Stads- en Gewestelijk Nieuws. By Kon. besluit van 20 dezer zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. H. van Nes, den voorzitter van het uitvoerend comité der groote bloemententoonstelling te Boskoop, en D. A. Koster, voorzitter van de Pomdlogrsehe Yer- eeniging aldaar. Bij Kon. besluit van 18 dezer is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de gewezen klerk bij 's lands kas te Padang, J, Botellho. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteravond in Diligentia in den Haag de uitvoering bijgewoond van sonaten van Beethoven voor violoncel en piano, door Pablo Casals en Julius Röntgen. Prins Hendrik, Reuter seint uit Brunswijk Prins Hendrik der Nederlanden is hier gister namiddag aangekomen, om deel te nemen aan de beraadslagingen van het internationale koloniale in stituut. De Hertog-regent heeft den Prins aan het station afgehaald en is daarna met zijn gast naar het kasteel gereden. Hoog bezoek. Aartshertog Frans Ferdinand van Oostenrijk heeft gisteren onder den naam graaf von Atstet- ten de groenteveiling te Loosduinen en enkele kweekerijen bezocht, onder leiding van de heeren J. H. v. Nes, voorzitter van de bloemententoon stelling te Boskoop, en C. 11. Claassen, rijkstuin- bouwleeraar te Boskoop. Op de veiling werd de hoogt, bezoeker rondgeleid door den voorzitter der vereeniging, den heer A. H. Duyvestijn. De aartshertog en zijn gemalin hebben gisteren voorts eenige merkwaardigheden in den Haag be zichtigd. Hedenochtend halfzeven keeren zij te rug naar Weenen. De internuntius. De bij het Nederl. hof te accrediteeren inter nuntius mgr. J. Tacci, apostolisch nuntius te Brus sel, is gisternamiddag te halfvijf in den Haag aangekomen voor een verblijf aldaar in verband met de aanbieding aan 11. M. van zijne geloofs brieven. De pauselijke diplomatieke vertegenwoordiger was vergezeld van mgr. E. de Sarzana, secretaris der legatie te Brussel, en werd aan het Holl. spoorstation begroet door mgr Gualtherie, zaak gelastigde a. i. in Den Haag. De gezant en de secretaris hebben intrek ge nomen in den woning van de internuntiatuur aan het Bezuidenhout. Restauratie raadhuis te Aikmaar. Het voorstel van B. en W. der gemeente Alk maar, om over te gaan tot de verbouwing van het stadhuis, heeft in de raadszitting van Woens dagmiddag het onderwerp van ampele bespre kingen uitgemaakt. Het voorstel van B. en W. werd, na veel dis cussie, aangenomen met 9 stemmen voor en 6 tegen. Met den bouw zal zoo spoedig mogelijk wor den aangevangen, waarschijnlijk over eenige weken reeds. De arbeid zal ongeveer één jaar duren. Ned. Vereen, voor Microbiologie. Te Groningen is gisteren opgericht de Neder- landsche Vereeniging voor Microbiologie. In het voorloopig bestuur hebben zitting genomenprof- Beyerinck, voorzitter prof. Sleeswijk, te Delft prof. Klein, te Groningen, en dr. Poels, te Rot terdam. Reeds dezen zomer zal de eerste we tenschappelijke vergadering te Delft gehouden worden. De Haagsche burgemeesters-vacature. De sProv. Gron. Ct." zegt dat de burgemeester van Groningen, jhr. mr. Tjarda van Ttarkenborgh Stachouwer zich nog niet zoolang geleden zeer beslist moet hebben uitgelaten, dat hij geen ander burgemeesterschap ambieerde dan dat van Gro ningen, van een stad, die hem natuurlijk na aan het harte ligt. Voor wie den heer van Starkenborgh kent zegt het blad is deze uitlating zeker voldoende om alle vrees, dat hij thans vrijwillig als burge meester zou willen aftreden, te verbannen. Directrice Bronovo. Men meldt aan de »N. Ct." Tot directrice van de Haagsche Diaconessen- inrichting te 's-Gravenhage is benoemd mevr. de wed F. C. de BasBeausar. die reeds jaren lang met freule Elout van Souterwoude beeft samen gewerkt en als thesauriere in het bestuur zitting had. Bestuur en zusters bopen zeer, dat de be noeming aanvaard zal worden. Tevens wordt door het bestuur ernstig uitgezien naar iemand, die als hoofd der verpleging mevr. De Bas in haar werk zal kunnen bijstaan. Provinc. Statenverkiezingen, ZUID-HOLLAND. De candidaat der der A.