Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Maandag 1 Mei 1911. No. 10006. Boitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. De man in 't grijs. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENT SPRIJS: Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.36, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- strant 50 en bq alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DEB ADVERTENTIëNj Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels ƒ0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal beretenu. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteren worden uiterst bi* 15ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. Soechomlinof, de minister ran oorlog, is naaf het Verre Oosten vertrokken. DUITSCHLAND. De Diuitscihe kroonprins was door den Tsaar van Rusland uitgenoodiigd om bij; terugkeer van zijn reis naar Oost-Azië een bezoek tej St. Pe tersburg te komen brengien. Re Russische regtee^ ring had toen voor de reis doojr Siberië reeds voorbereidende [maatregelen getroffen. De Kroonprins zal nu, half Mei met de Kroon prinses naar St. Petersburg gaan, om zijn dank t.e betuigen voor de hem toegedachte attenties en den Tsaar op zijn verjaardag op 19 Mei de gelukwenschen van den Keizer over te brenglein. BELGIë. De koning is Zaterdag-avond weer naar Lon den vertrokken, waar de Koningin thans ziek ligt. De Koningin heeft Otitis (oorontsteking.) De »Etoile Beige" meldt nog, dat, niettegen staande de gunstige berichten aangaande de ge zondheidstoestand van de Koningin der Belgen, dokter Leboeuf gister naai' Londen is vertrokken. PORTUGAL. De verkiezingen voor d© constitueerende ver gadering zijn vastgesteld op 29 Mei. Te Aveiron zijn een aantal personen, die beschuldigd warden van samenzwering tegen het republikeinsdhe regime, in hechtenis genomen. Ten huize van graaf Ag'ueda, zouden compromit- teerendc- stukken in beslag gtenomen zijin. Agueda is gevlucht. SERVIë. Teneinde te voorkomen, dat zich in Oostenrijk- H on ga rije verkeerde opvattingen zouden vesti gen, heeft de eerste minister een verklaring ge publiceerd, waarin hij zegt, dat liet uitstel van de ontvangst van koning Peter tengevolge van 's keizers heeschhieid door de ,regeerirag met diep leedwezen is begroet. Alle pogingen van de Ser vische en de Oostenrijksdhle pers, om dit uitstel aan iets anders toe ,te scihrijlven dan aan 's Kei zers betreurenswaardige ongesteldheid, moeten met kracht van de hand gewezen worden. De geruchten over oneenigheid jder Servische negeering naar aanleiding van jdeze kwestie zijln van allen grond ontbloot. TURKIJë. De Porte deelt mede, dat Ma,lissoren, gesteund door Montenegrijnen, gisteren verschillende blok huizen aan de grens hebben aangevallen. De Turksche gezant te Cettinje heeft krachtig gte- .protesteerd. Hedenavond is het antwoord van Montenegro ingekomen, waarin wordt medege deeld, dat alle noodzakelijke maatregelen genomen 61) Kata wierp een giftigen blik op hem en ver wijderde zich. Het schrijven bevatte het door hem gevraagde ontslag uit den dienst der crimineele politie. Met een zucht van verlichting legde hij het schrijven ter zijde. Gode dank, die keten was verbroken, nu verschafte de arbeid hem dubbele vreugd Terstond daarop versomberde zijn blik. Hij had het telegram geopend. Het was van Kockstein en behelsde de laconische tijding sZooeven aangekomen. Onze man niet meer in 't hospitaal. Wat moet ik doen. Draadantwoord - hótel Bauer. Kockstein." Met een leelijk woord frommelde hy het tele gram in elkaar. Dus alweder niets I Toen stelde hij het volgende antwoord op. Dadelijk naar Napels. Verder rapport drin gend gewenscht. Stadswoning Hempel." s>Kata zijn, dat er zich slechts ongeveer 40 Montenegrij nen onder de