DE PHOENIX, verft en stoomt evengoed en billijk als hare bui- tensteedsche concurren ten, maar levert sneller af, dank zij hare uitne mende inrichting en elke vermijding van tijdver lies. Kerknieuws. De Bediening van den goeden Moordenaar. Ingezonden Mededeelingon. Schiedam sche Stoom verver ij en Uitstoomerij Burgerlijke Stand. begin en nu, reeds verdubbeld. Ook zyn door het bestuur plannen gemaakt om naast brood en be schuit ook koek van goede kwaliteit ten verkoop aan te bieden. De loonen van het personeel werden in dien zin verhoogd, dat, wat eerst wisselvallig was bij hun loon, voor vast werd toegekend. Volgens het finantieel verslag wijst de exploi tatie-rekening van het boekjaar 1910/11 een ver bruik van brood aan van f 14354.38^. Het verbruik der leden op de afnamekanrten genoteerd bedraagt f 12701.46, zoodat een uitkee- ring kan worden gedaan van 120° over ieders broodverbruik. De zuivere winst bedraagt f 1985.215. De winstverdeeling, ingevolge art. 26 der statuten, kan als volgt geschieden10% reser vefonds f 198.53; 8%, personeel f 158.82 5% fonds kath. belangen f 99.25577% leden af nemers f 1528.61. De jaarlijksche algemeene vergadering zal ge houden worden op Zaterdag 13 Mei. 's avonds 8£ uur in het Bondsgebouw. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Mei 1911. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 7737 te Horta. Laagste barometerstand 742.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag meest matige westelijke tot zuidwestelijken wind, half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. R> Esperantisten Vereeniging. Naar wij vernemen, gaat de onlangs in uitzicht gestelde lezing nu toch door. Woensdag-avond 8 ure zal in de Bondsgehoorzaal de heer C. Colas, van Parijs, in het Fransch en Esperanto spreken. Desgewenscht zal het gesprokene worden ver taald, zoodat allen, ook zij, die geen Fransch of Esperanto verstaan, van de lezing kunnen genieten- Aanwezig Gevonden voorwerpen. aan het Commissariaat v. Politie damesceintuur, fantasiebroche, das met speld, R. K. gebedenboekje, ledige portemonnaie. Bij de vojgende personen olievat, Jacobs, Oost- havenkade 5, Vlaardingen rozenkrans, Reyns, L. Singelstr. 35 nikkelen dameshorge, Stegman, N. Haven 13; koralen ketting met gouden slui ting, wed. Wever, Raam 28postduif, gemerkt, de Vries, Rozenburger pl. 8doosje met geld, Goo- vaarts,Hoogstr. 69;portemon. met geld, v. Loon, St. Liduinastr. 10gouden ring, d'Moer, Zijlstr. 22 kruiwagentje, Bouwman, Warande 33 zilv. dames horloge, Hoorman, Raam 26 pontje, aan de Koe- marktbrughond, Schotsche colli, Jansson Hoofdstr. 121; trekhond, Mulder, Vlaardingerstr. 26; fan- taziebroche, de Vries, L. Singelstrr. 43. Bij de gister te 'sGravenhage gehouden akte-examens lager onderwys slaagde o. m. mej. F. Bongers alhier. D e 30- j arige C. Grootveld, wonende Rotterdamschen dijk, deed gisteren bij de politie klachte, dat hij door den buurman van zijne patrones met een klomp tegen het hoofd was geslagen, waardoor de linkerwang was opgezet. Gistermiddag is de 25-jarige J. C. Kooyman, bakkersknecht, wonende Singel, door een hond in den linkerkuit gebeten, waardoor hij aan dat lichaamsdeel een bloedend wondje bekwam. Heden-morgen omstreeks 11 ure is per raderbaar door de Rotterdamsche politie naar zijne woning aan de Visscherstraat alhier gebracht de 17-jarige J. den Berder, die aan den Rotterdamschen dijk nabij de Hooge Boomen, gemeente Rotterdam, door een zenuwtoeval ge troffen, bewusteloos op den grond lag. Nadat de jongen in zijne woning was gebracht, werd geneeskundige hulp voor hem ingeroepen. UIT