-R. kiesvereen. is door de R.-K. centrale in het dis trict Zoetermeer (vac.-Krap) overgenomen. De Bakkerswet. De Haagsche correspondent van de uTel". schrijft Naar ik verneem, zal binnen enkele dagen ver schijnen het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het gewijzigd ontwerp-Bakkerswet, Ontwerp-vogelwet. Het artikel in het ontwerp-Vogelwet, dat het rapen van kievitseieren sleghts tot 16 April wil veroorloven, brengt in Friesland vrij wat beroe ring, althans onder eierbandelaren en -zoekers. Een voorloopig comité heeft zich gevormd tot het opstellen en alom terteekening leggen van een adres aan de Tweede Kamer, om deze bepaling niet aan te nemen. (Msb.) Weerbericht. Telegralisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 April 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.1 te Iledaix. Laagste barometerstand 748.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidwestelijke tot zuidelijken wind, half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer, naeht- temperatuur zachter. Tuberculose-bostryding. De door de Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose aangekondigde voordracht met licht beelden werd gister-avond gehouden in de zaal van »Musis Sacrum" die door een vry verscheiden publiek allengs vrij goed bezet werd. De voorzitter der bedoelde vereeniging, de heer L. Ilonnerlage Grete, burgemeester dezer ge meente, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord, daarbij dr. Idenburg uit Delft bij de vergadering inleidende als spreker over de luberculose-bestrijding, een zaak, waarvoor in den laatsten tijd op onderscheide wijze veel reclame was gemaakt. Om eene vereeniging als hier be doeld op te richten en in stand te houden, is heel wat geld noodig; maar gelukkig kan het bestuur tevreden zijn over het succes tot hiertoe verkregen de vereeniging bestaats reeds uit 125 leden. Maar wil men voortwerken tot het beoogde doel, dan moet men een sterke krachtige veree niging hebben, die wat het financieele betreft, op ruimen basis staat. Om daartoe te geraken, het toetreden tot het lidmaatschap der vereeniging nog meer te bevorderen, zou dr. Idenburg zijn krachtig woord doen hooren. Dr. Idenburg, daarna den katheder bezettend, bracht in de eerste plaats dank aan de aanwezigen die bewijs gaven van belangstelling in het tuberculose-vraagstuk en stelde zich daarna voor uiteen te zetten wat tu berculose is, welke middelen kunnen worden aan gewend om te voorkomen en genezen deze vree- selijke volksziekte, welke ook in ons land in ieder etmaal 25 personen ten grave sleept, die geen en kelen leeftijd spaart, maar toch bij voorkeur het jonge krachtige leven, van circa 18 tot 40 jarigen leeftijd sloopt, en in ieder jaar ons Vaderland 9000 landgenooten doet verliezen. In het eerste deel zijner lezing zette spr. daarna uiteen, hoe de tuberculose veroorzaakt wordt door de tuberkelbacil door prof. Robert Koch, het vorig jaar te Baden-Baden overleden, ontdekt, nadat reeds Antoni van Leeuwenhoek ons de bacteriën in 't algemeen als dè oorzaak van vele mensche- 'ijke en dierlijke ziekten had doen kennen hoe die bacterie zich schrikbarend voortplant, zoodat 18000 bacteriën in een kleine hoeveelheid melk ontdekt, zich in 24 uren tijds tot een massa van niet minder dan 517^ millioen uitbreiden. De taak die overigens dg bacteriën-bacillen zoowel ten goede als ten kwade vervullen, werd