Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingon. Ingezonden. Gemeenteraad. wil met een dergelijke regeling wachten op een afzonderlijke wet op den landbouwarbeid. Hij verwacht groote nadeelen van het amendement- Teenstra. De heer T y d e m a n zegt, dat dit amendement niet in liet kader der Arbeidswet past. Spr. is ook tegen het amendement-Schaper, dat geen rekening houdt met het onderwijs, en tegen het amendement-Aalberse, dat een herziening van de Leerplichtwet vooruitloopt. De heer Y a n der Molen verklaart zijn tegenstand tegen de amendementen Schaper en Teenstra. Ten opzichte van het amendement- Aalberse aarzelt hjj. De heer Ketelaar herinnert aan de door hem ingediende motie betreffende herziening van de Leerplichtwet. Spr. is voor het amendement- Schaper, subsidiair voor dat van den heer Aal berse. Het amendement—Teenstra werd mede door hem onderteekend. De Minister van Landbouw, N ij v e r- heid en Handel (de heer Talma) beantwoordt de heeren Teenstra en Ketelaar, wier amende ment hij ontraadt. Van het amendementScha per vreest de Min. leeglooperij der kinderen. Hij ontraadt het, evenals dat van den heer Aalberse. De heer Ter Laan verdedigt het amende ment— Schaper. De heer T e e n s t r a trekt liet zijne in. De heer De Geer verklaart zich voor het amendementSchaper. Nadat dë Comm. v. Rap p. verdeeld is ge bleken over de overgebleven amendementen, wor den ze in stemming gebracht en beide verworpen het amendement Schaper met 32 tegen 20 stemmen, dat van den heer Aalberse met 28 tegen 24 stemmen. Daarna wordt artikel IV zonder hoofdelijke stemming aangenomen en de vergadering verdaagd tot heden. 31r. H. P. Marchant. Naar wij vernemen, zall nar. H. P. Marchant., lid der Tweede Kamer voor Deventer en hoofd redacteur .van „Land e;n Volk" alhier, met in gang Van 1 M,ea doze hoofdredactie neerleggen zulks in verband met een dan door hem te aanvaarden finanoieelo betrekking daar ter stede. Debietrecht op tabak. Gisteren vergaderden te Utrecht de hoofdbe sturen der vier vakbonden uit do Tabaksindustrie, ter bepaling van de houding welke zou worden aangenomen tegenover bet ontwerp „Debietrecht"'. Do Ned. U. Kath. enMe Christelijke Bond ver klaarden zich bereid met 'de andere Bonden le willen ijveren voor verbetering van genoemd ont werp. De Ned. Sigm. Bond z.g. (neutraal) ea do Federatie van Sigarenmakers z.g. (Vrije) verklaar den zich tegen genoemd ontwerp als zoodanig» omdat het een belastingwet is; en verklaarden zich voer een agitatie.. Als een gevolg van dit principieel meeningsverschil zal er van een ge zamenlijke actie niets komen. Invoerrecht op meel. Men schrijft uit Rotterdam a,an de „Tel.": Ter beurze werd bier druk besproken het feit, dat in de jongste algemeene vergadering der staatscommissie voor de handelspolitiek, dank zij het krachtig opponeeren van de Rotterdam- scthe (handelsmenschcn, het door de regeering: voorgestelde (invoerrecht op meel is verworpen. Bij nadere informatie bleek mij, dat die ver gadering in den loop der vorige week moet ge houden zijn te Amsterdam. Die staatscommissie voor 'de handelspolitiek Vergaderde .in pïeno, ter behandeling van het concept-rapport der sub-commissie, enkele we lken geleden aan den minister van Financiën uitgebracht, jen handelende over het nieuwe ta rief van invoerrechten. In idat tarief moet, ben ik goed ingelicht, gra nen van invoerrecht zijn vrijgesteld. Voor meel 'daarentegen luidde het regeeringSvoorstel een in voerrecht van f 0,40 pier 100 kg. Do Isub-commis'sie moet zich principieel niet hebben gekant teg'en het heffen valn invoer recht op meel. Zij vond er zelfs wat vóór te zeggen, met het oog op het defensiebelang, wijl toch (hiel land, in tijd van oorlog, niet van 'het buitenlandsch 'meel afhankelijk kan zijn, en onze meielindustrie de voorraadschuren moet scheppen, voor de érnstige tijden, waarin ons land kan komen. Zij drong er slechts op aan, liet invoerrecht van f0.40 op f0.30 per 100 kg. te brengén. In de vergadering der gcheele staatscommis sie voor de handelspolitiek, die de vorige week te Amsterdam moet zijn gehouden, moeten de Rotterdamsche heeren krachtig tegen 't regeer ringsvoorncmen zijn opgekomen, met dit gevolg, dat bij meerderheid van stemmen het heffen van invoerrecht op meel is verworpen. 