Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Dinsdag 2 Mei 1911. No. 10007. feuilleton. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenbuidsch Nieuws. De man in 't grijs. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- str&at 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauB0TERSTRAAT 50. PRIJS DES ADVERTENT IINj Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels ƒ0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal bereïend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst bil- Igke overeenkomsten aangegaan Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, de aandacht van be langhebbenden bij de scheepvaart, op het navol gende bericht: Blykens bericht van den Majoor Kommandant van het korps Pantserfort-Artillerie zullen in den loop van dit jaar schietoefeningen met licht en zwaar geschut worden gehouden van het fort Hoek van Hollandmet licht geschut in de maanden Mei, Juni, Augustus en Septembermet zwaar geschut in de maand Juli. Door dit geschutvuur wordt onveilig gemaakt een gebied, aangeduid door het fort en twee roode vlaggenbij het schieten met licht geschut tot op een afstand van 3100 M., bij het schieten met zwaar geschut tot op een afstand van 9000 M. van het fort. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, van minstens drie uur waarvan de eerste 2 uren halfstok vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan, op iederen schietdag. Schiedam, 2 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, i M. L. HONNERLAGE GRETE. RUSLAND. Da Russische Minister van Marine, Grigorawitsj, heelt omtrent Jen voorgenomen nieuwen bouw der Russische marine o.a. het volgende mede gedeeld. De >a.gschépenvloot zal vergroot wor den, en binnenkort komt een desbetreffend wets voorstel bij het parlement in. Voor die doorvoe ring van bet vloothouw-prog'ram is een tijdperk van 20 jaar bejpaald, in vier vijfjarige tijdvakken verdeeld, die elk oen afgerond onderdeel van het Vioolprogram uitmaken. Uit politieke over wegingen zal eerst met de vermeerdering van die Zwarte Zee-vioot een aanvang worden ge maakt, opdat zij altijd anderhalfmaal zoo sterk zal zijn als elke combinatie van vloten van twee andere kuststaten. Alleen de Russische industrie zal aan don bouw der vloot mogen medewerken. Op 18 Mei a.'s. zal te Petersburg een depu tatie uit het Engelsch Parlement aankomen, waar mede het bezoek vaar de leden der Russische volksvertegenwoordiging wordt gereciproceerd. Onder het gezelschap Enigelschen, zullen zich de aartsbisscnop van Vork ©n Lord Curzon, de voor malige onder-koning van Indië, bevinden. De En gelse he Parlementsleden blijven tot 24 Mei in de Russische hoofdstad en gaan dan naar Moskou. De RijasAoema, de Rijksraad en de Eng'elsche Kamer van Koophandel zullen feesten ter eere dier gasten geven. Het stadsbestuur van Peters burg zal alsmede de Engels ©hen luisterrijk ont halen. 62) Waarom had die man die vrouw vermoord Welk belang kon hij er bij hebben, dat haar geheim ook na haren dood bleef bestaan'? Wat had de majoraatsheer von Grauenegg hem gedaan, dat hij hem uit den weg ruimde En wie was zijn nog geheimzinniger medeplichtige, dien nie mand gezien had en wiens geheele bestaan slechts door een paar voetsporen werd bewezen Hempel, die alléén in een coupé tweede klasse zat, liet zijn hoofd op de hand leunen en sloot de oogen, om beter te kunnen nadenken. »Kan ik mij niet vergissen prakkezeerde bij. ïHeb ik toch de eene of andere omstandigheid over het hoofd gezien, die hierin licht ontsteken kon? In den beginne dacht ik toch, dat, als ik het geheim der overledene kende, ik ook den sleutel tot de misdaad in handen zou hebben. »Na hetgeen gravin Sybille my heelt gezegd, bestaat er hoegenaamd geen twijfel, of het ge heim van juflrouw Backer is mij bekend. Haar geheele levensloop ligt open voor mij. Ik weet. wie de moordenaar was en toch wat hem tot die daad bewoog, is mij onverklaarbaarder dan ooit. ïDé dood van den majoraatsheer