Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Vrijdag 5 Mei 1911. No. 10010. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETO De man in 't grijs. Verspreide bericht-. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTISNj Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels ƒ0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berereuo, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel, ^oorherhaaldeljk adreïtieten worden uiterst bil» i5ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ENGELAND. Na een wegens ziekte langdurige afwezigheid» is gister minister Lloyd George in het Lagerhuis verschenen voor de indiening van de nationale verzekeringswet, welke voorziet, in verzekering tegen verlies van gezondheid, voorkoming en beterschap van ziekte, alsmede tegen de gevolgen van werkeloosheid. George verklaarde, dat de wet in twee deelen verdeeld is, nl. wat ziekte en wat werkeloosheid betreft. Het wetsontwerp voor ziekteverzekering is weder in twee onderafdeelin- gen gescheiden, nl. een gedwongen en een vrij willige verzekering. De gedwongen verzekering omvat een vaste aftrekking van het weekloon of van inkomsten minder dan 160 pond sterling 's jaars, terwijl tot de contributiën door den werk gever en den Staat zal worden bijgedragenwat de personen aangaat, die van deze bepalingen zullen worden vrijgesteld, treedt het wetsontwerp nog niet in nadere bijzonderheden, alsmede wat leger en vloot betreft, doch zal een speciale voor ziening hierbij getroffen wordenvan de week- loonen zullen 4 pence bij mannen en 3 pence bij vrouwen worden afgetrokken. De leeftijd der contribueerenden varieert tusschen 16 en 60 jaar de werkgevers dragen 3 pence per week en per geëmployeerde bij, de Staat 2 pence. Het totaal van mannen, vrouwen en jeugdige personen bij het wetsontwerp betrokken bedraagt 14.700.000 Het wetsontwerp draagt de locDe overheid en de hospitalen op de onkosten mede te helpen bestrij den. De Regeering zal een kapitaal verschaffen tot een bedrag van H/a miilioen pond st. voorliet bouwen van sanatoria, terwijl bij ziekte per per soon en per week 10 sh. zal worden uitgekeerd gedurende 3 maanden en 5 sh. wekelijks daarna- Het wetsontwerp betreffende de verzekering tegen werkeloosheid beoogt een gedwongen heffing, doch zal vooreerst alleen worden toegepast in het fabrieks- en gebouwbedrijf. De totale onkosten over het eerste jaar, voor beide wetsontwerpen, welke op 1 Mei 1912 van kracht zullen worden, zijn begroot op 24,500.000 pond st., waarvan de Staat 2.500.000 voor zijn rekening neemt. Lloyd George was circa 2i/s uur aan het woord. De wet is met algerneene stemmen in eerste lezing aangenomen. De instemming is algemeen- DUITSCHL AND De »Köln. Zeitung" schrijft: De Berlijnsche morgenbladen bevatten telegra fisch een artikel van de Wiener Allg. Ztg." over toekomstige mogelijkheden bij de behandeling van de Marokkaansehe kwestie en het standpunt van Duitschland in deze zaak, dat zeker niet uit Ber lijnsche ot uit Weensche officieele kringen af komstig is. Wat Berlijn over de Marokkaansehe kwestie zeggen wilde, is reeds in de »Norddeutsche" ge zegd. Vooreerst bestaat er geen aanleiding om daarover meerdere uitlatingen te doen. N» 65) Zij traden het paviljoen binnen en de gravin sloot de deur achter zich. Maar Hempel wist raad. Het tuinhuisje was achthoekig en bestond slechts uit één vertrek. In eiken wand bevond zich een lang smal raam, dat door een jalousie gesloten was. Het was aan te nemen, dat niet alle vensters van binnen gesloten zouden zijn, aangezien het gelijkvloersche vertrek, zoo dicht aan 't water gelegen, dan bedompt en duf zou gaan rieken. Voorzichtig slorp Silas rondom het gebouwte. Hij had zich niet vergist het vierde raam, van het tuinpad af gerekend, stond open. Door de niet stijf op-elkaar-sluitende jalouzielatten kon men zelfs zeei gemakkelijk naar binnen zien. Toen Silas een blik binnen in het paviljoen wierp, slaakte hij bijna een gil van verrassing. De vreemdeling had zijn overjas losgeknoopt en den hoed van 't hoofd genomen, het licht van