Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Burgerlijk* Stand. Sekeepyaart. Handelsberichten. TELEGRAMMEN. Ingezonden. Ontslag vragen op 65-jarigen leeftijd. De Raad van Haarlem besloot gisteren, dat ook de gemeentegeneesheeren, -heelkundigen, -vroed vrouwen, en de -oogarts met hun 65e jaar ont slag zullen moeten vragen, doch dat de Raad de bevoegdheid zal hebben, hen te laten doordienen» van jaar tot jaar, tot hun 7üe jaar toe. Verder werd besloten, dat de heer K F. v. Haas, die reeds 70 jaar is, voor den tijd van 1 jaar zal worden herbenoemd als gefneenteheel- en verloskundige. Jhr. Mr. Van der Maesen de Sombreff. Jhr. mr. v. d. Maesen de Sombreff, lid der Eerste Kamer voor Limburg, die sedert eenige weken verpleegd wordt in Calvariënberg te Maas tricht. zal nog wel enkele weken in het hospitaal moeten blijven, vóór hij geheel en al hersteld de inrichting zal kunnen verlaten In den beginne was de toestand van het Kamerlid ernstig, zoo meldt de Tyd. De nieuwe internuntius. Aan de sPatriotewordt uit Rome geseind, dat mgr. Tacci Porcelli, apostolisch internuntius te Brussel, door Z. H. den Paus tevens benoemd is tot internuntius in Nederland. Hij zal te Brusse blijven residéeren. Mgr. Tarnassi was de laatste internuntius bij ons Hof; de functie is nadien door een auditeur waargenomen. De Haagsche burgemeesters-vacature. Aan «Het Centrum" kwam ter oore, dat voor de vacante plaats van burgemeester der residentie mr. R. J. H. Patijn, lid der Tweede Kamer tfoor Zierikzee, bijzonder in aanmerking zou komen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 April 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.2 te Valencia. Laagste barometerstand 752.7 te Breslau. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordelijke tot noordwestelijken wind, zwaarbewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. Brand stoommolen „Nederland". In -den afgeloopen nacht omstreeks half drie werd de politie gewaarschuwd, dat er brand was ontstaan in den stoommolen «Nederland" aan de Nieuwe Haven. De brandweer werd daarop on middellijk gealarmeerd en de politie rukte met den slangenwagen uit. De brand werd ontdekt door een voorbijgaand burger, die, van de zijde van de Schoolstraat den molen passeerend, een knetterend geluid hoorde en, door een tooggat kijkend, op den vloer van den molen, niet ver van den paardenstal, een kleine vlam zag. Nadat met behulp van eenige daar juist ter plaatse komende politieagenten het paneel uit de deur was getrapt, traden allen binnen en werden eerst een dertiental paarden uit den stal vlak bij het lokaal waar de brand begon, gehaald en de wei in gejaagd. Daarna heeft de politiespuit ongeveer een half uur gewerkt, waarna de brand gebluscht-bleek. De brandweer behoefde geen dienst te doen De zoldering en het dak van de machinekamer, in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de brand onslond, zijn ver brand. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt, dat een achttal zakken gevuld met gebroken maïs, die tegen den voet van den grooten fabrieksschoorsteen lagen, in brand zijn geraakt. Be geleden schade wordt door verzekering ge dekt. Daarin werd het reeds meermalen gedane ver zoek tot de broodconsumenten gericht, om met de Paaschdagen geen brood te verlangen. Alleen toch op deze wijze is het mogelijk, de zoo drin gend gewenschte Zondagsrust voor de bakkers gezellen op die dagen te verkrijgen. Immers een verzoek tot de bakkerspatroons heeft lang niet bij allen resultaat En dat zit hem niet zoozeer, zoonis wel eens beweerd wordt, in den