Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ons 10.000ste nummer. 34ste Jaargang. Maandag 24 April 191J. iVo. 10000, Officieele berichten. FEUÏLLETON. De man in 't grijs. Buitenlandsch Nieuws. XV. (ïVordt vervolgd). ABONNEMENTSPRIJS Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter straat 50 en bij alle Boekbandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau B0TERSTRAAT 50, De politie vestigt de aandacht van belangheb benden er op, dat het verboden en strafbaar is personen, beneden den leeftijd van 14 jaren, na 5 uur des avonds loopwerk te doen verrichten. Een merkwaardig feit in de geschiedenis althans van een plaatselijk blad mag 't. heeten, dat de courant haar 10.000ste nummer beleeft. Onder het wisselvallige dat het ondermaansche over 't geheel eigen is, behoort zeker allereerst de cou rant gerekend te worden. Hoevelen zijn er niet in den loop der beide laatste eeuwen verschenen en verdwenenOp hoevele periodieke nieuws bladen is niet het woord van onzen vroegeren dichterlijken land- en buurtgenoot toepasselijk «Zij was hier nauw verschenen «Of ging ook graag weer henen". De plaatselijke bladen vooral hebben een zwaren strjjd om het bestaan te voeren. Uit den aard der zaak tot een meer beperkt afzetgebied be paald, ondervinden zij niet dien veelzijdigen steun, welke den meer algemeenen bladen ten deel valt. Nog meer valt dit op, wanneer zoo'n plaatselijk blad een bepaalde kleur of richting voorstaat, 't Kan dan slechts op den steun van een deel der ingezetenen van de plaats of de streek waar 't wordt uitgegeven, met eenig vertrouwen rekenen. Die strijd om het bestaan, heeft ons blad in de ruim 33 jaren, dat 't nu in onze stad wordt uitgegeven, in zijne veelzijdige openbaring alles zins gekend, 't Was op den 6n Januari 1878 dat voorloopig een proefnummer van het nieuwe plaat selijke (katholieke) blad werd uitgegeven, waarna 't den 3n Februari d a.v. voor 't eerst geregeld verscheen. De oorspronkelijke oprichtster en uit geefster, de firma Van Steenbergen Co., die 't uitgaf en drukte ter harer drukkerij, Oude Sluis F 51, besloot na eenige aarzeling tot de uitgifte van een dagelijks verschijnend blad om da gelijks gelegenheid tot adverteeren te geven maar van zelf kon dit slechts in klein formaat zijn velen zullen zich nog het kleine courantje, dat jarenlang de «Nieuwe Schiedamsche Courant" heette, herinneren. De eerste uitgevers ondervonden echter reeds de veelzijdige bezwaren die de uitgifte van een dagelijksche courant medebrengt. De zware strijd om het bestaan deed hen alras inzien, dat bij dit veelomvattend werk de lasten niet door enkelen, maar door velen moeten gedragen worden, wil eenige kans op slagen niet zijn uitgesloten. Zoo ging dan reeds vrij spoedig het nieuwe plaat selijk dagblad over aan de vennootschap «Schie damsche Boek en Courant-Drukkerij", opgericht met bewilliging van Z. M. Koning Willem III bij diens besluit van 22 Sept. 1879, no. 11. Den 26n Juli 1879 waren inmiddels drukkerij en bureau der «Nieuwe Schiedamsche Courant" ver- 55) Maar hoe langer Silas het portret beschouwde, des te minder nietszeggend scheen die blik hem toe. Heel op den achtergrond van die lichtgrijze oogappels loerde iets vastberadends, dat van sterke wilskracht en groote energie getuigde. En om de smalle lippen lag een harde trek... «Hy was een gestrenge heer!" Hempel zeide dat als in gedachten, Lenke keerde zich om. «O neen. Zij beheerschte hem geheel en al en voor ons was hij zeer toegevend. Vindt je, dat hij er streng uitziet?' «Hm ik weet het niet. Wie is dat onder hem «De jonge graaf op twaalfjarigen leeftijd. Maar het mooiste portret hangt daar binnen, boven het ledikant der gravin. Heb je dat al gezien 7" «Neen." Hempel ging in de geopende deur van het slaapvertrek staan en wierp een blik op den wand tegenover hem. «Ah 1" riep hij onwillekeurig en verbaasd uit, «drommels, dat is me een vrouwWie is dat «Gravin Sydow." Hempel was geheel en al verslonden in de aanschouwing van die schoone, blonde vrouw, die plaatst naar Boterstraat E 46 (nu de stoom molen van de vennootschap, voorheen de