Binnenland» Stads- en Gewestelijk Nieuws. ruim 34 c.M. vamen, en Wel .aofit stuks, Zijn snelheid zal ten minste 30 knoop bedragen. De tonnenmaal is ruim 26,000 (<le Dreadnought 17,900). Het is ongeveer tweemaal zoo groot als de kruisers wan het type Warrior, die vier jaar geleden de machtigste kruisers ter wetreld waren. De, kosten van de „Princess Royal" zullen 2,062,166 bedragen, d, i. ongeveer tweemaal zooveel als van de geheel© Engelsche vloot, die den slag bij, Trafalgar heeft gewonnen. De „Li on", het zusterschip, is reeds in Augustus' te water gelaten en komt met November a.s. klaar. Gisteren en heden zijn te St. Petersburg vier verdachte gevallen van cholera geconsta teerd. Het aantal Katholieken, dat thans in Ma rokko woont, bedraagt ongeveer 10.000. Zij be- hoox.en tof. Het apostolisch vicariaat van de oude apostolische prefectuur van Marokko, aan het hoofd waarvan een Spaansche minderbroeder, Mgr. C er vera, bisschop van Tessa, staat. Nadat te Hamburg het lijk was aangeko men van den te Konstantinopel verin© orden Duit- schie.n instructeur bij het Turksohe leger, ovorsto Von Schudding, werd het naar Berlijn vervoerd, waar gisteren de plechtige teraardebestelling plaats had. Königgratz wilden aoderniseeren. Van eenvou dige afkomst heeft deze «parlementariër" en minis ter een grooterol gespeeld in de tijden dat de liberale Duitsche partij nog al machtig was. De oude Giskra heeft meegewerkt aan de staatkundige ontwikkeling van Oostenrijk na I860. Hij heeft de tegenwoordige grondwet tot stand helpen bren gen en zijn krachten beproefd aan de afschaffing van het concordaat en de daarop gevolgde kerke lijke staatkundige wetten. Aan zijn politieke loop baan werd door de beruchte beurscatastrofe, beter bekend onder den naam van den Krach van 1873, een einde gemaakt. De loopbaan van den zoon, die nu in den Haag komt, is, zooals gezegd, een zuivere diplo matieke geweest. (N.R.Ct II. M. de Koningin-Moeder. II. M. de Koningin-Moeder heeft, gisternamid dag 2 uur een bezoek gebracht aan het gebouw van de Roomsch-Katholieke Wijkverpleging St. Raphaël in de Hekkelaan in Den Haag en aan de daarnaast gelegen Willebrordus-school. In het gebouw der Wijkverpleging werd H. M. ontvangen en rondgeleid door den deken, mgr. Wytenburg, en eenige andere bestuursleden der vereeninging. In een welkomstwoord betuigde mr. Wytenburg hartelijken dank voor het bezoek hij schetste voorts de beteekenis van den naam, dien de vereeniging voert. Nadat Koningin Emma uit handen van het dochtertje van het bestuurslid den heer Penn een bloementuil had aanvaard, vervolgde Zij langs de binnenplaats Haar rondgang naar de Willcbror- dusschool, waar H. M. door de kinderen werd verwelkomd met een toepasselijk lied. Met groote belangstelling volgde de Koningin-Moeder daarna in de verschillende leerlokalen de lessen in reke nen, schrijven en lezen, daarbij tot vele scholieren een vriendelijk woordje richtend. Ook in het schoolgebouw kreeg H. M. een ruiker. Bij herhaling prees Koningin Emma de doel matige inrichting van de lokalen. foen even 3 uur H. M. het schoolgebouw ver liet, werd Zij door de op straat wachtende tal rijke menigte met gejuich begroet. De kroning van koning George. De Londensche correspondent van de »N. R. Crt." schrijft Naar ik van baron Gericke van Herwijnen, den Nederlandschen gezant, verneem, wordt Prins Hendrik den 19den Juni te Londen verwacht. De «Gelderland" zal hem dien dag te Sheerness aan wal zetten, waar een bijzondere trein hèm dan naar Londen zal brengen. Z. K. H. zal