't Is mij niet bekend, of de regeering door dit besluit op haar voornemen, een invoerrecht op meid te heffen, zal terugkomen. De Proteütdag te Amsterdam. In 'antwoord op het. telegram, namens de ver gadering, op 19 Maart in het Paleis voor Volks vlijt gehouden, door den voorzitter dr. C. A. L. Rademaker aan Z. II. den Paus verzonden, is gisteren het volgend telegram door dr. Rade maker ontvangen „'De Heilige Vader, zeer gevoelig voor de be tuigingen van" kinderlijke piëteit, gehoorzaamheid en voor dé wclftschen der Katholieken van Am sterdam, vereénigd' onder Uw voorzitterschap be dankt hen voor deze eerbetuigingen, en zendt van harte aan Uzelf en aan dë vergadering zij» apostolischen jZegenJ't Kard. Merry del Val. De Roven-coratyn bereikt. De secretaris van 'het Kon. Aardr. Genootschap ontving van den luitenant ter zee C. O. Kayser hét volgend telegram „Corantijn-expediIie aan de Kabalebo. Allen ge zond. Bereikten Bovon-Corantijn, troffen Indianen aan." Dc- Kabalebo is een rechter zijrivier van de Corantijnde monding daarvan is op1 35 K. M. van die kust verwijderd. Blijkens van den gouverneur van Suriname ontvangen Regëering'stelëgiam zijn de leden van de: Corantijn-expeditie, luitenant ter zéé 2e klasse C. C. Kayser en do officier van gezondheid 2e klasse 'bij de Koninklijke Marino J. F. Hulk, die op 11 October j.I. met acht arbeiders van de Lucie-rivier vertrokken waren, aan Kabalebo, een zijtak der Corantijn, aangekomen. Allen zijn wel. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 77.09 te Riga. Laagste barometerstand 754.1 te Scilly. Verwachting tot den volgenden dagzwakke wind, uit oostelijken richtingen, gedeeltelijk be wolkt, mogelijk onweersverschijnselen, warmer. Ambachtsschool. Van Vrijdag 24 tot en met Zondag 26 Maart zal in het gebouw der Ambachtsschool alhier een tentoonstelling worden gehouden van werkstukken en teekeningen, door de leerlingen vervaardigd. Aan deze tentoonstelling zal tevens een loterij verbonden zijn. Schiedam contra Schieland. Van :een conflict tusschen de gemeente Schie dam jen hél machtige hoogheemraadschap Schie land bericht 'men het volgende: Schiedam had, zonder daartoe hnachliging te Vragen aan het hoogheemraadschap, een buis van de waterleiding gelegd in den dam, die de waterkeering van de Schie aldaar vormt. Eerst «enigen tijd later kwam de opzichter van Schieland tot de ontdekking, dat de verordening' aldus was overtreden en het hoogheemraadschap bedoekende bet gemeentebestuur van Schiedam een bekeuring. Het gemeentebestuur zond den directeur dor drinkwaterleiding voor den rechter stoel' van den dijkgraaf en deze nam in zooverre genoegen met de oxuses en de verklaringen van Schiedam, dat hij de gemeente sléchts tot een (geringe boete veroordeelde; maar tevens vor derde hij een behoorlijke vergunningsaanvrage van Schiedam. Deze kwam in en Schieland stond Schiedam toe zijn drinkwaterleidingbuis in den dijk te leg gen „tot wederop'zegge'ns en tegen een recognitie van f 10 per jaar." Daar verzette Schiedam zich tegen. Het wensch- to noch het „wederopzeglgjens", noch de recog nitie te aanvaarden en deelde Schieland mede, dat het bij1 Gedeputeerde Stalen in beroep ging, waarom het schorsing van de voorwaarden vroeg'. Schieland trok toen dé vergunning! zonder meer in en liet door zijn werkvolk de buis uitgraven bn jopbergen in het Gemeenlandshuis aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam. Het valt t|chter niet te betwijfelen, dat als Schiedam opnieuw vergunning' aanvraagt, deze zal worden verleend. Voor. het examen nuttige hand- werken te 's-Gravenhage