ïn onze Vroedschap. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De heer V liegen verdedigt een amendement om den nachtarbeid van jongens in de glasblaze rijen onvoorwaardelijk te verbieden. De heer Arts lichtte een amendement toe, stiekkende om te voorkomen dat jeugdige perso- nen of vrouwen voor eenige onderneming of fa- briekarbeid verrichten op uren, dat zij dit in de fabriek of werkplaats niet mogen doen. Een tweede amendement van den heer Arts, door hem breedvoerig toegelicht beoogt den nacht arbeid der gehuwde vrouwen in fabrieken of werkplaatsen en bij het haringspeten absoluut te verbiedèn. De heer Hels dingen verdedigde tenslotte het laatste amendement door de socialisten voor gesteld, strekkende om allen nachtarbeid voor alle vrouwen (gehuwd of ongehuwd) bij het ha- ringspeten te verbieden. Het laatste der 15 amendementen een van de comm. van Ilapp. toegelicht door den heer Schaper bedoelde beperking van de bevoegd heid van het districtshoofd tot het verleenen van vergunning voor overwerken. Hiermede was de toelichting der amendementen afgeloopen en werden artikel VI en de daarop voorgestelde amendementen in discussie gebracht. De heer L o e f f wees er op dat bij dit ont werp het arbeidsverbod gericht is tegen de jeug dige personen en vrouwen zelf, terwijl in de bestaande wet het verbod gericht is tegen hem die arbeid deed verrichten. De heer van Vliet betwistte tegenover den heer Schaper dat het bij dit ontwerp gaat om den tienurigen arbeidsdag. Het gaat hier in de eerste^ plaats om de arbeidsweek van niet meer dan 08 uur. Ten aanzien van het amendement- Aalberse, om den arbeid der gehuwde vrouw te verbieden, behoudt spr, zich zijn stem voor. Heden voorzetting. Mr. Patjjn. Do toesla 11J van den Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, Mr. Patijn, is achteruitgaand, zoodat deze thans zeet' zorgelijk is. Do benauwd heden herhalen zich voortdurend eri doen het ergste vreezen. Prijsvraag Mathesis Scionteariuin. Men meldt uit Leiden: Do namen der bekroonden op de prijsvraag van het genootschap „Mathesis Scientearinm Ge- netrix zijn: le prijs f200 met groote zilveren medaille, A. Versloot, architect en leeraar aan dë gemeentelijke teekenischool te Edam. 2e prijs een kleine zilveren medaille, 'J. Dom- pcjing, te Grcmau. Mr. H. P. Marchant. ïLaud en-Volk" spreekt ten stelligste tegen het bericht van »Het Vaderland", dat mr. Marchant met 1 Mei de hoofdredactie van eerstgenoemd blad zou nederleggen om een financieele betrek king te 's Gravenhage te aanvaarden. Inwijding van het Vredespaleis. In het bestuur van den Nederl. Journalisten kring zijn uitvoerige besprekingen gevoerd over de wenschelijkheid van ontvangst der buitenland- sche journalisten bij de inwijding van het Vredes paleis in 1913, waaraan de heer Jac. Deen. die secretaris was van de commissie tot ontvangst der buitenlandsche journalisten in 1898, deelnam. Consulaat van Portugal. Naar het „Hdbt." verneemt, is de heer Paul May, vice-consul van Portugal te Amsterdam, be noemd tot consul-generaal van de Portugeesche republiek. eischen, wordt geheel bekostigd door" mevrouw Van dein IlonerlJanssenEr zal gelegenheid zijn tot opname van patiënten tegen betaling, doch on- en minvermogenden zulten geheel kos teloos worden ■opgenomen. Als bewijs van de vorstelijke wijzë, w'aatop Let ziekenhuis zal worden ingericht, dienë, dat één garage zal worden gebouwd voor ecu zio- ken-auto, cm de patiënten van en naar den trein te vervoeren. (U. D.) Het „Vadert," meldt nog: Sedert eenige jaren, bestaat echter hier te lande een Naaml. Vennootsch. Homoeopalhiseh Zieken huis, die zich ten doel 'stelt een zoodanige inrich ting in Utrecht te vestigen. Dr. N. A, J, Voor hoeve, arts alhier, en redacteur van het Homoe opathisch Weekblad, dien wij om -inlichting ver zochten, deelde ons mede, van de stichting' van hfet ziekenhuis te Almen niets af te weten. Mij hebben hier dus te