lenst SCHOBTEMEIJER&Co! Wm. MEININGER, Assurantiën, HypoMea, (Misten, Voorsciiotten. Adyertentiën. Rechtzaken. JOH. VAN GELDEREN. Erasmusstraat 66, Rotterdam. volg daarven is meer eier-groductie. Moesten in ons land vroeger veel eieren ingevoerd worden, thans kan men uitvoeren en beter eieren uit voeren, dan die uit: Italië, Hongarije en Rusland worden ingevoerd. De Vereeniging van Pluimveehouderij in Ne derland, bij verkorting V. P. N. genoemd, heeft zich, wat dein, der hand el betreft, verdienstelijk gemaakt. Eicvveilingèn heeft men thans te Amsterdam Rotterdam, Leeuwarden, Brielle, Hazerswoude, Voorschoten, Hengelo, Maastricht en Roermond. Welk een vlucht de eierproductie en de ver koop neemt, kan uit het verslag der eierveiling Ie Roermond blijken: per '100 stuks In 1905 aanv. 835075 eieren. Gem. opbr. f3.86 1906 2.017025 f3.98 1907 3.858407 f4.07£ 1908 6.807417 f4.08 1909 9.396180 f4.32 1910 13.568800 a f4.27 Van jaar tot jaar neemt de aanvoer toe en schier elk jaar worden de prijken honger. Vrees dat door overproductie de opbrengst zal dalen, is ongegrond, Hoe meer aanvoer hioé meer af voer bleek in de laatste jaren. In het binnen- en buitenland zijn de Nederlandsche eieren een ge wild handelsartikel. Een geruchtmakende vrijheidsbe- r o o v i n g. Te Beverwijk, waar de Rijkspolitie voor eenigen tijd bijzondere instructies ontving van den rechter-commissaris te Alkmaar, ter bewaking van den heer M., te Velsen, bij wien huiszoeking plaats had en die reeds meermalen werd geconfronteerd, heeft thans diens arrestatie heel wat sensatie en verontwaardiging gewekt. Zooals men weet, werd verleden jaar in het krankzinnigengesticht te Castricum tot tweemaal toe inbraak gepleegd en viel het ambtenarenper- soneel, waartoe ook de lieer M. behoorde, onder verdenking. Die verdenking bleek toen geheel ten onrechte te zijn, doch inbrekers, onder wie de beruchte Collaard, die thans nog achter slot zijn voor een anderen inbraak, schijnen door het op rakelen van allerlei verzinsels hun kans schoon te zien, hun zondenregisler te verlichten en moeten thans beschuldigingen tegen den heer M, hebben ingebracht, die de Alkmaarsche justitie er toe geleid hebben de heer M. in arrest te stellen, op grond van de vrees, dat hij zich zou verwijderen. Een aantal notabelt? personen zal zich tot den minister van Justitie wenden, om een meer om zichtig optreden van den rechter-commissaris te Alkmaar uit te lokken. '285 Weeshuizen, met 51938 weeskinderen, 100 inrichtingen voor putte Koeten, 1.482.699 kinde ren onder katholieke leiding en ©ene katholieke bevolking van 14.618.761 zielen. Er werden in 1910 14 nieuwe bisschoppen en 443 priesters gewijd. Er stierven in 1910 2 bisschoppen en 323 pi testers. Er werden 3 nieuwe bisdommen opgericht. Deuken in melkbussen. De politie van Lu.dwigshaven. heeft 't. ingenieuze denkbeeld ge had, melkkannen eens na te meten, en bevond, dat deze tengevolge van de vele" deuken gemid deld 1 L. melk minder bevatten than er oorspron kelijk in kon. Echter werd de melk betaald vol gens de oorspronkelijke maat, zoodat er op do 1100 kannen 1100 L. melk dagelijks te veel werd betaald, wat per jaar een bedrag van 140.000 uitmaakt. Resoluut als de Duitsche politie nu eenmaal is, heeft ze uitgemaakt, dat de gebruikers van gedeukte kannen wegens bedrog zuilen aan geklaagd worden. gebracht. Het personeel was volkomen machte loos. Twee reizigers, die vroegen, wat er ge beurde, werden neergeschoten. Daarna begaven de bandieten zich naar een der wagens, waarin zich een ijzeren geldkist bevond en eischten deze op. Het geld, 100.000 roebel, behoorde aan de spoorwegmaatschappij en was bestemd voor be taling van het personeel. De stoutmoedige roo- vers zijn ongedeerd ontkomen. De beide