ook door dezen spreker uiteengezet, die daarna betoogde, dat de tuberkelbacil alle deelen van het menschelijk lichaam, doch bij voorkeur de long aantast, aantoonde hoe de besmetting uit het sputum der teringlijders kan ontstaan, maar ook opmerkte, dat tering wel tuberculose is, maar iedere tuberculose gelukkig nog geen tering is, de vieze gewoonte van alom te spuwen en dat tuberculoselijders zedelijk verplicht zijn, hun spu tum op te vangen, werd daarbij in't licht gesteld. Daarna betoogde de geachte spreker, dat de besmetting van dier op mensch kan overgaan, terwijl in tegenstelling met eenige deskundigen die de tuberculose bij mensch en rund aan ver schillende bacillen toeschrijvenanderen de tuber culose bij beiden door dezelfde bacil veroorzaakt achten. In dit verband merkte spr. op dat de longtuberculose op het platteland, waar men di rect met het vee omgaat, meer voorkomt dan in de steden en verklaarde hij dat ze ook bewerkt wordt door huwelijken van bloedverwanten de R. IC. Kerk verbiedt die huwelijken, maar dit dit moest een verbod niet alleen van de Kerk maar ook van den Staat zijn. Opmerkend dat het vierde deel van den veestapel aan tuberculose lydt, vervolgde spr., dat de melk van parelzieke koeien tuberculose veroorzaakt en wees hij daarna op de huidtuberculose - lupus die echter bij het toepassen van de Finsenlamp niet meer onge neeslijk wordt geacht en hare lyders aldus aan de maatschappij teruggeeft. Op verschillende wijzen dringt de tuberkelbacil in het lichaam door door de lucht, door de melk, door de huid in de slijmvliezen. Het beste raiddel om de tuberculose te bestrijden is echter een zooveel mogelijk ontwikkeld, krachtig en weerbaar lichaam. Door de doelmatige schepping is het menschelijk en dierlijk lichaam in staat voor zijn eigen veiligheid zorg te dragen. Daarna de wijze van ademhaling, de werking der longen uiteen zettend, stelde spr. eerstbedoelde waarheid te meer in 't licht, door te betoogen, dat de tuber kelbacil, in t lichaam gedrongen, daar een zwa ren strijdt viudt met de witte bloedlichaampjes, die den vreemden indringer aangrijpen en trachten hem onschadelijk te maken. Om die witte bloed lichaampjes, waarvan er sommige als etter vallen op 't veld van eer, in dien strijd te sterken, worden in verschillende wetenschappelijke werk plaatsen speciale tegengiften tegen de bacillen werking bereid (serums) die bijv. onder de huid worden ingespoten. Zoo bereid men nu reeds in het bloed van het paard een serum tegen diph- theritus en zal men ook eenmaal het serum tegen de tuberkelbacil vinden. Dat er op dit gebied nog vele voetangels en klemmen liggen, tponde spr. aan, door er op te wyzen, dat bij de tegenwoordige geneeswijze van tuberculose alles wat tuberculeus is, uit het lichaam moet worden verwijderd, zooals tuberculeuze haren en zelfs heele organen, zooals nieren enz. De thans gevolgde geneeswijze dei tuberculose nader uiteenzettend, toonde spr; aan, dat zuivere lucht overvloedig zonlicht, goede voeding en het noodi- ge geduld daarbij groote factoren zijn, vooral ook het laatste, omdat tuberculose eerst langzaam, na verloop eerst van enkele jaren, geneest, waarbij hij in dit verband de kwakzalverij, die ook hierin veelvuldig voorkomt, beslist veroordeelde. De tegenwoordige geneesmethode der tuberculose in sanatoria is er op berekend het weerstands vermogen van het lichaam zooveel mogelijk te verhoogen en te versterken. Zij werd ingevoerd door dr. Brehmer in 1876 en vervolmaakt door door zijn landgenoot, mede doorzijn methode ge nezen, dr. Dettweiler, die de ligküur in de bui tenlucht invoerde. Zij berust ecliter in hoofdzaak op de gedachte, dat ieder lijder aan tuberculose in zijn eigen land en