doen met twee ver schillende ondernemingen, onafhankelijk van el kander en haar het schijnt van verschillend ka raktefl 1 f Het voornemen van de NI. Venn, om haar zie kenhuis te Utrecht te vestigen staat nil. in ver band met Utrecht afe academiestad, en sluit zich aan bijl eëne daar reeds bestaande homoeopafhi- scthe inrichting, rif. de hornjoeopathische a'Idtee- ling van 25 bedden in het Diaconessenhuï.s té Utrecht, welke afdeeling onder directie staat van dr. van Rooyein. Tot 1 Mei 1912 kan die afdee ling in het Diacónèssenhujs blijven, én tegen dien tijd hoopt men gereed te zijn met een eigen ziekenhuis te Utrecht, waarvoor 'f 100.000 npodig is, waarvan echter reeds de helft is bijeenge bracht. toevallig vonden wij in het heden, verschenen nummer van het „Homoeopathisch Weekblad"J. een artikeltje van de hand van dr. Voorhoeve, waarin deze gewag maakt van steun uit het buitenland, en wd van 'den bekenden homoeo- paath dr. Wapfer te Leipzig, die in de „Allge- meine HomoeopUthische Ztg." tot steun aan spoort, en o.a. schreef, dat te Utrecht, zooals nergens elders in Europa, de voorwaarden aan wezig zijn, om aansluiting' aan de Universiteit te verkrijgen, en daarmede een positie te heroveren, die sinds prof, Bakcdy's terugtreden uit zijn ambt als hoogleeraar aan de hoogeschool te Budapest, verloren ging1." trokken worden naar planhen van Ket opvoedings gesticht te Amersfoort. (Tijd.ï Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.5 te Thorshavn. Laagste barometerstand 754.0 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordelijke tot noordwestelijken wind, be trokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien, kouder, vooral in het zuiden. De positieverbetering der officieren. De „Avondp." verneemt hieromtrent het. vol- gendie Een suppletoife begTooting van Hoofdstuk VIII zal vermoedelijk in die maand Mei worden inge diend, waarbij de officierstraktementen eenige ver- hooging' ondergaan. Als grondslag wordt de rege ling van minister Cool genomen, verminderd met een vierde gedeelte het deel, dat door dien bewindsman in laatste"instantie gereserveerd werd voor de verhoogde pensioenen. Doch verder wor den die aanvangssalarissen minder hoog' genomen in verband met die snellere promotie in de middel rangen. Die snellere opklimming zal verkregen moeten Worden door het stellen van hoogere bevorderingseischen, waarmede het D'. v. O. hoopt, dat de hoofdofficiersrang in de toekomst drie 'l v*er iaar eerder bereikt zal worden, In het overgangstijdpei'K, waarin de verscherpte regeling dier ,condu 1 t'e-lijsten nog niet zal werken oen tijdvak van acht tot tien jaar zal" een tijdelijke toeslag op het traktement worden ver leend. De uitgevallenen uit de middelrangen zullen in de Landweer worden ondergebracht. Een nieuwe pensioenregeling is voorloopig niet te wachten, VFater-, bodem- en luchtverontreiniging. Men meldt uit Amsterdam Naar wij vernemen zal Woensdagavond 5 April a, s. in het Nutsgebouw alhier een bijeenkomst gehouden worden, uitgeschreven door de afd. Amsterdam der Ned. Natuurhistorische Vereeni ging, in overleg met de Ned. Vereeniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging. Over het doel en den werkkring dezer laatkte vereeniging, zal de heer J. C. H. Fischer uit Apeldoorn een voordracht houden. Voorts zal door den heer dr. G. Romijn, uit 's-Hertogenbosch, een ooi dracht met lichtbeelden gehouden worden over Hyprobiologie en Volksgezondheid. Zuidcrzeevisseherjjraad. Bij koninklijk besluit is bepaald: 1 oer de visscherij in de Zuiderzee wordt een visscherijraad opgericht, welke zijn werkzaamhe den ,op 20 Maart 1911 zal aanvangien. Het gebied van den raad omvat de Zuiderzee ten zuiden van de rechte lijn, getrokken van het licht van de Ven (Noord-Holland) op; den molen, staande op het Roode Klif bij Laaxum. De zeteL van den raad is gevestigd te Enk huizen. De raad zal den naam dragen van „Zui- derzeevisscherijraad", In d©h raad' zullen dertien leden zitting heb ben en wel: ééln lid voor Wieringen, "één lid voor van Ewijcksluis (gemeente Anna Paulowna, NieUwesluis (gemeente Wieringerwaard), Kolhorn (gemeente Barsipglerhom), Winkel, Nieuwe Nie- dorp, Medlemblïk, Wervershioofd en Andijk; één lid voor Enkhuizén en Bovenkarspel; een lid voor Wij'denes, Schellinkhout, Hoorn, Berkhout, Avc-nhorn, Oosthuizen, Warder, Edam (met uit zondering van Votendiam), Monnikendam, Broek in Waterland, Burgerdam (gemeente Ransdorp) en Muiden; één lid voor Volëndam (gemeente Edam); één lid voor Marken; ééln lid voor Hui zen; één lid voor Spakenburg (gemeente Bun schoten); één lid voor Putten, Harderwijk en Elhurgéén lid voor Kampen, Grafhorst en Urk; één lid voor Vollenhove; één lid voor Blokzijl, Blankenham, ffuinre, Weststellingwerf en Lemmer (gemeente Lemsterland)één lid voor Gaaster- land, Laaxum, Warns, Hemielum en Molkwerum (gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwol- de), Stavoren, Hindeloopen en Wo.rkum De Kiezerslijst. De door B. en W. dezer gemeente voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor '1911—1912 bevat de namen van 4086 kiezers tegen 4060overl910—1911. Tentoonstelling Ambachtsschool. Hedenochtend werden wij in de gelegenheid gesteld op de tentoonstelling, door de Ambachts school in haar gebouw alhier georganiseerd, een kijkje te nemen. Wat wij daar aanschouwd hebben, was zeer belangwekkend. Het werk der leerlingen, in ver schillende groote lokalen geëxposeerd, geeft een mooi overzicht van hetgeen op de Ambachtsschool zooal geleerd wordt. In de afdeeling timmerlieden, 2e en 3e leerjaar, staan prachtige werkstukken, o.a. kozijnen, deuren, trappen enz. Bij de metselaars zagen wij ook degelijk practisch werk, in verschillenden vorm. De afd. meubelmakers biedt eveneens een aar- digen aanblik. Men ziet daar verschillende mooie meubelen geëxposeerd, van allerlei houtsoorten, meest in modernen stijl vervaardigd. In de afd. schilderen is ook veel belangrijks te zien. Een zeer groot getal werkstukken der leer lingen van het le, 2e en 3e leerjaar is tegen de wanden tentoongesteld. Van de smeden en bankwerkers en electriciens is een groote verscheidenheid van voorwerpen, door hen vervaardigd, op breede tafels ter be zichtiging uitgestald. Het werk der electriciens is vooral zeer interessant. Zooals begrijpelijk is, neemt het vakteekenen op deze tentoonstelling een beduidende plaats in. De teekeningen van timmerlieden en meubelma kers, metselaars, electriciens, schilders, smeden en bankwerkers, zijn volgens de leerjaren gerang schikt en op zeer doelmatige wijze geëxposeerd. De tentoonstelling geeft niet alleen een duidelijk beeld van hetgeen aan onze Ambachtsschool voor de toekomstige ambachtslieden te leeren valt, maar zij toont ons ook, dat het onderwijs er op een zeer hoog peil staat. Wij kunnen onze lezers ten zeerste aanraden, dezer dagen eens een kijkje te gaan nemen op deze tentoonstelling verwachten. Toch is deze zitting door de lang durige bespreking van een enkel punt, ook in comité, door het bijhalen van zaken, die in deze vergadering volstrekt niet aan de orde waren, uitgedeid tot eene vergadering welke nog tot bijna vijf ure geduurd heeft. Allereerst toonde vroede De Bruin bij het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwgeko- zen leden, de heeren C. Houtman en B. W. de Jong, dat hij de betrokken stukken slecht had ingezien, want, toen de commissie in de zaal terugkeerde en rapport uitbracht, vroeg onze roode vroede, of de kennisgeving bij art. 113 der Gemeentewet bedoeld, voor den heer Houtman voldoende werd geachter stond niet in, dat hij de benoeming aanneemt. Maar de heer Beukers kon hem een schrijven toonen, waarin wel dege lijk van de aanneming der benoeming wordt ge waagd. Was 't wellicht spijt over het gevoelig échec dat zijne partij bij de betrokken veikie°- zing leed twelk hem deze onbekookte