Stads- en Gewestelijk Nieuws. Hertenkamp te Nymegen. Door den raad der gemeente Nijmegen werd Zaterdag behandeld een verzoek van ingezetenen, om ten behoeve van de Vereeniging tot Verfraai ing van Nijmegen en Omstreken een terrein af te staan, teneinde dit tot hertenkamp in te rich ten, haar een bedrag toe te staan voor aankoop van eenige herten, benevens een jaarlijksche bij drage voor onderhoud. B. en "W. adviseeren, óp dit verzoek niet in te gaan, wijl in de eerste plaats geen terrein daarvoor kan worden gemist. Het Kronenburger park, waarom was verzocht, zou te veel van zijn schoon verliezen en de beide andere parken, Hun nerpark en Valkhof, konden daarvoor i niet in aanmerking komen. De heer W. van der Waarden meende echter, dat een gedeelte van het Kronenburgerpark daar voor wel was in te richten, waarop B. en W. antwoordden, dit alsnog te zullen onderzoeken. Vissehery. «Staatscourant" No. 94 bevat een koninklijk besluit van den loden April 1911, tot vaststelling van de grenzen tusschen kust- en binnenvisscherij en tusschen de wateren, waarin kustvisscherij wordt uitgeoefend. «Staatscourant" No. 94 bevat een koninklijk besluit van den löden April, houdende bepalin gen betreffende keuring van gekaakte haring. «Staatscourant" No. 94 bevat een koninklyk besluit van den 15den April 1911, tot vaststel ling van het reglement voor de binnenvisscherij. Binnen visscheryreglement. «Staatscourant" No. 94 bevat een koninklijk besluit van den 15den April 1911, betreffende het College voor de Visscherijen. De internuntius by ons Hof. Mgr. Tacci. nuntius te Brussel, naar 's Graven- hage gekomen ten einde als internuntius bij Hr. Ms. Hof te worden toegelaten, heeft hedenmiddag zijne opwachting gemaakt aan den minister van Buitenlandsche Zaken, die den Pauselijken ver tegenwoordiger in zijn departement ontving. De tuberculose-bloem. Als dag voor don verkoop van de tuberculose- bloem te 's-Gravenhage is bepaald 1 Mei a.s. Pest in Indië. Een regeeringstelogram van 24 dezer, betref fende do pest op Java luidt gisteren: (23 dezer) veertien gevallen. Zes dooden. Riouw. Volgens de «Straits Budget" zou ten gevolge van de afzetting van den sultan van Riouw een groot aantal bewoners van dien Archipel zijn uitgeweken en zich gevestigd hebben te Singapore. Het blad noemt een aantal van zelfs 5000. Het »Vad." heeft, naar aanleiding van dit be richt getracht inlichtingen in te winnen omtrent het al of niet juist zijn ervan. Het is bekend, zegt het blad, en't ligt overigens wel voor de hand, dat de afgezette sultan door een aantal van zijn aanhangers is gevolgd. Men betwijfeld echter of dit aantal zoo hoog zal zijn, dat het cijfer 5000 kan genoemd worden. Aan het departement van Koloniën was bet niet be kend, dat er een zoo belangrijke verhuizing zou hebben plaats gehad. Men mag hieruit niet af leiden, dat zij dan ook niet zou hebben plaats gehad, maar aangezien een verplaatsing van zoo vele personen uit een betrekkelijk klein en onder ons rechtstreeksch bestuur staand gebied allicht niet onopgemerkt zou zijn gebleven, komt het ook ons voor, dat de mededeeling weinig geloof verdient Het schijnt intusschen wel gewenscht, dat de zaak eens onderzocht worde, waarbij, naar wij hopen, zal blijken, dat de geest van verzet in Riouw niet zoo is verbreid als men zou -moeten opmaken uit de mededeeling van het Staatsblad. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 April 4941, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 te Horta. Laagste barometerstand 748.3 te Stornoway. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, zuidwestelijke tot westelijken wind, regen, later opklarend, zelfde temperatuur. Vereeniging voor Armenzorg en tegen bedoiary. Gister-avond hield bovengenoemde vereeniging in het gebouw der Spoeling-Vereeniging alhier hare jaarlijksche algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den beer Lechner. Door de secretaresse, mej. J. A. Gazan, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, waarna deze ongewijzigd werden vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat de Konink lijke goedkeuring op de statuten der vereeniging thans was verkregen. Mej. Gazan deed alsnu voorlezing van het jaarverslag over 4910, waaruit we in een volgend nummer een en ander zullen mededeelen. Door den penningmeester, den heer C. van Meurs, werd het financieel verslag over 4910 uitgebracht. De rekening bedraagt in ontvang sten en uitgaven een bedrag van f 1057.66. Het batig saldo beloopt f343.64. Aan contributies werd ontvangen f549.25, terwijl nog een gift van f250 in den Loop van'dit jaar aan de vereeniging werd geschonken. De penningmeester werd voor zijn beheer gedechargeerd. Bij de nu plaatshebbende verkiezing van bestuurs leden werd de heer C. van Meurs (aftr.) lier- kozen. In de plaats van Mevr. TerhorstVogel, die bedankt had, werd mevr. v. d. Schalk Nieuwhof gekozen. Bij de rondvraag vroeg de heer F. J. S m i t of het bestuur der .vereeniging v. Armenzorg en t. bedelarij niet zijn medewerking kon verleenen tot bestrijding van het euvel van gratis-schenken in de branderijen. Wel-is-waar is liet gratis- schenken sterk verminderd, maar er zijn toch altijd nog branderijen waar deze gewoonte be staat. De voorzitter deelde mede, dat er reeds meermalen door de- vereeniging pogingen zijn aangewend tot bestrijding van het door den heer heer Smit genoemde euvel, Nu en dan hadden deze pogingen wel succes. Het bestuur zal inmid dels nog eens overwegen welke maatregelen er ten dien aanzien kunnen worden genomen. Mej. Gazan deed enkele mededeelingen om trent eenige gevallen, waarin de vereeniging haar medewerking had verleend om het gratis-schenken tegen te gaan. De voorzitter spoorde de aanwezigen aan om tot uitbreiding van het ledental en vermeer dering der contributie mede te werken. De heer v. d. Pant vroeg of het uitbrei den van het ledental de eenige weg was om aan meer geld te komen. Spr. was van meening, dat verschillende oude mensehen geholpen moeten worden. Het Burgerlijk Am bestuur zal ook weldra bij de gemeente moeten aankloppen om meer geld. De arme stakkers, die zich bij het Burg. Arm bestuur aanmelden, krijgen 40 cent van de kerk, en van dezen of genen nog een aalmoes, maar daar kunnen toch rnensclien van 80 jaren niet van rondkomen. De Voorzitter zeide dat op het betrek kelijk niet groot aantal leden het totaal bedrag der contributie buitengewoon hoog is. Het dames comité, dat voornamelijk in de richting van het voorkomen van armoede arbeidt, zal, bij gebrek aan voldoende middelen, in den loop van dit jaar zich moeten beperken bij het verleenen van hulp. Er zullen gevallen, die voor hulp in aanmerking komen, beslist moeten worden afgewezen. Het was, volgens voorz inderdaad een bedroevend verschijn sel wat door den heer v. d. Pant, werd gerele veerd, maar zulks komt niet alleen te Schiedam voor, maar ook elders. Spr. hoopte, dat de nieuwe Armenwet verbetering zal brengen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de verga dering gesloten. Tentoonstelling Bondsteekenscliool. De tentoonstelling van teekeningen en werk stukken der teeken- en vakschool «St. Joseph", gister-avond voor 't eerst in de Bondsgehoorzaal gehouden, had reeds druk en vereerend bezoek. De Burgemeester en enkele Raadsleden vereerden haar met hunne tegenwoordigheid, maar ook tal van particulieren deden hunne belangstelling blij ken, De tentoonstelling, goed belicht en ruim ge plaatst, maakte ook nu een voortreffelijken indruk. Allereerst in de afdeeling handteekenen, bestaande uit drie klassen voor de verschillende vakken schilderen, timmeren enz. zagen wij fraaie