Dagblad voor Schiedam Omstreken. EERSTE BLAD. 34ste jaargang. Zaterdag 6 Mei 191J. i\o. 10011. Buitonla&dseh Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS. Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter straat 50 en fctj alfe Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENÏ16N; Familieberichten 20 cent per regel. Ilandelsadvertentiën van 1—6 regels ƒ0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal Deretenu. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel, toer herhsaldeiflk adrertaeren worden uiterst bil lake overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. BELGIë. Het »Hbl. v. Antw." schrijft De president der Fransche Republiek zal bij zijn aankomst te Brussel, den 9 Mei, in de Noord statie ontvangen worden door den Koning en verschillende autoriteiten. Bij zijn aankomst in het paleis van Brussel zal M. Fallières ontvangen worden door den groot maarschalk van het hof en zal geleid worden in een salon van het eerste verdiep, waar hem de voorzitters van Senaat en Kamer, de ministers en de waardigheidsbekleders der koninklijke huizen zullen voorgesteld worden. Om 5 ure zal de president het diplomatiek korps ontvangen, dat hem door M. Beau, gezant van Frankrijk, zal voorgesteld worden. Bij het program moet men nog een uitstap voegen naar Tervuren en een bezoek aan he1 Koloniaal Museum, aldaar, dat den 11 Mei zal plaats hebben, om 10 ure 'smorgens. Volgens bevel van den koning zijn de heer Bellan, voorzitter van den municipalen raad van Parijs, het bureel dezer vergadering en de heer Galli, voorzitter van den algemeenen raad der Seine, uitgenoodigd om het gala-diner in het paleis vau Brussel, alsook de garden-partij in het kasteel van Laken bij te wonen. Er zal een bijzondere telegraaf- en telefoondienst ingericht worden in de vertrekken van den pre sident, in het Paleis van Brussel, opdat M. Falli ères voortdurend met Parijs in betrekking zal kunnen blijven. De president zal vergezeld zijn door de heeren Cruppi, minister van buitenlandsche zaken Ramaudou, algemeen secretaris van den president commandant Langier; kolonel Guise Mollard; bestuurder van het protocolMaurice Herbette, kabinetsoverste van het ministerie van buiten landsche zaken. M. Fallières zal in het paleis te Brussel de kamers betrekken, die voorbehouden werden aan keizer Wilhelm. Zooals dit overigens was bij het bezoek van keizer Wilhelm, zullen de personen van het gevolg van M. Fallières ook in het ko ninklijk paleis verblijven. Volgens de Patriot©" is1 alle gevaar voor: een complicatie .in (dien toestand van de koningin geweken. SPANJE. Die Spaansche premier deelde Donderdag in d© Kamer mede, dat een commissie, bestaande uit den president van het. opperste gerechtshof, twiee generalen, twee magistraten van het opperste gerechtshof en twee rechtsgeleerden binnenkort tnet de bestudeering eener hervorming van de militaire strafwetgeving;, welker onvoldoendheid uit de' Ferrer-debatben duidelijk was aangetoond, zal beginnen. De openbare meening in Spanje zal dit be sluit der regeering ongetwijfeld met vreugde be groeten'. De pieirs commenteert Canalejas' optr©t den in deze aangelegenheid in zeer gimstigen zin. TURKIJë. Uit Konsiantinopel wordt aan de „Témps" ge meld, dat het aftreden van Djavidi Bey, den minister van Financiën, officieel is aangekondigd. MAROKKO. Uit Melilla wordt aan het Spnansehe blad „He- raldo" gemeld, dat het tusschen dje poli tietroe pen en de Ka by Ion tot een botsing' is gekomen, waarbij: een Marokkaan is gedood en een ander gewond werd, terwijl ook een piolitie-soldjaat werd gekwetst. Tot bestraffing' der Kabylen zijn sol daten afgezonden In het Engefeche Lagerhuis beeft DilLo.ii> eenige inlichtingen gevraagld. Dillon heeft daarbij o.m. de publicatie verzocht van den tekst der Fran sche nota, waarbij het