de dievenlantaarn, die de gravin naast zich op de tafel had geplaatst, viel vol en verblindend op zijn glad geschoren gezicht, en Hempel kon nu niet meer den geringsten twijfel omtrent de persoonlijkheid van den man koesteren. De Oostenrijk-Hongaarsche regeering is officieel omtrent de officieele meening ven Berlijn onder richt. Beide regeeringen gevoelen zich niet geneigd om zich reeds vooruit over de hypothetische mo gelijkheden in de ontwikkeling der zaken in Ma rokko en den invloed daarvan op den politieken toestand uit te laten. BELGIS. De oorziekte der Koningin, die thans weer te Brussel vertoeft, blijft een normaal verloop hou den. De Koningin lijdt niet zooveel pijn meer. De Kamer heeft met algerneene stemmen het op 28 November gesloten verdrag met Italië voor verplichte arbitrage goedgekeurd. Verder is een wetsontwerp aangenomen, aan gaande het additioneele protocol voor de overeen komst betreffende de invoering van een interna tionaal prijzenhof. De minister van binnenlandsche zaken ver klaart, dat zoodra een verdacht geval in de haven van Antwerpen was geconstateerd, alle maatre gelen zijn genomen. Het schip is in quarantaine gesteld, de matrozen zijn geconsigneerd. De zieke is geïsoleerd, hoewel de medici geen pest hebben gediagnotiseerd. Het te Brussel verschijnende blad de »Chro- nique" deelt mede, uit goede bron vernomen te hebben, dat men in de nalatenschap van wijlen koning Leopold wederom aanmerkelijke waarden gevonden heeft, waatvan tot nu toe niemand iet» afwist. Een der executeurs testamentairs, Goffinet, een vertrouweling van wijlen koning Leopold, zor dezer dagen verklaard hebben, dat hij in de Coburgsche stichtingen van koning Leopold belang rijke waarden had ontdekt. Deze zouden niet alleen bestaan in waardepapieren, maar ook in onroerende goederen. Prinses Louise van België heeft op grond hier van de exécuteurs en den Belgischen Staat door hare advocaten doen dagvaarden om uitgemaakt te zien of deze goederen aan 's konings kinderen of aan den Staat toekomen. Dit nieuwe proces zal te zamen met dat tegen de Niederfullbnch stichting worden behandeld. FRANKRIJK. Toen de inwoners van Bar-sur-Seine gistermor gen ontwaakten, werden zij verrast door de aan wezigheid van een in den vroegen morgen aldaar aaangekomen regiment infanterie. Bij het krie ken van den dageraad was nl. het voltallige 21e linie-regiment, dat via Chalons en Troyes was ge reisd, de stad binnengetrokken. Te 10 uur kwamen, met speciale treinen, nog drie eskadrons cavalerie aan uit Dyon. De pre fect van de Aube heeft, op advies der regeering» samenscholingen en optochten^ onverschillig van welken aard, verboden in de gemeenten van het arrondissement Bar-sur-Seine. Datzelfde gezicht met den scherp gebogen arendsneus, de licht-grijze oogen en de eige naardige slappe lippen hing boven in de kamer der gravin boven hare schrijftafel. Het was graaf Demeter von Grauenstein, de majoraatsheer van Grauenegg. Wanneer de bliksem vóór Hempel in den grond ware geslagen, zou hij er niet meer ont hutst en bedremmeld hebben kunnen uitzien. De graaf was derhalve niet vermoord Terwijl men overal naar zijn lijk zocht, was hij stil letjes den moordenaar achtervolgd en alleen geldgebrek op het juiste oogenblik had hem verhinderd, de hand op hem te leggen... Maar waarom zoo geheimzinnig Waarom had hij niet, toen hij door toeval van den moord kennis kreeg, den, eersten den besten politie agent te hulp geroepen, om den moordenaar te vatten Daarbinnen zeide de gravin tegen haren man „Weet je stellig, dat hij de papieren bezit „Zeer stellig. Hij kwam opzettelijk daartoe van Sydney over en je begrijpt, dat ik ze heb ben moet, ko3te wat kost. Kun je mij tegen morgenavond het geld verschaffen „Ik hoop het. Het zal echter moeilijker zijn, je aanwezigheid op het kasteel heelemaal ge heim te houden op Hanna valt niet meer te rekenen... Zou je niet openlijk kunnen optreden, alsof je van de reis waart teruggekeerd s„" Jmq ze, il^ernaai op irt'n hals te krijgen met duizenderlei vragen en lastige verhooreu Neen regeeringstroepen