Stads- en Gewestelijk Nieuws. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 1 Mei 4911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 709.1 te Corona, Laagste barometerstand 751.7 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen, zuidwestelijken tot westelijken wind, toenemende bewolking, later wellicht regen, zelfde temperatuur, mogelijk nachtvorst. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandelijksche vergadering, ditmaal we der op den gewonen tijd gehouden, deeldefna opening met gebed en goedkeuring der notulen, de voorzitter, de heer T. J. H. Mouwens, aller eerst mede, dat in de candidatenlijst voor de bestuuiskeuze, zooals hij in de Volksbanier" is medegedeeld, een fout is geslopen. De zetter deed blijkbaar een woord en een paar voorlet ters uitvallen, zoodat alleen vermeld werd als can- didaat ThGroenhorst (M. J.j en de daar voor staande candidaat Groenendaal wegviel, lntusschen werden de namen toch op het bord in de gang en op de stembiljetten juist vermeld. Daarna werd door de Zangatdeeling «St. Cecilia, onder leiding van den heer Henri Veugelers, »Zangersmarsch" van Colebrander verdienstelijk uitgevoerd. De voortzitter deed daarna de volgende mede- deelingen Herinnerend aan den verjaardag van prinses Juliana, meende hij dat Schiedams Volksbond te kort zou komen aan zijne verplichting, als hij niet een hartelijk woord van gel uk wensching uit sprak met betrekking tot de verjarende Prinses, hopend dat het Koninklijk Huis, deze kleine spruit in voorspoed en gezondheid moge zien opgroeien en zij eenmaal evengoed regentes moge zijn als de thans regeerende Koningin. God spare Haar tot aller heil. Wijl is aangekondigd, dat de verjaardag morgen zal gevierd worden en ver zocht is morgen te vlaggen, is vandaag niet de vlag van het Bondsgebouw uitgestoken. Vervolgens deed de voorzitter mededeeling van de sedert de laatste vergadering toegetreden nieuwe leden en van de leden die de Bondsafdeelino- hadden verlaten, waarvan de lijst trouwens in he° bekende kastje te vinden was. Het Encycliekfeest zal gevierd wordeu op Zon dag 14 Mei. De Hoogmis zal tot intentie der leden m de Singelkerk worden opgedragen. Alle leden worden verzocht die, getooid met hun insigne bij te wonen en ook 's morgens aan de algemeene H. Communie in de drie kerken deel te nemen. Het Centraal Bestuur dringt dit jaar vooral aan op algemeene deelneming aan het'Encycliekfeest, omdat 't een bijzondere feestelijke herdenking zal zijn ter gelegenheid van den twintigsten verjaar dag van de uitvaardiging der beroemde encycliek. Het tooien met het insigne zal nu des te beter gaan, omdat het nieuw model insigne voor den V olksbond in de verschillende bisdommen nu tot geringen prijs verkrijgbaar is gesteld. - De feest rede op de Encycliek-vergadering zal gehouden worden door den weleerw. pater Van Dijk, kape- laan der St. Janskerk, allen wel bekend. Omtredt de pogingen inzake de beoogde finan- cieele regeling kunnen nu nog geen nadere bijzon derheden worden vermeld, omdat die nog niet tot het doel hebben geleid. Spoedig hoopt voorz. daaromtrent meer te kunnen mededeelen. Aan de retraite voor leden van den Volksbond gedurende de Paaschdagen in het retrai ten huis te Noorwijk gegeven, hebben geen leden van Schiedams Volksbond deelgenomen de 30 deel nemers waren alle uit andere plaatsenvoorz. wekt allen op bij een volgende gelegenheid van zulk een retraite gebruik te maken Nadat de Zangafdeeling, ditmaal met den heer P. Heiier als dirigent, nog «Hymne," v. d. Eycken, op