voornemen der Fransche regeering werd medegedeeld: om troepen naar Fez te zenden. Evenzoo wensehte de afgevaardigde overlegging van de nota. van antwoord der En- gelsche regeering. Sir Edw. Grey antwoordde, dat deze mededeelingen mondeling' geschied wa ren, en dal bijgevolg geen overlegging' van eenige nota kon plaats hebben. Keir Hardie vroeg den Minister, of Fez niet reeds een week geleden door de troepen van den sultan was ontzet, en indien dit zoo ware, waarom dan de nood zakelijkheid bestond voor het Fr arische optre den. Sir E. Gfey gaf ten antwoord, dat volgens de jongste berichten uit Fez,, de mehalla van den sultan daar was teruggekeerd, dat in de stad zelve rust, doch dat daarbuiten volslagen anarchie beerschte. Op verdere tot hem gericht© vragen, antwoordde de Engelse'he Minister, dat de Fran sche regeering had medegedeeld, dat haar op treden in Marokko alleen op steek aandringen van den sultan plaats had, die haar had: ver zocht. hij de vorming van een mehalla tot ont zet van Fez mede te werken. Ten slotte stelde Keir Hard ie nog de vraag, met. welk recht Frank rijk ,of Engeland zich met de inwendige aan gelegenheden van het sultanaat bemoeide, waarop Grey den vrager naar de desbetreffend© bepa lingen van de acte van Algeciras en naar de F ra nsch - Engel sch e overeenkomst van 1904 ver. wees. MEXICO. De correspondenten der bladen te Washington seinen alarmeerende berichten uit Mexico, volgens welke de positie van Diaz allerkritiekst is. Drie kwart van de republiek zou in opstand zijn en de hoofdstad Mexico, waarmede alle te legrafische gemeenschap afgesneden is, zou in gevaar verkeeren, Naar de correspondent te Washington van de »Morning Post" seint, heeft de Amerikaansche gezant te Mexico bericht, dat de vreemdelingen in de hoofdstad ongerust zijn. Velen vertrekken. De Amerikaansche regeering is ongerust, omdat zij weet, dat het aantal Amerikaansche troepen in lexas volkomen ontoereikend is voor een inval in Mexico Het bedraagt slecht elf duizend man inplaats van twintigduizend, zooals eerst overal bekend gemaakt was. Het gehalte der troepen zonder reserve zijn, zou een leger voor een expe ditie eerst samengesteld en georganiseerd moeten worden, voor men tot een inval in Mexico zou kunnen overgaan. Aan de Ffimes" wordt uit Washington geseind, dat tevens buitenlandsche complication der Ame rikaansche regeering zorg baren. Zoo heeft Duitschland bijv. de Mexicaansche regeering ge sommeerd de Duitsche onderdanen te beschermen, die zich in belegerde Cuernava, veertig mijlen bezuiden de hoofdstad bevinden. De correspon- den van de sTimes" had te Washington een onder houd met den Mexicaansche gezant, die vertelde, dat Madero verklaard had, dat hij in Midden-en Zuidelijk-Mexico baas was over de guerilla-benden, maar de gezant zeide, dat dit niet zoo was. Tegen den correspondent van de Daily Telegraph te Washington heeft de gezant gezegd, niet uit te kunnen maken, of Madero inderdaad den toestand zoodanig beheerscht. Hij zeide voorts, dat Diaz zeer goed in staat was den opstand te bedwingen, al zouden dé vredesonderhandelingen op niets uitloopen. Tengevolge van de geruchten, die haar bereiken, is de Amerikaansche regeering, bevreesd voor de veiligheid van de Amerikanen te Mexico, in het bijzonder in de omgeving van Acapulco, waar de toestand als onhoudbaar wordt beschreven. Als gevolg van het rapport van Wilson aan het Staatsdepartement wordt waarschijnlijk de zee macht onmiddellijk naar Acapulco gezonden. Verder wordt nog uit Washington geseind Paft kwam tot volkomen overeenstemming met het comité voor buitenlandsche zaken van het Congres betreffende de bescherming van de belan gen der buitenlanders in Mexico ingeval van nood. Taft zette uiteen, dat het beter is, dat de Ver- eenigde Staten tusschenbeide komen, als de nood zo e ijkheid daartoe zich zou voordoen, dan dat men de Europeesche mogendheden zou toestaan in te grijpen met schennis van de Monroe-leer. L©.