Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Woensdag 12 April 19IJ No. 9991. Officieele berichten. Buitenlandse!! Nieuws. FEUILLETON. De man in 't grijs. Verspreide berichte; Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschqnt dagelijks, aitgezonderö Zon- e« Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaai Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT óo. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegen heid van den Goeden Vrijdag en den 2den Paasclidag, de Bureaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-ontvanger gesloten zullen zijn met uitzondering van het Bureau van den Burgerlijken Stand (Schoolstraat no. 12), dat voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden, op die dagen geopend zal zjjn van 's morgens 81/29 uur. Schiedam, 12 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. S1CKENGA. SPANJE. Tusschen de kabinetten, te Madrid en te Lis sabon is gedurende de laatste dagen een zekere spanning merkbaar geworden, daar de Portugfee- sche regeering niet vermocht te bewerken, dat de verspreiding van brochures ten gunste van den voormaligeu koning Manuel, die van de Spaansohie grens uit werden rondgestuurd, door Spanje werd verboden. De Spaansche regeering beeft blijkbaar geen aanleiding gevonden, tegen den vermoede] ijken instigator van deze bewe ging, den vroegeren Portugleteschen artillerie-offi cier Conceirt, op te treden, zooals de regeering te Lissabon had verlangd. In tegendeel heeft de Spaansche premier er zich over beklaagd, dat een deel der Portugeeseho republikeinen met de an Li-monarch is tischiei elementen van Spanje tot schade der Spaansche monarchie samenspande. Hiel „Non Expedit" blijft dus als algemeene neigel bestaan, doohi indien de omstandigheden, ter wering van groot er kwaad, zulks wenschelijk, ma ken, zullen de HaJiaansche katholieken bij' uit zondering mogen deelnemen aan de politieke actie. De toepassing d-ezer uitzonderingsgevallen wordt thans door de nieuw ontworpen statuien definitief geregeld. Us® PRIJS DER ADVRRTENTISNt «sS? regels f 0,92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel Voor herhaaldelijk aSTenberen worden niterst bil lQke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 8a. Postbus no. 39. FRANKRIJK. In den Senaat is na bespreking van de afbake ning van bet champagnegebied door opsteken der handen een motie aangenomen, waarin het ver trouwen wordt uitgesproken, dat de regeering het bedrog zal onderdrukken en de bepalingen betref fende de territoriale afbakeningen zal ophelïen. SERVIë. Tijdens de debatten over de begrooting ver klaarde de progresssist Peritsj, dat de buitenland- sche politiek van Servië onder de radicalen een inconsequentie is. Servië vindt geen steun noch bij de triple alliantie, noch bij de triple entente. Het verbond met Rusland is niet zeker en de Servisch-Turksche vriendschap is een tegenstrijdig heid, daar de Turken altijd de natuurlijke vijanden geweest zijn van de Serven. De onstandvastigheid van de politiek is het gevolg van de tegenstellingen tusschen Paschitsji en Milowanowitsj. Milowanowitsj wees het laatste verwijt af en verklaarde, dat hij op de andere aanvallen eerst bij de begrooting van buitenlandsche zaken zou ingaan. De minister van buitenlandsche zaken vraagt een crediet van '100.000 dinais voor geheime fondsen. Dit verzoek is naar de commissie van financiën verwezen. ITALIë. Door graaf Gentiloni, voorzitter van den Ka tholieken Kiesbond in Italië is tot de Italiaanscbe Katholieken een .oproep gericht om zich te vor men lot kiesvereenigingen volgens de regeling dier verschillende bisdommen. In dezen oproep zegt graaf Gentiloni o,a. „De Katholieke Kiesbond heeft de belangrijke taak zorgvuldig de pauselijke instructies te ver wezenlijken op verkiezingstertci.11, door ervoor te zorgen, dal de katholieke krachten zich daarop begeven, ofwel zich ervan verwijderd