eigen plaats kan genezen worden. Juist die gedachte heeft aanleiding ge geven tot de oprichting van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose, die in hare plaatselij ke afdeelingen beoogt juist die lijders te heipen, welke niet naar de sanatoria kunnen gaan. Een machtige factor in de bestrijding der tu berculose is ook de werking van het consultatie bureau en de instelling van het huisbezoek. De huisbezoekster moet in het bezochte gezin van den tuberculoselijder zooveel gevoel voor hygiène weten op te wekken, dat de kinderen er zonder gevaar in kunnen blijven vertoeven. Zij moet bij haar werk zoo tactisch weten op te treden, dat men in haar ziet niet de strenge hygièniste. maar eene welwillende vriendin. In dit verband gewa gende van verschillende ontzettende rampen die in de laatst verloopen jaren de menscheid hebben getroffen, vraagt spr. aan het eind van het eerste deel zijner rede, of het onheil door tuberculose veroorzaakt, niet grooter is dan deze rampen en wekt hy, voorloopig eindigend, allen op tot be strijding van deze vreeselijke volksziekte werk zaam te zijn. In het tweede deel zijner rede, na de pauze, de middelen ter voorkoming en bestrijding der tuberculose besprekende, toonde dr. Idenburg aan, dat zuivere lucht, voldoende licht, goede voeding en afdoende reinheid daarbij groote factoren zijn. De vraag beantwoordend hoe die zuivere lucht te verkrijgen, betoogde hij, dat men daartoe aller eerst komen moest door de rook- en stankver- spreidende fabrieken buiten de bebouwde kom der gemeente te brengen, maar dat ook vooral straatbesproeiing daartoe moet medewerken. Gaar ne zou spr. ook alle automobielen, motorrijtuigen van den openbaren weg verwijderen, hen minstens zoo zwaar belasten, dat de wegen konden beteerd en besproeid worden dan zou hij ook alle berg plaatsen van lorren en beenen en dierlijken afval en slachtplaatsen buiten de bebouwde kom der gemeente willen brengen. Verder beval hij ook vooral aan voor menschen, die lang in werkplaat sen met doordringende stof moeten arbeiden, het gebruik van ventilatoren en respiratoren, welke bij den instrumentmaker Koster aan den Coolsingel te Rotterdam 't best te verkrijgen zijn. Ook aan het leerplichtig kind, dat van 6 tot minstens 13-jarigen leeftijd in de school wordt gehouden, moet in die lokaliteit frissche, zuivere lucht in voldoende mate verzekerd zijn doormid del van ventilatoren, door het stof in de school tot een minimum te beperken, door het genees kundig toezicht, door ook in de bekende aanhang sels der school allen stank af te sluiten De strijd tegen de tuberculose, voor zoover die het kind betreit, moet zich ook vooral doen kennen door de keuze van het beroep, daarbij lettend op de omstandigheden en de afstamming van bet kind en die beroepen vermijdend, welke nadeelig zijn voor hén, welke aanleg voor longtuberculose hebben. Ook moet het kind niet gebracht worden in^ huisjes' of krotjes, welke in strijd zijn met de Woningwet en soms op een vierde verdieping een aantal menschen en dieren te zamen brengen. Als hygiënische middelen in den strijd tegen de tuberculose beval spr. verder kleeden en gor dijnen, die gemakkelijk kunnen afgenomen worden, meubelen die gemakkelijk verplaatst kunnen wor den, verwarming door open haard, die zeer is aan te bevelen, daar gebleken is dat vooral te groote warmte influenza kweekt, afzonderlijke kook- plaatsen, wijl 't zeer schadelijk voor de gezondheid is, in woonvertrekken te koken, het vermij den van alcoven en bedsteden, die spr. de pest voor de volksgezondheid noemt en bij bouw verordening streng behooren te worden verboden spr. raadt al die alcoven en bedsteden voor kleer- en bergkasten in te richten en een ruim