„Eiario Universal" meldt, dait de Spa,ansche Koningin, einde Juni, met den infant Jaime naar Zwitserland gaat, waar deze ©en chirurgische operatie ondergaan moet, tooit het wegnemen van ©en spraakgebrek, waaraan de prins lijdt. Die O ostein rijks© h -Ho nga a rs che minister van buitenlandsche zaken, AehrenthaJ, wordt tegen 26 Mei uit Abb'azia te Weenen terugverwacht, óm de leiding der zaken weder op zich te ne men. Hij moet volkomen hersteld zijn. Graaf PallaVicini® d© gezant te Konsiantinopel, die Aeh- ranthal thans vervangt, gaat, na een kort verlof, weer naar zijn post temig. Het zal dit jaar te Brussel niet aan hoog bezoek ontbreken. Vele voorname prinsen en grooten der wereld, die zich naar Londen begeven om er de kroning van koning George bij te wonen, zullen op de terugreis België aandoen. Het eigenaardigste bezoek zal misschien dit zijn van de Begum van Bhópal, een Indische koningin, die, naar de legende verteld, afstamt van de In dische godheid zelf, en zoo ^geheiligd" van aan zien, dat nooit een menschelijk oog hare wezen- trekken mag aanschouwen. Deze koningin, die de fabelachtige rijkdommen bezit waarvan Oostersche vertellers gewaagden, wanneer zij de schatten der Radjaha van Indië beschreven, regeert over een volk van 12 millioen zielen, verspreidt over een oppervlakte zoo groot als Frankrijk. Zij bevond zich op den stoomer, die uit het Verre Oosten te Port-Said aankwam, waar de Belgische vorsten aan boord stapten. Anderzijds verwacht men te Brussel 't bezoek van prins Tsai-Tchenk, zoon van prins Tcheng, die den Keizer van China op de kroningsfeesten vertegenwoordigt. Dan zullen wij nog ontvangenpresident Fal lières, koningin Wilhelmina, den Tsaar van Bul garije, aartshertog Frans Ferdinand, kroonprins van Oostenrijk-Hongarije, die uit naam van keizer Frans Jozef het tegenbezoek aan onze vorsten brengt. (»Ilbld. v. Antw.") Mr. G. J. Goedkoop. Naar de Haagsche correspondent van de »L. Ct." meldt, ligt het lid van de Algemeene Reken kamer nar. G. J. Goedkoop, oud-afgevaardigde voor Brielle en oud-gedeputeerde van Zuid-Hol land, vrij ernstig ziek in het Hospital Wallon te Leiden. Arbeidswet. De Vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen zegt in een adres aan de Eerste Kamer »Dat de aanneming van het wetsontwerp tot wijzing der Arbeidswet, door de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bij haar een groote teleur stelling heeft verwekt en met zorg vervult, daar hare industrie, vooral wat exportzaken betreft, hierdoor met enorme, ja onoverkomelijke moei lijkheden wordt bedreigd Immers de belangrijke verkorting van arbeids- tot 78 uur per week, waarbij dan nog in aan merking moet genomen worden de gebiedende plicht om aan alle jeudige personen, die zulks verlangen tot hun '18de jaar gelegenheid te geven, reeds te 5 uur in den namiddag onderwijs te gaan bijwonen, zal onmiskenbaar van zoo grooten in vloed op de productie zijn en den kostenden priis van het fabrikaat dermate verhoogen, dat verdere mededinging op de wereldmarkt bij in werking treding der wet, vrij wel onmogelijk zal blijken Bovendien zal het stopzetten der hardspinma- chines (selfactings), welke uitsluitend door de jeugdige personen (draadmakers) bediend worden, de noodzakelijkhaid medebrengen, ook den ar beidstijd der volwassen arbeiders aan de kaard- spinmachines (assortimenten) te verkorten, en weer adressanten dus ö&ierzijds hun productie zien verminderen, anderzijds door deze verkorting van arbeidsduur de loonen zullen zien opvoeren, daar ligt het voor de hand, dat hun exportzaken moeten verdwijnen, wijl zij de scherpe concur rentie tengevolge dier belemmerende bepalingen, niet meer het hoofd zullen kunnen bieden, en