Binnenland. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. den Raad van State af te wachten. Deze papieren zijn met kreten van verontwaardiging afge scheurd. De senatoren en afgevaardigden zrjn op het tooneel der onlusten verschenen. De wijngaardeniers erkennen, dat zij sabotage hebben gepleegd, maar schuiven de verantwoor delijkheid voor de plundering en brandstichting op anarchisten, die niet in de streek thuis hooren. In de couloirs van den Senaat te Parijs heersch- te gistermiddag vrij veel opwinding, maar de se natoren, die men als vermoedelijke interpellanten genoemd had, verklaarden, dat zij aan den voor avond van de vacantie noch een ministercrisis nèch een strijd met de Kamer wilden verwekken en dus aan minister Monis de verantwoorde lijkheid van den toestand lieten. ITALIë. In eene Romeinsche correspondentie van de »Germania" wordt er op gewezen, dat door de laatste verordening van deu H. Stoel het »Non expedit" wel verre van opgeheven te worden, streng gehandhaafd wordt. Ook volgt er uit, dat de Katholieken, die eventueel bij uitzondering mogen en zullen gekozen worden, niet mogen optreden als afgevaardigden van de Katholieken, m. a. w. als katholiek afgevaardigden in 'den eigenlyken zin. Waaruit weer blijkt, dat de vor ming van een katholieke partij in het Parlement voorloopig, volgens de intentiën van Pius X., is uitgesloten. TÜRKIJë. De sVossische Zeitung" heeft uit Sofia, Rome en Konstantinopel wetenswaardig nieuw over den opstand in Albanië. Zoo weet het blad te mel den, dat eenige bendeleiders van Macedonische Bulgaren te Cettinje zijn geweest, om met de Albaneesche hoofdmannen te overleggen. Men weet nog niet of het tot samenwerking van Albanee- zen en Bulgaren zal komen, maar in ieder geval hebben de Bulgaren den opstandelingen hun sym pathie betuigd. Kringen, die met deze bendelei ders op goeden voet staan, beweren, dat Monte negro openlijk met de opstandelingen verbroedert, dat dezen ruimschoots van wapens en munitie voorzien zijn en dat het doel der beweging zelfs voor de achterlijkste Albaneesche stammen dui delijk is, nml. de autonomie van Albanië. Dit inzicht danken zij in de eerste plaats aan Monte negro, in de tweede plaat aan de agitatoren, die in de afgeloopen winter het land hebben afgereisd en in de derde plaats aan een zeer bizondere oorzaak, waarover de bendeleiders zich niet dui delijker mogen uitlaten en waarmede misschien de inblazingen van een of andere groote mo gendheid of het voorbeeld van de Macedonische Bulgaren zijn bedoeld. Te Rome is uit Konstantinopel bericht ontvan gen, dat de Albaneesche opstand bedenkelijke af metingen aanneemt en ook de Porte ernstig on gerust maakt. Garibaldinnen en andere avonturiers voelen zich geneigd lauweren te gaan plukken, waartegen de Italiaansche regeering echter alles zal doen, wat zij kan. En uit Konstantinopel wordt geseind, dat troe pen, die naar Toe3i waren gezonden om het gar nizoen te versterken, onderweg in een hinderlaag zyn gevallen en door de Malissoren uit elkaar zÜn gejaagd. De positie van het garnizoen van Toesi is hachelijk en er moet sprake van zijn, dat het stadje ontruimd zal worden. In een ander blad echter lezen we, dat Torgoet Sjefket pasja rechtstreeks naar Toesi zal gaan, zonder eerst Skoetari aan te doen. In dat geval kan van ont ruiming geen sprake zijn verzoek zulks niet te doen, zonder escorte buiten de stad begaf, door een Arabier een moordaanslag gepleegd- De man loste een geweerschot op den consul, die echter niet geraakt werd. De overheid heeft een onderzoek gelast ten einde don schul dige op te sporen, Een aantal Chineesche kooplieden te Sjang hai heeft van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Peking