firma II. Jan sen Co.) Ook hier zou echter het nieuwe blad geen blij vende woonplaats hebben. De drukkerij der ven nootschap die 't nu uitgaf, bleek niet de levens vatbaarheid te hebben, die voor het uitgeven van een dagelijksche, zich noodzakelijk nog uitbrei dende courant, noodig was. Zoo besloten dan na enkele jaren de nieuwe uitgevers in 1883 de drukkerij prijs te geven en alleen de courant te behouden, deze voor het drukken uitbestedend op een der andere hier bestaande drukkerijen. Tengevolge van dit gewichtig besluit werd met drukken der courant belast de firma Gebr. Van Noortwijk, die slechts met een paar jaren tus- schenruimte, toen 't blad bij den heer Chr. Re- bers ter perse werd gelegd, tot voldoening van de opvolgende uitgevers de courant tot heden bleef drukken. Van de opvolgende uitgevers... Want ook in de w ij z e van uitgeven ondervond de plaatselijke katholieke courant de wisselvalligheid van al het ondermaansche. Nadat zij eenige jaren door bedoelde combinatie was uitgegeven, werd zij weder in de handen gelegd van een enkel persoon, hoewel die als uitgever fei telijk slechts een mandaat te vervullen had. Men vergat daarbij dat, wat voor meerderen reeds te moeilijk was bevonden, voor een enkele nog te meer bezwarend moest worden geacht. Nadat bij den nieuwen drukker, die kort voor dezen her haalden overgang met het drukken der courant was belast, het formaat van het tot heden zoo uiterst kleine blaadje eindelijk was vergroot 2 Augustus 1892 werd er de strijd om het bestaan niet minder op. Die strijd werd zeker allerminst verlicht door de richting van den nieuweren tijd, die het veeleischend publiek steeds het meeste doet vragen voor de minste bijdrage. Kan in dien strijd een enkele beschikken over voldoende middelen om de kansen van het grillig noodlot te weerstaan draagt een enkele econo misch sterke den last dien voor één zwak gestutte te zwaar moet worden geacht, dan mag men met eenigen grond op voldoend succes hopenmaar in het tegenovergesteld geval mag niet van een enkele worden verwacht wat reeds voor meerde ren te zwaar is gebleken. Zoo heeft men 't ten slotte in onze stad, waar zoovele werken van katholieke actie door onder linge samenwerking konden bloeien, begrepen. Daaraan dankt de «Nieuwe Schiedamsche Courant" hare verschijning in haar huidig formaat, haren aanvankelijkeu bloei bij toenemenden lezerskring en uitbreidend adverteerderstal, nadat zij 1 October 1904 weer van uitgever verwisseld en ver groot - verder is overgegaan aan de N. V. «Nieuwe Schiedamsche Courant" goedgekeurd bij Kon Besluit van 14 Jan. 1908. Blijve die onderlinge samenwerking, die veel zijdige steun, waardoor alleen een katholiek plaat selijk blad kan bestaan en bloeien, tot in de verste toekomst bestendigd I Worde de geest van kracht en energie, die grootsche zaken door onder- 1- PRIJS DER ADVERTENTIëNi -6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Van Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeljjjk adverteeren worden uiterst b Iqke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. gelyk het beeld van een engel den beschouwer scheen toe te lachen. Men kon zich dan ook niet gemakkelijk een liefelijker beeld voorstellen, als dit jonge, stralende wezen, over welks trekken evenwel en niettegen staande den glimlachenden mond een zwaarmoe dig waas lag, hetwelk de bekoorlijkheid van het gelaat nog verhoogde. «Is zij al lang dood «Ja. Ik geloof, dat zij een of twee jaren na de geboorte van comtesse Rita stierf en haar man heeft haar niet lang overleefd. Men zegt, dat hij haar zóó afgodisch beminde, dat hij het verlies van haar niet koude verdragen." «Dat valt best te begrijpen, als men het portret hier ziet 1" «Ja, ik voel mij telkenmale ontroerd, als ik de bloemen hier verwissel en die schoone vrouw aanzie... de comtesse gelijkt in 't geheel niet op haar, alhoewel die ook zeer mooi is." «Zij heeft een meer trotsche, triomfantelijke schoonheid, deze vrouw daar is de aanminnigste en lieftalligste, die ik ooit heb gezien. Waaraan is zij gestorven «Zij schijnt de tering te hebben gehad en is