Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Vrijdag 31 Maart 1911 No. 9981. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETQN. De man in 't grijs. Verspreid© berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit biad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en bost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- strant 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DES ADVERTENTIëN» Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer,, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel; Voor herhaaldelijk adreitaeten worden uiterst bil- !§ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ENGELAND. Lord Morley verklaarde, in antwoord op het door lord Lansdowne te berde gebrachte, dat diens voorste! van 28 dezer om een adres tot de Kroon te richten rechtmatig was en overeenkomstig precedente gevallen en dat de regeering de Kroon zou adviseeren het voorstel in te willigen. De regeering behield zich evenwel haar geheele vrijheid van handelen voor en welke debatten er ook gevoerd mochten worden over voorstellen tot hervorming van het Hoogerhuis of van de prero gatieven of bevoegdheden der Kroon, de regeering was niet van plan om mede te werken tot eenig uitstel van behandeling van haar voorstellen, ver vat in de parliament-bill. DUITSCHLAND. Bij de debatten over de begrooting van den Rijkskanselier en van de Rijkskanselarij betuigde de centrum-afgevaardigde Spahn zijn instemming met de buitenlandsche politiek van Duitschland. Spahn uitte zijn tevredenheid over de verbetering van de betrekkingen met Engeland. De Engelsche voorstellen betreffende het scheidsgerecht en be perking van bewapening behooren niet zonder meer verworpen te worden. De conservatieve afgevaardigde Kanitz wees op de goede betrekkingen van Duitschland tot de andere mogendheden. Wij kunnen, aldus spr., verklaren het eens te zyn met de beginselen, die Sir Edward Grey heeft uiteengezet, maar van hier tot oplossing van het vraagstuk van beper king van bewapening voert een lange weg. Van het voorstel van president Taft, om alle kwesties van internationalen aard door arbitrage op te lossen voorspel ik niet veel succes. De sociaal-democraat Scheidemann veroordeelde den oorlog en bepleitte beperking van bewapening. Spr. motiveerde een socialistisch besluit, waarin voorgesteld wordt, dat Duitschland daartoe het initiatief zal nemen. De nationaal-liberale afgevaardigde Bassermann wees met voldoening op de verbetering van den internationalen toestand. Spr. had het over het ^ort bij Vlissingen en zeide, dat de twijfel over het recht van Nederland om op eigen gezag een fort by Vlissingen te bouwen, uit de wereld is. Het standpunt van Duitschland, dat alleen de souvereine rechten van Nederland hierin gemoeid zijn, dat geen enkele staat het recht lieeft zich te mengen in Nederlands recht om versterkingen aan te leggen, heeft ingang gevonden. Tegen over den eisch tot beperking van bewapening heb ben wij het belang bij de handhaving van den wereldvrede in het oog te houden. Rijkskanselier von Bethmann Hollweg betoogde, dat in zake beperking van bewapening totdusver nog geen voorstel is gedaan, dat ook maar eenigs- zins bizonderheden betrof, en waarover ernstig gesproken kan worden. De tijd van de zgn. ka- 37) Wanneer hij slechts de zwager van de over ledene was en zich als handelsman mocht ver heugen in een onbesproken naam, wat kon hem dan bewogen hebben, haar te vermoorden Welken wettigen grond bood zijn bloote, misschien hoogst toevallige aanwezigheid aan in het huis zijner schoonzuster op den dag van den moord, om hem gevangen te nemen als ernstig verdacht aan gezegden moord schuldig te zijn Die inhechtenisneming zou slechts op telegraphisch verzoek te Aden of te Colombo kunnen geschieden. Omslachtige onderhande lingen betreflende de uitlevering moesten dan plaats hebben, en om die aan te vangen moest men toch op de allereerste plaats bewijzen voor zijn schuld hebben. En die Silas moest het helaas bekennen kon hij nog niet geven. Wel was de met bloed bezoedelde