Vier bladen. MATTHKS Co., hoogstraat, J JOHANNA MARIA SCHEURKOGEL, Speciaal in Japonstoffen. Wegens grooteu toevloed van ad vertenties, vooral in de laatste uren, moest aan ons nummer van heden nog een vierde blad worden toegevoegd. Dit nummer hestaat dus uit Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Scheepvaart. Advertentièn. BOTTERDAM, Eerste firma te Rotterdam. Dagelijks ontvangst van Stalen op aanvraag Begin April Opening onzer Magazijnen hoek Weezenstraat. ling doen dat de natie tien milliarden betaalt heeft, teneinde een krachtige marine te hebben. Er is geen krachtige marine en men weet niet waar de milliarden gebleven zijn. De geldver spilling is vreeselijk. Zij brengt het Vaderland in gevaar. Men benoemt eene commissie om de schuldigen te zoeken. Men. vindt niemand en alles eindigt met de orde van den dag Een korporaal, die zich veroorloofd zoude hebben een paar kilos koffie te stelen, zoude er met niet minder dan twee jaren gevangenis van af ko men. Doch wanneer 't over milliarden loopt kan men niet vergen, dat de justitie er zich mede bezighoudt. Het algemeen stemrecht vindt dat alles zeer goed, evenals het parle ment, waarom zal ik mij nu vermoeien 't af schuwelijk te vinden Briand is onder de her haalde slagen van een onverbiddelijken troep gevallen, wiens eenig programma was „Ote-toi de ld, que je mhj mette" Gaat weg, opdat ik er kan komen. En zoo gaat hij voort met zijn bijtenden spot het parlementarisme en zijne ge breken de waarheid te zeggen. Hij eindigde met de sympathieke regelsHelaas, morgen zal men ook U, o sublime zustertjes der armen, die aan de schamele ellende gehecht zijt zoo als de soldaat aan zijn Vaandel, op ruwe wijze van het ziekbed wegrukken, waarover gij gebo gen waart. Gij zult uw haard moeten verlaten. Gij, die nooit iemand beleedigde, zult alle verne deringen ondergaan en, met uwe oogen hemel waarts gericht, met zoete stem het goddelijke gebed zingen „Heer, vergeef ons onze schul den, zooals ook wij vergeven onze schulde naren". Mijnheer Monis, is dat wel de Republiek Fidelius. Parijs, 20 Maart 1911. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.5 te Thorshavn. Laagste barometerstand 754.1 te Haparanda. \erwachting tot den volgenden dagmeest matige noordoostelijke tot noordwestelijken wind, veranderlijke bewolking, waarschijnlijk regen of sneeuwbuien, zelfde temperatuur. Buitengewone collecte. Zooals 11. Zondag in al onze kerken werd aan gekondigd, ziet het R. K. Parochiaal Armbestuur zich genoopt, een dringend beroep te doen op de liefdadigheid van Schiedams Katholieken. De bronnen van inkomst, waarover dat armbestuur beschikt, vloeien toch steeds trager en daardoor moet onvermijdelijk ook de onderstand die aan de bedoelde armen wordt verstrekt, beperkt wor den. Onder deze omstandigheden heeft het arm bestuur gemeend, een buitengewonen maatregel te moeten nemen in het houden eener schaalcol- lecte op aanst. Zondag onder de H. H. Missen in de kerken, waarbij de leden van dat be stuur, bijgestaan door de leden van het college »Uit liefde tot den arme", zelf de schaal zullen voorhouden. Wij vertrouwen, dat de ernst van dit dringend beroep zal begrepen worden. Ons armbestuur doet zulk een beroep niet of 't. moet wel zeer noodig zijn. Waar de katholieke armen niet uit sluitend van dat bestuur onderstand ontvangen, maar ook door de leden der St. Vincentius-Ver- eéniging en door bemiddeling der eerw geeste lijkheid menige gift vloeit in de hand van den arme, die toch zooveel ontbeert, blijft toch ons armbestuur de eerste en aangewezen verzorger onzer armen. Hoe smartelijk moet 't dan den leden van dat bestuur vallen, den arme niet te kunnen geven, wat hij in hangen nood vraagt Laat dan dit dringend beroep niet onverhoord blijven I Vloeien rijkelijk de giften op de schaal die de armvader ons voorhoudt, opdat hij in staat zij, de hem toevertrouwde armen in hun nood te helpen De Hemelsche Vader der armen zal 't zeker hondervoudig loonen. Sociale Cursus „St. Thomas van Aquino." Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden. In de laatst gehouden vergadering van den Socialen Cursus trad als Spreker op de Wel.Ed. Gestr. Heer Mr. M. M. van Velzen, met het On derwerp „Wetsuitlegging." Uitvoerig zette Spreker uiteen, dat er verschil lende wijzen van uitlegging der wetten zijn. In. het algemeen zijn de rechters gebonden aan do grammatische uitlegging der wet, zoodat niet zel den door de kantonrechters oen uitspraak moet gedaan worden, die, hoewel naar de letter der wet juist, toch tegen hun gevoelen als mensch in gaat. Duidelijk maakte inleider den hoorders, dat de kantongerechten, rechtbanken en gerechtshoven, welke elkander in rang opvolgen, uitspraak doen over de hun voorgelegde zaken, naar aanleiding van de feiten. Het hoogste rechtslichaam in den lande, de Hooge Raad, beoordeelt echter alleen de door de evengenoemde rechtslichamen uitspro ken vonnissen. Spreker stelde in het licht, dat het steeds vast houden aan de letter der wet vaak met de 'billijk heid in strijd kwam, en bepleitte daarom grootere zelfstandigheid van den rechter, met de wet slechts als algemeen richtsnoer. Wel ontveinsde Spreker zich niet. dat ook deze grootere zelfstandigheid des rechters hgre scha duwzijde kan hebben, en dat hier veel gewicht gehecht zal moeten worden aan de keuze van gewetens- en inzichtvolle mannen. Nog legde Spreker er den nadruk op, dat vooral bij procedeerende partijen, niet de gedachte moet voorzitten, om elkander zooveel mogelijk te be- nadeelen, maar om het twistgeding op de voor beide partijen meest bevredigende wijze te doen oplossen. Nadat Spreker nog enkele vragen om nadere inlichtingen op volkomen bevredigende wijze had beantwoord, werd deze bijeenkomst, die druk be zocht was, onder dankbetuiging aan Mr. van Vel zen voor zijne duidelijke rede, gesloten. „Katholiek Leven.'' Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing toegezonden De voorzitter opent de vergadering met den christelijken groet en heet den spreker van dezen avond en de aanwezigen hartelijk welkom. Hier na geeft hij het woord aan den heer J. Hengst voor zijne lezing «Lectuur en Propaganda." Na eene korte in leiding deelt spr. mede, dat hij zijne lezing wenscht te behandelen in 3 deelen lo. den in vloed van slechte couranten 2o. den invloed van slechte boeken en geschriften en 3o. de aan te wenden middelen ter bestrijding van slechte lectuur. Beginnende met de uitvinding der boek drukkunst gaat spr. achtereenvolgens in een degelijk betoog de ontwikkeling na en tevens den invloed welke speciaal de pers uitoefent op geloof, politiek, zeden, daarbij vooral aan stippende hoeveel meer macht het geschreven woord bezit dan het gesproken woord. Spr. wil niet eens aansporen om bekende slechte couranten niet te lezen, doch trekt hevig te velde tegen de z.g. neutrale bladen, immers het eene artikel schijnt onschuldig, doch de feulletons spreken dan toch dikwijls van haat tegen ons H. Geloof. Geen Katholiek mag de neutrale pers steunen Achtervolgens