verdienstelijke wijze ten gehoore had gebracht, vervolgde de voorzitter zijne mededeelingen Het medelid A. Blommenstein viert zijn zilveren bruiloftsfeest. Hem brengt de Bondsafdeeling hare gelukwenschen ifiet den wensch dat hij in onzen kring nog eens zijn gouden bruilof viere. In opdracht van het Centraal Bestuur moet ook in deze vergadering besproken worden het vei>zoek van den Centralen Raad, om niet meer op Zondag, maar op een werkdag de vergadering van den Centralen Raad te houden. Meermalen is dit denkbeeld reeds besproken, maar telkens bleef 't onuitgevoerd, niet omdat men er niets voor gevoelt, maar omdat men beseft de practische rrfoeilijkheid om op een werkdag te vergaderen. Toch moet, naar den wensch van het Centraal Bestuurdit vraagstuk weder overwogen worden. Bij voorbaat kan voorz. mededeelen, dat het afdee- lingsbestuur niet voor het denkbeeld te vinden is, om reden t uiterst moeilijk is, de menschen door de week in zulk een vergaderiug bijeen te krijgen en zouden zij toch daarvoor te vinden zijn, de onkosten voor de Centrale Raadsvergadering veel duurder zouden worden, omdat 't billijk zou zijn dan den verletten tijd uit te betalen. Nadat nog een enkel lid als zijne meening te kennen had gegeven, dat het denkbeeld alleen uit te voeren zou zijn, als de sociale beweging uitgebreid werd in de richting van een drietal vacantiedagen, bleek dat men algemeen de moeilijkheid der uitvoering van liet denkbeeld inzag en werd besloten, aan het Centraal Bestuur mede te deelen, dat onze afdeeling met de geopperde idee niet meegaat. De Propogandaclub »St. Paulus", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, zal op Zondag 7 Mei, s middags half een, eene openbare (propaganda) vergadering houden, waarin de heer J. F. Putters als spreker zal optreden. Alle leden der Bondsafdeeling hebben daartoe toegang Door een der leden werd de opmerking gemaakt, dat althans de onderafdeelingen van den Bond niet op Zondag moesten vergaderen en het 's Zon dags vergaderen tot de algemeene maandverga dering moest beperkt blijven. Het harmonie-orkest «St. Ambrosius" vraagt een nieuwe vaandrig; gegadigden voor deze on bezoldigde functie kunnen zich bij den heer Frans Heggelman, Singel 230, aanmelden. Nadat gebleken was, «dat er geen bezwarer. tegen de wijze van stemopneming waren en een drietal mede-stemopnemers waren aangewezen voor de opening van de stembus voor de bestuurs keuze, op 's avonds 8i/2 ure bepaald, deelde de voorzitter nog mede, dat de prijsuitdeeling voor de Teekenschool Maandag-avond 8 ure zou plaats hebben. Bij de rondvraag deed de voorzitter, in antwoord op de vraag van een der leden, nog uitkomen, dat de redenen voor het weder beschikbaarstellen der aftredende bestuursleden niet waren gevraagd maar dat die bestuursleden zich hunne vrijheid voor de 'toekomst voorbehielden. Nog wekte de voorzitter allen op, zooveel mogelijk nieuwe leden aan te werven. Ten slotte verkreeg nog de heer Hengst, voor zitter der Propagandaclub „St. Paulus", het woord, die in een korte welsprekende toespraak een pleidooi hield voor de oprichting van eene onderafdeeling «Eerbied in Gods Huis", zooals er reeds onderafdeelingen van dien naam in vele Bondsafdeelingen bestaan. Spr. hoopte, dat dit werk goede resultaten zou hebben en had zich daarvoor reeds verzekerd van de medewerking van den hoogeerw. Deken-adviseur, die ten volle was toegezegd. Hij spoorde dus allen aan, met hém eene commissie te vormen, waardoor aldus, met behulp van eenige mannen van den Volksbond, althans onder