gewonde reizigers zijn er bedenkelijk aan toe. Wa t New-York eet. Eén niet lang versche nen 'statistiek geeft hiervan ©enig denkbeeld. Ge durende 'het jaar 1909 wanden door de inwoners van New-York verorberd (in naar beneden af geronde gei allen 312 millioen K.G. rundvlteesch 155 millioen K.G. varkensvleesch, 105 millioen K.G. kalfsvlecseh, 24 millioen K.G. gevogelte, 2170 mill, eieren, 67 mill. K.G. boter, 15.5 mill. K.G. kaas, 4 mill, zakken suiker, 6 mill, zakken graan, 3.5 mill, zak aardappels en 1 mill. L. melk. Het vlelSschgebruik treedt, vergeleken bij het aardappel- en graanigebruik, in Amerika veel meer op den voorgrond, dan in ons land. Per week behoeft New-York 28 millioen eieren. Als men gedurende 8 diagen mets in New-York invoerde, zou men aan het begin van een hon gersnood zijn. („Veldbode.") Uitroeiing van diersoorten. Sinds 1901 publiceert het Smithsonian Insti tute. te Washington gegevens over de uitmoording van bepaalde diersoorten vooral vogels door den mensch. Zoo is de in Argentinië en Brazilië levende struisvogels Nandu door doel- looze en onzinnige vervolging zooi goed als uit gestorven. De blauwe bergeend, die eens op Ja maica veelvuldig voorkwam, is al uitgestorven, en tal van papagaaisoorten op de Kleine Anï- lillen zijn tot op enkele individuen na verdwe nen. In één seizoen zijn te Londen niet minder dan 400.000 colibri's aan de markt gebracht. Voor een skelet van de reuzenalk, die omstreeks 1950 'nog broedde op de rotsen bij New-Foundland, worden thans reeds mi'zenbedraglen betaald. De walvisch wordt zeldzaam; hef grof wilei in Afri ka vermindert zienderoogenvan olifanten al leen worden er jaarlijks 80.000 a 90.000 gedood. Van de quagga, een op het paard gelijkend dier, dat eens zoo veelvuldig voorkwam, dat de 1 me ren :zijn huid bezigden als graanzakken, zijn de laatste- exemplaren tusschen 1865 en 1870 in de Kaapkolonie geschoten. Tot 1872 bezat de Lon- dcnsche diergaarde nog een quagga, 't skelet vindt men thans in het Britsch Museum. In Afrika denkt men er dan beschermende maatregelen te nemen om 't uitroeien der groot© roofdieren te voorkomen. Alleen Britsch-Indië is .nog overrijk aan gevaarlijke roofdieren: in 1904 b.v. weiden er niét minder dan 2157 menschen dooi' wilde dieren gehood, waarvan 786 .door tijgers en 450 door wolven. Een oneindig grooter aantal even wel valt als slachtoffer van vergiftigde slangen: 22.000 in 1905, en zulks, niettegenstaande allpen in dat jaar 65.000 vergiftigde slangen onschade lijk gemaakt zijn. Trots alle inspanning slaagt mem'er niet in li et aantal1 slangen in Indië belang rijk te verminderen. K a t hp 1 ic i s mei in Amerika. Het Katho liek Directorium der Vereenigde Staten van Noo-rl- Amerika geeft de volgende resultaten. Er zijn 13 Aartsbisdommen, 97 Bisdommen, 17084 priesters, 13461 Kerkgebouwen, 82 Semi naries met 6969 studenten, 921 hoogere scholen, 497'2 Parochiol'escholen met 1.270.131 scholieren, evenals vroeger door de hooge vensters op de rijen banken met looden inktkokers, op de kaart van Frankrijk, en op het crucifix boven het zwarte bord, waarop in mooie letters geschre ven stond: „Er is méér vreugde in den hemel over één zondaar, die zich bekeert, dan over négen-en-negentig rechtvaardigen". Het was 't vrije kwartier lusschen de school uren, want de broeder, die les gaf, zat op den rand van een bank, en sccheen iets te vertellen aan de kinderen, die aandachtig luisterénd om hem heen stonden. Hij had een goedig jong ge zicht, die broeder in zijn lange zwarte soutans, met zijn lompe schoenen en zijn boersch ge knipt bruin haar. De kindergezichten, die naar hem opzagen, waren minder naïef dan bet zijne; vooral toen hij smakelijk lachte om iets grappigs in zijn; verhaal, en zijn stevige