Kerknieuws. Rechtzaken. Buitenkndsch Nieuws. Adyertentiën. gj GEBR. VINK, R. K. Boekhandel P Ernstig tramü&galuk te Brusse,l. öj> de lijn Brussel—Ninove heeft giste rtnorgfeft een hevige botsing1 pl;uils gehad tussehen een stoom tram en een eLecln'.sche tram. De sc-hok was zuttf.' hevig. Verscheidene schooljongens en werk lieden nverden gewond, waaronder drie nogal ern stig. Re materieele schade is zeer groot. D e o v e, rstrooming in Argentinië. Uit Buenos Ayies, weidt gemeld: In den toestand, door dei overstrooiming' ontstaan,is verbetering gekomen. Acht lijken zijn reeds gevonden. Van verschil- lende zijden worden maatregelen genomen om hulp te brengen. Het kasteel Grassnitz verbran.il. In Oost-Pruisen is het kasteel Grassnitz, het eigen- dom van den landheer Stein von Kamienski, afge brand. Het was een van de oudste gebouwen van de provincie en dagteekende nog uit den tijd van de Duitsche orde. Vele kostbare oud heden en een mooie schilderijenverzameling zijn verbrand. Dedynamitards. De wegens dynamietaan- slagen gevangen genomen arbeideiieiders James en John Mac Namara, evenals Mac Manigle, die bekend beeft, zijn te Los Angelos aangekomen. Het Oepnhaar Ministerie van Indianapolis ver klaart hun uitlevering voor onwettig'. Hij' is van meening, dat het proces te Indianapolis m>et plaats hebben, en acht de gevangenneming van den detective en den Kalifornischen rechterlijken ambtenaar, die hen ontvoerden, volkomen gerecht vaardigd. De arbeidersorganisaties van het geheel e land bestrijden de kosten der verdediging' van Mac Namara en der vervolging van degenen, die hem ontvoerden. Een geschenk voorde koningin van België. Het „H. v. A." schrijft: Er wordt ver teld, dat een comiteit van groote schilders te Miinchen ter gelegjemheid van hare herstelling', de koningin een igbscbenk zal aanbieden, bestaande uit eene reeks schilderijen, voorstellende zichten uit het domein der ouders van koningin Elisa beth. Dit geschenk, hebbend©- eene kunstwaarde van 280,000 frs., is vergezeld van eene jaarlijksche rente van 3000 frs., bestemd voor drie weduwen van schilders, door de koningin aan te duiden. Het initiatief dezer betooging is genomen door eon der' beste schilders van Münchën, wiens moe der door hertog Carl Theodor, vader iter ko ningin, van eene oogziekte werd genezen. De industrie der witte mieren. Aan de Annales de la Société eutomologique de France worden door de „Bevue der uitvindingen en ont dekkingen" een aantal interessante bizonder'heden ontleend, omtrent het leven van een aantal op Ceylon voorkomende witte mierensoorten, laar ter plaatse door Bugnion waargenomen. Bij de eerste (Eutcrmes Ninanis) woont de kolonie on der- den grond, dikwijls tussdben de wartels van een kokospalm. Een soort bochtige tunnel, zoo dik als een potlood, is langs den stam aange legd en stelt de insecten in staat om in het boven gedeelte van den boom, ter hoogte van de bla deren op buit uit te gaan. De wanden van de tunnel zijn van zandkor rels of houtvezels opgetrokken, die met een soort cement, in den vorm van kleine gele druppel tjes, uit den endeldarm geperst, aaneengelijmd is. Als men een gedeelte van den wand van de tunnel wegneemt, herstellen de termieten de beschadiging zonder verwijl. Men ziet dan de „arbeiders" in de bres geelachtige druppeltjes neerleggen, waar andere zandkorrels op aandra gen. De individuen, die onder den naam „soldaten" bekend zijn, omdat het hun taak is de termieten- woning tegen den aanval van vijianden te verde digen, nemen ook deel aan de reparatiewe ken, maar zij bepalen zich tot den rand van de bres gelijk te knagen en dan met haar speeksel te bevochtigen. Bij' een naburige soort (Termes Re- idemannni) kan het tormietennest een hoogte van ongeveer 2 meters