Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Donderdag 27 April 1911. No. 10003. Officieele berichten. Kennisgeving, Baitenlaadsch Nieuws. F E I LLETON De man in 't grijs. Yerspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS; Dh blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voöï Schiedam per 3 maanden f 1.36, per maand 45 cent en' per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter straat 60 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTSNTIëNj Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 16 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Id gezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren werden uiterst Kit 1 gke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van 0. IJ. V. VAN HALDEREN, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel Groenelaan no. 12 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 27 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICEENGA. RUSLAND. Be Russische minister van Oorlog, generaal Soechomlinof, verlrekt Zaterdag a,s., vergezeld' van verscheidene adjudanten en ambtenaren, n,a,ar het Verre Oosten. De minister zal achtereen vol gens Omsk, Irkoetsk, Tsjita, Charbin en Wladi wostok bezoeken, de garnizoenen aldaar inspec- teeren, om vervolgens de deugdelijkheid der plan nen voor de versterking van Wladiwostok ter plaatse te beproeven. Hoofdzakelijk' wil hij1 echter, door eigen aanschouwing van land en toestanden, te welen komen vrat er waai* is in de onder de Russen in Azië nog steeds heers chéndte overtui ging, dat een .oorlog met. China binnenkort on vermijdelijk zal blijken. Deze reis is het gevolg van beraadslagingen, die in de laatste dagen in den ministerraad' werden gehouden over den toe stand in het Verre Oosten. Men maakt zich. daar vooral zeer ongerust over de benoeming1 van Tsjao-er Li'oen tot onder-koning van Mandsjo'e- rije. Omtrent dezen nieuwen gouverneur, die met krachtige hand China's belangen zal verdedigen tegenover Rusland en Japan, schreven wiji dezer dagen reeds uitvoeriger. Volgens berichten uit Wladiwostok trachten in Mandsjoerije agitatoren ijverig de bevolking tot het vormen eener militie aan te sporen, om tegen Rusland ten strijde te kunnen trekken. Binnen drie maanden zou zulk een korps 400.000 man sterk kunnen zijn. Een aantal Chineeschje millio naire hebben onlangs hun geheel vermogen voor de oprichting dezer militie geschonken en ver scheidene te Wladiwostok woonachtige Chinee- scbe kooplieden kregen aanmaningen ten spoedig ste hunne zaken te liquideeren en naar hun land terug te koeren, daar een oorlog met China onver mijdelijk is. Merkwaardig is zeker, dat Chinee- schie handelsmannen in het algemeen geen groote zaken meer afsluiten, waarvan de afwikkeling tijd eischt. 58) Rij dacht nochtans bij zich zei vensKomttijd, komt raad. Voorloopig heeft de zieke alleen rust en ijs op 't hoofd noodig en over een paar dagen zal de gravin zeker zelf wel naar een geschoolde ziekenzuster verlangen." Toen de dokter het huis verliet, zou hij haast tegen een sjovel gekleeden kerel zijn gebotst, die van buiten het huis in wilde. De portier kwam haastig toegeloopen. nWat mot je hier, zeg Hier wordt niet gebedeld en vooral 's avonds niet... maak, dat je wegkomt!' De armoedig gekleede man nam een deels ver baasde, deels verontwaardigde houding aan. »En wie zegt u, dat ik wil bedelen Ik wou alleen maar m n neef Albert Muller een bezoek brengen, die, zooals ik beneden in Grünau hoorde, hier als tuinmansknecht dient. sZoo je woudt Albert spreken vroeg de portier ietwat zachtzinniger, maar toch nogaltjjd rijkelijk wantrouwend. sHoe heet je dan en wat doe je voor den kost »lk ben Peter Zangl, smidsknecht, uit Leipzig. Daar ik, zooals ik reeds gezegd heb, voor in'n vak hier in de buurt moest zijn, wilde ik meteen mjjn ITALIë. Reuter seint uit Rome Aan het feestmaal, dat op