Dagblad voor Schiedam en Omstreken. DERDE BLAD. 34ste Jaargang. Zaterdag 29 April [911. No. 10005. De Sint-Viucentius Yereenigin- gen en de ontslagen Oe van genen. FEUILLETON. De man in 't grijs. Binnenland. (iemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dageljjks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- strant 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau B0TERSTRAAT 50. Over het mooie liefdewerk, ,om ontslagen ge vangenen wederom terugi te brengen in de sar menleving en hen in staat te stellen op fatsoen lijke wijze hun brood te verdienen, schrijft Ba ron van Wijnbergen in „Het Centrum'" Toen geruimen tijd geleden op een Diocesane vergadering der Katholieke Sociale Actie in het Aartsbisdom in overweging werd gegpven, het redasseeringswerk ter hand te' nemen, werd daar op door het Bestuur geantwoord, dat z. i. zulks perder iag op den weg! der St. Vjncentius-Ver- eeniging. 'Op een desbetreffend schrijven ontving echter het Dipcesaan-Comite het navolgend schrijd v.en van den hoofdraad der Vereeniging! van den H. Vincenlius van Paulo, dd. 18 April 1909; „In antwoord op uw' schrijven d.d. 9 April j.l. Iheefl de Hoofdraad de gier u mede te d,ee- letn, dat het vraagstuk van de reclasseering van ontslagen gevangenen en daarmede gelijkgestel- den vóór eenigen tijd ernstig' is overwogen. Een stemmig was de vergadering1 van oordeel, dat, wegens het groot aantal, vooral in groote plaat sen beoclende liefdewerken, hetgeen aanbeveling verdiende, dat onze vereeniging zich deze zaak zou aantrekken; opdat eene doeltreffende beoen fening der overige liefdewerken, welke steeds groote financieele en intellectueele krachten eisc'hen, niet in gevaar worde gebracht. De Hoofd raad zou heit daarom ten zeerste toejuichen, in dien eene andere katholieke' organisatie dit liefde werk zou op zich nemen". Verder weid nog meegedeeld, dat, mocht er gens zulk eene organisatie niet wórden opge richt, de Vineentius-Vereeniging zich verplicht zoude kunnen zien, het werk zelf ter hand te nemen. Naar aanleiding van bovenstaand schrijven vat te de Kath. Soc. Actie de zaak aan. Op de Sociale Week, te vorigen jare te Amsterdam gehouden, word er een les aan gewijd en in de sluitings rede teprak Jlhr. Ruys de Beerenbrouck den wensch uit, dat in het komend jaar verschillende comi té's tot dat doel zouden worden opgericht. Het Plaatselijk Comité der Kath. Soc. Actie te Maastricht maakte een begin er mede, stelde zich in verbinding met de betrokken afdeeiing van het Departement van Justitie, met gevolg, dat korten tijd na het verschijnen van den Al- gemeenen Maatregel van Bestuur, inhoudende de reclasseeringsregelen en subsidievoorwaarden, bij: Kon. Besluit van 20 Januari 1911 werden goed gekeurd de Statuten van heit „Comité tot, steun van ontslagen gevangenen" te Maastricht. D;e andere Plaatselijke Coinité's der Kath. Soc. Actie, in de daarvoor in aanmerking komende plaatsen, werden daarop aangespoord, thans tot 60) Ei' heerschte een diepe stilte in en om het kasteel. Men had het voorplein belegd met stroo en de electnsche bellen afgeschakeld, om elk geruisch te vermijden. De dienstboden slopen op hunne teenen door de gangen. Tegen den avond kleurde de lucht zich met roozerooden gloed en een weerschijn daarvan drong ook door tot de ziekenkamer. Hanna, die bij het raam zat, met den rozen krans in hare handen, hief het hoofd op en drong met hare half uitgedoofde oogen greti» de schemering van licht in, die zij nog kon waarnemen. „Juist zooals toen... mompelde zij. „Herinnert gij het u nog, mevrouw de gravin Destijds, toen Rita geboren werd, stond ook de lucht in lichtenden glans." De gravin kromp ineen en zweeg. „En dan," vervolgde Hanna, „toen de gravin Sydow begraven werd..." „Stil - spreek er niet van... zij mocht ons eens hooren