verwart alles FRANKRIJK. Zooals te verwachten was, zijn er gister te Parijs, ter gelegenheid van den 1 Mei-dag, opstootjes geweest. Om 2 uur was er op de Place Concorde een heele herrie. De politie dreef de manifestanten uiteen, maar zij vereenigden zich weer. Er werden revolverschoten gelost, maar niemand werd ge kwetst. Verschillende arrestaties hadden plaats. Militairen hebben de Place de la Republique moeten bezetten. Een telegram uit Parijs meldt nog Na afloop van een meeting tegen een oorlog, belegd door de Confederation Générale du Travail in de manege van de rue St. Paul kwam het tot een botsing. Twee onderbrigadiers en negen politieagenten werden daarbij gewond of gekneusd. Bij een gevecht tusschen agenten en betoogers op de boulevard Henri IV werden twee agenten van de wielrijdersbrigade door dolksteken gewond. Een hunner werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Bij de manege werden 18 personen in hechtenis genomengedurende den geheélen dag waren 81 personen gearresteerd. De Matin" bericht, dat op 1 Juli de eerste divisie van Fransche Dreadnovights geformeerd zal zijn. Zij zal uil die Diderot, de „Condorcet" en de .Danlon" bestaan. De tweede divisie, be staande. uil de „Voltaare", de „Mirabeau" en de „Verginaud", zal ook nog in den loop van dit jaar geformeerd worden. Delcassé, die minister van marine, beeft bepa,ald, dat de beide divisies het eerste eskader zullen vormen. De beide be staande eskaders zullen het tweede en het derde feeten. Vermoedelijk zal Delcassé's voofganger, admiraal Bonté de Lapevrère, 'bet eerste eskader covnman Jeeren. Zondag zijn te Bar-sur-Aube betooigénd© wijn boeren in botsing gekomen met de troepen, die dein prefect, den onderprefect en andere auto riteiten moesten beschermen tegen giewekMadig1- hedan en neleedigingen van de manifestanten. Hat is er tamelijk hardhandig toeglegiaan, en aan weerszijden zijn harde klappen gevallen. Een ko- lo,nal, wiens paartl kwam te vallen, kwam op de straatsteenen terecht, merkwaardig genoeg', zon der ernstig retsel op te loopen. Eenige dragonders zijn uit liet zadel gelicht. Tenslotte namen gen darmes eenige belhamels in hechtenis en had een der leden van het wij'nboeréncomité de zon derlinge vrijmoedigheid van den prefect te eischen, 'dat de troepen weggezonden zouden worden. Dit Wteiid natuurlijk geweigerd. PORTUGAL. Uit Rome komt het bericht, dat een breuk tusschen Portugal en het Vaticaan voor de deur staat. De geestelijken van 't bisdom Oporto hebben besloten, de scheidingswet niet te erkennen en van de hun daarin toegedachte pensioenen af te zien. en is ten eenemale raadselachtig..." Hempel werd in zijn gedachtengang gestoord. De beweging van den toch al niet snel-rijdenden personentrein verlangzaamde plotseling en onmid dellijk daarop stond de trein geheel en al stil. »Hé Wat is dat nu bromde hij knorrig. »Wij staan hier in 'topen veld. Waar zijn wij dan eigenlijk Hjj zag op zijn horloge. »Nog niet eens in Werndorf.miserabele boemeltrein 1" Toen keek hij door het raampje naar buiten. Een uitgestrekte, zwarte vlakte, slechts hier en daar onderbroken door het klein nietig licht van een boerenhut, verloor zich in het donker van den nacht. Tegen de glooiing van den spoorwegdam groeide wilgen kreupelhout, waarop een mat licht uit de coupé's viel. Hempel hoorde, dat er naast hem een raampje werd neergelaten en een zenuwachtige stem vroeg, of er soms een ongeluk was gebeurd. En toen het antwoord van den conducteur. Neen, maar de weg stond op onveilig gesigna leerd. Men zou echter terstond den tocht vervolgen. Hempel stak zijn hoofd buiten het portier. Het naastbjjzijnde station lag aan den anderen kant. an hieruit zag men slechts in de verte de don- _eie \age omtrekken van eenige goederenloodsen. De spoorwegdam zelf was geheel en al leeg. Maar neen stil Hempel schrikte plotse ling. Het portier van den volgenden wagon was zonder gerucht geopend en een man gleed over de treden en stapte