onwil van deze werkgevers, die hunnen ondergeschikten deze heerlijke rustpoos in hunne eenvormige en moeilijke taak misgunnenmaar Hoofdzakelijk in den onwil van het publiek. Men gunt ongetwijfeld den bakkersgezellen de rust op den tweeden Paaschdag. maar men ver langt tevens zijn verscli brood, zonder behoorlijk te overwegen, dat het eene het andere uitsluit. t Is waar, het is een offer, hetwelk gevergd wordtdoch hoe geriDg is dit offer voor een enkelen dag de afstand van het versche brood, tegenover het genoegen, dat hierdoor geschonken wordt aan eene zoo nuttige categorie van werk lieden Daarom vertrouwen wij, dat niet alleen onze leden, maar alle stadgenooten zonder uitzondering aan het verzoek van »St. Clemens" gevolg «uilen geven en hierdoor aantoonen, dat de liefde tot den evennaaste ook in dit geval zich niet verloochent. Het bestuur der Afd. Schiedam v. d. Ned. R. K. Volksbond. Een on verkl aard natuurverschijn- s e 1. Men meldt uit Mons In den loop van den avond is een onderaardsch geluid waargenomen, gepaard gaand met herhaalde duidelijk waar neembare trillingen. Hetzelfde verschynsel is te Jemappes, Quaregnon, St. Ghislain, Boussu en Dour waargenomen. Honderden huizen trilden en voorwerpen daarin werden omvergeworpen. Het verschijnsel is niet verklaren. Betreffende het te waargenomen verschijnsel, verklaart de directeur van de Sterrenwacht te Uccle, Lecointe, dat het zeer weinig waarschijn lijk is, dat men hier met een aardbeving te doen heeft, daar de groote annteekeningstoestellen van Wiegert absoluut niets hebben aangewezen. Wel dadi gheidsbloem i n België. In Belgie is men al druk in de weer om den verkoop der liefdadigheidsbloem op den verjaardag van Koningin Elisabeth (25 Juli) goed te doen slagen. Het bloempje, waarvan de opbrengst evenals hier te lande bestemd is voor behoeftige tuberculose lijders, zal dit jaar den vorm hebben van een Edelweisz-bloempje, en met den verkoop wordt reeds 17 Juli aangevangen. Het bedrog, waarvoor men hier te lande be vreesd is, komt ook in België voor. In een der bladen wordt een persoon gesignaleerd, die het land afreist met Edelweisz-bloemen, die niet van het liefdadigheidiscomité afkomstig' zijn. Om. dit hier le voorkomen, heeft het Nederlandsehe co mité geheim gehouden, welk bloempje dit jaar tot liefdadigheidsbloem uitverkoren is. In België wordt aan hen die officieel met d^i verkoop belast zijn, door het comité als legitÜA'atie-bewijs een armband, en aan de winkeliers een biljet uitgereikt met de woorden: Elisabeth 1911, officieele gedeponeerde bloem te Tokio melden, dat niet minder dan 6676 hui zen, 9 tempels, twee fabrieken en een brandweer kazerne in de ascli zijn gelegd. Vier personen kwamen om het leven en 133 werden meer of minder zwaar gewond. Overheid, dagbladen en particulieren doen hun best, den nood der40,060 dakloozen te lenigen. De schade bedraagt onge veer 9,000,000 ven, waarvan slechts 548.000 yen door verzekering gedekt is. De Yoshiwara-wijk zal op dezelfde plaats worden herbouwd. De Zeppelin-poolexpeditie. »Mit Zeppelin nach Spitzbergen" is de titel van een nieuw verschenen werk, waarin de ervaring van de personen, die aan de voorbereidende expeditie hebben deelgenomen, zijn bijeengebracht. Het is een uitgave van de professoren. A. Mielhe en H. Hergeseil, en bevat bijdragen van dezen, van graaf Zeppelin, prof. dr. Von Drysgalski e. a. Prins Heinrich van Pruisen, die aan de voorbereidende expeditie, welken dezen zomer heeft plaatsgehad en ten doel had de mogelijkheid van zulk een pool-expeditie te constateeren, heeft