het Quirinaal ter eere van het Zweedsclie koninklijke paar is ge geven, heeft de Koning van Italië een toast uit gebracht, waarin hij eraan herinnerde, dat Zwe den in de afgeloopen eeuwen krachtig heeft me degewerkt om de beginselen van vrijheid, waar mee de geslachten en de wetten van het weer opgeleegde Italië bezield zijn, te doen zegevieren. Geheel Europa ziet in Zweden een belangrijk element voor het evenwicht in den vrede. De koning van Zweden antwoordde, dat hij een levendige voldoening gevoelde zijn bezoek te brengen ter gelegenheid van de jubileumsfeesten. De gebeurtenissen, die aan de verwezenlijking van Italië's eenheid voorafgingen, zijn nog steeds le vendig in de herinnering van het Zweedsche volk. De Koning constateerde, dat de vriendschaps banden, die beide volkeren vereenigen, steeds hechter worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Naar aanleiding van wijzigingen, die aange bracht zijn in het programma van het verblijf van Keizer Frans Jozef te Boedapest, heeft deze dein Koning van Servië door den Oostenrijkschein gezant te Belgrado laten wieten, dat hij moet afzien van de ontmoeting, waarvan hij! de gun stigste resultaten voor de verhouding1 der beide 1 a nde n ven*wac h 11 e Vorgens alle waarschijnlijkheid zal koning' Pe ter zijn bezoek later in het jaar brengen. MAROKKO. De „Times" verneemt uit Tandzjer, dat de stain van de Oeled Dzjoemana f© N. van Fes, den 17en dezer den sultan zijn hulp aanbood onder zekere voorwaarden, die de sultan aan nam, maar de grootvizier verlo-odhenidie, waarop de stam met anderen samen Fes den 19en ver woed aanviel. Het gevecht duurde den lieelen dag en bleef onbeslist. De sjerieï van Was an is naar Fes om te trach ten den vrede tusschen den sultan en de oproerig© stammen te herstellen. Ka id MacLean seinde gisteren uit Tandzjer, dat hij van den correspondent van dat blad te Fes berichten had gekregen, loopendfe tot 20 de zer. Deze correspondent beweerde, dat het er le el ijk voor de stad bleef uitzien, dat de stad al een week geen Verbinding met de kust had gehad, dat de opstand in het N. zich uitbreidde enz. MEXICO. Volgens een telegram uit de stad Mexico zal Diaz op 16 Mei naar Europa vertrekken. In Juli zullen verkiezingen voor het presidentschap en het vice-presidentschap gehouden worden. Gedu rende den tijd tusschen Diaz' vertrek en de ambtsaanvaarding van den nieuwen president zal de la Barra, de minister van buitenlandsche za ken, als waarnemend president optreden. neef bezoeken. Of is hij soms niet meer hier »Dat wel. Maar., nou, wacht even, man, ik zal hem roepen. Voorzichtigheidshalve sloot de portier de huis deur achter zich. liet peter Zangl onder de mar quise (glazen afdak ter beschutting voor regen) staan en ging om het huis naar een raam gelijk vloers in een zijgebouw, waarvan het front schuin tegen het park aan lag. Daar klopte hij aan. »Hei, Albert, ben je nog wakker?" »Dat spreekt van zelfWat is er, m'neer Donat »Daar staat iemand buiten, die op een tijd, dat een fatsoenlijk meusch in bed ligt, je verlangt te spreken. Ilij geeft voor, je neef uit Leipzig te zijn." sU bedoelt toch niet m'n goeden, braven Peter Zangl rZoo noemt bij zich inderdaad." »Wel, dat doet me plezier I" Albert was reeds bij de deur en deed die schielijk open. »Waar is die goede, breve Peter ïHier!" zeide een stem in het donker. »En ik geloof warempel, dat deze meneer mij voor een dief en bedrieger hield." »Htn neem 't mij niet kwalijk men wordt waarachtig bang hier., elk oogenblik krijgt men een nieuwen schrik. Maar... excuseer...'t was niet kwaad bedoeld el waarom zou ik het u kwalijk nemen 't Is inderdaad nu geen tijd om bezoeken afteleg gen, maai ais men den heelen dag druk aan 't werk geweest is..." Meneer Donat trok zich in zijn portiersloge Naar de sVossisclie Zeitung" uit Kopen hagen verneemt, heeft de sociaal-democratische