I... O, Hanna, wat ligt er al niet tusschen toen en heden I" De gravin sloeg krampachtig hare handen ineen. „Waarom kan oprichting van Comité's over te gaan en daarbij, de M aas I.rich,tsche statuten zooveel mogelijk over te nemen, teneinde te verkrijgen dei met het oog op' latere samenwerking noodigé uniformiteit. Terwijl de zaak dus tot zoover was gevorderd, ontving het Diocesaan Bestuur der K. S. A. in het Aartsbisdom een schrijven van den hoofd raad der St. Vineentius-Vereeniging d.d. 16 April 1911 vain den navolgenden inhoud: „In ons schrijven van 18 April 1909 deelden wij; op een vraag Uwerzijds, U mede, dat de Hoofdraad niet genegen was te bevorderen, dat de St. Vineentius-Vereeniging! de redasseering van ontslagen gevangenen op zich zou nemen. Na dat de tegenwoordige Minister van Justitie nog maals een krachtig beroep op1 onze medewerking hierin heeft gedaan, meende fte Hoofdraad niet langer in 'hare 'Weigerachtige houding te mogen volharden en besloot dat liefdewerk ter hand te nemen en door ,onze Vereeniging zoo, mogelijk te doen uitoefenen in die plaatsen, waar hiertoe aanleiding bestaat. „Hiertoe heeft, zich een Commissie uit den hoofdraad gevormd waarvan tot president is be noemd het lid van onzen Raad, den heer mr. A. P. I,. Nelissen, oud-minister van Justitie. Wij meenen goed te doen, uw bestuur hiermede in kennis te stellen." Ik meende verplicht te wezen, deze kennis geving zoodra mogelijk langs dezen wieg in rui men kring te verspreiden, teneinde te voorkomen, dat ook andere Plaatselijke Comité's van Kath. Soe. Actie zouden overgaan tot het oprichten van comité's, als thans reeds te Maastricht heeft plaats gehad. Nu toch de hoofdraad op zijn eenmaal genomen besluit is teruggekomen, moet m. i. het werk ook geheel aan de St. Vino&ntius-Vereenigïng wor den overgelaten, gelijk men zooals uit het b ovens) a a nde blijkt meende, dat. behoorde te geschieden. Alleen in die plaatsen, wiaar soms de Vineen tius-Vereeniging om een of andere reden het werk zelf niet zoude ter hand nemen, zoude alsnog de Kath. Soc. Actie het kunnen doen, terwijl deze laatste natuurlijk immer bereid zal wezen, haar medewerking te verteenen, waar die door de St. Vineentius-Vereeniging: mocht worden ge vraagd. Dat het redasseeringswerk ten slotte toch komt in handen der St. Vine. Vereeniging, waar1 het thuis behoort, verheugt me zeer. Daardoor zal het waar karakter eï ya,n beter worden begre pen. Kon men toch bot dusverre de. niet onjuiste opmerking vaak vernemen, dat gevangenen wer den geholpen, terwijl zoovclen, die niets mis deden, hulpeloos bleven dat verwijlt zal van zelf verstommen, nu het redasseeringswerk althans, voor zioover liet door katholieken be oefend wordt. is verheven tol'een liefdewerk der St.. Vineentius-Vereeniging. PRIJS DER ADVERTENTIêNi Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adrerteeren worden uiterst bil* Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ook van den aanvang de mensch niet in de toekomst blikken „Omdat God onze lotgevallen bestiertWee dengene, die Hem zulks zou willen beletten... Meviouw de gravin, bid God, dat Hij uw kind in t leven laat Een huivering ging door de leden van gravin Renate. „Ik... kan met... bidden... Reeds lang niet meei... en toch... als ik haar daarmee kan red den Zij staarde verstrooid voor zich uit. „Bid, dat gij het haar kunt goed maken Wat zoudt gij antwoorden, wanneer men rekenschap van u vordert De gravin verroerde zich niet. Buiten ver dween de rooskleurige gloed en donkere scha duwen kropen uit de hoeken van liet ziekenver trek te voorschijn. Toen streek zij zich het haar van de slapen en een zweem van de oude energie flikkerde in hare grijze oogen. Zij stond op. „Neenzeide zij vastberaden, alhoewel op zachten toon. „Het is dwaasheid, achterwaarts te schouwen. Er