de Hoogmis 's Zondags in de kerken de orde zou worden gehandhaafd en allen aldus in de gelegenheid zouden worden gesteld met meer aandacht de heilige handeling aan het altaar te volgen. Spr hoopte, dat deze nieuwe instelling weldra als een eere-afdeeling van den Volksbond in 't leven zou worden geroepen. De hoogeerw. Deken-adviseur voegde aan dit opwekkend woord nog enkele woorden toe, ver trouwend dat de mannen van den Volksbond, voorzien van een kenbaar teeken, alleen door hunne verschijning reeds den eeibied in Gods Huis vooral aan de jeugdigen zouden inprenten Zij die zich voor dit verdienstelijk werk beschik baar willen stellen, kunnen zich bij den heer Hengst opgeven. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, voorloopig met de kerk van den hoogeerw. Deken een proef te nemen. Nadat gebleken was, dat niemand meer iets voor deze vergadering had op te merken, werd die door den voorzitter op de gebruikelijke wijze, met gebed, gesloten. Voor de verkiezing van acht leden van he afdeelingsbestuur bleken te zijn uitgebracht 133 stemmen, waarvan 5 van onwaarde, alzoo 128 geldige stemmen, volstrekte meerderheid 65. Er werden uitgebracht op de heeren W. Blok 59, J. H. den Boer 100, Th. Groenendaal 111, M. J. Groenhorst 21, G. M. de Groot 67, P. B. de Haas 89, Th. Hickendorf 94, L. Kroskinsky 36, A. A. Marrevee 108, T. J. H. Mouwens 122 en H. Voorwald 122 stemmen. Gekozen zijn aldus de heeren Den Boer, Groenen daal, De Groot, De Haas, Hickendorf, Marrevee, Mouwens en Voorwald. van_zoovele wonderbare, treffende voorvallen als St. Liduina's [levensbeschrijvers, meerendeels hare tijd- genooten, ons melden, de plek eindelijk van waar hare engelreine ziel op den derden Paaschdag overging «tot de Hemelsche verzadiging en blijd schap," geen andere is dan het «oude Leliëndaal,-' het terrein van het tegenwoordige «Weeshuis dei Hervormden" aan den Langen Achterweg. De historische stichting, die den naam van Willem, zoon van den beroemden Godfried »Sonderdanck" voor immer met het wonderbaar leven onzer Hei lige samenweefde, de daad van vereering en naas teliefde, die St. Liduina's innige wensch vervulde, en hare woning na haren dood in een hospitaal ten dienste der lijdende menschheid herschiep, heeft de plaats van dat wonderbaar leven en sterven, die in twijfel was, historisch vastgesteld Vertrouwen wij, dat de vereering van onze hoagverheven Stadsheilige, waar zij aan geen tijd of plaats is gebonden, in onze stad steeds zal toe nemen, dat onze katholieke stadgenooten zich zullen herinneren de gunsten die onze heilige I.ijderes onder stoffelijk zoowel als geestelijk op zicht voor de stad die Haar zag geboren worden, lijden en sterven, heeft verkregen. St. Liduina, de wijdvermaarde Passiebloem uit Hollands gaarde, blijve toch voor alles tot in de verste toekomst de roem en de eerekroon dezer aloude stede 1 Prinses Juliana. Be tweede verjaardag van Prinses Juliana, om den Zondag, den dag des Heeren, gisteren slechts herdacht, maar heden gevierd, wekt blijdschap, vreugde alom in den lande. Het beminnelijk Ko ningskind, met zooveel spanning verbeid, met zooveel vurigheid afgebeden, is thans gekomen tot dien leeftijd, waarop de eerste teekenen van het verstand zich duidelijk beginnen te vertoonen. Het kostbaar leven der Koninklijke Prinses werd tot twee volle jaren verlengd. Daarvoor danken wij eerst den Albeschikker van 's men schen lot, Die hier leven en wasdom schonk, maar wij smeeken Hem tevens, mèt dat van de geliefde Prinses, ook het kostbaar leven harer