Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Donderdag 23 Maart 1911. i\o. 9975. Buitenlandsch Nieuws. F E U 1 L L E T O N. De man in 't grijs. Verspreide berichten. Staten-Goneraal. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- s.trant 60 en bi] alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders, Bureau BOTERSTRAAT 50. EN BELAND. In hief Iïocgterhuis verklaarde gister Loid Mor- ley, dat het resultaat van. de te .Konsta.ntinopel tusschien Turkije en de Bagdiadspoorweg'maat- schappiji gesloten overeenkomst is, dat de Turk se hie negeerinig', voor zoover de sectie van Bag dad tot de Perzische Golf betreft, haar vrijheid van handelen [Reeft herwonnen. Wanneer er kans is op een regeling van de spoorwegkwestie in Mesopotamia, op voor F:n ge land aannemelijke voorwaarden, dan zouden wij nieit alleen onzen invloed op den Sjeik van Ko- we.it doen gelden om hem te bewegen, onder zekere condities de uitstekende haven, die hij bezit, het eindpunt van den spoorweg te laten zijn, maar dam zou het voornaamste bezwaar van Engeland tegen de verhooging van de Turk sche invoerrechten ineens komen te vervallen. De regeering wenscht opfetiht een regeling', die die bezorgdheid voor de Engelsdhe handelsbelan gen opheft, het waas van wantrouwen en ver denking, dat de kwestie dikwijls duister heeft ge maakt., vervangt ,en alle vrees doet verdwenen, dat de B.agdad-spoorweg en zijn eindpunt waar schijnlijk wrijving tusschen de betrokken partijen zulten veroorzaken. Om dit te hereiken, zal' elke te Lr'effeii schik king er een moeten zijn, waarin Duitschland, als de oorspronkelijke, concessiehouder, de toestem mende partij is. Wij voeten ons gerechtvaardigd, wat betreft de te Konstantinope! gesloten overeenkomst, die men' besliste slap in de 'gunstige 'richting" is, en bij verdere onderhandelingen zal Engeland geleid worden door het verlangen, alle mogelijke oor zaken voor internationale wrijving u,it den weg te: ruimen en tevens de En'gel'sc'fie belanigteln zoo wel voor het heden ais d'e toekomst'te beschermen BELGIë. Het »Handelsbl. van Antw." is terecht zeer ont stemd over de nederlaag, die het Belgische kabi net heeft geleden, tengevolge van de afwezigheid van verschillende katholieke afgevaardigden. Het blad schrijft Ingevolge de stemmingen door de Kamer uit gebracht, heeft de heer voorzitter, na afloop der zitting lo. per express-brief al de leden der Kamer verwittigd, dat de zitting der af'deelingen, tegen vandaag bijeengeroepen om het school wetsont werp te bespreken, was uitgesteld voor onbe- paalden tijd 2o. per telegram aan het Italiaansche parle ment de gelukwenschen der Belgische Kamer gestuurd, naar aanleiding der 59ste verjaring der eenheid. De heer voorzitter gedroeg zich volgens de stemmingen der Kamer, maar 't feit is voldoende om de uitgestrektheid te meten der neerlaag, die de rechterzij gisteren, door de schuld der afwe zigen opgeloopen heeft. 32) »Hm maar hoe kende de majoor die vrouw ïDaarover heb ik mij het hoofd niet gebroken. Eerst heden schoot het mij weer te binnen en nu ik moet het bekennen schijnt het mij alleszins vreemd toe, in verband met hetgeen er gebeurd is..." „Nu weet ik," dacht Hempel, waarom zij mij bij zich heeft ontboden en mij verzocht thee met haar te drinken... dat zou ze mij zeggen Wat moet zij dien majoor vreeselijk haten I Op een dag waarop elke andere vrouw in hare plaats, troosteloos en gebroken de eenzaamheid zou zoe ken, noodigt zij een wildvreemd mensch op de thee, babbelt levendig en onbevangen met hem, alsof er niets gebeurd was, alléén om een steentje te kunnen aanbrengen voor het gebouw, waaron der deze man verpletterd moet worden. Wat zou bij haar wel gedaan hebben, dat zij hem met zulk een satanische felheid haat Huiverend voor de vrouw met de ijzeren zenu wen en de ijzeren wilskracht stapte Silas Hempel een kwartier later door de poort van Grauenegg naar buiten. Min of meer in gedachten verzonken nam hij het voetpad, dat van uit het kasteel tus- PRIJS DER ADYERTENTIëNi Van I6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel* Voor herhaaldelijk