bestaat in 't leven geen ach terwaarts... en alleen hij die zwak is, verliest zijn spel. Maar ik wil het winnen! Blijf gij hier, Hanna, ik ga een poosje liggen, om nieuwe Klachten te verzamelen. Tegen middernacht ben ik weer bij je." haar starlings na. Allengs kwam vprienia "ltdl'ukklug van tevredenheid op hare veilepte trekken en zii knikte. arme6 je wil zelfs ®od kan dwingen, aime Renate,.. maar Hij is sterker dan gij Het a. s. Koninklyk bezoek aan Amsterdam. Thans is officieel bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen van 6 tot 12 Juni het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam zullen brengen. Debietrecht op tabak. De Vereeniging van Tabaksfabrikanten in Neder land heeft een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gericht met betrekking tot het ontwerp ïDebietrecbt op tabak". Na een breede bespreking van verschillende bepalingen koint adressante tot een resumptie van haar bezwaren en zegt zij, dat zij het ontwerp zóó weinig doordacht, zóó weinig in overeenstem ming acht met de spreekwoordelijke vrijheid die iederen Nederlandschen burger zoo dierbaar heet te zijn, zóózeer in strijd met de belangen van de tabaksindustrie, dat zij met den besten wil geen kans zou zien het aannemelijk te maken, ook al werd het amendement belangrijk nog gewijzigd. Reden, waarom zij aan de Kamer nadrukkelijk verzoekt dit ontwerp te willen renvoyeeren, als verderfelijk van strekking en onuitvoerbaar in de toepassing. Soeinbawa. Blijkens een aan het departement van koloniën ontvangen telegram is een patrouille in de land streek Batoe Lanseh, eiland Soembawa, residentie Timor en onderhoorigheden, door met lansen gewapende kwaadwilligen overvallen, waarbij 2 inlandsche mditairen beneden den rang van offi cier en 2 dwangarbeiders, zoomede 7 van de aanvallers gesneuveld zijn. De leider van het verzet in deze landstreek wordt opgespoord. De pest in Indië. Aan het departement van koloniën is het vol gende telegram d.d. 28 dezer betreffende pest- gevallen op Java ontvangen Donderdag (27 dezer) 21 gevallen, waaronder i longpest, 14 dooden. Te Kediri op 25 dezer 2 gevallen, beide doode- lijk. Op 26 dezer geen gevallen. De correspondent van de N.R.Crt. te Batavia seint De door den administrateur der Cultuur-Maat schappij Angkola gerapporteerde gevallen van koorts, met verschijnselen van pest gepaard gaan- de, zijn gebleken geen pest te zijn. Van Kediri (stad) is slecht één wijk door pest besmet. »Land en Volk" heeft te zamen geteld het ge tal gevallen en dooden, dat door de telegrafische berichten van het ministerie van Koloniën vanaf 4 April is gerapporteerd. Het eerste bericht was, dat er in Malang toen reeds sedert Februari 105 gevallen bekend waren, Wanneer gij met den geest kondet zien, zooals ik dan zoudt ge weten, dat de Heer reeds Zijne hand uitstrekt naar hetgeen gij gedaan hebt..." Toen nam zij de plaats der gravin bij het ziekbed in. Silas Hempel had in den voormiddag baas Lenke verzocht, naar de stad te mogen gaan, om eenige kleederen te halen uit zijn vroeger kwartier, die zich daar nog bevonden en welke hij nu bij het bijzonder vroeg ingetreden koude jaargetijde noodig had. Lenke gaf hem dit verlof zonder aarzelen. Et- was op 't oogenblik niet veel te doen en de drie knechts, waarover hij, buiten Albert, beschikte, waren eigenlijk meer dan voldoende. Bovendien had hij zelf een en ander uit de stad noodig, dat Albert dan meteen voor hem kon meenemen. De eerste gang van Hempel was naar de voorstad, naar het kleine huisje, hetwelk thans gravin Sybille alleen bewoonde met een zekere vrouw Berner, een voormalige dienstbode van haar. Zij had die vrouw weten te bewegen, bij haar haren intrek te nemen, om» niet zoo geheel alleen te zijn. Toen Hempel naar de gravin vroeg, deelde vrouw Berner hem mede, dat de