hoven den grond bereiken. Hier is het eenvoudig het speeksel van het insect, dat dient om de aarddeeltjes, die voor de constructie en het herstellen van de termieten- woning gebruikt worden, aan elkander te lijmen. Bugnion heeft in sommige termietenwoningen spe ciale formaties of „sponsachtige lichamen" ge vonden, waarop zich de beruchte paddestoeltui- raen ontwikkelen. V olgens den schrijver zouden die formaties ge vormd worden door drekstoffen, die oorspronkelijk een zekere hoeveelheid kiemkorrels zouden be vatten, welke de tuinen zouden doen ontstaan. De ingewanden van verschillende termieten be vatten inderdaad' min of meer verteerde paddo- stoelen cn houtvezels. De paddestoelen, die zich op een mesthoop ontwikkelen, dienen voor een gedeelte als voedsel voor de termieten. Maar de kiemkorrels zijn niet verteerd en worden in de uitwerpselen terugge vonden. Daar deze voortdurend aan de „Spons achtige iichamen" worden toegevoegd, volgt eruit, dat de tuinen zich zonder ophouden uitbreiden en een onuitputtelijke voorraadschuur voor do termieten vormen. Het Grieksche vuur was in vroegere oor logen een gewichtig strijdmiddel, waardoor men zidfs water kon doen ontvlammen, dat rondom schrik en verderf verspreidde. Het geheim van de samenstelling is' verloren gegaan, doch Je uitwerking van dat helsche middel leert ons nog de geschiedenis. De eerste uitvinder van het Grieksche of .Byzantijhsche vuur was Callinieus, oen bouwmeester uit Ileliopolis in Syrië in het jaar 6/1 na Christus. Het zou beslaan hebben uit zwavel; borgzout, hars, asphalt, en gebiustehte kalk en weid door middel van luchtdrukkiag tegen de vijanden geslingerd. Op welke Wijze deze bestanddeelen nu tot een mengsel werden verbonden, is niet bekend. De ontbranding ging gepaaid met ontploffingen en ontwikkeling van dampen, rook en vuur. Het vuur brandde zelfs onder water, zette alles in brand en vernielde door de samengaande ont ploffingen ook dat, wat niet brandbaar was. In het jaar 678 na Christus vernietigden de Byzantijnen door dit vuur de heeJe vloot der Arabieren, die Cyzicus belegerden. In het jaar 716 werd de hoofdstad Byzantium, (het tegen woordige Constant) nopel) voor do eerste maal door het Grieksche vuur verdedigd. 100.000 Ara bieren vonden voor de muren der stad den dood en leger en vloot weiden vernietigd. De grootste resultaten echter werden verkregen in het jaar 914, toen keizer Konstantijn VII met zijn vloot van slechts 15 schepen door Grieksoh vuur de uit meer dan 1000 schepen bestaande vloot der Runen voor Pyzantium verdreef en grootendeels vernietigde. De keizer erkende het gewicht dei- uitvinding en schreef daarom in zijn wetsvoor schriften: „Een engel, (dit moet iedereen ant woorden die er naar gevraagd w'ordt) bracht deze wonderlijke gave aan den eersten chris te lijken keizer Konstantijn en droeg hem op het vloei bare vuur, dat verderf uitspuwt o ver zijn vijan den, alleen voor de christenen en alleen in de christelijke keizerstad Constantinopel te vervaar digen." De keizer wilde niet dat een ander volk het geheim der vervaardiging zou leerein ken nen en daarom ilet hij een bevelschrift aanslaan waarop in groote letters werd bekend gemaakt, dat; degene, die het geheim aan een vreemd volk zou verraden, eerloos zou verklaard worden en niet waardig den chris tel ijken naam te dragen; den overtreder troffen de hardste en wreedste straffen. Van het Grieksche vuur lezen wij1 nog bij d'e kruistochten en voor het laatst bij de belegering der Turken van Constantinopel in het jaar 1453, waar echter de proef om de Turk se he vloot ennee té vernietigen, niet meer gtelukte. Keizer Konstan tijn XI viel als laatste keizer van het Oost- Romeinsche rijk op de ruïnen zijner stad Byzan tium geraakte in de handen