O VERSCHEED. Onder het vee van Langelaan te Overschie is in een weide aan den Galghoek nabij den Schieweg mond- en klauwzeer uitgebroken. Het vee is af gemaakt. Om uitbreiding der gevreesde ziekte te voorkomen, zijn strenge maatregelen genomen. Een detachement mariniers, sterk 24 soldaten en 2 korporaals, zijn onder bevel van een sergeant in den politiepost aan de Nicolaas Zasstraat gepost. Dit detachement houdt het terrein aan den Schieweg afgezet. UIT ROTTERDAM. De vrijzinnig-democratische kiesvereeniging be sloot een beslissing in zake de houding bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing te verdagen rot een vol gende ledenvergadering. Op de Zeevischmarkt te Rotterdam werd gisterochtend een Fransche dame, mevr. O., fr. 300 ontrold. 15—18 Mei voor meisjes uit den burgerstand. 21—28 Mei voor mannen en jongelingen. 15 Juni voor jonge dames uit den midden stand. Degenen die aan een dezer retraiten wenschen deel te nemen, worden verzocht dit liefst zoo spoedig mogelijk te berichten aan den weleerw- pater A. M. Philippona, St. Clemenhuis, Noord- wijkerhout. Naar de »Msb." verneemt, komt als opvolger van Mgr. J. Meeuwissen, die onlangs wegens ge zondheidsredenen ontslag heeft genomen, als vica ris Apostolicus van Suriname, ernstig in aanmer king de HoogEerw. Pater W. Perriëns van de Congregatie des Allerheiligsten Verlossers, overste der vice-provincie Suriname dier Congregatie. Retraiten in het St Clemenshuis te Noordwjjkerhout. Naar wij vernemen, zullen in het St, Clemens huis de volgende Retraiten worden gehouden. Van 8—12 Mei. voor gehuwde dames van def tige n stand. door E. P. Zoetmulder, zendeling te Mpala. (Belgisch Opper-Congo.) De oude Mtole is niet meer! Wordt er eerstdaags eten levensverhaal van dien man geschreven, dan zal zijin geschiedschrij ver in zijn eerste hoofdstuk zeker niet mo gen zeggen: „dat zijn held geboren werd uit „ouders, evenzeer bemind en geëerd om den adel „van hun geslacht, als om den adel van het. „hart en van hunne deugden." Noen, Mtole, die op h oogen ouderdom in den Heer ontsliep, was geen heilige in zijn jeugd. Sinds een paar jaren pas Christen, kreeg hij1 bij zijn doopsel den veelbefeekenenden naam van Dismas. Zijn patroonheilige behoefde zich niet te schamen over, zijn beschermkindwant trouw, ja zelfs een beetje al te getrouw, had hij diens voetslappen gedrukt. De goede moordenaar was t.ot dicht vóór zijn dood geen heiligeonze Dis mas Mtole evenmin. Hij had zijn opvoeding ge noten aan eeno school waar de duivel zijin leer predikte. Om reden van die opvoeding, was Mtole zeer gezien of liever gevreesd.- streng' allëen- heerscher over een paar honderd onderdanen.; too venaar, en amu lettenve rk ooiper, eerste klasse! Inlandsch geneesheer, kennend de 'kracht der krui den die ziekten kunnen genezen, maar helaas'! ook die welke dood brengen aan dien ongelukkige die ze inneemt. Als Sultan, heer en meester over zijn eigen volkje, en door zijn zedelijken invloed op al die hem kende. Iemand voor altijd van dees aard te doen verdwijnen, omdat zoo iemand hem, Mtole, niet beviel of omdat men hem er wartn voor betaalde, dat schrikte Mtole niet af. Daartoe kwam dan zijin kruidenkennis hein goed te stade. Vergif toch is bij de zwarten een verschrikkelijk wapen, dat nog maar al te dikwijls gebruikt wordt. Als toovenaar had hij, verzekert men ons, omgang met den duivel. Ging hij op Sabbat gelijk de heksen uit do Middel eeuwen: op een bezemsteel; ik weet het niet, maar in alle geval peed hij er niet heen op 'beksenmanier, want bezemstelen moeten bij de zwarten nog worden uitgevonden. Wat