vergezeld gaan van graaf W. van Bylandt, opperhofmaar schalk van Koningin Wilhelmina en zoon van wijlen graaf Charles van Bylandt, vele jaren ge zant der Nederlanden aan het hof van St. James, alsmede van zijn twee adjudanten, jhr. Hooft Graafland en jhr. van Suchtelen. Koning George zal een paar personen van rang aan Prins Hendrik toevoegen, gedurende de dagen, dat Z. K. H. te Londen verblijf houdt. Hun keuze is nog niet bepaald, noch ook die van de woning, waar Prins Hendrik zyn intrek zal nemen, als gast van Koning George. Het zal echter bijna stellig ergens in Mayfair wezen. Wat er na de kroning van de binnenlandsche reisplannen van den Koning en de Koningin zal komen Schotland, Wales en Ierland staan op het program is nog onzeker. De verwezen lijking hangt van den politieken toestand af. De buitenlandsche reisplannen van den Koning hangen nog meer in de lucht dan de binnenland sche. Onder de gegeven omstandigheden zal men daarom in Nederland verstandig handelen met niet vast te rekenen op een bezoek van koning George en koningin Marie in dep herfst van dit jaar. De minister van Koloniën. De minister van Koloniën, de heer De Waal Malefijt, begaf zich gisteren van uit Aalten, in Gelderland, waar hij zich de vorige week bevond ter audiëntie bij H. M. de Koningin op Het Loo. Heden zal de minister, die volkomen hersteld is van zijne lichte ongesteldheid, zijn ambtsbezig heden aan zijn departement hervatten. Pest op Java. Onze correspondent te Batavia seint ons d.d. Mei: Te Soerabaja kwamen twee gevallen en in de omgeving drie gevallen van pest voor. (Tel.) Yisschery wet. De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft aan de burgemeesters in zijn ge west medegedeeld, dat het in het voornemen der regeering ligt om de Visscherijwet zoo mogelijk met 1 Juli a.s. in werking te doen treden. Tsaar Peter-huisje. Het gemeentebestuur van Zaandam biedt aan den Tsaar, in verband met de onthulling van het standbeeld van Peter den Groote, een miniatuur zilveren Tsaar-Peterhuisje aan, een reproductie van het oude gebouwtje, waaromheen een nieuw is gezet. De burgemeester zal dit met den wethouder Latenstein persoonlijk op 3 Mei naar Petersburg brengen. A ereeniging Zuid-Hollandsche gemeenten. Het bestuur van de afdeeling Zuid-Holland van den Nederlandschen bond van gemeente-ambte naren heeft in opdracht van de algemeene ver gadering een commissie benoemd om te overwe gen, of het wenschelijk is, zich tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te wenden betreffende samenvoeging van kleine gemeenten in Zuid- Holland. Benoemd zijn de heeren Visser, burge meester van AlfenPruis, burgemeester van laardingen Mooijaard, secretaris van Rijswijk; mr. A. Fonteijn, hoofdambtenaar ter gemeente secretarie van Rotterdam, en Veenstra, secretaris van Schoonhoven. worpen hetwelk als grondslag en leiddraad Zal moeten dienen voor de door de federatie toe komstig te voeren actie. O.m. werden besprekingen gevoerd overhet doel der federatie, rechtspositie, dienst- en rust tijden, verlof, pensionneering, loonregeling, emo lumenten, de middelen ter bereiking van het doel, het verband tusschen het federatiebestuur en de categorische bonden en het uitgeven van één or gaan. Alle afgevaardigden waren ten zeerste doordron gen van de noodzakelijkheid dat eerst eenheid omtrent meergenoemde punten moet worden ver kregen alvorens tot actie kan worden overgegaan. Besloten werd op 48 Juni a.s wederom te Utrecht te vergaderen teneinde het program van actie de finitief vast te