teekeningen, stillevens, decoratief werk enz., die getuigen, dat het onderwijs nu reeds sedert vele jaren door den heer J. H. de Boer gegeven, met voldoend resultaat door de leerlingen wordt ge noten. De afdeeling bouwkundig teekenen onder de verdienstelijke leiding van den heer N. van der Sluijs, was ook voor het afgeloopen cur susjaar verdeeld in vier klassen en een vervolg- klasse. In de eerste wordt behandeld de hantee ring van het gereedschap, wandfiguren enz. meetkundige werkstukken en houtverbindingen worden vervolgens behandeld in de tweede klasse wordt meer naar het vak dat de betrokken leer ling gaat beoefenen, geteekendna de houtver bindingen worden raam- en deurkozijnen behan deld de derde klasse is aan de kapconstructie gewijd verschillende kappen, o. a. philibert en Hol- landsche kappen, worden hier geteekend in de vierde klasse komen de trappen aan de ordesteek trap pen en Engelsche trappen met gebogen boom worden hier behandeld, welke studie in de ver- volgklasse wordt voortgezet. Het machineteekenen werd in het laatst van den (afgeloopen cursus, na het ver trek van den heer Meijer, onder leiding van den heer G. I.agendaal beoefend. In de eerste klasse heeft dit figuren en meetkundige werkstukken ten doelin de tweede klasse worden projecties be handeld in de derde klasse worden machine- onderdeelen geteekend, welke studie in de vierde klasse wordt voortgezet. In de afdeeling timmeren, onder leiding van den heer W. Kloppers, werd ook nu weder het gewone verloop gevolgd eerst gaten hakken; daarna komt 't in de tweede klasse tot lasschen en hoekverbindingen in de derde en vierde klasse worden kozijnen, kappen, hoekspanten, goten enz. behandeld. Verschillende fraai afgewerkte stukken toonen, dat het onderwys hier door de leerlingen met 'voldoend succes wordt genoten. De afdeeling hout- en marmer-schil deren, onder leiding van den heer J. T. Hic- kendorf, geeft ook ditmaal veel en fraai werk te zien verschillende deur®n, balustraden en lam- I brizeeringen in hout- en marmer-imitatie geven bewijs van de vorderingen der leerlingen. Over het geheel getuigt deze tentoonstelling van de practische inrichting van het onderwijs aan deze school, die men blijkbaar allereerst be stemd acht om toekomstige vakwerklieden te vormen. Dat zy onder de schutse van haren H. Patroon, die zelf het eerzame handwerk in de nederige woning te Nazareth beoefende, steeds groeie en bloeie, is voorzeker veler wensch. Volksbadhuis. In de week van 16-22 April 1911 werden genomen 294 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 25 kuipbaden 45 regen 31 regen 181 school kinder a 5 ct. 12 Gemeente-archief. Het Gemeente-archief zal van Woensdag 26 April a.s. wederom voor het publiek zijn open gesteld. Door Burgemeester en Wethouders is aan J. H. Bongers te Rotterdam vergunning verleend, om met zijn heignetskraam een stand plaats in te nemen gedurende den tijd van 28 April tot 11 Mei a.s. op de Broefsvest tegenover het Heerenpad. Tot onderwijzeres aan de school voor christelijk onderwijs (hoofd de heer Wijn- vcddt), is benoemd mej. J. P. E. Timmer. Rij den nationalen schermwed- strijd uitgeschreven door de Schermvereeniging der Delftsche Nijverheid «Excelsior," Zaterdag en Zondag gehouden, werden door leden van de Schermvereeniging «St. Michael", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, de volgende prijzen behaald de tweede prijs corps sabel door de heeren D. W. van der Knaap, W. J. J. van Dijk en J, B. I.ourens en in den personeelen Wedstrijd de tweede prijs, sabel, door den heer J. van Noort en de derde prijs lange stok door den heer W. J. J. van Dijk. Heden m i d d a g omstreeks' 21/» lt r heeft de echtgenoot® van den ontvanger dor Re gistratie, den Leer De Jong, het ongeluk ge-had mot een harer handen tusschen een mangel be klemd te geraken, waardoor dat lichaamsdeel ern stig wejd gekwetst. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gisternamiddag is op den Schenk el- dijk een daime, die aldaar met haar fiets reed, door een hond aangevallen. De liond, die de japon van de dame in stukken had getrokken, werd gegrepen en zal worden afg'emaakt. Hedennacht is een man, die in be schonken toestand veifkeerde, tegen een ruit van een (herberg aan de Hoofdstraat gevallen. De ruit brak dientengevolge. De man heeft de schade betaald. UIT ROTTERDAM. Do,or de wed. W. de Haas geb. Van Beekum en haar zo-on R. de Haas te Rotterdam is een aanklacht ingediend bij den officier van justi tie hij de arrondissements-rlechtbank te Rotter dam, tegen de directie der Ro-tteCdamsehe Elec- triischie Tramweg-Maatschappij op grond van art. 307 van bet Wetboek van Strafrecht. Volgens deze aanklacht zou n.l. de directie door nalatigheid -oorzaak zijn geweest, dat in den nacht, van 4 op 5 Juni 1910 de w-agenbe- stuurdieir Jan de Haas, man en vader van de kla gers, in een de-r gemetselde werkk-uilen in dé remise is gevallen, aan welk ongeval genoemde Jan id-e Haas den 6den Juni 1910 in -het ziekenhuis te Rotterdam is overleden. agenda van vergaderingen enz. Schiedam. Dinsdag 24 April 810 ure Bondsgebouw. Ten toonstelling. Teeken- e-n Vakschool „St. Jo zef". Vrijdag 28 April. 8 u. Bondsgebouw L. Haven. Jaarverg. «Volkshuisvesting." Vrijdag 28 April 8 u. S. O. V. Concert. „Orpheus". Rotterdam. Dinsdag 25 April. 8 u. Retmonstr. Kerk. Orgel concert. Jeanne Vogelsang en Ger. Bunk. Vergadering van del» Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 25 April 1911, des namiddags 2 uur. Voorzitterde burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig mr. W. H. Jansen (met kennisgeving), A. C. A. Nolet, mr. Von Briel Sasse, v. d. Velden, Ris en v. d. Meer. Be notulen van de vergadering van 21 Maart j.l. worden vastgesteld en de vaststelling van die van 4 April verdaagd. M ededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat hij B. en W. zijn ingekomen Van Ged. Staten dezer provincie, missive, ten geleide van de door hen goedgekeurde Raadsbe sluiten, d.d. 21 Maart j 1. a. tot afstand van grond aan de N.V. de Stearinekaarsenfabriek «Apollo" en bvan de firma A. F. Smulders. Idem missive, tengeleide van de door hen goed gekeurde raadsbesluiten dd. 4 April jl. a. tot onderhandsche verhuring aan D. Baron van liet koetshuis met stal aan de Broersvest no. 84 tegen f2. per week, met ingang van 22 April a.s. en b. van J. N. van Luyk of andere van het huis aan den Rotterdamsehen dijk no. 166 tegen f2. per week. Idem missie, tengevolge van de door hen goed gekeurde Raadsbesluiten, d d. 4 April j.l. a. tot af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1910, van een bedrag van f810.-. b. tot wijziging van de begrooting van inkom sten en uitgaven, dienst 1910, met een bedrag van f3600. Al deze mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. Van B. en W. Een missive, tengeleide van de briefwisseling met de Rott. Electrische Tramweg Maatschappij, betreffende het tramverkeer Rotterdam Schièdam. Ter visie gelegd tot een volgende volgende vergadering. Idem een misive, houdende mededeeling, dat door hen, met ingang van 21 dezer, voorloopig voor den tijd van één jaar. tot Archivaris dezer gemeente op een aanvangsjaarwedde van f300 is benoemd de heer N. J. M. Dresch. De heer Kranen vraagt of er onder de wei nige sollicitanten geen bekwame personen waren en een der meest geschikte daarom werd be noemd. Gaarne zou hij eenige inlichtingen wen- schen. De heer de Jong zegt, dat hij, ingevolge art. 24 van het Reglement van orde, verlof verzoekt, om aan B. en W. aan het einde der vergadering eenige vragen te mogen stellen over hetzelfde onderwerp als door den heer Kranen werd besproken. De