witte tanden liet zien. Jean Fraupois zag hem langen tijd aan, en kreeg voor 't eerst in zijn leven een heel won derlijk gevoel. De ruwo kerel, die zooveel had doorgemaakt, en voor weinig meer terugschrik te, voelde zich beklemd. Weer las hij die spreuk, die daar op het bord geschreven stond, en hij keerde zich langzaam om. „A1 s 't nog eens niet te laat was", prevelde hij. „Eerlijk mijn brood verdienen; rustig slapen; 't zou de moeite wel waard zijn. Sterk genoeg ben ik; ze bouwen overal, en als metselaarsknecht kan ik. een daalder per dag verdienen. Met mijn baavd herkent mij niemand meer." D e g r o o t s t e s p o or k a a r t. De „Scientific" American" deelt mee, dat de Missouri Pacific Railroad een spoorwegkaart heeft uitgegeven, die 10.66 M. breed en 13.71 M. boog is, en die dus wel gelden mag als de grootste landkaart ter wereld. Men vindt er 't Noord-Amerikaansch spoorwegnet van Canada tot Panama op. De schaal is 1512000 en hierdoor kunnen tal van details op de kaart worden weergegeven zoo zijn b.v. de hoofdstraten pit New-York ook duidelijk te erkennen. I'ha rol ine. In den loop van dit jaar zul len alle kustlichten langs onze Noordkust, voor- zoow'er fdie niet electrisch zijn, voorzien wor den van een nieuw soort lampen, welke in plaats van petroleum, pharoline als brandstof zullen gebruiken. De toepassing van 'deze brandstof ge schiedt langs den zelfden weg, afs' bij1 het pe- Uoleum-gasgtoeilicht. De pharoline wordt even als nu nog de petroleum, door gloeihitte in den verdamper van de lamp in gas omgezet. De lichtsterkt c-tvan dié liohten, welke" nu met petroleum-gas branden, zal onigéveer verdubbeld wordenhet licht van „Kijkduin" b.v. zal daar door van 210.000 op 430.000 kaarsen" gebracht worden; terwijl de torens, nu niog va,n gewone pctrolenrhlamepn voorzien, eeino ongeveer 6 maal graolc-re lichtsterkte zullen verkrijgen. Pharoline is een product van. petroleum. In Oost-Indië wordt door de Kon. Petrofeum-mpij. hare ruwe olie gedistilleerd tot benzine en ke rosine. De benzine in Holland aangevoerd, wordt overgehaald en na verkrijging van autobenzine, gasoline, enz. enz., blijft er nog een product over, d,at Onder den naam van terpentine in den handel wordt gebracht én een hoog ontvlam- 'mingspunt heeft. De terpentine wordt voor vele doeleinden ver mengd met een weinig gewone terpentijn, doch is dan voor de brandstof minder gegohikt; de onvermengde terpentine wordt als pharoline in den handel gebracht. Werd dus tot jlleden voor onze kust verlichting alléén huitenlandsche petroleum gebruikt, in het vervolg zal de brandstof een nationaal product zijn en wel van de Kon. Ned. Mpiji. tot Expl. van petrolefumbrounen 'op Sumatra en Borneo. Deze pharoline is ook beduidend goedko'oper. Ook worden de nieuwe installatiën geheel d'oor de Hollandsche industrie geleverd. („De Tijd.") heeft conclusie genomen in de zaak, waarin het betrof de vraag, of liet voor een linndels-of fa brieksmerk voldoende is een woord als merk te gebruiken of dat het bovendien noodig is. dat dat woord in zekeren vorm wordt gebruikt. Het. Hof te Amsterdam was van laatstgemelde opinie en had daarom een eiscber die zich beklaagde dat de gedaagde van zijn merk, een zeker woord ge bruik maakte niet ontvankelijk verklaard, op grond dat indien het merk bestaat in een woord tevens tot de kenmerken behoort de vorm, waar- pi men liet woord wil gebruiken. Adv.Gen. was het daarmede oneens en ook met de jurispruden tie van den Hoogen Raad, die in gelijkluidenden zin is als het arrest van het Amsterdamsche Hof. Een woord kan ook onafhankelijk van den vorm en dus niet door den vorm maar alleen door den indruk dien liet op den geest van den be schouwer teweeg brengt onderscheidend werken en geschikt