deelgenomen, schreef toen reeds een inleiding voor dat werk. waarin hij schrijft, dat de verwezenlijkbaarheid van het denkbeeld van het onderzoek der pool streken met behulp van luchtschepen afhankelijk is van de mate van ontwikkeling van dezen vaar tuigen, zoodat zij geschikt worden voor langdu rige expedities, een uitgebreid gebied van werk zaamheid en onafhankelijkheid van technische hulpmiddelen. Zijn deze voorwaarden vervuld, dan zou aan de uitvoerbaarheid van een poolexpeditie met luchtschepen van het systeem Zeppelen niets in den weg staan. Het schijnt, dat Miethes werk weinig geest drift heeft gewekt te Friedrichshafen, waar de Zeppelins worden gemaakt. Reeds de voorbereidende expeditie werd daar ongaarne gezien en graaf Zeppelin zou niet ernstig zijn belangstelling heb ben getoond, wanneer het prof. dr. Hergeseil niet was gelukt, prins Heinrich voor het denkbeeld van de expeditie te winnen. Prins Heinrich stelde veel belang in het plan en door de byzondere maatschappij, onder (inancieele '.leiding van Ge heimrat von Friedlander Fuld, werd de voorbe reidende expeditie begonnen. De expedie. was als prdef wel interessant, maar zij gaf niets, wat de Zeppelinmaatschappij er toe kon brengen zich in te laten met proefnemingen op groote schaal. Het schijnt nl. dat, hoewel ankeren op het ijs mogelijk is, deze proefnemingen nog niet vol doende zijn om verder zekerheid te geven voor de bruikbaarheid van een luchtschip bij Poolex pedities. (»N. Ct.") tegen den avond de orde te herstellen in Ay en Epernay. Ontzettende tooneelen van plundering zijn voor gekomen te Ay. Op verschillende plaatsen kon men de wijnboeren zien, die streden over de ver deeling van den buit, waarvan zij zich meester hadden gemaakt. Van alle zijden sloegen de vlammen uit; men zegt dat om de kelders in brand te steken de opstandelingen er bommen gevuld met petroleum in geworpen hebben. Bij de charges der cavalerie werden verschil lende personen gewond. De wegen worden door militairen bewaakt. In het geheele gebied, over een uitgesirektheid van vele hectaren, zijn de stroodekken, die de wijngaarden mceten beschermen tegen vorst in mand gestoken, zoodat de wyngaarden volkomen verwoest zijn door brand. WASHINGTON, 12 April. Interwood diende tegelijk met het reciprociteitsontwerp met Canada een ontwerp in, waarbij honderd artikelen ten behoeve van landbouwers wordt vrijgesteld van invoerrechten. PETERSBURG, 12 April. In de zitting van hedenavond word een dringende interpellatie in gediend omtrent het besluit van den ministerraad over de toelating van Joden tot de examens. De interpellatie werd toegelicht door Friedmann, die erop wees, dat dit besluit het den Joodschen jongelieden, zelfs onmogelijk zal maken buiten- landsche universiteiten te bezoeken. Gister-avond half tien heeftde 18-ja- rige J. K., wonende Raam alhier, bij de politie aangifte gedaan, dat hij even te voren gemoles teerd was door zekeren K., die hem met een scherp voorwerp nabij de linkerslaap had gesto ken en daardoor een bloedend wondje veroorzaakt had. UIT ROTTERDAM Gisteravond is de 7-jarige W. v. H. K., uit het keukenraam van de ouderlijke woning op de eerste verdieping van pand no. 29a aan de Tuin derstraat alhier, van een hoogte van vier meter op een binnenplaats gevallen en met het hoofd °p een steenen put terecht gekomen. De buren hebben den jongen, wiens toestand zeer beden kelijk is, naar het ziekenhuis gedragen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Bindag 18 April. 8 u. S. O. V. Concert »L. v. Beethoven". Rotterdam. Maandag 17 April. 