Binnenland» Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. fel «iöftlui, dat Piohoa mat üe aan de Quai d'ürsay begane orcb'escheiftenibeden in kennis werd gesteld floor dien Fransdhen gezant te Landen, M Bon- juril, die er oj; zijn beurt opmerkzaam op was gemaakt door den hiooHïedaeletir van een Loi- dielnsch blad- Algemeen wordt Mainon als een door Duitscïi- land betaalde agent beschouwd', tegen welke be wering de Uuitscbe bladen natuurlijk 'heftig' pro testeeren. Uit Moekden wordt gemold, dal een Chi- nieteécJi officier, een zekere Chad, die wrns ver bonden aan het topografisch departement van de Chineesch-Mandsjoerijsthe 'divisie, verschillen de belangrijke kaarten aan Japan heeft verkocht, een waarde vertegenwoordigend van 15.000 taels. De onderkoning deelde de zaak aan den gene rale», staf te Peking mede, en eischte twintig jaar gevangenisstraf, 'maar de generale sltaf seinde onmiddellijk terug, den schuldige terstond te ont hoofde». In verband mei de documentcnronf te Pa- rijis is thlöt St. Peters'burgsche telegraafagentschap is gemachtigd de volgende verklaring wereidkun dig te jmakenIn de eerste plaats heeft de Duit- schei tegeering nooit dien minister van bui tenia nd- wi'he zaken op de hoogte gesteld-van den woor delijk en inhoud van geheime Fransehe documen ten. In de tweede plaats hebben geenerlei pijnlijke uiteenzettingen tussehen Frankrijk en Rusland plaats gevonden gedurende den ganseden duur van de onderhandelingen over den bouw van spoorwegen in Klein-Azië en Petzië. Sedert deze kwestie teberde zijn gebracht, 'hebben de Russische en de 'Fransehe regeering in volkomen eensgezind heid gehandeld. De regeering der Vereenigde Staten is, naar aan de, „Frankf. Ztg." uit New-York wordt ge meld, voornemens binnen drie maanden nog twee compagnieën kustartillerie naar Hawai te zenden. Het tweede smaldeel van de Aunerikaansche vloot in den Atlantischen Oceaan vertrekt den 1 Oden Maart op een vaart, die wordt uitgestrekt lot in de Oostzee. Ditmaal zullen naar de »Köln. Ztg." meedeelt ook Duitsche havens worden bezocht. Men herinnert zich, dat bij het vorige bezoek van Amerikaansche oorlogsbodems in Europeesche wateren wèl Fransehe en Engel- sche havens werden aangedaan, maar de Duitsche op ietwat in het oog loopende wijze werden ge meden. Dat had toen in Duitschland niet weinig ontstemming gewekt. Volgens de «Berliner Neuste Nachrichten,", zou de vrijzinnige sVossische Zeitung" Donderdag aan het Frankfortsche bankiershuis Speyer, Ellis- sen Co. verkocht zijn. Aan de beurs noemde men als koopsom 7s.4 millioen mk. \an andere zijde wordt het gerucht verspreid dat de Deutsche Bank de Vossische gekocht heelt. Van het Hof. Het Koninklijk gezin zal ia <len vo.ruikt .lag van Dinsdag 18 dezer uit Je residentie naar Het Loo vertrekken, voor het gewon© verblijf aldaar. Gebouw Tweede Kamer. Dezer dagen zijn hij hot betrokken departement ingekomen de door dë huishoudelijke commissie der Tweede Kamer overwogen plannen betref fende de verbouwing van verschillende lokalen in het gebouw van de Tweede Kamer. De pest iu Indië. De opdracht aan dr. Van Loghem, te Amster dam, door d;e regeering1, na overleg met de In dische regeeringi, in verband met het uitbreken van de pest op Java gegeven, strekt tot het in stellen van bacteriologische oontróle op del ziekte- ge-vallen. De geneeskundige zal over 14 dagen naar Indië vertrekken, toegerust met de nooidigo medische instrumenten voor het wetenschappelijk 'onderzoek. Mr. G. van Tienhoven. Wij vernamen, dat mr. G. vain Tienhoven, com missaris dei- Koningin in Noord-Holland, ziek zou zijn. Uit ingewonnen inlichtingen is ons gebleken, dat de heer Van Tienhoven oververmoeid is en rust moet nemen. (Hbl.) Prov. Statenverkiezing. ZOETERMEER. Voor de verkiezing voor do Prov. Slaton van Zuid-Holland in de vacature- Krap (a.