dierbare koninklijke Ouders tot een onafzienbare reeks van jaren te verlengen. Blijve deze hoopvolle Vorsten telg tot in lengte van dagen Nêerlands roem en trots, tzij Zij eenmaal tot den troon worde ge roepen of dien aan een telg van het sterkere ge slacht zal moeten afstaan, Zij blijft toch de eerste vrucht van den herbloeiden Oranjestam, de lieve linge van het Nederlandsche volk zal Zij, vertrou wen we, immer wezen. De verjaardag van de veelgeliefde Koninklijke Spruit wordt heden in onze stad :door vlaggentooi en kinderspelwant de «Hope des V aderlands weet op hare wijze den verjaardag van het aanminnig Koningskind tot een blijden, opgewekten feestdag te maken. Onderwijl doet het klokkenspel, dat zoolang gezwegen heeft, we der zijne opwekkende tonen in de vaderlandsche hymnen over onze stad galmen. Heden-avond zal in de verplaatsbare muziektent, weder op de Groote Markt opgericht, het Stede lijk Muziekkorps althans eenige feesttonen op de zen blijden dag doen hooren. Zoo viert het oude Schiedam, waar de Oranjeliefde zoo traditioneel is, op bescheiden wyze den twee den verjaardag van Nêerlands Prinsesje. Moge 't ons gegeven zijn, nog tallooze malen haren heug lijken geboortedag vreugdevol te herdenken I De Tuberculosebloem. Nader vernemen wij nog, dat bij den verkoop van de tuberculosebloem Zaterdag 11. zeer veej animo is gebleken. Er zijn bijzonder veel bloempjes verkocht, zoodat zij niet alleen allen van de hand gingen, maar de volijverige verkoopsters er eigenlijk nog te kort kwamen. De totale opbrengst van den verkoop der Tu berculosebloem in onze gemeente is f714.18. J ubiléKooy man. Heden herdenkt de gemeentebode en concierge van het Raadhuis, den heer A. Kooy man, onder veelzijdige belangstelling den dag waarop hij voor 30 jaar zijne tegenwoordige betrekking aanvaardde. Dat die belangstelling zich ook deed kennen van de zijde zijner onmiddellijke chefs, in 't bij zonder den Burgemeester, den vierden dien hij in den loop zijner langdurige ambtsvervulling diende, is wel te begrijpen. Velen wenschen den ijvervollen gemeentebode zeker nog vele gelukkige jaren, 't zij al of niet in dienst der gemeente, zooals hij 't zelf 't eerst zal verlangen St. Liduinadag. Heden wordt in onze stad weder gevierd de sterfdag van Schiedams hoogvereerde Heilige, haar geboortedag voor de hemelsche glorie. Wijl dit maal de sterfdag der H. Liduina (14 April) met den Goeden Vrijdag te zamen viel, werd haar jaarfeest door de Kerkelijke overheid voor dit jaar op 1 Mei bepaald. Zoo herdenken wij dan heden weder Haar, die de roem, de glorie dezer stad immer is geweest, wier mateloos, langdurig lijden, gedurig 38 jaren met volle overgeving aan Gods H. Wil, onder wonderbare teekenen van 's Heeren uitverkiezing en welbehagen, gedragen, Schiedams naam op aller lippen bracht. De opvolgende artikelen van den welkenden schrijver van »Oud-Schiedam" in onze kolommen hebben in den loop van dit jaar een keer te meer in 't licht gesteld, dat de nede rige woning waar St Liduina althans hare laatste smartvolle levensjaren doorbracht, die getuige was Ambachtsschool. Zaterdagavond hield de vereeniging «de Am bachtsschool voor Schiedam en Omstreken" in het gebouw der school haar jaarlijksche algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den bur gemeester, den heer M. L. Honnerlage Grete. Na opening der vergadering werden door den secretaris, den heer Van Bergen Walraven, de notulen der vorige vergadering voorgelezen. Nadat deze waren vastgesteld, werden voor kennisgeving aangenomen: het Jaarverslag over 1910 en de Rekening en verantwoordig over genoemd jaar. De begrooting voor 1911, thans aan de orde gesteld, wijst in ontvangsten en uitgaven een be drag aan van f36040.