Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. toonen in zyn ondenkbare 'zwakheid en uit putting: Hij overschouwt geheel den tijd, de profetien en de Schrift zijn vervuld, en Hij roept uit: „Het is volbracht, Vader in uwe handen beveel ik mijnen geest." Vrijimllig buigt Hij zijn hoofd en sterft. Dat is het in- droevig einde van de Vasten-Evangeliën. Wiens geest wordt hier niet getrokken naar het kruis wiens hart niet gevoerd bij do overweging van Christus lijden en sterven De vijand heeft niet gerust, vooraleer Christus sterf. De vijand was hier slechts een werktuig in Gods hand, vrijwillig heeft Christus geleden, en alles in de laatste weken scheen mede te helpen Christus te voeren tot den dood. Vrijwillig heeft Christus geleden, is Hij gestorven, maar zijn Godheid sterft niet. Daar springen de rotsen, het voor hangsel des tempels scheurt, de graven openen zich, de vijanden vluchten verschrikt van Cal-' varie, dat ligt in diepe duisternis. En hoort te midden dier akelige, bange duisternis klinkt er een stem „Ja, tcaarlijk, deze icas Gods Zoon." Niet de wereld had overwonnen, niet de duis ternis, maar Christus, het licht der wereld Dezelfde strijd word heden nog gestreden. De macht der duisternis waart rond, en kent geen rust, de satanische macht der loge, der vrij metselarij, zooals ze is in Italië, Frankrijk, Por tugal, en waar al niet meer I De duisternis, die den godsdienst haat als het licht, de duisternis) die jaloersch is op de kinderen des lichts, de duisternis, de booze wereld, die alleen het Chris tendom wil vernietigen, en die zich van alles tracht meester te maken om zeker te zijn van de overwinning. De vrijmetselarij, die zoo gaar ne een wet zou willen uitvaardigen, dat de ouders hun kinderen godsdienstloos moeten op voeden, en dat de ouders, wier kinderen gods dienstonderricht ontvangen, moeten ontzet wor den uit de ouderlijke macht. De vrijmetselarij, die tegenover Christus en zijn Kerk dit stelt „God in den Hemel, het volk heer op aarde", die durft verkondigen: „de menschheid is het levende woord Gods." „God neemt in de menschheid vleesch aan", die aldus de heilige taal van een St. Joannes durft ontheiligendoor haar te nemen tot een dekmantel ter mislei ding van velen. "De macht der duisternis, die niets wil weten van Christus, van dogma - van Kerk en Paus dom en die tot bereiking van haar doel alles in handen zoekt te krijgen, èn familie, èn school) èn land, èn bijzondere personen. De groote strijd is tegen liet clericalisme, wordt dat overwonnen, dan valt de Kerk, het Pausdom, Christus. Dit is de voortdurende vij andschap tusschen Christus en het helsch ser pent. Ook in «nzen tijd zijn er moderne schrift geleerden enfarizeën; ook in onzen tijd zijn er judassen, dio hun geloof veil hebben voor 30 zilverlingenook in onzen tijd laat het volk zich opruien door valsche-leiders en valsche profeten, om mede uit te roepen. „Crucifiga- tur"„aan het kruis met Hem"men wil van Christus niets weten, en doet Christus wonde ren om de waarheid van zijn woord te bewij- zee,*dan sluit men zijn oogen en ooren, dan is Christus een bedrieger, dan wordt Hij verguisd als een bezetene, dan wil men Hem steenigen. Ja, men steenigt Christus in zijn Kerk, in zijn plaatsvervanger, den Paus van Romemen heeft den Paus ook gevangen genomen, en 's Pausen woorden worden gebracht voor de rechtbank der menschelijk passie en wijsheid, die niets begrijpt van godsdienst en hooger leven, en daar klinkt het ook in de paleizen van onze moderne Caïphassen en Pilatussen „Des doods i3 hij schuldig". En de Paus, gaat den kruisweg op, wij weten het; men heeft hem beroofd van zijn eigendom, van ziyi staat en daarover het lot geworpen, gelijk de vijanden van Christus over zijn kleed. Maar sterven zal de Paus niet, Pius X moge zijn hoofd buigen gelijk Christus in zijn sterven, maar morgen zal er weer eèn andere Petrus zijn, die den lijdensweg van Christus