opmer king ingaf? Zooals we reeds mededeelden, is aan de ten toonstelling een verloting verbonden, waarvoor verschillende mooie werkstukken der leerlingen als prijzen beschikbaar zijn gesteld. De hoofdprijzen zijn Eikenhouten heeren schrijftafeleikenhouten porte-manteaumahonie muziekkastjeeiken wandkastjeeiken dames toilettafel mahonie tafeltjeeiken piëdestal eiken kapstok eiken bloementafelfietsenrek tuinbank met tuintafel en voetenbankjes. a an dagavond van 7—9 uur zijn de teekeningen en modellen van handelarbeid, die door de leerlingen der Herhalingsschool voor Jon gens in den afgeloopen winter zijn vervaardigd, voor belangstellenden te bezichtigen in de lokalen van de openbare school aan de Broersvest, hoofd de heer B. van Boekhoven. Een homoeopathisch ziekenhuis. Men weef, dat onlangs nabij' De Meern een 1mrein is aangekocht, om daar togélegcnertijd oen homo(pathisch ziekenhuis to kunnen bouwen, waarvoor hef benoodigdë kapitaal1 tot dusver nop' niet werd verkregen. Iniuisschën is', naar wij vernemen, de oïp'richling van eein iicanoepalhisch ziekenhuis in een andere provincie verzekerd. Uit goede bron wordt ons medegedeeld, dat nog dit jaar in Afmen, nabij Zutphen, een model hcmoepathisch ziekenhuis zal' verrijzen, onder directie van dr. P. L. van d,er Harst, arts te Almen. De sfiohting, die eeniige tonnen gofuds zal' B. K. opvoedingsgesticht. Sedert enkele dagen hebben een tweetal' paters en éten drietal' eerw. broeders van het H. Hart (Leuven en Bergen-op-Zoom) hun intrede genomen in het buitengoedje de Kroon ónder de gemeente Heer, waai in die onmiddellijke nabijheid van het Apostolische College N. D, de Laardes' het R. K. op\ Oicdingsigiesficht. voor voogdijl en verwaarloosde ik 11 dieren zal' worden gebouwd Daar bereids de Ged. Staten van Limburg hun zegel hebben gehecht aan het Raadsbesluit van Heer, betreffende den verkoop van hét terrein, zal zeer spoedig met de werkzaamheden oen Aanvang worden genomen. Wij vernemen nog', dal het gesticht zal opge- Giste r-a vond heeft de 20-j a r i g e G v- d. M, wonende Zijlstraat, in dronkenschap taj van ruiten in de woning van zijn buurman stuk geslagen. De agenten van politie, ter assistentie daarheen gezonden, trachtten den man te arre steeren, hetgeen eerst na hevig verzet zijnerzijds gelukte. De man werd in bewaring gesteld en proces verbaal tegen hem opgemaakt. Eenige aanleiding voor de vernieling bestond er niet. DIT ROTTERDAM. In de Jonker Fransstraat te Rotterdam is gis terenavond een zevenjarige scholier W. J., die plotseling voor een vrachtwagen heen liep, onder een electrische tram geraakt. Het knaapte ge raakte bekneld onder den baanschuiver en werd dood onder de tram vandaan gehaald. Absentisme Onderzoek geloofs brieven. Socialistische propaganda. Schiedamsche Tramweg-Maat- schappij. Gemeentegrond verkoop. tv 'e'ne raa(Izaal bood bij de vergadering op 11. Dinsdag een weinig opwekkenden aanblik. Bij a wezibheid aanvankelijk van niet minder dan zeven leden een derde van den Raad waaronder de Burgemeester, de heer Honnerlage Grete, doorlichte ongesteldheid verhinderd, toonde zij heele gapingen en gaf zij een beeld van leegte, dat nog versterkt werd door de weinige belangstel ling die op de tribune betoond werd. De agenda voor deze laatste Maartzitting deed bij den eersten aanblik een niet al te lange zitting Evenmin als met deze onbezonnen opmerking had de roode vroede succes bij den Raad, toen bij klaagde over de achterstelling zijner partij bij benoemingen voor verschillende commissiën, in casu de commissie tot wering van schoolverzuim, waarbij geen enkel partijgenoot op de voordracht, een echte »waschlijst", voorkwam. De voorzitter' de heer Lagerwey, die over 't geheel de vergade- dering wel coulant leidde, beantwoordde hem in tei men, waarbij, zooals hij later zelf opmerkte de welwillendheid iets te ver werd gedreven Maar de heer Wittkampf stelde het principieele