Dagblad voor Schiedam en Omstreken TWEEDE BLAD. 34ste Jaargang. Vrijdag 24 Maart 1911, No. 9976 Staten-Generaal. FEUILLETON. De man in grijs. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- Btraat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauROTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- 1 y k e overeenkomsten aangegaan. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 23 Maart. Arbeidswet. De Kamer zette de beraadslaging over het ont werp tot wijziging van de Arbeidswet voort. Aan de orde was artikel VI van het ontwerp (art. 5 Arbeidswet), waarop vijftien amendemen ten zijn ingediend, welke gisteren zijn toegelicht. De heer Schaper bespreekt enkele der in gediende amendementen, met name het amende ment—Aal berse, betreffende het arbeidsverbod voor de gehuwde vrouw. Dij spoort tot voorzichtig heid aan. Men mag door middel van de wet de huwde vrouw het werken niet verbieden, De gehuwde vrouwen werken, omdat de man den kost niet verdienen kan. Het arbeiden door ge huwde vrouwen moet ophouden, doordat de man genoeg verdient. Ook door strengere bepalingen tot bescherming van de gezondheid der vrouwen. Een absoluut verbod zal de huisindustrie in de hand werken. Spr. komt, in aansluiting op de rede van den heer Loeff van gisteren, er tegen op, dat arbeiders wegens het werken in strijd met de wet zouden worden strafbaar gesteld. De patroon moet zor gen, dat er geen overtredingen plaats hebben. De heer De Savornin Lohman bestrijdt eveneens het amendement Aalberse. Alleen per sonae miserabiles moeten beschermd worden, niet zelfstandige menschen als de gehuwde vrouw. Man en vrouw moeten beslissen, of' de vrouw werken zal, niet de wetgever. Met den heer Schaper betuigt spr. instemming met de rede van den heer Loeff. De heer Janniuk sluit zich aan bij de op merkingen van de beide voorgaande sprekers be treffende het amendementAalberse. Hij bespreekt verder het amendement—Schaper, waarbij wordt voorgesteld, dat vrouwen die voor een huishouding hebben te zorgen, Zaterdags na 1 uur (ontw.4 uur) niet meer mogen werken. Spr. juicht toe het regeeringsvoorstel, om in bijzondere gevallen een lU^-urigen werkdag toe te staan. Nu zal de vrije Zaterdagmiddag, met name in de textiel-industrie in gebruik, kunnen worden behouden. Maar het maximum van 58 uur per week maakt dat men aan het voorschrift niets hebben zal. Hij bestrijdt het amendement Schaper (10 urendag en vrijen Zaterdag-middag). De heer Passtoors bestrijdt den heer Schaper. Hierop komt de Minister aan het woord. Hij verdedigt, zich tegen de bezwaren van de heeren Loeff, Lohman en Schaper. Het verbod van te arbeiden, in stee van dat te doen arbei den, sluit aan bij het rechtsbesef van het volk zegt de Min. Vervolgens behandelt de Minister de verschil lende amendementen. Hij betoogt, dat hij tot zijn voorstel van een arbeidsduur van lO.j uur per dag met een maxi mum van 58 uur in de week is gekomen, om den vrijen Zaterdag-middag te behouden. Zal dit nu toch niet gebeuren, dan is er voor de amen dementen Schaper en Wijkerslooth (algemeene 58 uren-werkweek) iets te zeggen. Het laatste is hem echter te radidicaal. De minister ver trouwt echter, dat hij zijne regeling de vrije Za terdag-middag zal worden behouden. 33) En toen zag hij haar eenzaam in de zijkamer liggen, door de hand eens moordenaars neerge veld, in een armzalig katoenen kleedje, door iedereen verlaten... Er liep een rilling langs zijn rug. Reeds wilde hij ae japon weer op hare oude plaats hangen, toen het hem inviel, den zak ervan te onder zoeken. Wat hij daar vond, had hem haast een juichkreet ontlokt. Het was een verkreukeld programma van een concert in het Victoria- huis te Sydney, waar de beroemde zangeres Nora Hatkins zich had doen hooreu. Volgens den daarop staanden datum, was het nu ongeveer twaaf jaar geleden. juffrouw Walker was derhalve twaalf jaar terug in Sydney geweest De eerste lichtstraal, Welke in haar verleden viel. Het spreekt van zelve, dat hij nu ook de zakken der andere japonnen nauwkeurig onder zocht, zonder er nochtans iets in te vinden. Hij