houden naar gelang de feitelijke omstandigheden zich voordoen; overeenkomstig deze instructies past biet ofwel zich streng te houden aan den alge- meenten regel van onthouding, ofwel bij uitzon dering deelneming toe te staan aan den poli Heken verkiezingsstrijd 46) Wy hadden gedurende den zomer sedert maan den geen gelegenheid, elkander te zien. Onze toestand was een wanhopige, daar de gravin er hoe langer hoe dringender op stond, dat ik mij openlijk met Herbert zou verloven. Wij zagen geen anderen uitweg, om eindelijk eens monde ling over de toekomst en onzen toestand te pra ten, tenzij Walter heimelijk naar Grauenegg kwam. «Ach, het was geen blijde samenkomst, dat kunt u wel gelooven - het was reeds half en half een afscheid voor altijd, want, arm als wij beiden zijn, vonden wij geen anderen uitweg dan, in Gods naam, geheel van elkaar af' te zien... »En dat rampzalig, arm half uurtje zal hem nu noodlottig wordenWanneer men hem niet ge looft, dat bij uitsluitend om mijnentwille kwam en wie zal dat doen 0, zij zjjn allemaal tegen hem, de gravin echter het ergste I Ik las in hare oogen, toen men een half uur geleden haar mededeelde,, dat Walter nu in hechtenis zou wor den genomen, dat zij daarover zeer voldaan zou zijn... Ik wilde hern waarschuwen en nu is hij niet hier I" Eensklaps barstte zij in tranen uit. Gravin Sy- AMERTCA. Zoowel de «Daily Mail" als de «Daily Tele graph" spreken van interviews met president Taft en Minister Knox, die zich evenwel tot al gemeenheden bepaalden. De berichtgever van de «Daily Mail" hoorde van den president, dat Mi nister Knox en de Engelsche gezant Bryce, ge holpen door eenige hoofdambtenaren, al veertien dagen lang aan den arbeid waren om de ideën van beide regeeriugen aangaande arbitraire be slechting van alle geschillen tusschen beide staten, die daarvoor in aanmerking kwamen, in den juisten vorm te gieten. Over het plan als zoo danig waren beide regeeringen het volkomen eens en de president achtte het bijzonder gunstig, dat de rechtskundige ervaring van den Minister in dezen kon samenwerken met het taalkundige talent van den gezant, om een juisten vorm te verzekeren. Eenige gedeelten waren reeds in ontwerp ge reed, en de president hoopte, dat het geheel tij dig genoeg zou gereed komen, om den Senaat voldoenden tijd tot beraadslagen te laten. De berichtgever uit New-York van de «Daily News" verneemt uit goede bron, dat de regeering der Vereenigde Staten van plan is om, in over- eenstemmiug met het optreden van wjjlen den gezant Cloate tijdens de laatste Haagsche Vredes conferentie, de Europeesche regaeringen te polsen over de vraag eener eventueele beperking der bewapening. bille trilde aan haar gansche lichaam, en alvorens iemand konde zeggen, hoe dat zoo kwam, la^en die twee vrouwen in elkanders armen en ween den gemeenschappelijk om dengene, die haar beiden het dierbaarst op aarde was. De majoor echter, wel verre dat hij in den angst dei wouwen deelde, stond er met een grim mig gezicht naast, terwijl op zijn gelaat toorn en verontwaardiging om den voorrang streden. Eindelijk tikte hij zijn vrouw driftig op den schouder. «Wees nu toch verstandig, Sybille waarom huil je nu eigenlijk «Ach, Heinrich, heb je dan niet gehoord, waar mede Walter bedreigd wordt? «Gekheid! Je zult toch niet in ernst gelooven, dat zulk een dwaasheid mogelijk is? Een Grau enstein in hechtenis genomen wegens moord! Belachelijk I En hij zou moeten vluchten? Dat zou nog mooier zijn dan zouden de menschen immers gaan deuken, dat hjj bang was. Neem het niet kwalijk, gravin, maar als u den jongen ernstig bemindet, dan moest u daaraan in 't ge heel niet denken 1 Rita hief bet hoofd op en keek den ouden heer angstig aan. «Dunkt u dat l Maar de gravin zegt, dat hij zoo gaed als verloren is..." De majoor knikte grimmig. «Dat zij zulks wenscht, daaraan twijfel ik geen oogenblik en ongetwijfeld heeft zij daartoe