gedood. De opstandelingen zijn verslagen na een gevecht, dat 6 uur heeft geduurd. Hun verliezen onbekend. De ^Western Union Telegraph Company" heeft officieel medegedeeld, dat alle telegrafische ge meenschap met de staten Sinaloa, Sonora en Guerrero verbroken is. In den staat Morelos zijn nog twee steden telegrafisch te bereiken. CHINA. MEXICO. Blijkens een telegram uit Presido (Texas) zijn eergisteren in een gevecht bij El Cabo 50 man Naar aanleiding van den opstand in Canton deelt de Agence d'Extrême-Orient" mede, dat de leider van de revolutionnairen, een zekere Soen-Jat-Sen, in den loop van het vorige jaar geruimen tijd in Europa heeft vertoefd. Naar zijn vaderland teruggekeerd, begon hij de revolution- naire elementen te organiseeren, voornamelijk in de provincie Canton, in Koeang-Si, Yoennan en Hoeï-Sjeoe. Soen Jat Sen wil ook trachten het leger dienst baar te maken aan de revolutionnaire actie. Zijn partij heet Tien-Long-Hoeï, wat beteekent »Ver- eeniging van den Hemelschen Draak". In de ge- heele Yang Tsé Vallei zijn agenten van deze partij onder de bevolking werkzaam. Te Peking zijn reeds verscheiden zijner aanhangers gearresteerd, terwijl alle onderkoningen in de provincies last hebben, nauwlettend op het verloop dezer revo lutionnaire beweging toe te zien. De Regeering heelt afwijzend beschikt op een verzoekschrift van het permanent bureau van het Voorparle- ment, waarin de bijeenroeping werd gevraagd van het Voorparlement in buitengewone zitting, ter bespreking van de binnen- en buitenlandsche politiek. In het bericht van de Agence wordt genoemd permanent bureau samengesteld genoemd uit de provinciale Parlementen van Hoe-Pe, Kiang-Soe, Mandsjoerije, Pet-sji-li en Canton. Tusschen de actie van dit permanent bureau en de beweging in Canton, schijnt volgens het bericht van de Agence eenig verband gezocht te moeten worden. Sedert eenige weken, aldus de rAgence d Extréme Orient," wordt er in de verschillende departementen te Peking heftig geintrigueerd over de kwestie betreffende de instelling van een ver antwoordelijk Kabinet. Indien dit tot stand kwam, dan zou daardoor centralisatie van machtsbevoegd heid plaats hebben, waar tal van Mandarijnen afkeerig van zijn. In het aan den Regent voorgelegde ontwerp wordt een nieuw ambt gecreëerd, n.l., dat van Rijkskanselier, die dan de verantwoordelijkheid voor Departementen zou dragen. De Regent wenscht echter naast een Rijkskanselier nog twee onder-kanseliers aangesteld te zien, die dan ook een deel der ministerieele verantwoordelijkheid zouden dragen. Het gevolg van dezen maatregel is, dat de ministers voortaan niet meer direct met den Regent overleg zouden plegen, maar dit slechts zouden mogen doen door tusschenkomst van den Rijkskanselier. Vandaar de oppositie, welke het ontwerp in de verschillende Departementen vond. Er wordt nog over gedacht voor de Ministers dat gaat niet. Men heeft de kleederen gevonden, die ik in den kalKput verborg, waar ik daags te voren mijn demisaison had weggestopt; ik heb een wond aan mijn lichaam, die hij mij heeft toegebracht hoe zou ik dat alles moe ten verklaren Hoe kan ik een aanneembare uitlegging van die reis geven In het allergun stigste geval zouden er langdurige verhooren bij den rechter van instructie uit voortvloeien en ik heb geen uur te verliezen, wanneer ik de boot nog- tijdig halen wil. - Morgan is een vastbe raden man wanneer hij 't in zijn hoofd krijgt, van de papieren gebruik te maken, dan is alles verloren." Dus de papierenHempel knikte daarbuiten' bij zich zeiven. Natuurlijk was het den graaf niet te doen om een misdadiger te arresteeren, maar om de papieren in zijn bezit te krijgen! Van die papieren mocht echter niets bekend raken... hij had misschien den moordenaar ver rast op het oogenblik, dat deze zich die papie ren toeeigende, was hem achtervolgd en deze, koelbloedig als hij was, had zich door een schot van zijn vervolger trachten te ontdoen. Wellicht geloofde hij aanvankelijk, zijn doel te hebben bereikt. Maar de graaf was niet dood geweest. En daar diens kleeren gedrenkt waren