opgaat, die de strij dende Kerk zal voeren van Gethsemane naar Calvarië, verguisd, doorgeeseld en met doornen gekroond. In het lijden en in het kruis ligt voor de Kerk de kiem harer verheerlijking, van liaar eeuwig Paschen. Bij het graf van Lazarus sprak Christus: „Ik ben de Verrijzenis en het Leven wie inMij gelooft zal leven, al ware hij ook gestorven". Die God delijke waarheid straalt als een eeuwige zonne door den nacht van Jezus' lijden en dood, en verdrijft de duisternis van den Goeden Vrijdag middag. Christus aan het kruis is de Verrijzenis en het Leven, „maar dit alles moest de Christus lijden, en zoo zijn heerlijkheid binnengaan." Dit is ook de weg der Kerk. Scharen wij ons om den Christus en zijn kruis, en overwegen wii het woord, dat de grijze Simeon sprak tot Maria van het kleine Jezus- kind „Zie, deze is gesteld tot val en tot op standing van velen in Israël, en tot een teeken dat zal worden tegengesproken". B. G. VERHEIJ, 0. P. Schiedam, 13 April 1911. Naschrift: De sc-hoone verhevenheid en de verhevene schoonheid der Vasten-Evangeliën waren oorzaak van deze korte en snelle regelen. Mogen die Heilige Evangeliën meer belangstel ling gewekt hebben bij ons katholiek lezend publiek! Po apologetische vereeniging „Petrus Canisius" heeft ona een zeer verdienstelijk werk gegeven in haar vertaling van de „Heilige Evangeliën en der Handelingen der Apostelen". Zij heeft daar mee het heiligste aller.boeken gebracht onder ieders bereik. Zij biedt niet alleen de Evange liën die ons van den kansel worden voorgelezen, maar geheel het Evangelie van ieder der vier evangelisten met de handelingen der apostelen) in een keurig gebonden boekje, zeer handig for maat, voor den spotprijs van 25 cents Ofschoon deze uitgave reeds vier jaren be staat, willen wij toch nog eens de attentie der lezers er op vestigen. Is dit boek.je nog niet in uw huis of in uw boekenkast, dan raden wij u ten sterkste aan, zoo spoedig mogelijk het te koopen. In geen katholiek gezin mag dit werk ont breken. B. G. V. Ernstige onlusten in de Fransche wijnbouwers-districten. In tal van plaatsen, waar de wijnbouw wordt uitgeoefend, heeft het bericht dat de Senaat zich in beginsel voor de opheffing van de begrenzing van het champagnegebied had verklaard, groote opgewondenheid veroorzaakt. Reuter seint de volgende berichten Uit Auxerre Een honderdtal wijngaardeniers met trompetters voorop, hebben met geweld het stadhuis bezet, waar de burgerlijke en militaire autoriteiten beraadslaagden over de inrichting van een schietterrein in een gedeelte van de wijn gaarden. Zij dienden een protest tegen dat plan is. Uit ReimsTe Ay hebben wijngaardeniers het cordon van de troepen verbroken en twee wijnkelders geplunderd. Zij hebben ook in de ge bouwen v.an verschillende champagne-firma's alles kort en klein geslagen. Te Epernay hebben de dragonders een charge met de blanke sabel ge daan. Men spreekt van verschillende gewonden. Uit Epernay Er is een manifest uitgevaardigd, waarin aan alle gemeenteraden van het wijnge bied gevraagd wordt collectief ontslag in te dienen, aan alle leden van de arrondissementsraden en van de algemeene raden wordt gevraagd hun functie neer te leggen en iedereen wordt verzocht geen belasting te betalen, totdat rechtvaardigheid is betracht. Om 5 uur was de toestand de volgende Te Ay staan drie huizen in brand; een is er geheel vernield. Te Pierre et-Daméry is het ver- woestingswerk afgeloopen, dat nu te Epernay be gint, waar twee huizen zijn geplunderd en een aantal lieden in hechtenis zijn genomen. Dit laatste schijnt geen ander gevolg te hebben dan de woede van de wijngaardeniers, die in zeer bewegelijke groepen optreden, te verhoogen. Het schijnt, dat de betoogers volgens een welberaamd plan te werk gaan; zij worden aangevoerd door lieden, die het land uitnemend kennen. Het saboteeren van een huis is de kwestie van een kwartier. Is men gereed, dan wordt de