het bevel gekregen om onver wijld een commissie naar Japan te zenden om daar handelsbetrekkingen aan te knoopen. Men vermoedt nu, dat China met Japan aan het onder handelen is over een geheim verdrag. De publieke opinie in Peking is over een en ander allesbehalve gesticht, en de tegenstand tegen de regeering wordt er nog grooter door. dat de minister van Binnenlandsehe Zaken bereid is gevonden te bevorderen, dat de noodige gelden voor een behoorlijk onderzoek van de Schoorische duinen, die c. q. voor prise d'eau voor bedoelde waterleiding moeten dienen, beschikbaar worden gesteld. Die kosten worden geraamd op f40.000. Provinciale Statenverkiezingen. ZUID-HOLLAND. De antirev. Centrale Kiesver. te Zoetermeer heeft tot candidaat gesteld voor de Prov. Staten (vacature Krap) den heer I. Scheer, wethouder der gemeente Zoetermeer en voorzitter der Zoetermeersche Meer-Polder. Ver. v. Kommiezen b\j 's Rijksbelastingen in Nederland. Deze vereeniging houdt haar jaarlyksche alge meene vergadering op Dinsdag 19 April a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Mr. G. van Tienhoven. Met genoegen vernemt het »N. v. d. D." dat oestand van den commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. G. van Tienhoven, zeer be vredigend is. De laatste nachten waren rustiger en het hoesten wordt veel minder. MAROKKO. Uit I ez wordt d.d. 7 dezer aan de Parijsche bladen gemeld, dat de door Moelai-Hafid met op offering van aanzienlijke sommen aangeworven bereden Beni Uriani verschillende winkels in de stad hebben geplunderd en ook een karavaan hebben uitgeschud, hetgeen onder de bevolking van Fez groote onrust verwekt. De consuls van Duitschland, Frankrijk en En geland hebben tevergeefs met den gouverneur Hadsji Hamed, een zoon van El Mokri, over middelen om de veiligheid te verzekeren beraad slaagd. Naar verluidt, heeft de gouverneur daarbij van een weinig tegemoetkomende houding blijk gegeven. Standbeeld van Tsaar Peter de Groote. Het standbeeld van Tsaar Peter de Groote wordt dezer dagen te Zaandam verwacht. De officieele onthulling en overdracht aan de gemeente zullen plaats hebbe'n op 2 Mei. St. Radboudstichting. De St. Radboudstichting, welke beoogt bijzon dere leerstoelen op te richten en katholieke veel belovende geleerden te steunen, doch vooral om te komen tot het stichten eener Katholieke Univer siteit, heeft van 1905 tot 1911, behalve een zeer ruime gift, waarvan de schenker onbekend wenscht te blijven, ontvangen totaal f 107.568.25, waarvan ongeveer de helft uit het bisdom Den Bosch, n.l f52.589.50. Utrecht droeg bij f 20.557.62, Roermond f 16.523.24, Breda f 10.595 13^ en Haarlem f7.300,75. OnteigeniHg te 's-Graveuhoge. Ingediend is een wetsontwerp tot onteigening, in de gemeente 's-Gravenhage, van perceelen voor den aanleg van een haven aan de noordoostzijde van den Trek vliet, ten behoeve van met licht ontvlambare stoffen geladen vaartuigen, en van aangrenzende terreinen voor den opslag dier stof fen, met daarbij behoorende inrichtingen, wegen en werken, alsmede voor den aanleg van toegangs wegen naar de gasfabriek aan genoemd vaar water. MEXICO. Volgens den correspondent van de »New-York Herald", heerscht er in de laatste dagen groote opgewondenheid onder de Amerikaansche inwo ners van Mexico. In allerijl trekken zij zich in de groote steden samen. Honderden verlaten het platteland, waarschijnlijk uit vrees voor ernstige gebeurtenissen. De Fransche senaat keurde het voorstel goed om in 1911 twee pantserschepen op stapel te zetten. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zijn volgens de officieele cijfers door de overheid van Charlot" tenburg bekend gemaakt, in het laatste jaar niet minder dan 6828 nieuwe woningen verrezen. Dit is het grootste aantal ooit in den tijd van een jaar bijgebouwd. Volgens een dépêche uit Benghasi (gebied van Tripoli) aan de nCorrierre della Sera" is op den vice-consul van Italië, die zich ondanks het doop de Turksche autoriteiten tot hem gérichte Debietrecht op tabak. De Kamer van arbeid voor de tabaksindustrie te Amsterdam heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht, houdende het verzoek, het ontwerp van wet tot heffing van een debietrecht op tabak, dat naar haar stellige overtuiging de belangen der tabaksindustrie in het algemeen en ook die van patroons zoowel als van arbeiders in dat be drijf ernstig zal schaden, niet aan te nemen. Prov. Staten. Bij Kon. besluit van 13 dezer is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Donderdag 14 Mei, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de aanneming van de benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland door E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, en van een lid van het college van Gedeputeerde Staten, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door de aanneming van de benoe* ming tot lid van de Algemeene Rekenkamer door J. Krap. Landverhuizers. Uit Bentheim meldt men ons De Dinsdagnacht te Rotterdam met het stoom schip Campanello van de Uranium Steam Ship Cy. aangebrachte landverhuizers zijn gisteravond door de grensautoriteiten te Bentheim allen door gelaten, dus ook de ongeveer 130 Russen, van wie er velen enkel in 't bezit waren van een consu- lairen pas. De Duitsche regeering had bij uit zondering voor deze gelegenheid verlof verleend op consulaire passen te reizen, daar de tyd te beperkt was, om voor allen een gouvernements pas te verkrygen, maar voor 't vervolg zullen de gouvernementspassen streng geëischt worden. Bij de uitoefening van de controle door de grensautoriteiten waren voor de eerste maal aan wezig de heer Glupik, afgevaardigde van het ministerie te Petersburg, en diens secretaris, de heer Dupa. Woensdagnamiddag is van Bentheim onder politiegeleide naar Oldenzaal teruggebracht een Russische landverhuizer, die verklaarde met een veeboot van Amerika naar Engeland te zijn ge reisd. Met welke boot of welk schip hy van daar naar Rotterdam, waar hij dien dag aan wal was gestapt, gegaan was, wist hij niet te vertellen. Te Rotterdam had hy zich gewend tot het Rus sische consulaat, dat hem een consulairen pas verstrekte met een briet voor 't Russische consu laat te Hamburg. Hij had nog juist zooveel geld, dat hij een plaatsbewijs voor Hamburg kon koo- pen, doch hij werd te Bentheim niet doorgelaten, omdat hij aan de drie door Duitschland gestelde voorwaarden voor alleenreizende Russische emi granten niet kon voldoen. Op last van den bur gemeester van Oldenzaal wordt hij heden onder politiegeleide naar Rotterdam teruggebracht. Museum te Utrecht. Door B. en W. te Utrecht werd in de gisteren gehouden Raadszitting medegedeeld, dat spoedig voorstellen bij den Raad zullen worden ingediend om alle stedelijke musea in een centraal museum onder te brengen. Deze mededeeling geschiedde naar aanleiding van een voorstel, om het contract met de vereeniging »Ivunstliefde" op te zeggen daar deze vereeniging f500 in plaats van f200 vergoeding wilde hebben voor het bewaren der gemeenteschilderijen. Besloten werd het contract tegen 1 Juni a.s. op te zeggen, en de schilderijen tijdelijk ouder te brengen in het gemeentelijke gymnastieklokaal in de Zuilenstraat. Het doel dat men wil bereiken is, dat by de algemeene feestviering, die in 1913 over het ge- heele land kan worden verwacht, zooveel moge lijk in alle gemeenten antwoord zal kunnen wor den gegeven op de vraag