-r. aftr. 1913) in dit district, zal dé can- diidaatstelling plaats hebben op Zaterdag 22 dle- zer. avond te 7'/4 uur door H. M, de Koningin in bijzonder gehoor ontvangen. De gezant werd van het «Hotel des Indes", alwaar de missie intrek nam, door den ceremonie meester in een gala-koets naar 't Paleis geleid en evenzoo, na afloop van den gala-maaltijd, teruggebracht. De heer Gamboa kreeg tevens een afzonderlijke audiëntie, ter aanbieding van zijne geloofsbrieven als gezant van Mexico bij Hr. Ms. Hof. Hij werd aan H. M. voorgesteld door den mi nister van Buitenlandsche Zaken. Ontwerp, debietreeht. Het Verbond van Ver eenlingen van Sigaren fabrikanten in Nederland, gevestigd te Utrecht, bestaande uit 10 patroonsvereenigingen met 244 aangesloten firma's, allen sigarenfabrikanten in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Oyer- ijsel, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland en Zuid- Holland, heeft zich in een ad re., tot. de Staten- Gonetaal gewend, waarin de overtuiging wordt uitgesproken, dat de aanneming van het wets ontwerp „tabaksbelasting" een ramp zou zijn voor de sigarenindustrie in Nederland. Na uitvoerige motiveering van deze meening, verzoekt het Ver bond dringend aan de Tweede Kamer, II. M. in overweging te geven, het ontwerp zoo spoedig mogelijk terug te nemen, bij welk verzoek er op gewezen wordt, dat zich nu reeds de nadeelige gevolgen doen gevoelen van het reeds voor eenige maanden aangekondigde debietreeht, daar fabri kanten en winkeliers geen nieuwe merken dur ven invoeren en aan voorgenomen uitbreiding van zaken geen gevolg durven geven. Luit. Gen. J. H. H. Domuiers. f De in den ouderdom van bijna 82 jaren te 's-Gravenhage overleden gepens. luit-generaal J. UIL Dommers, begon in het jaar 4846 zijne mili taire loopbaan als cadet aan de Koninklijke Mili- tare Academie en werd in het jaar 1850 bevor derd tot 2en luitenant. Een zeer groot deel van zijn diensttijd als officier bracht de heer Dommer s door bij het militair onderwijs; eerst bij bet Instructie-bataljon en later bij de Koninklijke Militaire Academie Als kolonel commandeerde bij het 3e regiment infanterie en als sous-chef van den Generalen Staf chef der afdeeling, was hij werkzaam, aan het Departement van Oorlog. De MoxicJianscho zending. De ciiet en de andere loden der buitengewone zending van president Diaz, werden Zaterdag- Middenstandsbond. In een der bovenzalen van het Haagsehe Kof fiehuis te Utrecht had Vrijdagmiddag onder voor zitterschap van den heer J. S. Meuwsen een bui tengewone vergadering plaats van het hoofdbe stuur van den Middenstandsbond. Allereerst kwam in behandeling de aanvraag van de handelsvereening Rotterdam, gesteund door 37 Middenstandsvereenigingen om een bui tengewone vergadering van den Middenstandsbond te beleggen met het doel, te protesteeren tegen het voorgestelde Debietreeht op den verkoop in het klein van tabak en sigaren. Nadat geconstateerd werd, dat bij deze 37 ver- eenigingen geen enkele sigarenwinkeliers-vereeni- ging was, werd op voorstel van het Dagelijksch Bestuur besloten aan den wensch dezer 37 ver- eenigingen gevolg te geven en een buitengewone vergadering uit te schrijven op den dag na het Congres te Roermond. Hierna kwam aan de orde de benoeming van een consulent voor den Middenstand en werd daartoe benoemd de heer C. Koenraad, accountant te Amsterdam. Nadat het hoofdbestuur zich met algemeene stemmen vereenigd had met de wijze waarop het consulentschap vervuld zal worden, en maatregelen genomen worden om aan het ver langen van de Utrechtsche Handelsvereeniging te gemoet te komen en op het a.s. congres het on derwerp «Contractanten Stelsel" te behandelen, kwam