stellen. Tevens zullen dan een federatiebestuur gevormd en de statuten ontworpen worden. In verband hiermede zal door eiken Bond een vertegenwoordiger worden aangewezen die in bedoeld bestuur zal zitting hebben. Tweede Kamer. Heden vergadert opnieuw de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het Ziekte-verzekerings-ontwerp. Vrijdag a.s. komt de commissie van rapporteurs voor de Militiewet bijeen en daags daarna de commissie van rappor teurs voor het wetsontwerp betreffende de wijzi ging der rechtspleging voor land- en zeemacht. Het mijnongeluk te Hoensbroek. Minister Tal ma heeft aan het staatstoezicht op de mijnen verzocht, hem per draad op de hoogte te houden van alle belangrijk nieuws in zake de mijnramp. De nieuwe gezant van Oostenryk—Hongarije. Onze Weensche correspondent schrijft ons d.d. 29 April Baron von Giskra, de nieuwe gezant van Oos tenrijkHongarije bij het Nederlandsche hof, heeft reeds een lange diplomatieke loopbaan achter den rug en is in verschilllende rangen in Lissabon, Boekarest, Belgrado, Bern, Berlijn en Washington werkzaam geweest. Thans is hij van Sofia in gelijken rang naar den Haag overgeplaatst en een van de redenen daarvan is de slepende ziekte van zijn zoon, die zeelucht noodig heeft en voor wien het klimaat te Sofia nadeelig is. De nieuwe gezant heeft een beroemden vader gehad. Hij is nl. de zoon van den minister Karl von Giskra, die een groot aandeel heeft gehad in de gebeurtenissen na den oorlog met Pruisen en die in 1867 minister van binnenlandsche zaken geweest is. Hij was een groot redenaar en een man met veel ambitie, die de kunst verstand zijn gehoor mee te sleepen. Hij stond in de voorste ryen van hen die Oostenrijk na de nederlaag bij De havenwerken voor Soerabaja en Makassar. Gisteren heeft te Batavia aan het bureau der Burgerlijke Openbare Werken de aanbesteding plaats gehad voor den havenbouw te Soerabaja en voor de verbetering van de haventoestanden te Makassar. De kosten van de havenwerken te Soerabaja zijn geraamd op f 12,800,000, de totaal uitgaven werden echter op f14,000,000 gesteld, met het oog op bijkomende werken. De kosten van de verbetering van de haventoe- standen te Makassar zijn begroot op f2,400,000. Naar de N. Ct. meldt, hebben ingeschreven Voor den havenbouw van Soerabaja: de Holl. Aanneming-Maatschappij, Den Haag, f12,800,000. L. Volker Azn., Sliedrecht, f13,990,000. Ten Bokkel Huinink, Korthals Altes en Van Thiel de Vries, Amsterdam, f14,400,000. Voor de havenwerken te Makassar C. de Groot Azn., Gorinchem, f2,487,000. De Holl. Aanneming-Maatschappij f2,821,000. Ten Bokel Huinink, Korthals Altes en Van Thiel de Vries, f3,528,000. Voor beide werken te zamen werd ingeschreven door de Holl. Aanneming-Maatschappij, f15,279,000. De beslissing omtrent de gunning volgt nader. De Juliana-bloempjes. Te Utrecht werd voor ruim f 3000 verkocht Haarlem f 4390's-Hertogenbosch f 809Gouda f 473, Breda f739.76, en Rotterdam f5100. De Internuntius. De nieuwe internuntius, mgr. Tacci Porcelli, die reeds zijne geloofsbrieven aan H. M. de Ko ningin, in tegenwoordigheidi van den minister van RuitenlanJsche zaken, op 't Loo heeft aange boden, is gister-avond 6 ure door H. M. de Ko ningin-Moeder in den Haag in audiëntie ontvan gen. f Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Mei 1911. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.5 te Munchen. Laagste barometerstand 743.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen, zuidwestelijken tot westelijken wind, betrokken later opklarend, regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeente-ambtenaren. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de afdeeling Zuid-Holland van den Neder landschen Bond van gemeente-ambtenaren mede gedeeld, dat de jaarwedden der burgemeesters secretarissen en ontvangers in die provincie dit jaar, nadat de bevolkingscijfer van 31 December 1910 bekend zullen zijn, en vervolgens telkens na een bepaald tijdsverloop, aan de bij de jongste herziening aangenomen normen zullen worden getoetst en dat tusschentijds alleen voorstellen van den gemeenteraad tot herziening van jaarwedden in overweging zullen worden genomen. Onderscheiding. j H. de Paus heeft den heer Louis van Gulick te s Bosch het kruis «Pro Ecclesia et Pontifice" geschonken. Prinses Julianadag. Door de Oranje-Vereeniging werd gisteren het volgende telegram verzonden Aan H. M. de Koningin der Nederlanden, 't Loo. Mevrouw, De Oranje-Vereeniging te Schiedam biedt U den oprechten gelukwensch aan voor U en voor geheel Uw Koninklijk Huis, op den geboor tedag van H. K. H. Prinses Juliana. SMIT, voorzitter. In antwoord daarop werd het volgend telegram van t Loo ontvangen Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoog heid danken U allen hartelijk voor aangeboden gelukwensch. Adjudant, VAN TUIL. Federatie Categorische Bonden van Spoor w egam btenaren. Door de Zondag te Utrecht gehouden vergade ring van de voorloopige commissie voor bovenge noemde federatie, is een program van actie ont- Schouw. Woensdag 17 Mei zal des voormiddags 9 uur schouw gedreven worden over de slooten in de landerijen, liggende in deze gemeente, tusschen den Rotterdamschen dyk, den polder Oud-Mathe- nesse, en de bebouwde kom der gemeente Schiedam. Volksbadhuis. In de week van 23-29 April 1911 werden genomen 286 baden. kl- 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 38 reSen» 24 regen 191 school kinder a 5 ct. 16 Gedurende de maand April 1911 werden geno men 1324 baden. *slf ki' 2de kl. kuipbaden 99 kuipbaden 190 regen 125 regen 856 school kinder a 5 ct. 54 Bondsteakenschool. De prijsuitdeeling aan de leerlingen der teeken en vakschool «St. Joseph" onderdeel van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, viel gister-avond samen met het St. Liduinafeest, wat ten gevolge had, dat mèt den voorzitter, den heer T. J. H. Mouwens, slechts de onderwijzers van den cursus aanwezig waren. De hoogeerw. Deken-adviseur., pastoor Coppens, door de kerkelijke plechtigheid belet, kon de prijsuitdeeling niet bijwonen. De voorzitter van Schiedams Volksbond, de heer Mouwens, sprak aanvankelijk een inleidend woord, getuigend dat de prijzen gegeven werden aan hen die met ijver en goed succes zijn werkzaam ge weest en de lessen trouw hebbeu gevolgd Zoo als altijd, zullen ook bij deze prijsuitdeeling eeni- gen worden teleurgesteld, zij hebben dit slechts aan zich-zelven, niet aan anderen te wijten. Voorz. merkte op, dat waar de ijver over 't algemeen voldoende was, het gedrag van sommige leer lingen wel wat te wenschen overliet. Hij wekte diegenen welke aldus te kort schoten op, dit in de toekomst te verbeteren;; immers van groot belang is 't ook voor de toekomstige werklieden, dat zij zich net werkman weten te toonen, zich fatsoenlijk kunnen voordoen leeren zij dit op jeudigen leeftijd4aan, dan zullen zij 't later te beter beseften. Na nog hen die nu geen prijs zouden bekomen, te hebben aangespoord, zich te beijveren er in het vervolg een te verwerven, besloot voorz. met een enkele opmerking omtrent de geregelde