwaarde en 1 in blanco, alzoo 118 geldige stemmen, aldus volstrekte meer derheid 60. Er werden uitgebracht op de heeren H. A. Alberts 73, Th. Groenendaal 98, G. W. de Groot 54, J. Hengst 63, Th. Hickendorf 48, A. A. Mar- revee 91, T. J. H. Mouwens 99, G. Schaeffer 38 en H. Voorwald 98 stemmen, Gekozen zijn dus de heeren Alberts, Groenen daal, Hengst, Marrevee, Mouwens en Voorwald. „Katholiek Leren." Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Woensdag-avond jl. trad voor onze vereeniging als inleider op, de weled. zeergeleerde heer A. P. M. Koene, arts alhier, met het onderwerpniets over alcohol, en laten wij er direct bijvoegen, dat het weer geweest is een van die genotvolle avon den, die de heer Koene ons steeds weet te bezorgen. De geachte spreker begon zijn inleiding met de verklaring van het woord alcohol, zette in 't kort uiteen enkele der verschillende alcoholen, om uit voerig te behandelen de fabricage van den alcohol (C2. II5. O. II.) zooals wij die meer algemeen kennen. Hierna behandelde spr. den invloed van den alcohol op den mensch. Alcohol werkt bedwel mend, doch langzamer en werkt ook langer na dan b.v. de aether, o.m. te verklaren uit het hoogere kookpunt van den alcohol boven dat van den aether. Wanneer men nagaat de werking van den alcohol op den mensch, dan valt te con- stateeren vooreerst een verlamming van de rem dei hersenen, het stadium, waarin de mensch verkeert, wanneer het «spreken is zilver, maar zwijgen goud al te vaak uit het oog wordt ver loren. Bij verdere bedwelming onstaat achter eenvolgens een vertragen in de vorming van ge dachten, de spraak zelf wordt aangetast, terwijl de moreele rem wordt verlamd. Bovendien wordt het gezichtsvermogen beperkt, de gehoorscherpte verminderd, de reuk neemt af, de ademhaling heeft niet meer geregeld plaatsen ten slotte wordt men zelfs ongevoelig voor pijn en gaat de tempera- tuursgewaarwording verloren. De hoeveelheid, alcohol, welke den mensch in deze stadia kan brengen, hangt af van het individu. Ook kan alcohol een chronische vergiftiging teweegbrengen, en dan het weefsel van hooger gehalte zelfs veranderen in vet- en bindweefsel. Vervolgens besprak de geachte inleider den invloed van den alcohol, bezien van sociaal en van medisch standpunt. Uitvoerig behandelde spr. den invloed ontegen zeggelijk op het drankgebruik uitgeoefend door slechte voeding, onvoldoende kleeding, treurige woningtoestanden, het laatste vooral tengevolge hebbend een veelvuldig bezoek aan de vaak ge zellige en flink verlichte en verwarmde café's, alsmede het slechte voorbeeld en het menschelijk opzicht. Dat van medisch standpunt beschouwd, alcohol als regel overerfelijk zou zijn, dit is gebleken onhoudbaar te zijn want, zegt spr., men ziet toch ook dikwijls, dat kinderen van dronkaards geheel onthouder zijn, en voorts, dat volken, die vroeger in niet geringe mate alcohol gebruikten, thans onder de matigste naties behooren (b.v. Noor wegen en Zweden). De theorie, dat, gaande van den equator naar de poolstreken bij de achter eenvolgens daarbij ontmoetende volkeren het alcoholgebruik zou toenemen, bleek dus in strijd te zijn met de werkelijkheid en dit standpunt is dan ook verlaten. Dat het gebruik van alcohol zich bij verschil lende ziekten ook doet gevoelen, is een niet te loochenen feit, b.v. bij longontsteking, en dat dit inderdaad in het algemeen het geval is, blijkt voorts hieruit, dat levensverzekeringmaatschappijen liever geheelonthouders onder haren verzekerden tellen dan gebruikers van alcohol. Het misbruik van alcohol straft zich vaak in de volgende geslachtenhoe dikwijls zien we niet dat kinderen of kleinkinderen van dronk aards lijden aan z.g. vallende ziekte, aan zenuw ziekte, etc., terwijl het toch ook een niet te ont kennen feit is, dat geheele volksstammen door alcoholgebruik ten gronde zijn gegaan (b.v. de Indianen in Noord-Amerika, en de Maori's in Nieuw-Zeeland, en hetzelfde verschijnsel ziet men herhalen onder de negerstammen in Afrika). De geachte inleider meende hiermede te kun nen volstaan, gedachtigd aan den titel van zijn onderwerp«Iets over alcohol." De voorzitter gaf alsnu gelegenheid tot gedachte wisseling met den heer Koene, waarvan flink werd gebruik gemaakt. Wij willen hieruit alleen even aanstippen de kwestie van een al of niet gebruik van het traditioneele dagelijksch borreltje. v 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2