aan de orde het ontwerp, waarvoor deze vergadering was bijeengeroepen, n.l.Voorstellen van het Dag. Bestuur in zake de voorgestelde wet op de invoerrechten. Allereerst deelde de voorzitter mede, dat het de bedoeling van het dag. bestuur was, om in geen enkel opzicht af te wijken van het besluit indertijd op het congres te Utrecht genomen, om in zake profectie of vrijhandel geen besluiten of besprekingen te houden. Doch waar het van het grootste belang voor handel en nijverheid geacht kan worden, dat de mannen, die straks over de voorgestelde wet moeten oordeelen, dit kunnen doen met kennis der feiten, daar was het dage lijksch bestuur van oordeel, dat een oplossing ge vonden moest worden. Mitsdien stelde de voorzit ter namens het dag. bestuur voor, een rondschrij ven te richten aan de Middenstands-vereenigin- gen, leden van den Bond, met verzoek de nieuwe wet op de invoerrechten in hunne vakvereni gingen grondig te doen bestudeeren en opmer kingen, uit het onderzoek voortvloeiende - hun vak betreflende te richten aan het Bondsbe- stuur. Het Bondsbestuur zal dan aan de Tweede Ka mer een adres richten (met afschrift aan de re geering) waarin medegedeeld wordt, dat de voor gestelde wet bij de betreffende vakgroepen onder den Middenstand aanleiding gegeven heelt tot het maken der bij dat adres gevoegde opmer kingen van technischen aard. Het Bondsbestuur zal zich beschikbaar steilen, alle door de vereni gingen te maken opmerkingen, te classificeeren, doch zal zich natuurlijk onthouden van het geven van eigen oordeel. De geclassificeerde opmerkin gen worden, zooals boven is medegedeeld, ter kennis van de Kamer gebracht. Het dagelijksch bestuur stelt zich voor deze zaak als volgt te classificeeren B. v. Bij de algemeene beschouwingen der wet De Molenaarsbond merkt op De schoenmakers-patroonsvereeniging merkt op De Haagsehe Winkeliersvereniging merkt op en zoo vervolgens bij de artikelen, alle opmer kingen, welke voor ieder artikel door de vereni gingen gemaakt worden. Dit voorstel werd met algemeene stëmmen aan genomen, en het Dag. bestuur onder instemming der vergadering bij monde van den heer Schur- mann hulde gebracht voor zijn initiatief en voor de goede oplossing in deze netelige kwestie. Na dat nog geconstateerd was, dat dus de Bond zich van alle inmpngeling zal onthouden en alleen alLe ingekomen antwoorden, hetzij instemming met de wet of critiek bevattende, zal rangschikken, werd de vergadering gesloten. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 April 4911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 775.2 te Stornoway. Laagste barometerstand 754.6 te Hamburg. Verwachting tot den volgenden dag matige tot krachtigen, noordelijken tot noordoostelijken wind, aanvankelijk nog regen of sneeuwbuien, later opklarend, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat v. Politie kinderkous, ledige portemon., portemon. meteenig geld, sleutel. Bij de volgende personendamesceintuurs, Schoof, L. Kerkstr. 28 eind touw. Rovers, Noord- vest 22; geldstukken, Vendeloo, Noordvest 18; gouden broche, Jansen. Buitenh. weg 474 knipmes, Sterrenburg, Br. Marktsteeg 4 fiets pomp, Ilarteveld, L. Haven 403; kinderflanel, v. Leeuwen, Villastr. 