is geslaagd de eerw. Zuster Angelina, (in de wereld mej. G. M. A. Stierhout), onderwijzeres aan de Zustersschool aan de Korte Haven, alhier. Gisteren is dooreen bewoner van de I abristraat aangifte gedaan, dat uit een volière in den tuin achter zijn woning twee paar duiven waren ontvreemd. Heden zijn door de politie als verdacht van dien diefstal aangehouden twee personen T. C. H. d. L. en J. M. v. L., beiden nagenoeg 47 jaar oud, die bekenden de duiven gestolen te hebben. De beide jongens zijn in' bewaring gesteld. Eergister-avond ië aan de politie kennis gegeven door de ouders, dat een 14 jarige jongen werd vermist. Gister-middag is door de Rotterdamsche politie die jongen alhier aangebracht en aan de ouders weergegeven. Hij was te Rotterdam zwervende aangetroffen Gisteren is in de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden eene vrouw, wonende in het Gorze-kwartier, die bij het opendoen van een raam van hare woning, een glasruit verbrij zelde en daarbij hare hand verwondde. UIT SCHIPLUIDEN. Men schrijft ons uit Schipluiden Wanneer men de agenda voor de a.s. zitting van den gemeenteraad inziet, waarop o.a. .voor komt behandeling van het verzoek van A. Wed- man om pensioen, dan bemerkt men dat de strijd, welke eenigen tijd geluwd scheen, weer opnieuw ontbranden zal. Men weet toch dat vooral het ontslag van den veldwachter W. aanleiding gaf tot de onregelmatigheden op het dorp. In een uitvoerig adres richtte v. W. tot den Raad een verzoek om pensioen, waaraan een uitgebreide lijst van ernstige grieven tegen de handelingen van den burgemeester was gevoegd. Het laat zich dan ook aanzien, dat de vergadering van Vrijdag de vo rige verre overtreffen zal. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Do dienst van de Rijksambtenaren (commiezen) alhier op 'de binnenkomende schepen, zal met Mei één groote verandering ondergaan. Van de openstelling van den Nieuwen Water weg laf bracht tot nu toe een stoombootje oen commies óp een naar Rotterdam op'stoomende boojij, die het schip dan gedurende deze reis bewaakte voor eventueel smokkelen tusschen hier en Rotterdam, en werd dan door een Rotter- damschen collega afgelost, waarna de afgeloste p.er eerste gelegenheid zijn terugtocht naar hier ondernam. Daar de scheepvaart zich enorm uit breidt, (eisclit deze dienst natuurlijk een groot aantal commiezen. Nu zullen er met 1 Mei drie motorbooten in dienst gesteld worden, waarvan er waarschijnlijk één hier, één te Maassluis en één te Vlaardingen gestationneerd zal' worden. 'Op ellce motorboot zal een commies geplaatst worden ein deze drie booten zullen dan den gé- heelen Waterweg bewaken. Verwacht wordt, dat dieaë maatregel heel wat kosten besparen zal. Van de hier wonende commiezen zullen er 13 naar elders overgeplaatst worden. De overige 8 blijven hier voer de diensten aan de abattoirs, Harwichl'ijn en Batavieriijn. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 24 Maart. 114 en 69 u. Ambachts school1. Tentoonstelling. Zaterdag 25 Mrt. idem. Zondag 26 Mrt. 14 u. Ambachtsschool. Ten toonstelling. De Schiedamsche StoomververijUitstoo- merij „de Phoenix", Tel. 15, verft en stoomt even goed en billijk als hare Imitensteedsche concurrenten, maar levert vlugger af, dank zij hare uitmuntende installatie en elke ver mijding van tijdverlies. Onmiddellijke af haling en bezorging geschiedt zonder prijs verhooging. (Buiten vorantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteurf Geen Muggen-Liefhebber is blijkbaar iemand, me het nogal laconiek opneemt, dat men m zijn omgeving grond aanbrengt op een wijze, zooals men dat in bewoonde wijken, toch niet plagt te doen. Een niet- deskundige op dat ge bied had natuurlijk aan het brengen van grond door middel van kipwagens gedacht. Maar hoe laconiek die mijnheer het ook opneemt, door middel van Uw geacht blad, mijnheer de redac teur, wil ik wel zeggen, dat velen met mij, het eenvoudig schandalig