kleeding, waarin Morgan te Graz in het hötel kwam, een ernstige reden tot verdenking, maar er hadden zich twee personen als Harry Morgan ingeschreven en de sporen om het huis der weduwe wezen op twee daders. Daar de dader geen vreemdeling was geweest, kon hem en zijn medeplichtige het bezoek van biuetsoorlogen is voorbij. De stemmingen waarop heden ten dage nog oorlogen kunnen ontstaan, vinden haar oorsprong in tegenstellingen, die in het gevoelsleven der volkeren bestaan. Dit ge voelsleven is helaas gemakkelijk ontvankelijk voor invloeden en vooral voor drijverijen in de pers. Is het mogelijk een diplomatisch tegenwicht daar tegenover te stellen, dan is dat ongemeen ge- wenscht, maar voor de praktijk is deze gedachte niet voldoende. Duitschland heeft in een vredes- periode van 40 jaar bewezen, dat het geen twist zoekt, maar zal het denkbeeld van beperking van bewapening een tastbaren vorm aannemen, dan zijn er vast omlijnde programma's noodig. Wie zulke voorstellen doet, loopt zelf gevaar den vrede te verstoren. Een internationale overeenkomst over beperking van bewapening zou het opmaken van een soort ranglijst der verschillende mogend heden vóór alles maken. Ik zou onvoorwaardelijk moeten weigeren, daaraan mede te werken. En geland is overtuigd, dat het een vloot noodig heeft, die tegen elke combinatie is opgewassen. Dat is Engelands goed recht, maar het zou iets heel anders zijn een dergelijken eisch tot grond slag eener internationale overeenkomst te maken. Men stelle zich voor, dat op een dergelijk congres van Duitschland geëischt werd, dat Duitschland zijn leger met 100,000 man zou verminderen en dat uitgerekend moest worden, welke mate alle andere mogendheden haar legers naar verhou ding moesten verminderen. Ieder volk maakt aan spraak op een zekere positie in de wereld, die in overeenstemming is met het totaal van zijn strijdmachten deze strijdmacht moet weer in overeenstemming zijn met het totaal aan volks kracht. Er zou voor Duitschland geen ander antwoord mogelijk zijn en men kan van geen andere mogendheid verlangen, dat zij een ander antwoord zou geven. Intusschen, al kon men op een internationaal congres een soort van ranglijst opmaken, dan zou het effectief der verschillende legers daarmede nog altijd in overeenstemming ;ebraclit moeten worden en daartoe ontbreekt iedere maatstaf. Iedere poging tot internationale beperking van bewapening zou op het vraagstuk der controle schipbreuk moeten lijden. Deze toch kan absoluut niet doorgevoerd wor den. Een klassiek voorbeeld voor deze stelling levert het door Napoleon geheel verslagen Prui sen, welks leger tot 42.000 man verminderd moest worden. De Pruisische vaderlandsliefde is niet tegenstaande het raeedoogenlooze gebruik van alle controlemiddelen in staat gebleken een leger op de been te brengen, dat viermaal zoo sterk was. Het vraagstuk der beperking van bewapening kan niet opgelost worden zoolang menschen menschen en staten staten zijn. Wat nu de arbitragekwestie betreft, het denk beeld om in goed vertrouwen inlichtingen uit te wisselen, teneitfde mede te werken, om de stem ming tusschen beide volkeren kalmer te maken, is der Duitsche regeering in alle opzichten sym pathiek. Wij staan geenzins onwillig tegenover den echten Morgan bekend zijn en zij konden opzettelijk dien naam gekozen hebben, om de politie op een dwaalspoor te leiden, terwijl de echte drager van dien naam misschien een ge heel andere route had ingeslagen, dan men veronderstelde. Hoe wilde men derhalve de arrestatie van een aanzienlijken buitenlander rechtvaardigen? Neen allereerst moest naar ontwijfelbare bewijzen gezocht worden. Had men die gevon den, dan was de inhechtenisneming van Morgan even goed mogelijk in Sydney als in Aden of Colombo. Silas besloot derhalve, nog te wachten en zijne ontdekkingen vóolioopig voor zich te hou den, totdat hij de betrekking waartoe juffrouw Walker tegenover de Grauensteins had gestaan, tot klaarheid zou hebben gebracht. Want dat de moord op de weduwe en het verdwijnen van den majoraatsheer met elkaar in