ijverig haar best gedaan. Het zou zeer zeker een zoete CHINA. Do „Agence d'Extrême Orient" bericht; De cri sis, veroorzaakt door het Rusisisdh-Chineesch con flict, heeft don militairen göesl in geheel China opgewekt. De beweging is begonnen door die Chi- nieesc'he studenten te Tokio. Deze verzamelden zich tdn getale van 3000 voor de Chineesehe legatie, waar zij een betooging' hielden en een deputatie naar den gezant zonden om hem te veirzoeken, naar de hegeering te Peking een tele gram te zenden om China aan te sporen tot het uiterste weerstand te bieden aan Rusland's rischen. De gezant weigerde dat echter te doen, maar gaf een som van 2000 yen aan de leiders cn verzocht hen met cle betooging op te houden. Van die 2000 yen hebben nu de studenten een fonds gesticht, waarmede gepropageerd zal worden voor de bewapening van China. Aan verschillende stildentencolleges zijn manifesten ge zonden, waarbij zij worden aangemaand zich te wapenen. Deze manifesten hebben reeds goede resultaten gehad. Duizenden Chineeschei studen ten hebben om Wapens verzocht en zijn druk bezig met militaire oefeningen. Ook wordt door studenten de bevolking van verschillende dorpen dn Steden in den wapenhandel geoefend. In de straten ziet men troepen burgers march eer en en oefenen. 1 De onderkoningen der onderscheidene provin ciën doen pogingen om burgervendels te vormen en deze pogingen hebben veel succes. De «Evening Times" van Londen weet te berichten, dat alle Noordelijke troepen in Z'uid- China in opstand zijn gekomen. Noordelijke troe pen zijn troepen, die in het Noorden gerecruteerd zijn. De Europeanen te Kanton vluchten naar Hongkong. De reden tot den opstand is, dat de prins-regent zichzelf tot opperbevelhebber van leger en vloot heeft benoemd. De prins-regent is een Mantejoe, de Noordelijke troepen zijn Chineezen en boven dien goed gewapend en goed geoefend. De officie ren zijn meestal Mantsjoes. De veete tusschen Chineezen en Mantsjoes is dus vermoedelijk de oorzaak van dezen strijd. Bij de Fransche staatsdrukkerij is een boek ter perse van Jaurès, dat uit niet 'minder dan zeshonderd bladzijden bestaat en handelt over den soeialistischen toekomststaat. De Fransche bladen weten reeds als bijzonder heid te melden, dat Jaurès in zijn denkbeeldigen staat het leger niet wil missen. Deze opvatting is dus in strijd met de theoriën, die de roode broeders eiken dag verkondigen, maar dit is niet erg, want dat komt in het socialistische kamp wel meer voor. Te Aronys-de-Mar, een station van de Balearische eilanden bij Barcelona gelegen, zijn de kerk en het klooster van de religieuzen van Escolopias ingestort. Twee religieuzen zijn gedood een derde is gewond onder de puinen van daan wraak zijn aan mij gepleegd,., maar Renate kan, God dank, over mijn zoon geen vonnis vellen. Wanneer men inderdaad het ongehoorde waagstuk zou durven bestaan - waarvan ik nog lang niet zeker ben dan zal één woord van Walter dien geheelen onzin ophelderen..." Een verschrikte uitroep van Rita onderbrak hem. Haar blik was toevallig op den heer Gund- ling gevallen, op wiens tegenwoordigheid zij tot nu toe geen acht geslagen had. Hij zat weliswaar oogenschijnlijk verdiept in een courant, maar het was meer dan waarschijnlijk, dat hij een groot gedeelte van het gesprek had opgevangen. «Lieve hemel, ik dacht, dai u alléén waart!" «Maak u deswege niet ongerust, kindlief," zeide de gravin. «Dat is m'neer Gundling maar, een natuuronderzoeker en geleerde, die bij ons in woont en zeker niets dan vriendschappelijke be langstelling voelt voor alles, wat ons betreft." Weder hield een rijtuig buiten voor het hek stil. Twee heeren stapten er uit en traden na een korte aarzeling binnen. De eerste naderde den majoor met een lichte buiging. »U is mynheer von Grauenstein «Oin u te dienen. Wat vei langen de heeren van mij «Mag ik u 'n paar minuten een onderhoud on der vier oogen verzoeken