Ma-lissoren bevonden. Men verwacht, dat deze Monteneg,rijnen spoedig gehoor zullen geven aan een bevel van hun koning, die ben terugroept. MAROKKO. De „Matin" heeft Raisoeli, vroeger berucht rtoo- ver'hoofdman, thans eerzaam hooggeplaatst amb tenaar van Moelai Hafid, geïnterviewd. Hij: noem de den toestand ernstig en oordeelde dezen op stand van meer belang dan die opstand teg'em Abdoel Azis. De regeering moest El Glawi weg zenden, zeide hij'. El Glawi is grootvizier en Rai soeli staat in deze meening niet alleen. Wanneer Glawi weggaat, vervolgde Raisoeli, zal het ver trouwen der bevolking terugkeeren en dan zal het legertje van El Mrani uit Sjawijia kunnen oprukken zonder door de ,vliegende kolonne, die uitsluitend uit Fransche trioepen zal bestaan, te worden gesteund. Ik ben bang voor den indruk, dien deze kolonne zal maken. Ik denk, dat waa neer de mehalla dier Sjerarda's overwonnen wiordt, het maghzan verloren is en Abdoel Azis kans heeft, weer aan het bewind te komen. De berg stammen komen in beweging. Majoor Bréftiomd is met zijn troepen te Fez aangekomen. Het gerucht over den dooi van dezen dapperen officier is dus onjuist. De troepen rukken regelmatig voort, liet ter rein is zeer zwaar, maar de regens hebben .op gehouden, zo,odat er kans op verbetering; bestaat. Om de gevoeligheid der Marokkanen te sparen is men voorloopig van plan, alleen El Mrani naar Fez to zenden. Slechts wanneer hij: op te kracbligen telgenstand stuit of mogelijk verslagen wordt, zullen F ran schel, troepen volgen. CHINA. Da publicatie van de door de peSt-oonferentie te Moekden aangenomen mlotie, is streng verbo den, daar de Chineezen niet Wenschbn, dat de door de conferentie aanbevolen maatregelen in Europa bekend worden, ingeval de regeering ze mocht verwerpen. Dn plechtige, laatste zitting had plaats in te genwoordigheid van alle consuls. Generaal-gou- verneur Hsi-Lia,ng, zegde de aanwezigten namens de regeering dank, waarop de Hollandse!)© verte genwoordiger ter conferentie hem met een rede voering antwoordde, en Hsi-Liang een rapport overhandigde, betreffende de werkzaamheden van het congres. Van de zijde van den Wai-wou-pou er. van verscheidene gouverneurs kwamen begrootings- telegrammen in. De Japansdhe regeering beeft bij twee in- heemscbe, particuliere firma's twiee pantsersche pen, van ieder 26.800 ton besteld. Op den Siberisch en Spoorweg zijn, volgens berichten .uit Petersburg, opnieuw knoeierijen ont- Het ruige hoofd der Croatische verscheen om den hoek van de deur. sGospodar »Dit telegram moet je dadelijk naar het naaste postkantoor brengen. Over een half uur verlaat ik dit huis. Hier heb je nog een briefje, dat voor jou bestemd is, Lees het mij voor Kata las hortend en stootend »Den heer Albert Muller, tuinmansknecht op het kasteel Grauenegg. Post Grunau bij Wildon." sGoed. Je kent Max Birnstigl, die reeds meer boodschappen vóór mij gedaan heeft »Ja, de kleine jongen van de groentevrouw aan den overkant." »Let nu goed op! Zoodra er een telegram of een brief voor mij aankomt, tel je tot vijf. Bij vijf moet je reeds hierover in den winkel van vrouw Birnstigl staan en Max het telegram met dat briefje ter hand stellen. Het overige zal ik zelf met den jongen bespreken. Heb je mij be grepen, Kata »Ja, Gospodar »Kata, het is een zaak van gewicht en ik weet, dat ik mij op je verlaten kan, ondanks je hm beminnelijk karakter. Niet waar Over het bruine gelaat van Kata gleed een zweem van voldoening. »lk zal slechts tot vier tellen, dan heeft de jongen en brief," zeide zij met een nadruk, die allen twijfel buitensloot. Hempel knikte vergenoegd. »Heel goed, Kata, ik weet, wat ik aan je hebl dekt, die zich laten uitdrukken in het cijfer van 1 Va millioein roebel. In Russische hofkringen