echter een feit is, is dat vriend Mtole aan afgoderij deed, met alles wat daarmede samenhangt, en dat hij1 amuletten vervaardigde miet wonderkracht, alles te koop tegen flinke betaling. Hij steunde dus in alle geval den grooten vijand van het goede, hij hielp hem zooveel hij kon, en veel en verschrikkelijk kwaad werd door hem of door zijn inv.oed gedaan. Alzoo leefde Mtole sinds jaren en j%ren; bij zijn dood was hij zeker de oudste hier uit dees streek; zijn wit haar en vaal grijze baard getuigden er van. Eiwel, die mijnheer Mtole kwam in aanraking met de chris tenen en weldra met de Paters van de Mpala- rnissie. Dal Dismas niet dadelijk hun vriend was, 't is te begrijpen. Maar langzaam, heel langzaam begon Gods genade die arme ziel te bewerken. Hij luisterde naar hetgeen zijne onderdanen hem verbaalden, over hetgeen zij leerden bij; de mis sionarissen. Hij vond die leer schoon, maar de Dogmatiek moest hem meer bevallen dan de zerk'leer. Doch Gods genade vermag alles. Ik wil niet meer terugkomen op het verhaal van zijn H. Doop. Dit H. Sacrament ontving hij in de beste gesteltenis, ongeveer twee jaren geleden, 't Is slechts over zijp laatste oogenblikken dat ik wilde spreken en over het groote geloiof waar van hij blijk gaf by hot ontvangen der laatste HH. Sacramenten. 't Is enkele maanden geleden, dat op een Za terdagmiddag, juist toen we ons naar de kerk wilden begeven om biecht te hooren, er drie mannen met pijl en boog gewapend, onze „Bo'ma", dat is onze omheinde behuizing, binnenkwamen, de trappen opklommen, pijl en boog nedeiwier- pen (een zwarte toch zal ons nooit grotelen dc wapens in de hand) en ons het bericht brachten dat hun opperhoofd, Dismas Mtole, gevaarlijk ziek was en om een priester vroeg. Mijn Overste keek mo vragend aan. Ik begreep en maakte mijl ge wed om dadelijk te vertrekken. Vlug vouwde ten ook r jongens mijn bed, slak het in een zak tegelijk met eenige onontbeerlijke kleeding- s'tukken voor 't gevm dat een stortbui ons zon overvallen; een ander liep vlug naar den tuin en gaarde Wat groenten in een mand bij elkaar, terWijl ik mij reisklaar maakte: mijne met spijkers beslagen wandelschoenen aantrok, de loeren slob kousen omdeed, de riem om de kakiklcurig'e gan- docrah gordde en den breedgerand en zonnen hoed opzette. Uit mijn kamer stappend riep ik de man nen toe of ze geneed waren. „Tayari, Bwa- nal" „Alles klaar, Pater!" klonk het. „Voor uit daar maal', „en de kleiue karavaan vertrok. In een uitgestreate missiepost waar vele Chris tenen verspreid wonen, kaai men geen zieke be zoeken of men heeft dadelijk een man of vier aoodig, om liet noodzakelijkste te dragen, 't Is omdat het plan om een spoorlijn van Mpala na a r Usongo-St-Ferdinand (doel van onzen tocht) nog nipt is voorgesteld, en voorloopig nog niet zal bestudeerd worden. Usongo toch ligt volop» in de beigen en daar Mpala aan het Tanganikameer gelegen is, is het natuurlijk dat, wil men in Usongo komen, men naar boven en steil naar boven moet; hetgeen ook zijn troostende zijde heeft, want de peinzende klautêraar Usongo- waarts, troost zich miet de gedachte dat de te rugreis gemakkelijker is. Het was ook die ge dachte die mij kracht in de kuitspaeren gaf als ik van rots op rots steeds hop'ger klom, één uur, twee uur, drie uur.... en dat langs een pad da.t zelfs den naam van pad niet mag dragen. Maar ook het vooruitzicht een stervende te kun nen bijstaan in zijne laatste oogenblikken, hem moed in te. spreken, hem geheel met zijn Godde- lrjken Rechter te verzoenen, hem toe te dienen de H. Troostmiddelen van onzen Godsdienst, gaf moed