2£ u. Tivoli Matinée Julia Culp. Maandag 17 April. 2 u. Circus. R. O. V. Mid dagconcert. Het nut van schoolartsen. Het nut van schoolartsen wordt in de «Duitsche Medizi- nische Wochenschrift" bepleit door volgend staatje: In 1909 zijn door de Münchenerschool artsen onderzocht 18000 kinderen, vah 39.4% in goede, 58.6% in middelmatige en 7% in slechte algemeene lichamelijke conditie verkeerden Niet minder dan 2079 kinderen leden aan aandoeningen van wervelkolom en ledematen, een cijfer, dat den militairen autoriteiten zoodra ze denken aan 't tijdperk van soldaat worden der tegen woordige jeugd wel de haren te bergen moet doen rijzen. Treuriger is nog een ander cijfer: Van de kinderen, die voor 't eerst op school kwamen, bezaten er slechts 7.8% goede tanden evenwel, dit cijfer is zelfs nog lager voor de kinderen, die van school afgaan (6.7 Als het, instituut van schoolartsen niet meer deed dan deze feiten te constateeren, reeds dan ware zijn bestaan volkomen gemotiveerd. Aan een groot gevaar ontsnapt. Men meldt ons uit Vlissingen Be reizigers van den Berlijnschen mailtrein zijn gisteravond te Middelburg aan een groot gevaar ontsnapt. Het station in volle vaart voorbijrijdende, be merkte de machinist even voorbij het station dat de machine in aanraking kwam met een vreemd voorwerp. De trein bleef doorrijden, doch bij aankomst te Vlissingen werd direct de machine nagezien. Eenige ijzers vooraan de machine waren verbogen en eenig houtwerk zat tusschen het mechaniek. Te Middelburg moet, naar wij verne men, een perronwagen aan splinters gereden zijn. Geboren: 11 April. Evert Jan, z. v. J. Spijker en A. Schumer, Noorderstraat. Cornelis, z. v- J. Hoppe en J. Schippers, Pernissche straat. Binnengekomen schepen. 13 April zeetjalk «Voorwaarts", kapt. D. Jonk man, van Elmshorn, geladen met boekweitdoppen New-Castle, 13 April vertrokken s.s. «Ilolrn- side kapt. John. J. Reed, met steenkolen naar Schiedam. BEURS VAN SCHIEDAM, 13 Apr. 1911. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. outwqni 10 Apr. f6i/2 11 Apr. f 61/4 12 Apr. 13 Apr. Geachte Redactie, De vorige week werd door de onderafdeeling hakkersgezellen van den Ned. R. IC. Volksbond eene circulaire aan de inwoners van Schiedam gericht. Onaangename vergissing. Wij lezen in het H. van Antwerpen Door eenen Amerikaanschen millionnair, Ralph Braudreth, is een proces voor laster ingespannen tegen eenen Brusselschen hotelhouder, en wel om de volgde reden Braudreth en zijn secretaris M. August Mathias, van Parijs, stapten af in zijn hotel, en de patroon meenende in hen een paar aftruggelaars te her kennen, kloeg hen aan bij de politie. Zij zouden hotelhouders bedriegen, sommen van 200 tot 500 fr. ontleenen, op valsche kwijtschrif ten geld in ontvangst nemen, enz. Zij hadden schoon hunne namen te doen ken. nen, t hielp nietmen sloot hen op in de gevan genis van St.-Gillis en zij werden ten slotte tot 2 jaar straf veroordeeld voor landlooperij. Nadat zij* 24 dagen gezeten hadden, kwam er eindelijk een bericht uit New-York bij den minister van Justitie aan, meldend dat de twee veroordeel den inderdaad de personen waren voor wie zij zich uitgaven. Die misgreep, eerst onaangenaam voor den milionnair, zal denkelijk voor den hotelhouder nog onaangenamer worden. De groote brand te Tokio. Nadere berichten omtrent den brand in de Ceisha-wijk TROEBELEN IN FRANKRIJK. EPERNAY, 12 April. Nadat de cavalerie heden- namiddag eenige charges hadden uitgevoerd, verspreidden zich de wijngaardeniers en is de kalmte weer hersteld. De straten der stad zijn geheel en al