der Turken en mot den ondergang van het Grieksche keizerrijk ging ook het geheim van het Grieksche vuur ver loren. Gister, Vrijdag-ochtend, vertrokken met het stoomschip „Prins Willem III" van Amsterdam een 13-tal Eerw. Zusters en 2 Eerw. Fraters F tanciscanen naar Suriname, tot het stichten van een nieuwe Missie aldaar. Riddersoldij M. W. O. De Hoöge Raad verwierp gisteren het cassatieberoep, ingesteld door den Staat tegen het arrest van het Gerechtshof te 's Hage in de zaak van den ridder der Militaire Willemsorde, die in 1880 met zijn korporaal- strepen zijn riddersoldij verloor krachtens besluit van den G.-G., welke casseering door het Gerechtshof onwettig was geacht, omdat zij niet had plaats uit hoofde van een onteerd vonnis maar alleen ten gevolge van degradatie wegens vergrijp tegen de discipline, zoodat den ridder de nog niet ver- jaaide riddersoldij door den Staat alsnog moest worden uitgekeerd. De Hooge Raad achtte die beslissing juist, want art. 10 der Wet van 30 April 1815 33 houdt zeer stellig in »dat het lidmaatschap en versier selen dezer orde niet kan worden verloren dan ten gevolge van een onteerend vonnis." De wet in art. 12 aan den Koning de bevoegd heid verleenende om reglementen betrekkelijk de discipline der orde vast te stellen, kan niet ge wild hebben, dat deze zou kunnen werken buiten de grenzen, in de bepalingen dierzelfde wet daar aan gesteld, te meer niet nu de omvang van het geen onder disciplinaire voorschriften is te verstaan niet op zichzelf vaststaat maar slechts kan worden afgeleid uit de geheele regeling der instelling. Het verband dezer 2 artikelen moet leiden tot de gevolgtrekking, .dat het lidmaatschap der orde niet kan verloren gaan ten gevolge van degradatie, vermits de Koning juist met het oog op art. 10 der Wet niet de bevoegdheid had de ontneming der orde aan den disciplinairen maatregel der degradatie te verbinden. Merkenwet. Een voor ons Merkenrecht zeer belangrijk arrest heeft de Hooge Raad gister gewezen. De vraag was of voor een merk° be staande uit een woord, ook nog noodig is zekere vorm van letters, waardoor dat woord zich onder scheidt van hetzelfde woord, doch in anderen vorm gedrukt. In een vorig arrest had de Hooge Raad beslist dat voor een woordmerk ook een bepaalde vorm noodig is. Doch thans vernietigde de II. R. een arrest van het Hof te Amsterdem, hetwelk in overeenstemming met 's Raads vorig arrest datzelfde had beslist. Thans overwoog de Hooge II. R. dat uit de bij het arrest opgespoorde oorsprong en bedoeling der Merkenwet van 1893, ten deze nader bevestigd door de toelichting van Regeeringswége gegeven bij de beraadslagingen daarover in de Volksver tegenwoordiging, voortvloeit, dat thans aan het enkele woord zonder meer het vermogen kan worden toegekend om te dienen tot onderschei ding van iemands fabrieks- of handelswaren van die van anderen. De stelling als zou volgens onze wet voor het woordmerk het onderscheidend vermogen niet in het woord alléén kunnen wor den gevonden maar daarenboven een bijzonderen voor afbeelding vatbaren vorm worden vereischt, vindt geen steun in de wet. RUSLAND. De »Lokal Anzeiger" verneemt uit St. Peters burg, dat de Russische regeering uitgebreide maatregelen treft voor een oorlog met China- Kokofzef, de minister van financiën is naar Parijs om over een mogelijke oorlogsleening te onderhandelen. Soechomlinof en Grigorowitsje, de ministers van oorlog en marina, zijn naar het Verre Oosten vertrokken om militaire districten en de Amoer- flotille aan een inspectie te onderwerpen. Het heet, dat Goetsjkof als gevolmachtigde van het Roode Kruis zal optreden. ENGELAND. In de Gildenhal is gister een groote vergade ring gehouden, die een besluit heeft aangenomen, waarin uitbreiding van het