interpellatie wordt daarop toegestaan. De heeren v. d. Velden, Briel Sasse, Nolet en Ris komen ter vergadering. Van de Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding missive, tengeleide van het verslag van die beide inrichtingen over het jaar 1910. Idem van de commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis. De heer De Bruin zegt, dat in de verga dering van 26 Oct 1910 ten aanzien van een nieuw ziekenhuis bepaalde toezeggingen zijn gedaan. Er is nu ruim i/2 jaar verstreken en in het verslag wordt geen richting aangegeven, waar in de commissie meent te moeten werken. Er worden wel noodkreten geslaakt, maar van een bepaald voorstel leest men niets. Kan de voor zitter, vraagt spr., ook eenige inlichtingen geven omtrent de plannen Blijft de commissie diligent of laat zij de zaken maar loopen De Voorzitter antwoordt, dat er een plan ter tafel is gebracht door de commissie 't welk werd verworpen. Daarop hebben B. en W. de zaak ter hand genomen en een plan laten maken. Dat plan is echter niet aangenomen. Er is echter na dien tijd wel degelijk over den nieuwen zieken- huisbouw in de commissie gesproken. De comm. is bereid met plannen te komen, die reeds een goed eind gevorderd zijn. Voorzitter verzoekt vertrouwen in de commissie te stellen, die de zaak niet zal laten rusten. De heer De Bruin zegt wel vertrouwen in den voorzitter en de commissie te hebben. Hij hoopt op vervulling der plannen. De heer E vers verklaart, dat hij de gebre ken, door den heer Ris in 1910 opgesomd, hier heeft weersproken. Wanneer de heer De Bruin beweert, dat de gebreken van het Ziekenhuis niet weersproken zijn, vergist hij zich. De heer De Bruin zegt nog, dat de gebre ken, welke in het rapport van den directeur zijn genoemd, hier niet zijn tegengesproken. Het rap port is in 't geheel niet aangetast. Idem van de commissie tot Wering van School verzuim. y&Al deze verslagen worden aangenomen voor kennisgeving en zullen als bijlagen worden opge nomen in het verslag van den toestand der Gemeente over 1910. Van de Gezondheids-commissie missive, tenge leide van de rekening en verantwoording over het jaar 1910. Wordt gesteld om advies in handen van de Financieele commissie Van den heer J. Keurling te Groningen, hou dende mededeeling dat hij zijne benoeming tot tijdelijk leeraar in de Aardrijkskunde aan de H. B. S. aanneemt. Kennisgeving Van den heer C. Klein missive, houdende mede deeling, dat hij de benoeming tot lid der commis sie voor het Stads Ziekenhuis aanneemt. Kennisgeving. Van den heer R. Beckering Vinkers missive, houdende mededeeling dat hij zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs aanneemt. Kennisgeving. Van den Schiedamschen Bestuurdersbond, jaarverslag van dien Bond en van het Bureau voor Arbeidsrecht alhier. Kennisgeving. Van de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Holland, gevestigd te Rotterdam missive, houdende het verslag van die vereeniging over 1910. Kennisgeving. Van Regenten van het St. Jacobs-Gasthuis missive, tengeleide van de Rekening en verantwoording yan hun gehouden beheer over genoemd Gasthuis in 1910, met de daarbij behoorende bescheiden. In handen van de Financieele commissie om advies. Van het Bestuur der Vereeniging van Neder- landsche loodwitfabrikanten adres, daarbij aanbie dende een exemplaar der brocuren over het lood- witvraagstuk, getiteld «Geschiedenisch, bereiding en eigenschappen van het Loodwit". Aangenomen voor kennisgeving. Van Regenten der Hofjes van Belois, missive, houdende aanbeveling ter benoeming van een Regent in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer A. W. Schade van Westrum. Aanbevolen worden de heeren1. A. W. Schade van Westrum 2. F. A. C. Lechner. Ter visie gelegd ter benoeming in een vol gende vergadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2