betaling van het schoolgeld zyne inleidende rede. Daarna werden de volgende prijzen uitgereikt Handteekenen. Ie kl., L. Haanappel le, P, Dries 2e, J. Oos- strum 3e pr.2e, kl. F. Soeters en D. van Wijk Ie, L. v. d. Beek 2e, A. Groenhorst 3e. H. Lands bergen 3e en A. Heilker 4e pr.3e kl. J. Wuis- man en C. Wuisman le pr.timmeren, ie kl. met toegekend; 2e klM. Ruiterman ie, W. v. Leeuwen 2e, P. v. Slobbe 3e pr.; 3e kl. J. Dries; smeden, le kl. niet toegekend, 2e kl. G. Boer le, L. v. d- Meer 2e3e kl. C. Sigmond en J. v. Vonderen le, A. Matthijsen 2e pr. Bouwkundig teekenen le kl. G. Boele le, J. Thijssen 2e, P. Wouters 3e en J. E. Winkelman 4e pr.2e kl. timmeren, M. Zondag le, P. v. Slobbe 2e, W. v. Leeuwen 3e, F. Wisbeek 4e pr., H. Borrani prijs metselen (geen partij) J. Hoenderkamp eerv. vermelding voor gedrag en vlijt; 3e kl. timmeren, M. Rui terman le, J. Dries 2e, G. Lupkeman 3e, J. Im merzeel 4e pr.4e kl. timmeren W. M. Kloppers le pr. en dipl., J. Breve prijs steenhouwer (geen party). Machineteekenen le kl. G. A. Boer le. W. v. Slobbe 2e, Zuidgeest 3e pr.2e kl., L. v. d. Meer le, B. de Koning 2e, P. de Koning 3e pr., 3e kl. Q Heinsbroek le pr. Hout- en Marmerschilderen le kl. P. Dries 2e pr., 2e kl. D. v. d. Wyk, L. v. Beek» C. Wuisman en J. Wuisman le, F. Soeters 2e en A. Heilker 3e pr. De voorzitter besloot de prijsuitdeeling nog met een toespraak, waarin hij opmerkte, dat zij die een prijs ontvingen zich daarop niet moesten ver- hoovaardigen, maar zich beijveren om door ijver en vlijt nog tot betere resultaten te komen. Voorz. gaf nog allen den goeden raad, zich voor den nieuwen cursus, in den aanst. herfst, bij hun patroon er van te verzekeren, dat zij op tijd naar de les kunnen gaan, dat is het recht der minde ren en de plicht der patroons. De leerling moet er niet op uit zijn, om enkelen centen meer, door langer op het werk te blijven, te verdienen maar integendeel zich beijveren om door goede opleiding een goed werkman in de toekomst te worden. Met dezen practischen wenk besloo' voorz. de jaarlijksche prijsuitdeeling, die zeker ook aan hen die ze belangstellend bijwoonden, de goede resultaten her Bondsteekenschool heeft doen zien. Door den makelaar S. C. van Waal- wijk van Doorn wteind ons medegedeeld, dat in heit pand' aan den Buitenhavenweg no. 92 alhier zal worden gevestigd eene machinefabriek, stoom ketelmakerij en cons timet ie-w erkpl aa ts van den heer C. S wart touw. Gisteren had vrouw Rodenburg, we- n-ende Mariastra.al, het ongeluk met een emmer heet water te (struikelen en te vallen, waardoor zij een ernstige wond (aan haar rechterarm be kwam. De vrouw werd door een dokter verbonden. Onze haringvloot. Onze Schiediamsth© haringvloot is heden weder ter ha,ringvisscheriji uitgezeild. Moge de scheepjes weldra, rijk hel aden met Hollands zeebanket, weder jn onze haven bin nenvallen i Hedenmorgen 11 ure is van oen met kistjes beladen sleeperswagen in de Lange Nieuw- slraat een kistje afgegleden. Het kistje bevatte kruken jenever, die stuk zijn gévallen. V an morgen is de 7-j arigé Gerri t van 1 °wl, wonende Hagastraat, in het Spuikanaal gevailen. De knaap weid gered door- Van Schijndel, die hem een schipporfeaak toestak. In de nabijheid van do plaats wiaar het kind te water viel, wer den de levensgeesten opgewekt, waarna 't naar huis werd gebracht. UIT O VERSCHIK lot lid van het bestuur van den polder Spangen, te Overschie, is benoemd de heer H. Meurs m plaats van den heer P. Zeeuw Pz,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2