gaat spr. na hoe de lust tot geld de drijfveer wederom is tot slechte; gemeene lec tuur. Het publiek wil die lectuur en steunt daarom die pers, die dergelijke lectuur verschaft, en een be slist feit is 'tdatKatholieken, diedergelijkelectuur lezen er op het laatst voor moeten zwichten. Hier tegenover stelt spr. de katholieke pers. Is het geen treurig verschijnsel, alzoo spr., dat velen schrijvers de van God ontvangen heerlijke gaven des verstands misbruiken om zóó te schrijven, en dat er nog zoovele menschen zijn, welke te veel steunen op hun eigen kracht, denkende. «Die lectuur zal mij niet schaden." Tot bestrijding dezer laatste verderfelijke stelling herinnert spr. aan de Ferrer-kwestie in Spanje. Ook in onze omgeving worden ook helaas in ka tholieke huisgezinnen nog te veel slechte couranten gelezen en spr. waarschuwt nogmaals tegen neu trale bladen, daar lezers daarvan vroeg of laat door dien verderfelijken invloed moeten bezwijken, daarbij herinnerende aan het spreekwoord: »wie zich in gevadr begeeft, komt daarin om". Immers berichten worden dikwijls schijnbaar zeer mooi gesteld, doch zyn valsch, velen voelen dit wel, doch kunnen wegens gebrek aan grondige kennis niet weerleggen. Wat spr. tot nu toe zeide voor de pers, is ook waar voor boeken en geschriften en nu stelt hij de vraag welke dan slechte boeken en geschriften zijn, waarop hy antwoordtde boeken of geschriften welke het katholiek geloof oi hare leer in welk, opzicht dan ook aanvallen of benadeelen. Zy zijn gevaarlijk niet alleen voor de jeugd, doet ook voor rijperen leeftijd en huisgezin, waarna spr. het kwaad na gaat, dat slechte lectuur reeds heeft veroorzaakt- Goedkoop te krygen, ja zelf voor byna niets thuis bezorgd, heeftde verspreiding der slechte lectuur zulk een hooge vlucht genomen en wat wordt er mede bereikt Ondermijning der zedelijkheid, zielen- bederf, en geestesverslapping door overspanning; waarby spr. in 't bijzonder vermeldt nog de z g. boeiende romans en prikkellecteur. In die lec tuur verbergt zich het kwaad en woekert lang zaam maar zeker voort, totdat het treurige gevolg daar is, nl. vrijdenken, vryhandelen er, de leuze wordt uitgeroepen ni Dieu ni maitre. De slacht offers zullen door lezing en voordurende lezing van dergelijke lectuur verslappen in hun geloof en dit zelfs totaal verliezen, en zullen voor dief stal niet meer beangstigd, geen gehoor meer geven aan gezag. Spr. stipte hierbij nog aan hoe of de Fransche schrijvers Rousseau en Combes over hun eigen werken dachten. Hoewel het gelukkig in ons zoover is, zoover thans wat is er te slechte lectuur, het kwaad, veroorzaakt door slechte lectuur. erspreiding van goede lectuur. De priesters te helpen bij hun zware taak, door te worden apostelen der pers, zoowel voor zichzelf als voor zijne naaste en voor de maatschappij. Spr. wijst er hier vooral op, wanneer wij nog niet zijn aangesloten, dit toch vooral te doen bij de R. K. Propaganda-Club «St. Paulus" dan zullen wij ongetwijfeld den dag beleven van overwinning op slechte lectuur. Hierna wijdt spreker eenig woorden aan het pas aangenomen wetsontwerp be treffende de zedeloosheid doch vestigt vooral de aandacht op de eerste 2 artikelen tevens wijst hij er op, dat een wet goed moet worden uitge voerd, daar anders katholieke propagandisten de autoriteiten daarop moeten wijzen. Verder dringt spr. er bijzonder op aan, dat de katholieke pers. wil zij blijven voortbestaan en blijven voldoen aan de eischen, zij noodzakelijk moet worden gesteund, le