op den dijk. SERYIë. De „Samo Oeprawa", het orgaan der Servische regeering, uit haar leeidVezen over het „tenge volge van den gezondheidstoestand van Frans Jozef' noiódzakclijk geworden uitstel van het bezoek, van koning' Peter aan BoiedUpest. Het blad wijst er op, dat het bezoek goetd© gevolgen voor die verhouding tusschen beide Staten z,ou gehad hebben. De heeschheid van Frans Jozef heeft geleid tot uitstel van het bezoek, doch de medé- deeling van Oostenrijksche zijd© geschiedde met de grootste hoffelijkheid, tei'wijl van die zijde die, wensch weitl te kennen gegeven, dat het bezoek nog in den loop van dit jaar zou plaats hebben. i Het blad wijst ten slotte de door Servische bladen tegen de ragieering gerichte aanvallen, in verband met het uitgestelde bezoek, met beslist heid af. Zoowel minister-president Pasits als Miloiwano- wits, die minister van buitenlandsché zaken, ver klaren dat er op het punt va,n 's-Koning» reis naai Boedapest volkomen eenstemmigheid in den ministerraad heeft gelieerscht en dat het uitstel dier reis op de stelling dier regeering geen invloed oefent, te minder daar- van Oostenrijksche offici eele zijde blijk was gegeven van warme sympathie voor Servië. Het uitbreken van een ministerieele crisis ten gevolge van het uitstel van 's Koning» reis geldt als uitgesloten. De Skoeptschina nam een motie in behandeling, waarin wordt voorgesteld tegen den oud-minister Petrovitch een proces te voeren, omdat hij in 1907 de twee gebroeders Novakovitch heeft doen vermoorden. De oud-minister zet uiteen, dat het gebruik ma ken van wapenen wettig was, daar de middelen van vreedzamen aard onvoldoende waren gebleken. Morgen volgt de uitspraak. MAROKKO. Het staat nog niet vast op welken diatum Bré- mond met zijn colonne Fez is binnengetrokken. Aan het feit zelf evenwel wordt niet meer ge twijfeld; sommigen nemen aan dat Brémond op 26 April, anderen dat hij op 28 April de Marok- kaansche hoofdstad bereikt heeft. Inmiddels heeft liet feit, dat zoowel de eolonne- Brémond heelhuids is thuis gekomen, alsook dat Fez blijkbaar niet in zulk een wanhopigen toe stand verkeert, als aanvankelijk algemeen ver onderstelt werd, bij enkele Fransche bladen tot die meeiting geleid dat die groot© Fransche expe ditie, nu nóch' Franschen, nóch vreemdelingen meer in gevaar zouden verieaeren, onnut ware. Vandaar dat een deel der Fransche pens, het welk niet in hét vaarwater dier koloniale partij zwemt, de regeering aanraadt, elk onnoodig in dringen in Marokko na te laten. „Met welk recht, vraagt .1© Humanité, zal men de begonnen expe ditie nu nog voortzetten? De tegenstelling tus- ischen de alarmeerende berichten van onlangs Hij bleef een oogenblik staan, keek Schuw om zich heen en snelde toen met groote, haastige schreden Hempels coupé voorbij, bespeurde een opening in het wilgen kreupelhout, drong daar doorheen en verdween een oogenblik later in het dieper liggend terrein. Silas Hempel had slechts een seconde tijd gehad, om den man te zien. Maar dat moment was vol doende geweest om het bloed met hevig bonzen naar zijn hart te doen jagen. De man was gekleed in 't grijs, groot en gespierd met grijs haar en baardeloos, zulks had Silas zeer duidelijk waargenomen, alhoewel de vreemdeling den kraag van zijn overjas omhoog geslagen en den hoed diep in zijn oogen gedrukt had. De man hield een zwart taschje in zijne hand. De man in 't grijs, schoot hem door het hoofd en reeds greep hij naar hoed en reistasch, om hem te volgen. Hij kon zich vergissen natuurlijk hon derden reizigers waren op dezelfde manier gekleed, maar de mogelijkheid alleen, dat hij.den zoo vurig gezochten heer misschien toevallig had ontdekt, vervulde Hempel met koortsachtige opgewonden heid. Ook dat schuwe verlaten van den trein wekte argwaan. Waarom stapte de man hier dicht voor het station uit Yan de locomotief gilde een gefluit door de nachtelijke stilte Hempel rukte het portier open de trein kwam langzaam in beweging; ein de feiten