arbitrageverdrag met de Vereenigde Staten wordt bepleit. Asquith zeide, dat twee groote Engelsch sprekende democratiën ertoe gekomen waren, een oorlog tussehen hen beiden als een ondenkbare misdaad te beschouwen. Het verdrag, dat zij zullen sluiten, heft den oorlog op als middel om moeilijkheden te overwinnen. Een dergelijk verdrag heeft geen verdere poli tieke strekking en bevat geen bedreiging tegen eenig doel der menschheid. FRANKRIJK. De Parijsche socialisten zijn er zeer vertoornd over, dat de Ministerraad de Een-Mei-betooging voor Parijs heeft verboden. De heer Jaurès vooral is zeer ontgoocheld en meent, dat de regeering die indertijd bij haar optreden, een oogenblik scheen te hebben verstaan gegeven, dat zonder het proletariaat geen republikeinsch bestaan moge lijk was, zich aan grove kortzichtigheid schuldig gemaakt heeft. Spoediger dan wie ook vermoeden kon, is, meent Jaurès, de regeering in de armen der reactie gevallen. Binnenkort echter zal het Kabinet de draagwijdte van zijn fouten voelen. Reeds is aangekondigd, dat in weerwil van het verbod, de betooging toch plaats zal hebben. Men heeft steeds den vreedzamen weg willen bewan delen, en zal het ook nu nog doen, wanneer de regeering voornemens is eveneens vreedzaam op te treden. De arbeiders inmiddels kunnen uit het voorgevallene leeren, dat elke regeering onder welken vorm zij ook optreedt, zich altijd tegen de arbeidende klasse richt. Het socialistisch partij-comité heeft alreeds een protest afgekondigd tegen het besluit van den Ministerraad. Daarin wordt op de naburige Koninkrijken gewezen, waar aan arbeiders-optoch ten de vrjjheid van de straat gegund wordt. Monis, aldus het protest, bevindt zich evenals zijn voorgangers Clémenceau en Briand, geheel in de macht van den prefect van politie. Aan de arbeiders is het gegeven door vast aaneengesloten te blijven, deze hinderpalen te overwinnen. ITALIë. De Paus ontving dezer dagen den nieuwen Oos- tenrijkschen gezant, vorst v. Schönburg-Harten- stein in plechtige audiëntie. De gezant hield in de troonzaal een toespraak tot den H. Vader en overhandigde hem zijn ge loofsbrieven. De Paus antwoordde met enkele har telijke woorden en noodigde daarna den gezant uit hem naar zijn vertrekken te volgen. Na de pauselijke audiëntie begaf de gezant zich naar den kardinaal-staatssecretaris en daarna naar de St. Pieter, om op het apostelgraf te bidden. Den zelfden middag bracht kardinaal Merry del Val, namens den Paus een tegenbezoek in het Palazzo di Venezia. Het eerstvolgende consistorie zal vermoede lijk plaats hebben in Januari a.s. Men verwacht dan, naar de nGermania" verneemt, een zeer ge wichtige toespraak des Pausen. PORTUGAL. De Lissabonsche bladen publiceerden eergiste ren, Donderdag, een officieele nota, waarin werd medegedeeld, dat de leiders der monarchistische beweging uit de Spaansche grensstad Puy ver bannen waren, maar zich thans in een iets noor delijker gelegen stad, Pontevedra, hebben geves tigd, terwijl een deel hunner volgelingen in Puy is achtergebleven. De I'ortugeesche regeering, nog steeds provi sorisch geheeten, heeft thans een der leiders van den geheimen bond der Carbonarios, Sil va Passos, naar de grens gessuurd, om daar een onderzoek in te stellen betreffende de verdachte activiteit der monarchisten, die van SpaaDsche grondgebied af pogingen doen om de Portugeesche bevolking tegen het republikeinsche bewind op te stoken- Een der voornaamste Lissabonsche bladen pu bliceert het eerste rapport, dat Passos bij de re geering heet te hebben ingediend. Hij, Silva Passos, acht den toestand in het noorden des lands ernstig. Vooral neemt liet smokkelen van wapens naar Portugal over de grensrivier de Minho steeds grooter omvang aan. Passos verklaart, met