waar hun exportzaken momenteel van veel grooter omvang zijn, dan hun productie voor eigen markt, zoo valt het niet te ontkennen, dat hun industrie, die toch reeds moeilijke tijden doormaakt, door de aanneming van de wijziging der Arbeidswet zeer gevoelig zal worden getroffen. Redenen waarom zij eerbiedig, doch met aan drang aan de Eerste Kamer verzoeken, aan be doeld wetsontwerp haar hooge goedkeuring te onthouden". Ontwerpen van rechtskundigen aard in de Tweede Kamer. De redacteur van het »W. v. h. R." prof. Si mons, schrijft Naar de berichten luiden, zal de Tweede Kamer zich dezer dagen gaan bezighouden met het af- deelingsonderzoek van de ontwerpen omtrent de onrechtmatige daad en omtrent de behandeling der psychopathen in de strafrechtspleging. Op zichzelf is deze spoedige inbehandelingneming niet anders dan toe te juichen. Toch rijst de vraag, of er niet iets voor te zeggen zou zijn dergelijke gewichtige ontwerpen niet in onder zoek te nemen vóór de wetenschap hare voor lichting heeft kunnen geven. Over de zoo uiterst moeilijke en fijne vragen van recht, waartoe het ontwerp over de onrechtmatige daad aanleiding geeft, is nog slechts zeer weinig verschenen prof. Scholten zal in het Weekblad voor Privaatrecht juist beginnen met eene beoordeeling van de nieuwe bepalingen andere civilisten hebben hunne critiek nog niet doen hoorende groote bladen geven eerst dezer dagen korte besprekingen. Geen enkel rechtskundig tijdschrift heeft nog van be voegde hand een bespreking opgenomen. Nog sterker staat dit alles ten aanzien vau het tweede ontwerp. Om zich over de beteekenis daarvan) en vooral over den bouw en de bijzondere bepa lingen een goed oordeel te kunnen vormen, is meer tijd noodig dan beschikbaar was tusschen de verschijning van het ontwerp en nu. Tot dus- ijer kwam niet eene enkele eenigszins weten schappelijke waardeering te onzer kennisse. Na tuurlijk zijn er in de Tweede Kamer rechtsge leerden genoeg van uitnemende kennis op elk ge bied des rechts. Toch, al kunnen zij het zonder voorlichting van buiten stellen, zij zullen haar misschien wel gaarne ontvangen. Nu zij haar moeten missen, rust op hen allen nog meer dan anders de taak zich goed rekenschap te geven van de vele en moeilijke vragen, door de bedoelde ontwerpen aan de orde gesteld, Monument Pauselijke Zouaren. Bij het bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Zouavenbond is totnogtoe ingekomen aan giften voor het monument der gesneuvelde Nedei landsche Pauselijke Zouaven, tevens monu ment van Neêrlands Katholieken als blijvend pro test tegen de schandelijke overweldiging van St. Petrus' Erf in 1870, de som van f589 85. Stads- en Gewestelijk Nieuws. »De Hanze." De Jaarhjksche Algemeene Vergadering van de R. K. Middenstandsvereeniging »de Hanze" zal worden gehouden op Maandag 8 Mei, 's avonds 8 u., in het Bondsgebouw, L. Haven. R. K. Propagandaclub »St, Paulus.'* Morgen (Zondag)middag om 12£ uur zal in de Bovenzaal van het Bondsgebouw een vergadering worden gehouden door de R. K. Propagandaclub »St. Paulus, waarin als spreker zal optreden de heer J. T. Putters met het onderwerp »Voor God en Kerk, Vorstin en Land." R. K. Coöperatieve Bakkerij en Torbruiks- vereeniging. Verschenen is het tweede jaarverslag van de R. K. Coöperatieve Bakkerijen Verbruiksvereeni- ging alhier. Wij ontleenen aan dit verslag het volgende Door de propaganda der leden en door de goede kwaliteit van het brood is het ledental gestadig gestegen en was bij het einde van 't boekjaar no. 179 uitgegeven van statuten en reglementen. Het jaar 1910 is voor de R. K. Coöperatieve Vereeniging zeer gunstig geweest. In 't afgeloopen boekjaar is begonnen met den verkoop van beschuit en al is de omzet nog niet zoo eig groot, zoo is toch de verkoop van het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1