Mioe is de omwente ling hier tot stand gekomen?" Om tot dit doel te geraken, moet vooraf een onderzoek worden ingesteld naar alle nog aan wezig niet gedrukte bronnen betreffende de om wenteling, zoowel in de rijks-, provinciale-, ge meentelijke- en kerkelijke- (van alle gezindten) aichieven, als naar aanteekeningen, brieven, dag boeken en verdere bescheiden (ook prenten, pla ten, schilderijen; die zich in het bezit mochten bevinden van bijzondere personen. Al wie iets bezit, dan dienen kan, wordt ver zocht daarvan mededeeling te doen op de secre tarie zyner gemeente of aan den Rijksarchivaris zyner provincie. De stuwadoorswet. De Scheeps- en Boot werkers vereeniging Eens gezindheid te Zaandam verzoekt in een adres aan den minister van landbouw en aan de Tweede Kamer, dat bovendedoeld ontwerp voor de haven van Zaandam niet tot wet zal worden verheven. Tevens dringt adressante er bij den minister op aan, dat aan de thans fungeerende controleurs van den havenarbeid eenige wettelijke bevoegd heid zal worden verleend, daar dat haar inziens doeltreffender en practischer zal werken dan het ontwerp-Stuwadoorswet. (Hdbl.) Malthezer-Orde. De heer jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, kanselier der Nederlandsche afdeeling van de Malthezer Orde, verzoekt de volgende mededeeling op te nemen »Ter voorkoming van misverstand acht ik mij genoodzaakt een bericht tegen te spreken, dat de rondte schynt te doen, ten minste in eenige bladen geplaatst is. Dit bericht houdt in, dat de Neder landsche afdeeling van de Souvereine Orde van Malta voornemens zou wezen stappen te doen welke er toe zullen leiden, haar aandeel te ver zekeren van de inkomsten der Balije van Utrecht. »Een dergelijk voornemen kan bij die afdeeling nooit bestaan hebben, alleen reeds omdat de Malthezer Orde en de Teutonische Orde (Balije van Utrecht) twee geheel afzonderlijke Orden zijn, die met elkander niets te maken hebben. Er bestaat geen enkele grond waarop de geheel Katholieke orde der Malthezer Ridders aanspraak zou kunnen maken op inkomsten van de Prote- stantsche Ridders der Duitsche Orde en de Neder landsche afdeeling der Souvereine Orde van Malta heeft aan dergelijke dwaasheid dan ook nimmer gedacht.". N. Y. Ivormica. De gister gehouden vergadering van aandeel houders der naaml. vennootschap Ivormica, alhier, heeft besloten tot liquidatie. Commissarissen wer den met de liquidatie belast. De emmerbaggermolen »A 1 d o s i v i", die den 18 Maart j.l. van de werf »Gusto" alhier naai Talcahuano vertrok, is weibehouden te St. Vincent (Kaapverdische eilanden) aangekomen. UIT ROTTERDAM. In het huis van bewaring te Rotterdam zijn voorloopig opgesloten de Italianen R. Maccaferri en L. Fiore, die door de Duitsche regeering zijn uitgeleverd. In Mei 1909 hebben zij in een hotel op de Hoogstraat en op een kantoor aan de Zuidblaak te Rotterdam ie zamen acht valsche biljetten van 100 lire van de Italiaansche bank uitgegeven. Daarna namen zij de wijk naar Stockholm, waar zij aangehouden werden. Zweden leverde beiden aan Duitschland uit, omdat zij ook te Hamburg valsch bankpapier hadden uitgegeven. Op de griffie van de Arrondissements-Recht- bank is gedeponeerd een spaarbankboekje met een tegoed van f2000 en f2000 aan bankpapier. Dit kapitaaltje had toebehoord aan den 63-jarigen Schroder, grondwerker in dienst der gemeente en gewoond hebbende aan den Westzeedijk. De man was op de Parkkade plotseling gestorven en het lijk door de politie naar Crooswijk gevoerd, waar bij het ontkleeden, geld en boekje in verschillende zakken aan den binnenkant van zijn vest gevon den waren. De overledene had vrouw noch kind en woonde als kostganger. Vogel wet. Een wetsontwerp is