en kracht aan een armen polderfaewonèc die zich in zijne jeugd nimmer in bergklimmen bad geoefend, of men moest het bergklimmen noemen, de jongensstreken en zwerftochten Langs den Maasdijk, die op en af werd gel o open, of die al stoeiend, kop over bol werd afgerold. Deze laatste wijze had ik niet graag toegepast op mijn tochtje door de bergen I Veel werd er niet, gesproken onderweg. Ieder had genoeg met zich zelf te doen. Zij die mijn kist en bed en keukengerief droegën, hadden volop werk hun evenwicht niet te verliezen op het zoogenaamde bergpad. Een onzer jongens die mijn geweer droeg was de eenige die zoo nu en dan een alleenspraak begon. Uw dienstwillige dienaar bewoog zich dan zwijgend en peinzend langs bovengenoemd berg pad, in de eene hand mijn puntige bergstok, in de andere mijn zakdoek die als wa.rm te ver- drijver dienst deed. Veel belangrijks viel: er niet voor ondep onze klimpartij. Togen 6 uur kwamen we in 't dorpje aan. De kinderen luid roepend: „De Pater is daar1!" hadden het nieuws vlug verspreid. Ik gelastte mijn keukenpiet iets klaar te maken een jongen sloeg mijn bed op en ik begaf mij1 tiaar de wo ning van Mtole Mijne geleiders gingen me voor. 't Werd reeds donker. Tegen 6 uur toch glaat hier de zon onder, zonder eenige schemering. Diep boog ik mij om de meer dan lage ope ning van de hut door te gaan, en bij het ros sig licht van een groot houtvuur, zag ik de hut vol menseben, neergehurkt rondom het vuur dat volop rook verspreidde in de kleine hut die maar ééu opening heeft. Ik hurkte me eveneens neer: 't is het élenigst middel om in eon negerhut niiet van den rook te verstikken. Dat groot aan tal menschen, zwijgend zittend bij dein zieke, was een slecht teeken. Het zeide mij dat de dood naby was. In de laatste oogenblikken toch van oenen stervende is zijin huis vol belangstellenden, hetgeen voor ons dikwijls, reeds vóór een ge neeskundig onderzoek, beteekent da.t de zieke in stervensgevaar verkeert. Men schoof mij een laag zitbankje toe en ik plaatste me naast den zieken man, die op zijn mat liggend zacht kreunde. Hij1 hief zijn grijs hoofd op en blikte mij dankbaar aan. Met afge broken woorden kwam het er uit hoe blij hij was een priester te zien. Veel kon hij1 niet zeg gen, maar zijne oogen spraken een taal die men gemakkelijk verstond. Do lieden trokken zich zwij gend terug. Na zijne Biecht en na, het ontvangen van het H. Sacrament des Oliesels, kwam er een glimlach j0p zijn gerimpeld gelaat. Zacht klonk het: ga naar den Heinel." Hij luisterde met graagte naar do woorden die hem Gods oneindige goedheid voor ons herinnerden. De oude leed vreeseüjke pijnen, van eene ziekte die zijn luch tig doorgebrachte jeugd en mannelijke leeftijd hem bezorgd hadden; maar tusschen zijn zuchten door klonk het: „Ja, Bwana, ik luister, ik hoor uwe woorden: God is goed', de Hemel is1 schoon... In die gevoelens verliet ik hem overtuigd dat de dood nu voor hem niets schrikkelijks meer had. f M as intusschen pikdonker gewordenik haastte rnij langs de maïsvelden naar do kapel, waartegen een kamertje gebouwd is om den Pa ter te huisvesten, als die geregeld bezoek in de schoolkape] doet. Ik trof er een stuk of zeven menschen aan, die van mijne tegenwoordigheid gebruik maakten om te komen biechten. Onder- tusschen had mijn „maitxe-d'hötel" het avondmaal gereed gemaakt. Eenvoudig, oh, heel eenvoudig, maar honger is de beste saus! Na het bananen- gerecht stopte ik een pijp en zittend op den rand van mijn veldbed, praatte ik nog een uurtje met die brave lui, over alles en nog wat, maar hier en daar een woordje itüasschend