deed nu de tweede kast open en begon niet pedante nauwkeurigheid de stapels linnen goed, die daarin lagen, er uit tenemen en uit De Min. verdedigt het voorstel om gelegenheid open te houden tot bet verleenen van vergunning voor nachtarbeid in glasblazerijen, waartegen zich een amendement Vliegen richt. De Min. betoogt verder, dat bij de haring- speterij nachtarbeid van vrouwen niet kan ver boden worden. Het bedrijf kan niet bestaan zonder nachtarbeid. Hij verdedigt ook de bevoegdheid om aan den werkgever vergunning te verleeneu tot het doen verrichten van overwerk, waartegen zich een amendementSchaper kant. De Minister vraagt verwerping van amende menten, behalve van het amendementAalberse, volgens hetwelk de mogelijkheid van een 10J- arbeidsdag met 1915 zal ophouden, en tot den algemeenen 1 O-urendag ingekort. Een amendement der Commissie van Rappor teurs wordt door den Minister overgenomen. Na de rede van den Minister en na replie ken van de heeren Loeff en De Wijker slooth verdedigde de heer De Klerk de amendementen, die het verbod van nachtarbeid van jongens in glasblazerijen en den vrijen Zater dagmiddag voor alle vrouwen meteen huishouding willen. Avondzitting. De Jieer Vliegen wijst op het noodelooze van nachtarbeid van jongens in glasblazerijen en beveelt het amendement aan, dat dien arbeid verbiedt. Spr. is tegen het amendement Aalberse, dat gehuwden vrouwen geregelden fabrieksarbeid ver bieden wil. Hij vreest daarvan o. a. toeneming van de huisindustrie. Spr. licht toe, welk standpunt de S. D. A. P. tegenover dezen vrouwenarbeid inneemt. Hierbij legt hij den heer Passtoors fout citeeren ten laste. De heer Passtoors weerlegt dit. De heer Aalberse verdedigt zijn amende ment nopens den arbeid van gehuwde vrouwen tegen de heeren Schaper en De Savornin Lobman en tegen den Minister. Spr. wijst er voorts op, dat door het voorstellen van een overgangsbepa ling zal kunnen worden belet, dat bij aanneming van het amendement de thans in fabrieken werkende gehuwde vrouwen daaronder zouden vallen. De heer De Monté VerLoren verdedigt een subamendement op het amendement-Aalberse om bij het verbod van geregelden arbeid voor ge huwden vrouwen de werkzaamheden in veende rijen uit te zonderen. De heer Schaper brengt eenige wyziging in zijn amendement voor den vrijen Zaterdagmiddag der vrouwen, die een huishouding te verzorgen hebben. De lieer Duys beklaagt zich verkeerd geciteerd te zijn en bestrijdt het amendement Aalberse (verbod van geregelden fabrieksarbeid voor gehuwde vrouwen). De heer Arts bespreekt zijn amendementen en trekt dat betreffende het haringspeten in. De Minister bestrijdt liet amendement om trent het arbeidsverbod in glasblazerijen. Hij neemt het begin van het gewijzigd amendement- Schaper over. De heer Schaper trekt het slot van gewijzigd amendement in. De Minister neemt ook het amendement over om de bevoegdheid van 10i/2 uur werken tot 1915 toe te laten, alsmede het overgebleven amen dement-Arts. De heer Aalberse neemt het amendement- de Monté Verloren over. Het amendement-Schaper (geen inbreuk op den Telefoonnu mme? 85. Postbus no, SI# 10 uren dag) wordt dan verworpen met 41 tegen '28 stemmen. Het amendement-De Wijkerslooth (58 uur per week arbeid voor vrouwen en jeugdige personen) wordt aangenomen met 49 tegen 21 stemmen. Art. VI lid 1 wordt aangenomen. Het amendement-Aalberse (verbod van gere gelden fabrieksarbeid voor gehuwde vrouwen) wordt verworpen met 39 tegen 30 stemmen. Het amendement-Schaper (verbod om Zaterdag middag te werken voor vrouwen met een huis houden) wordt aangenomen met 41 tegen 28 stemmen. Art. VI lid 2, wordt goedgekeurd. Het amendement-Schaper (mogelijkheid van een vrijen Zaterdagmiddag voor vrouwen en jeugdige personen) wordt aangenomen met 36 tegen 43 stemmen. Art. VI, lid 3, 4, 5, wordt goedgekeurd. Het amendement-Schaper (verbod van nachtar beid voor jongens in glasblazerijen) wordt aange nomen met 38 tegen 31 stemmen. Art. VI, lid 6, wordt goedgekeurd. Het amendement-Schaper (verbod van nachtar beid voor vrouwen bij het haringspeten) wordt