ingediend houdende bepa lingen tot bescherming van m het wild levende vogels. De minister van Koloniën. De minister van Koloniën, de heer De Waal Malefijt, was eergisteren en ook gister nog door ongesteldheid verhinderd zijn ambtsbezigheden aan het departement te verrichten. Naar wij verne men, is de ongesteldheid van niet ernstigen aard en belet zij den minister niet om, hoewel hij het bed houdt, eenige Kclite werkzaamheden te ver richten. W est-Friesche Waterleiding. Uit goede bron vernemen wij, dat bij het comité, dat een onderzoek instelt naar de mogelijkheid tot stichting eener West-Friesche waterleiding, het bekende groote plan, waarbij ruim 40 gemeen ten betrokken zyn, een schrijven is ingekomen, Gedenkboek 1813—1913. Men schrijft aan de »Ned." De commissie voor Geschied- en Oudheidkunde van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde, heeft in haar vergadering van November 1910 besloten te trachten tegen het jaar 1913 als bijdrage van eene waardige viering van het 100 jarig herdenkingsfeest van Nederlandse!» her stelling in 1813, een Historisch Gedenkboek in het leven te roepen. In dit Gedenkboek zullen behalve enkele alge meene verhandelingen, worden opgenomen op historische gronde berustende verhalen van de wijze hoe in alle grootere plaatsen van ons land, en in de kleinere, voor zooveel daarin vermeldens waardige gebeurtenissen zijn voorgevallen, de omwenteling is tot stand gebracht. Die verhalen zullen moeten worden opgesteld door personen, van wie bekend is, dat zij met de geschiedenis van de plaats hunner inwoning be kend zijn, of van wie uit den aard hunner bij zondere studiën, kan worden verwacht, dat zij zich althans voor het betrokken tijdperk zonder veel moeite daarmede vertrouwd kunnen maken. Een vijftigtal mannen van naam en positiie, waaronder de commissarissen der Koningin van alle provinciën, zoomede alle provinciale geschied kundige genootschappen, hebben hunne instem ming met dit plan betuigd. St. Liduinadag. Heden 14 April js 't de sterfdag van onze hoogvereerde Stadsheilige St. Liduina. Wegens het samenvallen met den Goeden Vrijdag wordt die dag heden niet gevierd, maar zal het jaarfeest van Schiedams Heilige op Maandag 1 Mei gevierd worden. De gebruikelijke novene in de O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven zal op Zondag 23 dezer een aanvang nemen. Dv. weleerw- heer P. Sandkuyl, kapelaan er St. Martinus-kerk te Groningen, is in de R K Ziekenverpleging opgenomen. Z.Eerw. is lijdende aan longontsteking. Toen een tijdje geleden eenigen van deze eerw. zusters met de »Van Spilbergen" naar Menado reisden, had er tusschen Macassar en PaPan °P de hoot een afschuwelijke moord plaats. Een der dekpassagiers, een Minahassasch meisje, werd in den nacht wreedaardig doodge stoken. Toen de kapitein onder het geheele bootpersoneel niemand vond om de vermoorde af te leggen, wendde hij zich, teueinde raad, tot de overste der zusters. Deze toonde zich met hare zusters aanstonds bereid dezen dienst van Chris telijke naastenliefde te bewijzen. Men zegt, dat het geheele personeel der boot ten zeerste ge troffen was door deze offervaardigheid en dat de mare van het gebeurde de zusters naar Menado reeds was vooruitgesneld. En wat denkt ge, ontvingen zy bij het aan wal stappen ten loon? Een besluit van den resident, waarbij het door zijn voorganger aan de zusters verleende verlof om onderwijs te geven grootendeels werd ge schrapt en haar arbeid onmogelijk gemaakt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dindag 18 April. 8 u. S. O. V. Concert »L. v Beethoven". Rotterdam. Maandag 17 April. 2* u. Tivoli Matinee Julia Culp.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2