langzaam weggekwijnd. De menschen praten zoo veel.. «Wat zeggen zij dan?" «Och - dat zij vroeger met onze gravin één hart en eene ziel geweest is Die twee hingen aan elkaar... op eens was dat uit. De jonge gravin Sydow ging met haren echtgenoot op reis en linge samenwerking sticht, in het verloop der jaren sterker en vaardiger! Inmiddels schrijven wij in het volgend nummer dat verhopend en vertrouwend op den voortdurenden zegen Gods liet veelzeggend cijfer 10001. Vol moed en hoop ons wijdend aan onzen dagelijkschen, veelomvat- tenden arbeid, zij die ons op onderscheidene wijzen steunden dankend en ons voor nieuwen krachtigeri steun bij voortduring aanbevelend, gaan wij het nieuwe tienduizendtal in. RUSLAND. De Tsaar heeft aan Stolypin de Alexander News- kiorde verleend en aan Kokofsef, den minister van financiën, de Wladimirorde. Sjtsjeglowitof de minister justitie, is met behoud van zijn func tie in den Senaat benoemd. Het keizerlijk res cript, dat deze onderscheiding begeleidt, zegt Stoly pin in alle opzichten de welwillende gezindheid van den Tsaar toe en legt den nadruk op de met succes bekroonde medewerking van den mi nister-president aan de verbetering van den toe stand der boerenbevolking. FRANKRIJK. De strijd tusschen de Fransche regeering en de spoorwegmaatschappijen, over de weder indienst- steling der, sedert de groote spoorwegstaking van verleden jaar, ontslagen spoorwegambtenaren, schijnt een ernstige phase te zullen intreden. De Vanscbe pers wijdt dan ook tal van artikelen aan het onderwerp. De radicale, maar anti-mi- nisterieele «Petite République" verklaart, dat de regeering een groote fout heeft begaan, door zoo dreigend als zij deed, tegen de maatschappijen op te treden, daar het eenige wapen waarover de regeering beschikt, om tegen de weerspannige spoorwegdirectiën aan te wenden het Staatsbe heer is, en daarvan wil niemand weten. Een deskundige heeft aan een medeweker van de «Echo de Paris" verklaart, dat de Minister van Openbare Werken, het den raden van beheerder spoorwegmaatschappijen wel lastig kan maken, doch dat deze hunnerzijds zeer goed in de gele genheid zijn, ernstig revanche te nemen. Zoo kunnen de maatschappijen b.v. weigeren aan enkele opdrachten en prestatiën te voldoen. Ook is het zeer gemakkelijk een nieuwe werkstaking te veroorzaken, en dan zal de regeering rustig moeten blijven toezien. Te Epernay en te Ay hebben nog negen nieuwe arrestatiën in verband met de onlusten plaats gehad. Echter zullen, naar men aanneemt, deze de laatste zijn. De wijnbouwers helpen el kander thans ijverig om de wijngaarden der ge- gevangen genomen huisvaders te verzorgen en hunne gezinnen 4e ondersteunen. De ritmeesters bij de dragonders, die naar wij melden, een gemeenteraadslid uit de Aube met de sabel geslagen heeft, is thans met arrest ge straft. Hij heeft Bar sur-Aube dadelijk moeten verlaten. Aan den kolonel van het regiment is twee jaren later bracht men haar als lijk terug. Zij moet een wrok tegen onze gravin gehad hebben of dat waar is, weet ik niet. Misschien veronderstelden de menschen dat maar, omdat de Sydows vroeger ook op Grauenegg woonden en later nooit meer het kasteel betraden. Onze me vrouw heeft in elk geval de liefde jegens haar in eere gehouden, want zij nam de kleine comtesse Rita tot zich en op mijn woord, zij is het kind dermate genegen, als zij maar iemand liefhebben kan. Haar eigen zoon heeft menigmaal achter de comtesse moeten staan en de jonge Rita werd dikwijls ten onrechte v»orgetrokken." Hempel stond nog altoos naar het portret te staren. Een inwendige stem als het ware zeide hem, dat ook deze schoone vrouw deel aan het geheim had, hetwelk hij zich ten taak had ge steld te doorgronden, al kon zijn verstand het verband nog niet achterhalen. Er hield beneden een rijtuig stil. «Kom gauw, Albert, ik geloof, dat mevrouw daar. reeds is I" Het was inderdaad de gravin met haren zoon en comtesse Rita. Lenke en Hempel hadden amper de vestibule bereikt, toen de portier de deur daarvan reeds wijd voor de terugkeerenden opende. Met een schier onmerkbare buiging van haar hoofd