—, tegen f36140.—in 1910. Na eenige toelichtingen door den voorzitter, werd deze begrooting onveranderd vastgesteld. Tot leden van de Comm. voor het nazien der rekening over 1911 werden gekozen de heeren A. Cool, W, Beukers en C. Huisman en tot plaats- verv. de heeren H. B. E. Blaisse, M. Kranen en -JrStegman. Aan de r,rde was nu de verkiezing van bestuurs leden,-wegens periodieke aftreding der heeren G. v. Bergen Walraven, A. Bubberman, Th. v. Dijk, C. v. d. Gaag en J. van Vliet. Aangezien er geen tegen-candidaten waren gesteld, werden de aftre- d end en herkozen verklaard. Na eemg debat werd besloten, dat voortaan maand na de jaarlijksche algemeene vergadering gedurende 8 dagen van 2—4 uur de notulen ten kantore van den secretaris voor de leden ter visie zullen worden gelegd. De Voorzitter sloot hierna de vergadering, den wensch uitsprekend, dat het ledental zich zal mogen uitbreiden en de leden meerdere belang stelling zullen toonen door een drukker bezoek der jaarlijksche algemeene vergadering. Aan hiel jaarverslag over 1910 is het volgende ontkend: r Op 1 Januari 1910 bedroeg het aantal be gunstigers 8 met een jaarlijksche bijdrage van f 250.— het aantal leden 345 met een jaur'L bij drage vm f711.- Totaal f961. In den loop van het jaar verminderde het aantai leden met 38 weglens vertrek uit do ge meen Ie, overlijden en bedanken, terwijl 8 nh uwe leden toetraden, zoodat die Vereeniging op 31 Dec. 10 begunstigers en 315 leden telde met ecino jaarlijksche contributie van f925. Het personeel der Ambachtsschool bestond op 31 Dec. 1910 uit één directeur, 12 leeraren en een concierge. Voor den cursus 1910/11 meldden zich nan 70 nieuwe leerlingen, waarvan na voor zooveel noodig .gedaan onderzoek werden tojegelaten 68. Op 31 December 1910 waren met inbegrip der oude leerlingen nog 154 leerlingen op de school, waarvan 85 woonachtig buiten de gemeente, t. W. 4 te Delft, 2 te Kethel, 10 te_ Maassluis, 9 te Ov.erschie, 14 te Botterdam, 37 te Vlaardingen, 3 te VT a a rd i rig er-A m b acht2 te Vrijenban, 2 te Pernis en 2 te Hoek van Holland. Het. schoolgeld bedraagt van f5.— tot f50.— per jaar, naar gelang de finantieele draagkracht der ouders. Ten aanzien van het onderwijs vermeldt het verslag het volgende De onderwijscommissie bezocht, ook dit jaar geregend de school. Behalve de bezoeken die door de sub-commis sies volgens den gewonen rooster gebracht wer den, hebben ook verschillende bezoeken op wil lekeurige tijden door bijna ieder der leden afzon derlijk plaats gehad. Het is de commissie bij; die verschillende ge. lagenbeden opgevallen dat zeer vele leerlingen do meest eenvoudige taal- en spelregels niet ken den; bovendien kwam op de theoretische lessen zeer sterk uit, hoeveel moeite vele leerlingen, hadden om dit, onderwijs te volgen, doordat de noodige ondergrond ontbrak. Het bestuur der vereeniging heeft dit bij de oprichting der school reeds voorzien en biji art. 7 dor instructie voor de leerlingen bepaald, dat de leerlingen verplicht zijn een der inrichtingen voor avondonderwijs te bezoeken, speciaal daar, waar ook onderwijs wordt gegeven in rekenen en Nederlandsche taal. Voor zoover dit kon worden nagegaan geschiedt dit ook inderdaad, maar Wanneer men bedenkt dat de leerlingen dier Schiedamsche Ambachts school uit elf verschillende gemeenten komen, dan zal men gemakkelijk