verband ston den, daaraan twijfelde hij hoegenaamd niet. Terwijl Silas Hempel, in zijn combinatie ver diept, in de gelagkamer van Het Witte Hert zat, kwam buiten een man naar Lampl den kastelein toe, die in de deur stond, groette en vroeg, of hij mijnheer Hempel kon spreken. „Jawel, kom maar binnen, hij zit in de ge lagkamer," gaf Lampl genadig ten antwoord, zonder, het echter noodig te achten den vreem deling, die er niet bijzonder deftig uitzag, zelve naar den gevraagde te geleiden. Deze scheen zulks ook niet te verwachten maar trad eenige oogenblikken later met korten het denkbeeld van arbitrageverdragen, zooals wij uit de reeds door ons opgesloten verdragen hebben bewezen. Het schrappen echter van de zgn. eere clausule, die de onafhankelijkheid van de eer en de nationale levensvoorwaarden betreft, verzekert in werkelijkheid niet den vrede, maar bezegelt de facto een bestaanden toestand. Wordt die toe stand gewijzigd, dan zou ik het arbitrageverdrag willen zien, dat hechter blijkt dan broos papier. Men kan uit het leven der volkeren de ultima ratio niet wegschrappen, men kan slechts trach- haar zooveel uit te stellen. Daarvoor zijn arbi trageverdragen nuttig en dat te meer naarmate ze op practischer grondslag zijn opgemaakt. Tot vredelievendheid behoort kracht. Het volk, dat niet meer de middelen kan bijeenbrengen tot handhaving van zijn politieke kracht daalt af in de tweede rij. Wij, Duitschers, zijn in het bizonder erop aangewezen deze ruwe werkelijkheid onver vaard onder de oogen te zien. Slechts dan zullen we den vrede en onszelf, ons bestaan handhaven. (Levendige toejuichingen van de rechterzijde, het centrum en de nntionaal-liberalen, protest van de linkerzijde en bij de sociaal-democraten.)^ PORTUGAL. Naar uit Lissabon wordt gemeld, is het proces tegen den voormaligen minister-president Joao Franco, tot algeheele aanvulling van het gerech telijk onderzoek naar de rechtzaal in eerste instantie terugverwezen, Madrileensche bladen maken telegrammen, uit Vigo ontvangen, openbaar, waarin wordt gemeld ■dat Portugeesche monarchisten aldaar zijn-aange komen en tal van bijeenkomsten door heu zijn gehouden. I)e »Corr. de Espana" meldt, dat de voormalige kapitein der koninklijke garde, markies de Fayal met verscheidene dezer monarchisten heeft beraadslaagd en vervolgens naar Londen is vertrokken. SPANJE. In de Kamer werden gister de debatten over het Ferrer-proces voortgezet. De minister-president verklaarde, dat de re geering op de eerste plaats voor de rechtvaardig heid en de staatsrechtelijke vrijheid had te wa ken. Hij erkende dat de krijgswet wel gewijzigd kon worden, maar het vonnis, waarbij Ferrer veroordeeld werd, was rechtvaardig en onherroe pelijk. De regeering heeft het recht van de wet te doen eerbiedigen. Ik vrees echter dat deze campagne het begin zal zijn van een reeks daden, die wij allen zullen moeten alkeuren. De minister-president beslootde afgevaardig den beschikken over wettelijke middelen, die ook de regeering eerbiedigt. ITALIë. De samenstelling van het nieuwe Kabinet is officieel bekend gemaakt. In het Kabinet hebben zitting als premier en Binnenlandsche Zaken, GiolittiBuitenlandsche Zaken, San Giultano groet de gelagkamer binnen. Hempel keek op. „Ah! ben jij dat Kockstein Wat voert jou zoo naar Grünau «jase „Ik heb u een verslag te doen, m'neer Hem pel, en wensch u tevens om verdere instructies te verzoeke." „Wat is er?" „Het betreft de zaak der Grauensteins. U heeft mij opgedragen die lieden na te gaan en zooveel mogelijk van hun doen en laten te weten trachten te komen. Ik meen mij tot nu toe op discrete wijze van die taak te hebben gekweten wanneer men echter op lompe wijze mij in wielen rijdt, dan ben ik er niet aansprakelijk voor, dat..." „Verval toch niet in zoo'n langdradigen om haal van woordenWat is er gebeurdik snap geen steek van al hetgeen je daar zooeven ge leuterd hebt." „Kort en bondig dande politie laat de Grauensteiners óók nagaan en wel door een stumperd, die zoo onhandig is, dat men er erg in gekregen heeft." „Wat