door overal, zoowel in stations als elders steeds katholieke bladen te koopen en 2e door zich op een katholiek blad te abonneeren en aan katho lieke bladen advertenties niet te onthouden, daar dit steeds een voorname factor voor 't bestaan uitmaakt. Nadat spr. nog eene dringend beroep heeft ge daan om steun in 't bijzonder voor de N. Sch. Crt. en de aanwezigen ten zeerste heeft aangespoord om toch vooral zooveel mogelijk mede te werken tot bloei van de N. Schiedamsche Crt., eindigt spr., na de aanwezigen nogmaals aansluiting bij de Propaganda Club «St. Paulus" allerdringendst te hebben aanbevolen, zijne kernachtige rede. Yan de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den eerw."pater Bartijn, en de heeren Lagerwey, v. Heusden, A. Zoetmulder, en v. d. Weyden, welken heeren spr. allen naar genoegen beantwoordt. De voorz., alsnu het woord nemende, spreekt zijn hartelijken dank, ook namens de vergadering uit voor de interressante lezing, welke de heer Hengst voor onze leden heeft willen houden en hoopt, dat hij zijne medewerking aan onze ver- eeniging verder ook wil verleenen door nog meer malen voor «Katholiek Leven" op^te treden, waarna hij deze geanimeerde vergadering met den Christe lijken groet sluit. 1 I Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal in een groote vergadering van «Katholiek Leven" voor alle Katholieken toegankelyk Woens dag-avond 8 ure in het Bondsgebouw te houden, de weleerw. pater N. van Hassel, oud-kapelaan der Singelkerk, thans kapelaan der Broerskerk te Nijmegen, als spreker optreden. Glasblazeryen. In de gisteravond gehouden zitting der Tweede Kamer is een amendement-Schaper, strekkende tot het verbod van nachtarbeid voor jongens in glasblazerijen, aangenomen met 43 tegen 36 stem men. In de Commissie, belast met het afnemen van het examen voor onderwijzer(es) te Rotterdam, is tot deskundige voor geschiedenis benoemd de heer A. J. Dekker, hoofd der bijzon dere school aan de Broersvest alhier. Hedenochtend om 81/} uur is een met kolen beladen vrachtwagen, waarvoor een paard was gespannen, bij het afryden van de Hoogstraat naar de Markt, tegen den zijmuur van den winkel der firma Schlattmann Co. gereden. Gelukkig kwam het voertuig met het voorstuk tegen den muur terecht en werd daardoor voor komen, dat het paard verpletterd werd. Niet minder goed liep het ongeluk af voor de schilders, die bezig zijn met het verven van het pand dei- firma Schlatmann. Juist op het oogenblik, dat niemand zich op de ladders bevond, die tegen den muur stonden, waar de wagen tegenaan botste, had het ongeluk plaats. De twee ladders werden niet omgeworpen, doordat de wagen precies tus schen beiden tegen het huis reed. Vaderland nog niet zoover is, moeten wij toch oppassen, dat het zoover niet komt. Spr gaat over tot het 3e gedeelte zijner lezing de vraag wat is er te doen tegen het gevolg van DIT ROTTERDAM. Do gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren zonder discussie aangenomen een voorstel om f 42.000 toe te staan voor uitbreiding van het elec- trisch kabelnet tusschen de centrale en het ter rein der nieuwe gasfabriek aan de Keilehavetn en een voorstel tot uitbreiding van het electrisch onderstation B aan de Wilhelminakade, kosten f 263.400. In dezelfde Raadszitting kwam een verzoek in van het raadslid den heer v. Hinte, om tot den voorzitter de vraag te mogen richten, of het den burgemeester bekend was, dat de wed. Moerman op het politiebureau aan de Vinkenstraat geroe pen zijnde, aldaar op