van zeer kort, is verbijsterend.'" De Temps echter gaat tegen ben, die zoo spre ken, nadrukkelijk in. ^Wat er ook nog gebeurt, zegt het blad, onze militaire krachtsinspanning mag niet zonder uitwerking blijven. Vergeten wij daarbij ook niet, dat nog altijd de Saër gétuchtigd' moeten worden. Een flinke vermeerdering van ons troepen-aantal in het gebied der Sjawya zal mogelijk maken, dat wij dit zonder gevaar kun nen doen. Het is er inmiddels nog zeer ver van af, dat alles al afgeloopcn zou zijn, gelijk sommige bladen willen doen voorkomen." CHINA. Volgens door de »Daily Express" uit Kanton ontvangen berichten, neemt de revolutionnaire beweging daar onrustbarend toe en worden ge vechten verwacht. Gister wierpen zeven kanon- neerbooten het anker uit ter hoogte van Sjamen- Volgens berichten uit Chineesche bron, welke tot nu toe geen bevestiging ontvingen, maakten de revolutionnairen zich, daarbij geholpen door rooversbenden, meester van Woekhou, W'eichou en Sansjoei. Een ernstige botsing tusschen de op standelingen en de regeeringsiroepen had plaats bij Fatsjan. Een Chineesche kanonneerboot be schoot de rebellen en doodde er 200. Het is uiterst moeilijk juiste berichten omtrent den toestand te verkrijgen, aangezien de telegra fische verbindingen verbroken zijn. MEXICO. Een telegram uit Douglas (Arizona) meldt, dat volgens berichten, die daar uit Pitiquito ontvangen zijn, Caborea en Sonora door 300 man regee- ringsirqepen met oen machinegeweer genomen zijn. Van dé oproerlingen, die de steden ver dedigden, werden meer dan 20 gedood, en veel meer gewond. Een z.g. Groote Jury in New York, die zich heeft bezig gehouden met een onderzoek naar de gegrondheid der beschuldiging „dat een g,e- demoraliseerde poitie toe laat, flat in deze stad ondeugd en misdaad bloeien", heeft rapport uit gebracht over haar bevindingen. Haar conclusie luidt, dat de staat van zaken zeer ernstig is, en dat onverwijlde reorganisatie jen. verbetering noo- dig zijn. Deze conclusie van de Grand Jury is feitelijk een nederlaag voor den burgjemeester van Groo- ter New York, Gaynor, die de aanvallen, den Laatste» tijd van verschillende kanten op de New Yorksche politie gedaan, steeds als ongegrond, en onverdiend had teruggewezen. Te Barrow is Zaterdag de „Princess Royal" van slap©, geloopen, na gedoopt, te ziio door de Princess Royal, nl. prinses Louise, hertogin van Fife. De „Princess Royal", het schip, is de 19e dreadnought, die er voor de Engelsche vloot ta water js 'gelaten, en ha,ar zesde linie kruiser'. Het schip zal de nieuwe kanonnen van met één sprong stond Hempel op den spoordijk. Wagon na wagon ratelde hem voorbij, toen werd het stil en een oogenblik later stond hij midden in een ondoordringbare duisternis. Als bedwelmd staarde Silas om zich heen. Lang zamerhand gewenden zijne oogen zich aan de duisternis. Een heldere met sterren bezaaide lucht welfde zich over de vlakte en hulde de dingen beneden in een geheimzinnig, weifelend licht. Het wilgen kreupelhout werd zichtbaar en ver derop de omtrekken van eenige hier en daar verspreide hutten, waaruit een rossige luchtschijn op de velden viel. En daar de neusgaten van Hempel werden wijder, evenals die van een jachthond, welke het wild ruikt daar gleed op een afstand van misschien honderd pas, de hooge, zwarte gedaante van een man onhoorbaar tusschen de velden door. Silas Hempel klauterde voorzichtig den dijk af en kroop door dezelfde opening in 't wilgenhout, waar de vreemdeling doorheen geslopen was. Links van het smalle pad, dat de onbekende volgde, stond klaver aan hoopen. Zij gaven Hem pel uitmuntende dekking, ofschoon het in 't ge heel niet te veronderstellen was, dat de ander meende te worden achtervolgd. Hij stapte doodbedaard, met matigen tred voort zonder ook maar een enkelen keer om te zien' tot zij kwamen aan een kruispunt, waar de wesr van Abtissendorf naar Werndorf gaat. (W-Ordt vervolgd t aass

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1