terugtocht aanvaard. Om 6 uur werd uit Epernay geseind Te Ay konden de troepen niet tegen de oproermakers op. Er is een huis in brand gestoken. De vlam men hadden spoedig de bijgebouwen van het huis van den burgemeester bereikt. Een huis en twee magazijnen zijn vernield' De wijnboeren nemen nfets mee, maar breken alles. Terwijl twee huizen werden overhoop gehaald, konden cavaleristen, die tusschen twee muren waren ingesloten, niet tusschenbeide komen. Er zijn barricades opge worpen van steenen en wijngaardstokken. Te Epernay is gisteravond een bom gesprongen. Een paard is gedood, drie soldaten zijn gewond waarvan een tamelijk ernstig. De Ministerraad is, volgens een telegram uit Parijs, gisteravond in verband met den kritieken toestand, in buitengewone vergadering bijeenge komen. De Kamer begon gister met de behandeling van de interpellaties, aangaande de delimitatie van Champagne. In zijn antwoord op de verschillende sprekers, hield Monis staande, dat hij niet van meening veranderd is. De wet heeft wijzigingen van noode, maar het oogenblik is niet geschikt, daar die wij zigingen zorgvuldig moeten worden bestudeerd. «Ik heb", aldus Monis, »het vertrouwen dei- Kamer noodig, die mij algeheele vrijheid moet laten, om deze allerpijnlijkste moeilijkheden tot een goed einde te brengen". In het verder verloop zijner redevoering ver klaarde Monis, dat het oogenblik om over de de limitatie té spreken, voorbij is. »Ik denk thans niet meer door woorden, maar door daden de orde te herstellen", aldus Monis, die eindigde met te zeggen, dat het slechts hierom gaat, te weten, of de regeering tot plicht heeft, eerbied voor alle wetten af te dwingen, en of zij kan rekenen op het vertrouwen der republikeinsche meerderheid. Monis aanvaardde hierop een motie van Dali- mier, waarin gezegd wordt,' dat de Kamer be sloten is, om in alle kalmte naar een oplossing van het vraagstuk te zoeken, opgeworpen door de delimitatie, en die een beroep doet op het verstandelijk oordeel en het vertrouwen der be volking van de wijnbouwers-districten en de ver klaringen der regeering goedkeurt. Het eerste gedeelte van de motie—Dalimier. (De Kamer is besloten, om in alle kalmte naar een oplossing der kwesties te zoeken, opgeworpen door de delimitaties, en doet een beroep op het verst andelyk oordeel en het vertrouwen der be langhebbende bevolking) werd met 542 tegen 7 stemmen aangenomen. Het tweede gedeelte, vertrouwen in de regee- ringt te kennen gevende, werd met 323 tegen 97 stemmen aangenomen. Het derde gedeelte, waarin de regeeringsver- klaring wordt goedgekeurd en iedere toevoeging wordt verworpen, werd met 328 tegen 138 stem men aangenomen. De geheele motie werd vervolgens bij hand opsteken aangenomen. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de Tsaar en Tsaritsa in dit najaar weer eenige weken op het kasteel Friedburg in Hessen verblijf zullen houden, van waaruit de Tsaritsa weer te Nauheim een kuur zal doen. De Nauheimsche dokter van de Tsaritsa heeft onlangs de Tsaritsa bezocht en zich tevreden verklaard over haren toestand. Dat die toestand op het oogenblik niet te wenschen laat, blijkt overigens nog hieruit, dat het Russi sche hof in Mei te Kopenhagen het bezoek zal brengen, dat verleden jaar afgesteld moest worden. Daarna zal de Koning van Noorwegen te Tsars- koje Selo op bezoek komen. Eenige weken later gaat het keizerlijke paar met het jacht sStandart" een kruistocht in de Finsche Scheren doen. MAROKKO. Het schijnt, naar uit Madrid aan de sMatin" gemeld wordt, dat seder Zondag de Spaansche regeering minder geneigd is, om in Marokko in te grijpen. Wanneer Frankryk tot optreden zou besluiten, dan zou Spanje, naar de Reg. te Ma drid aan die te Parijs mededeelde, bereid zijn in overeenstemming met de bepalingen van de acte van Algesiras, medehandelend op te treden. Spanje heeft van dit inzicht aan de andere mo gendheden kennis gegeven. Naar het nu schijnt, hebben