adverUeren worden uiterst bit 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Terecht waren de aanwezige leden der rechter zij verbolgen op die afwezigen. Over 14 dagen heeft de minderheid bij ver rassing gezegepraald ditmaal kan het geen ver rassing heeten, aangezien al de leden der rech terzij toch wisten, dat zoowel liberalen en socia listen in volledig getal te Brussel zouden zijn, daar beide groepen algemeene vergadering hielden. Terwijl er links slechts 5 leden ontbraken, wa ren er rechts 34 afwezigen, volgens den »XXe Siècle" zelfs meer meer dan 40. Terecht heet het »Journal de Bruxelles" het onvergeeflijke nalatigheid, terwijl de »XXe Siècle" lust gevoelt de aanwezigheidslijst af te kondigen. Wij gelooven dat zulks overbodig is, en men veeleer goed zou doen een Hinken whip aan te stellen, die altijd de waak zou houden, en die, als er onraad is, onmiddellijk den man zijn tele gram zou sturen. Zijn er rechts leden die meenen dat de parle mentaire plicht te zwaar op hunne schouders drukt, dan is niets zoo eenvoudig om daarin ver betering te brengen. ITALIë. Officieus wordt bekend gemaakt, dat GioJitti het aanbod tot kabinetsformatie heeft aangeno men. De officieele aanvaarding zal eerst na 27 Maart, de datum van do inauguratie der groote jubifcuimsfeesten plaats hebben. Luzzatti zal dus nog alle plechtigheden leiden, daar zijn opvolger onvoorbereid is. Het nieuwe kabinet zal' vermoe delijk slpunen op de meerderheid van Giolitti em do uiterste linkerzijde. Eenige portefeuilles MAROKKO. De Fransche ministerraad nam gister kennis van liet rapport van commandant Mangin, chef der Fransche missie in Marokko, waarin verslag wordt uitgebracht over de krijgsoperaties, door de troepen van den sultan verricht. Het rapport stelt den huidigen toestand in een uiterst gunstig daglicht. MEXICO. President Taft heeft, na zijn terugkeer uit het Zuiden, een onderhoud gehad met den Mexicaan- schen gezant, dat verscheidene uren duurde. Heden zou een ministerraad plaats hebben, waarop er een besluit over moet worden genomen, of het oogenblik gekomen is, om de ware reden der mobilisatie bekend te maken. De »Berl. Tagebl."-correspondent te New-York, verneemt uit betrouwbare bron, dat Taft de hangende onderhandelingen tot herstel van den vrede in Mexico, die blijkbaar met succes zullen worden bekroond de correspondent wist toen zeker nog niets van den «geregelden veldslag'' tusschen regeeringstroepen onderling, waarvan in een Reuterbericht in dit blad melding wordt schen struikgewas lien naar het huis van juffrouw Walker. Voor het huis zelf' bleef hij peinzend staan Als de muren konden spreken Welk drama zouden I zij dan onthullen! Plotseling schoot hem een denkbeeld te binnen I Als hij nu eens die paar uren, vóór bedtijd, besteedde, om hier een onder zoek te dóen j Wederom was het een onverklaarbare opwelling, die hem aanspoorde, aan dat denkbeeld gevolg te gevolg te geven, en alvorens nog tot een vast besluit te zijn gekomen, had hij reeds den sleutel uit zijn zak gehaald en dien in 't slot gestoken. IX. In het verlaten, doodstille gebouw lag en stond alles nog juist zóó als ten tijde van den moord, alléén het lijk ontbrak. Dit was inmiddels ge rechtelijk geschouwd en begraven. Het maanlicht drong door de reten van de lui ken naar binnen en wierp lange strepen op de met bloed bevlekte planken van den vloer. Er behoorde reeds meer dan gewone moed toe, om op dit uur moederziel, alleen de plaats te betreden, waar nog maar kort geleden Zulke ijzingwekkende dingen waren afgespeeld. Maar Silas was niet bang uitgevallen. Hij haalde een doosje lucifers uit zijn zak en maakte licht. Op de schrijftafel stonden twee kandelabers met nog ongebruikte kaarsen. Die stak hij aan. Vervolgens onderwierp hij de vakken en laden gemaakt I aan de aanwezigheid der Amerikaan- sche troepen toeschrijft, en tevens, dat er over beraadslaagd wordt, de regeering, die Diaz zal aflossen, op zoo hechte grondslagen te helpen vestigen, dat in dezen mogelijkheid van 'n onge durig interegnum vermeden wordt. De staats-secretaris van oorlog heeft