frisch vertrek voor slaapplaats te gebruiken, met een hor in het raam, zoodat lucht en lichter voldoen de in kannen doordringen, wijl 't toch een feit is, dat het verwarmend zonlicht de bacteriën doodt,, in dit verband zette spr. uiteen, hoe in Engeland, dat door zijn klimaat zoo vatbaar is, maar waar veel minder tuberculose heerscht, voor de volksgezondheid ontzaglijk veel geldelijk wordt geofierd en hoe gunstig daar het sterftecijfer bij ons land afsteekt en sprak hij den wensch uit dat zij die 't kunnen doen, de koorden van de beurs wijd zullen openen voor het bouwen van frissche arbeiderswoningen, die, evenals met hoo rnen en planten bezette pleinen midden in de stad, gelegenheid gevende om de in de huizen ont brekende zuurstof, buiten op te doen, een mach tig middel blijken in den strijd tegen de tuber culose. Hierna beval spr. nog als een machtig wapen ter bestrijding van de vreeselijke volksziekte de rust naar lichaam en geest. Den wensch uitspre kend dat minister Talma met zijn Bakkerswet de zege zou behalen, betoogde hij, dat men over 't geheel recht heeft op een nachtrust van 8 uren. De vacanties, die aan de hooge scholen veel te lang zijn, achtte hij toch een doeltreffend middel om aan het lichaam heerlijke lucht en rust te geven, waarbij men met vergeten moet, dat ook de hersens op tyd in rust moeten gaan en de geestesarbeid afgewisseld moet worden door lichaamsoefening, zooals de gezonde sport, die spr. mede aanbeveelt en met den naam longgymnas- tiek aanduidt. In'dit verband beveelt spr. ook u°i°i i i ontw'Kkeling van den geest door volks bibliotheken derust en de ontspanning op Zon- en Christelijke feestdagen, matige en doelmatige voe ding op vaste tijden met juiste keuze van spijzen, waarbij hij den nadruk legde op de bijzondere voedingswaarde van stukvisch éen pond stok- visch staat hierin gelijk met twee pond biefstuk de goede verzorging van het gebit en de mond holte, wijl bij onvoldoende kauwing te veel van de maag gevergd wordt, en vooral ook een juiste toepassing van het raoedervoodsel voor kinderen, daarbij opmerkend dat, nadat men in enkele ge meente aan de moeders een boekje met nuttige wenken daaromtrent bezorgd had, de zuigelingen sterfte zeer was afgenomen. Als bijzonder afdoende middelen ter vooikomirig van tuberculose beval spr, ten slotte nog de be strijding van de vefvalsching der levensmiddelen, het reinhoudeii van de lucht en het voedsel, de melk vooral, <le reinheid van de huid en de reinheid van levenswijze en zeden. Eerst bedoelde reinheid wordt zeker bereikt door water en zeep maar er schijnt in ons land een echte watervrees te heerschenterwijl men spreek woordelijk zindelijk is op het woonhuis, verwaar loost men het wonderschoone huis, het lichaam, dat de Schepper ons gegeven heeft. Spr. merkte op, hoe wij, met onze watervrees, bij de Duitschers ten achter staan terwijl toch in München met 530.000 inwoners jaarlijks 1.400.000 baden worden genomen, is 't daarmede Nederland .400.0001 met een geheel millioen vooruit. Bad- en zweminrich tingen, zooals zij door het Witte Kruis" vooral in menigte worden gesticht, acht spr., waar baden ook zenuwen en bloedvaten versterkt, zeer gewenscht en het schoolbad een zeer ge- wenscht instituut om de jeugd aan reinheid te gewennen. Wat reinheid van zeden betreft, acht spr. het alcoholvraagstuk in nauw verband met de tuber culosebestrijding de strijd tegen den alcohol, die zijn nadeeligen invloed nog tot in het gekweekte geslacht doet gevoelen, is ook de strijd tegen de tuberculose. Met deze opmerking zijne lezing, die beoogde allen op te wekken tot den strijd tegen de tuberculose voor het heil van het Nederland- sche volk, in hoofdzaak besluitende, deed