zijn om fahrieks- of handelsmerken te individualiseeren. In verschillende huitenland sche wetgevingen wordt met goed succes een woord als merk toegelaten onafhankelijk van eeni gen vorm het zal juist niet zijn de vorm die zich aan het publiek als onderscheidend opdringt, maar de voorstelling van den klank, die bij het aanhooren van het woord gewekt wordt. Aan den eisch van art. 3 der Merkenwet kan dan ook worden voldaan door een woord, onaf hankelijk van den vorm, dus door een zgn. »zuiver woordmerk." Mitsdien concludeerde ZEHA. tot vernietiging van het beklaagde arrest en terug wijzing der zaak naar hetzelfde hof. Uitspraak over 6 weken. Ondergeteekende geeft hiermede kennis, dat hij een Trein overvallen. Uit Warschau wordt aan de »Köln. Zeitung" geseind over een ongewoon brutalen overval op een trein. In een bosch, tusschen de stations Widzef en Neuradomsk aan de lijn Warschau—Weenen, hebben 10 met Mau sergeweren bewapende mannen 's middags onge veer halfvier den sneltrein opgewacht en tot staan Drie maanden later was hij een ander mensch. De baas, bij wien hij werkte, had niets op hem aan te merken. Na den langen dag in de zon en 't stof op de ladder te hebben gestaan, om de steenon aan te reiken aan den man boven hem, die hij aannam van een ander, kwam hij wel doodaf thuis; maai' hij was tevreden, met. zijn welverdiende geld in zijn zakdoek geknoopt, en zeker, dat hij niemand's achterdocht meer op wekte. Met de stille lui, die werken, bemoeit zich de politie niet. En hij kon nu rustig slapen. Hij was vrij. 't Duurde niet lang, of hij had een vriend ook. Dat was een metselaarsknecht, die Savi- nien heette; een boerenjongen uit de buurt van Limoges, die, met zijn pakje kleeren aan een stok op den rug, naar Parijs was gekomen; nooit naar de kroeg liep. Jean Francois hield van hem, omdat hij in dien jongen alles vond, wat hij zelf in zijn jeugd gemist had. Dat Savinien zich door hem liet bewonderen, en meer nam dan gaf, bemerkte hij niet. Ze woonden feamen in een tamelijk zindelijk logies; maar daar ze t niet ruim hadden, deelden ze hun kamer met een derden kameraad, een ouderen man, uit Au- vergno, die verbazend zuinig was, en sparen wil de, om een stukje grond te kunnen koopen in zijn dorp. Jean Fiamjois en Savinien waren onafschei delijk. Des Zondags deden ze lange wandelin gen in do omstreken van Parijs, en aten ergens buiten. Dan loerde Jean Francois van zijn vriend De draadlooze telegrafie zal in de meeste Zuid-Amerikaansche republieken tot een staatsmonopolie worden verklaard. De Brazili- aansche regeering heeft de aan de Braziliaansche Idoyd verleende concessie tot oprichting en exploi tatie van kunststations ingetrokken en gelijktijdig aan de Engelsche Marconie-maatschappij de ge vraagde concessie tot exploitatie van dergelijke inrichtingen geweigerd, niettegenstaande deze maatschappij aan de regeering lagere tarieven en 50 pet. van de bruto-inkomsten had aangeboden De Duitsche Telefunken-maatschappij heeft reeds van de regeering de opdracht tot oprichting van zes groote stations ontvangen. Op dezelfde wijze is door de regeering der Argentijnsehe republiek gehandeld. De Marconi- maatschappij heeft een groot stration te Bernel opgericht voor het verkeer met Europa, doch is de indienststelling geweigerd geworden en de draadlooze telegrafie voor regeeringsmonopolie verklaard. Er zullen in die republiek zeven sta tions worden opgericht, die zich langs de geheele kust zullen uitstrekken. Ook de regeeringen van Peru, Chili en Uruguay hebben besloten, zelf de draadlooze telegrafie uit te oefenen en bestelden bij de Telefunken-maatschappij een groot aantal stations. Hooge Uaad. Adv.