201ring met sleutels, Schulze, grofbaan 105. Aan de wacht aan het Hoofd: eind touw. Algem. Handelsentropöt. Bij Kon. besluit van 4 Apr. jl. zijn tot leden der commissie voor het Algemeen Handels-En trepot benoemd de heeren H. J. Jansen en C. J. Wouterlood. Teeken- en Vakschool »St. Joseph". Het jaarverslag van de Toeken en Vakschool „St. Joseph", ouderafd. van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, is bij den ge meenteraad ingekomen. Het jaarverslag, aansluitende aan bet vefislag loopende tot 31 December 1909 en omvattende de( perioden van 1. Januari—8 April, 12 Septem ber31 December 1910, geeft het volgende over zicht. Het .aantal leerlingen bedroeg' op' 1 Jan. 1910: 98; na dien verlieten nog 9 leerlingen de school; de cursus sloot dus op 8 April 1910 met 89 leerlingen, In laatste maanden van den cursus, Februari cn Maart, verzuimen een aantal leerlingen, omdat dei patroons hen niet op' tijd laten vertrekken om tijdig genoeg tegenwoordig te zijn; een verzoek aan de betrokkenen, om daarin verbetering te brengen, heeft gleen voldoend resultaat g'ehjid. Niettegenstaande deze miinder aangename on dervitiding, werd met ijver, zoowel door het per soneel als de leerlingen, gewerkt. Op 30 April en 1 Mei 1910 werd een tentoon stelling van de toekom ngen en ltot werk gehouden, die zich in groote belangstelling mocht verben geul; ook het oordeel daarover was bijzonder gunstig. Op een dag in Mei werd aan 3 vertrekkende leerlingen een diploma, uitgereikt, terwijl aan die leerlingen, welke daarvoor in aanmerking' kwamen, prijzen werden uitgereikt, welke bestonden uit voor hen nuttige prijzen. In het aantal vakken en uren van onderwijs kwam geen verandering. Op 12 September 1910 begon de nieuwe cur sus met 94 leerlingen; hierVan verlieten er 3 de school, zoodat op 31 December 1910 bet aan tal leerlingen 91 bedroeg. Het personeel bleef onveranderd; alleen ver heit de beer J. Meijer, leeraar in machinc-teeke- oen, de sclhool wegens zijn benoeming tot leeraar aan de Burger Avondschool te Vlaardingen. kan de 91 leerlingen waren 29 timmerlieden, 16 smeden en bankwerkers, 16 schilders, 1 kan toorbediende, 2 (horlogemakers en 4 electricien's. In de commissie van toezicht kwam geen wjj1- In de drukkerij van den heer Rete- rink aan de- Hoogstraat heeft Zaterdag de let- t< rzeüorsjo'igen van Damm-e, wonende Damlaan, hel ongeluk gehad met zijn hand tusscbem een drukpers te geraken, waardoor dat lichaamsdeel ernstig werd gekwetst. Onze oud-stadgenoot de heer A. C. Beukers G.Czn. is te Amsterdam geslaagd voor het le gedeelte van het artsexamen. Zaterdag-nacht omstreeks 134 ure weiden drie Rottenlamschle jongens van 1418- ja.tigeu leeftijd hier zwervende aangetroffen, die de ionen v,an hun hier zijn niet konden opgeven. Da jongens werden daarom aangehouden en morgëns naar hun gemeente teruggebracht. Gister-namiddag ondervond de po litie hiji 'hel a,rresteerie.u van een beschonken man, verzet" van zekeren J. J., wonende alhier', die daarop mede gearresteerd weid en in bewaring werd gesteld. Na opgemaakt proces-verbaal werd de man heden-ochtend weer op vrije voeten gesteld. eri de tol te Delftshaven, is men thans begonnen de rails op le breken. Heden-morgen omstreeks 8 ure stond daar een lorrey met rails beladen hespannen met paard, terwijl de voerman Van Dijk het oogenblik verbeidde dat hij met het gespan zou kunnen wegrijden, toen opeens de lorrey kantelde en de rails met den voerman in de sloot stortten. Door de werklieden vrij spoedig van onder de rails te voorschijn ge bracht, bleek 't, dat de man een der boenen had gebroken. Hij werd daarna naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel gebracht. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. 1 Maandag 10 Aprilt 7—9 u. Amb. school'; Ten- toonsï. Burger-Avondschool. Dinsdag 11 April. 7—9 u. Amb. school Ton- toons tBurger-Avondschool. Dinsdag 17 April. 8 'u. S. O. V, Concert „L. v. Beethoven". Rotterdam. Maandag 10 April. 