haar drang zou zijn uitge oefend tot intrekking van haar aanklacht, als zou haar man door schuld der gemeente om het leven gekomen zijn. De voorzitter zeide, niet te kunnen voorstellen hem dit verlof te geven, daar deze zaak niet thuis behoort bij den Raad, maar bij de justitie. Hij persoonlijk heeft eerst door den brief van den heer v. Hinte van deze zaak kennis gekregen. Op een vraag van den heer Spiekman, tot wien men zich dan had te wenden, om in dezen recht te verkrijgen, antwoordde de voorzitter: tot den officier van Justitie, ROTTERDAM, 23 Maart. B u i t en 1 and s c h e granen, In publieke veiling zijn heden verkochtca. 250 ton tarwe, ca. 60 ton haver, ca. 50 ton gerst, al les mm BS ex st. Dunravende tarwe van f 1251/j tot f 139i/a per 2400 kg., de gerst van f 93 per 2000 kg., de haver van f 2.70 totf 5.60 per iOO kg., alles contant plus 1 pet. veilings- kosten, uit lichters alhier te ontvangen. Waterzucht. Blazen onder de oogen, Opgezwollen enkels en handen, en Gezwollen ledematen loonen aan, ded de nieren nalatig zijn in het uit het lichaam af voeren van de vloeibare Onzuiverheden en opge loste vergiften. Waterzucht is een zeer ernstig verschijnsel, om dat dit aantoont, dat de nieren en blaas hun werk niet behoorlijk doen. Langzamerhand verliezen zij hun kracht om de vloeibare onzuiverheden en opgeloste vergiften uit het lichaam af te voe ren. Het buitensporige water in uw lichaam ver armt het bloed, en het verzwaart aanmerkelijk bet werk van het hart. De oogleden van den patiënt worden opgebla zen en bijna doorschijnend. Uw gelaat zwelt op, voornamelijk onder de oogen. Het water verza melt zich in de handen, enkels en beenen. Daar na zwellen uw ledematen buitengewoon op door het water, en wordt de huid gespannen en glim mend, en wanneer men met den vinger op de zwellingen drukt, blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar. Vroeger dacht men, dat herhaaldelijk aftappen van het water het eenige middel was om de ern stige waterzucht te doen verdwijnen. Maar de ver lichting, die men door aftappen krijgt, is slechts tijdelijk. De genezingen door Foster's Rugpijn Nie ren Pillen zijn hlyvende genezingen, omdat dit geneesmiddel de werkelijke oorzaak van water zucht namelijk de nieren bereikt en geneest. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken rechtstreeks op de nieren en blaas, zij voeren hen zachtjes tot gezondheid en kracht terug, zoodat het opge hoopte water door de natuurlijke kanalen wordt ontlast, en de vloeibare onzuiverheden regelma tig uit het lichaam worden verwijderd. Let vooral op de juiste spelling van den naain Foster's. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de hee ren KAPPELHOFF HOYINGH. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a fl.75 voor één, of f10.voor zes doozen. Southampton, 21 Maart. Aangekomen zeêtjalk sConfiance", kapt. H. Hendriks, van Herdingen, laatst van Schiedam. Heden overleed onze lieve Echtgenoote, Moeder en Dochter, in den ouderdom van 46 jaar. Schiedam, 22 Maart 1911. Vlaardingerdijk 2. H. BRAS. SARA BRAS. BETSIE BRAS. L. SCHEURKOGEL, niet worden afgewacht, overledene geen bloemen. Bezoeken kunnen Op verzoek der De Familie VAN VELZEN betuigt haren har- telyken dank voorde vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van Broeder, Behuwd-Broeder en ANTONIUS VAN VELZEN. Schiedam, 24 Maart 1911. haren dierbaren Oom, den Heer Leuveliaven 15, tegenover de Zeevischmarkt. kil k<\4 1 1 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2