partij besloten, in het geheele land gebruiks- en produetiecoöperaties op te richten. De sociaal democratische partij en de sociaal-democratische vakvereenigingen zijn de ondernemers. Voor Ko penhagen is een aandeelenkapitaal van 500,000 kronen beschikbaar gesteld. Naar de »Times" bericht, hebben zich in het belastingjaar, dat met Maart is afgeloopen, 311,084 landverhuizers in Canada gevestigd, 121,451 hunner kwaaien uit de Vereenigde Staten. —'Het stadje Hunnewell in Kansas geniet se dert ©enige dagen' het voorrecht van een vrou welijke commissaris van politie. Enkel© wreken geleden werd een vrouw tot burgemeester van het plaatsje gekozen en een der eerste ambte lijke daden van de .nieuwe magistrate was de benoeming van mej. Rosa Osborn tot hoofd der politie. Mej. Osborn is, evenals de burgemeester, ©en vurig voorstandster van geheel-onthouding en de beide dames hebben onmiddellijk krachtige maatregelen genomen ter bestrijding van onma tigheid, spel en zedeloosheid. Op een door de Saint. George Society te Washington gegeven banket hield Dinsdagavond do Eng'elsc'he gezant, M. Bryce, een rede, waarin hij uitvoerig sprak over de arbitrage en den wereldvrede en verklaarde, dat Engeland en die Vereenigde Staten de wereld in dit opzicht een voorbeeld gaven. Nog steeds hebben arrestaties plaats naar aanleiding van de troebelen in Champagne. De laatste werden te Rcuil, Mardeuil en Venteuil ge daan. Gisteren is d.e aflossing der troepen begonnen. Het wijnbouwersoproer, dat zonder bloedvergie ten verliep, heeft thans, door een noodlottig toe val, toch een slachtoffer geëischt. De oppasser van een wachtmeester van het te Trépail inge kwartierde 4c regiment huzaren, was juist bezig diens revolver schoon te maken, toen plotseling een schot afging, dat den huzaar Heusseler, uit Parijis, doodoüjk wondde. .De man stortte onmid dellijk n©er, weldra in zijn bloed badend. De hulp, 'dia men hem wilde verleenën, kon niet meer batenhij was rteeds een lijk. De teraarde bestelling van het ongelukkige slachtoffer zal te Epernay plaats hebben. De onder-officier en diens oppasser bevinden zich thans in hechtenis*. Ver regaande onvoorzichtigheid woi'dt hun ten laste gelegd. 1 Officieele berichten. Bij Kon. besluit van 25 dezer is benoemd tot ridder- in de orde van Oranje-Nassau de heer A. J. Scholte, distillateur te Rotterdam. Bij Kon. besluit van 21 dezer is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan 11. Ruyfrok, meester- terug, terwijl de beide sneven" in Alberts kamer verdwenen. Nauwelijks had Silas Hempel de deur achter zich gesloten, toen hij zijn bezoeker met spanning aankeek. »Wel, Kockstein, wat nieuws breng je mij Ik veronderstel, dat je op dit uur niet om een beu zeling mij komt opzoeken." »Zeer juist, m'neer Hempel Ik kom nieuwe instructies van u vragen.' »Wat is er gebeurd »Dat zal ik u vertellen. Drie dagen geleden vernam ik toevallig, dat men van Venetië uit de rechtbank te Graz verwittigd had, dat daar in het hospitaal een oude man ligt, op wien het signalement van den man in 't grijs haarfijn paste. Men vroeg, wat men met hem doen moest Of men hem, zoodra hij beter was, ontslaan of ar resteeren zou. De rechter van instructie, die er vast van overtuigd is, de moordenaars reeds ach ter slot en grendel te hebben, bovendien reeds verscheidene dergelijke berichten ontving, die later bleken totaal waardeloos te zijn, hechtte niet het minste gewicht aan die tijding eu antwoordde, dat de man in 't grijs met zijn medeplichtige zich reeds in hechtenis bevond, en men dus naar willekeur kon handelen, voor 't geval dat die betredende persoon" aanleiding tot andere verden king mocht geven. Gemelde patiënt stond zeer zeker in geenerlei betrekking met het geval Walker-Grauenstein." »Dat is juist iets van hem I" knecht bij de firma Emrik en Binger, steen- en lichtdrukkerij, te Haarlem. Verjaardag prinses