stapte de gravin schielijk voorbij. Zij scheen nóg magerder en kleurloozer dan anders, alleen de grijze oogen dwaalden met onrustigen blik rond. Graaf Herbert groette in 't geheel niet. Als in nu het opperbevel over de troepen in Bar-sur- Au'oe ontnomen en aan een generaal opgedragen- PORTUGAL. Naar het «Berliner Tageblatt" uit Rome ver neemt, heeft de Portugeesche wet op de scheiding van Kerk en Staat aan het Vaticaan groote ont stemming veroorzaakt. Deze wet, betoogt men in katholieke kringen, beoogt veel minder een scheiding van Kerk en Staat dan een plundering van het bezit der Kerk en doet de geestelijkheid geweld aan. Men spreekt reeds over een protest, dat het Vaticaan zal doen vernemen en van af- afbreken der diplomatieke betrekkingen. In an dere bladen lezen we, dat de Portugeesche re geering van pljfn is haar gezant aan het Vaticaan te handhaven. MAROKKO. Frankrijk en Spanje beiden wapenen zich voor den komenden strijd in Marokko. De kolonel van het 24ste regiment koloniale infanterie te P.erpignan heeft gister-ochtend bevel ontvangen twee afdeelingen mitraileusen van het regiment naar Marseille te zenden, waar zij voor Marokko zullen worden ingescheept. Een sterke afdeeling artillerie te Ceuta samen gesteld en voor tien dagen van levensmiddelen voorzien, heeft bevel ontvangen zich gereed te houden, om op het eerste bericht naar Tetuan te vertrekken. De Fransche bladen brengen overigens weinig belangrijk nieuws omtrent den toestand in Marokko. Veel beschouwingen en veel cijfers van troepen, die gereed staan aan de grens, veel namen van ste den, vorsten, aanvoerders van korpsen, dat is alles. Misschien is het daarom niet onbelangrijk, in afwachting van nadere en stellige berichten, in het kort na te gaan wat de buitenlandsche pers schrijft over de aanstaande Fransche expeditie in Marokko De Duitsche peis, die ten eerste wel gedwongen is de noodzakelijkheid van een ingrijpen door Frankrijk in Marokko te erkennen, vooral nu Moelay Hafid dit land dringend om steun heeft verzocht, vreest desniettegenstaande nog altijd, dat Frankrijk te vei' zal gaan. In het algemeen is zij van oordeel, dat de verstrekkende door de Fransche bladen uitgewerkte plannen, al mogen ze ook op het oogenblik door de op winding, waarin men verkeert, velkomeu begrij pelijk zijn, geenszins gerechtvaardigd geacht kun nen worden. In Oostenrijk schijnt men den toestand in Ma rokko niet ernstig in te zien. Ten minste, de toon van alle YVeensche bladen is opvallend optimis tisch. Geen enkele courant heeft nog de verschil lende commentaren der Pruisische pers overgeno men en het «Fremdenblatt" verklaart uitdrukke lijk, dat, welke beslissing Frankrijk ook gedwon gen zal zijn te nemen, men er zeker van .an zijn dat dit land zich stipt zal houden aan de bepa lingen der acte van Algeciras. De «Imparcial" windt er geen doekjes om en spreekt openlijk de vrees uit, dat Moelay Hafid een droom ging hij de trap op met zijn blik somber naar den grond gericht. Zijn knap, jeug dig gelaat had in die paar dagen een ernstige, mannelijke uitdrukking verkregen, die hem ouder deed schijnen, dan hij was. Rita von Sydow volgde langzaam. Er.lag een bittere, vreemde trek om hare lippen en er ver scheen geen glimlachje, hoe klein ook, daarop, toen zij de groeten der bedienden met een bedaard hoofdknikje beantwoordde. «Nou, de stadslucht scheen hun geen van allen goed gedaan te hebben!" zei Lenke, toen het reisgezelschap voorbij was, en toen keerde hij zich om, teneinde naar den tuin te gaan. Silas Hempel volgde hem zwijgend. Er was zooeven een monsterachtig denkbeeld in zijn geest opgerezen, dat het bloed met geweld naar zijn hart toedreet. De herfstavondschemering legde zich gelijk een klamme, vochtige hand op het aardrijk. Nevels omhulden de bergen, nevels bedekten de lucht, waaraan geen sterretje flonkerde, zooals op hel dere, warme zomeravonden, Herbert von Grauenstein stapte door het zwij gende bosch den weg op naar de houtvesterij Hij was gehuld in een donkeren, groven mantel en liep met haastigen tred.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1