weerlichtM..." Hempel fronste het voorhoofd en keek zijn agent aan. „Maar wat scheelt die lui dan toch Heb ik die zaak niet op mij genomen Hoe komt men. bij de politie trouwens op de Grauensteins!" „Ik geloof, dat het wegens den moord hier in Grünau en wegens het verdwijnen van den majoraatsheer is. De gravin moet..." „Ah De gravin!..." Eensklaps vielen.Hem pel de schellen van de oogen. Natuurlijk zij Justitie, I inouharo Openbare Werken, Sacchi schatkistbewaarder, TedescoFinanciën, Facta; Landbouw, Nitti; Oorlog, SpengardiMarine, CattolicaOnderwijs, CredaroPosterijen en Telegrafie, Calissano. Gisteravond om 5 uur werden de nieuw-benoem- de ministers beëedigd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij keizerlijk besluit is het Huis van afgevaar digden ontbonden en is gelast onmiddellijk een aanvang te maken met de voorbereidingen voor nieuwe verkiezingen. MAROKKO. Een koerier, die Fez op 24 Maart had ver laten, kwam Dinsdag te Tanger aan, ondanks den voortdurenden regen en de gezwollen rivieren, alwaar hij het bericht bracht, dat de toestand te Fez nog verergerd is, daar de opstandige stam men kort en goed weigeren, met den sultan tot een vergelijk te komen. De rebellen hebben Moeley Hafid een schrijven gezonden, waarin zij hun voornemen te kennen geven Fez te belegeren en aan te vallen. In verband met deze bedrei ging heeft de sultan een klein detachement,, dat buiten de stad kampeerde, doen terugroepen en de manschappen verdeeld om de muren der stad te verdedigen. Het gros van het Sjerifiaansche leger kampeert nog steeds op ongeveer acht uren gaans van Fez, in de algeheele onmogelijkheid om zich te roeren, tengevolge van den overmati- gen regenval. De Fransche regeering verklaart, naar tele grafisch uit Parijs wordt gemeld, op grond van bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken in gekomen berichten, dat de geruchten omtrent den toestand te Fez sterk overdreven zijn; deze moge zeer ingewikkeld zijn, kritiek kan men hem niet noemen. Volgens berichten uit Tanger, usten de Zaëi s zich ten stryde en koopen zy wapens en paarden. De sPetit Parisien" meldt, dat de Fransche leger-leverancier Boyer, te Casablanca door in een hinderlaag opgestelde Marokkanen, is doodge schoten. CHINA. Het St. Petersburgsche Telegraafagentschap verneemt uit Blagenstsjensk, dat de geruchten over vijandelijke handelingen der Chineezen onge grond zijn. De stemming is bij beide partijen vredelievend. Het bericht van de vreedzame oplossing van het conflict tusschen Rusland en China is met vreugde begroet. Men ziet algemeen in, dat een oorlog den slechten oeconomischen toestand, die het gevolg is van het door de pest noodzakelijk geworden sluiten der grenzen, nog verergerd zou hebben. Op dit oogenblik zijn drie verschillende expedities op weg om te trachten de Zuidpool te had bij liem geen succes gehad met hare toe spelingen, en nu wendde zij zich aan een ander adres. En Bolzman geloofde haar terstondOp die manier maakte zij hem den eenigen persoon bang, van wien hij wellicht door slimheid en list iets te weten had kunnen komen betreflende de betrekking, waarin juflrouw Walker tegen over het kasteel Grauenègg had verkeerd. Hem pel was er van overtuigd, dat de majoor iets wist. Die brief uit Graz, welke hij in het zakje van juffrouw Walker's boezelaar had gevonden, was namelijk van niemand anders dan van den majoor en luidde „Mevrouw, Al wilt gij mij ook niet meer kennen en al weigerde u mij te ontvangen ik heb u echter wel herkend en moet wegens familie belangen onvoorwaardelijk aandringen op een onderhoud met u. Wanneer u niet binnen vier-en-twintig uur zelf een uur bepaalt, dan zal ik u eenvoudig tot dit belangrijk gesprek dwingen. Dat de inlichtingen, welke ik in elk gevaf van u hebben moet, belangrijk genoeg is, weet u zelve het beste I Ik zou geen Grauenstein moeten zijn, als ik zulke onge hoorde dingen maar liet rusten, al zijn er dan ook jaren over heengegaan. Waarmede ik de eer heb te teekenen Majoor von Grauenstein. QVordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1