vinden. Wie draagt hier de verantwoordelijkheid? Welke Commissie be sloot tot zoodanige aanbrenging van grond Hebben de heeren, die het goedkoopste altijd het beste vinden hier weer niet schuld aan Hoe kort dat werk ook zal duren, de overlast van het water met den nasleep der nadeelige gevolgen, zullen zich onvermijdelijk nog zeer lang laten gevoelen, en het is daarom, dat ik hiermede namens velen wensch te vragen, dat men toch vooral voor geen kosten afschrikke, om spoedig het water weg te malen, dat door een buis en de nog bijgegraven geul nooit geheel kan wegvloeien. Voor de muggenliefhebbers blijft dit voorjaar toch en ook dezen zomer, de omgeving van de Warande een heerlijk oord daarvoor behoeven zij heusch geen vrees te koesteren. Met dankzegging voor de opname, teeken ik, Uw dienaar Schiedam, 22 Maart '11. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 21 3Iaart 1911 des namiddags 2 uur. (Slot). Grondbedrijf. 11. Voorstel tot het verleenen van credieten, te zamen f440.-, ten behoeve van het Grond bedrijf, ten einde het voetbalveld voor Vitesse" in orde te brengen, de grienden in het Zuidergors op te ruimen en tot verlenging van het trottoir in de St. Liduinastraat tot voorbij de Veenland- straat. De credieten worden zonder hoofdelijke stem ming verleend. Gemeentegrond. ^ressen van Firma A. F. Smulders en de N. V. Kaarsenfabriek »Apollo" om ieder een strook van 10 M. breedte te mogen ontvangen grenzende ten Oosten aan de Werf »Gusto" en ten Noorden aan het terrein der Kaarsenfabriek, beide zich uitstrekkende tot de Oosterhaven, met advies van B. en W. De firma Smulders wenscht het aantal harer hellingen uit te breiden en heeft daartoe noodig een 10 Meter breede strook langs de Oosterhaven aan de westzijde van haar inrichting. Een gedeelte daarvan behoort aan de kaarsenfabriek ïApollo" een ander aan de gemeente. De Kaarsenfabriek is genegen haar gedeelte af te staan, mits zij naast het stuk dat de firma Smulders van de ge meente noodig heeft een 10 M. breede strook van de gemeente krijgt, zulks om haar haalbuis, die zij nu op een andere plaats in gemeentegrond heeft, in eigen grond te kunnen overbrengen. Tegen geen van beide aanvragen, bestaat bij B. en W. bezwaar en zij stellen voor,den gevraagden grond tegen den geboden prijs van f 10 p. M. in koop af te staan. De Voorzitte r zegt, dat B. en W. aan dit voorstel moeten toevoegen een nader voorstel, om aan de voorwaarden sub. 3 toe te voegen bet maken van een muur of ijzeren hek op steenen voet. De heer Smit wenscht eerst dit voorstel in geheime zitting te behandelen, daar er verschil lende wijzen van grond uitgegeven zijn, welke in die zitting nader kunnen worden aangeduid. De Voorzitte r is bereid overeenkomstig den wensch van den lieer Smit deze zaak in comité-generaal te bespreken na afhandeling van de nog overige agendapunten. De wethouder, de lieer Van Westendorp, acht een geheime zitting niet noodig, maar wil' de zaak in openbare zitting behandelen als er leden van den Raad zijn die er tegen zijn, dan kunnen ze dat toch in openbare zitting wel zeg gen. Weth. zegt, dat deze zaak spoed vereiscïit en wil haar in ieder geval in deze zitting afdoen. De Voorzitter meent, dat er wel reden is, alvorens dit gewichtig besluit te nemen, in comité-generaal te gaan en de zaak daar nog eens nader te bespreken. De heer Smit meent duidelijk genoeg te zijn geweest: er zijn verschillende wijzen van uitgitte van grond die 't best in comité kunnen besproken worden, opdat de buitenstanders zich geen ver keerd denkbeeld vormen over hetgeen in Schiedam over de uitgifte van grond wordt gedacht. De Voorzitter zegt, dat B. en W. over nemen het voorstel om te dezer zake in comité- generaal te gaan. De heer Koopmans vraagt of over het in comité gaan niet moet gestemd worden. De Voorzitter zegt, dat de voorzitter de bevoegdheid heelt, comité-generaal te doen houden. De heer Koopmans verklaart zich tegen het in