voorts zeer beslist verklaard, dat er verder geen troepen meer naar de Mexicaansche grens zullen worden gezonden. De bevelvoerende officier te San Anto nio heeft bevel gekregen, groote troepenverplaat singen langs de grens te vermijden. Limantour, de Mexicaansche minister van Financiën, werd bij zijn aankomst in Mexico door een groote menschenmenigte, als redder des vaderlands, stormachtig toegejuicht. De staats-secretaris wachtte hem op, als ver tegenwoordiger van president Diaz, met wien Limantour later een langdurige conferentie had. Hij verklaarde de mededeeling betreffende vredesonderhandelingen met de' gewapende rebel len voor bespottelijk en beval dringend de hand having van het huidige regime aan. lederen dag van voortzetting der revolutie deed, volgens Liman tour, het gevaar van een internationale com plicatie groeien. De «Kölnische Zeitung" verneemt uit San Anto nio (Texas), dat Mexicaansche opstandelingen op Amerikaansch grondgebied twee plaatsjes hebben overvallen en het vee hebben geroofd. Vanuit San Antonio is cavalerie gezonden om de boeren tegen de indringers te beschermen. Deze overval zou een reden tot ingrijpen kunnen zijn. Men verwacht, dat de divisie spoedig zal opbreken. Een Reu ter-telegram uit Chiïstiama meldt: In het Storthing hield gister "bij de behandeling dér begroeiing' van Oorlog, nrej. Rogsladt, haar eerste parlementaire redevoering'. Zij betoogde, dat zij, aks vriendin van den vrede, voor arbitrage was, en hoopte dat, evenals het vuistrecht voor het recht had moeten plaats maken, ook de oor log en het militarisme eenmaal uit de wereld zouden verdwijnen. Desniettegenstaande zou zij niet tegen de oorlögsbegrooting stemmen. De mijnwerkers der Clydaeh-vallei, in Zuid- Wales, alwaar een reeds lang hangend geschil tusschen werkgevers en werknemers nog steeds niet is opgelost, kwamen heden in opstand. Zij staken de kotenpakhuizen in brand, en wierpen de politie ihel steenen, zoodat eenige agenten gewond werden. Er zijn reeds politie-versterkingen aangekomen. Lutaud, de prefect van het Rhöne-depar- tèment, is tot generaal-gouverneur van Algerie benoemd. Volgens berichten uit Philippopoli, Dins dagavond in verscheidene bladen van Sofia ge publiceerd, heeft de generale staf van het mi litaire gouvernement van eerstgenoemde stad bericht ontvangen', dat een bloedige botsing tus schen Turksche en Bul'gaarsche soldaten heeft der schrijftafel aan een nauwkeurig onderzoek, nochtans zonder gunstig gevolg. Zij bevatte 'n couranten-uitknipsel, aanteekeningen overgelezen boeken, koerslijsten, oude rekeningen van de meubelen door den schrijnwerker te Grïinau ge leverd, een afschrift van liet koopcontract van het huis en een paar oude almanakken. Voorts waren er nog postpapier, postzegels en schrijfbehoeften aanwezig. Geen woord in dat alles, dat betrekking had op de persoonlijkheid van juffrouw Walker of op heur verleden. Silas onderzocht het meubelstuk nog nauwkeurig van alle kanten, of er ook soms een geheim vak ergens verborgen was, maar hij vond niets bijzonders en sloot eindelijk de laden weer dicht. Van de schrijftafel begaf hij zich naar de sofa, die hij voorzichtig onderstboven keerde, toen de springveeren onderzocht en het bekleedsel met een langen priem doorstak. Ook hier was niets te vinden. De tafel, die er vóór stond, bevatte een lade, doch deze was ledig. In den linker hoek van het vertrek bevond zich een ouderwetsche latafel, welke niet gesloten wasin de laden daarvan lag niets anders dan linnengoed. De overige meubelstukken stoelen, een boe kenhanger, waarop klassieke werken, en een naaitafeltje bij het raam konden niets van aanbelang verbergen. Hempel begaf zich daarom naar het alkoof, achter de woonkamer, dat wel is waar klein, maar uiterst zindelijk was. plaats g>elia<l, bij de Bulgaarsche grenspost van Tcharwen-Kamak. De Turken vielen de Bulgaren aan, waarop een langdurig' gevecht volgde, in den loop waarvan een Bulgaarsch officier en tien zijner manschappen werden gedood. Aan Turksche zijde vielen ongeveer 20 man. Het spoorwegpersoneel van de groep Paris Nord heeft