spr. die nog verduidelijken door eenige lichtbeelden, welke, beginnend met het portret van de hooge be strijdster der tuberculose, de voortreffelijke Ko ningin-Moeder, die Oranje-Nassauoord te Renkum met het noodige kapitaal hiervoor schonk, ach tereenvolgens, mèt de beeltenissen van Antoni van Leeuwenhoek, Robert Koch, doktor Brehmer, eemge cijfers in verband met de bestreden vree selijke volksziekte en eenige practische wenken en raadgevingen te zien gaven. De voorzitter, burgemeester Ilonnerlage Grete, bracht ten slotte den begaafden dokter uit aller naam hartelijjt dank voor het gesprokene en ge waagde niet alleen van diens schoone, maar ook zeer leerzame rede, vertrouwend dat men zou willen doen wat ons daarin omtrent den strijd tegen de tuberculose is voorgehouden. Allen op wekkend zich als lid der gestichte vereeniging bij het bestuur op te geven, sprak voorz., de bij eenkomst sluitend, den wensch uit, dat binnen kort de Schiedamsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, door veelzijdigen steun en me dewerking zou groeien en bloeien. Bij het gister te 's-Gravenhage gehouden examen voor onderwijzer slaagde o. m. de heer J. H. van Dijk alhier. UIT ROTTERDAM. De gemeenteraad benoemde tot voorzitter uit de Raadsleden van het gemeentelijk werkloosheid- fonds, mr. S. J. L. v. Aalten. Tot hoofd eener school voor g. 1. o. werd benoemd de heer P, M. A. van Trigt, te Rotterdam liet voorstel om de proef met de kostelooze openstelling van het museum voor land en vol kenkunde en het maritiem museum ook tijdelijk tot de werkdagen uit te strekken, werd bij ac clamatie zonder discussie aangenomen. Het voorstel tot tunnelbouw bij den spoorweg overgang bij Beukelsdijk, gaf nog aanleiding tot enkele opmerkingen. Ook dit voorstel werd bij acclamatie aangeno men. Daarna was aan de orde de in de vorige ver gadering aangehouden interpellatie van den beer Spiekman. Deze betrof bet feit dat een kind lijdende aan diphteritis, waarvan door den huis dokter de opname in het ziekenhuis werd nood zakelijk geacht, ten einde een operatie te ondergaan, terug gezonden werd, omdat het naast diphteritis ook kinkhoest had. Toen ten tweeden male opname werd verzocht, werd dit toegestaan, doch toen bleek bij aankomst in het ziekenhuis de patient onderweg overleden. De heer Spiekman achtte dit een toestand waarin dringend voorziening noodzakelijk was. Hjj vroeg daarom lo. Is die opname niet toe laatbaar. 2o. Zoo ja, kan dan niet in overweging genomen worden daarin te voorzien 3o. Is het niet mogelijk daarvoor een gesepareerde afdeeling te bestemmen. De wethouder, de heer De Jongh, deze inter pellatie beantwoordende, las het daarop ingekomen rapport van den directeur-geneesheer van het ziekenhuis voor. Daaruit bleek dat de opneming van een patient aan beide ziekten lijdende hoogst gevaarlijk moest worden geacht voor de andere zieken. Daarenboven was naar het oordeel der beide geneeskundigen die het bewuste kind on derzocht hadden, geen directe opname noodzakelijk. Toen echter later ten tweeden male opname gevraagd werd is deze intusschen dadelijk toege staan. Voorts is het wegens gebrek aan plaatsruimte niet mogelijk aan alle aanvragen tot opname te voldoen. In vele gevallen is die dan ook volstrekt niet urgent. Aan deze beantwoording had de wethouder de opmerking zijnerzijds doen voorafgaan dat wel eens van het recht tot interpellatie verkeerd gebruik gemaakt wordt. In dit geval toch had men evengoed den Raad schriftelijk op de hoogte kunnen stellen. Dan hadden B. en W. de com missie kunnen hooren, die aan den directeur een rapport zou gevraagd hebben en hadden zij dit aan den Raad kunnen overleggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2