Grauenstein werd vaal, maakte een stijve bui ging en stapte vervolgens naar het huis, door de twee heeren gevolgd. gehaald. Het ongeval is aan de voortdurende regens te wijten. Men verzekert, dat de Armeniër Zohrab, advocaat, afgevaardigde van Konstantinopel, be noemd zal worden tot Turksch minister der pos terijen en telegrafie. Een particulier telegram uit Tanger van 11 April aan de «Lokal Anzeiger" verklaart de pes simistische berichten over den toestand in Marokko overdreven, tls onwaar, dat de Europeanen te Fez in gevaar zouden verkeeren en niet zouden kunnen uitgaan dan onder geleide. De stad is kalm. Uit Lima wordt aan de Parijsche «Temps" gemeldDe algemeene staking in Peru is gisteren gepioclameerd. De politie heeft alle noodige voor zorgsmaatregelen genomen. Geen wanordelijkheden zijn te vreezen. Te Calao is de bevolking onrustig, maar Lima houdt zich kalm. 78-jangen leeftijd is te. Miinster in West- falen overleden Mgr. Dr. Franz Hulskamp, die in de katholieke beweging in Duitschlaud een voorname positie innam, gedurende vele jaren de „Literarische IJandweiser" uitgaf en mede werker was van de „Köln. Yolkszeitum;". Volgens den „Figaro" heeft Mgr. Wil pert, de bekende oudheidkundige, van den Paus ver lof verkregen om op de te Rome ter gelegen heid van het lialve-eeuwfeest 'georganiseerde kunst tentoonstelling reproducties te doen exposeeren van ©mail-voorwerpen, behoorende tot de onder zijn beheer staande collectie kerkelijke oudheden. D,e Porlugeesche ministerraad heeft beslo ten, Campos, den gouverneur dier Kaap-Verdische eilanden, wegens glezagsmisbruik, af te zetten. Hy is naar Lissabon teruggeroepen, doch zal in vrijheid blijven tot na afloop van het on derzoek. De „New-York Herald" weet mede te dee- lem, dat sinds het tot stand komen van de Pots- dammer overeenkomst belangrijke bedragen Framsch kapitaal aangeboden zijn voor den bouw van den B agdadspoorweg Aan den weg zelf werkt men nu met grooto bedrijvigheid voort. In Juli zal waarschijnlijk de lijn tot aan Burgula voltooid zijn. Het Amerikaansche departement van ma rine heeft het programma van den kruistocht van het. eskader in de Oostzee bekend gemaakt. Het eskader zal Deensche, Zweedsche, Duitsche en Russische havens aandoen en in October, November en December zullen alle vier divisies van de Atlantische vloot in de Middellandscha Zee kruisen. Op 76-jarigem leeftijd is overleden Sir Al fred Lyall, oud-lui tenant-gouverneur van de Noord westelijke Provinciën van Engelsch-Indië, een voortreffelijk kenner van Engelands Indisch rijk en schrijver vaD veelgelezen werken da? "over. De hertogin van Albany. Uitgeleide gedaan door Haar Zuster, de Konin gin-Moeder en door den Prins, verliet gisteren- De gravin stond siokstijf als een marmeren beeld eiM!°i 6- <fn na' comtesse Sydow legde on willekeurig haren arm beschermend om de oude dame, want het scheen haar toe, dat deze wan kelde. Ook mijnheer Gundling was opgestaan en kwam ontsteld' naar haar toe. Op dat oogenblik hoorde men uit het open staande raam van de kamer gelijkvloers een kor ten, doffen kreet en de door een vreemde ge sproken woorden «Ik moet u in uw eigen belang, mijnheer de majoor, verzoeken, elk opzien te' vermijden. U zoudt anders uw eigen toestand en dien van uw zoon slechts verergeren." Onmiddellyk daarop kwamen de drie heeren weder uit het huis. De majoor stapte in het midden. Zijn gang was onvast en wankelend, zijn blik had iets waanzinnigs. Zonder zijn vrouw aan te zien, ging hjj haar voorby naar het openstaande rjjtuig en stapte daarin. Len der beide heeren nam naast, de ander tegenover hem plaats. Toen het portier met een kor.ten, doffen slag toeviel, stiet de gravin een hartverscheurenden gil uit. «Men heeft hem in hechtenis genomen 1" Toen zeeg zjj, zonder een kreet te slaken, be wusteloos in de armen van freule von Sydow. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1