twee dezer mogendheden, zonder zich in principe tegen een Fransch-Spaansch optreden te verzetten, er op gewezen, dat zij den verderen loop der gebeurtenissen wenschen af te wachten, alvorens een definitieve beslissing te nemenen zulks met 't eenige doel om zich te vrijwaren voor de moeilijkheden die uit een overijling kun nen voorkomen. Volgens de «Liberal" zijn vier linie-regimenten infanterie, drie regimenten jagers, drie artillerie regimenten en een regiment cavalerie marsch* vaardig. Intusschen meldt de officieuse »Diaro," dat het optreden van Spanje in Marokko uitstel onder vindt. Middelerwijl wordt aan de uitmonstering der troepen gewerkt.. Het gerucht gaat, dat de Transatlantische Stoomvaart-Mij. een opdracht voor het vervoer van 13000 man heeft ontvangen. Nu de Cortez verdaagd zijn en zoowat alles wat be kend wordt, weder wordt tegengesproken, is de geheele aangelegenheid in een duisternis gehuld) die moeilijk tot klaarheid te brengen is. MEXICO. Uit Laredo (Texas), wordt geseind: Een telegram van 11 dozer uit het kamp van Madero, bij Bustillos in Mexico, meldt, dat op ll' d.d. voor het eerst sedert het uitbreken van den opstand door den koopman Frederico Move, die in de stad México met Limantour en andere ministers heeft overlegd, vredesvoorstellen zijn gedaan aan den leider van den opstand. AMERIKA. Bij het inleiden der reciprociteits-overeenkomst met Canada in de gisteren gehouden zitting der Kamer te Washington, diende Underwood tege lijkertijd een wetsontwerp in, waarbij ongeveer 100 artikelen, ten voördeele der farmers op de freelist worden geplaatst. In Amerika is men nog niet uitgepraat over bet zoogenaamde geheime verdrag1 tusschen Mexi co en Japan. Het New-Yorksche blad „Sun", ver telt over dat geheim© verdrag een hoogst roman tische historie. De gezant der Vereen. Staten in Mexico, Henry Lane Wilson, zou dan een foto- g rap hie in zijn bezit gekregen hebben van dat geheime verdrag:, waarbij aan Japan een kolen station in Mexico afgestaan werd. Wilson ging toon met die totographie ijlings naar Washington om ze aan president Taft te laten zien en de president zou de senatoren Bacon, Burton en Stono hebben laten roepen en hen opgedragen hebben alle geruchten omtrent het verdrag1 tegien te spreken. De „Sun een voor Amerika zeer ernstig blad, verhaalt dan nog, dat Japan zijn kolenstation in do Magdalena-baai zou krijgen en dat Amerika aan president Diaz een termijn van 6 dagen had toegestaan om het verdrag in te trekken, terwijl anders de Amerikaansche troepen Mexico zouden binnenrukken. Hoewel van regeeringszijde op de onjuistheid van dieze geruchten voortdurend wordt gewezen, blijven de Amerikanen er toch geloof aan hech ten en voeren voor hun overtuiging aan, dat de regcering te Washington de ware reden van de mobilisatie verbergt, omdat zij eerst heel on schuldig deed berichten, dat die troepen alleen voor de voorjaarsmanoeuvres aan de Texaanscfie grens worden samengetrokken. Daarbij komt nog, dat inderdaad Japan tracht, in N. W. Mexico gemakkelijker toegang te 'krijgen voor zijn kapitaal en werkkrachten en aan de regeering van presi dent Diaz verzocht heeft, mildere bepalingen to fnaken voor de steenkoienvöorziening der Japan- sche handelsvloot. De Daily News" schrijft heden, dat de algemeene staking de geheele kolenindustrie van Zuid-Wales dreigt lam te leggen, tenzij de mijn eigenaars toegeven en voor zekere mijnwerkers een minimumloon willen waarborgen. De Petersburger dagbladen melden, dat de regeering generaal Booth heeft gemachtigd om het heilsleger in Rusland te organiseeren. Uit Salonica wordt gemeld, dat de staking der arbeiders in de tabakindustrie in de provincie vermeerderd is. Te Cawalla zijn 10.000 stakers. Men heeft er troepen heengezonden en beijvert zich om tot eene overeenkomst te geraken. De leden van de conferentie voor de bestrij ding van de pest, zullen, na de werkzaamheden in de bacteriologische