Dinsdagavond vergaderd om te be raadslagen over de wijze, waarop de maatschappij gedwongen zou kunnen worden, de ontslagen beambten weer in dienst te nemen. Na lange en heftige debatten is men het eens geworden over een motie, waarin besloten wordt tot staking over te gaan, wanneer de maatschappijl bij haar weigering' zou blijven. In de metaal industrie te Chemnitz is een hevige loonstrijd ontbrand, waarvan het einde niet is te voorzien. Meer dan 3000 gieters en modeleurs hebben reeds den arbeid neergelegd. Aan den eisch der werkgevers, voor Maandag l'.l. het werk te hervatten, hebben zij geen ge hoor gegeven. Dientengevolge werden Dinsdag 50 o/o van het totaal aantal der werklieden uilge sloten, zoodat op liet oogenblik ongeveer 10.000 metaalarbeiders zonder werk zijn. Het besluit der patroons werd in alle fabrieken met groote kalmte opgenomen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 22 Maart. De behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Arbeidswet is gevorderd tot art. VI (regeling van den arbeidsduur van vrouwen en jeugdige personen), waarop lo amendementen voorgesteld zijn. De heer Schaper licht de door zijn fractie ingediende 8 amendementen toe. De heer deWijkersiooth de Weerde- st eyn verdedigt o. a een amendement om den arbeidsduur van vrouwen en jeugdige personen te beperken tot 58 uren per week. De heer Aalberse bespreekt zijn amende ment om de bevoegdheid om in plaats van 40 uur 40£ uur te laten arbeiden tot een maximum van 58 uur per week slechts tot 1915 te verlee- nen. Hij behandelt voorts het amendement, dat voor gehuwde vrouwen geregelden fabrieksarbeid verbiedt. Spr. wijst op den steeds toenemden strijd tegen den fabrieksarbeid van gehuwde vrouwen. Wordt het amendement aangenomen, dan zal spr. een overgangsbepaling voorstellen om dit ar- beidsverbod niet te laten gelden voor vrouwen, die op 1 Mei 4911 nog in fabrieken werken. Spr. wil slechts voor de toekomst van het ophouden van den geregelden fabrieksarbeid van gehuwde vrouwen zeker zijn. Na regeling van werkzaamheden, komt aan de orde het opmaken van de voordracht ter vervul ling der vacature in de Algemeene Rekenkamer. Op de voordracht worden gebrachtals no 4 de heer J. Krap, lid van Ged. Staten van Zuid Hol land als no. 2 de heer C F. R^chlien M o r r a, als no. 3 mr. dr. W. C. A. baron van Vredenburch, oud-secretaris van den Pensioenraad, te 's-Gravenhage. Daarna wordt de behandeling der Arbeidswet voortgezet. Naast het bed stond een gepoliteerd nachtkastje met marmeren blad, verderop een ijzeren wasch- tafeltje, links van het raam een bidbank van ouderwetsch model en naast de kachel waren twee kasten, een hangkast en een voor linnengoed. Hempel ging eerst naar de kleerenkast. Deze bevatte vooraan een hoop eenvoudige, haast arm zalige kleeren, gelijk aan die, welke de overledene droeg op het oogenblik, dat zij vermoord werd. Silas was des te meer verwonderd, toen hij een gordijn daarachter wegschoof en een aantal kost bare wandel- en gezelschapstoiletten zag hangen, welke alleen een dame uit den deftigen str.nd en met uitgezochten smaak konde dragen. Natuurlijk behoorden die toiletten tot een nu lang vergeten mode en waren gedeeltelijk erg verschoten, maar de kleurenliarmonie en het kostbare materieel getuigden tocli voor den stand van hunne eigenares. Hempel nam een der toiletten uit de kast. Het was een zware zilvergrijze zijden japon met echte kant gegarneerd en om den laag uitgesneden hals bezet met struisvederen. Een vreemd, fijn reuk werk geurde uit de plooien der japon. Een eigenaardige gewaarwording maakte zich van Silas meester. Hij zag in den geest de eige nares van deze robe tier en deftig in een uitge lezen gezelschapskring, omgeven door bloemen en licht, vol levenslust. Hij zag haar in een schouw- burgloge, in de feestelijk verlichte concertzaal. Hij hoorde haar praten en lachen... (Wordt vervolgd). zouden -dan aan socialisten komen, die vo or! om - pig echter nog "bezwaren hebben. Eerst na 27 Maart kan de oplossing duidelijker vormen aan nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1