over God en onzen H. Godsdienst. En toen, wat er toen gebeurde tot het tweede hanengekraai weet ik niet, want... ik sliep den slaap der rechtvaar digen. In de vroegte las ik de H. Mis waaronder enkeae christenen communiceerden en nog een aanmoedigend woordje hoorden. Daai na maak te ik aanstalten om huiswaarts te trekken. Na een Kort bezoek aan vriend Dismas die een tus- tigen nacht gehad had, maar wiens dood mij zeer nabij scheen, nam ik afscheid van den zieke en van de overige Usongo-bewoners. Mijn terug reis was voorspoedig, ik genoot van hetgeen mij bij het stijgen getroost Irad, n.l. dat als meu in de heenreis heeft moeten klimmen, men bij den terugkeer dalen mag, en ik kwam tegen etenstijd weer thuis. Twee dagen later kwam men ons berichten dat Dismas kalm was afgestorven, en als afscheid had hij zijne onderdanen bij zich geroepen, en hun met gebroken stem gezeid„Luistert naar „mijne matste woorden... Ik sterf als Christen... „Voigt allen trouw het Godsdienstonderricht... „dopt wat de Priesters u zeggen zullen, en gij „zult gelukkig zijn." Het zij zoo. P. ZOETMULDER, Missionaris van Afrika (Witte Pater). („Maandschrift Missiën der Witte Paters".) Nieraandoeningen zijn ernstig. Lijdt gij aan rag- of lendenpijn? Hebt gij opgeblazen oogen? Opgezwollen en kels of ledematen Is uw water bewolkt, zanderig' of brandend? Gieischieidt de urineloozing te veelvuldig of te Wetini g Voelt gy u rheumatiscli bij slecht of vochtig weer? i 1 Hebt gij veel last van zware hoofdpijn of dui zeligheid? Zijt gij zwaarmoedig, zwak en altijd verinoeid Nieraandoeningen tasten niet iededen lijder op diezelfde manier aan geen enkele patient ver toont alle verschijnselen, doch iedere patient heeft sommige verschijnselen. Indien gij echter eenig teeken van nier- of blaaszwiakte hebt; dan is vernietiging der nieren misschien korter bij dan gy denkt, en is uitstel zóó gevaarlijk, dat gij met spoedig genoeg met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen beginnen kunt. Zij zijn een geneesmiddel uitsluitend voor nier- en blaaskwaien en alleen een nieren genees mid dei kan eiken wartel van dë gevreesde nierziekte uitroeien. De naam Foster's en dë handloekening1 van James Foster op de doos is een waarborg dat gij die échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen be komen Hebt. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de Jieeren KAPPELHOFF HOVINGH. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel dfl.75 voor één-, ,of flO.— voor zes doozen. Telefoonnummer IS, Geboren: 4 Mei, Clasina en Christiana dochters van C. Veltman en A. A. M. Greten Noorderstraat. - 5. Willem, z v. J. Korpel en J. van der Meulen, Groenelaan. Handel she richtoii BEURS VAN SCHIEDAM, 6 Mei 1911. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beure. Moatwjjni 3 Mei. f 63/4 4 Mei. f 63/4 5 Mei. f 6i/g 6 Mei. f6ya per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Nomen® de Commissie voor de noteering B. A. J WITTKAMPiF Bond van Distillateurs i 5 Mei. 9y„ 13'/, 15- 0.90. 6 Mei. 13'/, 15— 0.90. Moutwijn: Je n e v e r Amsterdamsche proef.: Spoeling:. Stemming op heden: kalm. PARIJS, 4 Mei ~P'r 11 u s vastper hectoliterper Mei fr. 61.25 fr ftS Pur JV?i' fr'61'75 a 62.— per Juli/Aug. zoo- betaald, per 4 laatste md. fr. 49.a ay.25, per 3 md. van Oct. fr. 46.25 betaald, per 4 eerste md. fr. 47.- a 47.25. NEW-YORK. ^Mais Western in loco 5 Mei 60—; 4 Mei Mai s 5 Mei. 4 Mei. Rogge 5 Mei. 4 Mei. CHICAGO. Mei 54 t 537. prijsh. Juli 523/g 52y3 Loco 110— 110 Sept. 531/4 •53Y8 Dec. 511/3 517.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2