Juliana. Aangezien de verjaardag van II. K. H. Prinses Juliana dit jaar op een Zondag valt, heeft het Haagsche comité voor volksfeesten besloten, dien dag te vieren op Woensdag 3 Mei a.s. 2700 kin deren zijn uitgenoodigd tot bijwoning van bios coopvoorstellingen in liet gebouw voor K. en W. en in het Apollo-Theater. Waar de verjaardag van Prinses Juliana dit jaar op een Zondag valt, en Maandag a.s, geen bijzondere feestviering van overheidswege wordt gehouden, heeft 't feestcomité te 's-Gravenhage, dat zich bij de geboorte van de Prinses in 1909 geconstitueerd en toen leiding aan de festiviteiten gegeven heeft, besloten, om, behoudens goedkeu ring der autoriteiten, a.s. Zaterdagavond een fak keloptocht te houden met muziek, aan den voor avond dus van den Prinsesjesdag. De weg, welke de stoet zal afleggen, zal nader bekend gemaakt worden Gouverneur van Suriname. £3 Naar men ons mededeelt, moet voor de benoe ming tot gouverneur van Suriname ernstig in aanmerking komen rnr. dr. C. F. Schoch, thans hoofddirecteur van de Surinaamsche Bank te Am sterdam. (Vad.) De Commissaris der KoniHgin in Noord-Holland. Het „Hbld." verneemt, dat de ongesteldheid van mr. G. Van Tienhoven zich verergerd heeft. De president der Algemeens Rekenkamer. Naar men ons uit Maastricht meldt, was 'do toestand van den heer Le Bron de Vexela heden nog vrij ernstig. Het afmaken van vee bjj mond- en klauwzeer. Te Ulft is gisteren een vergadering gehouden, die hel volgende telegram aan den minister van landbouw heeft verzonden: „De besturen van de afdeelingen HeeJwcg, Vara- seveld, Oud-IJsel, Doelinchem, Steenderèn en Gen- 'ingen, van de Gelders dh -O verijs else he Maat- dr schappij van Landbouw, van de afdeelingen Gen- dringen, Mechel en, Azewijn, Ulft, Silvolde, Bre- denbrcek, Etten en Gaanderen, van den Boeren bond, en de besturen van de fokvereenigingm te Brt lenbroek, Silvolde, Gendringen, Wichen, Voorst, Varselder en Veldhuis-en, in vergadering vereenigd, verzoeken Uwe Excellentie eerbiedig maar -dringend, het afmaken van vee inzake mond en klauwzeer te doen staken en hun commissie, in buitengewone audiëntie te ontvangen". Gelijktijdig werd aan den directeur-generaal van landbouw het volgende telegram verzonden: „Verschillende besturen van landbouw- en Jok- vereenigingen verzochten Z. Exc. den minister van landbouw het afmaken van vee inzake mond en klauwzeer te doen staken en verzoeken U beleefd dit te willen steunen". »Precies. Ik heb daarom maar op eigen houtje getelegrafeerd naar Venetië..." »Naar het commissariaat van politie sNeen, voorloopig naar de directie van het ziekenhuis, en van middag ontving ik antwoord. De bewuste persoon schijnt tot de betere standen te behooren, heeft geenerlei papieren bij zich waaruit zijn identiteit valt op te maken, werd veertien dagen geleden bewusteloos in de nabij heid van het spoorwegstation gevonden, heeft een schotwond, welke vreeselijk verwaarloosd is »Ah 1" »En schijnt zoowel door sterk bloedverlies, als overspanning en vermoeienis erg geleden te heb ben. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, gaf hij voor, Daniël Götz te heeten en uit Beneden- Oostenrijk afkomstig te zijn. Hij was zeer opge wonden, dat men hem in het ziekenhuis had ge bracht, en wilde volstrekt verder reizen. Hij heeft in zijn bezit een klein, zwart handtaschje, dat uitsluitend ondergoed, boorden, manchetten, en halfhemden bevat, die hij in Venetië gekocht heeft en welke nog ongemerkt zijn. Daar zijn wonde begon te etteren, slaagde men er eindelijk toch in, hem te overtuigen, dat hij voorloopig nog onder geneeskundige behandeling moest blijven. Hij heeft grijs haar, geen baard, heldere, levendige oogen, licht van kleur en is gekleed in een net grijs, reiscostuum. Men vond een lichtgrijze fon' kei-nieuwe demisaison naast hem." fflordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1