afdeeling beëindigd te heb ben, Vrijdag naar Dalny en Port Arthur vertrek ken. Na Maimon, Hamon. Na de verduistering van Fransche documenten, de verduistering van Fransch geld, Hamon is de directeur der reken kamer van liet ministerie van Buitenlandsche Zaken aan den Quai d Orsay, die zich, naar de Parijsche bladen melden, heeft schuldig gemaakt- aan oneerlijke praktijken, waarvan de belangrijk heid het best is uit te drukken in het cijfer van 400.000 francs, die de handgauwe rekenaar naar zich heeft toegehaald. Reeds drie maanden geleden werden onregelmatigheden in Hamon's beheer ontdektdaar het onderzoek echter zeer discreet en voorzichtig moest worden geleid, kon men eerst Dinsdag het afdoend bewijs van 's mans schuld leveren. Sommige bladen melden, dat Hamon reeds van zijn ambt ontheven is. De «Matin" echter, die hem onmiddellijk is gaan inverviewen, meldt, dat dit nog niet is geschied. Er schijnen bij de zaak geen regeeringspersonen te zijn betrokken. Beëediging. II. M. de Koningin beëedigde gister het nieuw benoemde lid der rekenkamer, den heer Krap. De nieuwbenoemde Commissaris der Koningin in Zuid-Holland wordt 19 April in buitengewone vergadering van gedeputeerden geïnstalleerd. De nationaal-historische party. Redactie en uitgever van het nationaal-histo- - rische weekblad »Nederlandsche Stemmen", deelen mede, dat de uitgave van Nederlandsche Stem men met het einde van het eerste kwartaal van dit jaar is gestaakt. Het is wenschelijk voorgekomen de verdediging der nationaal-historische beginselen op meer doel treffende wijze en op ruimer schaal in de pers te doen geschieden, ten opzichte waarvan te gelegener tijd mededeeling zal worden gedaan. Restauratie stadhuis te Alkmaar. Door den architect Jan Stuyt, van Amsterdam, is met den directeur van publieke werken te Alkmaar, den heer C. Looman, een plan gemaakt tot restauratie van het raadhuis. De verbouwing betreft zoowel het innerlijke als het uiterlijk. In drie periodes kan de bouw worden uitgevoerd. De gezamenlijke onkosten zijn f 79.673. De leden van den raad tot een voorloopige ge- dachtenwissseling uitgenoodigd, achtten dit bedrag te hoog, in aanmerking genomen den financiëelen toestand der gemeente. De bezuinigingen zijn van dien aard, dat naderhand de gedeelten, waar op bezuinigd wordt, kunnen worden uitgevoerd. Het totale bedrag hiervoor is f 20.500. Burgemeester en wethouders stellen voor tot de restauratie over te gaan en aan hun college op te dragen later fmanciëele voorstellen te doen. Het nieuwe tarief. In het Lagerhuis heeft de unionist Griffith Boscawen de aandacht, van minister Grey geves tigd op het Nederlandsche tarief ontwerp, dat een recht van zes percent voorstelt op den invoer van kettingen en ankers en vroeg of d® ministier voornemens was slappen te do©n om de belangen van de Engelsche fabrikanten te beschermen. De minister van koophandel zeide in antwoord daarop, dat de bedoelde artikelen op het oogen blik vrij van invoerrecht in Nederland waren en dat in het ingediende tarief-ontwerp op ket tingen een recht van zes percent volgens de Waar de was voorgesteld, maar dat het niet duidelijk was hoeveel recht er van anders geheven zou worden. Een vertaling van het voorgestelde tarief werd onder de Kamers van koophandel verdeeld en hü,n meening' daarover gevraagd. Na ontvangst van hun antwoord zou hij zorgvuldig overwegen, wat er, zoo noodig, gedaan zou moeten worden. De züling werd verdaagd tot 18 dezer. Eerste Kamerverkiezing. De Provinciale Staten van Zuid-Holland verga ren 4 Mei in buitengewone zitting tot verkiezing van een lid der Eerste Kamer (vac.- Sweerts), terwijl zal dan een lid van Gededuteerde Staten worden verkozen (vac.-Krap). R. K. Kiesvereenigingen. De algemeene vergadering' van den algemeenen bond van R.-K. k i os vereen i gingen in Nederland wordt dit jaar ,op 22 Mei gehouden. (C.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2