inzien, dat de zoo noo dige eenheid in taal- en rekenonderwijs verre is te zoeken en dat, wat het rekenen aangaat, de onmisbare aansluiting met het Amhachtsschorl- oindelrWijls ten eenen male ontbreekt. Het bovenstaande js dan ook in de vergade ringen der commissie glit jaar herhaaldelijk ter sprake gekomen. Als e|en gevolg1 ,van die besprekingen hoopt zij binnenkort aan het bestuur voorstellen tot verbetering te doen. De opmerkingen, die (Je leden der commissie bij hun bezoeken hadden gemaakt, werlden door hen steeds aan den directeur medegedeeld, met uien zij ook dit jaar op de meest aangename wij'zie hebben samengewerkt. Het. gedrag der leerlingen was over 't algemeen goed, terwijl het schoolverzuim giering was. Eenmaal zag het bestuur zich genoodzaakt een leerling wegens herhaald .schoolverzuim en grof plichtsverzuim van de school te verwijderen. De leerlingen der afdeeling schilderen brachten onder leiding van den leeraar van Ginkel een bezoek aan de tentoonstelling van schilderwerk te 's-Gravenhage, uitgaande van den Ned,. Bond van Schilderspatroons. - Door een bijdrage van het bestuur werden de leeraren in de gelegenheid gesteld, tijdens de vacantie een bezoek te brengen aan de Brus- selsche tentoonstelling, speciaal aan de afdeeling Vakonderwijs, welk bezoek zeer zeker in 't be lang van de ^chool moet worden geacht. Mede op grond van de door de commissie van onderwijs daaromtrent uitgebrachte rappor- ten kan het bestuur tot zijn genoegen constatee- ren, dat directeur en leeraren vol toewjjlding hun taak verrichten, dat de verhouding tusschen hen en de leerlingen zeer goed genoepad mag worden en dat de resultaten van hel onderwijs alle reden geven tot tevredenheid. M ij brengen daarvoor gaarne een woord van bartel ijken dank zoowel aa,n den directeur als aan de leeraren. V ooi,Is wijist het vertelag ,op de verkregen nood zakelijke uitbreiding van het schoolgebouw. Dank wordt gebracht voor den glrooten finantieelen steun van Rijk, Provincie en de gemeente Schie dam in deze. De rekening en verantwoording over 1910 wijst een nadeolig saldo aan van 1147.57. Uil een vergelijiking: der werkelijke ontvangsten m 1910 met do over dat jaar geraamde uitgaven doel zien, dat de post „Bijdragen van omlig gende gemeenten" belangrijk beneden de raming bleef. Toch komt de grootste helft der leerlingen van de buitengemeenten, hetgeen juist parallel- klassen noodig maakt, en als gevolg waarvan de kosten belangrijk stijgen. Wijl de rekening- over 1910 reeds een nadeelig saldo aanwijst, en de uitgaven in de eerste jatten ondanks de meest gepaste zuinigheid zeer zeker nog zullen stijgen, spreekt het bestuur den wensch uit, dat die gemeenten welke tot heden niet konden besluiten, aan onze school een subsidie toe te kennen, het goede voorbeeld der andere gemeenten mogen volgen. Mocht hét voorts met medewerking der le den, waarvoor het bestuur zich ten zeerste aan bevelen, gelukken, in 1911 het aantal begum .sh,ber.s en leden en daarmede bet bedrag1 der particuliere bijdragen flink uit te breiden, dan mr.enen wij de toekomst met meer gerustheid te kunnen tegemoet gaan. Over hel jaar 1910 genoot de Ambachtsschool oen subsidie van: f17000.- van het Rijk (1909 f 12.600.—); f 5000.van de Provincie (1909 i 3500.—)f 9000.van de Gemeente Schiedam, waaronder begrepen 'haar,, recht om lokalen onzer school voor de Burger-Avondschool te gébruiken (1909 J 8500. f200.— van de Gemeente Over- schie (1909 f 200.-); f50.- van de Gemeente

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2