-Gen. bij den Hooge Raad rar. Ledeboer alles, wat kinderen uit groote steden onbekend Wijft; de namen van hoornen en planten, de tijden van den oogst der verschillende veldvruch ten, alles betreffende het werk op hot land in alle jaargetijden, het zaaien en 't ploegen; den hooitijd en den wijnoogst, do jacht, op mistige herfstdagen, en de lange, gezellige winteravon den bij 't vuur, als de ouden verhalen vertellen. Alleen het hooren van die kalme, geregeld te- rugkeerende bezigheden deed Jean Francois al goed. Een ding vreesde hij, dat Savinien zijn ver leden zou leeren kennen, 't Gebeurde wel, dat hij zich een uitdrukking liet ontvallen in de die ventaal, die hij vroeger sprak, en dan schrikte hij, als Savinien verwonderd opkeek. En wan neer zijn kameraad zich nieuwsgierig toonde naar de vermaken van dat groot Parijs, die reeds hun aantrekkingskracht op hem begonnen te doen gel den, hield Jean Franpois zich, als of hij daar van niet wist, en bracht het gesprek op iets anders. Maar over de toekomst van zijn vriend was hij somtijds niet gerust. Het duurde niet lang trouwens, of Savinien hield op, de onwe tende boerenjongen te zijn, die hij was, toen hij naar de stad kwam. Drinken deed hij nooit; maar toen 't voorjaar kwam, kon hij niet weg blijven van de danshuizen in 't groen, waar in den verlichten tuin de paren rondzwierden. Hij begon meer uit te geven clan vroeger, en leende soms van zijn vriend diens zuinig bespaarde geld, dat hij niet teruggaf. Jean Francois zweeg; maar heeft geopend. Vertrek 3 maal daags. Alle mogelijke goederen worden ter verzending aangenomen en zonder prijs verhooging afgehaald. Remboursementen worden kosteloos verrekend. Vraagt concurreerende tarieven en inlichtingen, ook per telefoon no. 249. Hoogachtend, Dwarsstraat 56-58. ROTTERDAM, Noordsingel 48. Partieulier en Bankkapitaal disponibel vanaf f 100.— tegen billijke rente, met en zonder af lossing, onder verband persoonlijke of zakelijke zekerheid. Spreekuur 'savonds van 7-9 uur behalve Maandag en Zaterdag. RUIME KEUZE in ïpjp.4« Noten, Eiken en Ma- honiehout, uitslui tend solide fabrika ten,met lOj. garantie, vanaf f280 tot f1050. Als gelegenheid zes gebruiktePiano's van f 75f 250, geheel vernieuwd en vakkun dig nagezien. Huurpiano's vanaf f3 per maand. Tel. 4691. Vertegenwoordiging der Amerik. KASTNER AUTO-PIANO'S. Gemakkelijke betaling. (•3^)* had in stilte verdriet, en voorzag, wat volgen zou. Toen hij op een avond de trap naar zijn ka mer opging, hoorde hij driftig gepraat; en her kende do stem van den man uit Auvergne, die scheen te spreken met den huisbaas. Jeau Francois stond op 't portaal stil en luisterde. „Ik weet het zeker", hoorde hij den ouderen man zeggen, „ze hebben mijn kofffer openge maakt en de drie goudstukken gestolen, die ik in een klein doosje bewaarde. Niemand kan 't hebben gedaan dan Maria de meid, of een van de heide andere lui. 't Gaat u even goed aan als mij, en ik sta'er op, dat u de beide koffers van de anderen laat doorzoeken. Gister lag 't geld nog op zijn plaats, en ik zou 't overal her kennen; want ik weet precies, hoe 't er uitzag. Een van de goudstukjes is wat afgesleten en groenachtig; daar staat een portret van den Kei zer op; op de andere is een dikke oude heer, met een staart en epauletten; en do derde is een Louis Philippe, met bakkebaarden. Daar heb ik. in gebeten; want ik pas wel op; mij houden ze zoo gauw niet voor den gek. Als u mij niet helpt, om hun boel na te zien, laat ik de politie halen". „Goed", zei de huisbaas, „we zullen eerst hier zoeken, en dan bij Maria. Maar als! de andere lui kwaad worden, is 't op uw verantwoording". Jean Fiancjois was doodclijk verschrikt. Nog maar pas had Savinien herhaaldelijk geld van hem geleend, en hij was de laatste dagen som- ianos.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6