verworpen met 53 tegen 16 stemmen. Art. VI. lid 7, wordt goedgekeurd. Het amendement-Schaper (beperking van over werk) wordt verworpen met 57 tegen 12 stemmen. Art. VI, lid 8, wordt goedgekeurd. Het amendement-Schaper (geen algemeene mach tiging voor overwerk) wordt verworpen met 40 tegen 28 stemmen. Het geheele art. VI wordt dan goedgekeurd en de vergadering verdaagd tot heden. Een gemoeutelyke Tentoonstelling. Naar wyi vernemen, is in do gistermiddag ge houden geheime zitting, van den Amsterdamsdhein gemeenteraad besloten fot het houden eener ten toonstelling van verschillende takken van gemeen tedienst, waaronder ook den geneeskundigen- en gezondheidsdienst. Voor een en ander heeft de raad een bedrag van f7000 toegestaan. niet aanleiding geeft tot het afleggen van zooda nige afstanden, dat daardoor invloed wordt uit geoefend op den goeden gang van dèn dienst en van de oefeningen o. a. ten gevolge van buiten deze opgedane vermoeienis. De onmiddellijke chef (compagniescommandant of de als zoodanig optredende officier) zal hebben te bepalen, in verband met den afstand, waarop de betrokken persoon van de kazerne woont, wie voor de hierbedoelde gunst welke niemand van eenigen dienst vrijstelt in aanmerking komt. Zij, die voor de meergenoemde gunst in aan merking wenschen te komen, moeten daarvan uiterlijk twee maanden vóór den dag van opkomst schriftelijk kennis geven aan den voornoemden onmiddellijken chef. Aan hem, die eenmaal heeft gevraagd buiten de kazerne te overnachten en wien dit is toege staan, wordt daarin geen logies meer verstrekt dan in gevallen, waarin de betrokken chef dit ten gevolge van straf, of om andere redenen nooifig mocht achten, terwijl voorts niet dan bij hooge uitzondering de gunst kan worden verleend aan hen, die zich na liet hiervoren aangegeven tijdstip (van 2 maanden vóór de opkomst) daarvoor nog mochten aanmelden. elkaar te vouwen. De lijfgoederen waren van fijne stof en allen gemerkt met de letters M. M. De geheele kast bevatte niets van belang. Ook in het bed en het nachtkastje vond hij niets opmerkenswaardigs. De bidbank, waarop een groot zilveren kruisbeeld stond, toonde sporen van veelvuldig gebruik. Het politoer was op sommige plaatsen dof en op andere afgesleten. Maar het trok terstond Silas' aandacht, dat die doffe plekken niet konden ontstaan zijn door de knieën, want zij bevonden zich slechts aan éénen kant. Toen hij die wat nader bekeek, werd het hem duidelijK, dat zij blijkbaar afkomstig waren van handen, die het meubelstuk juist op die plaats dikwijls moesten hebben aangeraakt. Tevens bespeurde hij op den vloer een dunne, gekraste streep, welke in een halven cirkel naar voren liep. Het was duidelijk, dat de bidbank hier dik wijls van haar plaats geschoven was en wel altoos in dezelfde richting. Hij trachtte het meubel van den wand af te schuiven. Dat ging verwonderlijk gemakkelijk, maar aan de achterzijde was er niets bijzonders te zien. Hempel beklopte de bank van onder tot boven on zocht naar de een of andere verbol gen veer, doch te vergeefs. Daar bespeurde hij, dat het behangsel op den muur op ééne plek eeu weinig opbolde, alsof het los zat. Hij klopte er voorzichtig tegen, en de wand daarachter gaf een hollen toon. Overnachten buiten de kazerne by herhalings- en landweeroeteningen. De Minister van Oorlog heeft den proefmaat- regel van het vorig jaar, betreffende het overnachten buiten de kazernes bij opkomst voor herhalings- en landweeroefeningen ingevolge de gunstige rapporten dienaangaande ontvangen omgezet in een definitieve regeling. De Minister heeft daartoe bepaald, dat aan verlofgangers van de landweer en aan die van de militie, voor zoover deze laatsten voor de derde (laatste) maal voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen en behooren tot de korpsen der infanterie, der vestingartillerie, het regiment genie troepen en het korps pontonniers, alsmede aan de milicien-sergeanten van de jongere lichtingen, tot die korpsen behoorende, zal, voor zoover zij dit zullen verlangen, kunnen worden verguud, om, wanneer