verluidt, dat de oudste dochter van grootvorst Gonstantin Gon- stanlinowitsj, prinses Tatjana Gonstantinowna, zich zal verloven met een luitenant van de gar- deruiteriji, prins Cons tan tin B a g ra ti an - M oec k ra n sky. Dit zal het eerste „unebenbürtige" huwelijk zijin, dat in de familie der Romanofs, sedert den tijd va.n Tsaar Nieolaas I, voorkomt. In de „Vossisohe Zeitung" lezen wie, dat net Italiaansche spoorwegpersoneel de regeering beschuldigt harte beloften niet na te komen. Er wordt rneit lijdelijk verzet gedreigd en die toon in vergaderingen en manifesten is bepaald uitdagend. De regeering verklaart, dat zij na, de belang rijke loonsverhoogi ngen, die pas zijn toegestaan, geen verdere financieel© offers kan en wil bren gen en dat zij geenszins van plan is1 toe te geven. Zij beeft de pers en de openbare meening op haar hand. i In de administratie van den Siberisc'hen spoorweg 'zijn verduisteringen ontdekt, ten be drage van niet minder ,dlan 1,800,000 gulden. De regeering van Argentinië gelastte de constructie van een haven te Buenos-Ayres. Verjaardag van Prinses Juliana. Men meldt ons uit 's-Gravenhnge. Ter inwijding van het tweede verjaarfeest van Prinses Juliana kon men Zateravond door de stra ten van Den Haag een fakkeloptocht zien trek ken langs den weg, die reeds is opgegeven. De eigenlijke stoet bestond slechts uit een 40- tal fakkeldragers en ongeveer 50 muzikanten, doch een groot aantal Hagenaars vormden vrijwillig een grooten optocht daarachter en zelfs daarnaast. Hij werd voorafgegaan door bereden politie en het feestcomité 1909, dat ook deze huldebetuiging aan het Koninklijk huis had georganiseerd. Om 9 uur precies vertrok men van de Oranje kazerne en weinige minuten daarna defileerde men voor het paleis van H. M. de Koningin-Moe der, terwijl de volksliederen werden gespeeld, van af het balkon van Hótel des Indes bengaalsch licht werd ontstoken en H. M. zich wuifend voor een der geopende vensters van Haar paleis ver toonde. De tocht werd begeleid door den hoofdcommis- sas is van politie in persoon. Om ongeveer 10 uur 10 min. was men in de kazerne terug. Men zag reeds velen met de tuberculosebloem op de borst, die ijverig door padvinders werd verkocht. De pest in Indië. Een regeeringstelegram van 29 April, betref fende de pestgevallen op Java, luidt Eergisteren (27 dezer) nog twee gevallengis teren (28 dezer) zestien gevallen, waaronder èén longenpest. Zeven dooden. Ga nu heen en doe je dingetjes goed 1 Toen Kata het huis verliet, om zich naar het nabijgelegen postkantoor te begeven, straalde haar gelaat als louter zonneschijn »Ik weet, wat ik aan je heb," dat was voor de oude vrouw, die bij alle stugheid haren heer trouw als een hond was toegedaan, meer dan duizend gulden. Het was vier uur, toen Silas Hempel de deur van het huis achter zich sloot. Hij had zijn snuif doos versch gevuld met een mengsel, welks ge heime samenstelling hem alleen bekend was, zich geschoren en het van nature blonde haar opnieuw voorzien met een streek zwarte verf, die in haar glimmend zwart sterk aan schoensmeer deed denken. Zijne oogen schitterden in vrooljjk lachen en zijn wangen blonken weer in de jeugdige frisch- heid van Albert Muller. In het voorbijgaan riep hij Max, den skleinen jongen van vrouw Birnstigl, in een koetspoort en fluisterde een poos met hem, waarop de jongen beteekenisvol knipoogde en beloofde, alles precies zoo te volbrengen, als mijnheer hem had opge dragen. Nu begaf Hempel zich naar de Leonardstraat, naar het huisje van de vrouw van majoor Grau- enstein. Ditmaal was zij thuis, doch herkende den argeloozen jonkman, die zich aan haar voorstelde, natuurlijk aanvankelijk niet en kon het maar niet gelooven, dat daarachter eerst mijnheer Theo bald Gundling en ten tweede de beroemde detec tive Hempel zou steken. Aangezien koortsgevallen later meermalen als pest worden onderkend, worden in de districten Karanglo en Penanggoengan alle koortslijders in pondoks geobserveerd. Ter hoofdplaats Pasoeroean een geval. Met de inenting met pestvaccine is begonnen. De bevolking is zeer gewillig. De nieuwe president van de Algemeene Rekenkamer. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct." meldt Naar wij met zekerheid vernemen, zal reeds zeer spoedig de benoeming volgen van mr. baron Th. Mackay, lid van de Algemeene1 Rekenkamer, tot president van dit hooge Collegie van Staat. Hr. Ms. Heemskerk naar Spitkead. Naai wij veninemen, zal het pantserschip „Jacob van Hoemskérck ons land vertegenwoordigen bij de vlootrevue welke ter gelegenheid van de En- gelsche kroningsfeesten 24 Juni ter reode van Spithead zal gehouden worden. (N. Ct.) Het standbeeld tsaar Peter. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is het stand beeld van tsaar Peter de Groote te Zaandam, zoover gereed gekomen, dat de onthulling daar van op Dinsdag 2 Mei kan doorgaan. Vrijdagavond is men met het voetstuk gereed gekomen en Zaterdagavond kreeg liet beeld daarop zijn plaats. Wel is waar bleek, dat het onderste gedeelte van het beeld aan bijna alle zijden over het voetstuk heen steekt, zoodat nog heel wat moeite en zorg noodig zal zijn, om dit op gepaste wijze te verhelpen, maar het beeld staat er en dat is momenteel hoofdzaak. Het aanbrengen van het ijzeren hek er omheen, is natuurlijk slechts een kleinigheid, vooral als men bedenkt, dat de stellers van voetstuk en beeld hebben moeten werken met klompen steen en brons van 1300 en 2000 Kg. Buitengewone zending. De buitengewone zending van H. M. de Ko ningin ten einde den Koning van Italië Hr. Ms. gelukwenschen over te brengen met het 50 jarig bestaan van het koninkrijk Italië, samengesteld uitJ. E, N. baron Sirtema van Grovestins, groot meester van Hr. Ms. Huis, tevens hoofd van het buitengewone gezantschap; jhr. F. van Geen, kamerheer, particulier secretaris, en le-luit. jhr. F. de Beaufort, ordonnance officier der Koningin, zal volgens een door Reuter overgeseinde mededeeling van het agentschap Stephani 20 Mei te Rome aankomen. Tegen de tariefwetten. D© algemeen© Nederlandsche Bond van schoen fabrikanten zal op Maandag 8 jVlei te 1 .burg een© algemeene vergadering houden, waarin het hoofdbestuur een voorstel zal doen om tegen het tarief van invoerrechten krachtig te protes teeren. Zij liet zich echter eindelijk toch overtuigen en geleidde haren bezoeker naar boven, waar men voor mogelijke nienwsgierigheid van vrouw Ber- ner veilig was. Het onderhoud duurde ruim twee uur en werd zeer levendig, doch op gedempten toon gevoerd. Toen Silas Hempel eindelijk, na een blik op de klok geworpen te hebben, verschrikt opsprong en haastig afscheid nam, want het was hoog tijd, als hij den laatsten trein nog wilde halen verried zijn gelaat groote tevredenheid. Al vulde, hetgeen de gravin hem onder het zegel der grootste geheimhouding had toever trouwd, de gapingen niet aan, die nog in de reeks feiten aanwezig waren, hij wist nu toch ontwijfel baar, dat zijn gedachten omtrent den dader zich in het goede spoor bewogen. Alleen de man in 't grijs ontbrak nog. Dat ge heimzinnige personage, dat als het ware van het andere einde der wereld overkwam, uit ten ee- nenmaal raadselachtige beweegredenen. De man, die de papieren van juffrouw Backer moest bezitten en daarmede den sleutel van alle combinaties, die waardelooze combinaties bleven, zoolang de bewjjzen voor hare juistheid ontbra ken. En dat was het eenige punt, hetwelk ook voor Silas Hempel donker was. 0V-Ordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1