standpunt m het volle licht, toen hij ruiterlijk getuigde, dat hij er nooit toe zou medewerken in commissiën voor onderwijszaken leden eener partij te benoemen, die zoo diametraal staat tegenover Godsdienst en gezag. Natuurlijk trachtte de roode vroede dat kernachtig woord te ontzenuwen - de sociaal-democraten zijn immers niet tegen den Godsdienst, zooals zij herhaaldelijk getuigen. Heel mooi zeide de vroede, dat zijne partijgenoo- ten den Godsdienst houden in het binnenste van t hart wat zal die daar goed bewaard zijn en andere dingen naar buiten brengen. Maar de heer Wittkampf gaf geen kamp. Waar hij door zijn roode collega werd uitgenoodigd, ook maar één feit te noemen, dat zijne bewering juist was, zeide hij zeer juist, dat de feiten legio zijn, de literatuur waarin de »hervorragende" persoon lijkheden der socialisten zich doen kennen er een overstelpende massa te zien geeft. Had om maar een enkel feit te noemen, willen wij hier bijvoegen, vroede De Bruin nooit gehoord, dat partijgenoot Gerhardt (Amsterdam), een bekende figuur in de schoolwereld, getuigde: »de sociaal- democratie is voor den Godsdienst erger dan rattpkruid En wordt dit woord niet herhaal delijk bevestigd doordat men hen, die tot de sociaal-democratie overgaan, de praktijk van den Godsdienst ziet verlaten. Terecht merkte de voorzitter op, dat men ge heel buiten de orde ging met dit debat, waarbij de wethouder, de heer Goslinga, nog heel leuk opmerkte, dat men toch voor bedoelde voordrach- tenten geen lijst van de leden der S.D.A.P. had, een lijst die vroede De Bruin, om welbegrepen redenen, ook niet gaarne zou overleggen. En zoo had de roode vroede weer heel ernstig het gemeentebelang behartigd door te zitten oreeren voor zijne partij. Hij had weer van zijn raadzszetel een publiek spreekgestoelte gemaakt. Jammer maar, dat er ditmaal zoo weinig toehoorders waren I Na dit debat, dat geheel buiten de orde was, kwamen andere onderwerpen, die in deze verga dering alleszins aan de orde waren. Allereerst de verkoop van gemeentegrond aan de firma Smul ders en de N. V. Stearine-kaarsenfabriek »Apollo", die echter, ingevolge de juiste opmerking van den heer Smit, eerst in comité-generaal zou worden behandeld. Toen kwam weer de oude kwestie van de Schiedamsche Tramweg-Maatschappij in den Raad. Herhaaldelijk heeft zij reads uitstel gekregen van de haar bij de concessie-voorwaarden opgelegde verplichting om een zijlijn Emmaplein—Beurs aan te leggen en thans vroeg feitelijk de nieuwe exploi- tante zooals men weet de Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij, die ook de stoomtrams naar de Zuid-Hollandsche eilanden exploiteert daarvan tot 1 Mei 1913 te worden vrijgesteld. Over dit verzoek is nog een vrij uitvoerige discussie ge- voerd. Terecht is door meerdere leden de handel wijze van de opvolgende tramdirecties, die, zooals een enkele opmerkte, de gemeente met praatjes in de luren leggen, gewraaktwant dat het gebrek aan electrische stroom de reden van uitstel zou zijn, kon men niet aannemen. Zeer juist is door den wethouder Van Westendorp gewezen op de hooge politiek die bij deze tramkwestie voorzit: inderdaad, deze tram is niet voor Schiedam maar voor de Ilollandsche Spoor, die daarmee hare concurrenten weertimmers door de concessie epaling dat bij eventueele aanvraag van een nieuwe tramexploitatie, deze eerst aan de Schied. Iramweg-Maatschappij moet worden aangeboden, slaat zij alle concurrenten uit 't veld en houdt zij vooral het door haar geëxploiteerde baanvak Schiedam Hoek van Holland vrij. Intusschen gelooven wij, dat de meerderheid van den Raad terecht op het uitstel-voorstel is ingegaan, waar allicht een weigering gevaar had noen ontstaan, de tram te verliezen. Wij willen den ^bokkenwagen" nog wel houden, al laat die ook veel te wenschen overhij verbindt althans e grootste afstanden der gemeente en brengt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2