met bloed,' had hij zich bij den kalkput daarvan ontdaan en was nu in zijn demisaison verder gereisd. De beambte aan 't station had groot gelijk gehad het was op Vrijdag den 13en geweest, toen hij van Oorlog en Marine, benevens voor den chef van den generalen staf een uitzondering te maken, zoodat deze ook in het vervolg zonder tusschen komst van een Rijkskanselier met den Regent overleg zouden kunnen plegen. Voor den nieuwen post van Rijkskanselier noemt de Agence d'Extrême Orient", prins Chiny, terwijl als onder-kanseliers in aanmerking moeten komen Matoni en Soe Se Sjang. Aan het hoofd van het verantwoordelijk Kabinet een Keizerlijk Prins en onder hem een Mandsjoe en een Chinees. Aan de koningin-weduwe Maria Pia van Portugal is deze dagen door de Lissabonsche re geering teruggeven haar beroemde diamanten col lier, dat een waarde van 250,000 frs. vertegen woordigt. Bij haar vlucht uit koninklijk paleis rnogst de koningin het kostbare collier achterlaten. Wegens de teruggave van de juweelen en andere voorwerpen van waarde aan de koninklijke familie wordt de regeering door de republkeinscne bladen van de uiterste linkerzijde heftig aangevallen. De regeering heeft evenwel verklaard, dat het niet in haar bedoeling ligt, zich particuliere documen ten, brieven en andere bezittingen van de verdre ven koningsfamilie toe te eigenen. Volgens een telegram aan het Parijsche »Petit Journal' heeft koning Albert zijn gedwon gen aanwezigheid te Londen ten nutte gemaakt tot besprekingen over de Congokwestie. De koning zou gaarne zien, dat de naasting van den Congo door den Belgischen Staat een voldongen feit was, als in den herfst van dit jaar tusschen de Belgi sche en Engelsche vorstelijke families te Brussel of te Londen een officieele ontmoeting plaatsheeft. Carnegie heeft 3.250.006 gulden ter beschik king gesteld van den Zwitserschen Bondsraad voor het verleenen van steun aan lieden, die bij het redden van het leven van anderen, gebrekkig en niet of minder goed in staat om te werken zijn geworden. Eenzelfde gift dus als die, welke hij onlangs ter beschikking stelde van de Duitsche regeering. De nHohenzollern" met den keizer, de kei zerin en prinses Victoria Louise aan boord, is Woensdagmiddag te 2 uur in Genua aangekomen- De keizerin en prinses Victoria Louise gingen aan wal en maakten een automobieltochtdoor de stad en de omgeving, terwijl de keizer met den ge zant aan boord van het jacht bleef. De keizerin en de prinses bezichtigden onder weg de kathedraal San Lorenzo en de galerij in het Palazzo Rosso. Om half zes verliet het keizerpaar en de prinses weder Genua om per trein de reis naar Karlsruhe te ondernemen. Hieronymi, de Hongaarsche minister van handel, is overleden. Prins Hendrik naar Wieringen. Volgens bij den burgemeester ingekomen mede- deeling is Z. K. H. Prins Hendrik voornemens op den graaf het biljet naar Graz had afgegeven..- Maar hoe, vroeg Hempel zich verwonderd af had Jean niet beweerd, dat de graaf zijn zwarte demi rqeds den 12en te Graz vergeten had en dat dözé den 13en beslist niet meer in zijn bezit was Hoe kwam hij. dan op den avond van den 18en plotseling weer aan die zwarte overjas, daar hijzooals bekend was, slechts deze eene donkere demi-saison bezat Eensklaps werd Si- las de woorden van den graaf indachtig, dat hij den overjas daags te voren in den kalkput had verborgen. Waartoe dat? Hier was een nog on opgehelderd punt. Hij kon toch niet weten, dat hij zijn demi den volgenden dag zoo dringend noodig zou hebben Meer verklaarbaar werd zijn gedrag te Graz. Hij begaf zich, klaarblijkelijk rechtstreeks van het station naar zijn paleis, voorzag zich daar van schoon linnengoed en kleed eren. verwijderde zich even geheimzinnig als hij gekomen was, en stapte onder den naam van zijn vijand af aan de dépendance van het station, om elk later onderzoek te bemoeilijken. Daar wachtte hij op den werkelijken moordenaar en volgde hem, blijkbaar in de hoop, nog vóór Napels °-e legenheid te vinden, hem de papieren te'onr nemen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1