echtgenoote van den majoor tegen elf uur voor de rechtbank gedaagd was, om eenige inlichtingen te geven Hij wachtte een half uur, doch toen zij niet kwam, verwijderde hij zich, en beloofde 's mid dags terug te zullen komen. Middelerwijl ver waarvan 65 doodelijk, en in Batoe 200 gevallen, waarvan 140 doodelijk. Sinds dien zijn geseind 456 gevallen, waarvan 208 doodelijk. Totaal dus 761 gevallen, waarvan 423 doodelijk. Nederlandsche winkelweek te Haarlem. Op aanstichting van den heer De Clercq, se cretaris van de Maatschappij van Nijverheid, is er besloten, in de week, waarin de Maatschappij van Nijverheid te Haarlem vergadert, aldaar een win kelweek te houden, waarbij uitsluitend in Neder land vervaardigde artikelen zullen worden uitge stald. Italiaansche gezant. Reuter seint uit Rome, dat de Italiaansche ge zant te Parijs, Tittoni, benoemd is in het Hof van Arbitrage in Den Haag. Hot m ijn oinge 1 uk te H o e n s b r o e k. Men meldt ons uit Heerlen d.d. 28 April: De (wee lijken, die zich nog in de mijn Emma bevinden, beeft men nog niet kunnen ontdek ken. Het water staat reeds twintig meter hoog in ide mijn. De materieele schade bij' het on geluk is betrekkelijk zeer gering'. Hedenmorgen wer'd te 's-Heeremheide> de ver- on gel uk te Griens begraven. Bij' de begrafenis wa ren aanwezig de directie der staatsmijnen, het staatstoezicht op de mijnen, en tallooze vrien den en bekenden van den overledene. Aan het graf wefd het woord gevoerd door den heer Froweia, lid van de directie djer staatsmijnen. De mijnraad vertoeft thans, in' verband met het. ongeluk, te Heerlen. Het onigeluk met de „Reserve". Uit Slikkerveer wordt gemeld, dat die aannemer Van der Tak, gistermiddag bij laag water de stoom boot „Reiserve" heeft bovengebracht. In de ka juit werden gevonden drie kinderlijken, een viearidte was gistermorgen bij' Krimpen aangespoeld. De lijken van kapitein Van Bakel en twtee kinderen zijn nog niet gevonden, zijn dus waarschijnlijk weggespoeld. De kinderlijken zijn onder toezicht van den gemeenteveldwachter van Slikkerveer naar Rot terdam vervoerd en verder met' de lijkwagens door bet personeel van de Rotterdamsche Be grafenisonderneming .naar de Katholieke begraaf plaats gebracht. Alles geschiedde voor rekening van de firma Mulletf Co., agenten der Luiksohe buurtdienst. Yergiftigi n g. Donderdagmiddag zijn te C re fold, na het middagmaal een 50-tal kinderen van de 70, welke in het Victoriaheim (een huis, waar arme kinderen gevo.ed worden), vertoefden, on gesteld geworden. Tien moesten in hef zieken huis worden opgenomen. Gisterten, Vrijdagmid dag, zijn een tweetal overleden. richtte hij de boodschappen hem door baas Lenke opgedragen. Na tafel begaf hij zich naar zijn eigen huur huis, liet een bad voor zich gereed maken en voorzag zich van schoon linnengoed en eenige kleinigheden, die hij naar Grauenegg wilde meenemen „Zijn er brieven voor mij gekomen," vroeg hij zijn huishoudster Kata, een knorrige Croatische, die altijd uit haar humeur was, wanneer haar heer, zooals nu, dagen of weken uithuizig was, om ergens een misdaad op te sporen. Zij had hem dan ook zoo onvriendelijk mo gelijk ontvangen, waarbij zij echter geen andere uitwerking verkreeg, dan dat Silas Hempel haar met spottend ironische beleefdheid bejegende, die haar razend maakte. Toen hij nu naar brieven vroeg, wierp zij een verzegeld schrijven op de tafel en een telegram vloog dit achterna „Ik dank je; je bent almachtig voorkomend, Kata. Ik prijs mij altoos gelukkig, eene vrouw van zulke fijne manieren om mij heen te heb ben. Wanneer is dit telegram aangekomen „Een half uur geleden." „Waarom heb je mij dat niet terstond gege ven „Gospodar (mijnheer) was in 't bad." „O zoo. Dank je" Hempel opende eerst het schrijven. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 9