zij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, buiten de kazerne te overnachten, mits hun woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoensplaats gelegen is en de vergunning Nu trachtte hij het behangsel op te lichten en bevond, dat het slechts met was van onder even vastgehecht was, en zonder moeite zich liet optillen. Daaronder was een vierkant houten plankje met een kleine indieping aan den boven rand. Toen Hempel tegen die inkerving drukte, zakte het plankje, zonder gedruisch te maken naar omlaag en een holle ruimte, ter grootte van een sigarenkistje, werd zichtbaar, waarin eenige papieren lagen. „Ah - eindelijk!" mompelde Silas met een diepen zucht, en greep de papieren driftig er uit, Toen ging hij daarmede op het knielbankje van den bidstoel zitten en plaatste de brandende kaars naast zich. Het eerste, wat hij in de hand nam, was een brief met het postmerk „Sydney" en gedateerd van den 5en Mei. Hij las „Lieve Marie! In antwoord op uw onlangs ontvangen schrijven deel ik u mede, dat ik ingevolge uw dringend verzoek tegen half Augustus bij u zal zijn. Wegens drukke zaken is het mij niet mogelijk eerder over te komen en ook dan nog weegt zulk een lang wegblijven uit de zaken, zooals een reis naar Europa met zich brengt, zeer zwaar. Daar gij echter mijn komst zoo dringend verlangt en aanvoert, dat het voor uw rust en veiligheid noodzakelijk is, wil ik niet neen zeggen, maar kan mij in geen geval eroeniging R. K. Herstellingsoorden voor longlyders en zwakke kinderen. Men meldt uit Amsterdam Naar wij vernemen heeft het bestuur der Ver- Neeniging R. K. Herstellingsoorden voor longlij ders en zwakke kinderen", dezer dagen op een alhier gehouden vergadering besloten een begin te maken met den bouw van een Sanatorium te Groesbeek, waar, zooals men zich herinneren zal 70 bunder land was aangekocht. Ook moet reeds een geneesheer-directeur zijn be noemd. We mogen dus verwachten, dat binnen zeer kor ten tijd de vereeniging een gedeelte harer gronden te Groesbeek voor het zeer sympathieke doel zal gaan exploiteeren. Yry spoorwegvervoer voor Kamerleden. De Haagsehe correspondent van de „Tel." meldt: Men weet, wat er in en buiten de Tweede Kamer te doen is geweest over het aannemen van vrijkaarten, door Kamerleden, van spoorweg maatschappijen. Meer dan eens is er door leden op aangedron gen, dat de regeering trachten zou, vrij vervoer voor afgevaardigden te verkrijgen. Nu deze echter bleef weigeren, daartoe mede te werken, hebben onlangs eenige Kamerleden zelf getracht tot een collectief verzoek aan de spoorwegmaatschap pijen te komen. Een vrij groot aantal leden uit verschillende fracties heeft een desbetreff id ver zoek geteekend, maar het aantal bleef toch hene den de verwachting, en omdat velen hun mede werking weigerden, is do zaak verder blijven rus ten. Er zal dus nu wel niets meer van komen. lang op houden en moet met de eerst-volgende boot weer naar Sydney. Uw laatste schrijven heeft mij zonderling getroffen. Eerst hadt ge zulk een onweerstaanbaar heimwee naar je geboorteplaats en nu schijnt het mij min of meer toe, dat gij u daar niet gelukkig gevoelt. Ik hoop niet, dat gij ziek zijt. Als dat het geval zou zijn, dan sta ik er op, dat ge met mij naar Sydney terugkeert, wat ik immer gewenscht heb. Nu, daarover mondeling meer Uw u steeds oprecht toegenege HARRY." Hempel liet het blad dalen en dacht na. De brief, door een flinke mannenhand in het En- gelsch geschreven, wierp een nieuw licht op juffrouw Walker en riep een stroom van vragen te voorschijn. Op de allereerste plaats bleek er buiten kijf uit, dat juffrouw Walker van Sydney naar Grünau was gekomen. Maar en dat was al heel zon derling er viel óók uit op te maken, dat zij uit Grünau geboortig was, of althans hier uit den omtrek. Anders was het heimwee, dat haar naar heur geboorteplaats dreef, geenszins te verklaren. Wanneer echter Grünau hare geboorteplaats was, hoe kwam het dau, dat niemand zich harer herinnerde of haar herkende, toen zij teru^ kwam (Wordt vervolgd). zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5