comité gaan. Schie d. Tramweg Mij. 13. Adres van de Schiedamsche Tramweg Maatschappij met verzoek om verlof tot uitstel van den aanleg van lijn C. (Emmaplein-Beurs) tot 1 Mei 1913, met advies van Burgemeester en Wethouders. De heer De Bruin verklaart, dat hij 'tmis schien tot zijn schande moet zeggen, maar hij verzekert, dat de vrij algemeen bekende omstan digheden, waarop B. en W. in hun preadvies doelen, hem niet bekend zijn en vraagt dienader aan te duiden. Uitstel lijkt hem in dat geval billijk. De lieer W ittkampf weet ook niet zoo heel veel van die lramzaken, maar zou wel eens aan de betrokken exploitanten willen vragen wat wenschen jullui nu welwat is er nu eigenlijk aan de hand Hij vindt dat onder de tegen woordige omstandigheden de betrokken partijen elkaar feitelijk voor den gek houden; zij dragen elkaar maar schrift toe zonder dat 't behoorlijk blijkt waar 't heen moet. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat hij de algemeen bekende omstandighe den niet behoeft aan te halen. Wel voert men aan voor het uitstel tot 1913 dat men de paarden tram wil veranderen in een electrische tram, maar of dit een ernstige reden is, weet hij niet. In ieder geval hadden we tot heden geen stroom maar als wij die binnenkort hebben, zouden wij die kunnen presenteeren en dan zou 't blijken of heel die correspondentie, achteraf beschouwd, niet een uitvlucht was om vau .de verplichting af te komen. Intusschen is weth. er wel voor om een einde aan de zaak te maken, en althans nu nog uitstel te verleenen. De heer W ittkampf vraagt-hoe lang wij hier nu nog moeten wachten: de heer Van Westendorp wil iederen keer uitstel gevenna de laatste maal nog een allerlaatste maal. Spr. zou echter nu maar eens de proef op de som willen nemen en vragen wil je de lijn maken of niet De heer Koopmans vraagt, wat met lijn B. bedoeld wordt. De Voorzitter verklaart, dat de Tram wegmaatschappij de lijnen A. en B. exploiteert: lijn A. vanaf het Spoor tot aan de Plantage en lijn B. van het Postkantoor tot aan het Iloofd. Hij zou er niet voor zijn, het ultimatum door den heer ittkampf bedoeld, te stellen en verzekert dat B. en W. te dezer zake diligent blijven. Hij betoogt, dat hier velerlei omstandigheden, te veel om ze allen op te noemen, bij in 't spel en zegt, dat 't B. en W. aangenaam zou zijn, dit voorstel te zien aannemen. De heer R i s zegt wel iets te gevoelen voor hetgeen de heer Wittkampf in 't midden bracht. Hij meent dat deze tram te veel is en schade doet aan een andere tramonderneming, deze in den weg staat. Daarom zou hij den betrokken exploi tanten wel de knip op den neus willen zetten en de zaak tot een eind brengen. De wethouder, de heer Go sl inga, weer spreekt, dat deze tram een andere tramexploitatie zou tegenhouden. In de betrokken concessié voorwaarde heeft weth. dat niet gevondendaar staat alleen in dat wanneer een concessie-aan vrage voor een andere tram inkomt, eerst aan de Schiedamsche Tramweg-maatschappij moet ge vraagd worden, of zij die wenscht te aanvaarden aanvaardt die maatschappij bedoelde concessie met, dan kan zij aan den eersten aanvrager worden toegestaan. De heer Ris, aannemend wat de heer Gos- linga zegt, meent toch, dat we ons niet met allerlei praatjes in de luren moeten laten leggen daarom zou hij de Tramweg-maatschappij voor het feit willen stellen, de lijn te moeten aanleggen. De heer Smit is van een heel andere mee- mng hij meent, dat als de Tramweg Mij. gepous seerd wordt de lijn aan te leggen, zij 'tniet zal doen en ook de andere lijnen stop zal zetten. En nu mag men spreken van een sbokkenwagen"; maar spr zou de tram toch nog wel willen behouden. De heer Ris meent, dat als de lijn van de beurs naar het Station van den tempel van den handel naar die van het verkeer, niet zou gaan, de andere lijn heelemaal geen reden van bestaan zou hebben. Zooals die lijn op 't oogenblik is,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2