8 u. Nutszaal. Pianoavond Percy Grainger. De diefstal aan de S.S. Naar het „U. D." meldt, is de instructie tegen G. v. K., die verdacht wordt van den diefstal der1 bankbiljetten uit de brandkast de.r Staatsspoor, gesloten. Op verzoek der familie zal mr. H. Th. Ger- lings zich met de verdediging belasten. De dag vaarding' is nog niet uitgebracht. Vermoedelijk zal deze 'zaak over drie weken worden behandeld. DIT ROTTERDAM. Op het niet meer gebruikt wordende deel van dn lijm der Electrisehe Tramwegmaatscihappij, tus- sche'n het eindpunt van den SchieHamscben weg De Parceval VI naar Amsterdam. De «Berliner Lokal Anzeiger" meldt, dat binnen kort het reclame-luchtschip van de Lijftverkehrs- gesellschaft te Charlottenburg, de »P. L. VI" een tocht zal maken naar Amsterdam. De reis gaat dan. over Gotha en Dusseldorf rechtstreeks naar Amsterdam, waar het luchtschip drie dagen zal blijven en een reeks van passagiers- en reclame- tochten zal ondernemen. Gedurende het verblijf te Amsterdam zal de »P. L. VU' niet in een hal worden ondergebracht, maar buiten voor anker blijven liggen. De luchtschepen van het Parseval-type zijn in tegenstelling met Zeppelin's, wier ballondoek ge spannen is over een aluminium-geraamte, van het zoogenaamde slappe systeem. De vorm komt het meest overeen met die van grooten visch met eenigszins naar beneden gerichten kop. Midden onder de ballonzak hangt het schuitje, waarin de motor, de bedieningsmanschappen en de passagiers een plaats vinden. Ter weerszijden van dit schuitje bevinden zich de schroeven, beide van stof ver vaardigd en eenigszins gelijkende op kleine, breedte molenwieken. Wanneer de motor werkt en de schroeven ronddraaien, staan de schroefbladen gespannen, terwlij ze sttlstaand samenklappen en dus geen luchtweerstand meer bieden, noch invloed hebben op de stuurrichting van het schip. Het schuitje zelf komt ingedaanto vrijwel over een met de oude ballonmand. liet slappe Parseval-luchtschip manoeuvreert buitengewoon goed en het is merkwaardig te zien hoe bij zijwaartsche of op- en neerwaartsche stuurbewegingen het ballonomhulsel zich, flauw- meebuigend, oogenblikkelijk naar den stand der stuurvlakten richt. Met luchtschepen van het Parseval-type hebben reeds een groot aantal personen, o.a. verschillende Duitsche vorstenfamilies, als passagiers een reis meegemaakt en en afgaande op het geringe aantal ongelukken, dat de Parseval's overkomen is, gel den deze als een der betrouwbaarste luchtschip typen. Tijdens de luchtvaart-tentoonstelling te Frank fort in 1909 maakte de daar aanwezige Parseval geregelde passagiersreizen. (Tel.) Uit de Bloembollenstreek. Men schrjjft ons: Het barre winterweer, dat ons deze week, abu sievelijk in de lente, pas gewerd, heeft zijn invloed doen gelden op den bloemenbloei hier. Doch niet in die mate als verwacht werd, wat nu te con- stateeren is, nu het weer, we zullen maar zeggen een beetje op dreef komt. De bloemen die in vollen bloei stonden, vooral de hyacinten, zijn voor een groot deei begin der week weggevroren, doch dit geldt alleen voor de vroegste soorten, die nu toch zouden uitgebloeid zijn. De laatstuitkomenden hebben slechts wei nig geleden en dan alleen in den top van de trossen, terwijl de narcissen uit den aard van het soort, beter bestand zijn tegen vriezend weder. In tulpen vindt men er soms waar bloem en kruid als aardappelloof tegen den grond ligt en afgevroren is, doch voor een oppervlakkig toe schouwer is het niet eens gemakkelijk waar te nemen. Dat het over 't algemeen zoo meegevallen is, mag zijn oorzaak vinden in de omstandigheid, dat nlles droog is, en de vorst er minder invloed op heeft en ook, dat achter hagen en rietmatafschei- «fingen nog al luwte is, wat met het oog op ver stuivingen wordt aangebracht. Op zeer vlakke velden, waar de scherpe snij- wiuden, het zand verstuiven deden, is wel de meeste schade, daar als bloem en kruid zooveel te fljtlen krijgen, de bol niet groeit, van enkele soorten zelf kleiner gerooid wordt. In ieder geval is 't nog ruimschoots de moeite

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2