met infanteristen en cavaleristen gevuld. Epernay ligt als 't ware in een kring van groote branden. Te Pierry woedt een brand in de mijten van wijngaard-hout. Het huis van Moet et Chan- don staat in lichte laaie. Ook aan den kant van Chonille verlichten groote vuren de lucht. Het gerucht loopt, dat het kasteel van Monte- bello in brand staat. In de richting van Ay en Marenil-Ay laait het voortdurend in de duisternis. Een bewijs, dat het op verscheidene plaatsen brandt. De branden woedden met ongelooflijke hevig heid. De prefect van het Marne-departement besloot een einde te maken aan deze feiten door verster kingen te zenden. Te Ay zijn de brandkasten van de firma Ayala en Bissinger geopend en leeg geplunderd, daarna heeft men de meubels en de gebouwen in brand gestoken. De brandweerlieden van Ay en Epernay moes ten den weg afsluiteu, daar de brandstichters de slangen wilden vernielen. PARIJS, 12 April. De ministerraad besloot ter beschikking van den prefect van het departement Marne de noodige troepen te stellen om de orde te herstellen. De prefect beschikt thans over acht regimenten cavalerie en drie regimenten infanterie. Te 4 uur in den namiddag werd bevel gege ven aan 4 regimenten cavalerie en een regiment 'nfanterie, ten spoedigste naar Epernay te ver trekken. Twee regimenten infanterie zijn in den nacht vertrokken. De aankomst van voldoende troepenmacht heeft de autoriteiten in staat gesteld per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF Bond van Distillateurs v. 12 Apr.jl3 Apr. Moutwyn:9% j 9V, Jenever:13' j 13b, Amsterdamsche proet.- 15__ 15_ eling:4.70 1 70. Stemming op hedenprijshoudend PARIJS, 12 Apr. Spiritus kalmper hectoliterper April tr. 60.25 betaald, per Mei fr. 60.75 a 61. oer 4 ™d- va? Mei fr._6I.50 a 61.75. per 4 laatste md. fr. 49.-5 a 49.50, per 3 md. van Oct. fr. 46 75 a 46.o0 betaald. CHICAGO Mai s Mrt. Mei 12 April. 48 49 10 April. 48s/4 493/g Rogge prijsh. Loco 12 April. 92 10 April. 91 Juli Sept. 50 51 501/ï 5ly, VEEMARKT TE DELFT, 13 Apr. Heden waren de veeprijzen als volgtvette koeien 1ste kw. f200 a 290, dito 2de kw. f150 a f200 Kalf koeien 1ste kw. f200 a 300, dito 2^e kw. 150 a 200. vaarkoeien 1ste kw. f160 a 240, dito 2de kw. f90 a 160, vette kalveren 1ste kw. f70 a 195. dito 2de kw. f50 a 70, vette schapen lste kw. f a dito 2de kw. f a lam- schapen lste kw. f 40 a 52 dito 2de kw. f af. vette lammeren f 16 a 46.—weilamme ren f 10.— a 12.— magere varkens f6 a 26- biggen f7 a 15 nuchtere kalveren fa paarden f50 a 160; stieren f a veulens frundvleesch 82 76 en 66 c„ vet kalfs- vleesch fl.10 fl— af0.90 c., schapenvleesch a c., lamsvleesch a calles per kilo. Up de veemarkt waren aangevoerd 412 runde ren, o paarden, 6 vette kalveren, 403 magere 522 schapen of lammeren, 318 varkens, 697 biggen, 5 geiten of bokken. Botermarkt te Delft. De prijzen der boter waren hedenle kw. foO, goede f60, per '/4 vat van 40 kilo. Aanvoer 497/8 en 69/16 vaten, wegende te zamen 10630 kilogram. Beurs van Amsterdam. Donderdag 13 April. Carren Steels 77; Atchisons 108% Den vers 31'/iEnes 2915/18 Kansas gew. 33,5/16Roc ky s 29»/,; South Pac. 115%; South Rails 27—; Unions 178 /4Wabash Gr. Trunk gew.; Marine gew. Marine pref. VorstelandenHandelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 107—; Krapoh Langk. A.—Medan N. Asahan 64— R'd Beli Kon. Petr. 465 EnimPerlak Sumpal 174V4;Z. Perlak Prolongatie 3. <61/4 <61/4 (Fuittm verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word n ze niet geplaatst wordtdekopvniet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 3