twee aanvoerders van smokkelaarsbenden, Joao Picoas en Pedro Gandido, te hebben gesproken, die volmondig erkend hadden, dat de monarchisten over dui zenden geweren beschikken, die in visschers- schuiten naar Portugal zijn gebracht, en deelt verder mede, dat de grensbevolking vast ge looft, dat zich spoedig ernstige gebeurtenissen zullen voordoen, daar deze steeds volgden op wa pensmokkelarij op groote schaal, zooals b v. in de lente van 1908, kort voor het vermoorden van koning Carlos en den kroonprins. Het smokkelen was daarna opgehouden, maar weer opnieuw begonnen in 1910, waarop in Oc tober de revolutie volgde. Daar de smokkelarij thans een buitengewone hoogte heeft bereikt, leidt de bevolking hieruit af, dat er ernstige dingen te wachten zijn. Passos beweert nog, dat hy iederen nacht geheimzinnige seinen langs de grens heeft waargenomen. Op een nacht had hij getracht, met Spaansche douaniers een smokkelaarsboot aan te houden, maar de smokkelaars waren ter rechter tijd ge waarschuwd en hadden zich in veiligheid kunnen brengen. Silva Passos' rapport verwekt te Lissabon groot opzien. De geestelijkheid van Braga heeft gisteren onder voorzitterschap van den aartsbisschop-primaat een vergadering gehouden en een belangrijke beslis sing genomen in zake de scheiding van Kerk en Staat. De geestelijken hebben een motie aangenomen waarin zij hun algeheele gehoorzaamheid aan den Paus uitdrukken en hun vast voornemen te ken nen geven, de rechten der Kerk met alle kracht te verdedigen. SERVIë. Verschillende telegrammen uit Belgrado melden, dat het afzeggen van het bezoek van koning Peter door keizer Frans Jozef een heftig conflict tengevolge heeft gehad tussehen oud- en jong- radicalen, de beide partijen, waaruit het tegen woordige ministerie is samengesteld. De oud-radi calen verwijten de jong radicalen het denkbeeld van dit bezoek te hebhen gepropageerd, waarvan Milovanowits, de jong-radicale minister van bui- tenlandsche zaken inderdaad een groot voorstander was. Het heet nu, dat het ministerie zal moeten aftreden. GRIEKENLAND. Op het oogenblik wordt tussehen de regeeringen van de groote mogendheden een gedachtenwisse- ling gevoerd over den boycot van Grieksche goe deren door de Turken. Deze wisseling van gedachten is het gevolg van een nota, die door Griekenland aan zijne vertegen woordigers bij de groote mogendheden gezonden is, en waarin de aandacht der mogendheden ge vestigd wordt op de schandelijke schending van het internationaal recht en van de verdragen, die tussehen Gi iekenland en Turkije onder de auspi ciën van de mogendheden gesloten zijn. Deze verdragen geven aan de Grieksche han delsvloot algeheele vrijheid en verzekerd haar een behandeling van de meest bevoorrechte natie. De nota somt een reeks van buitensporigheden jegens Griekenland op en geeft tal van feiten, waarbij vele Grieksche onderdanen werden ver dreven. Ten slotte vraagt Griekenland dat de mogend heden tusschenbeide zullen komen om te maken dat de verdragen meer worden nageleefd. Keizer Wilhelm, die zich nu met de leiding van de uitgravingen op Korfoe belast heeft en die op zijn kosten laat geschieden, stelt nog steeds veel belang in den arbeid, welke nu met ver meerderde arbeidskrachten plaats vindt. Behalve de Keizer waren gisteren ook de Keizerin, prinses Victoria Louise, benevens de Kroonprins, Kroon prinses en andere Prinsen van Griekenland bij het graafwerk tegenwoordig. Korte Hoogstraat 37. Tel. 6689. Verstrekt Hypotheken, sluit assiiranüeën en verhuurt Kamers- |j SPIJZE DER ENGELEN, gi aanbevolen door de Eerw. Heeren Pas- Sj toors, verkrijgbaar in linnen band rood- snee a 25 cent, in beter band goudsnee IS P 40 cent, bij [gj g] HOOGSTRAAT 49.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 10